Autor: INFO

  • Oglasio se Maduro iz zatvorske ćelije

    Oglasio se Maduro iz zatvorske ćelije

    Nikolas Maduro Gera, sin uhapšenog venecuelanskog predsjednika Nikolasa Madura, izjavio je da je njegov otac poručio iz zatvorske ćelije u Sjedinjenim Američkih Državama da su on i njegova supruga Silija Flores, koja se nalazi u istoj pritvorskoj jedinici u Njujorku, “dobro” i da su oni “borci”.

    “Dobro smo. Mi smo borci. Ne budite tužni”, prenio je Nikolas Maduro Gera riječi svog oca na video-snimku koji je objavila vladajuća Ujedinjena socijalistička stranka Venecuele, navodeći da su mu to prenijeli Madurovi advokati, prenosi “Figaro”.

    Nikolas Maduro i Silija Flores izvedeni su 3. januara iz Venecuele u vojnoj operaciji specijalnih američkih snaga, nakon čega su uhapšeni i smješteni u pritvorsku jedinicu u Njujorku, a u tom gradu im je 5. januara počelo suđenje po optužbama za učešće u nelegalnoj trgovini drogom i oružjem, na kojem su se oboje izjasnili da nisu krivi.

    Privremena predsjednica Venecuele Delsi Rodrigez je kazala da se “neće smiriti nijednog minuta dok ne vrate predsjednika”, kao i da će ga “spasiti”.

    Američki predsjednik Donald Tramp je nakon zarobljavanja Madura izjavio da je “otkazao” novi američki napad na Venecuelu zbog “saradnje” Karakasa, kao i da Vašington namjerava da “diktira” sve odluke, dok je Venecuela uzvratila da nije ni “podrijeđena ni pokorna” Vašingtonu.

    Američki Stejt department juče je pozvao građane te zemlje da ne putuju u Venecuelu, a one koji su već tamo da “odmah napuste zemlju” zbog “nestabilne” bezbjednosne situacije.

    Kao razlog za takav poziv navedeno je prisustvo naoružanih milicija, poznatih kao “kolektivos”, koje postavljaju blokade puteva i pretražuju vozila tražeći dokaze o američkom državljanstvu ili podršci Sjedinjenim Državama, prenosi Tanjug.

     

  • Mađari i Rusi se gotovo dogovorili o NIS-u

    Mađari i Rusi se gotovo dogovorili o NIS-u

    Profesor Mašinskog fakulteta Miloš Banjac izjavio je da smatra da su se MOL, koji je potencijalni kupac ruskog udjela u Naftnoj industriji Srbije (NIS), i ruska strana gotovo već dogovorili oko prodaje NIS-a i da je ostalo da se završe pregovori oko cijene.

    Banjac je rekao za Tanjug da, na osnovu toga što je NIS dobio posebnu licencu Ministarstva finansija SAD do 23. januara i da je ugovoren uvoz nafte preko Jadranskog naftovoda (JANAF) i pokretanje Rafinerije u Pančevu, može se zaključiti da su dogovori oko rješenja vlasništva NIS pri kraju.

    ”Zašto bi Amerikanci dozvolili ovo i dovodili nas u poziciju da imamo sada bolju poziciju nego što je bilo ranije, a da nas ne pritisnu pregovorima?”, naveo je Banjac.

    Banjac je ocijenio da je MOL od izuzetnog značaja za privredu Srbije i da je veoma bitno da dođe na naše tržište.

    Istakao je da i Rusija i Mađarska imaju svoje pregovaračke motive kada je riječ o kupovini NIS-a.

    ”Ruska strana će da insistira na višoj ceni, na tome šta će biti za šest meseci, kakva će biti pozicija MOL-a na tržištu ovde u Srbiji. S druge strane, Mađari mogu da kažu – ali vi ste sad pod sankcijama, vi ne radite. Pa u tom smislu svako ima neku svoju pregovaračku poziciju”, dodao je on, prenosi b92.

    Na pitanje koliko dana je potrebno da sa radom krene Rafinerija, odgovorio je da je potrebno oko nedjelju dana.

    ”Nije to neki tehnološki zahtevan proces”, dodao je on.

    Ocijenio je da je potrošnja nafte u Srbiji oko 3,7 miliona tona godišnje, a ukupni kapacitet MOL je četiri do pet puta veći, ali da bez rafinerije u Pančevu on ne može da zadovolji potrebe Srbije i dijelom Bosne i Hercegovine.

    Urednica portala ”Energija Balkana” Jelica Putniković rekla je za Tanjug da će MOL moći u Rafineriji u Pančevu da prerađuje 23 miliona tona sirove nafte godišnje i ocijenila da bi to učinilo MOL velikim naftnim igračem na evropskom tržištu.

    Kako je Putniković navela, pitanje je koliko bi Srbija dobila kao država kada bi MOL odlučio da proda pet odsto akcija NIS.

    ”Neki ljudi koji se razumeju u akcije kažu da bi zapravo bila mnogo efikasnija ona čuvena zlatna akcija koju mi nemamo, pa da možemo da blokiramo neke odluke. Ta trećina vlasništva može u nekim situacijama da bude ključna, ali ne mora da bude za buduće poslovanje NIS-a. To je sada pitanje koliko bismo mi dobili kao Srbija, kao država, ako bi MOL hteo da nam proda pet odsto akcije”, navela je Putniković.

    Podsjećamo, Ministarstvo finansija SAD izdalo je NIS-u 31. decembra posebnu licencu kojom se toj kompaniji ponovo omogućava obavljanje operativnih aktivnosti zaključno sa 23. januarom 2026. godine.

    NIS je juče ugovorio uvoz prvih količina sirove nafte preko Jadranskog naftovoda (JANAF) za potrebe pančevačke rafinerije, što će omogućiti ponovni početak proizvodnje u Rafineriji nafte Pančevo, i objavio da se očekuje da prve količine budu isporučene tokom naredne sedmice.

    “Očekuje se da prve količine sirove nafte budu isporučene u Rafineriju nafte Pančevo tokom naredne nedelje, dok kompanija planira uvoz i dodatnih količina sirove nafte”, saopštio je NIS.

  • Američki vazdušni udari na mete “Islamske države” u Siriji

    Američki vazdušni udari na mete “Islamske države” u Siriji

    Američka vojska izvela je više udara u Siriji usmjerenih na militantnu grupu “Islamska država”, saopštila je Centralna komanda američke vojske.

    Neimenovani američki zvaničnik rekao je za Si-En-En da je u operaciji ispaljeno više od 90 komada precizne municije protiv više od 35 meta.

    Iz Centralne komande Sjedinjenih Država saopštili su da su ovi napadi dio operacije “Udar sokola” koja je pokrenuta 19. decembra po nalogu američkog predsjednika Donalda Trampa kao odgovor na smrtonosni napad “Islamske države” na američke i sirijske snage u Palmiri 13. decembra.

    – Ta zasjeda, koju je izveo terorista “Islamske države”, rezultirala je tragičnom smrću dva američka vojnika i jednog američkog prevodioca – navode iz Centralne komande.

    Najnoviji napadi su izvedeni nakon što je američki specijalni izaslanik za Siriju Tom Barak rekao da se sastao u Damasku sa novim sirijskim rukovodstvom kako bi razgovarali o budućosti zemlje.

    Barak je istakao da su se razgovori fokusirali na nedavne događaje u Alepu i tranziciju Sirije.

    On je naveo je da Sjedinjene Države pružaju podršku aktuelnim sirijskim vlastima koje predvodi predsjednik Ahmed al Šara.

  • Stejt department savjetovao Amerikancima u Venecueli da odmah napuste zemlju

    Stejt department savjetovao Amerikancima u Venecueli da odmah napuste zemlju

    Stejt department savjetovao je sinoć američkim državljanima u Venecueli da odmah napuste tu zemlju zbog bezbjednosnih rizika.

    Stejt department je objavio na društvenim mrežama da su međunarodni letovi iz Venecuele nastavljeni, kao i da postoje podaci o grupama naoružanih milicija koje postavljaju blokade na putevima i pretražuju vozila tražeći dokaze o američkom državljanstvu ili podršci Sjedinjenim Američkim Državama.

    – Bezbjednosna situacija u Venecueli ostaje fluidna – navodi se u saopštenju, prenio je CBS.

    Venecuelanski predsjednik Nikolas Maduro i njegova supruga Silija Flores uhapšeni su početkom januara u međunarodnoj operaciji predvođenoj SAD i prebačeni u pritvor u Njujorku.

  • SAD upozorile Zelenskog

    SAD upozorile Zelenskog

    Bunker Vladimira Zelenskog neće ga zaštititi od rakete “orešnik”, izjavio je penzionisani potpukovnik američke vojske Danijel Dejvis na Јutjubu.

    – Ako Zelenski, na primjer, kaže da treba da se sakrije u bunkeru, to neće pomoći. Ako je ovo oružje izabralo metu, prodreće u taj bunker kao nož kroz puter – upozorio je potpukovnik, prenosi RT Balkan.

    Prema riječima penzionisanog vojnika, raketa “orešnik” je u svakom pogledu superiornija od najmoćnijih raketa koje SAD posjeduju, a zapadni sistemi protivvazdušne odbrane jednostavno nisu u stanju da ih detektuju.

    Stoga, objasnio je stručnjak, svaka priča o proširenju protivvazdušne odbrane je jednostavno uzaludna.

    – To nije ono što je potrebno. Iza kulisa, vojska razumije da se to ne može zaustaviti – zaključio je Dejvis.

    Ranije je rusko Ministarstvo odbrane saopštilo da je raketni napad “orešnikom” izvršen u noći 9. januara kao odgovor na teroristički napad Oružanih snaga Ukrajine na rusku predsjedničku rezidenciju.

     

  • Puškov podsjetio NATO na Јugoslaviju nakon Trampovih pretenzija na Grenland

    Puškov podsjetio NATO na Јugoslaviju nakon Trampovih pretenzija na Grenland

    Pretenzije američkog predsjednika Donalda Trampa prema Grenlandu primorale su evropske lidere da preispitaju svoje mišljenje, izjavio je predsedavajući Odbora za informacionu politiku Savjeta Federacije Rusije Aleksej Puškov.

    – Pogledajte kako su se uzmuvali Danci i razni drugi Evropljani! Јednoglasno pozivaju Trampa da se sjeti normi međunarodnog prava koje su i sami stalno kršili po cijelom svijetu; od Јugoslavije do Libije i Sirije. Iste one norme koje su im nekako iščilele iz glave kada su, zajedno sa Sjedinjenim Američkim Državama, počeli da otkidaju Kosovo od Srbije. Zbog toga je NATO 78 dana, bez dozvole UN, nemilosrdno bombardovao Јugoslaviju, uključujući i Beograd. A pokušaji njenog rukovodstva da se pozove na međunarodno pravo, NATO-u i Danskoj lojalnoj članici te organizacije uopšte nisu smetali. Na najteži mogući način prekršene su i Povelja UN i rezolucija 1244 Generalne skupštine UN, kojom je utvrđena pripadnost Kosova Јugoslaviji – napisao je Puškov na svom Telegramu.

    Senator je podsjetio da je Rusija u to vrijeme više puta upozoravala zapadni svijet na ozbiljnost posljedica, ali je nisu čuli.

    – Tada smo upozoravali i SAD i Evropljane da otvaraju Pandorinu kutiju. Ali oni su ta upozorenja odbacili, tvrdeći da je Kosovo poseban slučaj. I Danska je aktivno branila ovu samovolju. U Evropi uopšte, a posebno u Danskoj, bili su uvjereni da im se tako nešto nikada neće dogoditi. Kao što vidimo, grdno su se prevarili – zaključio je Puškov.

    Ranije je “Dejli mejl” objavio da je Bijela kuća naredila Zajedničkoj komandi za specijalne operacije da razvije plan za zauzimanje Grenlanda.

    List navodi da su pristalice žestoke politike SAD toliko inspirisani uspjehom operacije protiv predsjednika Venecuele Nikolasa Madura, da žele brzo da zauzmu ostrvo prije nego što Rusija ili Kina navodno preduzmu ikakve akcije.

    List “Telegraf” objavio je da Evropska unija priprema sankcije protiv američkih kompanija ako SAD ne odustanu od svojih pretenzija na Grenland.

    Kao alternativu, Velika Britanija pregovara sa drugim evropskim zemljama o raspoređivanju misije NATO-a na ovo ostrvo.

    Podsjetimo, američki predsjednik je u petak izjavio da je neophodno da Sjedinjene Države poseduju Grenland, dodajući da samo zakup autonomne danske teritorije neće biti dovoljan.

  • Iran u plamenu protesta: Više od 100 poginulih, vlasti prijete smrtnim kaznama

    Iran u plamenu protesta: Više od 100 poginulih, vlasti prijete smrtnim kaznama

    Širom Irana nastavljeni su masovni antivladini protesti, uz oštru reakciju vlasti, veliki broj žrtava i masovna hapšenja. Prema procjenama organizacija za ljudska prava, do sada je ubijeno najmanje 116 osoba, dok je više od 2.600 ljudi pritvoreno, a internet i mobilne mreže i dalje su u prekidu.

    Demonstracije su se tokom noći i jutra nastavile u Teheranu, ali i u drugim gradovima, uključujući Mešhed, uprkos eskalirajućim mjerama bezbjednosnih snaga. Video-snimci koji su se pojavili svjedoče o masovnom učešću građana, iako vlasti ograničavaju protok informacija.

    Tokom protesta u sjevernim dijelovima Teherana demonstranti su uzvikivali parole protiv vrhovnog vođe ajatolaha Alija Hamneija i izražavali podršku bivšoj monarhiji, dok je tokom sukoba zapaljena i jedna džamija. Iranske vlasti navode da su tokom nereda zapaljene desetine objekata, ali negiraju da je u Teheranu bilo poginulih demonstranata.

    Zdravstveni radnici u više iranskih bolnica izjavili su da su njihovi kapaciteti preopterećeni. Prema njihovim navodima, veliki broj ranjenih zadobio je teške povrede, uključujući direktne hice u glavu i grudni koš, dok su mnogi stradali prije nego što su stigli do bolnica. Prijemi koji nisu hitni i planirane operacije su obustavljeni, a osoblje je angažovano isključivo na urgentnim slučajevima.

    BBC Persija je potvrdio identitet 26 poginulih osoba, među kojima je bilo i šestoro djece, dok se procjenjuje da je na stotine ljudi ubijeno ili povrijeđeno širom zemlje. Iranske snage bezbjednosti, prema navodima britanskog javnog servisa, koriste i sačmarice sa kuglicama tokom sukoba sa demonstrantima, što je dovelo do velikog broja povreda oka.

    Žrtava ima i među pripadnicima snaga bezbjednosti, a jedna organizacija za ljudska prava procjenjuje da je poginulo najmanje 14 pripadnika tih snaga. Državna televizija izvještava isključivo o njihovim gubicima, dok demonstrante sve češće označava kao „teroriste“.

    Iranski glavni tužilac Mohamad Movahedi Azad izjavio je da će demonstranti biti optuženi kao „neprijatelji Boga“, za šta je prema zakonima predviđena smrtna kazna. Tužilaštvu je naloženo da ubrza suđenja i da ne pokazuje „blagost ili popustljivost“, a slične poruke uputili su i drugi pravosudni zvaničnici.

    Istovremeno, protesti podrške demonstrantima održani su u više zemalja svijeta. Sjedinjene Američke Države su upozorile da bi nastavak ubijanja demonstranata mogao izazvati vojnu intervenciju, dok je Teheran optužio Vašington da stoji iza, kako navodi, nasilnih i subverzivnih aktivnosti.

    Zbog mogućeg razvoja situacije, Izrael je stavljen u stanje visoke pripravnosti. Prema navodima medija, izraelski premijer Benjamin Netanijahu razgovarao je sa američkim državnim sekretarom Markom Rubiom o protestima u Iranu i regionalnoj bezbjednosnoj situaciji.

    Protesti su započeli 28. decembra zbog pada vrijednosti iranske valute i pogoršanja ekonomskih uslova, a u proteklim danima proširili su se na više od 100 gradova i mjesta u svih 31 provinciji, predstavljajući najveći talas nezadovoljstva u Iranu od protesta iz 2022. i 2023. godine.

  • Meteorolozi najavljuju nove padavine i vjetar

    Meteorolozi najavljuju nove padavine i vjetar

    Pretežno oblačno vrijeme sa padavinama očekuje se tokom vikenda, 10. i 11. januara, pokazuju podaci Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

    Subota 10. januar
    “Pretežno oblačno sa padavinama koje će biti češće u drugom dijelu dana, kada će u Hercegovini biti i vjetrovito. Padaće na jugu uglavnom kiša, u ostalim predjelima kiša koja se lokalno ledi pri tlu, susnježica i snijeg uz manji porast snježnog pokrivača, na istoku do 10 cm. Ponegdje oko rijeka i po kotlinama maglovito”, navode oni.

    Kako dodaju, vjetar ujutru slab i promjenljiv, u nastavku dana u skretanju na sjeverne smjerove.

    “Na sjeveru će vjetar biti slab, u ostalim predjelima slab do umjeren, na udare ponegdje pojačan, dok će u Hercegovini duvati umjerena do jaka bura uz olujne udare. Maksimalna temperatura vazduha od minus jedan do četiri, na jugu do devet stepeni”, stoji u prognozi.

    Nedjelja 11. januar
    Jutro pretežno oblačno, oko rijeka i po kotlinama maglovito.

    “Biće i hladnije, a slab snijeg se očekuje od jugozapada ka istoku. Duvaće umjeren do jak sjeverni vjetar koji će pojačavati osjećaj hladnoće. Tokom dana djelimično razvedravanje uz sunčane periode, posebno na sjeveru. Na jugu veći dio dana sunčano i vjetrovito. Uveče i naredne noći vrlo hladno”, ističu meteorolozi.

    Vjetar će biti slab do umjeren uz jake udare sjevernih smjerova.

    “U Hercegovini umjerena do jaka, na udare olujna bura. Minimalna temperatura vazduha od minus 10 do minus šest, na jugu do jedan, u višim predjelima od minus 15. Maksimalna temperatura vazduha od minus četiri do jedan, na jugu oko šest stepeni, u višim predjelima od minus sedam”, navodi se u prognozi.

  • Skočile dnevnice u Federaciji BiH

    Skočile dnevnice u Federaciji BiH

    Vlada Federacije Bosne i Hercegovine donijela je odluku o povećanju dnevnice za službena putovanja unutar zemlje sa 25 na 45 maraka. Nova tarifa važi od 1. januara 2026. godine i predstavlja prvo veće povećanje nakon više od deset godina.

    Povećanje je usvojeno krajem decembra prošle godine, a njime se želi uskladiti ovu naknadu sa realnim troškovima hrane, pića i drugih sitnih izdataka na putu, koji su značajno porasli u posljednjem periodu.

    Koliko se sada dobija u Federaciji?

    – Putovanje duže od 12 sati – punih 45 KM

    – Putovanje od 8 do 12 sati – pola dnevnice

    – Ako poslodavac plati obroke – dnevnica se umanjuje (30% po obroku, najviše 60%)

    – Putovanje duže od 12 sati – punih 45 KM

    – Putovanje od 8 do 12 sati – pola dnevnice

    – Ako poslodavac plati obroke – dnevnica se umanjuje (30% po obroku, najviše 60%)

    – susjedne zemlje i region – oko 25 evra,

    – zemlje zapadne Evrope – 55 evra,

    – udaljenije destinacije poput SAD-a, Japana ili Australije – do 115 KM (oko 70 evra).

    Umanjenje za obroke u Srpskoj je strožije nego u Federaciji, jer ako su osigurana najmanje dva obroka, dnevnica se umanjuje za 50 odsto.

    Mnogi zaposleni u javnom sektoru Republici Srpskoj smatraju da je trenutni iznos od 20 KM za put unutar BiH daleko ispod realnih potreba, posebno u poređenju sa Federacijom BiH gdje je sada 45 KM. Do sada nije bilo zvaničnih najava o povećanju u Republici Srpskoj u 2026. godini, iako se u sindikatima i među zaposlenima često traži usklađivanje sa inflacijom i cijenama.

    Kada su u pitanju institucije BiH dnevnica za put unutar zemlje iznosi 40 KM – povećana sa 25 KM još 2024. godine.

    Mnogi poslodavci u privatnom sektoru u Federaciji već prelaze na novih 45 KM, a očekuje se da će se uskoro uskladiti i poreska pravila kako bi veći dio naknade ostao neoporeziv.

    Ova promjena u Federaciji donosi olakšanje svima koji često putuju službeno – od državnih službenika, preko zaposlenih u javnim preduzećima, do radnika u privatnim firmama. Konačno, naknada više nije zaglavila u cijenama iz prošle decenije, dok u Republici Srpskoj mnogi i dalje čekaju sličan korak.

  • Tramp zaprijetio zauzimanjem Grenlanda “na teži način”

    Tramp zaprijetio zauzimanjem Grenlanda “na teži način”

    Predsjednik SAD Donald Tramp zaprijetio je da bi Vašington mogao zauzeti Grenland “na teži način”.

    On je novinarima rekao da neće dozvoliti da strateško ostrvo u sjevernom Atlantiku “padne u ruke Rusiji i Kini”.

    – SAD će uraditi nešto na Grenlandu, svidjelo se to njima ili ne – izjavio je Tramp.

    Američki lider tvrdi da će Rusija ili Kina zauzeti Grenland ukoliko Vašington ne bude djelovao, mada nije iznio dokaze za takve tvrdnje.

    – Volio bih da postignemo sporazum, znate, na lakši način. Ali ako to ne uradimo na lakši način, uradićemo na teži – poručio je Tramp.

    On nije precizirao o kakvom “težem načinu” govori, piše “Raša tudej”.

    Danska, koja ima suverenitet nad Grenlandom, protivi se pokušajima SAD da preuzmu kontrolu nad tim ostrvom.