Autor: INFO

  • Dodik: Sastanak proizveo volju i atmosferu, trudili smo se da napravimo kompromis

    Dodik: Sastanak proizveo volju i atmosferu, trudili smo se da napravimo kompromis

    Riječ je o paketu sve ili ništa, ne možete uzeti šta hoćete. Ima tamo stvari sa kojima sam i ja nezadovoljan, ali smo se trudili da napravimo kompromis, rekao je predsjednik Republike Srpske i lider SNSD-a Milorad Dodik o sastanku u Laktašima.

    Moj utisak je da je sastanak proizveo volju i atmosferu da se to završi i februaru i mislim da kada malo pažljivije pogledate, partneri iz FBiH su zbog nekih svojih lokalnih potreba omekšali, ali je u suštini sve su rekli isto, nije bilo ništa različito od onog što smo se dogovorili o svemu tome – naveo je Dodik u porti Vladičanskog dvora u Banjaluci.

    Istakao je da je ključno pitanje Izborni zakon, razgovarali smo i o zakonu o Sudu, ostala je priča o sjedištu.

    • Mi insistiramo da apelaciono odjeljenje bude u Banjaluci, oni još nisu spremni da to prihvate. Razgovarali smo o Ustavnom sudu i rečeno je da raspodjela, dva Srbina, te po dva Hrvata i dva Bošnjaka, koja bi se birala u FBiH, i trojica koja vi se birala zamjenskih za strane sudije ili kako odluči parlament, to je u redu kvalifikacija, ali ih bira Parlament BiH i u kome svi imaju neku odlučujuću ulogu. Neće to biti strana volja, nego volja organa BiH. Dakle to smo dogovorili da izradimo, da ne bi opterećivali ovaj evropski put, da bude do kraja aprila finalizovano – naglasio je Dodik.

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik prisustvovao je danas u Vladičanskom dvoru u Banjaluci proslavi Јovanjdana, krsne slave Njegovog preosveštenstva vladike banjalučkog Јefrema.

  • Vučić: U dogovoru sa Dodikom obnovićemo porodilište u Banjaluci

    Vučić: U dogovoru sa Dodikom obnovićemo porodilište u Banjaluci

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je večeras da će u naredne četiri godine biti rekonstruisana skoro sva porodilišta u Srbiji, a u dogovoru sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom isto će biti učinjeno i u Banjaluci.

    Vučić je predstavljajući plan “Srbija 2027 – skok u budućnost” istakao da nema preče i veće brige za djecu i stare.

    “Doneli smo odluku da rekonstruišemo skoro sva porodilišta u naredne četiri godine. Prvo Beograd, zatim Niš, Kragujevac, Novi Sad. U dogovoru sa predsednikom Republike Srpske isto ćemo uraditi i u Banjaluci”, rekao je Vučić u obraćanju javnosti u Palati Srbija.

    Ako hoćemo više djece, a ne možemo da uredimo porodilišta, kaže Vučić, onda smo licemjerni.

    Vučić je rekao da je mnogo novca uloženo u zdravstvo, te istakao da samo nekoliko zemalja u svijetu besplatno liječe toliki broj bolesti kao Srbija.

    “U naredne tri godine ćemo povećati budžete za retke bolesti i inovativne lekove za više od 200.000 miliona evra”, rekao je Vučić, prenosi Srna.

  • Aleksandar Vučić predstavio “Skok u budućnost”

    Aleksandar Vučić predstavio “Skok u budućnost”

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas na predstavljanju programa “Skok u budućnost – Srbija Expo 2027” za period od 2024. do 2027, u Palati Srbija, da je suština svih projekata koji će biti predstavljeni zapravo jedan projekat, a to je uspješna Srbija i Skok u budućnost 2027. godine, kada se održava specijalizovana međunarodna izložba Ekspo u Beogradu.

    “Ovo je za nas veliki dan i sasvim sigurno molim vas da nam oprostite za greške koje ćemo napraviti. Moguće je da smo i u nekim brojevima pogrešili, ali želim da znate da smo radili naporno mesecima na ovom planu, da smo se trudili da predstavimo našoj Srbiji sve ono što ćemo učiniti u naredne četiri godine. Plan sa kojim izlazimo pred građane Srbije je sveobuhvatan, on je ambiciozan. Sa mnogo entuzijazma, ljubavi i energije smo ga radili i sve što smo postigli je ništa, u poređenju sa onim što planiramo da učinimo u naredne četiri godine”, istakao je Vučić.

    Naglasio je da se Ekspo održava 2027. godine u Beogradu i da je tim koji je radio program razvoja iskoristio kao povod da sebi nametne ciljeve koje u prošlosti Srbija nije mogla da ostvari.

    “Da podignemo lestvicu na najviši mogući nivo. Jer ako ne sanjate velike snove, nikakve nećete moći da ostvarite. Večeras ćete kroz različite oblasti društvenog života moći da vidite šta je to što planiramo da uradimo i što ćemo na kraju krajeva i da učinimo. Ono što je za nas važno, što popularno danas nazivaju inkluzijom, ovo što ćemo izneti večeras odnosi se na sve ljude u Srbiji”, rekao je Vučić.

    On je rekao da se to odnosi na ljude koji različito politički misle i koji su svih nacionalnosti.

    “Nije važno jeste li Srbin, Mađar, Bošnjak, Rom ili pripadnik bilo koje druge nacije. Svi ljudi moraju u ovome podjednako da učestvuju. Svi ljudi moraju podjednako da pomognu i verujem da svi će ljudi podjednako sa ogromnom energijom da pristupe projektima o kojima ćemo da govorimo. A suština svih projekata se sliva u jedan projekat, a to je uspešna Srbija i to je ono kako smo mi nazvali ovu manifestaciju – Skok u budućnost 2027. godine. Kada kažem inkluzija, pod njom mislim i na punu socijalnu koheziju”, naveo je Vučić.

    On je ustvrdio da će Srbija 2027. godine, ukoliko bude bila uspješna i uradi sve što je zamišljeno povećati svoj bruto domaći proizvod na 92,7 milijardi evra – što će kako je rekao biti za više nego tri puta bolji rezultat od onog koji je imala 2012. godine.

    “Na kraju ovog perioda, 2027. godine, ukoliko budemo uspešni, ukoliko uradimo sve ovo što smo zamislili, i u skladu sa procenama MMF-a, naš bruto domaći proizvod biće 92,7 milijardi, a mi se nadamo nešto povoljnijim geopolitičkim prilikama i nešto većim investicijama, time bismo mogli da dođemo čak i do 100 milijardi”, rekao je Vučić, prenosi Tanjug.

    Vučić je izjavio da će prosječna plata u Srbiji prvi put preći 1.000 evra u 2025. godini, a da je trenutna plata prosječna plata 836 evra na nivou Republike Srbije.

    “U decembru ove godine očekujemo da će biti 958 evra. Plata je u ovom trenutku, po našoj proceni, 836 evra na nivou cele zemlje. Dakle, očekujemo u decembru da bude 958 evra, a 2025. prosečna plata u Republici Srbije prvi put će preći 1.000 evra. Smatram da je to veliki uspeh po sebi – 1.056 evra će biti na nivou Republike Srbije, ne na nivou Beograda ili Novog Sada”, rekao je Vučić.

  • “Bajden poziva na rat”

    “Bajden poziva na rat”

    Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik reagovao je na komentar američkog predsednika Džoa Bajdena. On je rekao da bi uništenje Ukrajine moglo dovesti do bezbednosne krize na Balkanu.

    “Predsednik moćne Amerike obmanjuje javnost, širi strah i poziva na rat. Nekada su narodi ovog kraja bili naivni, stavili su tuđe interese iznad svojih i platili tragičnu cijenu. Srpski narod”, rekao je Dodik.

    On je istakao da su Srbi na Balkanu posvećeni miru, saradnji i napretku.

    “Da biste ostvarili svoje interese, sami snosite troškove. Srbi neće biti moneta ni za čije mito. Zato prestanite da lažete, prestanite da nas huškate jedni na druge. Imamo pravo na budućnost u miru”, rekao je Dodik.

    Na kraju je dao predlog američkom predsedniku.

    Vi, zapravo, malobrojnim Evropljanima koji vas još slušaju možete preporučiti da Bosna i Hercegovina zaslužuje da počne pregovore sa EU“, rekao je Dodik.

    Važno je podsjetiti javnost da je Dodik prije tri godine prijetio preuzimanjem kasarne Oružanih snaga BiH po “slovenačkom modelu”. Danas to ne tvrdi, ali najavljuje proglašenje nezavisnosti entiteta, što bi nesumnjivo izazvalo bezbednosnu krizu.

    “Preuzećemo kasarne u RS i postaviti svoju stražu i odlučiti ko može, a ko ne“, rekao je Dodik u oktobru 2021. godine.

    Članica SNSD-a Dušanka Majkić zapretila je ruskom intervencijom u BiH na početku ruske agresije na Ukrajinu 2022. godine ako naša zemlja preduzme korake ka ulasku u NATO.

    “Da podsetimo: Moskva je u martu 2021. rekla da će reagovati ako Bosna i Hercegovina preduzme korake ka ulasku u NATO. Nemojte se kasnije praviti da niste znali”, rekla je Majkićeva.

    Ovakvi stavovi su u suprotnosti sa onim što Dodik tvrdi u komentaru na Bajdenovu izjavu.

  • SDA smatra da je dogovor Trojke, SNSD i HDZ na Dodikovom privatnom imanju u Laktašima nova opasnost za državu

    SDA smatra da je dogovor Trojke, SNSD i HDZ na Dodikovom privatnom imanju u Laktašima nova opasnost za državu

    Dogovor predsjednika SNSD, HDZ i stranaka Trojke postignut na Dodikovom privatnom imanju predstavlja novu opasnost po interese države i Bošnjaka, posebno na području Republike Srpske poručili su iz SDA.

    Udokumentu nazvanom „Dogovor lidera političkih stranaka u BiH na sastanku održanom 18. januara u Laktašima“, kojeg je objavio predsjednik SDP Nermin Nikšić, niz je spornih tačaka. Ukoliko bi bile implementirane, izazvale bi nepopravljivu štetu, čak i veću od one koju je SDP prije nekoliko godina napravio glasanjem za Zakon o prebivalištu – poručili su iz SDA.

    Iz SDA kažu da ”objavljeni dokument potvrđuje da su stranke Trojke godinama obmanjivale građane tvrdeći da žele fer, poštene i transparentne izbore”.

    – Kada svoje stavove treba da potvrde konkretno, glasanjem za SDA prijedlog izmjena Izbornog zakona koje će to omogućiti, SDP, NIP i Naša stranka postižu dogovor sa SNSD i HDZ da taj zakon ne podrže u Domu naroda PSBiH, iako su ga podržali u Zastupničkom domu. Time građanima jasno poručuju da su im vlastite fotelje i interesi SNSD i HDZ, mnogo važniji od poštenih izbora. Osim toga, očito kupuju vrijeme i žele onemogućiti da Kristijan Šmit nametne izmjene zakona koje se odnose na integritet i transparentnost izbora – stoji u reakciji iz SDA i dodaje se:

    – Takođe, pristajanjem na podizanje izbornog cenzusa na četiri, odnosno pet odsto, Bošnjake u Republici Srpskoj dovode u situaciju da će u svega nekoliko opština imati svoje predstavnike i dovesti u pitanje njihovo učešće u skupštini i Savjetu naroda, kao i izbor državnih zastupnika Bošnjaka iz Republike Srpske. Niz je i drugih spornih tačaka u dokumentu koje se odnose na izborni zakon, koje će biti predmetom posebnih analiza, a vjerovatno izazvati i rekacije međunarodnih organizacija.

    Posebno je zabrinjavajuće da Trojka pristaje da se u funkcioniranju Centralne izborne komisije primjenjuju iskustva iz Srbije, države u kojoj svaki izbori dovedu do protesta i reakcija iz demokratskog svijeta zbog brojnih nepravilnosti.

    Da Trojka nastavlja sa servilnom politikom prema Dodiku i Čoviću, potvrđuje i dio dogovora o raspodjeli neraspoređenih sredstava od akciza između Republike Srpske, Distrikta Brčko i Federacije BiH, kojim se favorizuje Republika Srpska, a Disktrikt Brčko potpuno izostavlja iz raspodjele, što je nedopustivo. Indikativno je da Trojka već u nekoliko navrata izlazi u susret Dodiku pri raspodjeli novca, kao što je to uradila i u slučaju kupovine zgrade za potrebe Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) od njegovog kuma.

    Slično je i sa raspodjelom 37 miliona prihoda Regulatorne agencije za komunikacije (RAK), gdje Trojka, iako se populistički govori o spašavanju BHRT, pristaje da državni javni servis dobije svega 40 odsto sredstava, umjesto da većina tog novca bude iskorištena za podršku upravo ovoj medijskoj kući, prenosi N1.

    – Umjesto da BHRT dobije najmanje 60 ili 70 odsto sredstava, većina novca će biti usmjerena prema medijima u Republike Srpske, Federacija BiH i Distrikta Brčko, i to ne javnim servisima. Tako će, prema dogovoru, vlade Republike Srpske, Federacije BiH i Distrikta Brčko odlučivati koji mediji će dobiti novac. S obzirom na dosadašnji odnos Trojke prema HDZ, vrlo je izvjesno da će dio novca biti preusmjeren Čovićevoj TV „Herceg Bosne“, kao i privatnim medijima koji servisiraju Trojku – saopštili su iz SDA.

  • Šmit: BiH ne prijeti novi rat, ali ne znam šta se sve u Moskvi smišlja

    Šmit: BiH ne prijeti novi rat, ali ne znam šta se sve u Moskvi smišlja

    Kristijan Šmit, kojeg RS ne priznaje za visokog predstavnika u BiH, izjavio je da se nada da će domaće političke snage postići sporazum o tehničkim izmjenama Izbornoga zakona BiH, koje bi trebale obezbijediti veću transparentnost izbornog procesa, te da on neće morati koristiti bonska ovlaštenja.

    “Inače sam pragmatična osoba, ali povjerenje u izbore postoji samo onda ako se osigura da nema prevara. U tom dijelu moramo stvarno biti iskreni jedni prema drugima. Ovo pitanje nema nikakve veze s pitanjem diskriminacije pojedinih grupa ili naroda”, kazao je Šmit za Večernji list.

    Komentarišući navode Milorada Dodika, predsjednika Srpske, o mogućem otcjepljenju RS, Šmit je naveo da su one znak “duboke zbunjenosti” i “bespomoćnosti”.

    Dodao je kako niko ne dovodi u pitanje postojanje Republike Srpske, jednako kao što se ne dovodi u pitanje egzistencija Federacije BiH ili Brčko Distrikta.

    “Ovdje se treba koncentrisati na bitne stvari, a to znači i u Evropskoj uniji kada je riječ o pristupnim pregovorima, osnova je Dejton. Danas možemo kritikovati koliko hoćemo, a ja nisam prvi koji bih želio da su neke stvari u Dejtonskom mirovnom sporazumu drukčije i bolje napravljene. Ali to je to. Mislim da moramo slati pozitivne poruke odavde. Kada je prije 30 godina nastao Dejtonski sporazum on je bio završetak rata, završetak ubijanja i nasilja. U tome kontekstu mogu reći da je to bio super uspješan model. Mi o mnogo pitanja raspravljamo, ali to je demokratija”, dodao je Šmit.

    Na pitanje smatra li da bi na prostoru Jugoistočne Evrope moglo doći do novih sukoba u kontekstu sukoba Rusije i Ukrajine, Šmit je odgovorio da Bosni i Hercegovini ne prijeti nikakav novi rat, iako je čitav svijet postao nesiguran.

    “Mislim da ono što se sada mora učiniti i zbog čega je važna evropska perspektiva Bosne i Hercegovine je to da moramo reći da je ova zemlja dio Evrope i sigurnost Bosne i Hercegovine je u interesu Evropljana i Sjevernoatlantskog saveza. Ne znam šta se sve u Moskvi smišlja. Moramo utvrditi da tu još uvijek mnogo zavisi hoće li se Moskvi dopustiti da pregazi i zauzme Ukrajinu. o bi nakon toga mogao reći da će Ukrajina biti posljednja zemlja o kojoj govorimo?”, kazao je Šmit.

    Govorio je i o izmjenama u načinu biranja članova Predsjedništva BiH, na čemu insistiraju stranke s hrvatskim predznakom.

    “To su složena ustavnopravna pitanja. To je nešto o čemu treba razgovarati, na čemu se treba raditi zajedno sa svim ostalim pitanjima. Sada ću spomenuti presudu Sejdić-Finci i ostalo. Ja imam razumijevanja za to da se ova pitanja spominju, ali kakav će biti odgovor na ta pitanja to je stvar pregovora koji se trebaju voditi u Bosni i Hercegovini. Mi smo prije skoro dvije godine bili u Neumu i tu smo daleko bili dospjeli. Međutim ako sada želimo nešto popraviti, onda se to može odnositi samo na tehnička pitanja. Dakle, tu se radi o tome ko će brojiti glasove na biračkim mjestima. Ostavili smo mogućnost elektroničke identifikacije birača s otiskom prsta. Sve ostale stvari mislim da ih se sada ne bismo trebali doticati. Tu sam, ne samo s Hrvatima nego sa svima s kojima sam razgovarao poručio da ova tema nije na dnevnom redu kada je u pitanju integritet izbornog procesa”, kazao je Šmit.

    Kada je u pitanju evropski put Bosne i Hercegovine i ispunjavanje uslova koje je Evropska unije postavila, naveo je da je odgovornost isključivo na domaćim političarima.

    “Mislim da tu ima dosta preduslova na kojima se već radi. Ali ono što je važno, te se stvari moraju okončati. Uvijek je bolje ako ih naprave političari, odnosno oni koji imaju odgovarajuće mandate”, kazao je Šmit, prenosi Fena.

  • Košarac: Hitno usvojiti zakon o Ustavnom sudu

    Košarac: Hitno usvojiti zakon o Ustavnom sudu

    Zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košaraca istakao je da je odluka Narodne skupštine Republike Srpske da se na teritoriji Srpske ne primjenjuju odluke Ustavnog suda BiH najbolji je odgovor na njegove brutalne nasrtaje na ustavni poredak i suverenitet ove zemlje.

    Košarac je rekao da je Ustavni sud BiH odavno izgubio kredibilitet i postao klasična politička marioneta u rukama ambasadora Majkla Marfija i nelegitimnog Kristijana Šmita za obračun sa Republikom Srpskom.

    • Kome i kakve odluke donosi Ustavni sud BiH u krnjem sastavu i to bez ijednog srpskog sudije?! Potpuno je iracionalno očekivati da Republika Srpska to prihvati. Ako zaista misle da mogu bez Srba i Hrvata, sa troje stranaca i dva Bošnjaka, kadra SDA, onda je to potpuni nestanak BiH, jer je protivno Dejtonskom sporazumu i Ustavu BiH – konstatovao je Košarac.

    On je rekao da sve dok se ne usvoji zakon o Ustavnom sudu BiH i stranci ne odu iz ove institucije za Srpsku su njegove odluke ništavne.

    • Nije to nikakav hir Republike Srpske, niti bilo kakva blokada. To je ozbiljna politika koja insistira na ustavnosti i dejtonskom okviru. Od toga nećemo odustati. Zato tražimo što hitnije usvajanje zakona o Ustavnom sudu BiH, koji će regulisati pitanje stranih sudija. Srpska je ponudila rješenja. Na redu su partneri iz FBiH – objavio je Košarac na društvenoj mreži Instagram.
  • Dodik o sastanku sa HDZ-om BiH i “trojkom”: Predloženo obavezno glasanje svih državljana BiH

    Dodik o sastanku sa HDZ-om BiH i “trojkom”: Predloženo obavezno glasanje svih državljana BiH

    Na sastanku sa predstavnicima vlasti na nivou BiH, postignuta je saglasnost oko mnogih pitanja. Najvažnije je da se ono što je dogovoreno o Izbornom zakonu i implementira – rekao je Milorad Dodik predsjednik SNSD-a.

    Predloženo je je da se u Domu naroda glasa protiv ovog predloženog zakona i da se isti vrati u redovnu proceduru. Takođe, predloženo je da cenzus iznosi četiri odsto za lokalne izbore, a za opšte da cenzus bude postavljen na pet odsto – istakao je Dodik.

    Naveo je da mandat pripada stranci, da izborne liste budu zatvorene i da se ukidaju preferencije.

    • Za one koji odu iz izvršne funkcije, mogu se vratiti u zakonodavne organe. Predloženo je obavezno glasanje svih državljana BiH, inače slijedi prekršajni nalog i novčana kazna, a od uplata na nivou entiteta da se formira fond s isključivom namjenom da se podrži obrazovanje – naglasio je Dodik.

    Istakao je da se Interesorna grupa već dugo bavi izborima, tako da je “to već spremljeno i trebaju da se ugrade stvari o kojima smo razgovarali”.

    Istakao je da su Elmedin Konaković i Nermin Nikšić korektno interpretirali rezultate dogovora.

    • Žao mi je što je to procurilo u javnost. Јa sam kako je to uobičajeno sačinio pregled stavova i dostavio partnerima u FBiH. Nažalost, to je pojavilo kod njih u medijima i oni sad pokušavaju da to tematizuju ali kao što vidite, reakcije “trojke” su gotovo identične od svega toga što je rečeno – rekao je Dodik i zahvalio se na korektnom odnosu na sastanku.
    • To je bio jedan od produktivnijih sastanaka i sada je potrebno da se implementira ono što je dogovoreno – rekao je Dodik.

    Podsjećamo, juče su predstavnici vlasti na nivou BiH održali sastanak na kojem su prisustvovali Milorad Dodik (SNSD), Radovan Višković (SNSD), Nenad Stevandić (Ujedinjena Srpska), Dragan Čović (HDZ BiH) i šefovi stranaka “trojke” Nermin Nikšić (SDP), Elmedin Konaković (NiP) i Edin Forto (NS).

  • Dodik: Irelevantan Šmit nije ni osnova ni predmet našeg djelovanja

    Dodik: Irelevantan Šmit nije ni osnova ni predmet našeg djelovanja

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik naveo je da je nelegitimni visoki predstavnik Kristijan Šmit irelevantan i nije ni osnova ni predmet našeg djelovanja.

    Mi smo ove političke stavove iznosili i ranije i javnost zna da smo mi tražili da se mandat vrati stranci i da budu zatvorene liste itd. To smo predlagali dok je u partnerstvu bio SDA koji su isto imali volju ali nisu nikada željeli da to sprovedu jer su imali naloge stranaca da se to ne desi – naveo je Dodik.

    Dodik navodi da ga Šmitove izjave ne interesuju niti bi trebalo da interesuju javnost u Republici Srpskoj.

    • On je nelegalan bez obzira na to koliko se trudio da se pokaže bude važan – rekao je Dodik.
  • Predaja?

    Predaja?

    Ruske trupe uspele su prema nezvaničnim informacijama da probiju ukrajinsku odbranu i prodru u opkoljenu Avdijivku, prenose mediji.

    Pojedini ukrajinski kanali na Telegramu upozoravaju da se situacija u strateški ključnom gradu u Donjeckoj oblasti u prethodna 24 sata značajno pogoršala za Kijev.

    Kanal DipStejt navodi da je situacija na jugu grada izmakla kontroli i da su se ruske jurišne grupe probile duž Soborne ulice u sam grad.”Ruska vojska je još tamo i pokušava da učvrsti svoje položaje”, navodi kanal.