Autor: INFO

  • Da li je moguće izbaciti SNSD sa vlasti?

    Da li je moguće izbaciti SNSD sa vlasti?

    Ministar odbrane BiH Zukan Helez ponovo je privukao na sebe pažnju javnosti izjavom da je moguće izbaciti SNSD iz vlasti.

    On je rekao da hrvatski član Predsjedništva BiH Željko Komšić i bošnjački član Denis Bećirović, bez srpskog člana Predsjedništva Željke Cvijanović, mogu da raspuste Dom naroda.

    -Jedan od razloga je blokada. Onda se bira novi Dom naroda i onda Dodik neće imati četiri poslanika – izjavio je Helez.

    Kao što je poznato, četvrti delegat SNSD daje kontrolni paket u Klubu Srba (od ukupno pet) u Domu naroda BiH, a time i nad odlukama i zakonima koje usvaja Predstavnički dom BiH. Konkretno, moguće je da stranke opozicije iz Srpske zajedno sa partijama iz FBiH u Predstavničkom domu izglasaju zakon bez glasova SNSD i partija okupljenih oko njih. I to se već dešavalo nekoliko puta. Mogu čak i da izglasaju smjenu nekog ministra ili kompletnog Savjeta ministara BiH.

    Međutim, sve je to uzaludno jer ne prolazi Dom naroda BiH.

    Srpski delegati se biraju u Narodnoj skupštini RS. Upravo na tom mjestu je nakom prošlih izbora bilo mnogo varnica, kada je PDP optužio SDP BiH da je, umjesto za njihovog, glasao za Dodikovog kandidata i tako mu omogućio da ima četvrtog delegata. Poznata je „afera listić“ kada je lider SDP BiH Nermin Nikšić u jednoj TV emisiji pokazao fotografiju glasačkog listića za Dom naroda BiH iz Narodne skupštine. Predsjednik PDP Branislva Borenović nedavno je, u svojstvu svjedoka, dao izjavu u SIPA, jer je prijavio Nikšića zbog tog poteza, optužujući ga za izborni inženjering.

    Sve to govori da je Dom naroda BiH odavno trn u oku onima koji bi voljeli da vide leđa Dodiku i SNSD. I u prošlom mandatu vlasti na nivou zajedničkih institucija spominjala se mogućnost raspuštanja Doma naroda BiH, ali se to nikad do sada nije desilo.

    Šta kaže Ustav BiH?
    U članu IV Ustava BiH, tačka 3, paragraf g) piše: „Dom naroda se može raspustiti odlukom Predsjedništva ili samog Doma, pod uslovom da je odluka Doma o raspuštanju donijeta većinom koja uključuje većinu delegata iz reda najmanje dva naroda, bošnjačkog, hrvatskog ili srpskog…“

    Dakle, prema većini tumačenja, Predsjedništvo može da raspusti Dom naroda. Mada to decidno ne piše, pošto se ne radi o oblasti spoljne politike ili odbrane, konsenzus za takvu odluku nije neophodan.

    U tom slučaju, ako bi Bećirović i Komšić zaista raspustili Dom naroda BiH, on bi se ponovo birao. Što znači da bi NSRS ponovo birala pet srpskih delegata, tajnim glasanjem. Osim što bi BiH to uvelo u još veću političku krizu, pitanje je da li bi Dodik ponovo izborio četiri delegata.

    Hipotetički, i da ostane bez kontrole u Domu naroda, SNSD bi i dalje iamo svog člana Predsjedništva BiH. To znači da je njihovo potpuno izbacivanje iz vlasti nemoguće. Makar do sljedećih izbora.

  • Dodik tvrdi da je proces protiv njega i Lukića politički

    Dodik tvrdi da je proces protiv njega i Lukića politički

    BiH će izgubiti na neustavnom Sudu BiH u političkom procesu koji se vodi protiv mene kao predsjednika Republike Srpske i direktora Službenog glasnika Srpske Miloša Lukića, rekao je Milorad Dodik, predsjednik Srpske.

    On je u Laktašima prisustvovao stručno-konsultativnom sastanku o novonastaloj situaciji u vezi sa sudskim postupkom protiv njega i Lukića.

    – Okupili smo se kako bi saslušali sve dobronamjerne ljude koji žele da svojim sugestijama, opservacijama i uvidima daju doprinos u odbrani pred lažnim Sudom BiH, koji je takav kakav jeste – neustavan i koji prihvata da nelegalni i neizabrani tzv. visoki predstavnik pokreću postupak protiv legalno izabranog predsjednika i direktora Službenog glasnika – rekao je Dodik.

    Profesor međunarodnog prava Željko Budimir rekao je da je proces protiv predsjednika Srpske napad na institucije Republike Srpske i da je potreban najširi front odbrane interesa institucija Srpske pred neustavnim Sudom BiH. Najavio je formiranje šireg tima koji će učestvovati u odbrani predsjednika Republike.

    – Danas je i struka i nauka govorila u kom smjeru treba da idemo u odbrani nacionalnog interesa Republike Srpske i srpskog naroda u BiH. Svi ljudi koji su ovdje našli iskazali su spremnost da učestvuju kao stručni svjedoci, konsultanti i eksperti u ovome postupku u timu odbrane predsjednika Republike i moram vam reći da je ovo jedan od konsultativnih sastanaka koje ćemo praviti u narednom periodu – naveo je Budimir.

    On je rekao da će pozvati stručnjake i aktere političkog i pravnog života iz okruženja, posebno iz Srbije, koja je jedna od potpisnica Dejtonskog sporazuma, prenosi RTRS.

    Predsjednik Centra za obnovu međunarodnog prava Goran Petronijević istakao je da je “montirani proces koji se vodi u Sarajevu protiv Dodika i Lukića nastavak flagrantnog kršenja međunarodnog prava”.

    Petronijević je rekao da je Centar na čijem je čelu i koji se bavi anomalijama koje se pojavljuju kršenjem međunarodnog prava, prepoznao kao jedan od takvih momenata ovo što se događa u BiH sa montiranim procesom i nametanjem nelegitimnog visokog predstavnika u BiH.

    Advokat Branko Lukić rekao je da onima koji vode proces protiv predsjednika Republike Srpske i međunarodnoj zajednici nije problem Dodik, već Republika Srpska, u čiju su razgradnju krenuli pokušajima otimanja imovine i potkopavanjem njenih temelja.

    – Međunarodna zajednica, odnosno kolektivni Zapad pokušava da razgradi Republiku Srpsku. Poručujem im da to Srbi iz Srpske i čitavog svijeta neće dopustiti. Borićemo se da zaštitimo predsjednika i Republiku Srpsku – poručio je Lukić.

    Dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Goran Marković rekao je da je krivični postupak u Sarajevu “dobra prilika da se na širokom frontu povede pravna bitka za davanje konačnog odgovora na pitanje čemu služi visoki predstavnik u BiH”, da se problematizuje njegovo postojanje u BiH.

  • Karan ocijenio djelovanje ministra odbrane BiH

    Karan ocijenio djelovanje ministra odbrane BiH

    Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan izjavio je da ministar odbrane u Savjetu ministara Zukan Helez pravi višestruku štetu stavljanjem u kontekst ozbiljne problematike kojom se bave sve agencije za provođenje zakona u BiH.

    Karan je istakao da Helez, ne samo što to radi, već pokušava izmišljotinama da odgovornost prebaci na Republiku Srpsku u kojoj nema nikakvih paravojski niti parakampova već postoji samo jedna policija Ministarstvo unutrašnjih poslova.

    On je napomenuo da MUP na toj problematici intenzivno radi poslije terorističkog napada u Zvorniku kada je poginuo jedan policajac, te formirana posebna Uprava za ekstremizam i terorizam, te ocijenio da je velika šteta napravljena onog časa kada je jedna ozbiljna tema stavljena u fokus politike.

    – Ovo što radi Helez politikom negacije i prikrivanja, stavljanja pod tepih, minimiziranja je dupla šteta. S druge strane šteta je direktna i prema onima na koje se odnosi koji su indicirani kao potencijalna opasnost. Daće im dodatnu snagu i sigurnost da dalje djeluju – rekao je Karan novinarima.

    On je istakao da takvim izjavama Helez neće doprinijeti snazi svih agencija u BiH za provođenje zakona koje se bave ovom problematikom, posebno u Federaciji BiH.

    – Šteta je višestruka, ja ga molim da prekine da stavlja u fokus ovakve ozbiljne stvari u politiku i to tako ružnu, rušilačku politiku – rekao je Karan.

  • Vučić u prepunoj Areni: Jačamo vojsku, da čuvamo svoje nebo i zemlju

    Vučić u prepunoj Areni: Jačamo vojsku, da čuvamo svoje nebo i zemlju

    U Areni u Beogradu održava se predizborni skup liste “Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane” .

    Vučić je na početku izlaganja pozdravio okupljene, a oni su ga prekinuli snažnim aplauzom i skandiranjem.

    “Dragi narode, beskrajno vam hvala za sve godine i za ovo divno veče. Hvala i svima vama koji ste ostali ispred Arene”, kazao je Vučić.

    “Pre nekoliko dana sam posetio porodicu, sina i majku, Pajeviće. Majka je nepokretna, žive u trošnoj kući. A mi? Gde smo bili, pa nismo videli u kakvim uslovima ljudi žive. U tih deset kvadrata i kuhinja i krevet… Onda i gradonačelnik Čačka, i svi su se pomalo angažovali, pa smo pomogli i rešili smo taj problem za deset dana”, rekao je.

    “Te 2012. godine, pošto su se itali – zašto je Toma Nikolić tu? Nikada nigde nije ni odlazio, uvek je bio tu i nikuda neće ni da ide. Kao što ću i ja”, objasnio je Vučić.

    Vučić je naglasio da su promene u Srbiji počele istorijskom pobedom Tome Nikolića i, kako je rekao, tada je počela da se menja slika Srbije.

    “Mi ne vodimo politiku mržnje, od naših govornika niste mogli da čujete nijednu ružnu reč za protivnike… Zato što mi želimo pristojnu Srbiju, zagledanu u budućnost”, rekao je. “Ne mogu da nađem opravdanje za one ljude koji su imali mnogo više vremena, a živeli su samo za sebe, kancelariju, opštinski automobil. To je ono što moramo promeniti”, rekao je on. “Hoćemo da budemo vojno neutralni i da čuvamo svoje nebo i svoju zemlju. Jačaćemo našu vojsku, ne zato što hoćemo da nekoga napadamo, već da ne bi niko drugi nas napadao”, rekao je predsednik Srbije.

    Šapić: Samo zlonameran ne vidi koliko se Srbija menja na bolje

    “Koliko se Srbija razvila i Beograd poslednjih 10 godina, to ne vidi samo onaj zlonameran ili koji ne želi da vidi”, rekao je kandidat za gradonačelnika Beograda Aleksandar Šapić pred prepunom Arenom.

    Istakao je da su posle mnogo godina ljudi počeli da se vraćaju u zemlju i nabrojao neke važne projekte. “Hoćemo li decu u vrtićima da učimo da bata i seka više nisu bata i seka nego “dete 1 i 2”, da mama i tata nisu to nego “roditelj 1 i 2”; da srpski naorod je genocidan i da treba da nas prokažu, da treba da zatvorimo odnose sa našom pravoslavnom braćom iz Rusije. Hoćemo li da učimo našu decu u školama da Kosovo i Metohija nisu deo Srbije? Dok mi budemo vodili Beograd i Srbiju, KiM će uvek ostati deo Srbije, srpski narod će ostati onakav kakav je uvek bio – častan, human, pošten, koji je uvek pomagao svima kojima je mogao da pomogne, a naša pravoslavna braća će ostati zauvek naša pravoslavna braća sa istoka, a bata i seka, mama i tata će zauvek da ostanu ono što su bili”, poručio je Šapić.

    Lazar Ristovski: “Ljudi se prema delima mere”

    “Danas predsenika Vučića podržava na stotine i hiljade umetnika, glumaca, članova SANU. Nema sumnje da je on opravdao naša očekivanja”, kaže on i dodaje da predsednika podržava mnogo više njegovih kolega, ali ne smeju to da istaknu, jer kada god neko stane na njihovu stranu bude osuđen od “elitnih medija”.

    “Iz njih najčešće stoje mala dela, a velika sujeta. Ljudi se valjda prema delima mere i vrednuju, a ne prema sujeti. Zato vam u lice govorim: niste nam dorasli”, rekao jue on.

    “Mi ne delimo ljude na elitu i seljake već na ljude i neljude. Mi nismo namrgođeni, mi ne mrzimo. A vama koji i njima koji su stalno namrgođeni, koji stalno mrze Srbiju – poručujem – budite malo mekši, malo bogobojažljiviji, Srbija je velika i jaka onoliko koliko je mi budemo voleli”, istakao je glumac Lazar Ristovski.

    “Malim ljudima, kakvi smo mi ovde, ne sme biti oduzeto pravo da sanjaju velike snove”, zaključio je on.

    Tatjana Macura je poručila da je moguće probleme rešavati razgovorom.

    “Podržala sam listu jer so efikasnim dijalogom pokazali da je moguće rešiti goruće probleme u kratkom roku”, kazala je ona.

    “Nisu samo putevi ono što se gradi u Srbiji danas. Gradi se dobra poslovna klima. O 1. januara država će izaći u susret svima onima koji ulaze u preduzetničke vode, prvi put. Listu “Srbija ne sme da stane” čine ljudi kojima je svaki život važan Ljudi koji u teškim vremenima umeju da odrede prioritet. Budite sigurni u to da ćemo već 18. decembra nastaviti put uspeha. Snaga je u ljudima”, poručila je ona.

    Nikolić: Nemojte da se igrate, popravnog nema

    Osnivač SNS-a Tomislav Nikolić takođe se obratio pred prepunom Arenom.

    “Teški su dani pred Srbijom, odlučujući koji traže odlučne ljudi. Vreme je da svako kaže u koga ima poverenje. Ja sam uz vas i želim vam pobedu na ovim izborima. Srbija mora da nastavi kao i do sada, Srbija ne sme da stane, sve osim pobede SNS je kockanje sa sudbinom Srbije”, rekao je Nikolić.

    “Vi niste odstupili ni od jedne ideje koja me je vodila u politici”, rekao je on. “Došao sam da vas pohvalim za uspehe koje ste postigli usmeravani od Aleksandra Vučića koga volim kao da je i iz moje kuće. Samo ga i dalje slušajte, ne sumnjajte u njegove poteze, zna više od drugoh. Budite jedna porodica”, poručio je on.

    “Svi ostali su saglasni da žele da dođu na vlast, ali ne mogu. Svi ostali bi voleli da Naprednjaci otpišu KiM, da ih nekada, ukoliko pobede, ne bi dočekala ta muka”, rekao je Nikolić i dodao da niko iz Srbije ne treba da ratuje izvan Srbije ni za čije interese.

    “Izbori nisu odlazak u kladionicu – ako ti ne prođe tiket, igraćeš opet. Nemojte da se igrate, popravnog nema”, napominje Nikolić.

    “Podigli smo Srbiju sa kolena, iz blata u koje su nas oni bacili”, zaključio je Nikolić.

    Vujović: Bez dece nema Srbije

    Svetlana Vujović, direktorka Klinike za endokrinologiju KC Srbije takođe se obratila.

    Istakla je da je zahvaljujući predsedniku Vučiću osnovan Nacionalni centra u kojem se ispituju uzroci zašto neko nema bebu.

    “Bez dece nema Srbije. Potom naučnim znanjima doprinosimo da i ti parovi dobiju bebe”, rekla je ona istakavši da do sada imamo 3000 ovakvih beba.

    “Država je prepoznala znanje naučnika i ideje. Ove bebe su rođene zahvaljujući vizionarskim idejama predsednika”, istakla je on.

    Istakla je i da je prošli režim to odeljenje ukinuo i rekao “ne treba”.

    Vučević: Olovke u ruke, idemo da pobedimo

    Prvi među govornicima je bio MIloš Vučević.

    On je poručio da je lista “Aleksandar Vučić- Srbija ne sme da stane” najsnažniji motor razvoja Srbije.

    “Čistog obraza izlazimo pred građane, borimo se da Srbija bude ekonmski razvijena”, rekao je Vučević.

    “Ničega se ne odričemo od onoga što nas je odredilo i u sadašnjem i u budućem vremenu. Borimo se za naš narod na Kosovu i Metohiji. Mi vam garantujemo da ćemo dati i poslednji atom naše snage da sve to ostvarimo”, dodao je.

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić stigao je malo posle 17 časova, a okupljeni su ga pozdravili gromoglasnim aplauzom.

    Nakon Vučićevog dolaska, izvedena je himna “Bože pravde”.

    Na početku je pušten video u kom Predrag Gaga Antonijević poslao poruku podrđke politici Aleksandra Vučića.

  • Bivša pripadnica jedinice “Zulfikar” uhapšena u SAD

    Bivša pripadnica jedinice “Zulfikar” uhapšena u SAD

    Bivša pripadnica jednicie “Zulfikar” takozvane Armije BiH Nada Radovan Tomanić /51/ uhapšena je u SAD prema optužbama da je lagala da bi dobila američko državljanstvo, a za vrijeme oružanog sukoba u BiH učestvovala je u fizičkom i psihičkom zlostavljanju zarobljenih Srba, a objavilo je Ministarstvo pravosuđa.

    Prema optužnici, ona je služila u Specijalnoj jedinici takozvane Armije BiH “Zulfikar” tokom oružanog sukoba u BiH devedesetih godina.

    • Zajedno sa drugim vojnicima specijalne jedinice “Zulfikar”, Tomanićeva je navodno učestvovala u fizičkom i psihičkom zlostavljanju zarobljenika Srba u BiH na osnovu njihove etničke pripadnosti, vjere i pripadnosti određenoj društvenoj grupi – navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu Ministarstva pravde SAD.

    U optužnici je istaknuto da se Tomanićeva prilikom podnošenja zahtjeva za naturalizaciju lažno predstavila da nikoga nije progonila zbog vjeroispovijesti, pripadnosti određenoj društvenoj grupi ili političkog mišljenja i da nikada nije počinila krivično delo za koje nije uhapšena.

    • Nada Tomanić uživa privilegije američkog državljanstva više od 10 godina, privilegije koje je navodno stekla laganjem da bi prikrila kršenja ljudskih prava koje je počinila u BiH – rekla je vršilac dužnosti pomoćnika državnog tužioca Nikol M. Argentijeri iz Kriminalističkog odjeljenja Ministarstva pravde.

    Ona je naglasila da će Ministarstvo energično provoditi zakone o imigraciji da bi osiguralo da SAD ne služe kao sigurno utočište za progonitelje.

    Tomanićeva se tereti po dvije tačke za nezakonito pribavljanje naturalizacije. Ako bude proglašena krivom, prijeti joj maksimalna kazna od 10 godina zatvora po svakoj tački. Osuda bi takođe rezultirala automatskim oduzimanjem američkog državljanstva.

  • U Bijeljini pronađeno ugljenisano tijelo; Sumnja se na nasilnu smrt

    U Bijeljini pronađeno ugljenisano tijelo; Sumnja se na nasilnu smrt

    Ugljenisano ljudsko tijelo i tragovi koji ukazuju na nasilnu smrt pronađeni su danas tokom gašenja požara u Budžaku u bijeljinskom naselju Velika Obarska, rečeno je za RTRS u Policijskoj upravi Bijeljina.

    Pripadnici Vatrogasne jedinice su u 8.36 časova prijavili policiji da je u kući u Velikoj Obarskoj prilikom gašenja požara primijećeno ugljenisano ljudsko tijelo

    U policiji je za RTRS potvrđeno da su na tijelu pronađeni tragovi koji ukazuju na nasilnu smrt.

    Na lice mjesta pored policijskih službenika, izašao je i tužilac Okružnog javnog tuzilaštva Bijeljina pod čijim nadzorom se preuzimaju sve potrebne mjere i radnje i koji rukovodi istragom.

  • Košarac poručio Marfiju: Idite u Vašu zemlju, pa tamo provodite Marfijeve zakone!

    Košarac poručio Marfiju: Idite u Vašu zemlju, pa tamo provodite Marfijeve zakone!

    Zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara BiH i član Predsjedništva SNSD-a Staša Košarac uputio je otvoreno pismo ambasadoru SAD-a u BiH Majklu Marfiju, povodom njegovih posljednjih javnih istupa, te mu poručio da se vrati u svoju zemlju i tamo sprovodi svoje zakone.

    Otvoreno pismo prenosimo u cijelosti:

    Gospodine Marfi,

    Obraćam Vam se sa “gospodine”, a ne “vaša ekselencijo”, ne zbog nepoznavanja diplomatskog protokola, već zbog činjenice da ste grubim i ponovljenim kršenjima Bečke konvencije izgubili tu privilegiju. “Gospodine” sam, ipak, ostavio, zadržavajući elementarnu pristojnost svojstvenu srpskom narodu kojem pripadam.

    Nigd‌je u svijetu ne postoji zemlja u kojoj jedan strani diplomata može javno i bez posljedica da prijeti ili da vrijeđa izabranog predstavnika njenog naroda. No, BiH i Vi ste izuzetak koji potvrđuju ovo pravilo.

    Vaše otvorene, bahate i drske prijetnje srpskom narodu, Republici Srpskoj i njenim institucijama, sročene u posljednjoj objavi na društvenim mrežama Ambasade kojom još rukovodite, dokazuju nam da nemate dobre namjere prema srpskom narodu, da ne poštujete njegovu izbornu volju i da ste ušli u lični obračun sa predsjednikom Miloradom Dodikom. Pri tome, Vaše tvrdnje nemaju apsolutno nikakvo utemeljenje u međunarodnom pravu, krše Bečku konvenciju i na direktan način nanose štetu potpuno narušenom suverenitetu BiH. Јavno promovišete da je ova zemlja kolonija.

    Vi, gospodine Marfi, djelujući kao međunarodni protektor i inkvizitor, nanosite ogromnu štetu BiH. D‌jelujući s pozicija gole sile i kršeći sva diplomatska pravila, Vi ste, gospodine Marfi, američka sramota i postajete ogroman problem i prepreka perspektivi i budućnosti BiH.

    Sve Vaše prijetnje zapravo govore o Vama i neka su Vam na obraz i čast, ako to uopšte imate. Republika Srpska se, budite uvjereni, nije i neće uplašiti. Naša privreda je stabilna, hvala na pitanju. Budžet Republike Srpske je usaglašen i izvršava sve obaveze i razvojne planove.

    Naša demokratija nije upitna i ugrožavate je samo Vi i Vaši izvršioci kada namećete kolonijalne upravnike u vidu nelegalnih i nelegitimnih visokih predstavnika, kada vršite pritisak na neustavno pravosuđe da sudi demokratski izabranom predsjedniku i kada štitite strane sudije u Ustavnom sudu BiH.

    Do sada je trebalo da shvatite da u Republici Srpskoj nikada neće vladati Marfijevi zakoni. Američke serije gledajte kod kuće, gospodine Marfi, a Republiku Srpsku i njenog demokratski izabranog predsjednika ostavite na miru!

    Samo u Marfijevim zakonima piše da jedan konstitutivni narod, sa svojom slavnom istorijom, vjerom, jezikom i kulturom, dakle srpski narod, nema pravo na samoopredjeljenje u vezi sa svojim statusom i statusom zemlje u kojoj živi i koju konstituiše. U Ustavu BiH i međunarodnim dokumentima koji se navode u preambuli Ustava, piše drugačije. Zato savjetujem da Ustav BiH pročitate u cjelosti, a ne da iz istog vadite samo ono što Vam odgovara. Ne bi Vam škodilo ni da poslušate šta je o ovakvoj BiH rekao pokojni bard diplomatije Vaše zemlje, gospodin Henri Kisindžer.

    Uostalom, ne treba valjda da Vas učim o tome da je pravo naroda na samoopredjeljenje kardinalno načelo u savremenom međunarodnom pravu i kao takvo proklamovano je i u Atlanskoj povelji koju su 1941. godine proglasili predsjednik SAD Frenklin Ruzvelt i britanski premijer Vinston Čerčil i koje je ugrađeno u samu povelju Ujedinjenih nacija.

    Takođe, skrenem pažnju da ne postoje, niti su ikada postojali Bosanci i Hercegovci. Sama kovanica je neprirodna, vještačka i rogobatno zvuči i na engleskom i na srpskom jeziku i ma koliko se trudili, nećete uspjeti da je stvorite.

    Kad je riječ o evropskoj perspektivi BiH, poslednji put kada sam provjerio – država koju predstavljate, gospodine Marfi, nije dio Evropske unije. Naša evropska perspektiva, srećom, ne zavisi od Vaše procjene. U suprotnom, bilo bi upitno da li je uopšte i želimo.

    No, jasno mi je da se niste slučajno oglasili uoči briselskog sastanka predstavnika vlasti na svim nivoima u BiH sa zvaničnicima EU. Vi biste da poništite bilo kakvu mogućnost dogovora u Briselu o evropskoj budućnosti BiH i takvu poruku šaljete onim učesnicima u tim razgovorima koje direktno ili indirektno kontrolišete. To je Vaša uloga i to je Vaša misija, koja će, nadam se, još kratko trajati.

    I nećete uspjeti, u to sam siguran. Naprotiv, vjerujem da ćete otići u nimalo zasluženu diplomatsku penziju, pa tamo, u Vašoj zemlji, zagovarajte i provodite, ako možete, te Vaše Marfijeve zakone. Želim Vam da barem u tome uspijete, kada Vam je, sasvim jasno, diplomatska karijera u BiH potpuni promašaj!

  • Zbog svečanog otvaranja Zimzobala u nedjelju izmjena režima saobraćaja u centru Banjaluke

    Zbog svečanog otvaranja Zimzobala u nedjelju izmjena režima saobraćaja u centru Banjaluke

    Zbog aktivnosti povodom velikog otvaranja Zimzobala u nedjelju, 3. decembra, u periodu od 17.30 – 21.00 biće zatvoren dio Ulice kralja Petra I Karađorđevića i to na dijelu ulice od raskrsnice sa Ulicom Milana Tepića do raskrsnice sa Ulicom Marije Bursać.
    Saobraćaj će biti preusmjeren u ulice Milana Tepića i Kninsku, te će se u vezi tim saobraćaj u dijelu Kninske ulice odvijati u formi dvosmjernog saobraćaja.

    Za tu potrebu biće postavljena odgovarajuća signalizacija i oprema.

    Mole se učesnici u saobraćaju da povećaju oprez, prate postavljenu saobraćajnu signalizaciju i brzinu prilagode uslovima na putu.

  • Civilna zaštita RS upozorava: Zbog olujnog vjetra preduzeti mjere zaštite ljudi i dobara

    Republička uprava civilne zaštite Republike Srpske upozorila je sva pravna i fizička lica da zbog olujnog vjetra preduzmu neophodne mjere zaštite s ciljem zaštite ljudi i dobara.
    Iz Civilne zaštite su apelovali da se od olujnih udara vjetra obezbijedi i materijalna imovina.

    Na većem području Republike Srpske danas će duvati vjetar sa lokalnim olujnim udarima, a prognozira se periodična brzina vjetra od 70 do 90 kilometara na čas, na planinama i više od 100 kilometar na čas.

  • Vlada Srpske poslala Skupštini zahtjev za zaduživanje

    Vlada Srpske poslala Skupštini zahtjev za zaduživanje

    Vlada Republike Srpske zatražiće od Narodne skupštine Republike Srpske odobrenje da se u narednoj godini dugoročno zaduži sa maksimalno 951,7 miliona KM.

    Podsjećamo, predloženi budžet Republike Srpske za 2024. godinu iznosi 5.735.000.000 KM.

    Prema prijedlogu Odluke o dugoročnom zaduživanju, plan je da se Republika Srpska na domaćem tržištu dugoročno zaduži 141,7 miliona, a na međunarodnom tržištu 810 miliona KM.

    – Usvojeni budžet veći je za 212 miliona ili za četiri odsto u odnosu na nedavno usvojeni rebalans budžeta za 2023. godinu – rekao je premijer Radovan Višković.

    U skladu sa zakonom o zaduživanju, dugu i garancijama, precizirao je predsjednik Vlade, kratkoročni dug ne može biti viši od osam odsto redovnih prihoda ostvarenih u prethodnoj fiskalnoj godini, pa prema prihodima iz rebalansa budžeta za ovu godinu, maksimalan iznos kratkoročnog duga u 2024. godini ne može biti viši od 337,85 miliona KM – piše Capital.

    Vlada je utvrdila i iznos garancija koje može izdati Republika Srpska u 2024. godini. Ovom odlukom odobrava se izdavanje garancija Republike Srpske za zaduženja u 2024. godini do iznosa od 500 miliona KM, s tim da ukupna izloženost RS po izdatim garancijama ne može biti viša od ograničenja definisanog zakonom koje iznosi 15 odsto BDP-a u toj godini – rekao je premijer.

    Ministarka finansija Zora Vidović precizirala je da su u budžetu za narednu godinu planirani prihodi po osnovu poreza i doprinosa veći za deset odsto.

    Vlada je danas usvojila i dopune Zakona o porezu na dohodak kojima će se se napraviti razlika između malog poljoprivrednika koji ima godišnji prihod do 50.000 KM i lica koje obavlja poljoprivrednu djelatnost u formi preduzetnika.

    – Oni koji imaju manje od 12.000 KM godišnje ne bi plaćali porez, oni između 12.000 KM i 25.000 KM godišnje plaćali bi godišnji porez od 200 KM, a oni čiji je prihod od 25.000 KM i 50.000 KM plaćali bi godišnje 400 KM. Oni čak neće morati da vode poslovne knjige, već će im se poreska obaveza utvrđivati na osnovu njihove izjave o prihodima – precizirala je ministarka finansija.

    O predloženom budžetu i zahtjevu za zaduživanje raspravljaće narodni poslanici na posebnoj sjednici koja je zakazana za 12. decembar.