Autor: INFO

  • Taksisti u Banjaluci žele nova stajališta

    Taksisti u Banjaluci žele nova stajališta

    Taksisti su u Banjaluci ostali bez određenog broja stajališta zbog uvođenja jednosmjernog saobraćaja i, kako kažu, u planu je sastanak sa Gradskom upravom Banjaluka kako bi se riješio ovaj problem.

    Dragan Purišić, predsjednik Udruženja taksista “Banjalučki taksi”, potvrdio je za “Nezavisne novine” da trenutno imaju manji broj taksi stajališta što im, kako kaže, trenutno predstavlja problem.

    “Izgubili smo 12 stajališta na parkingu kod ‘Kraša’, 15 kod parka ‘Petar Kočić’, četiri kod ‘Krajiške kuće’. To nam je sve uzeto, čak i zajedničko stajalište kod hotela ‘Bosna'”, kazao je Purišić, te dodao da bi uskoro trebalo da imaju sastanak sa nadležnima.

    “Naš prijedlog je da se stajališta koja smo izgubili kod parka ‘Petar Kočić’ izmjeste na lokaciju od Ulice kralja Petra I Karađorđevića do Kninske, zatim kod hotela ‘Vidović’, kod muzeja u Vidovdanskoj, te još nekim”, rekao je on.

    Kako je dodao, bitno je da su stajališta za taksi građanima nadohvat ruke.

    “Što se tiče trenutnog odvijanja jednosmjernog saobraćaja posebnom trakom za taksiste, rano je da se daju ocjene, jer još kružni tok nije završen. Trenutno postoji gužva, ali kako to sve funkcioniše, znaćemo nakon izgradnje kružnog toka”, objasnio je on.

    Bojan Kresojević, gradski menadžer, potvrdio je da je za petak zakazan sastanak sa taksi prevoznicima.

    “Na ovom sastanku razgovaraćemo o stajalištima za taksi”, naveo je on.

    Da je još rano za donošenje zaključka o tome kako novi režim u gradu funkcioniše, potvrdio je i Nikola Ćopić, inženjer za bezbjednost saobraćaja.

    “S obzirom na to da se radi o novom režimu saobraćaja, a kako je i najavljeno iz Gradske uprave, potrebno je određeno vrijeme da se građani naviknu na promjene, tako da je rano za ocjene”, rekao je Ćopić za “Nezavisne novine”.

    Ovako izvedena saobraćajna signalizacija imala je, kako on kaže, za cilj da se stvori posebna saobraćajna traka za vozila javnog prevoza i taksi vozila kako bi mogli nesmetano da saobraćaju i time bi trebalo da se ostvari poboljšanja u vremenu putovanja.

    “Ono što je vidljivo jeste da zbog nedostatka saobraćajne kulture vozača u Banjaluci svakodnevno možemo da vidimo da i dalje putnička motorna vozila koriste ovu traku za kretanje, iako bi ona trebalo da se koristi isključivo tamo gdje je dozvoljeno, odnosno prilikom skretanja na bočne prilaze, te se zbog pogrešnog korištenja ove trake od strane putničkih motornih vozila gubi smisao ovakvog režima”, objasnio je Ćopić.

  • Na izborima u Holandiji najviše glasova osvojila desničarska Partija slobode

    Na izborima u Holandiji najviše glasova osvojila desničarska Partija slobode

    Glasanje na parlamentarnim izborima u Holandiji je završeno, a prema prvim izlaznim anketama, najviše glasova je osvojila opoziciona desničarska Partija slobode koju vodi Gert Vilders.

    Ankete pokazuju da je PVV osvojila 35 poslaničkih mjesta, dok je na drugom mjestu Zeleno-laburistički savez sa 26 mandata, prenosi Gardijan.

    Na trećem mestu je Narodna partija za slobodu i demokratiju premijera Marka Rutea sa 23 mjesta, dok je na četvrtom Novi društveni ugovor sa 20 mandata.

    Mnoge stranke su ranije saopštile da neće ući u koaliciju sa Vildersom, tako da još nije jasno ko će formirati novu vlast i sve će zavisiti od postizbornih koalicija, navodi britanski list.

    Liderka liberalne Narodne partije za slobodu i demokratiju (VVD), Dilan Јešljigoz-Zegerius, napravila je presedan rekavši da bi sarađivala sa Vildersom ako njena stranka dobije najviše glasova, iako je koliko juče odbacila mogućnost da Vildersa podrži kao premijera, ako on osvoji najveći broj glasova.

    Ukoliko VVD trijumfuje, Јešiljgoz-Zegerijus, bivša izbjeglica koja se zalaže za strožiju kontrolu migracija, mogla bi da postane prva žena premijer Holandije.

    Frans Timermans, bivši visoki zvaničnik EU koji se vratio u Holandiju da predvodi savez zelene ljevice i laburista, apelovao je na glasače da se drže podalje od vlade u kojoj krajnja desnica igra glavnu ulogu.

    Ovim izborima završiće se 13 godina duga vladavina dosadašnjeg premijera Marka Rutea koji se nije kandidovao.

  • Ko je odgovoran za još jedno uništavanje zelenila u Banjaluci

    Ko je odgovoran za još jedno uništavanje zelenila u Banjaluci

    Drveće koje su posadili maturanti prije nekoliko godina kod Tržnice, danas je u potpunosti uništeno i sadnice su izvađene iz zemlje.
    U blizini porušenih drveća su dva aktivna gradilišta i to izgradnja parkinga kod “Tržnice” i kružne raskrsnice kod “Ekvatora”.

    Banjalučanin koji se javio redakciji Srpskainfo kaže da je uništena velika zelena površina između “Tržnice” i Kastela dok je bila zatvorena ulica.

    -Zvali smo Gradsku upravu da prijavimo, oni su rekli da je to zemlja ‘Tržnice’ i da mogu da rade šta hoće. A prije par godina kad sam htio da posječem drvo u svom dvorištu u Novoj varoši iste gradske službe mi to nisu dozvolile dok ne dobijem od njih rješenje o sječi, iako je moje stablo u mom dvorištu – istakao je čitalac.

    Sagovornik poručuje kako su, osim starih stabala, posječena i mlada stabla koja su zasađena u “Aleji maturanata”.

    -Moja kćerka je zajedno sa školskim drugaricama zasadila drveće i tada su nazvali sve to kao “Aleju maturanata”. Tada su pričali da će svako obilaziti svoje stablo i da će biti mjesto okupljanja kod godišnjih proslava. Da ne govorim o uticaju zelenila na životnu sredinu. Molim vas preduzmite nešto dok nisu posjekli i drugi mladi drvored. Mlade sadnice koje su posječene nisu na zemlji ‘Tržnice’ – naglašava on.

    Iz Gradske uprave, ali i od direktora “Tržnice” do objave teksta nije stigao odgovor da li je tačno da su porušena stabla u blizini gradilišta.

    Podsjećamo, prije nekoliko dana se desio i incident sa bageristom koji je pokušao da sruši ogromno drvo u blizini parkinga kod Tržnice, ali je u tom spriječen jer su ga sugrađani prekinuli u tome. Osim toga, izgradnja parkinga kod Tržnice nije u skladu sa Regulacionim planom. Naime, sporni radovi odvijaju se na postojećoj zelenoj površini, čiji je obuhvat tretiran u dva Regulaciona plana, i to “Saobraćajno čvorište kod Kastela” i Regulacioni plan dijela centralnog područja Banjaluke.

    U oba Regulaciona plana, ovaj dio Banjaluke je planiran na isti način – kao zelena površina, sa pješačkim stazama i drvoredom.

  • Zasjao stari most u Trapistima

    Zasjao stari most u Trapistima

    Stari most u Trapistima čija obnova je počela prije oko godinu dana zasjao je starim sjajem.
    “Most u Trapistima, najstariji u Banjaluci, sa istorijom postojanja dugom 118 godina, po prvi put od svog postojanja je osvijetljen, a nedavnom rekonstrukcijom je zasjao starim sjajem! Ponosan sam na odluku da ga obnovimo i na taj način, u posljednjem trenutku sačuvamo od propasti”, napisao je Stanivuković napominjući da su zbog ovog projekta dobili pregršt kritika političkih oponenata.

    Istakao je da je ovo samo početak ulaganja Grada u Trapiste.

    “Naredne godine uz ovaj predivni most gradićemo park i obnovićemo hidrocentralu koja je proizvela struju pomoću koje je zasijala prva sijalica na Balkanu, baš ovdje u Banjaluci! Takođe, banjalučka “Nektar” pivara obogatiće svoju ponudu novom pivnicom koja će upotpuniti turističku ponudu ovog dijela našeg grada”, najavio je Stanivuković, prenosi Banjaluka.com.

  • Podizanje praga za ulazak u sistem PDV-a dobra vijest za privrednike

    Podizanje praga za ulazak u sistem PDV-a dobra vijest za privrednike

    Pomjeranje praga za ulazak u sistem PDV-a je vijest koju su mali preduzetnici i zanatlije dugo čekali. Konkretno, ovo znači veliko rasterećenje u poslovanju, ali i smanjenje cijena usluga, što će koristiti i krajnjim mušterijama.

    Privrednici kažu, ovo je dobra poruka za ostanak mladih. I ranije su pokretali ovakvu incijativu, ali tek sada su naišli na razumijevanje.

    “Šta to znači za nas koji radimo kao samostalni privrednici? Znači da ćemo imati prostora da radimo do 100 hiljada bez ulaska u PDV. Zašto spominjemo? Morate shvatiti da bi mi morali poskupiti svoje usluge za 17 odsto“, kaže direktor Zanatsko-preduzetničke komore Republike Srpske Jovica Bratić.

    “Dobra stvar za male privrednike, jer nekada 50 hiljada i sada 100 hiljada nije isto. Dosta malih privrednika bi ovo podžalo zato što znaju da davanjem na kraju bilansa mogu dići kredite, mogu se zadužiti i mogu ostati i opstati na ovim prostorima“, kaže predsjednik zanatsko-preduzetničke komore Republike Srpske Lazo Šešić.

    Trenutno, na preregistraciju čeka 6.284 obveznika. Sve ovo povlači dodatna sredstva iz zajedničkog budžeta, odnosno smanjenje javnih prihoda, podsjeća ministar finansija i trezora.

    “Ove godine će to biti više od 25 miliona maraka, jer se država odrekla tog dijela prihoda, ali to je nešto što moramo preuzeti na sebe ako želimo da zanatski sektor ostane da živi“, kaže ministar finansija i trezora u Savjetu ministara BiH Srđan Amidžić.

    Prijedlog zakona o izmjenama zakona o PDV-u već je prošao Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH. Sada je na redu Dom naroda, koji bi o tome trebalo da raspravlja već sutra. Ukoliko bude usvojen, stupiće na snagu za osam dana, a nakon toga biće potrebno dodatnih mjesec dana za usvajanje potrebnih pravilnika i podzakonskih akata kako bi se prvi preduzetnici mogli preregistrovati.

    “Nijedan zakon ne može da se usvoji bez SNSD-a”
    Ministar finansija i trezora u Savjetu ministara BiH Srđan Amidžić je istakao da nijedan zakon na nivou BiH ne može da se usvoji bez SNSD-a.

    “Inicijativu za izmjenu zakona može da podnese svako. Kako sam već rekao, za nas je najbitnije kada inicijativu podnesu oni na koji se to odnosi, ali zakone usvaja onaj koji ima kapacitet, a u ovom konkretnom slučaju, kada govorimo o nivou BiH, nijedan zakon ne može da se usvoji bez SNSD-a. Slušali smo svakakve stvari koje su bile nekorektne, gdje su jedan realan problem htjeli da uvedu u domen politike i mislim da to nije dobro. Podsjetiću vas da je ovaj zakon već prošao Predstavnički dom, jednoglasno, i da je u proceduri u Domu naroda. Nisu se stekli uslovi da bude usvojen 04.10. jer smo vršili određene pripreme. Donijeti zakon ne podrazumijeva samo izglasati zakon i on počinje da živi. Ono što naši mali preduzetnici treba da znaju, a mi očekujemo da će sutra taj zakon da bude usvojen, i naravno, ključnu ulogu u tom procesu kada je u pitanju Srpska ima SNSD, trebaće osam dana da zakon stupi na snagu. Nakon tih osam dana, mi smo uložili maksimalan napor, da sve ostale procedure, u smislu usvajanja podzakonskih akata, pravilnika i svega ostaloga koje treba da provede UIO se provedu u što kraćem roku. Naša su očekivanja da od dana stupanja na snagu tog zakona, da će biti neophodno još nekih 30 dana da oni pojedinci koji imaju mogućnost da se po ovom zakonu preregistruju i stvarno to i učine. Žao mi je što su privrednici morali sačekati još taj mjesec i 13 dana, ali kako sam već rekao, najveća šteta bi bila da smo usvojili zakon u trenutku kada za to nisu bile stvorene tehničke pretpostavke”, rekao je Amidžić.

  • Nevjerica zbog Dodikove izjave o Njemačkoj i bankrotu

    Nevjerica zbog Dodikove izjave o Njemačkoj i bankrotu

    Prije će bankrotirati Njemačka nego Republika Srpska, poručio je juče predsjednik Srpske Milorad Dodik, komentarišući aktuelnu situaciju u domaćoj ekonomiji, kao i onu u državama EU.

    Dodik je, između ostalog, rekao i da već godinama sluša priče o tome kako će Republika Srpska propasti, ali se, kako je dodao, dokazalo da to nije tačno.

    – Niko ne kaže da je danas lagano i da sve teče med i mlijeko, nije nimalo lako, teško je, naravno. I na globalnoj sceni je, ali to niko neće reći od opozicije osim vas što to primjećujete. Oni će reći šta nas briga, nama je važno ovdje. Mi ne možemo da budemo izolovani, ali ne jaučemo zbog toga. Prije će bankrotirati Njemačka nego Republika Srpska, bez obzira koliko će njima biti ovo smiješno – rekao je Dodik.

    Plata na Zapadu “zarobi”
    Ustvrdio je i kako su navodi o bankrotu Republike Srpske smišljeni od strane opozicije i “bajnih mislilaca” kojima je glavna ideja “kako skinuti Dodika”.

    Inače, ovo nije prvi put kako lider SNSD i aktuelni predsjednik Republike Srpske javno tvrdi kako je ekonomska i socijalna situacija u Srpskoj mnogo bolja nego na Zapadu. Podsjećamo, početkom septembra ove godine, obraćajujući se na Saboru stranačkog podmlatka, Dodik je kritikovao odluku mnogih mladih da odu iz Republike Srpske i žive i rade u inostranstvu.

    – Plata od 2.500 evra vas tamo zarobi i nemate života. Ta plata je, uz sve troškove tamo, bezvrijedna. Danas kada prošetate Banjalukom ili Istočnim Sarajevom i tamo nekim prosječnim gradom, vidjećete da se ovdje mnogo bolje živi, bolji automobili se voze – govorio je tada Dodik.

    Komentarišući za Srpskainfo Dodikovu procjenu da će prije bankrotirati Njemačka nego Republika Srpska, ekonomista Svetlana Cenić kaže da je prva stvar to što Dodik, prema njenim riječima, ne zna šta je bankrot bilo kojeg nivoa vlasti.On (Dodik) zna šta je bankrot kad su u pitanju njegove firme, jer je to iskusio. Prije će srednji nivo vlasti bankrotirati nego država – tvrdi Cenićeva.

    Dodaje da bi Dodikovu izjavu čovjek “bez smijeha i očaja mogao da sasluša” kad bi kupovao automobile i mašine iz Republike Srpske, a ne iz Njemačke, te kad bi imali njemački spoljnotrgovinski bilans i suficit izvoza.

    – Tada bi, možda, mogao da tu njegovu izjavu sasluša, a da se ne nasmije ili da se u očaju ne zapita: Bože gospode, pa ovo se zove predsjednikom Republike Srpske – kaže Cenićeva za naš portal.

    Princip spojenih posuda
    Predsjednica Narodnog fronta, Jelena Trivić, navodi da je istina da neki ekonomski indikatori upućuju na to da će Njemačka ući u fazu recesije, ali to, kako ističe, nikoga ne bi trebalo da raduje.

    ADVERTISING

    – Bilo ko, ko iole poznaje ekonomske procese, zna da svaki potres u Njemačkoj i usporavanje njene ekonomske aktivnosti za sobom vuče i usporavanje drugih zemalja Evrope. Republika Srpska je sa 70 odsto svog izvoza naslonjena na tržište EU, a svaki pad tražnje u Njemačkoj značiće pad tražnje i za našim izvozom. Njemačka je naš treći najznačajniji spoljnotrgovinski partner, s njom čak imamo i suficit u robnoj razmjeni i to će se sigurno odraziti na naš najzdraviji dio privrede, a to su izvoznici koji ispunjavaju standarde i koji su konkurentni da tamo izvoze. Dodikova izjava je glupa s mnogo aspekata, a najgluplja je iz ovog koji sam navela – kaže Trivićeva za Srpskainfo.

  • Dodik kritikuje Krišto, HDZ BiH „ignoriše“ Srbe i ćirilicu u Mostaru

    Dodik kritikuje Krišto, HDZ BiH „ignoriše“ Srbe i ćirilicu u Mostaru

    Najnovija kritika Milorada Dodik upućena Borjani Krišto, uporno „protjerivanje“ ćirilice iz Mostara, ali i ranije „kuliranje“ Dragana Čovića ili čak potpuno kontriranje stavovima svog dugogodišnjeg saveznika, sve više otvara raspravu u javnosti o tome puca li partnerstvo između SNSD i HDZ BiH.

    Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik kritikovao je juče predsjedavajuću Savjeta ministara BiH, Borjanu Krišto jer je „iskulirala“ srpske ministre tokom posjete Generalnog sekretara NATO Jensa Stoltenberga Bosni i Hercegovini.

    Dodik je rekao novinarima da srpski ministri nisu uopšte pozvani na sastanak koji je Stoltenberg imao sa predstavnicima Savjeta ministara BiH.

    – Vidjeli smo da je gospođa Krišto eliminisala srpske predstavnike sa sastanka, obezbjeđujući da samo predstavnici Federacije budu na sastanku s tim komandantom – rekao je Dodik. On je otišao korak dalje pa je optužio Krišto da je „svjesno isključila ministre iz Republike Srpske“.

    – To se više neće tolerisati. Mislim da je ovo bila ozbiljna, nepotrebna greška gospođe Krišto koja je u jednom osjetljivom trenutku, sa generalnim sekretarom NATO obezbijedila da sjede samo ministar odbrane, musliman, ministar spoljnih poslova, musliman, njegov zamjenik Hrvat, ona i njen šef kabineta, a da niko od Srba ne sjedi tu – rekao je Dodik.

    Da postoje pukotine na relaciji SNSD-HDZ BiH, bilo je naznaka i u ranijem periodu. Tako je nedavno Gradsko vijeće Mostara odbacilo inicijativu da se na tablama ulica u tom gradu, pored latinice nađe i ćirilica, što je nastavak diskriminacije Srba i žestoki šamar koji je Čovićev HDZ “odvalio” svojim partnerima iz SNSD.

    Čovićevo “kontriranje”
    Još jedan signal da među liderima dvije najveće srpske i hrvatske stranke u BiH ne postoji saglasnost baš o svim strateškim pitanjima, kako su ranije često isticali, pokazao se proljetos kad je Dodik javno otkrio da političke predstavnike Hrvata u zajedničkim institucijama pokušava nagovoriti da zajedno bojkotuju državni nivo vlasti.

    Navedeni Dodikov prijedlog Čović je upadljivo ignorisao. Još upečatljiviji znak da na relaciji SNSD- HDZ BiH ne cvjetaju ruže ukazao kada je Dodik najavio prekid svih kontakata zvaničnika Srpske sa NATO.

    Čović mu je otvoreno kontrirao izjavom da približavanje BiH NATO “ne može biti zaustavljeno”, te da će, kako je rekao, Hrvati biti predvodnici tog procesa.

    Univerzitetski profesor i politički analitičar iz Mostara, Slavo Kukić ističe da je ranije već u nekoliko navrata rekao kako ne vjeruje da postoje „šumovi“ na relaciji SNSD – HDZ, već da je sve proizvod dogovora Dodika i Čovića.

    On dodaje da su zajednički interesi Dodika i Čovića puno snažniji od „šumova“ zbog nekih neslaganja jer „obojica pokušavaju održati postojeći status kvo, koji po sebi znači onemogućavanje zaživljavanja pravne države“.

    Pritisci iz Zagreba i Brisela

    – Kada bi pravna država zaživjela postojala bi realna mogućnost da se obojica procesuiraju za ono što su uradili u prethodnih dvadesetak godina – ističe Kukić za Srpskainfo.

    On kaže da, međutim, danas već nije tako uvjeren u to da su „šumovi“ proizvod dogovora jer su sve učestaliji i jer dovode u pitanje, ako ne javnu, onda prikrivenu podršku HDZ-a Dodikovim ciljevima.

    A to je destrukcija BiH, odnosno slabljene BiH, kao države, za račun jačanja entiteta kao državno-pravnog subjektiviteta. Nisam više specijalno uvjeren u to da su „šumovi“ dogovoreni i zbog činjenice da je kod Čovića došlo do promjene. On postaje sve kooperativniji, iako i dalje to nije kooperativnost u smislu personalne opredeljenosti da se gradi i jača BiH kao država – navodi Kukić.

    On dodaje da Čović postaje sve kooperativniji najvjerovatnije zbog pritisaka koji mu dolaze iz Zagreba od predsjednika HDZ i hrvatskog premijera, Andreja Plenkovića, a posredno i iz Brisela.

    Kukić pojašnjava da pritisci na Čovića iz Brisela dolaze preko Plenkovića koji se smatra potencijalnim kandidatom u sljedećem mandatu Evropske komisije ili evropskog parlamenta.

    – Ako se ovo pokaže tačnim to bi moglo značiti da u tom priligođavanju zahtjevima Zagreba i Brisela, između Čovića i Dodika mora doći do neslaganja i sukoba. To bi u svakom slučaju bilo dobro za BiH iz prostog razloga jer političko djelovanje njih dvojice, koje je umreženo, je znatno veći teret o vratu BiH nego djelovanje samo Dodika i njegovog uskog kruga ljudi iz Srpske- tvrdi Kukić.

    On dodaje da ne isključuje ni jedan ni drugi scenario, odnosno da su počele da se pojavljuju pukotine na realciji Dodik – Čović, ali i da je to sve možda produkt dogovora njih dvojice.

  • Zelenski predaje teritorije?

    Zelenski predaje teritorije?

    Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski spreman je da se upozna sa “mirovnim planom” bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa, ako ga ima.

    Zelenski je za FOKS Njuz rekao da je spreman da razgovara sa Donaldom Trampom, koji je rekao da bi mogao “vrlo brzo” da obezbedi mirovni sporazum za Ukrajinu.

    “Spreman sam. Ako on ima vrlo konkretan mirovni plan, može da ga podeli sa mnom. Da, možemo da zaustavimo ovaj rat ako Rusiji damo Donbas i Krim. Po mom mišljenju, naša zemlja neće pristati na takav mirovni plan. “Ovo nije mirovni plan“, rekao je Zelenski.Prethodno je Zelenski ponudio Donaldu Trampu da dođe u Ukrajinu. Rekao je da će mu “trebati 24 minuta da objasni predsedniku Trampu da ne može da upravlja ovim ratom, da ne može doneti mir zbog Putina“.

    Tramp je odgovorio da bi “bilo neprikladno“ da sada ide u Ukrajinu jer Bajdenova administracija ima posla sa Kijevom, a on “ne bi želeo da stvara sukob interesa“.

    U prošlosti je Zelenski već pozivao Trampa da javno iznese svoje mirovne planove koji navodno nude brzo rešenje za rat koji predvodi Rusija.

  • Putin: Nikada nismo odbili mirovne pregovore sa Kijevom

    Putin: Nikada nismo odbili mirovne pregovore sa Kijevom

    Rusija nikada nije odbila mirovne pregovore sa Ukrajinom, izjavio je ruski predsjednik Vladimir Putin.

    On je u obraćanju učesnicima Samita Grupe 20 (G20) napomenuo da je Ukrajina ta koja je javno saopštila da se povlači iz procesa pregovora sa Rusijom.

    Komentarišući izjave drugih svjetskih lidera o tome kako su šokirani situacijom u Ukrajini, Putin je naveo da su vojne akcije uvijek tragedija za narod i državu i da je neophodno razmisliti o tome kako da se to zaustavi.

    “Naravno, moramo da razmišljamo o tome kako da zaustavimo ovu tragediju. Zapravo, Rusija nikada nije odbila mirovne pregovore sa Ukrajinom, a Ukrajina, a ne Rusija, je ta koja je javno objavila da se povuče iz procesa pregovora. Štaviše, potpisan je ukaz predsjednika (Ukrajine Vladimira Zelenskog) u vezi sa zabranom takvih pregovora sa Rusijom”, rekao je Putin.

  • Premijer Finske: Zatvaramo sve prelaze na granici sa Rusijom izuzev jednog

    Premijer Finske: Zatvaramo sve prelaze na granici sa Rusijom izuzev jednog

    Premijer Finske Peteri Orpo saopštio je danas da je vlada te zemlje odlučila da zatvori sve prelaze na granici sa Rusijom, osim jednog.

    “Naš zadatak je da osiguramo bezbjednost Finaca”, rekao je Orpo na konferenciji za medije i dodao da će ostati otvoren granični prelaz Raja-Јosep, prenosi finski javni servis YLE.

    U novembru je više od 700 ljudi bez važećih putnih isprava ušlo u Finsku preko Rusije, što je navelo Helsinki da zatvori nekoliko prelaza i optuži Moskvu da usmjerava migrante ka Finskoj.

    Kremlj, sa druge strane, odbacuje sve optužbe.

    “Bilo bi neophodno uputiti finske graničare da održe konsultacije sa ruskim graničarima i iznesu sve zabrinutosti finske strane. Potrebno je proći kroz sve stavke, iznaći obostrano prihvatljivo rešenje, ili dobiti objašnjenje”, rekla je portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova, prenosi Tanjug.