Autor: INFO

  • Poljski general: Ukrajina osuđena na propast

    Poljski general: Ukrajina osuđena na propast

    Poslednja poseta Vladimira Zelenskog Vašingtonu je pokazala da Kijev više ne može da bude siguran da će dobiti američku pomoć.

    Odsustvo pomoći će automatski završiti konflikt i Moskva će pobediti, izjavio je poljski general Mečislav Gocul portalu “Interia”.

    Njegov kolega Roman Poljko smatra da će Zapad, kada sazna da veliki deo pomoći odlazi u ruke korumpiranih vojnih oligarha, odmah prekinuti isporuku, dok general Stanislav Kozej navodi da su Ukrajinci morali da čekaju zapadnu tehniku veoma dugo, a da su Rusi to pametno iskoristili kako bi organizovali jaku odbranu.

    Portal podvlači da paket vojne pomoći koji je Ukrajina dobila u vrednosti od 200 miliona dolara, iako je računala na milijardu, nije dovoljan i da je poslednja poseta ukrajinskog predsednika Vašingtonu pokazala da Kijev ne može da bude siguran da će dobiti američku pomoć. Međutim, poljski generali ne veruju da će SAD u potpunosti prestati da Ukrajini pružaju pomoć.

    “Tamo je unutrašnja borba oko migranata. Verujem da SAD pokreću paket mera koje promoviše Džozef Bajden. Političari su svesni za šta se Ukrajina bori. Štaviše, ovde se radi o velikim interesima i ne znam može li administracija Džozefa Bajdena da ubedi Amerikance da podrže Ukrajinu”, rekao je Gocul.

    General Poljko je objasnio da ni tehnološki ni tehnički resursi Rusije u narednih pet godina neće biti na takvom nivou da bi mogla da priušti da uđe u bilo kakav sukob sa NATO-om. Smatra da Severnoatlantska alijansa ima prednost u ovim oblastima, ne samo kvantitativnu, već i kvalitativnu.

    Kozej upozorava da će se, u slučaju da Rusija ove ili sledeće godine izađe kao pobednik, ruska vojska naći na reci Bug. Ističe da će se tako povećati mogućnost pretnje za NATO zemlje, uključujući i Poljsku i zaključuje da američki novac nije jedini uslov da Ukrajina nastavi da se bori.

  • Rusija na sjednici SB UN: Zapadni pokrovitelji Ukrajine uskoro da očekuju najgore moguće vesti

    Rusija na sjednici SB UN: Zapadni pokrovitelji Ukrajine uskoro da očekuju najgore moguće vesti

    Ukrajina više nema resursa da održava situaciju na frontu.

    Ovo je izjavio stalni predstavnik Rusije pri Ujedinjenim nacijama (UN) Vasilij Nebenzja na sednici Saveta bezbednosti koja je održana sinoć u Njujorku.

    “Realnost je takva, Ukrajina nema i neće imati više resursa, ne samo da prelomi, već i da održava situaciju na frontu. Vojni planovi Kijeva su propali, a ukrajinski režim i njegovi zapadni pokrovitelji u najskorijoj budućnosti mogu očekivati najgore moguće vesti”, rekao je on.

    Nebenzja je takođe rekao da je Ukrajina privatna vojna kompanija u rukama Zapad i da se služi metodama postavljanja sistema za protivvazdušnu odbranu u stambenim naseljima kršeći međunarodno pravo.

    Prema njegovim rečima, da nije bilo ukrajinskih protivvazdušnih snaga, jednostavno ne bi bilo žrtava među stanovništvo.

    “Zadatak Rusije je da spreči kijevski režim da uništi svoj narod”, naveo je Nebenzja.

    Nebenzja je takođe kazao i da tri četvrtine Ukrajinaca spremno je da odustane od svog državljanstva kako bi izbeglo mobilizaciju što govori da većina građana shvata izdaju kijevskog režima.

  • Goganović: Političko Sarajevo da prestane da priziva međunarodnu zajednicu

    Goganović: Političko Sarajevo da prestane da priziva međunarodnu zajednicu

    Republika Srpska neće samo posmatrati da joj pokušavaju oteti imovinu i krajnje je vrijeme da se političko Sarajevo uozbilji i sva otvorena pitanja počne rješavati sa predstavnicima Srpske, a ne da samo prizivaju međunarodnu zajednicu, rekao je zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara Aleksandar Goganović.

    Goganović je naveo da se prizivanjem međunarodne zajednice da reaguje urušavaju suverenitet BiH, za koji se u Sarajevu navodno zalažu.

    Komentarišući poziv bošnjačkog političara Denisa Zvizdića za hitno raspoređivanje vojnika ЕUFOR-a i NATO-a na područje Brčkog, Goganović je u izjavi Srni podsjetio da je ЕUFOR nedavno saopštio da je bezbjednosna situacija u BiH stabilna i da oni prema rezoluciji Savjeta bezbjednosti imaju mandat da to i ocjenjuju.

    • Mi iz Republike Srpske podržavamo NATO saradnju, ali oni ne mogu jednostrano povećavati svoje snage u BiH, odnosno bez naše saglasnosti – ukazao je Goganović.

    On smatra da je ovo istorijski momenat kada se jedino Republika Srpska bori za očuvanje Dejtonskog mirovnog sporazuma.

    • Predsjednik /Milorad/ Dodik ne prijeti secesijom nego upozorava da Srpska neće samo posmatrati dok pojedinci iz međunarodne zajednice i političkog Sarajeva pokušavaju da joj otmu imovinu za koju su mnogi borci Vojske Republike Srpske dali život i koja joj pripada Dejtonskim mirovnim sporazumom – rekao je Goganović.

    Goganović je dodao da Zvizdić priča o miru i stabilnosti, te da treba da zna da je najveći garant mira i stabilnosti u BiH poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma.

    On je dodao da ЕUFOR procjenjuje bezbjednosnu situaciju u skladu sa mandatom i redovnim aktivnostima, kao i da nisu podložni političkim pritiscima Zvizdića ili bilo kojih drugih političara u BiH.

    Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić pozvao je na hitno raspoređivanje vojnika ЕUFOR-a i NATO-a na područje Brčkog kao “preventivna aktivnost radi očuvanja mira i stabilnosti u BiH, regionu i ЕU”.

  • Milanović: BiH je kolonija nad kojom se iživljavaju trećerazredne birokrate

    Milanović: BiH je kolonija nad kojom se iživljavaju trećerazredne birokrate

    BiH je trapava, traljava, nesposobno vođena kolonija na kojoj se iživljava šačica trećerazrednih birokrata, a Kristijan Šmit je instalisan kao kolonijalni upravnik.

    Ovo je izjavio predsjednik Hrvatske Zoran Milanović, navodeći da je OHR, prema njegovom mišljenju, doveo do eskalacije situacije u BiH i pozvao je sve Hrvate, Srbe, Bošnjake na razgovor bez kolonijalnih upravnika.

    On je za “Indept njuz” (IDN), vodeću agenciju neprofitnog Međunarodnog sindikata medija, rekao da je Šmit instalisan za kolonijalnog upravnika u BiH, da nema mandat Savjeta bezbjednosti UN i da iza njegovih poteza stoje neke ambasade u toj zemlji, navodeći američku.

    Šmita je opisao kao penzionisanog njemačkog političara koji je ostavio nebitan trag.

    IDN podsjeća da je Milanović u avgustu 2023. godine, nakon podnesene tužbe protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i v. d. direktora “Službenog glasnika” Miloša Lukića, izjavio da je Šmit “da bi zaštitio svoju stražnjicu i svoju reputaciju promijenio krivični zakon prema kojem je ono što je Dodik učinio krivično djelo”.

  • Dodik: Bonska konferencija je blef koji ispusuje budućnost BiH

    Dodik: Bonska konferencija je blef koji ispusuje budućnost BiH

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da je Kristijan Šmit manifestacija sveg beznađa međunarodne politike koja posljednjih 30 godina pokušava da nametne koncept koji ne prolazi i ne može proći u BiH.

    Kristijan Šmit je ilegalni visoki predstavnik jer nema odobrenje Savjeta bezbjednosti UN i mi to ističemo od samog njegovog pojavljivanja u BiH. Čak je i on sam, prije dolaska u BiH, na čestitke koje su mu upućene u Njemačkoj, rekao u tamošnjoj izjavi: “Sačekajmo”. Moramo da sačekamo odluku Savjeta bezbjednosti UN, onda mi možete čestitati – podsjetio je Dodik u izjavi za Indept njuz, vodeća agencija neprofitnog Međunarodnog sindikata medija.

    Međutim, dodao je Dodik, odmah nakon nekoliko mjeseci Šmit je i sam prekršio svoju izjavu i pojavio se u BiH kao ilegalac koji pod uticajem američke moći pokušava da se nametne u BiH kao navodni visoki predstavnik.

    • Umjesto da dovede stvari do legitimiteta i dobije odluku Savjeta bezbjednosti UN o njegovom imenovanju, Šmit je otišao u represiju. Zakon je promijenio na dan izbora, odnosno po završetku izbora u 19.00 časova. Na sam dan izbora u BiH, na Ustav je intervenisano zakonom i pojedinim zakonima, što je nezamislivo. To ne postoji ni u jednoj zemlji na svijetu – istakao je predsjednik Republike Srpske u telefonskom razgovoru za IDN.

    Dodik je naglasio da penzionisani njemački političar uživa podršku samo Amerikanaca i onih koji ih slijede, te da ono što u čitavu priču unosi veoma tužnu emociju jeste činjenica da je Njemačka dozvolila da se na ovaj način ruši njihova spoljna politika.

    • Što se tiče Šmita, on ne može proizvesti nikakvo “božanstvo” i njegova pojava ne utiče pozitivno na BiH. Dakle, njegovo nametanje zakona prihvataju samo muslimani u BiH i to kao mehanizam za obračun sa drugima – Srbima, konkretno sa mnom i još nekima koji mu ne odgovaraju – rekao Dodik.

    On je ukazao da je situacija u BiH veliki blef međunarodne zajednice i dodao da visoki predstavnik nema ovlašćenja koja je sebi prisvojio Šmit, a nisu ih imali ni oni ranije koje je imenovao Savjet bezbjednosti UN.

    • Kada su uveli bonska ovlašćenja, tadašnji visoki predstavnik Karlos Vedstendorp, Španac, rekao je: “Ovo nema veze sa zakonom, ovo je mimo zakona i Dejtonskog sporazuma, ali moramo da pokušamo da uradimo nešto. To znači da bonska ovlašćenja nemaju stvarnu osnovu”, smatra Dodik.

    S druge strane, žena koja je predvodila britansku delegaciju na Bonskoj konferenciji je rekla: “Ovo je blef, a vidjećemo da li će uspjeti. I taj blef ovdje funkcioniše već 30 godina!” – zaključio je predsjednik Republike Srpske u razgovoru za IDN.

    U tekstu se navodi da su u ovoj agneciji odlučili lično da razgovaraju sa Dodikom da bi autentično pristupili temi, uz bezbroj zakonskih tekstova i dokumentaciju UN, naglašavajuči da je predsjednik Srpske bio sve ono što, kako su naveli, nisu očekivali: “Bio je prijateljski nastrojen i ljubazan – a ne nemoguć, kako ga je Šmit predstavljao”.

  • Egić: Najniža plata – mjera za trenutnu ekonomsku situaciju

    Egić: Najniža plata – mjera za trenutnu ekonomsku situaciju

    Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić izjavio je danas da će najniža plata u Srpskoj biti mjera za trenutnu ekonomsku situaciju.

    Egić je istakao da tvrdnje poslovne zajednice da nema posla nemaju nikakve veze sa najnižom platom.

    • Njihovi argumenti nisu ubjedljivi, ne vode smirivanju tenzija, ni stabilnosti države. Bez obzira na ovo, moramo sjediti, razgovarati – rekao je Egić novinarima u Kozarskoj Dubici.

    Egić je naglasio da je Vlada Srpske, kao svaka odgovorna vlada, bila prinuđena da donese odluku o najnižoj plati s obzirom da sindikat i Unija poslodavaca nisu htjeli da preuzmu tu odgovornost, a da sada ima kritike sa obje strane.

    • Baš zato što su kritike sa obje strane, mi smo ubijeđeni da smo pogodili mjeru, odredili onu najnižu platu koja će biti mjera za trenutnu ekonomsku situaciju – rekao je Egić.

    On je ponovio da je u najvećem insteresu Vlade je ekonomska stabilnost, da se sačuva radna snaga i suzbije siva ekonomija.

    • Da li je normalno da u jednoj firmi i inženjeri i NK radnici i SSS imaju 700 KM platu? Poslodavci, da su patriote, trebalo bi da cijene od početka to da je najniža plata institut zaštite radnika – naveo je Egić.

    Prema njegovim riječima, da su poslodavci plaćali realne plate i plaćali porez na to, budžet bi bio puniji i stabilniji, a što je jedan od načina kako se brani Srpska i kako se brine o njoj.

    Vlada Srpske je na sjednici protekle sedmice odlučila da najniža plata u Srpskoj za 2024. godinu iznosi 900 KM. Takva odluka donesena je nakon što sindikat i poslodavci Srpske nisu postigli dogovor o najnižoj plati u Srpskoj.

  • U napadu na Belgorod poginulo 10 ljudi, povrijeđeno 45

    U napadu na Belgorod poginulo 10 ljudi, povrijeđeno 45

    Deset ljudi, među kojima je i dijete, poginulo je danas u napadu ukrajinske vojske na centar Belgoroda, a povrijeđeno je 45, saopšteno je iz pres-službe ruskog Ministarstva za vanredne situacije.

    Iz Ministarstva su naveli da je među povrijeđenima četvoro djece, prenosi Tas.

    U Belgorodu su ugašene sirene koje su se danas oglasile zbog vazdušnog napada.

    Gubernator Belgorodske oblasti Vjačeslav Gladkov uputio je ranije danas na svom Telegram kanalu poziv stanovnicim da se sakriju u skloništa, navodeći da je opasnost na snazi.

  • Austrijski mediji: Šmit nije potvrđen u Savjetu bezbjednosti

    Kristijan Šmit nije visoki predstavnik u BiH jer nije potvrđen u Savjetu bezbjednosti, pišu austrijski mediji.

    Naime, portal indepthnews.net potvrdio je ovu činjenicu navodeći da plata OHR-a od 24.000 eura mjesečno, uz brojne druge beneficije, svakako može biti motiv za snažno lobiranje u međunarodnoj zajednici koje je pokrenuo penzionisani Šmit da zadrži svoju funkciju u BiH.

    • Zato sam ovdje, u Beču, da tražim političku podršku – početkom novembra Šmit se obratio auditorijumu na bini Evropskog foruma u Beču. Njegovo izlaganje se svelo na to da je pričao protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika jer ne može da razgovara sa njim za istim stolom. Prisutnim iskusnim diplomatama bilo je jasno da Šmitovi ciljevi i alati koje je forsirao nemaju nikakve veze sa diplomatijom. Upravo je to ono što je diplomatija, sjedenje za istim stolom i razgovor. Ne možete koristiti pogrešne alate i pitati se zašto nešto ne funkcioniše? U diplomatiji nema represije. Zato strane diplomate moraju prestati da zloupotrebljavaju vladavinu prava i da ne poštuju međunarodne norme i Dejtonski sporazum, uključujući demokratski ustavni poredak BiH – navodi portal.

    Da li je Kristijan Šmit legitiman visoki predstavnik u BiH koji predstavlja UN? Dokumenti SB UN kažu: Ne!

    Da bi došli do istine i saznali da li se Šmit lažno predstavlja i koja su mu zakonska ovlašćenja, pomenuti portal je istražio dokumentaciu UN-u u Njujorku.

    • Imali smo uvid u pismo austrijskog diplomate Valentina Incka od 24. juna 2021. godine upućeno predsjedniku Savjeta bezbjednosti da je Upravni odbor Savjeta za implementaciju mira odlučio da imenuje bivšeg saveznog ministra Kristijana Šmita iz Savezne Republike Njemačke za sljedećeg visokog predstavnika za BiH. Stalni predstavnik Njemačke pri Ujedinjenim nacijama Kristof Hojzgen podnio je to pismo preporuke SB UN. Kako je PIK donio odluku, ko i kada se sastao, te koji su još kandidati konkurisali za tu funkciju, a obrazloženje za izbor Šmita je netransparentno i nedemokratsko, usuđujem se reći kriminalno-korumpirano. Ali onda je propao Nacrt rezolucije o imenovanju Kristijana Šmita za visokog predstavnika za implementaciju Mirovnog sporazuma za BiH u UN-u u Njujorku 22. jula 2021. godine. Nacrt rezolucije nije usvojen pošto nije dobio potreban broj glasova (S/PV.8823) – navodi portal.

    U pismu od 31. oktobra 2023. godine stalnog predstavnika Ruske Federacije pri Ujedinjenim nacijama Nebenzje Vasilija Aleksejeviča, upućenom predsjedniku Savjeta bezbjednosti, dostavljen je trideseti izvještaj Republike Srpske o nedavnim političkim dešavanjima u Bosni i Hercegovini prozivajući gospodina Kristijana Šmita zbog diktature: “Dejtonski sporazum je bio veliki uspjeh i nema šanse da se rat u BiH ponovo desi.

    Ipak, unutrašnja politička situacija u BiH danas je neobično turbulentna. BiH je zemlja sa izuzetno komplikovanom i bolnom istorijom.

    Savršeno je očigledno da svaki međunarodni zvaničnik u BiH koji se nada da će poboljšati situaciju mora imati duboko razumijevanje regiona, obilje diplomatskih vještina, opreznu i strpljivu razboritost i veliku kulturnu senzitivnost.

    Јednako je očigledno da gospodin Kristijan Šmit, diktator ubačen u BiH od strane šačice moćnih zemalja, djelujući bez trunke legaliteta, nema nijednu od ovih osobina.

    Zaista, pokazao se kao sušta suprotnost tome. Јoš gore, u zemlji u kojoj mnogi ljudi nikada ne mogu zaboraviti genocid nad Srbima, Јevrejima i Romima, inspirisan nacistima, koji je počinjen u prošlom vijeku, ova figura koja zahtijeva neograničenu moć da dekretom upravlja BiH otvoreno se, bez pardona, povezuje sa grupom koja poštuje Vermaht iz nacističke ere.

    Stalne alarmantne izjave gospodina Šmita tendenciozno okrivljuju izabrane lidere iz Republike Srpske za političku nestabilnost BiH i lažno ih optužuju za podrivanje vladavine prava i ustavnog poretka BiH. Gospodinu Šmitu nedostaje razumijevanja da shvati da su upravo njegovi nepromišljeni, nezakoniti dekreti glavni uzrok nedavnih previranja u BiH i da stranac koji polaže autokratska ovlašćenja nad narodom BiH, u najmanju ruku, predstavlja užasnu zloupotrebu vladavine prava i teškog kršenja ustavnog poretka BiH.

    Određene članice Savjeta bezbjednosti odlučile su da uskrate bilo kakvu ulogu Ujedinjenih nacija u imenovanju visokog predstavnika; uviđajući da bi postizanje konsenzusa o takvom imenovanju zahtijevalo težak diplomatski rad, oni su umjesto toga krenuli lakšim putem uzurpiranja autoriteta Savjeta i imenovali čovjeka po sopstvenom izboru, pretvarajući se da je imenovanje legalno.

    Opšte je poznato da nije bilo legalno, ali na stranu zakonitost, ostaviti tako nepromišljenog i nekvalifikovanog čovjeka kao što je gospodin Šmit u tako teškoj i osetljivoj poziciji, u tako turbulentnom vremenu za region, predstavlja flagrantnu diplomatsku zloupotrebu.”

    Dodik: Bonska konferencija je “blef” koji ispisuje budućnost BiH

    Predsjednik Republike Srpske zaključio da je Šmit manifestacija sveg beznađa međunarodne politike koja posljednjih 30 godina pokušava da nametne koncept koji ne prolazi i ne može proći ovdje u Bosni i Hercegovini.

    • Kristijan Šmit je ilegalni visoki predstavnik jer nema odobrenje Savjeta bezbjednosti, a mi to ističemo od samog njegovog pojavljivanja u BiH – rekao je Dodik te dodao: Čak je i on sam, prije dolaska u Bi , na čestitke koje su mu upućene u Njemačkoj, rekao u tamošnjoj izjavi: Sačekajmo. Moramo da sačekamo odluku Savjeta bezbjednosti UN, onda mi možete čestitati.

    Dodik je rekao da je odmah nakon nekoliko mjeseci i sam prekršio svoju izjavu i ovdje se pojavio kao ilegalac koji pod uticajem američke moći pokušava da se nametne u BiH kao navodni visoki predstavnik.

    • Umjesto da dovede stvari do legitimiteta i dobije odluku Savjeta bezbjednosti UN o njegovom imenovanju, Šmit je otišao u represiju. Zakon je promijenio na dan izbora, odnosno po završetku izbora u 19 časova. Na sam dan izbora u BiH na Ustav je intervenisano zakonom i intervenisano je pojedinim zakonima, što je Nezamislivo. To ne postoji ni u jednoj zemlji na svijetu – istakao je predsjednik Milorad Dodik za pomenuti portal tokom telefonskog razgovora iz Beča u BiH.

    Dodik tvrdi da penzionisani njemački političar uživa podršku samo Amerikanaca i onih koji ih slijede. On ističe da ono što u čitavu priču unosi veoma tužnu emociju jeste činjenica da je Njemačka dozvolila da se na ovaj način ruši njihova spoljna politika. Iz njegove perspektive, ovaj pravni proces pokazuje koliko je bilo nepravdi pod trenutnim rukovodstvom ljudi koji vode spoljnu politiku Njemačke.

    • Što se tiče Šmita, on ne može proizvesti nikakvo božanstvo i njegova pojava ne utiče pozitivno na Bosnu i Hercegovinu. Dakle, njegovo nametanje zakona prihvataju samo muslimani u BiH. I to kao mehanizam za obračun sa drugima – Srbima, konkretno sa mnom i još nekima koji mu ne odgovaraju – rekao je Dodik.

    On se zaklinje da je situacija u BiH veliki blef međunarodne zajednice. Kada su uveli bonska ovlašćenja, tadašnji predstavnik Karlos Vedstendorp, Španac, rekao je: “Ovo nema veze sa zakonom, ovo je mimo zakona i Dejtonskog sporazuma, ali moramo da pokušamo da uradimo nešto. To znači da bonska ovlašćenja nemaju stvarnu osnovu.”

    • S druge strane, žena koja je predvodila britansku delegaciju na Bonskoj konferenciji je rekla: Ovo je blef, a vidjećemo da li će uspjeti. I taj blef ovdje funkcioniše već 30 godina! – zaključio je Dodik.

    Procesuirani jer ne poštuju odluke OHR-a

    Dodik i Lukić optuženi su za krivično djelo nesprovođenja odluka visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH.

    Izmjene Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, prema kojima će se suditi Dodiku i Lukiću, nametnuo je sadašnji visoki predstavnik Kristijan Šmit 1. jula 2023. godine, istovremeno kada je stavio van snage zakone kojima je Narodna skupština Republike Srpske pokušala da blokira sprovođenje njegovih odluka, kao i presudu Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.

    Iako je Šmit poništio sporne zakone, Dodik je potpisao ukaz o njihovom stupanju na snagu, a Lukić ih je objavio u Službenom glasniku Republike Srpske, te su obojica prekršili zakon.

    Optuženi su rekli da se ne osjećaju krivima na pripremnom ročištu 16. oktobra u Sudu Bosne i Hercegovine. Njihova odbrana temelji se na tvrdnji da Šmit nije legitimno izabrani visoki predstavnik od strane Savjeta bezbjednosti UN, te prema njihovom tumačenju, nije mogao nametati izmjene Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine.

    Predsjednik Republike Srpske Dodik pozvao je u svoj tim odbrane uglednog hrvatskog advokata Antu Nobila kao pravnog savjetnika.

    Nobilo je odlučio da ispita ovlašćenja visokog predstavnika u Bi i da utvrdi da li je Šmit uopšte imenovan za visokog predstavnika.

    • Mislim da su Kristijan Šmit, a prije njega, visoki predstavnik Valentin Incko, prekoračili svoja ovlašćenja. Pozivaju se na bonska ovlašćenja, svjesni da im Dejtonski mirovni sporazum to ne dozvoljava. Bonska ovlašćenja, kako ih nazivaju, definisana su na političkoj konferenciji u Bonu. Politička konferencija ne može postati izvor prava. Ne može proširiti Ustav Bosne i Hercegovine. To nije novi mirovni sporazum”, objašnjava Anto Nobilo, ističući da u mirovnom sporazumu imamo upravo one strane koje su ga potpisale i strane koje su garanti i svjedoci”.
  • Dodik: Neću žrtvovati interese Srba u BiH uprkos američkom upozorenju

    Dodik: Neću žrtvovati interese Srba u BiH uprkos američkom upozorenju

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da ga ne plaši upozorenje SAD da će reagovati u slučaju da neko pokuša da prekrši Dejtonski sporazum, te da će administrativnu granicu između Srpske i Federacije BiH pretvoriti u nacionalnu granicu.

    Nisam iracionalan i znam da će američki odgovor biti upotreba sile, ali nemam razloga da se plašim toga i da iz tog razloga žrtvujem nacionalne interese Srba – rekao je Dodik u intervjuu za AP.

    On je naveo da će svaki pokušaj korištenja međunarodne intervencije za dalje jačanje zajedničkih multietničkih institucija BiH naići na odluku Srba da ih potpuno napuste.

    • Pošto to za zapadne demokratije neće biti prihvatljivo, u sljedećoj fazi bićemo zbog njihove reakcije primorani da proglasimo potpunu nezavisnost Republike Srpske – rekao je Dodik.

    Predsjednik Srpske ističe da je među Srbima jedna stvar jasna i konačna, a to je da sve veća spoznaja da će predstojeće godine i decenije za Srbe biti period nacionalnog ujedinjenja.

    • Brisel koristi obećanje o pristupanju EU kao oruđe za objedinjavanje BiH. U principu, naša politika i dalje je da želimo pristup EU, ali to više ne vidimo kao svoju jedinu alternativu – rekao je Dodik.

    On je istakao da je EU “dokazala” da je sposobna raditi protiv vlastitih interesa stajući na stranu Vašingtona, a protiv Moskve u vezi sa dešavanjima u Ukrajini.

    • Svidjelo se SAD i Velikoj Britaniji to ili ne, pretvorićemo administrativnu granicu između dva entiteta u našu nacionalnu granicu – rekao je Dodik.

    Podsjećamo, pomoćnik američkog državnog sekretara DŽejms O`Brajan izjavio je u petak da su SAD čvrsto pri stavu da u BiH neće biti otcjepljenja, kao i da će Amerika reagovati u slučaju “da iko pokuša da prekrši Dejtonski sporazum”.

  • Dodik: Samo u ustavnoj BiH Republika Srpska ima svoje mjesto

    Dodik: Samo u ustavnoj BiH Republika Srpska ima svoje mjesto

    Samo u ustavnoj BiH Republika Srpska ima svoje mjesto i to mjesto mi želimo da rehabilitujemo, poručio je za RTRS predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    Kako će se procesi nakon toga odvijati vidjećemo. Ništa nećemo da radimo što bi bilo neka vrsta nasilja, pogotovo ne antiustavno. Mi ćemo raditi ustavne aktivnosti – rekao je Dodik.

    Dodik je naveo da se neće tolerisati želja da se oduzme imovina Republici Srpskoj i da se ta imovina postavi na nivo BiH.

    • Mi smo rekli da je to linija. Razgovarao sam sa nekim opozicionim prvacima i oni takođe misle da je to momenat u kome Republika Srpska mora da vrati samostalnost onako kako je to predviđeno Dejtonskim mirovnim sporazumom – poručio je Dodik.

    Dodik navodi da će donijeti odluku o samostalnosti Republike Srpske u okviru Dejtonskog mirovnog sporazuma i eliminisati sve što je doneseno u prethodnih 25 godina, te da će kako kaže odbaciti sva ta vanustavna rješenja.

    • Donijećemo ključno pitanje da Sud i Tužilaštvo BiH ne mogu da djeluju na prostoru Republike Srpske jer nisu ustavna – rekao je Dodik.