Autor: INFO

  • Višković poželio građanima dobro zdravlje i mnogo uspjeha

    Višković poželio građanima dobro zdravlje i mnogo uspjeha

    Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković poželio je građanima Srpske da im 2024. godina donese dobro zdravlje i mnogo uspjeha.

    Višković je istakao da je Republika Srpska u 2023. godini pokazala snagu i kapacitete suočavajuči se sa složenim izazovima od političkih, ali i ekonomskih koje je uspješno prevazišla.

    • Prethodnu godinu obilježio je značajan rast plata, kao i rekordna zaposlenost, ostvarili smo istorijski investicioni ciklus koji je vidljiv na prostoru cijele Republike Srpske – naveo je Višković.

    On je istakao da je prevashodni cilj Vlade u 2024. godini da Srpska ostane faktor stabilnosti i mira, kao i nastavak ekonomskog razvoja koji je garant boljeg života za građane.

    Premijer Srpske je poručio da je Vlada spremna da u narednoj godini još više radi jer će biti dosta izazova, kao i realizacije brojnih višegodišnjih velikih projekta koji će u potpunosti prezentovati sve ono što je do sada rađeno.

    • Uz uvjerenje da će nova, 2024. godina biti još bolja i uspješnija, godina mira, razvoja kako kolektivnog tako i pojednično svakog našeg građanina, želim vam srećne novogodišnje praznike da ih provedete u zdravlju i sreći sa svojim porodicama i prijateljima – naveo je Višković u čestitki koju je uputio u svoje i u ime Vlade.
  • Stevandić čestitao Novu godinu građanima Srpske

    Stevandić čestitao Novu godinu građanima Srpske

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić čestitao je građanima Republike Srpske Novu, 2024. godinu, uz želju da im donese mnogo sreće, zdravlja i blagostanja.

    U ime Narodne skupštine Republike Srpske i svoje ime, čestitam vam Novu, 2024. godinu. Nadam da će nam Nova godina donijeti slogu, jedinstvo, ekonomski i društveni napredak i očekujem da zajedno nastavimo da radimo na očuvanju i jačanju naše Republike Srpske – naveo je Stevandić.

    On je svim građanima Srpske poželio zdravlje, porodični mir i sreću, profesionalni napredak i uspjeh.

  • Dodik čestitao predstojeće praznike: Želim vam da ste živi i zdravi i da Srpska bude mjesto naše najveće ljubavi

    Dodik čestitao predstojeće praznike: Želim vam da ste živi i zdravi i da Srpska bude mjesto naše najveće ljubavi

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik uputio je čestitku za Novu godinu i predstojeće praznike.

    Dragi moji na kraju smo jedne izuzetno izazovne godine, zajedno smo je prošli. Mnogi od nas su vjerovali i vjeruju u Republiku Srpsku – naglasio je Dodik.

    Kako je predsjednik Srpske istakao u svojoj čestitki, ljubav prema Srpskoj nikada i ne prestaje.

    • Naša ljubav prema njoj nikada ne prestaje i uvijek jača, tako i u ovim praznicima koji nas čekaju, prije svega Novoj godini, želim svima vama s puno ljubavi da poželim sve najbolje u Novoj godini – naglasio je on.

    Dodik je svim građanima poželio mnogo zdravlja, sreće i spokoja.

    • To vam želim od srca, da ste živi i zdravi, da vaše porodice budu spokojne, a da Republika Srpska napreduje i da bude mjesto naše najveće ljubavi. Da bude mirna, bezbjedna, perspektivna. U to ime želim da vam čestitam Novu godinu, živi, zdravi i sretni bili – navodi se u čestitki Dodika.
  • Cvijanović: Svim građanima Srpske srećnu i uspješnu Novu godinu

    Cvijanović: Svim građanima Srpske srećnu i uspješnu Novu godinu

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, povodom nastupajuće 2024. godine, uputila je čestitku građanima Republike Srpske.

    Svim građanima Republike Srpske želim srećnu i uspješnu Novu godinu, dobro zdravlje, ličnu i porodičnu sreću i sveukupni napredak – istakla je Cvijanovićeva.

    Kako navodi Cvijanovićeva navodi, u protekloj godini, vođeni odgovornom i mudrom politikom, u interesu i na dobrobit svih građana, prebrodile su se mnoge ekonomske i političke teškoće i ostvaren je značajan napredak na mnogim poljima.

    • Upravo zato, uvjerena sam da ćemo i u narednoj godini, sa još više samopouzdanja, odgovoriti svim izazovima na adekvatan način, doprinoseći tako dodatnom jačanju Republike Srpske i njenih institucija. Srećna Nova godina – navodi se u čestitki Cvijanovićeve.
  • Posljedice zemljotresa, dvije osobe zadržane u bolnici

    Više osoba povrijeđeno je u zemljotresu koji je pogodio područje Zenice, a dvoje je zadržano u Kantonalnoj bolnici, rekao je premijer Zeničko-dobojskog kantona Nezir Pivić.

    • Prijavljena su četiri slučaja povređivanja građana, od kojih dvoje u Јelini, a troje građana su prijavili povrede usljed obrušavanja građevinskog materijala sa zgrada i kuća. Dvoje povrijeđenih zadržano je u Kantonalnoj bolnici Zenica – rekao je Pivić.

    On je naveo da je, prema informacijama Kantonalne uprave civilne zaštite, u mjestu Ljubetovo zabilježeno obrušavanje crijepa sa nekoliko kuća i obrušavanje jednog potpornog zida, a na magistralnom putu u Јelini došlo je do odrona, prenose federalni mediji.

    Zemljotres magnitude 4,8 stepeni po Rihteru registrovan je sinoć u 21.43 časa na području Zenice, objavio je Federalni hidrometorološki zavod.

  • Snažan zemljotres kod Zenice; Osjetio se i u Banjaluci

    Snažan zemljotres kod Zenice; Osjetio se i u Banjaluci

    Snažan zemljotres pogodio je područje Zenice, objavio je EMSC.

    Prema prvim podacima jačina iznosi 4,7 po Rihteru. Zemljotres je zabilježen u 21.43 časa na 13 kilometara od Zenice.

    Zemljotres se osjetio u Banjaluci, Doboju, području Semberije i Sarajeva i drugim gradovima u BiH.

    Potres je registrovan na dubini od devet kilometara.

  • Ninković: Nećemo peglati Stanivukovićeve kriminalne radnje

    Ninković: Nećemo peglati Stanivukovićeve kriminalne radnje

    Predsjednik Skupštine grada Banjaluka Ljubo Ninković izjavio je danas da neće dozvoliti održavanje sjednice gradskog parlamenta kako bi gradonačelnik Draško Stanivuković kroz rebalans budžeta za ovu godinu mogao da ispegla nenamjensko trošenje novca.
    Ninković je napomenuo da je Stanivuković juče izjavio da se sa šest miliona donacija, koje je navodno obezbijedio, ne mogu riješiti plate radnika u Domu zdravlja, Centru za socijalni rad i u vrtićima.

    On je istakao da ne treba dozvoliti da se donacijama popeglaju Stanivukovićeve kriminalne radnje u prošloj godini.

    “Mi nećemo biti dio toga. Rješenje sam davno ponudio i to jeste odgovarajuća realokacija sredstava, što svi znaju, te da se isplate plate. Ali, on to neće da prihvati”, rekao je Ninković na konferenciji za novinare u Banjaluci.

    Istakavši da donaciju, o kojoj govori Stanivuković, niko u Skupštini neće odbiti ako se ona ispostavi kao zakonita, Ninković je podsjetio da je Stanivković juče rekao da od toga ne može da izdvoji sredstva za socijalna davanja i pokrije sve druge troškove.

    Ninković je naveo da je to zamajavanje u stvari potvrda da gradonačelnik pokušava da riješi svoju odgovornost koju je napravio nenamjenskim trošenjem višemilionskih budžetskih sredstava, te da grad sada ne bi bio u ozbiljnom problemu da se nije tako ponašao.

    Prema njegovim riječima, Stanivuković se sada bori za svoju glavu jer ako se dokaže krivična odgovornost neće moći da bude kandidat za gradonačelnika na narednim lokalnim izborima.

    “Garantujem vam da će gradonačelnik, ako nadležni organi u toku iduće godine ubrzaju istrage po krivičnim prijavama protiv njega, prije isteka mandata sa lisicama izaći iz Gradske uprave”, rekao je Ninković.

    On je dodao da prijedlozi Stanivukovića nisu izvodljivi u praksi, te da dovoljno o svemu tome govori činjenica da za sada nije dobio odgovor na svoje otvoreno pismo vlastima Srpske da reaguju na skupštinsku većinu koja ne želi da zakaže sjednicu za usvajanje rebalansa budžeta.

    “Ovdje je riječ o novcu Banjalučana koji je on zloupotrijebio i zato mora odgovarati. Budžet grada za narednu godinu je izglasan i Stanivuković iz njega može da troši već od 3. januara. Ako neće, njegov problem”, rekao je Ninković.

    Stanivuković je u pismu naveo kako je za Banjaluku obezbijedio donatorska sredstva u iznosu od šest miliona KM i da je rebalans prijeko potreban kako bi u gradu nastavio funkcionisati javni prevoz, da bi korisnici tuđe njege i pomoći dobili naknade, a primanja zaposleni u Centru za socijalni rad i drugi.

    On je naveo kako će, ukoliko se ne usvoji rebalans, prvih dana Nove godine “nepotrebno nastati socijalna kriza”.

  • Vučić: Ubjedljiva pobjeda liste “Srbija ne sme da stane” na svim nivoima poslije ponovljenih izbora

    Vučić: Ubjedljiva pobjeda liste “Srbija ne sme da stane” na svim nivoima poslije ponovljenih izbora

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da je poslije ponovljenih izbora na više od 30 biračkih mjesta lista “Srbija ne sme da stane” odnijela ubedljivu pobjedu na svim nivoima.

    Izlaznost je bila oko 43 odsto na republičkom nivou i nešto manje od 40 odsto na nivou Grada Beograda – naveo je Vučić.

    On je na konferenciji za novinare rekao da su ponovljeni izbori bili u skladu sa zakonima Srbije, RIK-a i GiK-a.

    Vučić je rekao da je sada realnije da lista “Srbija ne sme da stane” u republičkom parlamentu dobije 130. mandat.

    Vučić je rekao da građani Srbije znaju da nije bilo nepravilnosti i da nikada manje prigovora nije bilo, da nikada nije bila mirnija kampanja.

    – To znači da narastamo kao narod i da razumemo šta su demokratske tekovine i da smo u stanju da trpimo drugačije mišljenje – istakao je Vučić.

    Istakao je da u Srbiji neće biti nikakvih revolucija.

    – Neće biti nasilnog preuzimanja vlasti, narod je potpuno jasno rekao kome pruža i kome daje svoju podršku, a pokušaćemo da prije kraja februara ili do početka marta formiramo vladu, da se suočimo sa problemima i da nastavimo da razvijamo Srbiju – poručio je Vučić.

    U Srbiji je danas ponovljeno glasanje na biračkim mjestima na kojima nije bilo moguće utvrditi rezultate glasanja na parlamentarnim izborima održanim 17. decembra, kao i na onim mjestima na kojima su poništeni rezultati glasanja zbog uočenih izbornih nepravilnosti.

    Birači su za narodne poslanike glasali na više od 30 biračkih mjesta, a za odbornike u skupštini Beograda na tri.

    Nešto manje od 20 hiljada građana svoje pravo moglo je da iskoristi do 20 časova.

    Nakon zatvaranja biračkih mjesta, lokalne izborne komisije u roku od 96 časova treba da podnesu Republičkoj izbornoj komisiji zbirni izveštaj o rezultatima na svim biračkim mestima koja se nalaze na njihovoj teritoriji.

    Rok za podnošenje prigovora traje 72 časa od zatvaranja biračkih mjesta i utvrđivanja preliminarnih rezultata.

    Na još osam biračkih mjesta u pet opština biće ponovljeno glasanje na izborima za narodne poslanike 2. januara, saopštila je Republička izborna komisija.

    Glasaće se na dva biračka mjesta u Bačkom Petrovcu, tri u Beloj Palanci i na po jednom mjestu u opštinama Beočin, Mionica i Petrovac na Mlavi.

  • Gradonačelnik rukovodstvo Srpske pozvao na odgovornost

    Gradonačelnik rukovodstvo Srpske pozvao na odgovornost

    U gradu Banjoj Luci jeste vanredna situacija. Mi smo uradili sve što je do nas, ali više od 10 hiljada ljudi i dalje nešto čeka, dok jedan dio odbornika očigledno želi Banju Luku koja je u blokadi, koja ne funkcioniše, kojima ne žele srećne novogodišnje praznike, nego žele da to bude suprotno od toga.
    Kazao je ovo gradonačelnik, Draško Stanivuković koji je još jednom pozvao na zakazivanje sjednice Skupštine Grada, kako bi odbornici raspravljali o rebalansu ovogodišnjeg budžeta, saopšteno je iz Gradske uprave.

    -Biti toliko neodgovoran i ostaviti oko 11 hiljada ljudi bez socijalne pomoći, bez javnog prevoza i svega onoga što treba da isplatimo rebalansom, ne mogu da shvatim. U redu, mogu i prihvatiti da nisu htjeli rebalans sa kreditom, ali sada neće ni rebalans sa donacijom nama najdražih ljudi. To je paradoks. To neko naziva kriminalom. Pitam predsjednika Skupštine – zašto ne zakaže sjednicu, to je njegova obaveza. Ja kao gradonačelnik od njega ne tražim da glasa, niti ja to mogu, svačije pravo je da glasa kako želi. Ja ga pitam zašto se ućutao, zašto ne uradi svoj dio posla? Da li je tako odgovoran prema Banjoj Luci i svojim sugrađanima – upitao je gradonačelnik.

    Još jednom je poručio kako je ubijeđen da je nečija želja da se Banja Luka dovede do zastoja.

    -Mislite da možemo dočekati Dan Republike – 9. januar u ovakvom stanju, kada ne funkcioniše javni prevoz, sa dugom od milion KM? Želim da kažem da su ugrožene plate ustanovama i preduzećima, isplate ljudima koji su na bolovanju, to niko nije mogao da predvidi. Čujem direktore koji ćute. Ja želim da sam čist i da kažem da sam našao 6 miliona KM eksternih sredstava, ne iz naših krajeva, a oni to i dalje neće da prihvate. Trećeg januara, kada ne bude javnog prevoza, moram da vas pitam hoćete li izaći pred ljude i reći da nećete tu donaciju. Donacija može da pokrije dio projekata, ali ne i dio na platu, zato nam i treba rebalans – kazao je on.

    Ističe kako je, zbog ozbiljnosti situacije, uputio i otvoreno pismo rukovodstvu Republike Srpske.

    -Od nadležnog ministarstva smo isti dan dobili saglasnost na donaciju, naš rebalans je prošao sve zakonske procedure. Ipak, sjednice nema. Zbog toga sam se u otvorenom pismu obratio predsjedniku Republike Srpske, predsjedniku Narodne skupštine Republike Srpske, ministrima energetike i rudarstva i saobraćaja i veza. Rekao sam da sam kao gradonačelnik obezbijedio donaciju. Želim da pitam da li njihove stranke stoje iza svega ovoga. Ponavljam, oko 11 hiljada ljudi Banje Luke ne može ovo mirno da gleda. Da nema para, da nema rješenja – u redu. Ali imamo i jedno i drugo. Ne želim da bilo ko može prstom pokazati na mene i reći da ja nisam obezbijedio sredstva za obilježavanje bitnih datuma – ističe gradonačelnik.

    Ponovo je naglasio kako dio odbornika očigledno ne želi da čuje sve što on govori, te da se obratio zbog toga ljudima koji vode Republiku Srpsku, poručivši kako je Banja Luka spremna da bude partner u obilježavanju bitnih datuma, ali u ovakvoj atmosferi, ukoliko neko misli da je to moguće, taj – kaže Stanivuković – nije politički pismen.

    -Kada predsjednik Skupštine neće da radi svoj posao, to može da uradi potpredsjednik, gospodin Čudić, čiji glas isto mora da se čuje. Pitam i njega – zašto ne zakazujete sjednicu? Pozivam na odgovornost. Na kraju, sjednicu može da zakaže i gradonačelnik i jedna trećina odbornika, koje pozivam da to i uradimo. Pozivam sve odbornike da ne dozvole ovakav scenario, zar neko treba da se sveti Banjoj Luci? Mi smo Banju Luku postavili na značajno mjesto, najposjećeniji je grad u svojoj istoriji. Ono što ću tražiti od svakog odbornika pojedinačno jeste potpis da li je za sjednicu. Svaki odbornik pred građanima treba da kaže da li je za sjednicu ili nije – poručio je Stanivuković.

  • “Ukrajina je privatna vojna kompanija u rukama Zapada”

    “Ukrajina je privatna vojna kompanija u rukama Zapada”

    Ambasador Rusije pri Ujedinjenim nacijama Vasilij Nebenzja izjavio je danas da je Ukrajina privatna vojna kompanija u rukama Zapada.

    “Ukrajina je zapravo privatna vojna kompanija u rukama zapadnih zemalja”, rekao je Nebenzja na hitnoj sednici Saveta bezbednosti UN o situaciji u Ukrajini nakon jutrošnjeg najvećeg ruskog napada od početka rata, prenosi TASS.

    Dodao je da ukrajinske vlasti postavljaju sisteme za protivvazdušnu odbranu u stambena naselja, “kršeći međunarodno pravo”.

    Prema njegovim rečima, “da nije bilo ukrajinskih protivvazdušnih snaga, jednostavno ne bi bilo žrtava među stanovništvom”.

    “Zadatak Rusije je da spreči kijevski režim da uništi svoj narod”, naveo je Nebenzja.

    U masovnom ruskom napadu stradala je najmanje 31 osoba, dok je više od 160 povređeno.