Autor: INFO

  • Orban: Brisel će morati sam da se snađe u vezi sa sukobom u Ukrajini

    Orban: Brisel će morati sam da se snađe u vezi sa sukobom u Ukrajini

    EU treba da se pripremi da se sama snađe sa sukobom u Ukrajini, jer bi SAD uskoro mogle da izađu iz svega toga, izjavio je premijer Mađarske Viktor Orban.

    “Ako na vlast dođu skeptičniji republikanci, onda će, vrlo je moguće, Evropa morati sama da se nosi sa ogromnim geopolitičkim sukobom, da pronađe gotovo nemoguće političko rješenje problema i snosi sve troškove”, rekao je Orban tokom posjete Cirihu.

    Mađarski premijer smatra da će, ukoliko američka Republikanska partija pobijedi na predsjedničkim i izborima za Kongres SAD 2024. godine, američka politika “naglo promijeniti kurs”.

    Agencija MTI javila je da je Orban naglasio da je Evropa osiromašena i da nema novca za “takvu krizu”.

    Premijer Mađarske ocijenio je da EU neće moći da riješi konflikt u Ukrajini, prenio je TASS.

  • Eksplozija automobila na mostu koji spaja SAD i Kanadu

    Eksplozija automobila na mostu koji spaja SAD i Kanadu

    Automobil je danas eksplodirao na mostu koji spaja SAD i Kanadu, kod Nijagarinih vodopada.

    Američki Federalni istražni biro upozorio je da situacija nije stabilna, prenosi Skaj njuz.

    Vlasti američke savezne države Njujork “pažljivo prate” incident na mostu Rejnbou na Nijagarinim vodopadima, a državne agencije su na licu mesta, navela je guvernerka Njujorka Kejti Houkl na društvenoj mreži X (Tviter).

    Lokalni medij WIVB objavio je ranije da su sva četiri međunarodna prelaza između SAD i Kanade na zapadu države Njujork zatvorena zbog incidenta sa vozilom na mostu Rejnbou, preneo je Rojters.

    Pogranične agencije SAD nemaju zasad komentar, dok kanadski graničari nisu zasad odgovorili na zahtjev na komentar.

  • Novo pojeftinjenje goriva u BiH

    Novo pojeftinjenje goriva u BiH

    Na svjetskim tržištima cijene nafte padaju zbog slabije potražnje, a do pada je došlo i na bh. tržištu, ističu naši sagovornici te dodaju da su sadašnje cijene na pumpama pale na prihvatljive okvire.

    Na benzinskim pumpama u BiH došlo je do korekcije cijena, pa su tako cijene na pumpama u Banjaluci od ponedjeljka niže i kreću se od 2,43 do 2,52 za litar benzina, dok dizel košta od 2,69 do 2,74 KM.

    I u Sarajevu su nove cijene, te dizel košta od 2,56 KM do 2,72 KM, dok je cijena benzina iznosila od 2,56 do 2,66 KM.

    Naime, kako je rekao Đorđe Savić, predsjedavajući Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima Privredne komore Republike Srpske, došlo je do pada cijene goriva na pumpama za nekih pet feninga u odnosu na prošlu sedmicu.

    “Vjerujem da bi na sadašnjem nivou cijene goriva trebalo da se zadrže pet do deset dana, bez obzira na geopolitičke probleme koje imamo”, kazao je Savić.

    Dodao je da se trenutno prati cijena goriva na svjetskom tržištu te ističe da je vrlo teško predvidjeti šta će se dešavati u narednom periodu.

    Almir Bečarević, stručnjak za energetiku, kazao je u razgovoru za “Nezavisne novine” da su sadašnje cijene na pumpama u BiH pale na prihvatljive okvire.

    “Ako gledamo sada stanje na benzinskim pumpama, cijene su dosta realne i odražavaju cijenu nafte na svjetskom tržištu”, kazao je Bečarević i dodao da ono što bi moglo da zabrine jesu trenutne cijene barela nafte koje su prisutne, a kreću se oko 80 dolara.

    “Ove cijene nisu želje onih koji izvoze naftu, tako da se vrlo lako može očekivati u narednom periodu da se smanje kvote na proizvodnju nafte kako bi se vještački podigla cijena, jer ovo su za njih niske cijene i sigurno će biti borba između onih koji žele da smanje ovu cijenu i održe je na nekom nivou sa zemljama OPEC-a, koje žele da cijena barela nafte iznosi više od 100 dolara”, kazao je Bečarević i dodao da je sigurno u svijetu smanjena aktivnost u vezi s potražnjom.

    Zaključio je da od svjetskog dešavanja upravo zavisi kakve će cijene biti na pumpama u BiH.

    Da su niže cijene goriva značajne za potrošače, smatra Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja građana DON Prijedor.

    “Naravno da je veoma bitno da padaju cijene goriva. To je bitno svim ljudima, jer znamo da je gorivo glavni pokretač svega, tako da je svaki fening pojeftinjenja goriva spas za same potrošače”, kazala je Marićeva za “Nezavisne novine”.

    Ističe da niže cijene goriva neće uticati i na niže cijene osnovnih životnih namirnica.

    “Iako gorivo pojeftinjuje, neće se desiti da dođe do pojeftinjenja osnovnih životnih namirnica”, kazala je Marićeva i istakla da je to sigurno apsurd u svemu.

    “Međutim, sigurno je da smo zadovoljni što se zaustavio rast cijena i ako u narednom periodu dođe do značajnijeg pada, biće to na veliko zadovoljstvo građana”, zaključila je Marićeva.

    Podsjetimo, na svjetskim tržištima cijene nafte pale su i prošle sedmice, četvrtu nedjelju zaredom, jer trgovce zabrinjava slabost potražnje u najvećim svjetskim tržištima.

    Na londonskom tržištu cijena barela prošle sedmice pala je 1,05 odsto, na 80,60 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 1,65 odsto, na 75,90 dolara.

    Pad cijena četvrtu sedmicu zaredom, pri čemu su u jednom trenutku zaronile na najniže nivoe u četiri mjeseca, posljedica je strahovanja trgovaca od slabljenja potražnje.

    “Pad cijena sirove nafte u suprotnosti je s procjenama Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC-a) i Međunarodne agencije za energiju (IEA), koje su prognozirale tijesnu distribuciju u četvrtom tromjesečju”, istakao je Tamas Varga iz PVM-a.

  • Očekuje se početak primirja u Gazi: Izrael tvrdi da oslobađanje talaca, ipak, neće početi danas

    Očekuje se početak primirja u Gazi: Izrael tvrdi da oslobađanje talaca, ipak, neće početi danas

    Danas je 48. dan sukoba izraelske vojske i Hamasa. Izraelska vlada i Hamas postigli su u srijedu sporazum o četvorodnevnom prekidu vatre u Pojasu Gaze. Kako je dogovoreno, Hamas će tokom četiri dana primirja osloboditi 50 izraelskih talaca u zamjenu za 150 palestinskih zatvorenika.

    Takođe, Izrael će pustiti da u Pojas Gaze uđe nekoliko stotina kamiona humanitarne pomoći.

    Iako je Hamas najavio da će prekid vatre početi danas u 10 časova, predsjedavajući Saveta za nacionalnu bezbjednost Izraela Cači Hanegbi kaže da prvi taoci neće biti oslobođeni prije petka.

    “Uprkos dogovoru, rat se nastavlja sve dok Izrael ne ispuni svoje ciljeve i ostvari pobjedu”, naglasio je izraelski premijer Benjamin Netanjahu.

    Netanjahu je saopštio i da je sporazumom definisano da će Crvenom krstu biti dozvoljeno da posjeti i pruži medicinsku pomoć taocima koji ostanu u Pojasu Gaze.

    Hamas je najavio da će primirje stupiti na snagu danas, ali je Hanegbi saopštio da prvi taoci neće biti oslobođeni prije petka.

    Kako su prenijeli izraelski mediji, do odlaganja je došlo zato što Hamas nije dostavio spisak izraelskih državljana koje namjerava da oslobodi.

    Šef izraelske obavještajne agencije Mosad David Barnea otputovao je u srijedu u Dohu, gdje je sa premijerom Katara, posrednikom u dogovoru, šeikom Muhamedom bin Abdulrahman el Tanijem razgovarao o posljednjim detaljima sporazuma.

    Portparol Izraelskih odbrambenih snaga (IDF) Danijel Hagari rekao je da koordinacija povratka talaca iz Gaze nije lak zadatak, ali da je izraelska vojska spremna.

    IDF je saopštio i da su navodno pronađeni dodatni dokazi o kompleksu Hamasovih tunela i bunkera ispod bolnice Šifa u sjevernoj Gazi.

    Izvršna direktorka Dečjeg fonda Ujedinjenih nacija (Unicef) Ketrin Rasel pozdravila je sporazum o oslobađanju talaca i privremenom prekidu vatre, ali je rekla da je potrebno da se “uradi mnogo više” jer je, kako kaže, Pojas Gaze trenutno najopasnije mjesto na svijetu za djecu.

    Hamas je saopštio da su od početka rata u Pojasu Gaze poginule 14.532 osobe, dok je broj izraelskih vojnika nastradalih u kopnenoj ofanzivi, prema izraelskim podacima, dostigao 70.

  • “Otkazivanje sudskog ročišta Dodiku dokaz da je pala nagodba sa Zapadom”

    “Otkazivanje sudskog ročišta Dodiku dokaz da je pala nagodba sa Zapadom”

    Narodni poslanik i lider liste “Za pravdu i red”, Nebojša Vukanović, poručio je da je otkazivanje sudskog ročišta predsjedniku Republike Srpske, Miloradu Dodiku i direktoru Službenog glasnika Republike Sroske Milošu Lučiću, dokaz da je na djelu neka vrsta nagodbe sa Zapadom.

    Sud Bosne i Hercegovine izašao je u susret zahtjevu Dodika i njegovog tima advokata, predvođenim Goranom Bubićem, te otkazano ročište po Tužbi Tužilaštva BiH, koje je bilo zakazano za danas, zbog službenog puta predsjednika Srpske u inostranstvo.

    Vukanović kaže da je od samog početka sudskog procesa, koji je za njega farsa, sve išlo munjevito, ročišta zakazivana u najkraćem roku, i nastojalo se da se proces što prije okonča.

    – I ovo odlaganje je jedan u nizu pokazatelja da je Dodik ponovo napravio nagodbu sa međunarodnom zajednicom i Zapadom, bar njegovim dijelom, i pokušava da se izvuče iz makaza u koje je sam upao. Za svoju kožu spreman je na sve, a uskoro će isplivati svi detalji nagodbe – tvrdi Vukanović.

    Kao veteran sudskih sporova, koji ima procese u svim sudovima od Kozarske Dubice i Novog Grada do Trebinja, Vukanović kaže da iz iskustva zna da sudije nisu baš voljne odlagati sudska ročišta, iako su parnice i prekršaji za koje mu se sudi benigniji.

    – Pa sam tako doživio da se ročište bez mene održi i kada je sjednica Narodne skupštine Republike Srpske i da održavanje sjednice kojoj moram prisustvovati nije dovoljan razlog za odlaganje – navodi Vukanović.

    On dodaje da Kristijan Šmit, kojeg institucije Srpske ne priznaju za visokog predstavnika, ponovo glasno ćuti, i tako priznaje da se tajno sastao sa Dodikom i nagodio u Laktašima.

    – Vrijeme će pokazati sve detalje nagodbe, a prvi će biti tehničke izmjene Izbornog zakona BiH, uvođenje skenera i video nadzora bez kojih ne može biti regularnih izbora. Ako Šmit, Satler i međunarodna zajednica do Nove godine ponovo ništa ne urade na ovom pitanju onda će biti jasno da im je cilj da nas i dalje drže u okupaciji, jer im odgovaraju nagodbe i igre sa korumpiranim i ucijenjenim političarima – tvrdi Vukanović.

  • Dodik: Ne postoje secesionističke prijetnje u BiH; Na sceni devastacija ustavnog poretka s ciljem prisilne unitarizacije

    Dodik: Ne postoje secesionističke prijetnje u BiH; Na sceni devastacija ustavnog poretka s ciljem prisilne unitarizacije

    U BiH ne postoje secesionističke prijetnje, kako tvrdi generalni sekretar NATO-a Јens Stoltenberg, u BiH je na sceni devastacija ustavnog poretka s ciljem prisilne unitarizacije, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    Svako suprotstavljanje unitarizaciji proglašava se secesionizmom. S obzirom na to da na sastancima u Sarajevu nije bilo moguće da se čuje glas Republike Srpske, s izuzetkom gdje je srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, i ne čude takve Stoltenbergove izjave – dodao je Dodik, reaugujući na izjavu Stoltenberga.

    Kako Dodik ističe, neshvatljivo je da je i sam Stoltenberg propustio priliku da na sastanku u Savjetu ministara, koji nije vlada, čuje glas ministara iz Republike Srpske.

    • Onda BiH ne bi napustio pogrešno informisan. Ukoliko se ponašanje dijela međunarodne zajednice nastavi u pravcu devastacije Ustava BiH, a muslimani ne shvate da je Ustav garancija opstanka ovakve BiH, ni NATO je neće sačuvati – kaže Dodik.
  • U akciji “Tips” uhapšena tri lica zbog prevara u vezi navodnog klađenja

    U akciji “Tips” uhapšena tri lica zbog prevara u vezi navodnog klađenja

    Lica M.S. iz Foče, F.V. i M.Š. iz Istočne Ilidže uhapšena su zbog krivičnih djela prevara, iznuda i pranje novca.

    Ova lica uhapšena su u akciji “Tips” koju su realizovali policijski službenici Јedinice za visokotehnološki kriminalitet Uprave kriminalističke policije MUP-a Srpske su postupajući po naredbi Osnovnog suda Sokolac, a uz kordinaciju Okružnog javnog tužilaštva Istočno Sarajevo, saopšteno je iz MUP-a Srpske.

    Na osnovu naredbi Osnovnog suda Sokolac izvršen je pretres kuća i prostorija koje koriste ova lica i tom prilikom je pronađeno i oduzeto više računara, više komada različitih mobilnih telefona, SIM kartica, nosača SIM kartica, uplatnice, isplatnice i evidencije koje se mogu dovesti u vezu sa predmetnim krivičnim djelima.

    Pretresi su izvršeni zajedno sa policijskim službenicima Policijske Uprave Istočno Sarajevo i MUP-a Kantona Sarajevo.

    Nakon izvršene kriminalističke obrade, uz saglasnost postupajućeg tužioca OЈT Istočno Sarajevo, dva lica su puštena na slobodu, a protiv njih izvještaj o izvršenim krivičnim djelima biti proslijeđen nadležnom tužilaštvu u redovnoj proceduri, dok će jedno lice uz izvještaj o počinjenom krivičnom djelu biti predato u dalju nadležnost OЈT Istočno Sarajevo.

    Utvrđeno je da su krivična djela vezana za lažne dojave o namještenim sportskim mečevima. Pomenuta tri lica pravila su naloge na društvenim mrežama Fejsbuk i Instagram, putem kojih su se reklamirali kako posjeduju informacije o namještenim sportskim takmičenjima.

    Nakon toga su stupali u kontakt sa oštećenim, obmanjujući ih da imaju informacije o namještenim sportskim mečevima, te oštećene navodili da im uplaćuju novac za navodno klađenje na ime fizičkih lica u BiH (najčešće putem Vestern Uniona, Monejgrama, Međunarodne poštanske uputnice i dr.).

    Poslije izvršene uplate, izvršioci ovih krivičnih djela su i dalje obmanjivali žrtve da su navodno dobile novac na sportskom klađenju (praveći lažne dobitne tikete sportskih kladionica), tražeći od njih da im uplate još novca za navodni transfer novca, osiguranje novca i slično.

    U određenom momentu žrtve shvataju da su prevarene i odbijaju nove uplate, a u toj fazi, izvršioci, koji su u prethodnoj komunikaciji prikupili informacije o žrtvama, počinju da im prijete i iznuđuju još novca od istih.

    Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske apelovalo je na građane da ne vjeruju licima koja se reklamiraju na društvenim mrežama i internetu uopšte, navodeći da imaju informacije o namještenim rezultatima sportskih mečeva, jer se radi o prevari.

    Izvršioci ovih krivičnih djela, u obmanjivanju oštećenih, na društvenim mrežama kreiraju profile na kojima postavljaju tzv. dokaze u vidu fotografija i video zapisa o navodnim visokim novčanim iznosima dobijenim putem klađenja, te tako pronalaze potencijalne žrtve.

  • Putin: Zašto niko nije šokiran smrću djece u Gazi?

    Putin: Zašto niko nije šokiran smrću djece u Gazi?

    Predsjednik Rusije Vladimir Putin postavio je pitanje zašto svjetski lideri nisu šokirani izjavom generalnog sekretara UN Antonija Guteresa da je Gaza pretvorena u ogromno dječije groblje.

    On je na virtuelnom Samitu Grupe 20 /G20/ podsjetio na izjave svjetskih lidera koji su rekli da su “šokirani postupcima Rusije u Ukrajini i gubitkom života”.

    “Razumijem da je ovo rat, smrt ljudi je uznemirujuća. Međutim, zar krvavi puč u Ukrajini 2014. godine, nakon kojeg je uslijedio rat kijevskog režima protiv sopstvenog naroda u Donbasu, nije šokantan? Zar nije šokantno istrebljivanje civilnog stanovništva na palestinskim teritorijama, u Pojasu Gaze? Šta je sa činjenicom da ljekari moraju da operišu djecu, da vrše abdominalne hirurške zahvate bez skalpela na dječijim tijelima bez anestezije? To nije šokantno? Nije li šokantna i činjenica da je generalni sekretar UN rekao da se Gaza pretvorila u ogromno dječije groblje?”, upitao je Putin, a prenosi Srna.

  • Skandalozna praksa da se na sastanke ne pozivaju srpski ministri; Srpska najavljuje adekvatan odgovor

    Skandalozna praksa da se na sastanke ne pozivaju srpski ministri; Srpska najavljuje adekvatan odgovor

    Kuje li i kakve planove Federacija protiv Republike Srpske i njenih predstavnika u Savjetu ministara!? Postala je skandalozna praksa da se na sastanke delegacija Savjeta sa međunarodnim zvaničnicima i stranim državnicima, ne pozivaju srpski ministri ili zamjenici.

    Posljednji slučaj je susret sa generalnim sekretarom NATO-a Јensom Stoltenbergom, kojem je domaćin bila samo hrvatsko-bošnjačka ministarska delegacija.

    Na ignorantski odnos prema predstavnicima cijelog konstitutivnog naroda i gotovo pola BiH, iz Srpske najavljuju adekvatan odgovor.

  • Stevandić: BiH ne može u EU sa Šmitom koji nameće zakone

    Stevandić: BiH ne može u EU sa Šmitom koji nameće zakone

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da u EU ne može BiH u kojoj čovjek koji nema formalno imenovanje donosi zakone, i to takve da će onaj ko ne bude poštovao njegove odluke ići u zatvor, te najavio da će Narodna skupština kao bedem Republike Srpske pokrenuti zakon o imunitetu i na taj način zaštititi sve institucije koje u praksi sprovode usvojene odluke u parlamentu Srpske.
    On je naglasio da u BiH postoji nešto što je potop i pomor svih evropskih vrijednosti i civilizacijski debakl, te da takva BiH ne može u EU i ući će u veliki problem.

    Stevandić je pojasnio da se uvođenjem zakona o imunitetu nikada više neće moći voditi montirani sudski procesi protiv zvaničnika, kao što se trenutno sudi predsjedniku Republike Srpske za to što je radeći svoj posao izvršavao odluke Narodne skupštine.

    Stevandić je podsjetio da je Zakon o imunitetu, prethodno ukinuo Pedi Ešdaun, ali nije napisao da ga Srpska ne može ponovo donijeti.

    “Završio sam prijedlog. Da napravimo zakon o imunitetu i da oni koji provode odluke budu zaštićeni. Da imaju imunitet kao i mi poslanici. Pitam da li je normalno da ja i svi poslanici imamo imunitet, a predsjednik Srpske i direktor ‘Službenog glasnika’ nemaju. Mi ćemo sada pripremiti zakon o imunitetu i izglasati ga u Narodnoj skupštini. I imaće imunitet i oni koji sprovode odluke. I tako će biti zaštićeni svi, a i predsjednik Milorad Dodik, jer može biti još procesa protiv njega. To smo ranije propustili”, rekao je Stevandić večeras za RTRS.

    On je naglasio da Srpska ne prihvata ništa što se tiče mijenjanja statusa njene imovine, niti osude predsjednika Dodika na osnovu zakona koji je proglasila nelegalna osoba.

    Stevandić je poručio da Republika Srpska neće dopustiti mijenjanje statusa njene imovine i napomenuo da u vezi sa tim pitanjem neće biti primjenjivana nijedna odluka koju bi neko donio suprotno interesima građana i Srpske.

    On je rekao da se u BiH želi da o imovini odlučuju ambasadori, a ne parlamenti, da zakone donosi neizabrani Nijemac /Kristijan Šmit/, a ne Parlamentarna skupština.

    Kristijan Šmit će otići, a ostaće imovina Republike Srpske”, rekao je Stevandić.

    On je podsjetio da su odluke OHR-a o imovini donesene sedam dana nakon zajedničke sjednice vlada Republike Srpske i Federacije BiH /FBiH/ na čelu sa premijerom Srpske Radovanom Viškovićem i premijerom FBiH Nerminom Nikšićem.

    “Ljudi su se rukovali i rečeno je – idemo sa projektima, može Buk Bijela, Termoelektrana Tuzla, idemo svi zajedno u razvoj, a poslije toga takozvani visoki predstavnik je nametnuo zakon o kojem su jedni saglasni, drugi nisu, i pali su svi dogovori. Ovdje se unutrašnji dogovor ne dozvoljava spolja”, ukazao je Stevandić.

    On je rekao da je sudski proces koji se vodi u Sudu BiH protiv predsjednika Republike Srpske velika i dobro procijenjena zamka za Milorada Dodika.

    “Dodiku se sudi što je sprovodio odluke Narodne skupštine Republike Srpske”, naveo je Stevandić, podsjetivši da su Dodika za predsjednika Srpske izabrali građani.

    On je rekao da nekima smeta to što u Republici Srpskoj ambasadori ne biraju ministre i predsjednika Republike i parlamenta.

    Govoreći o djelovanju ambasadora SAD u BiH Majkla Marfija, Stevandić je naveo da je on napravio sukob sa establišmentom Srpske, da je izašao iz okvira diplomatskog mandata i ušao u lične obračune sa Dodikom, te da je Marfijevo djelovanje poremetilo odnose Srba i Amerikanaca.

    Stevandić je napomenuo da je riječ o najvećim mogućim pritiscima do sada i da treba donositi odluke koje su dobro izvagane.

    “Sada se ne smije podlijegati emocijama i da nas neko isprovocira. Mi smo se ponašali veoma pismeno u svemu. Nijednom nas nisu isprovocirali ni u čemu. Naše su odluke uvijek bile pravne”, istakao je Stevandić.

    Stevandić je rekao da je budućnost u BiH dogovor, i to bez stranog faktora, te da se kompromis, za koji se Srpska uvijek zalaže, može naći.