Autor: INFO

  • Košarac: U 2024. u fokusu implementacija ustavnih nadležnosti iz domena carina

    Košarac: U 2024. u fokusu implementacija ustavnih nadležnosti iz domena carina

    Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac rekao je da će u 2024. godini u fokusu rada resornog ministarstva ostati Trgovska gora, da je potrebno deblokirati pitanje “Istočne nove interkonekcije”, te donijeti pravilnike kako bi vinari iz Republike Srpske i FBiH nakon 24 godine mogli nesmetano da izvoze na tržište EU.

    Košarac je najavio da će u fokusu ovog ministarstva u 2024. godini biti implementacija ustavnih nadležnosti iz domena carina, te analizi međunarodnih bilateralnih i trilateralnih trgovinskih sporazuma.

    • Јačaćemo kapaciteta Kancelarije za veterinarstvo i Uprave za zaštitu bilja, jer smatramo da moramo te institucije osposobiti dodatno kako bi bile servis privrednicima Republike Srpske i Federacije BiH i kako bi omogućili što efikasniji spoljnotrgovinski promet određenih proizvoda – rekao je Košarac u razgovoru za Srnu.

    U domenu energetike, Košarac je rekao da zajedno sa nadležnim entitetskim ministarstvima i vladama, te uz puno obezbjeđenje energetskog suvereniteta Republike Srpske i FBiH, Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa treba da definiše pitanje zakonskih rješnja koja proizilaze iz ugovora o uspostavljanju Energetske zajednice i standarda koje ona propisuje.

    • Moramo nastaviti deblokirati priču kada je u pitanju Istočna nova interkonekcija i na tome ćemo intenzivno raditi – dodao je Košarac.

    U sektoru poljoprivrede on najavljuje da će na dnevni red, uz punu koordinaciju i aktivnosti sa entitetskim ministarstvima, biti stavljene određene direktive EU.

    • Na primjeru Zakona o organizaciji tržišta vina pokazali smo da to može. Imamo obavezu da devet pravilnika koji proizilaze iz tog zakona donesemo kako bi vinari iz Republike Srpske i FBiH nakon 24 godine mogli nesmetano da izvoze na tržište EU. To je jedan od prioriteta koje moramo da završimo – precizirao je Košarac.

    Navodeći da 82 proizvođača vina u BiH godišnje na 3.600 hektara proizvode oko 18 miliona litara, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara ocijenio je da proizvodnja vina postaje jedna od ozbiljnih i prepoznatljivih privrednih grana u Republici Srpskoj i FBiH.

    • Nakon što je donijeta Odluka o kvalitetu nafte i naftnih tečnih derivata u roku od 90 dana obavezni smo donijeti pravilnik o markiranju goriva, što je značajna aktivnost Ministarstva – dodao je Košarac.

    Prema njegovim riječima, pitanje najavljene izgradnje odlagališta nuklearnog otpada na Trgovskoj gori, na granici Hrvatske sa BiH, mora u dosadašnjem intenzitetu ostati u fokusu Ministarstva kako bi se zaštitili životi 250.000 stanovnika u 13 opština u BiH.

    • Kada je u pitanju zaštita životne sredine, potrebno je da, uz potpunu koordinaciju sa entitetskim ministarstvima i vladama entiteta, definišemo način kako bi adekvatnim projektima mogli povući sredstva iz međunarodnih fondova, prije svega Zelenog klimatskog fonda za projekte koji su značajni za očuvanje prirode – naveo je Košarac.

    On je najavio da će vrlo brzo biti iniciran projekat koji je od značaja za zimske turističke centre, prije svega Јahorinu i Bjelašnicu, a tiče se uticaja klimatskih promjena na dužinu zimske turističke sezone.

    • U domenu namjenske industrije, koja je u nadležnosti entiteta, ali je promet te robe u nadležnosti Ministarstva, pratićemo sve trendove i raditi na ispunjavanju dodatnih inspekcijskih nadzora – rekao je Košarac, ocijenivši da je u ove aktivnosti potrebno uložiti dodatne napore.

    Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa dodao je da će dužna pažnja biti posvećena organizaciji sajamskih manifestacija i biznis foruma.

    • Mislim da su Јahorinski biznis forum i Mostarski sajam lideri na tom planu u BiH – naveo je Košarac.

    Govoreći o podršci realnom sektoru Republike Srpske i FBiH, Košarac je istakao da je potrebno vidjeti kako im se sa nivoa institucija BiH može pružiti podrška.

    U 2024. godini, kaže Košarac, potrebno je izvršiti i analizu nekih međunarodnih bilateralnih i trilateralnih sporazuma.

    • Ono pitanje na kojem ćemo sigurno insistirati zajedno sa privrednicima FBiH jeste deblokada pitanja članstva BiH u inicijativi Otvoreni Balkan. Vidljivo je da privrednici Sjeverne Makedonije, Albanije i Srbije imaju određene benefite, a naši nemaju. Јa ću tu uložiti dodatne napore, prije svega sa privrednicima iz FBiH, da to pitanje otvorimo. U nekim razgovorima oni su jasni u stanovištu da to treba da uradimo, ali žao mi je što postoje neki otpori u Predsjedništvu BiH da to stavimo u fokus – rekao je Košarac, podsjećajući da Republika Srpska podržava pomenutu inicijativu.

    S aspekta pitanja spoljnotrgovinskog prometa, Košarac je ocijenio da bi bilo dobro da se u koordinaciji sa drugim ministarstvima u Savjetu ministara aktivnije pristupi uvođenju integrisanih graničnih prelaza sa susjednim zemljama.

    • Time bi se pojednostavili prelasci građana i robe, bilo bi manje čekanja na granicama, posebno u jeku turističke sezone, na prelazima kod Trebinja, Bijeljine i Višegrada, dok ne znam koji bi mogli biti zahtjevi FBiH – dodao je Košarac.

    Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara ocijenio je da postoje dobra komunikacija i razumijevanje sa predstavnicima institucija Republike Srpske i FBiH kada su u pitanju aktivnosti ovog ministarstva.

    • Naravno, biće nekih pitanja o kojima se nećemo saglasiti – konstatovao je Košarac.

    On je odbacio mogućnost centralizacije zarad nekih reformskih zakona ili potreba bitnih za integracije BiH u EU, ističući da je to potpuno neprihvatljivo.

    • Moj stav i politika Republike Srpske koju ja ovdje predstavljam jeste da ovo ministarstvo ne može postati centralni organ, ali to ne znači da ne možemo koordinisati i razgovarati, artikulisati entitetske kapacitete i suverenitete entiteta u svim pitanjima, zbog čega ću nastaviti da ulažem dodatnu energiju na kooridinaciju sa resornim ministrima – istakao je Košarac.

    Naglašavajući potrebu obezbjeđivanja energetske stabilnosti FBiH i Republike Srpske, Košarac je podsjetio na nužnost ispunjenja evropskih energetskih standarda i ulaska u proces dekarbonizacije.

    • Moramo raditi na osposobljavanju naših proizvodnih kapaciteta, transformaciji sa fosilnih goriva na obnovljive izvore. Mislim da tu postoje jasne strategije FBiH i Republike Srpske, kao i okvirna strategija koja se odnosi na nivo BiH do 2035. godine, a koja uključuje i one značajne proizvodne kapacitete kao što su Buk Bijela ili neke nove gasne interkonekcije – rekao je Košarac.

    Prema njegovim riječima, uprkos tome, onda se probudi neko u Sarajevu ko osporava izgradnju hidroelektrane Buk Bijela ili “Istočne gasne interkonekcije”.

    • Smatram da je značajno u tom pogledu depolitizovati određene strukture u Sarajevu kada su u pitanju energetski projekti u Republici Srpskoj. Republika Srpska ne blokira niti jedan razvojni projekat FBiH i mislim da Federacija treba prestati sa ovim praksama jer nećemo odustati od izgradnje energetskih kapaciteta, energetske stabilnosti i bezbjednosti za naše građane i privredu – poručio je Košarac, podsjećajući da Srpska ne blokira izgradnju Јužne gasne interkonekcije.

    Govoreći o nedavnim susretima na visokom nivou sa predstavnicima Rusije, Kine, Ujedinjenih Arapiskih Emirata i Saudijske Arabije, Košarac je istakao da su ove zemlje iskazale želju da investiraju u Republiku Srpsku i FBiH, ali uz normativno definisanje te saradnje.

    • Plašim se da će ovo ostati na nivou ideje s obzirom na činjenicu da smo zarobljeni nekim stavovima da je EU prioritet – rekao je Košarac.

    Iako se 72 odsto izvoza BiH odnosi na EU, Košarac je ukazao na potrebu otvaranja BiH i ka drugim tržištima i savezima, podsjećajući da je u vrijeme pandemije virusa korona došlo do zastoja spoljnotrgovinskog prometa sa zemljama Unije.

    • Smatram da bi bilo dobro i mudro da BiH u ovom vremenu ozbiljnih izazova zbog naših proizvođača otvorimo pitanje ugovora o slobodnoj trgovini sa Evro-azijskom unijom, Kinom – kao što je uradila Srbija, ali i da otvorimo transparento razgovore sa drugima koji žele da investiraju ovdje, poput UAE i Saudijske Arabije – naveo je Košarac.

    Kada bi BiH uspjela da potpiše ugovor o slobodnoj trgovini sa Kinom, istakao je Košarac, to bi značilo da one zemlje koje nemaju taj ugovor mogu u BiH instalisati svoje proizvodne kapacitete, što bi omogućilo zapošljavanje domaćih ljudi.

    • To bi bio ozbiljan investicioni pomak – konstatovao je Košarac, ali je izrazio sumnju da će se ovo, kao i pregovori za sklapanje sporazumom sa Rusijom, koji je uslov da BiH postane članica Svjetske trgovinske organizacije, odugovlačiti zbog predrasuda političkog Sarajeva.

    Košarac je dodao da, ne napuštajući priču o EU, BiH treba ozbiljno razmišljati i o Briksu, navodeći da će punopravan član ovog saveza od januara biti i UAE.

    Govoreći o rješavanju pitanja izgradnje odlagališta nuklearnog otpada na području Trgovske gore, Košarac je najavio da će početkom godine biti predloženo da BiH angažuje jednu međunarodnu kancelariju, kao što je Hrvatska već učinila.

    On je istakao da se neće odustati od bazičnog stava Predsjedništva BiH koji je jasno definisan na prijedlog tadašnjeg srpskog člana Predsjedništva Milorada Dodika, a to je da sve institucije BiH zajednički rade kako bi se Hrvatska onemogućila da na lokalitetu Čerkezovac, na Trgovoskoj gori, gradi odlagalište nuklearnog otpada.

    • Zahvalan sam svim nivoima vlasti koji daju doprinos, nevladinom sektoru, domaćim i međunarodnim ekspertima koji nam pomažu da radimo na prikupljanju podataka i da branimo interese republike Srpske i FBiH. Bitno je da zaštitimo živote ljudi i prirodne ljepote tog kraja – poručio je ministar soljne trgovine i ekonomskih odnosa.

    Krajem januara ističe produžena odluka Savjeta ministara o zabrani izvoza oblovine, koja je donijeta u saradnji sa Privrednom komorom Republike Srpske, Privrednom komorom FBiH, te Spoljnotrgovinskom komorom BiH, a za koju Košarac podsjeća da je donijeta nakon što su zbog izvoza oblovine u EU drvoprerađivači u BiH 2021. godine ostali bez sirovine.

    On je istakao da se ovom odlukom ne krši Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, kako to neki tvrde, i založio se za hrabije uvođenje mjera kada je u pitanju zaštita domaće proizvodnje.

    • Da sam suveren u donošenju odluka, da mogu sam to da uradim, davno bih uradio. Ovako imamo situaciju da dio Savjeta ministara strahuje šta će reći delegacija EU u BiH – istakao je Košarac u intervjuu za Srnu.
  • Dačić: Slijede evropski izbori i pojačan pritisak na Beograd o pitanju Kosmeta

    Dačić: Slijede evropski izbori i pojačan pritisak na Beograd o pitanju Kosmeta

    Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da se može očekivati da će se u februaru koncentrisati pritisak na Srbiju o pitanju Kosova i Metohije, jer slijede evropski izbori.

    U evropskim krugovima procenjuje da će Evropska komisija, odnosno tamošnji organi, do marta završiti rad. Tako da se može očekivati da će se upravo u februaru i martu koncentrisati taj pritisak sa različitih strana, koji će pre svega biti usmeren ka tome da Srbija napravi značajnije ustupke kada je reč o Kosmetu, imajući u vidu da je i predsednik Aleksandar Vučić rekao da mi ne pristajemo na članstvo Kosova u UN i da nema nezavisnosti Kosova – rekao je Dačić.

    On je dodao da pritiscima u vezi sa Kosmetom doprinosi i uvođenje političke nestabilnosti u Srbiji, ocjenivši da su to samo različiti djelovi jedne iste priče.

    Na pitanje da li je jedan od načina pritiska taj da se u poglavlje 35 u pregovorima sa EU uvrsti Ohridski sporazum, u kojem ima tačaka koje Beograd ne prihvata, Dačić je rekao za Tanjug da ono o čemu postoji dogovor nije problem da bude dio nekih sporazuma, ali da ne može nešto na šta Srbija nije pristala da postane obavezujuće.

    Govoreći o formiranju nove Vlade Srbije, Dačić, koji je lider Socijalističke partije Srbije, kaže da je i ranije govorio da su socijalisti za nastavak saradnje sa naprednjacima i da je o tome razgovarao i sa predsjednikom Aleksandrom Vučićem nakon izbora.

    Osvrćući se na postizbornu situaciju u Beogradu, gdje trenutno nema većine za formiranje gradske vlasti, a imajući u vidu da je Branimir Nestorović poručio da neće ni sa kim u koaliciju, Dačić je ocijenio da nije dobro rješenje da se ponavljaju izbori u Beogradu, te da svako treba da preuzme odgovornost na osnovu mandata koje je dobio od naroda za definisanje nove vlasti.

  • Stevandić: U Srpskoj vladaju vedar duh, bistro oko i širok osmijeh

    Stevandić: U Srpskoj vladaju vedar duh, bistro oko i širok osmijeh

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da u Srpskoj “vladaju vedar duh, bistro oko i širok osmijeh” i da će upravo tako Republika dočekati 9. januar – Dan Republike Srpske.

    Stevandić je rekao da će Srpska proslavom 9. januara pokazati da njeguje vlastitu tradiciju i ne mijenja datum svog rođenja zato što se on ne sviđa nekom “Šmitu ili šmitićima”, prenosi Srna.

    “Sada kada nisu uspjeli na neki pravni način da negiraju 9. januar počeli su sa nekim prijetnjama i odmazdama prema funkcionerima koji su u organizacionom odboru /Dana Republike/, gdje se i sam nalazim sa velikim poštovanjem i radošću. Riječ je o prazniku koji se proslavlja i ima svoje pravno pokriće. Mi smo našli način da je on u pravnom sistemu. Samim tim i njegova proslava je dio pravnog procesa, a taj svečani dio je nešto što njih najviše nervira jer se tu pjevaju najljepše srpske pjesme”, rekao je Stevandić.

    On je dodao da je tokom svečane proslave 9. januara vidljiva najveća podrška naroda Srpske svojoj Republici i datumu njenog rođenja, navodeći da upravo to smeta pojedincima koji pokušavaju negirati Dan Republike.

    Deveti januar se slavi kao Dan Republike Srpske jer je tog datuma 1992. godine nastala pod prvobitnim nazivom Srpska Republika BiH.

    Osnovali su je srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH nakon što su preglasani u ključnim pitanjima o opstanku Jugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba koji su imali status konstitutivnog naroda

  • Protest poljoprivrednika zbog neisplaćenih subvencija

    Protest poljoprivrednika zbog neisplaćenih subvencija

    Poljoprivredni proizvođači iz Banjaluke posljednjeg dana u ovoj godini odlučili su da izađu na proteste.

    Okupili su se na traktorima na raskrsnici u Rosuljama odakle kreću prema Gradskoj upravi da protestuju zbog neisplaćenih subvencija.

  • Majka napadnutog dječaka: Moj sin je u Bihaću lakše povrijeđen, policija još nikoga nije privela

    Majka napadnutog dječaka: Moj sin je u Bihaću lakše povrijeđen, policija još nikoga nije privela

    Majka maloljetnog fudbalera iz Drvara izjavila je da je njen sin u napadu u Bihaću zadobio lakše povrede, te ocijenila da policija u ovom slučaju nije postupala profesionalno i da još niko nije priveden.

    • Mom sinu nanesene su lakše povrede. Ispod oka ima masnicu i ogrebotinu nastalu usljed šamara. Moje dijete ima ljekarsko uvjerenje da je povrijeđen – rekla je žena čiji su inicijali S.R.

    Ona je istakla da policija nije reagovala na vrijeme, već da su izjave izimali tek kada se sa sinom te noći iz vratila u Bihać.

    • Obećali su da će slučaj biti riješen još u petak, ali do danas se niko iz bihaćke policije nije oglasio – istakla je ona.

    Ministar unutrašnjih poslova Federacije BiH Ramo Isak rekao je ranije Srni da nije bilo fizičkog sukoba.

    Ekipa mladih fudbalera iz Drvara napadnuta je fizički i verbalno na turniru u malom fudbalu u Bihaću, a napadači su im psovali “srpsku i četničku majku”.

  • Vučić: Dobio sam veliku podršku; Protestima smanjili posao ugostiteljima

    Vučić: Dobio sam veliku podršku; Protestima smanjili posao ugostiteljima

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić gostuje u “Jutru” na TV Prva gde govori o svim aktuelnostima na kraju godine.

    O izborima
    Na samom početku, Vučić se osvrnuo na izbore i izborni proces.

    “U narednih 10 do 12 dana okončaće se izborni proces. Ide još jedan krug na osam biračkih mesta, ponavljaju se izbori 2. januara. Još računamo količnik, čini nam se da nedostaje 700, 800 glasova za još jedan mandat za listu ‘Srbija ne sme da stane’. Borimo se za svaki glas. Onda idu rokovi, kada se proglase rezultati imamo mogućnost za konsultacije i tada razgovaram za izbornim listama”, rekao je.

    Kako je kazao, situacija je drugačija u Beogradu jer nije jasna većina.

    “‘Srbija ne sme da stane’ ima 49 mandata, a SPN ima 43 mandata. Zavisi očigledno od Nestorovića”.

    Istakao je da je narod taj koji uvek odsvira kraj.


    “Ljudi u Srbiji neće da vide nasilje. Oni žive taj život u kuknjavi preko nekoliko svojih medija i neće da vide da ljudi hoće da gledaju u budućnost i žive drugačije. Video se izvestan rast, jer ja to umem da vidim kroz biračka mesta Nestorovićeve liste i pad ostalih. Imate i izuzetno važnu partiju kao što je Socijalistička, ali naiđe tako vreme… Ja bih mnoge od tih ljudi voleo da sam video u SNS, ali imaju neke druge stranke, od Milice Đurđević, koji imaju svoj talentat. U toj borbi nekad pogrešite. Verujem da bi kroz sazrevanje i dodatnog učenja oko ekonomskih pitanja, verujem da će ta žena i majka moći da napreduje u budućnosti”.

    Prema njegovim rečima zbog ponašanja opozicije primetna je velika šteta u turističkom smilsu, jer su hoteli u Beogradu prazni.

    Takođe, kazao je da je slučajno pomenuo Milicu Đurđević, ali da prvo želi da razgovara sa Dačićem, jer misli da je reč o talentovanom čoveku koji doprinosi stabilnosti.

    Još jednom je istakao da država nije igračka.

    “Ana Brnabić i Siniša Mali su resursi naše zemlje. Rekao sam protivnicima, kada me pobedite iskoristite moju popularnost. Jednom ili dva puta godišnje me pošaljite u Kinu ili Emirate. Ja sam tamo popularan. Iskoristite to, to je resurs zemlje. Ali neki ljudi osećaju samo mržnju. Ima i tamo talentovanih ljudi, ali imaju problem sa budućnosti Srbije”, kazao je.

    Dodao je da Šešelj ima mnogo veći uticaj na javnost nego što se misli.

    Sledi najveće povećanje – idemo na 1.000
    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obavestio je da za godinu i po dana, prosečna plata u Srbiji ide na 1.000 evra.

    “Imali smo 320-330 evra. Maštali smo nekad o 500 evra, a sada ide na 1.000”, kazao je on gostujući u jutarnjem programu TV Prve.

    Opširnije o povećanju plata, pročitajte OVDE.

    Pritisci zbog Kosova i Metohije
    Vučić se osvrnuo na situaciju na KiM i istakao, da je loša stvar pritisak oko tzv. Kosova.

    “Očekujem pritiske oko Kosova, jer oni moraju da reše kosovski problem, pre nego što uđu u bilo kakve razgovore oko Ukrajine”, rekao jeVučić.


    O pokušaju upada u Skupštinu grada
    Vučić je između ostalog govorio i o pokušaju upada u Skupštinu grada od strane pristalica liste okupljene oko Dragana Đilasa i liste “Srbija protiv nasilja”.

    Istakao je da su svi oni znali da se to sprema.

    “Stigao nalog sa tajkunske TV, da se pomere kamere s ulaza da ljudi obave posao. To celi grad priča. I njihovi novinari i političari. Ja kažem ljudima da neverujem, i govore mi da imaju jasnu dojavu da će to da rade. Naša je obaveza da čuvamo insitucije, ja kažem okej vi radite svoj posao. Politička kriza je zaustavljena na biračkim mestima gde su ljidi rekli svoje. Možete sve da uradite kao iz priručnika, ali neće vam proći ako nemate narod iza sebe. To vidite i osetite. Narod to rešava na izborima, ubacujući papiriće u kutiju. Ovo sve je samo njihov pokušaj da izbegnu sopstvenu odgovornost za loš rezultat. Sad se ujedinilo i kuso i repato”, kazao je Vučić te dodao da su ove godine opozicione partije ostvarile zajednički rezulat koliko su na prethodnim izborima imali posebno svaka od stranaka.

    On je rekao da su predstavnici ODIRa znali sve unapred.

    “Kako oni da izgube od nas kretena. Oni su geniji i elita. Oni su tu da mi svi radimo za njih, da lepo žive. Batajnica je ogromno mesto, zašto da ne odlučuje o rezultatima izbora… Najbolje da nrpavimo opštinu ‘Gradsko jezgro’ i da oni tu vladaju”, kazao je Vučić nadovezujući se o izjavi Bjelorglića.

    Dodao je da nisu u stanju formalno da mu čestitaju, ali da je dobio mnoge čestitke iz Evrope.

    “Od 11 ili 12 evropskih premijera sam dobio četitke. To meni ne znači ništa, za mene je važno šta misli naš narod. Što ne kažu šta je rekla Kina, šta su rekli Rusi”, istakao je i dodao:

    “Suviše je ovo ozbiljna država i nemojte da se igrate sa njom”, poručio je Vučić.

    O Putinu
    Osvrnuo se i na čestitku Vladimira Putina.

    “Čestitao je praznike Orbanu i meni. Srbija je jedina zemlja koja mu nije uvela sankcije, kome drugom da čestita? Ne živim za čestitke. U politici živim za to šta će da se priča za 20, 30 godina. Da li će neko da voli poziciju Srbije, a što bi je voleo? Najprljavijom kampanjom su navijali u regionu protiv liste ‘Srbija ne sme da stane'”.

    O nasilju ispred ministartsva državne uprave
    U toku emisije, prikazan mu je i video nasilja ispred ministartsva državne uprave.

    “Ti ljudi rade pošteno. I onda dođe neko u čoporu. Pa pile bi vas jače udarilo nego što je ovaj na videu. Vidi se da nikada na ulici nisu bili. Ali da vi ne date majakama da idu kući svojoj deci… Za ovo smo mi krivi, ja se izvinjavam ljudima iz ministarstva državne uprave. Ovakvo ponašanje da dopustim prema građanima Srbije… Hajde kad moramo da trpimo maltretiranje celog grada sa šatorima u kome ne spava ni vas 10, dobro izdržaćemo, ali nemojte da maltretirate ostale. Ovo više nećemo da dopuštamo i svaki sličan pokušaj biće sankcionisan”.

    Odosi sa Bošnjacima
    Vučić je rekao da je ponosan na činjenicu da sa Bošnjacima živi u miru.

    “Dobijam veliku podršku Bošnjaka. Svi koju su fer će vam reći da je Vučić uradio više nego svi prethodnici zajedno”, kazao je predsednik te podsetio na mnogobrojne projekte koji predstoje u delovima Srbije gde je naseljeno bošnjačko stanovništvo, prvenstveno u Pazaru.

    “Ta naša verska raznolikost je bogatstvo Srbije, koje možemo da ponudimo svima. To što oni izmišljaju već godinama… Da, idioti, jedno je kišobran, a drugo je stativ iako godinama izmišljate. Zamislite ubio sam Cvijana… Ne vredi kada se neko rukovodi mržnjom i kada mu je lakše da to bude tako”.

    Pretnje zatvorom i hapšenjem
    Vučiću je prikazan i video na kome opozicija preti zatvorom i hapšenjem, nakon što su on i Mali podelili video iz vožnje u kome pevaju numeru Lepe Brene “četiri godine”.

    “Zamislite, diktator u ‘škodi'… Znate li nekog diktarora iz ‘škode’? Da se vratim na ovo, uvek komentarišu nas kao dvojac. Te oni su homoseksualci, te ovaj je knjigovođa, ma ti dečko ni ne znaš šta je to. Milivojević i ovaj iz G17 su naučili iz novina informacije. Sve Bog da ih poživi. Evo kako me poslušala Marinika, prekinula je štrajk glađu. Sve su to izmislili da malo glume heroje, eto da malo bude kriva vlast, sve je to u redu” rekao je i dodao:

    “Što se zatvora tiče, da se malo i ja u zatvoru odmorim od vas. Zatvore smo sredili, ako mi još garantuju majonez i parizer, nikakav problem. Privođen sam mnogo puta uglavnom zbog utakmica kada sam mmlađi bio. Možete da me gonite za šta god hoćete, ali nećete da me uplašite. Zapamtite moje reči, neće moći da okreče one bele linije po putevima, kamoli po školama. Uzgred deca kreću u najmoderniju školu u Sjenici, i onda me pitaju zašto me Bošnjaci vole”, rekao je.

    “Za Srbiju će biti odlične naredne četiri godine, to je bila šala, izvinjavam se ako smo nekoga tom pesmom uvredili. Ako je to jedino što mogu da nam zamere…”

    Na kraju je predsednik Srbije čestitao građanima Novu godinu.

  • Najave iz Sjeverne Koreje: Rat je neizbježan, lansiramo nove satelite

    Sjeverna Koreja obećala je lansirati tri nova špijunska satelita, izgraditi vojne bespilotne letjelice i povećati svoj nuklearni arsenal 2024. godine, jer je lider Kim Jong Un rekao da američka politika čini rat neizbježnim, izvještavaju državni mediji.
    Kim se obrušio na Washington nakon petodnevnog sastanka vladajuće stranke na kojima su postavljeni ekonomski, vojni i vanjskopolitički ciljevi za narednu godinu.

    “Zbog nepromišljenih poteza neprijatelja da nas napadnu, svršeni je čin da rat može izbiti u bilo koje vrijeme na Korejskom poluostrvu”, rekao je on, prenosi državna novinska agencija KCNA.

    Naredio je vojsci da se pripremi za “pacifikaciju cijele teritorije Južne Koreje”, uključujući i nuklearne bombe ako je potrebno, kao odgovor na bilo kakav napad, piše Reuters.

    Ovo upozorenje stiže uoči godine u kojoj će se održati ključni izbori u Južnoj Koreji i Sjedinjenim Američkim Državama.

    Stručnjaci predviđaju da će Sjeverna Koreja nastaviti kampanju vojnog pritiska radi utjecaja na predsjedničke izbore u SAD-u u novembru, koji bi mogli dovesti do povratka bivšeg predsjednika Donalda Trumpa.

  • Moskva tvrdi: Kijev upotrebio zabranjeno oružje u napadu na ruski grad

    Moskva tvrdi: Kijev upotrebio zabranjeno oružje u napadu na ruski grad

    Ukrajina je koristila rakete opremljene bojevim glavama kasetnih bombi za napad na Belgorod, rečeno je iz ruskog Ministarstva odbrane.

    Kijev je upotrebio rakete sa bojevim glavama kasetnih bombi u napadu na ruski pogranični grad Belgorod, saopštilo je u subotu rusko Ministarstvo odbrane, nazivajući napad zločinom.

    Ovu vrstu oružja zabranilo je više od 110 zemalja na osnovu konvencije UN iz 2008. godine zbog izuzetne opasnosti koju predstavlja za civile.

    Njegova upotreba u gusto naseljenim područjima može dovesti do razornih posledica.

  • Naručili sanduke, popili po rakiju, pa ubio majku i sestru i počinio samoubistvo

    Naručili sanduke, popili po rakiju, pa ubio majku i sestru i počinio samoubistvo

    Zbog užasne porodične porodične tragedije, članovi porodice su isplanirali svoja ubistva i samoubistvo u selu u blizini Novog Grada, potvrđeno je za Srpskainfo.

    Tragedija koja se juče desila u Novom Gradu potresla je cijeli region, kada je Ž. K. iz vatrenog oružja ubio svoju sestru Lj. K. i majku Z. Z., a zatim počinio samoubistvo. Po dolasku policije on je još davao znakove života, ali je preminuo na putu do bolnice.

    Komšije ove porodice su u šoku, u razgovoru za Srpskainfo ističu da su oni ovo isplanirali i da su iza sebe ostavili oproštajna pisma.

    – Tu porodicu je stalno pratila neka nesreća i zbog toga se sve ovo desilo. Prije sedam ili osam mjeseci preminula je ćerka od Lj. K., ona je tada živjela i radila u Njemačkoj. Ona se tamo razboljela od leukemije i ubrzo je preminula, njeno tijelo su prevezli ovde i sahranili – rekao je naš sagovornik.

    Prema njegovim riječima i Ž. K. je imao svojih zdravstvene probleme.

    – On je ili pao pod voz ili ga je udario voz i od tada je ostao nepokretan. Majka je bila starija žena i ona je bila takođe nepokretno – kaže komšija ove porodice za Srpskainfo.

    Prema pisanju ATV, njih troje prije tragedije su naručili sanduke i do detalja isplanirali ovaj dogaj.

    Izvor blizak istrazi otkriva da je osim kovčega porodica napravila sve pripreme za svoju sahranu, a iza sebe su ostavili čak sedam pisama. U jednom su objasnili razloge zbog koji su se odlučili na ovaj očajnički potez, dok su ostala pisma bila namijenjena njima bliskim ljudima, a sadržavala su i razne smjernice.

    – U pismima su naveli ko će ih i gdje sahraniti… Uz pisma su ostavili bankovne kartice, te napisali pin kodove kako bi se mogao podići novac za troškove sahrane – otkriva izvor blizak istrazi.

    On kaže da su u jednoj koverti ostavili 200 KM i u pismu naveli da je to novac namijenjen za kupovinu cvijeća koje je potrebno odnijeti na grob preminule 34-godišnjakinje, na tačno određen datum. Jedno od pisama namijenili su i njenom momku.

    – Detaljno su opisali šta će sebi učiniti i kako… Napisali su čak da će neposredno prije tragičnog čina popiti po rakiju, a tokom uviđaja na stolu su pronađeni flaša s rakijom i tri čašice. Prethodno su se istuširali, presvukli u čistu odjeću… Zatim su legli u krevet i skončali onako kako su i naveli – pojašnjava izvor iz istrage.

    Ovaj tragični slučaj šokirao je sve istražioce, jer ni oni najiskuniji ništa slično nisu vidjeli u svojim karijerama… Iznenadili su ih i detalji na koje je ova porodica obraćala pažnju prije tragičnog čina.

    – Iznutra su zaključali ulazna vrata, a ključ su izvukli do pola brave kako bi se mogla otključati spolja. I na to su mislili budući da su drugi ključ ostavili ispred ulaznih vrata – otkriva izvor iz istrage.

  • BiH: Više od 6.000 radnih dozvola za zapošljavanje stranaca u 2024.

    BiH: Više od 6.000 radnih dozvola za zapošljavanje stranaca u 2024.

    Ukupna godišnja kvota radnih dozvola za produženje i novo zapošljavanje stranaca u BiH u narednoj godini iznosi 6.073, od kojih se na FBiH odnosi 4.295 dozvola, Republiku Srpsku 1.400, a Brčko distrikt 378, rečeno je Srni iz Agencije za rad u zapošljavanje BiH.

    Godišnja kvota za produženje već izdatih radnih dozvola iznosi 2.450, i to 1.950 za FBiH, 400 za Republiku Srpsku, a 100 radnih dozvola za Brčko distrikt, dok su za novo zapošljavanje stranaca u BiH u 2024. godini predviđene 3.623 radne dozvole.

    Od ukupnog broja godišnje kvote radnih dozvola za novo zapošljavanje stranaca, na FBiH odnosi se 2.345, Republiku Srpsku 1.000, a na Brčko distrikt 278 radnih dozvola.

    Za novo zapošljavanje stranaca u građevinarstvu predviđeno je najviše radnih dozvola 1.550, od kojih je 600 za FBiH, 800 za Republiku Srpsku, a 150 za Brčko distrikt.

    Predviđene su i 762 radne dozvole za novo zapošljavanje stranaca u prerađivačkoj industriji, odnosno 600 u FBiH, a 102 Republici Srpskoj, za hotelijerstvo i ugostiteljstvo 349 radnih dozvola, za vađenje ruda i kamena 210, za proizvodnju i snabdijevanje električnom energijom, gasom, parom i klimatizacijom 158, a za ostale uslužne djelatnosti 152 radne dozvole.

    U BiH je u prvom polugodištu ove godine ukupno izdato 2.490 radnih dozvola, i to 1.485 koje se računaju u kvotu i 1.005 radnih dozvola izdatih nezavisno od utvrđene kvote, dok ih je najviše izdato za građevinarstvo 999.

    U FBiH ukupno je izdata 1.031 radna dozvola, od koje se 482 računaju u kvotu, a 549 je izdatih nezavisno od utvrđene kvote, u Republici Srpskoj 1.236, i to 907 u kvoti i 329 nezavisno od utvrđene kvote, a u Brčko distriktu BiH 223 radne dozvole, odnosno 96 u kvoti i 127 nezavisno od utvrđene kvote.

    Od ukupnog broja izdatih radnih dozvola u BiH u prvih šest mjeseci 113 radnih dozvola je poništeno, i to u FBiH jedna, Republici Srpskoj 69 i u Brčko distriktu 43.

    Kada je riječ o zapošljavanju državljana BiH u Sloveniji, od 2013. godine, početka realizacije Sporazuma o zapošljavanju, pa do kraja novembra 2023, izdato je 113.149 radnih dozvola, potpisano 88.214 ugovora o radu, a posredstvom oglasa registrovano je 133.421 slobodno radno mjesto.

    Broj posredovanja pri zapošljavanju državljana BiH u Njemačkoj od 2013. godine, pa do 26. decembra 2023. iznosio je 7.208.