Autor: INFO

  • Višković: Porazna i nevjerovatna činjenica da Krnjić zaustavlja puštanje u rad graničnog prelaza

    Višković: Porazna i nevjerovatna činjenica da Krnjić zaustavlja puštanje u rad graničnog prelaza

    Porazna i nevjerovatna je činjenica da je član UO UIO BiH Zijad Krnjić ostao pri svom stavu da ne da saglasnost na izmjene pravilnika o unutrašnjoj organizaciji UIO BiH, čime je zaustavio puštanje u rad novoizgrađenog graničnog prelaza između Hrvatske i BiH, odnosno Republike Srpske, istakao je vršilac dužnosti direktora Јavnog preduzeća “Autoputevi Republike Srpske” Radovan Višković.

    Višković je dodao da je za “Autoputeve Republike Srpske”, najporaznija činjenica da, zbog samovolje jednog čovjeka, za saobraćaj ostaje zatvoren jedan od najvažnijih putnih objekata u Srpskoj, most preko rijeke Save kod Gradiške, koji je izgrađen još u ljeto 2022. godine.

    – To je most, koji je Republika Srpska čekala ravno 15 godina, jer je prvi korak u realizaciji ovog projekta načinjen 21. aprila 2004. godine, kada je između Ministarstva komunikacija i transporta BiH i Ministarstva mora, prometa i infrastrukture Republike Hrvatske potpisan Memorandum o saglasnosti za pripremu i izgradnju autoputa Banjaluka-Gradiška i priključka na Posavski autoput Zagreb-Lipovac na panevropskom koridoru H u području postojećeg čvorišta Okučani. Kao ključni zajednički objekat, predviđen je novi granični most preko rijeke Save s priključnim dionicama do postojećih saobraćajnica na obje strane – kaže Višković.

    Dodaje, da ne želeći da se vraća u prošlost i upire prst u bilo koga zbog tolikog čekanja, podsjetiće samo da je od potpisivanja tog prvog memoranduma, pa do početka radova prošla decenija i po, tokom koje su potpisani protokoli o saradnji, formirane međunarodne ekspertske grupe za pripremu tenderske dokumentacije, pripremljena sva planska i projektna dokumentacija, obezbjeđen novac, ishodovana građevinska i ostale neophodne dozvole.

    – Da se čekanju konačno nazire kraj, bilo je jasno početkom 2019. godine, kada je Ministarstvo za prostorno uređenje Republike Srpske obnovilo ranije izdatu Potvrdu, kojom se potvrđuje da nadležni organ Republike Hrvatske može izdati građevinsku dozvolu za izgradnju mosta, poslije čega je raspisan tender, prethodnio pripremljen od strane međunarodne radne grupe za pripremu tenderske dokumentacije. Tender za izvođača radova sprovela je hrvatska strana, dok je BiH sprovela tender za nadzor radova – dodaje se u saopštenju.

    Kaže, sredinom te godine, tačnije 16. jula 2019. godine, u Zagrebu je potpisan ugovor za izgradnju mosta, između “Hrvatskih cesta” i Ministarstva transporta i komunikacija BiH, kao zajedničkog investitora i izabranog izvođača radova, konzorcijuma koji čine kompanije “Integral Inženjering”, Laktaši, “Đuro Đaković Montaža”, Zagreb i “Zagreb Montaža”, Zagreb.

    – Ugovorena vrijednost radova iznosila je 19,5 miliona evra, a za realizciju ovog projekta odobrena su i grant sredstva Evropske unije, koja je dala veliki doprinos u realizaciji ovog projekta. Početak radova ozvaničen je 11. oktobra 2019. godine, rok za završetak bio je dvije i po godine, a izvođač se, uprkos poteškoćama, izazvanim pandemijom Kovid – 19, držao propisanih rokova i most je završen u ljeto 2022. godine – dodaje se u saopštenju.

    Navodi da je za konačno puštanje u saobraćaj trebalo još izgraditi pristupnu saobraćajnicu sa hrvatske strane, kao i novi graniči prelaz, što je takođe urađeno ovih mjeseci.

    – I kada su konačno stečeni svi uslovi za otvaranje novih graničnih prelaza s obje strane rijeke Save, koje povezuje naš most, došli smo u situaciju da jedan čovjek, bez obrazoloženja i razumnog razloga, blokira sav taj trud i rad, sva očekivanja i želje za bržim, kvalitetnijim i modernijim povezivanjem na evropsku trasnportnu mrežu. ЈP “Autoputevi Republike Srpske” najoštrije osuđuje ovakvo ponašanje takozvanog eksperta u UO UIO BiH, jer tvrdoglavnim odbijanjem da da saglanost na izmjenu unutrašnjih akata UIO BiH, pokazuje stvarne namjere BiH u pogledu Republike Srpske i njene želje da gradi savremenu putnu infrastrukturu i povezuje se sa regionom i EU – poručio je Višković.

    Ističe, da je most na Savi kod Gradiške samo je jedan od projekata, koji je Republika Srpska i ovo preduzeće realizovalo sa partnerima iz Hrvatske i EU.

    – Prema njegovim riječima, teško je povjerovati da će hrvatska strana, poslije ove blamaže sa odgađanjem otvaranja novog graničnog prelaza u Gradišci, imati povjerenja u bilo kod od partnera sa ove strane Save. Postavlja se logično pitanje do kada će politikanstvo i dnevna politika biti iznad interesa naroda, koji žive u ovoj zemlji – upitao je, na kraju, Višković.

  • Kovačević: GP Gradiška bi danas bio otvoren da je opozicija stavila interese Srpske ispred sopstvenih

    Kovačević: GP Gradiška bi danas bio otvoren da je opozicija stavila interese Srpske ispred sopstvenih

    Srpski delegat u Domu naroda i portparol SNSD-a, Radovan Kovačević poručio je da je granični prelaz na novom mostu u Gradišci mogao biti otvoren da opozicija iz Republike Srpske nije stavila svoje sopstvene interese ispred interesa Republike Srpske.

    To je najtužnije od svega u vezi sa današnjim otvaranjem graničnog prelaza na novom mostu u Gradišci – rekao je Kovačević.

     

    Ističe da je bitno da se građani Republike Srpske podsjete da je Milorad Dodik, kao član Predsjedništva iz Republike Srpske, 2021. godine stavio veto, odnosno uložio zaštitu vitalnog interesa Republike Srpske na sjednici Predsjedništva na kojoj se odlučivalo o Međunarodnom sporazumu sa Hrvatskom vezanom za granične prelaze.

    – Tada je bio aktuelan slučaj graničnog prelaza Svilaj, i Milorad Dodik to nije uradio da bi na bilo koji način zaustavio otvaranje prelaza – Republika Srpska se nikada nije bavila takvim stvarima – već je rekao da se taj sporazum ne treba potpisati dok se kao dio tog sporazuma ne uvrsti novi granični prelaz Gradiška – poručio je Kovačević.

    Dodaje da je Dodik tada na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske rekao da, ukoliko dio tog sporazuma ne bude obuhvatao granični prelaz u Gradišci, sigurno ćemo naići na ucjenjivanja kako od Hrvatske tako i od predstavnika Federacije BiH.

    – To se danas obistinilo. Tada je opozicija napustila sjednicu, nije željela da podrži veto koji je uložio srpsk član Predsjedništva i dozvolila je, kao opozicija, da DŽaferović i Komšić preglasaju Dodika i da se sporazum usvoji bez novog graničnog prelaza u Gradišci – podsjetio je Kovačević.

    Ističe da zbog takvih poteza opozicije iz Republike Srpske, danas Srpska zavisi od jednog čovjeka iz Federacije.

    – Sada smo došli u situaciju da zavisimo od jednog čovjeka iz Federacije BiH koji ucjenjuje Srpsku mnogim drugim stvarima koje nemaju nikakve veze sa otvaranjem graničnog prelaza – naglasio je Kovačević.

    Ističe da bi danas bile manje gužve na graničnom prelazu Gradiška, te da bi ovaj grad živio normalan život bez saobraćajnih zastoja i bez prelaza u samom centru grada.

    – Imali bismo jedan od najljepših i najmodernijih graničnih prelaza koji bi Banjaluku direktno autoputem spojio sa Evropskom unijom. Ali nažalost, ljudi iz opozicije su smatrali da je njihov sukob sa Dodikom važniji od interesa svih ljudi iz Srpske i važniji od toga da se otvaraju značajni projekti koje smo mi uspjeli da izgradimo – zaključio je Kovačević.

  • Policija u Banjaluci kaznila skoro 280 učesnika u saobraćaju u jednodnevnoj akciji

    Policija u Banjaluci kaznila skoro 280 učesnika u saobraćaju u jednodnevnoj akciji

    Banjalučka policija je juče ciljem poboljšanja stanja bezbjednosti iz oblasti saobraćaja na području Banjaluke realizovala akciju iz oblasti bezbjednosti saobraćaja sa akcentom na odnos vozač – pješak i nepropisno kretanje pješaka.

    Tokom akcije je kontrolisano i sankcionisano 145 pješaka zbog počinjenog prekršaja prelaska kolovoza mimo obilježenog pješačkog prelaza Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH.

    “Zbog počinjenog prekršaja nepropuštanje pješaka na obilježenom pješačkom prelazu Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH policijski službenici su kontrolisali i sankcionisali 114 vozača, dok je zbog počinjenih ostalih prekršaja iz oblasti bezbjednosti saobraćaja sankcionisano 19 vozača”, navode iz PU Banjaluka.

    Policija apeluje na pješake da prilikom učestvovanja u saobraćaju poštuju pravila i propise kako bi zaštitili sebe i druge učesnike, a na vozače da sa pojačanom pažnjom učestvuju u saobraćaju i da prilagode brzinu kretanja vozila uslovima i stanju kolovoza.

     

  • Uhapšen Banjalučanin zbog prijetnji sugrađaninu

    Uhapšen Banjalučanin zbog prijetnji sugrađaninu

    Pripadnici Policijske uprave Banjaluka uhapsili su lice iz ovog grada čiji su inicijali N.M. zbog sumnje da je prijetilo sugrađaninu.

    Policijski službenici su od ovog lica, kod koga je utvrđeno 1,35 promila alkohola u krvi, oduzeli predmete koji se mogu dovesti u vezu sa izvršenjem krivičnog djela ugrožavanje sigurnosti, saopšteno je iz Policijske uprave Banjaluka.

    O svemu je obaviješten tužilac banjalučkog Okružnog javnog tužilaštva.

  • Počela sadnja 100 borova u naselju Borik

    Počela sadnja 100 borova u naselju Borik

    U okviru planiranih aktivnosti na unapređenju i očuvanju zelenih površina, danas je započela sadnja 100 sadnica borova na području naselja Borik, tačnije sadnica bijelog bora (Pinus sylvestris) i crnog bora (Pinus nigra), vrsta koje su tradiciolano prisutne u ovom području i prilagođenih urbanim uslovima.

    Kako je poručila ovlašteni potpisnik Odjeljenja za komunalne poslove Suzana Jović ova sadnja je dio redovnih aktivnosti

    -Ovakve akcije predstavljaju izuzetno važan korak ka stvaranju zdravijeg okruženja za sve nas. Banja Luka je grad koji svoj razvoj temelji na očuvanju prirode i unapređenju zelenih površina, te upravo zato kontinuirano radimo na sadnji, njezi i obnovi drveća. Želimo da svim budućim generacijama ostavimo još ljepši, zdraviji i održiviji grad. Obnova borovog fonda u naselju Borik za nas predstavlja prioritetnu aktivnost, jer time čuvamo prepoznatljivi izgled i karakter ovog dijela grada. Nove sadnice zasigurno će doprinijeti kvalitetnijem i prijatnijem okruženju za sve stanovnike – rekla je ona.

    Naglasila je i to kako se ovi radovi realizuju u skladu sa stručnim standardima i propisanim mjerama neophodnim za uspješan prijem i dalji razvoj sadnica.

    -Realizacijom ove aktivnosti doprinosi se očuvanju identiteta naselja Borik, unapređenju kvaliteta životne sredine i stvaranju uređenijeg zelenog ambijenta za sve stanovnike – rekla je Jović.

    Naime, naselje Borik svoj naziv duguje borovima koji su tokom njegove izgradnje sedamdesetih godina 20. vijeka bili planski sađeni na međublokovskim površinama, čime je oblikovan prepoznatljiv pejzažni identitet ovog prostora.

    Polazeći od tog istorijskog naslijeđa i značaja koji borovi imaju za vizuelni i ambijentalni karakter naselja, pristupa se obnovi i jačanju zelenog fonda Borika.

  • Povećan broj putnika “Aerodroma Republike Srpske”

    Povećan broj putnika “Aerodroma Republike Srpske”

    “Aerodromi Republike Srpske” prvo polugodište završili su sa gubitkom od 591.548 KM, što je za oko 185.000 maraka manje nego u istom periodu prošle godine, dok istovremeno bilježe rast broja putnika i unapređenje usluga koje, kako ističu, treba da osiguraju veći komfor, brži protok putnika i efikasnije poslovanje.

    Prema finansijskom izvještaju objavljenom na Banjalučkoj berzi, ukupni prihodi u prvih šest mjeseci iznosili su 2,595 miliona KM, dok su rashodi dostigli 3,186 miliona KM.

    U preduzeću “Aerodromi Republike Srpske” za “Glas Srpske” istakli su da finansijski izvještaji za prvu polovinu ove godine idu u prilog poslovnim politikama usmjerenim na unapređenje aerodromskih usluga, jačanje operativne efikasnosti i primjenu mjera koje omogućavaju racionalnije upravljanje troškovima i stabilniji rast u narednom periodu.

    – To podrazumijeva podizanje usluga na viši nivo kako bismo putnicima obezbijedili komoditet, brži protok i ugodan prolazak kroz sve procedure do ulaska u avion. Oslanjamo se na timski rad zaposlenih u svim sektorima i službama, kao i na mjere koje smanjuju nepotrebne troškove, kako bismo sredstva usmjerili u aktivnosti koje donose profit – naveli su iz ovog preduzeća.

    Dodaju da se među novinama izdvaja i novi sistem naplate parkinga, koji je, kako kažu, putnicima značajno olakšao i ubrzao dolazak i odlazak sa aerodroma, a istovremeno nudi jednu od najpovoljnijih usluga bezbjednog parkiranja u regionu.

    U ovom preduzeću navode da se pozitivni trendovi posebno ogledaju u rastu broja putnika.

    – Prema našim procjenama, kraj 2025. godine uveliko će nadmašiti rekordnu 2023, kada je kroz banjalučki aerodrom prošlo oko 460.000 putnika. Do završetka 2025. godine očekujemo više od 480.000 putnika – istakli su u ovom preduzeću.

    Dodaju da projekcijama doprinosi povećan broj sedmičnih letova na linijama ka Memingenu, Bazelu i Beču, koje su ove godine zabilježile najveći broj putnika.

    – Možemo reći da poslovnu godinu privodimo kraju uspješno, zadovoljavajući dva osnovna cilja, a to su bezbjednost saobraćaja, putnika i zaposlenih u skladu sa svim vazduhoplovnim standardima, te stabilnu saradnju sa avio-kompanijama. Upravo to je rezultiralo uspješnim partnerstvima sa kompanijama “Ryanair”, “Wizz Air”, “Air Serbia”, kao i sa prevoznicima koji su obavljali čarter linije tokom ljetne sezone, što je privuklo veći broj putnika na naše zadovoljstvo i zadovljstvo naših saradnika – naveli su iz “Aerodroma RS”.

    Pregovori

    U preduzeću “Aerodromi Republike Srpske” naglašavaju da su u toku i aktivnosti na planiranju i dogovoru novih ruta.

    – Početkom zimske sezone već se intenzivno pripremamo za ljetnu sezonu letenja 2026. godine. U pregovorima smo za uvođenje novih destinacija, odnosno linije, a po finalizaciji dogovora blagovremeno ćemo obavijestiti javnost i naše putnike – poručili su iz ovog preduzeća.

  • CIK sprema dokumentaciju za tužilaštvo

    CIK sprema dokumentaciju za tužilaštvo

    Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine (CIK BiH) uradila je analizu kojom je utvrđeno da je na prijevremenim izborima za predsjednika Republike Srpske bez važećih dokumenata glasalo 1.660 ljudi, a kompletna informacija o tome biće proslijeđena nadležnom tužilaštvu.

    Vanja Bjelica Prutina, član CIK-a, rekla je da je utvrđeno da se bez dokumenata glasalo u 57 izbornih jedinica te da je najviše toga bilo na izbornom mjestu 083 u Doboju gdje je 120 takvih slučajeva te u Zvorniku gdje je 497 osoba “glasalo” bez važećeg dokumenta.

    “Mi smo još uvijek u postupku da utvrdimo razmjere nepravilnosti. Analiza je pokazala alarmantne podatke i mi moramo imati odgovore da li je neko tim ljudima dao da glasaju ili oni nisu ni glasali”, rekla je Irena Hadžiabdić, član Centralne izborne komisije BiH.

    Osim toga, CIK je na upravo završenoj sjednici nastavila je sa kažnjavanjem političkih partija, odnosno SNSD-a i SDS-a zbog preuranjene kampanje ali i zloupotrebe javih resursa u toku same kampanje na prijevremenim izborima za predsjednika Republike Srpske.

    CIK je na upravo završenoj sjednici SNSD kaznio sa 12.500 KM i Sinišu Karana, u to vrijeme kandidata za predsjednika Republike Srpske sa 3.500 KM. U prvom slučaju SNSD i Karan su kažnjeni zbog manifestacije obilježavanja Dana specijalne brigade MUP-a Republike Srpske.

    Stav CIK-a je da je ta manifestacija iskorištena za slanje političkih poruka, a s obzirom da je “zloupotrebljen” i helikopter, Vanja Bjelica Prutina, član CIK-a, rekla je da sve treba proslijediti nadležnom tužilaštvu.

    U drugom slučaju SNSD je kažnjen sa 8.000 KM zbog zloupotrebe javnih resursa u opštini Sokolac.

    Kada je riječ o SDS-u ta stranka kažnjena je sa ukupno 7.500 KM i to iz razloga što je Ljubiša Petrović, gradonačelnik Bijeljine, zloupotrijebio sredstva. Po tom osnovu SDS je kažnjena sa 3.000 KM dok je u drugom slučaju SDS kažnjen sa 3.500 KM jer je Đorđe Miličević prekršio pravila izborne šutnje.

    CIK je na sjednici odlučivao i o brojnim odlukama po žalbama SDS na neregularnosti na izborima u Doboju. Dakle radi se o slučajevima u kojima se SDS žalio, ali je Gradska izborna komisija te žalbe odbacila. CIK kao drugostepeni organ odlučio je da uvaži šest prigovora SDS-a i te slučajeve vratio Gradskoj izbornoj komisiji na ponovno odlučivanje. U ovim slučajevima uglavnom se radi o prigovora posmatrača ili članova biračkih odbora na brojanje glasova ili identifikaciju birača.

    CIK je i Platformi za progres, DNS-u i Ujedinjoj Srpskoj omogućio plaćanje novčanih kazni u ratama.

    Na sjednici CIK-a bilo je govora i o određenim nepravilnostima prilikom prijevremenih izbora, a nakon što se završe svi postupci sve će biti proslijeđeno nadležnim tužilaštvima.

  • Lavrov o NIS-u: U toku su pregovori, znam da se srpsko rukovodstvo obratilo SAD

    Lavrov o NIS-u: U toku su pregovori, znam da se srpsko rukovodstvo obratilo SAD

    U toku je pregovarački proces, poručio je šef ruske diplomatije odgovarajući na pitanje o Naftnoj industriji Srbije (NIS).

     

    – Znam da se srpsko rukovodstvo obratilo SAD, jer je upravo njihove naredbe ispunjavalo preduzeće koje je stvoreno na osnovu međuvladinog dogovora između Rusije i Srbije, ali to je specifična karakteristika Amerikanaca – istakao je Lavrov.

    Napomenuo je da oni, Amerikanci, nažalost, svojim postupcima, jednostranim sankcijama, zloupotrebom dolara podrivaju onu globalizaciju koju su decenijama gradili i svima preporučivali kao glavno blago čovječanstva, prenosi RT Balkan.

    – Ne odmah, to neće biti brzo, ali se dolazi do shvatanja da to nije blago čovječanstva, već konfiguracija svjetske ekonomije koja dozvoljava jednoj zemlji da diktira svim ostalima. A ozbiljne zemlje koje računaju na očuvanje svog suvereniteta će stvarati alternativne strukture i oslanjati se ne na mehanizme, koji se već dokazano koriste za diktat i pritisak, već na pouzdane platforme i koje ne podležu ideološkim razlozima – poručio je Lavrov, istaknuvši da su takve platforme ŠOS i BRIKS.

    Podsjetimo, američke sankcije Naftnoj industriji Srbije na snazi su 63. dan. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je juče izjavio da postoje tri scenarija za NIS i poručio da je 15. januar krajnji rok.

    Vučić je izjavio da postoji mogućnost “da Amerikanci daju licencu ili da povuku sankcije protiv ruskih firmi – što nije vjerovatno”.

    – Vjerovatnije je da će Rusi prodati svoje dionice nekoj drugoj kompaniji. Јa se nadam da će oni to uraditi. I mogućnost broj tri je da ćemo morati da djelujemo kao država. Nadam se da se to neće desiti, a ako se desi, to će biti za 37 dana jer je rok 15. januar – naglasio je Vučić.

  • Vučić: Јoš nemamo ugovor sa Rusima, uskoro krećemo u nabavku gasa od drugih

    Vučić: Јoš nemamo ugovor sa Rusima, uskoro krećemo u nabavku gasa od drugih

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će država uskoro krenuti u nabavku gasa od drugih strana s obzirom da još uvijek nije potpisan ugovor sa Rusima.

    On je istakao da će država imati dovoljne količine gasa.

    – Mi garantujemo energetsku bezbjednost jer bez energije nemate ništa, ništa ne postoji. Zatvoriće vam se bolnice, zatvoriće vam se klinički centri. Gdje ćemo da liječimo ljude? Nama cijelo zdravstvo ide na dizel. Dakle, htjeli ne htjeli, morate voditi računa o svemu – rekao je Vučić za Prvu televiziju u Nišu.

    Prema njegovim riječima, energetika je najvažnija oblast nacionalne ekonomije.

    – Јa mislim da mi u budućnosti imamo još veće probleme. Mnogo toga treba da izgradimo. Treba da gradimo interkonektor prema Sjevernoj Makedoniji. Što se gasa tiče, treba da gradimo ono što sam nazvao produktovod. Dakle, osim gasnog interkonektora prema Rumuniji, treba da gradimo i naftovod prema Rumuniji – rekao je Vučić.

  • Sud BiH odbio tužbu IDDEEA protiv Rješenja Agencije za zaštitu ličnih podataka u BiH

    Sud BiH odbio tužbu IDDEEA protiv Rješenja Agencije za zaštitu ličnih podataka u BiH

    Sud BiH je još 10. juna 2025. godine odbio kao neosnovanu tužbu Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA), kojom je traženo da se poništi Rješenje Agencije za zaštitu ličnih podataka u BiH.

    Član Predsjedništva SNSD-a Snježana Novaković Bursać na svoj Iks nalogu objavila je da je “Sud BiH potvrdio da je IDDEEA sve aktivnosti po pitanju uvođenja elektronskog potpisa i elektronskog identiteta vršila i vrši nelegalno”.

    Ubrzo je stigao demanti iz IDDEEA.

    Međutim, u saopštenju objavljenom na stranici Agencije za zaštitu ličnih podataka u BiH 9. decembra 2025. godine stoji da je “Agencija postupajući po službenoj dužnosti Rješenjem zabranila Agenciji za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH da građanima dodjeljuje elektronski identitet bez zakonskog osnova, te je navedenoj instituciji naloženo da izbriše lične podatke građana BiH koji su prikupljeni u fazi testiranja sistema elektronskog identiteta građana”.

    – IDDEEA-i je zabranjeno da vrši obradu biometrijskih podataka posjetilaca i da identifikaciju istih vrši korištenjem i upoređivanjem sa biometrijskom fotografijom i drugim ličnim podacima koje su izvorni organi pohranili u Evidenciju o ličnim kartama državljana BiH. Po zaprimljenom Rješenju Agencije, IDEEAA je podnijela tužbu za pokretanje upravnog spora, smatrajući da je pogrešno i nepravilno utvrđeno činjenično stanje, te da je došlo do pogrešne primjene materijalnog prava – stoji u saopštenju Agencije za zaštitu ličnih podataka u BiH.

    Navode da “nakon što je Sud ispitao pravilnost i zakonitost osporavanog rješenja Agencije, te cijeneći zakonitost upravnog akta, utvrđena je zakonitost i pravilnost Rješenja koje je Agencija donijela u okviru svojih nadležnosti i u skladu sa Zakonom o zaštiti ličnih podataka”.

    – Sud je napomenuo da i čak ako je data saglasnost nosioca podataka za takvu obradu, ona mora biti dovoljno informisana i specifična a obrada biometrijskih kategorija podataka zahtijeva strože uslove i zakonski osnov. Sud je, također, ocijenio kao neosnovan i prigovor IDEEA-e kojim smatraju da Agencija nije trebala vršiti inspekcijski nadzor, te da Rješenje Agencije nije u skladu sa Zakonom o upravnom postupku, koncizno i jasno. Ocjena Suda je da je nadležnost za postupanje Agencije jasno propisana u odredbama Zakona o zaštiti ličnih podataka kao i u odredbama Zakona o upravnom postupku BiH, te i samo rješenje Agencije sadrži sve što je propisano tim Zakonom – navodi se u saopštenju.

    Kažu da se po navedenoj presudi IDDEEA obratila Sudu BiH s zahtjevom za preispitivanje sudske odluke presude Vijeća za upravne sporove Suda BiH.

    – Po podnesenom zahtjevu, Apelaciono upravno vijeće Suda BiH 28. novembra 2025. odbilo je zahtjev za preispitivanje sudske odluke, smatrajući ga neosnovanim, te zaključujući da je Presuda suda BiH u predmetnom slučaju donesena na osnovu pravilne primjene materijalnog prava, tj. pravilna i zakonita a zahtjev za njeno preispitivanje neosnovan – ističe se u saopštenju.