Autor: INFO

  • Crnadak poručuje da opozicija treba zbiti redove za lokalne izbore

    Crnadak poručuje da opozicija treba zbiti redove za lokalne izbore

    Ako iko razumije potrebu da se prekinu izborne malverzacije, onda su to građani Doboja, koji se sa pravom smatra glavnim gradom izbornih prevara u cijeloj BiH.

    Rekao je ovo potpredsjednik PDP Igor Crnadak nakon radnog sastanka sa Predsjedništvom Gradskog odbora PDP Doboj, na kojem je upoznao lokalno rukovodstvo stranke da se nastavlja politička borba za obezbjeđivanje uslova za fer i poštene izbore, odnosno za uvođenje tzv. paketa integriteta, sa skeniranjem listića, otiskom prsta glasača, video nadzorom i brojnim drugim tehnološkim izmjenama, kako bi se zaustavila krađa narodne izborne volje već na izborima 2024. godine.

    Crnadak je naglasio da PDP nikad nikome neće popustiti oko pitanja kao što su teritorija Republike Srpske, institucije, imovina, nadležnosti, ustavni zaštitni mehanizmi i drugo, ali da su u ovom trenutku korupcija i stranačka okupacija svih institucija Republike Srpske najveća opasnost za njen razvoj i budućnost.

    – Ne smijemo dozvoliti da se Republika Srpska uvuče u totalnu izolaciju i da bude u sukobu sa čitavim svijetom, samo zbog interesa pojedinaca iz vrha SNSD režima. Nažalost, skup milionera, stranačkih funkcionera i raznih plaćenika, koji se održao prije neki dan pred Sudom BiH pokazuje da vlast ide tim putem – rekao je Crnadak.

    On je, takođe, istakao da je opredjeljenje PDP da se u što većem broju gradova napravi referendumski ambijent, sa jednim kandidatom opozicije, koji će se boriti protiv kandidata režima.

    – U narednom periodu će biti intenzivirane aktivnosti unutar opozicije u cilju čvršćeg povezivanja i bolje koordinacije, a PDP će prve sastanke u tom smjeru imati već naredne sedmice – poručio je Crnadak.

    Razgovarajući o nadolazećim lokalnim izborima predsjednik GrO PDP Doboj, Olivera Nedić, istakla je jednoglasno opredjeljenje odbora da sve opozicione partije i pojedinci treba da stanu iza jednog, zajedničkog kandidata za gradonačelnika Doboja.

    Na sastanku konstatovano da je sramota da nijedan medij u Doboju ne prenosi zasjedanja Skupštine grada Doboja, te da građani Doboja imaju pravo znati ko se i kako bori za njihova prava u gradskom parlamentu.

  • Bećirović u posjeti Berlinu, razgovarao sa Šolcom

    Bećirović u posjeti Berlinu, razgovarao sa Šolcom

    Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović razgovarao je u Berlinu s kancelarom Savezne Republike Njemačke Olafom Šolcom.

    Tokom sadržajnog razgovora Bećirović je istakao da su odnosi između Bosne i Hercegovine i Njemačke vrlo dobri i prijateljski, te da se Njemačka, od 1990-ih godina do danas, dokazala kao snažan partner i prijatelj države Bosne i Hercegovine.

    On je naglasio da je veoma važno da najviši zvaničnici Njemačke upućuju jasne poruke da nedvosmisleno podržavaju Bosnu i Hercegovinu, kao i da ističu da neće biti ni brzog, ni sporog razbijanja države Bosne i Hercegovine.

    Posebnu zahvalnost Bećirović je iskazao za podršku koju bilateralno Vlada Njemačke pruža Bosni i Hercegovini kroz razvojnu pomoć u provedbi reformi i izgradnji kapaciteta u procesu evropskih integracija.

    Njemačka je jedan od najznačajnijih vanjskotrgovinskih partnera Bosne i Hercegovine. Ukupna vanjskotrgovinska razmjena Bosne i Hercegovine i Njemačke je u stalnom porastu, a za prošlu godinu iznosila je rekordnih 5,6 milijardi KM. Interes Bosne i Hercegovine je dodatno jačanje ekonomske saradnje s najjačom ekonomskom silom u Evropskoj uniji, a posebno privlačenje direktnih inozemnih investicija.

    Bećirović je informisao kancelara Šolca o važnosti što skorijeg otvaranja pregovora o članstvu Bosne i Hercegovine u Evropskoj uniji. Na taj način, poručio je Bećirović, otvoriće se prostor za suštinske reforme u Bosni i Hercegovini, koje će imati pozitivne efekte na bosanskohercegovačku ekonomiju i društvo u cjelini.

    Posebno je izrazio zahvalnost angažmanom Njemačke u okviru Berlinskog procesa, nastavkom posvećenosti i podrške Njemačke s ciljem ubrzanja evropskih integracija zemalja Zapadnog Balkana, ekonomskog i infrastrukturnog razvoja, te unapređenja regionalne saradnje.

    Kancelar Šolc je naglasio da je Njemačka jedan od glavnih zagovornika evropskog puta Bosne i Hercegovine, te da ostaje snažan partner Bosni i Hercegovini u provođenju reformi, koje će osigurati unapređenje vladavine prava, demokratije i ekonomskog razvoja Bosne i Hercegovine. Istakao je kako je interes Njemačke postizanje trajne stabilnosti u regionu kroz osiguranje evropske perspektive za sve zemlje Zapadnog Balkana, prenosi Klix.

  • Gotova najveća kružna raskrsnica u gradu

    Gotova najveća kružna raskrsnica u gradu

    Banjaluka je dobila najveću kružnu raskrsnicu i ovo predstavlja jednu novu, urbanu epohu razvoja grada.

    Poručio je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković.

    -Naša ideja je bila prvenstveno jedna saobraćajna funckionalnost, koju smo i dobili. Ovdje se radi o jednoj velikoj kružnoj raskrsnici koja u svojoj unutrašnjosti ima još nekoliko ostrva, a sve to na najbolji mogući način tretira saobraćaj na ovom dijelu grada. Međutim, naša vizija je bila da od Banjaluke gradimo velegrad. To znači da danas prvi put imate taj osjećaj, jer kada se krećete od zgrade Vlade, imate tri trake za automobile, nekoliko kilometara biciklističkih staza, dakle, posebne trake za automobile, posebne za taksiste i vozila javnog prevoza – istakao je on.

    Nakon toga, kako je rekao, dolazi se do najveće kružne raskrsnice kod Ekvatora, gde se može vidjeti tvrđava Kastel koja će nakon nekoliko decenija da bude konačno osvijetljena. Tu će biti izgrađen i park Tvrtku Kotromaniću koji će se nalaziti u sredini ove kružne raskrsnice, biće deset metara visine i gledaće na Kastel.

    -Već naredne sedmice krećemo sa izgradnjom parka na ovom lokalitetu, nećemo čekati. Možemo reći da je danas koncept jednosmjernog saobraćaja gotovo završen. Ostaje nam jedan mali dio intervencija, a to je postavljanje dodatnih pješačkih platformi i izmještanje nekih semafora sa lokacija na kojima ne trebaju na one gdje su potrebnije – dodao je on.

    Istakao je kako je uvjerenja da će kroz sedmicu dana svi vozači da se prilagode na novu rasksnicu.

  • Dodik: Ne prihvatamo unitarnu i centralizovanu BiH i ne želimo da ispunjavamo zapadne želje

    Dodik: Ne prihvatamo unitarnu i centralizovanu BiH i ne želimo da ispunjavamo zapadne želje

    Ne prihvatamo unitarnu i centralizovanu BiH i ne želimo da ispunjavamo zapadne želje, poručio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u Banjaluci na Međunarodnoj konferenciji “Republika Srpska: Poštovanje suvereniteta i Dejtonskog sporazuma”.

    Ako je moguće vratite nas na slovo Dejtona, ako nije moguće mi nećemo da živimo u ovoj zemlji. Mi imamo pravo na samoopredjeljenje. Јedini način da očuvamo dejtonsku poziciju Republike Srpske je samostalna Republika Srpska – rekao je Dodik.

    Podsjetio je da se u Srpskoj sada pod sankcijama SAD-a nalazi najviše rukovodstvo i istakao da se vidi da Amerika želi silom da promijeni ponašanje

    • Unitarizacija BiH dovodi do raseljavanja Srba sa ovih prostora. A znamo da su Hrvati u BiH nacionalna manjina. Znači, razvaljuje se Dejton – jasan je Dodik.

    Dodik ističe da je svijet pun neralnih rješenja.

    • Međunarodna zajednica nije samo ono što se nama pojavljuje kao nasilan pristup. Republika Srpska najbolje pokazuje na koji način se rigidna politika koja ne poštuje prava primjenjuje ovdje. Brojni su pokušaji da nam se sloboda ukine. To se desilo i u vezi sa Dejtonskim sporazumom – izjavio je Dodik.

    Istakao je da dio Zapada koji je prisutan BiH kaže da je Dejtonski sporazum prelazni sporazum i da nije trebalo da bude trajan.

    • Postavlja se pitanje čemu onda prelazni sporazum? Šta je cilj? Nameće nam se da promijenimo svoj identitet, a da prihvatimo ono sto nam se nameće, od promjene jezika koji neće biti srpski. S druge strane su naši protivnici koji se zovu bosanski muslimani – rekao je Dodik.

    Ističe da priča o unitarnoj BiH ima pozadinu u administraciji SAD-a, Velike Britanije i briselske strukture.

    • S njihove strane Srbi su satanizovani, a Srbi se zalažu za poštovanje Dejtonskog sporazuma koji uređuje pravni sistem BiH. Evropa je u krizi, nema lidere, resurse, naftu, plin i izgubila je konkurentnost – naveo je predsjednik Srpske.

    Naglasio je da Republika Srpska ne može prihvatiti podanički pristup Evrope u odnosu na Ameriku.

    • Šalju nam neizabranog stranca koji nije imenovan u skladu sa Aneksom 10 Dejtonskog sporazuma i rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN. On nije visoki predstavnik BiH – jasan je Dodik.

    Upitao je da li Srpska može da prihvati Dejtonski sporazum kao prelazni sporazum koji će dovesti do unitarizacije BiH?

    • Da, 2013. godnije god je održan popis u BiH i prijavljeno je 200.000 više muslimana nego ranije. I sada pričaju o tome da u BiH ima 50 posto više muslimana. Ta ideologija Alije Izetbegovića nama je poznata, ali niko sa Zapada to ne vidi da se radi na marginalizaciji Srba – kaže Dodik.

    Poručio je da Srbi nemaju ambiciju za bilo kakvim sukobima.

    • Ali ćemo posegnuti za svim političkim sredstvima da sačuvamo suverenitet Republike Srpske. Dejtonski sporazum još samo mi branimo, vrijeme je da odustanemo od toga. U BiH svi su nezadovoljni. Već dvije godine vladajuća struktura u Srpskoj ne razgovara sa američkim ambasadorom. Odjednom se pojavio Šmit koji nastoji da nam otme naše šume, vode, da razvlaste Republiku Srpsku. Mi smo rekli da pitanje imovine nikada neće biti na stolu. Oni su iskoristili činjenicu da Ustavni sud BiH ima dva muslimana i tri stranca koji identično glasaju protiv Republike Srpske – rekao je Dodik.

    Istakao je da je cilj da se očuva stabilnost Srpske.

    • Svaki pokušaj da se pokaže da je Srpska uspješna, guši se. Evropska unija nas uslovljava finansijama da promijenimo svoju retoriku – izjavio je Dodik.

    Podsjetio je da Srpska nije dozvolila da BiH uvede sankcije Rusiji.

    • Zašto misle da ćemo uvesti sankcije Rusiji i izgubiti istorijskog prijatelja, a mi ćemo oslabiti? Zato nismo uveli sankcije i zato se nadam da će evropski izbori koji dolaze dati snagu strankama alternative. Evropska unija se mora redefinisati. Nećemo ući u EU sa promijenjenim načinom odlučivanja – poručio je Dodik.

    Poručio je da sa ovog skupa šalju poruke mira, ali i očuvanja prava.

  • Stanivuković: Kreditno zaduženje normalna stavka u budžetu

    Stanivuković: Kreditno zaduženje normalna stavka u budžetu

    Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković da je kreditno zaduženje normalna stavka u budžetu i da bez novog zaduženja neće biti moguće izvršiti sve obaveze do kraja godine.Ne znam zašto nekome smeta da uspješno završimo godinu. vjerovatno da bi pravili političku priču. Čuo sam da su protiv, ali nisam čuo ništa za grad Banjaluku. Politika protiv daje sunovrat i i ne daje nikakve rezultate – rekao je Stanivuković, reagujući na izjave predsjednik Skupštine grada Ljube Ninkovića i šefa Kluba odbornika SNSD-a Dragoljuba Topića da kreditno zaduženje od šest miliona KM, neprihvatljivo, jer postoji mogućnost da se time “izgladi” nenamjensko trošenje sredstava.

  • Ninković-Topić: Kreditnim zaduženjem nastoji se “ispeglati” nenamjensko trošenje gradonačelnika

    Ninković-Topić: Kreditnim zaduženjem nastoji se “ispeglati” nenamjensko trošenje gradonačelnika

    Kreditno zaduženje od šest miliona KM, koje predlaže gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, neprihvatljivo je jer postoji mogućnost da se time “izgladi” nenamjensko trošenje sredstava, istakli su danas predsjednik Skupštine grada Ljubo Ninković i šef Kluba odbornika SNSD-a Dragoljub Topić.

    Ninković je rekao da je kroz konsolidovani izvještaj o radu gradonačelnika u prvih pola godine analizom ustanovljeno da dva miliona KM potrošenih sredstva nisu u skladu sa gradskim budžetom.

    • Za pokroviteljstvo sponzorstva budžetom je predviđeno 52.000 KM, a gradonačelnik je utrošio 308.000 KM i traži u rebalansu 576.000 KM. To je jedna od činjenica u koje sumnjamo, jer su to kriminalne radnje koje nastoji popeglati rebalansom- rekao je Ninković na konferenciji za novinare.

    Dodao je da, ako bi se pratila dinamika i u narednih drugih pola godine, da to znači još minimalno još dva miliona KM potrošnje koja nije planirana budžetom, a možda i više obzirom na dinamiku punjenja budžeta.

    • Pretpostavljamo da je ovih šest miliona KM, za koje treba da zadužimo građane Banjaluke po nalogu Stanivukovića, upravo to kako bi se pokrilo, odnosno popeglalo kroz usvajanje rebalansa budžeta – naglasio je Ninković.

    Ninković je dodao da Stanivuković nije dao ni obrazloženje za koje budžetske stavke bi se koristilo to kreditno zaduženje, a apsurdnim je nazvao i to što do danas nijedan odbornik nije vidio prijedlog rebalansa gradskog budžeta za ovu i prijedlog budžeta za narednu godinu.

    Šef kluba odbornika SNSD-a u Skupštini grada Banjaluka Dragoslav Topić istakao je da je za SNSD neprihvatljiv prijedlog gradonačelnika o kreditnom zaduženju od šest miliona KM koje predlaže Stanivuković, rekavši da će odbornici ove partije djelovati amandmanima na prijedloge o rebalansu budžeta i budžetu za narednu godinu.

    • To je naše jedino legitimno pravo na koje možemo uticati na budžet. Nećemo podržati ni rebalans, ni prijedlog budžeta u obliku kojeg predlaže gradonačelnik i nismo partija koja će u četiri oka da se dogovara o gradskom budžetu – dodao je Topić.

    Topić je izrazio sumnju da kredit kojeg predlaže gradonačelnik Banjaluke služi da bi se “izgladilo” nenamjensko trošenje sredstava.

    Topić je istakao da će od SNSD-a dobiti “crveni karton” oni koalicioni partneri koji eventualno budu podržali kreditno zaduženje i rebalans budžeta u postojećoj formi.

    Skupština grada Banjaluka usvojila je ranije Nacrt rebalansa budžeta za ovu godinu u iznosu od 234,8 miliona KM, kao i Nacrt gradskog budžeta za narednu godinu od oko 190 miliona KM.

  • Nešić: Migranti uhapšeni na osnovu informacija MUP-a Srbije

    Nešić: Migranti uhapšeni na osnovu informacija MUP-a Srbije

    Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić izjavio je da BiH mora da bude dio kolektivne evropske bezbjednosti što pokazuje i akcija koja je sprovedena na osnovu informacija dobijenih od Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije u kojoj su uhapšena četiri migranta i pronađena dva pištolja i automatska puška.

    Nešić je rekao da sa kolegama iz MUP-a Srbije nastoje da dođu do daljih informacija, kako bi pronašli oružje koje određeni broj migranata posjeduje.

    • To je priča koju možda neki u BiH nisu dovoljno shvatili. Postoji opasnost od ilegalnih migracija. To su bezbjednosno interesantna lica, potencijalni teroristi, koji ovdje mogu da izazovu problem – upozorio je Nešić.

    Prema infomacijama kojim trenutno raspolažu, Nešić je naglasio da se migranti, za sada, samo između sebe obračunavaju.

    • To nam još jednom govori da nam je potrebna regionalna saradnja, ali i da budemo dio kolektivne evropske bezbjednosti. Јedan od preduslova za to je i potpisivanje sporazuma sa Evopskom agencijom za graničnu i obalsku stražu, što bošnjački političari opstruišu – naglasio je Nešić.

    Prema njegovim riječima, postavlja se pitanje zašto nekome u ovom trenutku nije odgovaralo da BiH napravi odlučujući iskorak ka potisivanju sporazuma sa Fronteksom, što su prije svega zaustavili bošnjački političari.

    • Šta se krije iza toga, šta je namjera i zašto bošnjački političari zaustavljaju evropski put BiH? To je pitanje na koje će morati da odgovore. Isto tako, moraće da odgovore i zašto ugrožavaju bezbjednost u BiH i zašto sprečavaju da zemlja postane dio kolektivne evropske bezbjednosti – istakao je Nešić za Srnu.

    Pripadnici Granične policije BiH juče su na području Donjeg Svilaja uhapsili četiri migranta, te pronašli automatsku pušku i dva pištolja sa municijom.

    Pronađeni su i privremeno oduzeti pištolji “bereta” model “70” nepoznatog serijskog broja sa okvirom i šest metaka kalibra 7,65 milimetara i “bereta” nepoznatog modela i serijskog broja sa jednim okvirom, te 10 metaka kalibra 380 auto, saopšteno je iz Granične policije.

    Granična policija pronašla je i automatsku pušku “M70” sa dva okvira i 57 metaka kalibra 7,62 milimetra, kao i mobilne telefone sa SIM karticama i druge predmete važne za krivični postupak.

  • Pred Parlamentarnu skupštinu BiH stigao izvještaj CIK, evo šta u njemu piše

    Pred Parlamentarnu skupštinu BiH stigao izvještaj CIK, evo šta u njemu piše

    Famozno kontrolno brojanje glasova za predsjednika i potpredsjednike Republike Srpske, zbog kojeg su se prošle godine lomila politička koplja između vlasti i opozicije, ponovo će se naći na dnevnom redu, ali ovaj put Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.

    Izvještaj o provođenju zakona iz nadležnosti Centralne izborne komisije BiH u 2022. godine, kao i izvještaj o provođenju Opštih izbora 2022. nalaze se na dnevnom redu sjednice, koja je zakazana za 21. decembar, i u njima se navode detaljne informacije o provedenim Opštim izborima u BiH, izmjenama Izbornog zakona BiH od strane Kristijana Šmita, kojeg institucije Srpske ne priznaju za visokog predstavnika, a pominju se i finansijski izvještaji stranaka.

    Između ostalog, pominje se i famozno kontrolno brojanje na 2.239 redovnih biračkih mjesta za nivo predsjednika i potpredsjednika Republike Srpske.

    – U Glavnom centru za brojanje pronađeno je 35 falsifikovanih glasačkih listića na dva biračka mjesta u opštini Bratunac i jednom biračkom mjestu u opštini Šekovići. Na jednom biračkom mjestu u opštini Srebrenica na svim glasačkim listićima za jednog kandidata utvrđeno je nepostojanje potpisa člana biračkog odbora zaduženog za izdavanje glasačkih listića, zbog čega su ovi glasački listići proglašeni nevažećim – ističe se u izvještaju.

    Prijave Tužilaštvu BiH

    Dodaje se da je Centralna izborna komisija BiH dostavila prijavu Tužilaštvu BiH protiv nepoznatih osoba zbog sumnje da je učinjeno krivično djelo koje se odnosi na izborni proces na biračkim mjestima u navedenim opštinama.

    U izvještaju se navodi da je u Glavnom centru za brojanje obavljeno ponovno brojanje glasačkih listića za 2.608 biračkih mjesta po različitim nivoima vlasti.

    – Do utvrđivanja rezultata izbora, a na osnovu sedam naredbi CIK BiH, obavljeno je kontrolno brojanje i pravilno utvrđivanje rezultata izbora na 2.458 biračkih mjesta. Nakon utvrđivanja rezultata izbora, na osnovu šest naredbi Centralne izborne komisije BiH obavljeno je ponovno brojanje na 150 biračkih mjesta – navodi se, između ostalog, u izvještaju koji će se naći pred poslanicima.

    Ističe se da je nakon Opštih izbora obrađeno ukupno 6,9 miliona glasačkih listića, od čega je važećih bilo 93 odsto.

    Gdje je najviše nevažećih
    Prema nivoima vlasti najveći ukupni procenat nevažećih glasačkih listića evidentiran je za Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH (8,38 odsto), zatim slijede Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH (7,58 odsto); Predsjedništvo BiH (6,65 odsto), skupštine kantona (6,59 odsto); Predsjednik i potpredsjednici Republike Srpske (5,75 odsto), a najmanji procenat je evidentiran za izbornu utrku za Narodnu skupštinu Republike Srpske (5,52 odsto).

    U izvještaju se podsjeća da je na izbore u BiH izašlo 1,7 miliona građana, a ukupni troškovi izbora su iznosili 11 miliona maraka.

    Trivić pa Dodik
    Podsjećamo, PDP je tokom izborne noći, proglasila pobjedu Jelene Trivić na izborima za predsjednika Srpske, a nekoliko sati kasnije isto je učinio i SNSD za svog lidera Milorada Dodika.

    Nakon izbora, opozicione stranke u Republici Srpskoj izrazile su sumnju u regularnost izbornog procesa, vjerujući u pobjedu Trivićeve.

    Uslijedili su protesti opozicije u Banjaluci, nakon kojih su uputili zahtjev CIK BiH za ponovno brojanje glasova.

    CIK BiH je u međuvremenu potvrdila pobjedu Dodika na izborima, a opozicija ovo nikada nije prihvatila tvrdeći da ti rezultati nisu tačni.

  • Višković: Srpska će učiniti sve da pomogne Srbima u FBiH

    Višković: Srpska će učiniti sve da pomogne Srbima u FBiH

    Premijer Republike Srpske Radovan Višković izjavio je danas u Banjaluci da na vidjelo izlaze napadi na Srbe povratnike u Federaciju BiH, te da će biti urađeno sve kako bi im se pomoglo.

    Pomagali smo i nastavićemo da pomažemo. Do sada su bile informacije o napadima na Bošnjake u Srpskoj, čak je bilo i senzacija, a ispostavi se da Bošnjaci napadaju sunarodnike – rekao je Višković.

    On je naveo da u FBiH Srbi ne smiju prijaviti napade i da im se siječe šuma, te uništavaju imanja, a kada to prijave nadležnim kantonalnim ministarstvima, imaju još veće probleme.

    Višković je naveo da ljudi zbog toga često prećutkuju incidente.

    • Ponosan sam što su puno veće slobode i bolji život pripadnika drugih naroda u Srpskoj, nego u FBiH. Srbi u FBiH žive bez struje, vode i osnovnih životnih uslova, radnih mjesta, putna infrastruktura je nikakva i žive u strahu. U strahu su jer ne smiju prijaviti incidente. Za ženu u Vozući se saznalo zato što je pretučena, jer je morala imati ljekarsku pomoć, a da je dobila par šamara niko ne bi reagovao. Siguran sam da ima više slučajeva koji nisu prijavljeni – istakao je Višković.

    Pozvao sve u FBiH da zaštite Srbe koji, kako je naveo, treba da zatraže zaštitu institucija Srpske, jer žive na vjekovnim ognjištima.

  • Putin: Mit je srušen

    Putin: Mit je srušen

    Borci specijalne vojne operacije raspršili su mit o moći zapadne vojne tehnike, rekao je danas predsednik Rusije Vladimir Putin.

    Podvizi naših boraca u specijalnoj vojnoj operaciji u Ukrajini su izvanredni, tamo se bore građani iz različitih regiona i raznih nacionalnosti i svi oni rame uz rame brane otadžbinu. Čitava zemlja se njima ponosi, izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin na ceremoniji dodele nagrade „Zlatna zvezda“ herojima Ruske Federacije.

    “Borci specijalne vojne operacije raspršili su mit o moći zapadne vojne tehnike”, naglasio je on.

    Ruski predsednik je uveren da su presudne karakteristike heroja zemlje čast, osećaj odgovornosti i ljubav prema Otadžbini.

    “Naša obaveza je da znamo ko su Heroji Otadžbine i da ih poštujemo, kako bi njihovi ideali i ciljevi bili dostojno nastavljeni i postali temelj budućnosti”, istakao je ruski lider.

    Putin je tokom uručenja nagrada čestitao ruskim građanima predstojeći Dan Heroja Otadžbine, koji se tradicionalno obeležava 9. decembra i poručio da pri susretima sa ljudima oseća njihovo raspoloženje i težnju ka solidarnosti.

    “Milioni ruskih građana su apsolutno odlučni da budu uz zemlju i pred iskušenjima se ponašaju onako kako je ispravno. Znam i osećam to, vidim to pri susretima sa našim ljudima, osećam njihovo raspoloženje i težnju ka solidarnosti”, naglasio je ruski lider.