Autor: INFO

  • “Nikad veća opasnost od direktnog sukoba Rusije i NATO “

    “Nikad veća opasnost od direktnog sukoba Rusije i NATO “

    Pretnja od direktnog sukoba između Rusije i zemalja NATO-a sa eskalacijom sukoba u Treći svetski rat nikada nije bila tako stvarna kao sada.

    Ovo je izjavio zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev.

    “Nikada od kubanske raketne krize nije postojala tako stvarna pretnja direktnog sukoba između Rusije i NATO-a koji bi doveo do Trećeg svetskog rata”, napisao je on na Telegramu.Istovremeno, naglasio je Medvedev, administracija američkog predsednika Džoa Bajdena bavi se primitivnim ucenama Kongresa i izvlačenjem novca za “sporednu državu koja je u procesu raspada”.

    Medvedev je u oktobru rekao da NATO stalno povećava svoje vojno prisustvo u blizini Rusije.

  • Ministar Egić obećava isplatu do kraja godine

    Ministar Egić obećava isplatu do kraja godine

    Velikom broju boraca u Republici Srpskoj isplaćen je jedinstveni mjesečni borački dodatak po koeficijentu 2,20, dok će novac na računima onih koji su se prethodnih mjeseci prijavljivali biti nakon što dobiju rješenje.

    Ovo je rekao ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS, Danijel Egić.

    On je za Glas Srpske naglasio da je za oko 130.000 boraca mjesečni borački dodatak isplaćen po koeficijentu od 2,20 KM.

    – Za one koji su bili u sistemu dodatak je prema novom obračunu, odnosno koeficijentu, isplaćen. Onima koji su se prethodnih mjeseci prijavljivali za ovaj dodatak isplate će uslijediti nakon što dobiju rješenja. Nema puno ljudi koje nemamo u sistemu. To je uglavnom šesta i sedma kategorija. Očekujem da će i na njihove račune do kraja godine uslijediti isplate – rekao je Egić.

    Dodao je da će prilikom isplate borcima koji nisu dobili rješenje biti objedinjene sve isplate za prethodne mjesece, odnosno od narednog mjeseca nakon što su predali zahtjev. Tako će, ako su pojedini predali zahtjev u septembru, isplate uslijediti od 1. oktobra.

    – Niko neće biti na gubitku. Pojedini borci se i ne prijavljuju zbog malog broja mjeseci provedenih u zoni borbenih dejstava – poručio je Egić.

    Naglasio je da su isplaćene i invalidnine, lične i vojne, po novoj uredbi Vlade kojom su ta primanja uvećana za pet odsto.

    – U ovom mjesecu uslijediće još jedna isplata tih invalidnina – rekao je Egić.

    Na jedinstveni borački dodatak imaju pravo svi borci od prve do sedme kategorije, odnosno do sada su taj dodatak dobijali samo oni koji su imali više od 60 godina. Iznos ovog primanja boraca određuje se na osnovu broja mjeseci provedenih u zoni borbenih dejstava, a taj broj mjeseci množi se sa koeficijentom 2,20, odnosno 3 KM od početke iduće godine. Borci koji imaju određeni broj mjeseci učešća u ratu, a nisu bili u zoni borbenih dejstava, ne mogu ostvariti mjesečni borački dodatak.

    Za ove namjene, još ranije je iz Vlade Srpske poručeno, biće obezbijeđeno dodatnih 150 miliona maraka. Predstavnici Vlade Srpske i Boračke organizacije RS u drugoj polovini septembra potpisali su i memorandum kojim je definisana isplata jedinstvenog boračkog dodatka.

  • Nešić: Sud BiH je lakrdija, volio bih da se predsjednik više nikad tamo ne pojavi

    Nešić: Sud BiH je lakrdija, volio bih da se predsjednik više nikad tamo ne pojavi

    Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara BiH Nenad Nešić izjavio je u našoj emisiji Pečat da bilo kakva osuđujuća presuda protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika dovodi u pitanje opstanak i postojanje BiH.

    • Sude nekome ko nije uradio ništa, zaista ta slika iz sudnice je jako stresna. Stresna za mene, kao pripadnika srpskog naroda, ali stresna i za sve pripadnike. Šalje se jedna slika, a to je šta čeka srpski narod, ukoliko ne bude imao Republiku Srpsku. To je jedna velika poruka za nas sve ovdje u Srpskoj, da ova vrijednost, Republika Srpska, je nešto što ne smijemo izgubiti – rekao je Nešić.

    Dodaje, da bi volio da pred onakav sud, nikada ne dođe nijedan Srbin.

    • Suđenje predsjedniku Srpske, je suđenje BiH. Bilo kakva osuđujuća presuda protiv predsjednika Srpske, dovešće u pitanje opstanak i postojanje BiH, pogotovo u ovom obliku. Plašim se da je ovo suđenje i Srpskoj, ako osude predsjednika iste, sljedeći korak im je da ukinu Republiku Srpsku. U Sudu BiH se ne brani Dodik, brani se Republika Srpska – navodi Nešić za RTRS.

    Kaže, da za njega nije prihvatljiva nijedna presuda osim oslobađajuće presude za Dodika.

    • Kao Srbin iz Republike Srpske, smatram da je najbolje da se ova lakrdija od Suda BiH, prekine, da vrate stabilnost u BiH i da se nastavi dalje – zaključio je Nešić.

    Nešić je izjavio da mu je zadovoljstvo što je dao podršku predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, ali da mu se ne sviđa činjenica što se to odvija u Sudu BiH.

  • Šta se krije iza Dodikove najave formiranja NVO

    Šta se krije iza Dodikove najave formiranja NVO

    Predsjednik Republike Srpske i lider SNSD, Milorad Dodik, izjavio je da će, kada prestane da se bavi politikom, formirati udruženje za nezavisnost Srpske.

    Dodikova najava formiranja nevladine organizacije koja bi se bavila nezavisnošću Srpske, sama po sebi, izazvala je veliku pažnju javnosti.

    Međutim, u nastavku svog izlaganja novinarima ispred zgrade Suda BiH, nakon što je odloženo ročište protiv njega i v. d. direktora “Službenog glasnika” Miloša Lukića zbog nepoštivanja odluka Kristijana Šmita, Dodik je, svjesno ili omaškom, prejudicirao sudsku presudu.

    – Pola javnosti u Federaciji BiH očekuje da mi se zabrani politički rad. Kada se prestanem baviti politikom biću oslobođen javne odgovornosti kao predsjednik Republike, a kada mi zabrane, formiraću udruženje za nezavisnost Republike Srpske – rekao je Dodik.

    Modus operandi

    Koristeći riječ “kada”, umjesto “ako”, govoreći o mogućoj zabrani njegovog političkog djelovanja, lider SNSD otvorio je brojna pitanja. Da li je napravio lapsus, pa mu se umjesto “ako” omaklo “kada”, ili pak Dodik unaprijed zna ishod sudskog procesa koji se protiv njega vodi u Sarajevu?

    Komunikolog Mladen Bubonjić za Srpskainfo podsjeća da aktuelni predsjednik Republike Srpske već duže najavljuje formiranje nevladine organizacije koja će se baviti nezavisnošću Srpske.

    Mladen BubonjićFOTO: FOTO: PRIVATNA ARHIVA
    – Da li to misli da radi pritiscima, opstrukcijama, zalaganjem, u to ne ulazim, ali ta Dodikova priča nije nova – kaže Bubonjić.

    Što se tiče Dodikove izjave da će navedenu NVO formirati “kada mu zabrane političko djelovanje”, Bubonjić ocjenjuje da se ona može posmatrati iz dva ugla.

    – To može da bude lapsus, a s druge strane, ako je Dodik zaista s nečim upoznat, onda je možda nenamjerno “izletio” s informacijom o kojoj nešto već zna ili sluti, pa na taj način pravi i neku vrstu odstupnice – smatra Bubonjić.

    On zaključuje da sve što Dodik govori, ne samo posljednjih dana ili mjeseci, već godinama, odgovara poznatom narativu lidera SNSD kojim se, kako kaže, zaoštrava situacija.

    – To je Dodikov modus operandi, da zaoštrava situaciju, postavlja nemoguće uslove, dolazi do nekih crvenih linija pa se onda povlači – zaključuje Bubonjić.

    “Mrski stranci”

    Politički analitičar Tanja Topić smatra da Dodikova najava formiranja NVO “kada mu zabrane” rad u politici, vjerovatno, predstavlja slutnju da bi stvari, prema njenim riječima, mogle da dobiju neželjeni epilog.

    Tanja TopićFOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
    – Teško mi je zamisilti čovjeka koji prezire civilno društvo da sam krene putem nevladinih organizacija. Pogotovo što bi u tom slučaju morao biti upućen na strane, inače njemu mrske, izvore finansiranja. Prije bih rekla da je riječ o još jednoj verbalnoj eskapadi, jer je Milorad Dodik više nego svjestan da moć koju crpi iz vlasti ni u snu ne može zamisliti u nekom udruženju, koja sam smješta na marginu, beznačajne likove koji imaju pravo glasa samo ukoliko se politički organizuju. On ne želi biti marginalac – ističe Topićeva.

  • Čavić: Suđenjem Dodiku i Lukiću direktno se priprema eliminacija ljudi iz političkog života

    Čavić: Suđenjem Dodiku i Lukiću direktno se priprema eliminacija ljudi iz političkog života

    Suđenjem predsjedniku Srpske Miloradu Dodiku u v.d. direktoru Službenog glasnika Milošu Lukiću, direktno se priprema eliminacija ljudi iz političkog života, rekao je bivši predsjednik Republike Srpske Dragan Čavić, gostujući u Јutarnjem programu RTRS.

    Cilj ovog postupka je da se pravnim sredstvima kompenzuju odluke bivših visokih predstavnika koji su bile brutalne. To je brutalna sila ispoljena koja nije viđena od srednjeg vijeka. Nakaradan postupak kojim žele srušiti Dodika – istakao je Čavić.

    Osvrnuo se i na rad visokih predstavnika u BiH.

    • Suvišni političari iz Evrope dolaze sa svim svojim frustracijama i postavljaju se za visoke predstavnike u BiH – poručio je Čavić.

    Nije siguran da li će se Kristijan Šmit pojaviti na suđenju Miloradu Dodiku.

    • Ne mogu da pogađam, ali ako je hrabar trebao bi da se pojavi u sudu. Ovo nigdje na svijetu ne postoji. Čitav niz kriznih područja imate širom svijeta, ali ovakvog uplitanja u unutrašnja pitanje jedne države nigdje. Imali ste rat u Avganistanu, i kada je pokušano da se nametne visoki predstavnik, tadašnji predsjednik države rekao je: “Ako dođe, biće ubijen”. I niz drugih primjera imate, ali ta funkcija uspostavljena je samo u BiH – istakao je Čavić.
  • Ukrajincima će američki Senat “doći glave”

    Ukrajincima će američki Senat “doći glave”

    Lideri američkog Senata obećali su danas da će nastaviti s pokušajima postizanja sporazuma o obezbeđivanju milijardi dolara nove pomoći Ukrajini.

    Neizvesno je da li će to učiniti brzo, nakon što su republikanci blokirali sveobuhvatan zakon o bezbednosnoj pomoći usmerenoj ka inostranstvu, javlja Rojters.

    Republikanci u Senatu jednoglasno su danas glasali da blokiraju nacrt zakona o hitnoj potrošnji kako bi se obezbedilo 110,5 milijardi dolara sredstava za Ukrajinu, Izrael i druge bezbednosne potrebe, kako bi insistirali na svojim zahtevima za većom kontrolom imigracije preko granice SAD sa Meksikom, navodi britanski medij.

    Rezultat, koji je bio očekivan, ugrozio je nastojanja američkog predsednika Džozefa Bajdena da pruži novu pomoć Ukrajini pre kraja 2023.

    Do toga je došlo nakon što su demokrate i republikanci nedeljama pregovarali o dodavanju izmene imigracione politike u zakon o bezbednosti, kako bi se došlo do dovoljno glasova republikanaca za usvajanje zakona. Razgovori su prekinuti prošlog petka, uz uzavrele emocije na tajnom brifingu Senata o Ukrajini.

    “Ostaju nam samo dva puta napred da prekinemo zastoj. Ili republikanci mogu da nam prihvate ponudu amandmana ili ponovo da započnemo pregovore”, rekao je lider demokrata u Senatu, Čak Šumer, otvarajući današnju sednicu.

    Rojters napominje da je do sredine novembra, Ministarstvo odbrane SAD iskoristilo 97 odsto od 62,3 milijarde dolara dodatnog finansiranja, koje je dobilo za Ukrajinu.

    “Stejt department je iskoristio svih 4,7 milijardi dolara vojne pomoći koja je dodeljena Kijevu za borbu protiv ruskih osvajača”, rekla je ove nedelje američka direktorka budžeta Šalanda Jang.

    Republikanski lider i senator Mič Mekonel, ponovio je tvrdnje da demokrate ne shvataju dovoljno ozbiljno bezbednost granica, ali je rekao da se nada sporazumu.

    Ako Kongres ne obezbedi nova sredstva za kupovinu zamenske opreme, SAD, Ukrajina i proizvođači oružja će možda morati da preduzmu druge korake da popune zalihe, naveo je Rojters.

  • Srbija jača vojnu proizvodnju – 100 miliona

    Srbija jača vojnu proizvodnju – 100 miliona

    Predstavnici Ministarstva odbrane i Odbrambene industrije Srbije potpisali su danas ugovore u okviru finansijskog paketa vrednog 100 miliona evra.

    Taj paket je Republika Srbija obezbedila za drugi ciklus investicija.Investicije imaju za cilj dodatno jačanje domaćih proizvodnih i remontnih kapaciteta u funkciji intenzivne proizvodnje i modernizacije naoružanja i vojne opreme za potrebe Vojske Srbije, saopštilo je Ministarstvo odbrane.

    Potpisivanju ugovora u Sektoru za materijalne resurse prisustvovali su državni sekretar u Ministarstvu odbrane Mile Jelić, pomoćnik ministra odbrane za materijalne resurse dr Nenad Miloradović i pomoćnik ministra odbrane za budžet i finansije Katarina Pavičić, predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, kao i predstavnici fabrika odbrambene industrije Srbije.

    Govoreći o značaju potpisanih ugovora, državni sekretar Mile Jelić naglasio je da će se kroz investicioni ciklus povećati proizvodni kapaciteti odbrambene industrije, kao i operativne, borbene i funkcionalne sposobnosti Vojske Srbije.

    Pomoćnik ministra za materijalne resurse Milorad Miloradović istakao je da će te investicije dodatno povećati proizvodnu sposobnost fabrika i pomoći da se uspostave proizvodne linije za serijsku proizvodnju novog naoružanja i vojne opreme koje je uvedeno u naoružanje Vojske Srbije.

    U proteklom desetogodišnjem periodu obim investicija Ministarstva odbrane, Odbrambene industrije Srbije i JP Jugoimport – SDPR iznosio je 530 miliona evra.

    Kako se navodi, iznos od 100 miliona evra deo je novog investicionog ciklusa od kojeg će najveći deo sredstava biti uložen u privredna društva u okviru Grupacije odbrambena industrija Srbije, a ostatak sredstava namenjen je za zavode u okviru Grupacije.

  • Višković: Naredne godine veći budžet i značajne investicije

    Višković: Naredne godine veći budžet i značajne investicije

    Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković istakao je večeras da će budžet za narednu godinu biti 5,7 milijardi KM, što je za 352 miliona KM više od ovogodišnjeg, a očekuju se i značajne investicije koje će omogućiti nova radna mjesta.

    Višković je napomenuo da je budžet za 2024. za 212 miliona KM veći od rebalansa ovogodišnjeg. “Ovu godinu završavamo bez velikog stresa, iako su nam stalno predviđali i očekivali da ćemo da potonemo. Godinu završavamo bez većeg duga bilo kome, redovno izvršavamo svoje obaveze svim budžetskim potrošačima”, rekao je Višković za televiziju “K3”.

    On je naveo da najveća stavka koja se izdvaja iz budžeta ide za penzije. “U budžetu za narednu godinu 1,785 milijardi KM ide za penzije i to je povećanje od 11 odsto u odnosu na ovu godinu.

    “Riječ je o povećanju penzija za oko devet odsto, dok se razlika odnosi na povećan broj penzionera”, pojasnio je Višković.

    Višković je napomenuo da su lična primanja zaposlenih na nivou od 1,163 milijarde KM i to je više za pet odsto.

    “Boračka davanja su veća za 38 odsto u odnosu na ovu godinu i iznose 467,5 miliona KM, a značajno smo povećali i izdvajanja za poljoprivredu”, rekao je Višković.

    On je najavio da će na narednoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske, kada budu razmatrani budžet i ekonomska politika, biti razmatrana i hitna izmjena Zakona o zdravstvenoj zaštiti, koji obuhvata i pitanje porodiljskog bolovanja i naknadu tokom tog bolovanja.

    “Ispravićemo sve nepravilnosti koje smo primijetili, kako bismo spriječili zloupotrebe ove naše časne i poštene namjere da pomognemo ženama koje žele potomstvo. Nedopustivo je da neko mjesec dana pred trudničko bolovanje registruje samostalnu radnju i propiše sebi platu od nekoliko hiljada KM i da narednih godinu dana koristi benefite ovog zakona”, rekao je Višković.

    Višković je napomenuo i da je Inspektorat, zajedno sa Poreskom upravom i policijom, pojačao rad s ciljem sprečavanja nepravilnosti u poslovanju.

    “U posljednjih sedam dana imali smo oko 127 radnji koje su zapečaćene ili zatvorene, dok je šumarska inspekcija zaplijenila oko 1.650 metara kubnih drvnih sortimenata, vrijednosti veće od 200.000 KM”, rekao je Višković.

    Govoreći o novoj fiskalizaciji, premijer Srpske je rekao da očekuje da bi testna faza trebalo da počne u februaru, a da prije maja bude primijenjena u punom kapacitetu.

    “Po novom, svi preduzetnici će dobiti fiskalnu kasu jer želimo da registrujemo promet u Republici Srpskoj. Ne želim više da vjerujem podacima Uprave za indirektno oporezivanje, nego da znam da to što je predstavljeno – može biti i dokumentovano”, rekao je Višković.

    On je napomenuo da će biti fiskalizovani svi poslodavci, bez obzira na to koliki promet imali, a fiskalnu kasu će dobiti od Republike Srpske, napominjući da niko neće moći da ima dvojnu fiskalnu kasu. Kada je riječ o planovima i procjenama za narednu godinu, Višković očekuje da u 2024. godini bude nastavljeno sve što je započeto u ovoj.

    “Investicioni ciklus u ovoj godini je za 500 miliona KM veći nego što je bio u prethodnom vremenu. I u sljedećoj godini očekujemo značajne investicije, koje će omogućiti nova radna mjesta za naše ljude, dobre plate i ostanak ljudi na ovim prostorima”, naglasio je Višković.

  • U blizini američke ambasade u Bagdadu čule se eksplozije

    U blizini američke ambasade u Bagdadu čule se eksplozije

    U blizini američke ambasade u glavnom gradu Iraka, Bagdadu, čule su se eksplozije rano jutros, a oglasile su se i sirene za opasnost, rekao je neimenovani dobro obaviješteni izvor za “Reuters”.

    Na video snimcima na društvenim mrežama prikazuju se eksplozije.

    Portparol ambasade nije odmah odgovorio na zahtjev “Reutersa” za komentar.

    Nije jasno da li su bili aktivirani PVO sistemi ambasade i da li je pričinjena šteta.

    Do sada nijedna grupa nije preuzela odgovornost za jutrošnji napad na američku ambasadu, prenosi “Tanjug”.

    Na američke snage u vojnim bazama u Iraku i Siriji izvršeno je više od 70 napada od sredine oktobra, a diplomatske misije su bile pošteđene.

  • Grifits: Program pomoći UN u Gazi više ne funkcioniše

    Grifits: Program pomoći UN u Gazi više ne funkcioniše

    Humanitarni program UN u Gazi “više ne funkcioniše”, izjavio je šef UN za humanitarna pitanja Martin Grifits.

    “Nema izlaza za stanovnike Gaze”, rekao je on.

    Prema njegovim riječima, nedostatak bezbjednosti u Gazi odnosi se i na humanitarne operacije, prenosi BBC.

    “To znači da ako planirate humanitarnu isporuku u Gazi danas, morate imati u vidu i verovatnoću da će ona biti prekinuta, da može biti napadnuta, da može biti opljačkana, da može biti zaustavljena, preusmjerena”, naveo je Grifits.

    Pozivajući ponovo na hitan prekid vatre, Grifits je istakao da uništavanje zdravstvenog sistema u Gazi takođe znači da će bolesti postati rasprostranjenije.