Autor: INFO

  • Obustava saobraćaja u centru Banjaluke zbog Pravoslavne nove godine

    Obustava saobraćaja u centru Banjaluke zbog Pravoslavne nove godine

    Zbog obilježavanja Pravoslavne nove godine u Banjaluci će u noći sa utorka na srijedu od 20 časova do 00.30 iza ponoći biti obustavljen saobraćaj u Srpskoj ulici na dijelu od Ulice Kralja Petra I Karađorđevića do Ulice Ivana Franje Jukić.

    “Za vrijeme trajanja obustave saobraćaja regulisanje i preusmjeravanje saobraćaja vršiće se na propisan način od strane pripadnika službenih lica Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske”, navode iz Gradske uprave Banjaluka.

    Podsjećamo, za sve one koji požele u centru Banjaluke dočekati Pravoslavnu novu godinu, nastupiće poznati srpski i svjetski muzičar Slobodan Trkulja, etno grupa “Dar” i mladi pjevač Danilo Milosavljević.

    “Bogat program obilježavanja Nove godine po julijanskom kalendaru počinje od 21 čas na lokaciji u tzv. Parkiću, odnosno šetalištu kod Hrama Hrista Spasitelja. Tako će ljubitelji etno zvuka i jedinstvenog spoja tradicionalne i moderne muzike imati priliku da uživaju u prepoznatljivom stilu ovog izuzetnog umjetnika i njegovog benda Balkanopolis”, ističu oni.

    Nakon programa kod Hrama, u ponoć je predviđen moleban povodom Pravoslavne nove godine.

    (Nezavisne)

  • Dodik: Republika Srpska je trajna; Bošnjačka privatizacija BiH postaje degutantna

    Dodik: Republika Srpska je trajna; Bošnjačka privatizacija BiH postaje degutantna

    Republika Srpska je trajna, a bošnjačka privatizacija BiH već postaje degutantna, rekao je lider SNSD-a Milorad Dodik, reagujući na izjavu ministra odbrane u Savjetu ministara Zukana Heleza da je došlo vrijeme da započne ozbiljna rasprava o ukidanju entiteta u BiH.

    – Neka bude tema to što on hoće. Samo ne znam šta će se na kraju ukinuti. Verujem da je Republike Srpska trajna i da nema niko ko bi u ime Republike Srpske prihvatio ukidanje – naveo je Dodik.

    Dodik je naglasio da su globalni odnosi takvi da je sve moguće, osim da se ukinu entiteti.

    –  Na bazi dogovora napravljena je i BiH. Kako je sad moguće ukinuti to što je napravilo neku njihovu BiH? Dakle, entiteti su svojim sporzumom to stvorili. Čak su predviđeni u Dejtsnu kao jedini oni subjekti koji mogu dograđivati Dejtonski sporozum. A on bi to ukidao. Zamislite – istakao je Dodik.

    (RTRS)

  • Ninković: U ovom trenutku je nelegalna naplata parkinga u Banjaluci

    Ninković: U ovom trenutku je nelegalna naplata parkinga u Banjaluci

    U ovom trenutku je nelegalna naplata parkinga u Banjaluci, rekao je Ljubo Ninković, predsjednik Skupštine grada Banjaluka.

    “Dogovor je bio sa gradonačelnikom da 5. januara do 12 sati dostaviti potreban materijal, kako bismo mogli da ga dostavimo odbornicima u toku radnog dana i da oni u narednih nekoliko neradnih dana iskoristimo da odbornici pročitaju materijal i pripreme se. Međutim, gradonačelnik je ponovo zloupotrijebio povjerenje i dogovor”, kaže Ljubo Ninković, predsjednik Skupštine grada Banjaluka za ATV.

    Ninković pojašnjava da je materijal dostavljen ali 10 minuta prije isteka radnog vremena.

    “Oni dostave budžet u 15:50 i onda izađu u medije i kažu mi smo dostavili budžet, on je u skupštinskoj proceduri i mi više nemamo nikakvu odgovornost. Danima nakon dostavljaju sav ostali materijal. Mi ne možemo da raspravljamo parcijalno o budžeti”, kaže Ninković.

    Ninković naglašava da je zasjedanje Skupštine grada moralo biti pomjereno zbog nepotpunog dostavljanja materijala, kao i da se nada da će već 23. januara imati pripremljen materijal kao i dovoljan broj odbornika.

    “Ne možemo razgovarati o budžetu i pripremati amandmane dok ne dobijemo sam akt da znamo šta je planiramo”, dodaje Ninković.

    Na pitanje zašto se parking ne plaća Ninković odgovara:

    “Jednostavno je pitanje ali težak je odgovor” i dodaje su do kraja prošle godine imali definisanu odluku kojom se naplaćivao parking kao i da je gradonačelniku pružena ruka i da se do kraja godine morao napraviti osnivački akt za javno preduzeće da bi se u 2026. godini razgovaralo o preduzeću koje će ubirati prihod od naplate parkinga, međutim gradonačelnik nije to uradio.

    “Gradonačelnik je uzeo sebi nadležnosti koje mu uopšte ne pripadaju pa je napisao sam odluku i proslijedio je u Službeni list BiH i tamo objavio. Sada smo u situaciji da je on sebi omogućio način da kažnjava gađane Banjaluke koji ne plaćaju parking ali nije omogućio da građani plaćaju. Nelegalna je naplata parkinga u ovom trenutku”, rekao je Ninković.

    Ninković kaže da je puno izgubljeno sa mnogim besplatnim priključcima za vodu, kanalizaciju, prevozom kao i mnogim drugim stvarima, kao i da je ta inicijativa prihvaćena kao pomoć građanima ali nije moguće utvrditi da li su određene politike zaista zaslužile te beneficije ili su ljudi koji zloupotrebljavaju da bi došli do određene imovinske koristi.

    “Kada odbornik ne želi da glasa za nešto što ne zna šta je, pita gradonačelnika šta je 27 miliona, on kaže ‘možeš glasati ili kritikovati, ne moraš izglasati i ja ću ponovo reći da ste vi krivi’. Ne dobijamo nikakvu moguću informaciju da znamo šta se dešava i šta je u tih 27 miliona. Kad pokušamo da raščlanimo šta oni rade kroz različita odjeljenja onda vidimo da u tih 27,5 miliona, 10 miliona je dug iz 2023. godine, a za 2024. godinu nismo ustanovili”, rekao je Ljubo Ninković.

    Ninković dodaje da su u 2026. godinu preneseni problemi još od 2023. godine.

    (BL-portal)

  • Gorio automobil u Banjaluci

    Gorio automobil u Banjaluci

    U Karađorđevoj ulici na Laušu, Banjaluka, trenutno gori automobil opel kadet.

    Kako javljaju čitaoci “Nezavisnih novina”,  vatra je u potpunosti zahvatila ovaj automobil.

    S obzirom na to da požar bukti, prolaznici su zaustavili svoja vozila, a čeka se na dolazak policije i vatrogasaca.

    Trenutno nema informacija da li ima povrijeđenih u ovom požaru.

     

     

    (BL-portal)

  • Uhapšen napadač sa Pala

    Uhapšen napadač sa Pala

    Policija iz Istočnog Sarajeva uhapsila je Nebojšu Mitrovića iz Pala koji je službenim autom firme Podrum pića “Black and white” pokušao da izgura s puta vozilo u kojem se nalazio pjevač Aca Lukasa.

    Ne želeći otkrivati ime uhapšeno u PU Istočno Sarajevo su potvrdili da se „N.M. iz Pala tereti zbog počinjenih krivičnih djela „Izazivanje opšte opasnosti“ i Oštećenje i oduzimanje tuđe stvari“.

    – Lice N.M. se sumnjiči da je upravljajući vozilom „Passat“, vlasništvo pravnog lica iz Pala, u nedelju na dionici magistralnog puta Ljubogošta – Podromanija, opština Pale, udario više puta prednjim dijelom vozila u zadnji dio vozila „Range Rover“, vlasništvo pravnog lica iz Podgorice, a u kojem su se nalazili vozač J.J. i A.L. državljani Republike Srbije, te na taj način kod istih izazvao osjećaj ugroženosti, kao i oštećenja na vozilu – navodi se u saopštenju iz policije.

    Dodaje se da je o svemu obavješten dežurni tužilac Okružnog javnog tužilaštva Istočno Sarajevo kojem će Mitrović danas biti predan uz izvještaj o počinjenim krivičnim djelima.

    Podsjećamo, Lukas je juče objavio da su nasilnici na Romaniji napali automobil u kojem se vozio i pokušali da ga strovale u provaliju zbog čega je podnio krivičnu prijavu za pokušaj ubistva.

    Tvrdi da se napad dogodio u noći sa subote na nedelju nakon njegovog nastupa u Hotelu „Vučko“.

    – Poslije nastupa na Jahorini noćas pokušali su da ubiju mene i mog vozača. Jedva smo izvukli žive glave. Pokušali su da nas ubiju po nalogu Nedeljka Eleka – napisao je Lukas.

    Iste optužbe ponovio je i njegov menadžer Saša Mirković.

    – Lukas je u subotu uveče pjevao na Jahorini, ljudi su uživali, bio je pun Hotel “Vučko”. Poslije toga, kad su krenuli za Beograd, između Pala i Sokoca, nasilnici su pokušali da automobil u kojem se vozio Aca Lukas izguraju s puta i strovale ga u provaliju – rekao je Lukasov menadžer Saša Mirković na društvenim mrežama.

    (Srpska info)

  • Tramp sebi pripisao ulogu predsjednika Venecuele

    Tramp sebi pripisao ulogu predsjednika Venecuele

    Američki predsjednik Donald Tramp objavio je na svojoj društvenoj mreži Truth Social snimak ekrana na kojem se, pored titula 45. i 47. predsjednika Sjedinjenih Američkih Država, navodi i kao vršilac dužnosti predsjednika Venecuele, sa datumom stupanja na dužnost u januaru 2026. godine.

    Na snimku, koji podsjeća na uređenu verziju stranice sa Vikipedije, Tramp se predstavlja kao aktuelni lider Venecuele, što je izazvalo brojne reakcije i spekulacije u svjetskim medijima.

    Stručnjaci upozoravaju da takva titula nema pravno uporište ni u međunarodnom pravu niti u zvaničnim ustavnim ili institucionalnim dokumentima Venecuele.

    Sjedinjene Američke Države su, podsjetimo, 3. januara izvele opsežnu vojnu operaciju u Venecueli, tokom koje su američke snage uhapsile venecuelanskog predsjednika Nikolasa Madura i njegovu suprugu Siliju Flores. Maduro i Flores su potom prebačeni u Sjedinjene Države, gdje im je najavljeno suđenje po optužbama za trgovinu drogom i ilegalnu trgovinu oružjem.

    Nakon hapšenja Madura, njegova potpredsjednica i ministarka nafte Delsi Rodrigez položila je zakletvu kao privremena predsjednica Venecuele, u skladu sa vanrednim političkim okolnostima u zemlji.

    Tramp je u više navrata nagovijestio da će američka administracija tokom prelaznog perioda imati ključnu ulogu u upravljanju Venecuelom i njenim naftnim resursima, zbog čega se njegova posljednja objava tumači kao pokušaj dodatne konsolidacije političkog i ekonomskog uticaja Sjedinjenih Država u toj zemlji.

    (KLIX)

  • Sijarto: Francuska i Velika Britanija prikriveno objavljuju rat Rusiji

    Sijarto: Francuska i Velika Britanija prikriveno objavljuju rat Rusiji

    Francuska i Velika Britanija, raspravljajući o mogućem raspoređivanju evropskih snaga u Ukrajini, praktično prikriveno objavljuju rat Rusiji, izjavio je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto.

    – Dvije evropske nuklearne sile, Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo, objavile su rat. Njihovo saopštenje, naravno, veoma lukavo i formulisano diplomatskim jezikom, da šalju vojnike u Ukrajinu ne znači ništa drugo, nego da praktično započinju rat – rekao je Sijarto u emisiji “Čas istine”.

    Prema njegovim riječima, odluka britanske i francuske vlade “zapravo nosi kritičan rizik od direktnog sukoba između NATO-a i Rusije, a ako dođe do direktnog sukoba između NATO-a i Moskve, to neće značiti ništa drugo, nego treći svjetski rat”.

    Ministar je takođe naglasio da Mađarska mora da ostane van sukoba i ne dozvoli Evropi da je u njega uvuče.

    (RTRS)

  • Republikanski senator otvoreno pozvao na rušenje vlasti u Iranu

    Republikanski senator otvoreno pozvao na rušenje vlasti u Iranu

    Senator iz Republikanske stranke Lindzi Grejem nagovijestio je da bi Sjedinjene Američke Države uskoro mogle pokrenuti vojni napad na Iran, navodeći da je takva odluka, prema njegovim riječima, već donesena. Govoreći na događaju organizacije Tzedek Association, Grejem je poručio da je pitanje napada samo pitanje vremena.

    „Ovo bi mogla biti ta noć. Samo je pitanje vremena. Moramo ovo završiti zbog dobrih ljudi Irana, zbog nas samih i zbog naroda Izraela. Ovaj tiranski režim mora da se završi“, rekao je Grejem.

    On je otvoreno pozvao na rušenje iranskih vlasti, uključujući i vrhovnog vođu ajatolaha Alija Hamneija, navodeći da bi takav ishod imao dalekosežne posljedice po region.

    „Moramo srušiti ovog čovjeka. On mora da ode, na ovaj ili onaj način. Ako u tome uspijemo, to bi bila najveća promjena na Bliskom istoku u posljednjih hiljadu godina“, izjavio je Grejem.

    Senator je dodao da bi, prema njegovoj procjeni, pad vlasti u Teheranu doveo do nestanka Hamasa i Hezbolaha, koje Iran podržava.

    Iako se napad nije dogodio u terminu koji je Grejem nagovijestio, njegove izjave dodatno su podstakle spekulacije da Vašington ide ka vojnoj intervenciji. Grejem se, naročito u oblasti spoljne politike, smatra jednim od najbližih saveznika administracije predsjednika SAD Donalda Trampa.

    (KLIX)

  • Od Teherana do Grenlanda: Tramp razmatra vojnu akciju i redefinisanje globalne bezbjednosti

    Od Teherana do Grenlanda: Tramp razmatra vojnu akciju i redefinisanje globalne bezbjednosti

    Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je da su iranske vlasti uputile poziv Sjedinjenim Američkim Državama na pregovore, dok njegova administracija razmatra, kako je naveo, „veoma snažne“ vojne opcije zbog smrtonosnih mjera iranskog režima protiv demonstranata. Tramp je rekao da Vašington pažljivo prati razvoj situacije u Iranu i da mogućnost intervencije ostaje otvorena.

    „Iran je pozvao da se pregovara. Vođe Irana žele da pregovaraju. Mislim da su umorni od američkih udara“, rekao je Tramp, prenosi CNN. Dodao je da su protesti u Iranu praćeni nasiljem nad građanima, što SAD smatraju ozbiljnim problemom.

    Govoreći novinarima u predsjedničkom avionu, Tramp je naveo da iranske vlasti koriste silu protiv demonstranata i da američka vojska razmatra „veoma jake opcije“. Na pitanje da li je Iran prešao ranije postavljenu „crvenu liniju“, odgovorio je da „izgleda da počinju“.

    Upitan kako bi SAD reagovale u slučaju napada Irana na američke vojne baze, Tramp je poručio da bi odgovor bio snažan, navodeći da bi Iran bio pogođen „kao nikada ranije“. Takođe je potvrdio da administracija razmatra mogućnost razgovora sa Ilonom Maskom o omogućavanju pristupa Starlink satelitskom internetu Irancima, s obzirom na višednevne prekide internet veza u toj zemlji.

    Trampovi komentari uslijedili su nekoliko dana nakon što je izjavio da će se SAD uključiti ukoliko Teheran nastavi sa smrtonosnim nasiljem nad demonstrantima.

    U istom obraćanju novinarima, Tramp je govorio i o Grenlandu, navodeći da Sjedinjene Države treba da preuzmu, a ne da zakupe tu teritoriju. Prema njegovim riječima, Grenland nema adekvatnu odbranu, što predstavlja bezbjednosni problem za SAD i NATO.

    „U suštini, njihova odbrana su dvije zaprege sa psima“, rekao je Tramp, dodajući da se u regionu nalaze ruski razarači i podmornice, kao i kinesko vojno prisustvo. Istakao je da SAD neće dozvoliti takvu bezbjednosnu situaciju jer, kako je naveo, ona utiče na NATO.

    Predsjednik SAD je naglasio da njegova administracija ne razmatra kratkoročni zakup Grenlanda, već isključivo njegovo preuzimanje kao danske teritorije, prenosi Fox News, dodajući da su Sjedinjenim Državama strateški interesi u tom regionu od ključnog značaja.

    (RTRS)

  • Tramp procijenio prihode SAD od mineralnih resursa Ukrajine: Mislim da sam dobio mnogo više nazad

    Tramp procijenio prihode SAD od mineralnih resursa Ukrajine: Mislim da sam dobio mnogo više nazad

    Američki prihodi od pristupa ukrajinskim mineralnim resursima značajno će premašiti 350 milijardi dolara, izjavio je američki predsednik Donald Tramp.

    – Kao što znate, pospani DŽo Bajden (bivši američki predsjednik) dao je Ukrajini 350 milijardi dolara i nije dobio ništa zauzvrat. Јa sam dobio rijetke metale. Mislim da sam dobio zauzvrat mnogo veću vrijednost – rekao je đef Bele kuće novinarima.

    Tramp je izrazio uvjerenje da je upravo to ono što je njegov prethodnik, Bajden, trebalo da uradi.

    On je, pored toga, istakao da smatra da postoji napredak po pitanju rješavanja ukrajinskog pitanja.

    Tramp je takođe izjavio da SAD profitiraju od ukrajinskog sukoba prodajom oružja NATO-u, ali da želi da okonča sukob kako bi spasao živote.

    (RTRS)