Autor: INFO

  • Mljekari širom RS izašli na ulice: Upozorili na teško stanje

    Mljekari širom RS izašli na ulice: Upozorili na teško stanje

    Mljekari u osam opština i gradova širom Republike Srpske danas, 5. januara, mirnom vožnjom traktorima iskazali su svoje nezadovoljstvo i ukazali na teško stanje u poljoprivrednoj proizvodnji, ali i proizvodnji mlijeka.

    Oni su naveli da je od 1. januara ove godine najveći otkupljivač u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini smanjio otkupne količine za najmanje 10 odsto, a otkupne cijene za 0,05 KM. “I druge mljekare po BiH smanjuju cijenu, isključuju proizvođače iz oktupa”, navode oni i dodaju da su otkupne cijene u Srpskoj i BiH već više od godinu dana među najnižim u Evropi.

    Mljekari ističu da oni investiraju ogromna sredstva, plaćaju PDV, radnike, da kupuju mašino, gorivo, hranu za stoku…

    Oni su poslali i poruku sa protesta, a ona je – “Stop uništavanju sela”.

    “Riječ je o velikom broju problema sa kojima se naše selo suočava. Od stalnih nestanaka struje, loših puteva, nedostatka osnovne infrastrukture. Čim zagrmi, nema struje… Pa sramota. A elektroprivrede, elektrane pretrpane radnicima. Pogledajte u koliko sela nema vode ljeti. Kako napojiti stoku?  Pa i naša djeca trebaju trotoar kada idu u školu. Nije nam jasno ko su ti inženjeri koju projektuju puteve kroz sela, pa napravi osam metara širine asfalta za auta, ne može metar za pješake? Koji je ovo vijek? Ko je njima diplomu dao?”, pitaju se mljekari koji su izašli na ulice u Prnjavoru, Bijeljini, Pelagićevu, Derventi, Gradišci, Prijedoru, Kozarskoj Dubici i Novom Gradu.

    Oni su ukazali i na probleme u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, te dodali da ministrica Anđelka Kuzmanović ima razumijevanja.

    “Premija za mlijeko u Republici Srpskoj je već duži niz godina najniža u regionu i iznosi 0,28 KM, u Srbiji 0,33 u FBiH 0,42. Dodatno ove godine su nam umanjili broj grla sa nekih 32.000 na 25.000, zato što su premiju po grlu, u suštini plaćali po teletu. A višak para okrenuli drugu stranu. A rekli su da će sve biti isplaćeno mljekarima. Na žalost, nakon nekoliko godina razlika u premijama, to nas je dovelo da stagnacije, gubitka tržišta i generalno zaostajanja u odnosu na glavne konkurente”, ističu mljekari.

    Oni navode i da Savjet ministara BiH radi samo za uvoznike.

    “Bili smo svjedoci nedavno da su otvorene kvote za uvoznike zamrznutog mesa, koje je kao trebalo ići samo za preradu, a evo prema informacijama iz medija ide i na police marketa… Znači samo udari po našem. A kada treba zaštiti domaću proizvodnju, kada treba uvesti prelevmane, zbog prekomjernog uvoza, zbog dampiških cijena uvoznih proizvoda… nema ih nigdje?”, navode oni.

    Oni ističu da je dosta ignorisanja i da je vrijeme za razgovor.

    “U zadnjih pet mjeseci Ministarstvu poljoprivrede obratili smo se sa tri ozbiljna dopisa sa setom mjera za unapređenje stanja u poljoprivredi i mljekarstvu. Nula bodova. Slično je i sa nivoom BiH. Ni tamo glasa ni bilo čega. Kao da su to privatne institucije. A nama trebaju strukturne promjene. Trebaju nam dugoročna rješenja. Dosta nam je ‘mejk ap’ izjava, poluproizvoda, polukadrova. Nekada su imali ad hok rješenja, više ni to”, ističu mljekari.

  • Mađarski MOL se sprema da kupi NIS

    Mađarski MOL se sprema da kupi NIS

    Predstavnici mađarskog MOL-a stigli su u Srbiju i započeli dubinsku analizu poslovanja Naftne industrije Srbije, saznaje Tanjug.

    Predstavnici ove kompanije od ponedjeljka obilaze pumpe NIS-a, počevši od sjevera zemlje, to jest od Subotice, a očekuje se njihov dolazak i u Rafineriju i Petrohemiju.

    Očekuje se da predstavnici MOL-a borave u Srbiju narednih nekoliko dana, prenosi  Tanjug.

    Mađari će izvršiti monitoring cjelokupnog poslovanja NIS-a, što je, inače, uobičajen proces kada se kupuju naftne kompanije.

    Ministarstvo finansija SAD izdalo je kompaniji NIS 31. decembra posebnu licencu kojom se kompaniji ponovo omogućava obavljanje operativnih aktivnosti zaključno sa 23. januarom 2026. godine.

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u nedelju da se očekuje da najkasnije do 15. januara stigne prvih 85.000 tona sirove nafte i da 17. ili 18. januara počne da radi Rafinerija, kao i da krene da proizvodi naftne derivate od 25. ili 26 januara i pozvao Ruse i Mađare da se što prije dogovore oko kupoprodajnog ugovora za NIS.

    Vučić je, u obraćanju poslije sjednice Savjeta za nacionalnu bezbjednost, pozvao rukovodstva Gasproma, NIS-a i Mađare da završe ugovor u kupoprodaji što je prije moguće, kako bi naftna industrija u Srbiji izašla iz režima sankcija.

    Predsjednik Vučić ranije je izjavio, 1. januara, da Amerikanci očekuju da 23. januara vide sve glavne tačke budućeg ugovora između prodavca NIS-a i budućeg kupca, u ovom slučaju, kako je rekao, najvjerovatnije mađarske kompanije MOL.

    Vučić je dodao da je MOL zajedno sa NIS-om, zajedno sa državom Srbijom, radio na pismu koje je upućeno američkom OFAC-u, kao i na omogućavanju da NIS dobije operativnu licencu.

    NIS je saopštio da se operativnom licencom kompaniji omogućava održavanje poslovanja, ugovora i drugih sporazuma koji se odnose na NIS i njegova operativna zavisna društva, uključujući ponovno pokretanje rafinerijske prerade, uvoz sirove nafte i obavljanje transakcija neophodnih za sigurnost snabdevanja i tehničko održavanje.

    SAD su 9. oktobra uvele kompaniji NIS sankcije zbog većinskog ruskog vlasništva.

    Rafinerija je zbog nedostatka dotoka sirove nafte od 25. novembra bila u fazi tople cirkulacije, a NIS je saopštio 2. decembra da je u Rafineriji nafte Pančevo započeta obustava rada proizvodnih postrojenja usljed nedostatka sirove nafte za preradu, nastalog kao posljedica sankcija koje je Ministarstvo finansija SAD uvelo prema kompaniji NIS.

    OFAC je potom izdala licencu Naftnoj industriji Srbije kojom je produžen rok za pregovore o prodaji ruskog udela do 24. marta, dok je prethodnom licencom rok za promjenu vlasničke strukture bio do 13. februara.

  • Mandić: Nova bolnica u Trebinju služi na ponos cijeloj Republici Srpskoj, ali i regionu

    Mandić: Nova bolnica u Trebinju služi na ponos cijeloj Republici Srpskoj, ali i regionu

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić izjavio je da novi objekat bolnice u Trebinju služi na ponos cijeloj Republici Srpskoj, ali i regionu.

    – Vjerujem da nam je budućnost zajednička. Ovaj primjer pokazuje da svi trebamo raditi na korist naroda – rekao je Mandić, tokom ceremonije otvaranja nove bolnice u Trebinju.

  • Dodik: Novi objekat bolnice u Trebinju predajemo generacijama koje dolaze

    Dodik: Novi objekat bolnice u Trebinju predajemo generacijama koje dolaze

    Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik rekao je tokom ceremonije otvaranja nove bolnice u Trebinju da ovaj objekat predaju generacijama koje dolaze.

    – Hvala predsjedniku Srbije Aleksanru Vučiću i molim da hroničari današnjeg dana zabilježe da je ovdje predsjednik Srbije Aleksandar Vučić Hvala svima vama koji ste danas dođli. Sve ovo što radimo i ovo je jedan ozbiljan pristup i ozbiljna politika – rekao je Dodik.

    Dodik je naveo da nije bilo jednostavno izgraditi ovaj objekat.

    – Ali uspjeli smo to iz vlastitih sredstava savremenim metodama – rekao je Dodik.

    Podsjetio je da su danas bili u Duhovnom centru u Mrkonjićima.

    – I tamo je Srbija zajedno sa Srpskom i Trebinjem dala sredstva da se taj prostor uredi. Vodimo računa o vjeri i identitetu. U gradu ćete takođe vidjeti zajednicki projekat Stari grad gdje je Srbija uložila sredstva, a onda i vrtić kojeg smo napravili prije dvije godine. I u tome je učestvovao predsjednik Vučić – naveo je Dodik.

    Dodik je istakao da želi da što manje bude pacijenata.

    – Ali znamo kakav je život i vžzno je da iza sebe ostzavimo značajnu bolnicu. Bez Srbije to teško možemo da uradimo. Prije Vučića u Srbiji naši studnti su se tretirali kao strani studenti. Naši bolesnici su imali status stranih pacijenata, Vučić je učinio da to bude sve domaće i da imamo isti tretman. To nama znači ne samo zbog novca, nego zbog morala i poruke da smo jedno – jasan je Dodik.

    On je istakao da su napori koji su uloženi posljednjih godina zahvaljujući predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću učinili daleko jedinstvenijim Srpsku i Srbiju nego ikada do sada.

    – Ovdje ne radimo ništa drugo osim što otvaramo bolnicu. Ovdje će se liječiti i Srbi i drugi pripadnici naroda i tu ne smije biti nikakve diskriminacije. I nema je u Republici Srpskoj, kao ni u Srbiji – naglasio je Dodik.

     

  • Vučić: Svaki uspjeh Srpske mi u Srbiji sa radošću iščekujemo

    Vučić: Svaki uspjeh Srpske mi u Srbiji sa radošću iščekujemo

    Predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić poručio je sa ceremonije otvranja nove bolnice “Sveti arhiđakon Stefan – deveti januar”, da je srećan što može da podijeli trentutke radosti, te da će Srbija uvijek biti uz svoj narod u Republici Srpskoj.

    – Јa sam srećan što mogu sa vama da podijelim trenutke radosti povodom otvaranja jednog velelepnog objekta. Јa razumijem direktora bolnice Nedeljka Lambetu i gradonačelnika Mieka Ćurića koji su htjeli da se pohvale ovim objektom, jer imaju čime da se pohvale. Više od 60 miliona evra uložiti u zdravstveni objekat u Srpskoj jeste podvig i čestitam građanima Trebinja i građanima Srpske – rekao je Vučić.

    Dodaje da je izgradnja ove bolnice velika stvar za ovaj kraj, te da je u današnjem svijetu važno pet stvari.

    – U današnjem svijetu samo pet stvari su od velikog značaja i biće odlučujuće u budućnosti. Zapamtite: pod jedan – vojska i odbrana zemlje; pod dva – energija i energetika; pod tri – hrana i voda; pod četiri – zdravstvo; i pod pet – vještačka inteligencija. To je jedinih pet sistemski važnih stvari za opstanak naroda u budućnosti – poručio je Vučić.

    Isiče da je dobro što Republika Srpska posvećuje pažnju liječenju ljudi, starijih i djece.

     

    – Svaki uspjeh Republike Srpske i mi u Srbiji sa radošću iščekujemo, možda čak i strastvenije i snažnije nego kada mi postignemo uspjeh. Volimo Srpsku i ne stidimo se da to kažemo. Pripadamo istom narodu i ne stidimo se da to kažemo. To ističemo jer ćemo, u skladu sa svim sporazumima koje imamo, uvijek čuvati naš srpski jezik i pismo ćirilično, uvijek čuvati sve naše kulturne, ekonomske i sve druge veze – naglasio je Vučić.

    Podsjetio je okupljene da je prije dolaska na ceremoniju posjetio Mrkonjić, mjesto gdje je rođen Sveti Vasilije Ostroški.

    – Kada smo dolazili ovd‌je iz Mostara i pravca Stoca, preko Ljubinja, otišli smo u Mrkonjiće, mjesto gd‌je je rođen Sveti Vasilije. Koliko je mogla, Srbija je pomogla obnovu i izgradnju čitave crkve i tog duhovnog centra i nastavićemo to da činimo – rekao je Vučić.

    Dodaje da je Sveti Vasilije je u teškim vremenima imao jednu rečenicu, a to je: lako je ići širokim putem, samo širokim putem ne otvarate najvažnija vrata i kapije.

    – Ponekad je potrebno izabrati teži put, onaj koji izgleda trnovit i koji d‌jeluje kao nemoguć, ali to je put časti i obraza. Kada idete tim putem, otvorićete najvažnije kapije i vrata koja bi blagosiljao i Sveti Vasilije – naglasio je Vučić.

    Dodao je da se narodu obraća sa najčasnijeg mjesta na svijetu, te da osjeća dužnost da upozori narod i ljude.

    – Sačuvali smo mir i uspjećemo to i ubuduće. Potrebni su nam razgovori i moramo da znamo kako su se sa nama obračunavali kada nismo bili snažni. Nastavićemo da pomažemo sve projekte – od bolnica, domova zdravlja, vrtića, škola – sve projekte u Republici Srpskoj. Htjeli smo i na nivou Federacije, nisu htjeli našu ruku i pomoć. Oni ne znaju šta se sve promijenilo u proteklih 15 godina jer i dalje vjeruju u sopstvene laži sopstvenih medija i političara – rekao je Vučić.

    Naglašava da narod u Republici Srpskoj uvijek može da računa na podršku Srbije.

    – Uvijek možete da računate na našu podršku i hvala vam, predsjedniče Dodik, što ste me pozvali da prisustvujem. Kralj Aleksandar je imao važno obraćanje prije smrti i Trebinje je dobro mjesto za važne govore. Teška godina nam predstoji, politički najteža. Moramo da čuvamo jedni druge i sada je vrijeme da svoju snagu pokažemo time što ćemo nuditi dijalog i razgovore, ali i biti spremni da branimo ognjišta i čuvamo srpsko ime i prezime – zaključio je Vučić.

  • Vrhovni sud Republike Srpske: Policajcu godina zatvora zbog mita

    Vrhovni sud Republike Srpske: Policajcu godina zatvora zbog mita

    Predrag Tešanović, suspendovani policajac Policijske uprave Istočno Sarajevo, pravosnažno je u Vrhovnom sudu Republike Srpske osuđen na godinu zatvora zbog primanja mita od 300 KM od državljanina Saudijske Arabije.

    U ovom slučaju je njegov kolega Vladan Radojčić oslobođen optužbe.

    Presuda je izrečena nakon što je vijeće Vrhovnog suda Republike Srpske odbilo žalbe Republičkog tužilaštva i Tešanovićevog branioca.

    Iz Vrhovnog suda Republike Srpske navodeći inicijale, naveli su da su žalbe odbijene kao neosnovane a potvrđena je presuda Okružnog suda u Banjaluci kojom je Tešanović proglašen krivim zbog krivičnog djela primanje mita dok je optuženi Radojčić oslobođen od optužbe da je počinio pomenuto djelo.

    Naime, prvostepenom presudom koja je sada potvrđena Tešanoviću je izrečenu kaznu uračunato vrijeme koje je proveo u pritvoru od 4. jula do 4. avgusta 2022.godine. Osim toga, od njega je oduzeta imovinska korist od 300 KM pribavljena krivičnom djelom.

    Kako se navodi u prvostepenoj presudi Radojčić je oslobođen optužbi jer nije dokazano da je počinio ono što mu se stavljalo na teret.

    Prema optužnici Republičkog javnog tužilaštva Republike Srpske Tešanović i Radojčić su 3. jula prošle godine, prilikom patrolne službe, zaustavili pežo i od vozača tražili mito.

    Kako se navodi nakon kontrole, vozača su pozvali da s njima sjedne u službeno policijsko vozilo i da im preda dokumente.

    “Vozaču su saopštili da je počinio više saobraćajnih prekršaja, navodeći da je za te prekršaje propisana kazna od 600 KM i zabrana upravljanja vozilom u trajanju od dva mjeseca. Od vozača su zahtijevali da im na licu mjesta da polovinu tog iznosa da mu ne izdaju prekršajni nalog. Od oštećenog su primili 300 KM”, navodi se u optužnici.

    Dodaje se da je vozač tražio da mu za uplatu izdaju potvrdu o plaćanju kazne, ali je policajci nisu izdali. To su, kako se navodi, pravdali time da ukoliko bude tražio potvrdu o uplati u policijskoj stanici da će mu tamo biti naplaćena cijela kazna i oduzeta vozačka dozvola na dva mjeseca.

    Nakon toga, oštećenom su vratili dokumente on je nastavio svoj put, dok su policajci novac prisvojili.

    U optužnici je bilo navedeno i da su optuženi kao saizvršioci, u svojstvu službenih lica zahtijevali i primili poklon da u okviru službenog ovlašćenja ne izvrše službenu radnju koju bi morali izvršiti.

  • U Banjaluci oduzeto vozilo za kojim je tragao Interpol

    U Banjaluci oduzeto vozilo za kojim je tragao Interpol

    Od A.M. iz Banjaluke policija je privremeno oduzela teretno vozilo marke audi, za kojim je od strane Interpola raspisana potraga.

    “Naime, službenici Policijske uprave Banjaluka, preduzimanjem operativnih mjera i radnji pronašli su i od lica A.M. iz Banjaluke privremeno oduzeli teretno vozilo marke Audi, za kojim je od strane Interpola raspisana potraga”, navode iz PU Banjaluka.

    Kako navode, izvršenim provjerama utvrđeno je da je za navedenim vozilom raspisana potraga od strane Republike Finske.

    O svemu navedenom obaviješten je dežurni tužilac Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka, te slijedi dalje preduzimanje mjera i radnji.

  • Program obilježavanja Dana Republike

    Program obilježavanja Dana Republike

    Svečanim defileom ulicama Banjaluke, u kojem će tradicionalno učestvovati pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske i oko 2.000 učesnika iz civilnog sektora, Republika Srpska će 9. januara obilježiti Dan Republike, saopšteno je iz Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite.

    Kako se navodi, defile koji iz godine u godinu okuplja institucije i građane, predstavlja simbol jedinstva, uređenosti i snage Republike Srpske, te centralni događaj svečanosti povodom njenog najznačajnijeg praznika.

    Obilježavanje Dana Republike i Dana boraca Odbrambeno-otadžbinskog rata ove godine odvijaće se kroz višednevni program, od 5. do 10. januara, nizom svečanih, memorijalnih i kulturnih događaja širom Republike Srpske. Program je osmišljen tako da obuhvati sjećanje, poštovanje prema žrtvama, ali i jasnu poruku trajanja i stabilnosti.

    Svečanosti počinju danas polaganjem vijenca u Modriči na spomen-obilježje Milanu Јeliću, nekadašnjem predsjedniku Republike Srpske, koje je predviđeno u 12.00 časova.

    Centralni program u Banjaluci nastavlja se 8. januara polaganjem vijenaca na više spomen-obilježja posvećenih palim borcima i žrtvama, kao i otvaranjem Spomen-obilježja borcima Odbrambeno-otadžbinskog rata u 15.00 časova.

    Istog dana biće održana i svečana akademija koja je predviđena u 17.00 časova, kao i svečani prijem u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske od 18.00 časova.

    Na Dan Republike, 9. januara, biće služena Sveta arhijerejska liturgija u Hramu Hrista Spasitelja u Banjaluci, nakon čega će vijenci biti položeni na srpskom vojničkom groblju “Novi Zejtinlik” u Sokocu.

    Svečani defile, koji će biti održan od 12.00 časova na Trgu Krajine ostaje centralni događaj dana, kao snažan simbol institucionalne snage i građanskog zajedništva.

    Program obilježavanja biće nastavljen i 10. januara u Brčko distriktu, gdje će biti položeni vijenci i održana svečana akademija u 12.00 časova, čime se naglašava značaj Republike Srpske za sve njene građane, bez obzira na mjesto življenja.

    Ovim programom, Republika Srpska i 2026. obilježava Dan Republike dostojanstveno i organizovano, spajajući sjećanje i savremenost, tradiciju i odgovornost, te šaljući jasnu poruku da je 9. januar dan zajedništva, mira i institucionalne snage, poručeno je iz Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite.

  • Tramp: Kuba samo što nije pala

    Tramp: Kuba samo što nije pala

    Predsjednik SAD Donald Tramp izjavio je da su vlasti Kube blizu pada zbog nedostatka izvora prihoda.

    – Mislim da vidite da je Kuba spremna da padne. Kuba izgleda kao da je na ivici pada. Ne znam kako će se održati i da li će uopšte moći – rekao je Tramp novinarima u predsjedničkom avionu na putu ka Vašingtonu iz Vest Palm Biča (Florida), gdje je božićno-novogodišnje praznike proveo na svom imanju Mar-a-Lago.

    On je dodao da Kuba trenutno nema prihode.

    – Sve prihode je dobijala od venecuelanske nafte, a sada ih više ne dobija. I Kuba je, bukvalno, spremna da padne – istakao je Tramp.

    Na pitanje o mogućim vojnim mjerama SAD protiv Kube, šef Bijele kuće je odgovorio da smatra da će pasti.

    – Mislim da će jednostavno pasti. Ne mislim da su nam potrebne bilo kakve akcije – izgleda da će jednostavno pasti sama od sebe – naglasio je Tramp.

    Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je ranije da kubanska vlada predstavlja veliki problem za Sjedinjene Države i da je očekuju “velike nevolje”.

    – Vlada Kube predstavlja ogroman problem – rekao je Rubio, odgovarajući na pitanje da li bi Kuba mogla da postane naredna meta američkih vlasti poslije Venecuele.

    – Smatram da ih čekaju velike nevolje – dodao je on.

    Rubio je odbio da otkrije koje korake Vašington planira da preduzme prema Havani, ali je istakao da “nije tajna” da se Sjedinjene Države “ne mogu nazvati obožavaocima” sadašnje kubanske vlade.

  • Hamnei razmišlja o bjekstvu u Moskvu po modelu Asada

    Hamnei razmišlja o bjekstvu u Moskvu po modelu Asada

    Iranski vrhovni vođa, ajatolah Ali Hamnei, ima pripremljen plan za beg iz zemlje u slučaju da se masovni protesti u toj zemlji otmu kontroli, a njegove bezbednosne snage mu otkažu poslušnost.

    Prema obaveštajnom izveštaju u koje je imao uvid britanski “The Times”, ruta za beg iz Teherana već je isplanirana za 86-godišnjeg vođu i njegov najuži krug saradnika ako se suoči s pretnjom svrgavanja.

    Plan bega po uzoru na Asada

    Hamnei planira da napusti Teheran s najužim krugom od dvadesetak pomoćnika i članova porodice, i to u trenutku kada proceni da vojska i bezbednosne snage gube kontrolu, dezertiraju ili odbijaju da izvršavaju naređenja o gušenju nemira.”‘Plan B’ je za Hamneija i njegov vrlo blizak krug saradnika i porodice, uključujući njegovog sina i naslednika, Mojtabu”, izjavio je obaještajni izvor za “The Times”.Kao najverovatnije odredište spominje se Moskva.

    Beni Sabti, koji je decenijama služio u izraelskoj obaveštajnoj službi nakon što je pobegao iz Irana osam godina nakon Islamske revolucije, tvrdi da bi Hamnei pobegao u Moskvu jer “za njega nema drugog mesta”.

    Dodao je i da se Hamnei “divi Putinu, dok je iranska kultura sličnija ruskoj kulturi”.Ovaj plan navodno je osmišljen po uzoru na beg negovog saveznika, svrgnutog sirijskog vođe Bašara al Asada, koji je u decembru 2024. godine avionom pobegao iz Damaska u Moskvu pre nego što su opozicione snage ušle u glavni grad.

    Ogromno bogatstvo kao garancija za beg

    “Isplanirali su rutu za beg iz Teherana ako osete potrebu za begom”, što uključuje “prikupljanje imovine, nekretnina u inostranstvu i gotovine kako bi olakšali svoj siguran prolaz”, rekao je izvor.Poznato je da Hamnei kontroliše veliku mrežu imovine, delom kroz jednu od najmoćnijih organizacija u Iranu, Setad, sistem poludržavnih zadzžbina poznat po finansijskoj netransparentnosti.Prema istrazi Rojtersa iz 2013. godine, ukupna vrednost te imovine, koja uključuje nekretnine i kompanije, procenjuje se na čak 95 milijardi dolara.

    Sva imovina je u vlasništvu i pod direktnom kontrolom Hamneija.

    Mnogi od njegovih najbližih saradnika, poput sekretara iranskog Vrhovnog saveta za nacionalnu bezbednost Alija Laridžanija, koji je svojevremeno upozorio američkog predsednika Donalda Trampa da se ne meša u unutrašnje poslove Teherana, već imaju članove porodice koji žive u inostranstvu, uključujući SAD, Kanadu i Dubai.

    Nemiri i poljuljana moć

    Talas protesta podstaknut je teškom ekonomskom situacijom i proširio se protekle sedmice po gradovima širom Irana, uključujući i sveti grad Kom.

    Demonstranti optužuju snage bezbednostii, koje čine Korpus čuvara islamske revolucije (IRGC), milicija Basij, policija i vojska, za korišćenje brutalne sile, uključujući bojevu municiju, suzavac i vodene topove.Sve te snage pod direknim su zapovedništvom Hamneija, koji je vrhovni izvor moći u Islamskoj Republici i nadređen je vojsci, sudstvu i medijima.

    Plan bega aktivirao bi se upravo ako Hamenei proceni da mu te snage otkazuju poslušnost.

    “Paranoični” vođa opsednut preživljavanjem

    Prema psihološkom profilu koji je izradila jedna zapadna obaveštajna agencija, Hamenei je “slabiji, i mentalno i fizički” od prošlogodišnjeg 12-dnevnog rata s Izraelom.

    Od tada se retko pojavljuje u javnosti, a nije se oglasio ni tokom poslednjih dana protesta.

    Tokom rata, Hamnei se skrivao u bunkeru, što je dodatno podstakli njegovu “opsesiju preživljavanjem”.

    Procena ga opisuje kao “paranoičnog” vođu, što je osobina koja je oblikovala i njegov plan za napuštanje Irana.

    “S jedne strane, vrlo je ideološki motivisan, ali s druge je pragmatičan u onome što vidi, a vidi taktički kompromis za dugoročni veći cilj. On je dugoročni mislilac”, stoji u proceni.

    Hamnei je preživeo pokušaj atentata 1981. godine, u kojem je izgubio kontrolu nad desnom rukom.

    Taj događaj, navodi se u proceni, učvrstio je njegovo uverenje o “božanskoj misiji” da vodi Iran u borbi protiv Izraela i Zapada te da po svaku cenu očuva režim.

    Ajatolah sebe vidi kao vođu šiitskih muslimana širom sveta, čime opravdava Velika ulaganja u takozvanu “osovinu otpora”: Hezbolah u Libanu, Hamas u Gazi, kao i šiitske pokrete i milicije u Iraku, Siriji i Jemenu.

    Međutim, slom tih frontova u ratu s Izraelom podstakao je Irance da preispitaju ulaganje u spoljne saveznike umesto u vlastiti narod, koji se bori s rekordnom inflacijom i sve lošijim životnim uslovima.

    Jedan od slogana koji se čuje na iranskim ulicama glasi: “Ne Gazi, ne Libanu, svoj bih život dao samo za Iran.”