Autor: INFO

  • Trivić istakla da su izmjene Izbornog zakona veoma važne

    Trivić istakla da su izmjene Izbornog zakona veoma važne

    Predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić najavila je kandidaturu za gradonačelnicu Banjaluke. Osnovni motiv, kaže, je obaveza da građani ovog grada imaju izbor.

    Nedovoljan izbor
    – Mi smo u obavezi da ponudimo izbor između SNSD kandidata i Stanivukovića (Draška, op.a.), koji je formalno PDP, a suštinski Dodikov, ne smatramo dovoljnim izborom – kazala je Trivićeva.

    Smatra da je Izborni zakon BiH trebalo izmijeniti mnogo ranije, a da bi nepravilnosti bilo mnogo manje i tokom opštih izbora, te da je i ovaj put Miloradu Dodiku dopušteno da ih odlaže do momenta kada neće biti vremena da se sprovedu.

    Mi se spremamo za izbore i po ovim, i po onim pravilima. Kada se dobro čuvaju biračka mjesta može se pobijediti. To se pokazalo na nizu biračkih mjesta, ali naravno da je od suštinske važnosti da se dođe do tih pravih izmjena Izbornog zakona koje će garantovati da će se glas prebrojati onako kako je čovjek glasao. To je bitno i radi motivacije ljudi da izađu uopšte na izbore, jer su izgubili povjerenje u izborni proces – istakla je Trivićeva.

    Dok građani očekuju iskorak na evropskom putu prije marta, kada se očekuje odluka hoće li BiH početi pregovore o članstvu u EU ili ne, sastanak na imanju Milorada Dodika vidi samo kao pokušaj da svi dobiju nešto za sebe, ali suštinskih pomaka za građane nema, piše Avaz.

    Gori problem
    – Progledali su nam kroz prste i prošli put, na Dodikovu krađu izbora, samo da bi se brzo formirao Savjet ministara i da bi BiH dobila kandidatski status. Sada je gori problem, jer vidimo da je pat pozicija, vide da napretka nema, a rado bi da se ti pregovori otpočnu, ali šta znači formalno otpočinjanje ako nije napravljen napredak. Prije 15 dana smo imali takvu zapaljivu retoriku, ovaj se otcjepljuje, onaj kaže ja znam šta ću u tom slučaju… Maltene otkopavaju se puške i sada se oni kao nešto dogovaraju na privatnom imanju Milorada Dodika. Koga oni više vuku za nos? Srbi, Hrvati, Bošnjaci, ko god to gleda pita se šta je ovo. Pa nije to dogovor o slavljenju rođendana, negdje se zatvorimo, pa će neko donijeti piće, neko meso, a neko salatu. Na to liči – istakla je Jelena Trivić.

  • Mračna prognoza poznatog stručnjaka

    Mračna prognoza poznatog stručnjaka

    Treći svjetski rat dolazi, a Britanija će se vjerovatno u roku od pet godina boriti u višestranom sukobu protiv Rusije, Irana, Kine i Sjeverne Koreje.

    Edvard Lukas, britanski novinar, stručnjak na polju bezbjednosti i autor nekoliko knjiga, podigao je “radnu temperaturu” u Velikoj Britaniji svojim autorskim tekstom u tabloidu “Dejli mejl”.

    Autor knjige “Novi hladni rat: Putinova prijetnja Rusiji i Zapadu”, objasnio je da njegove riječi i stavovi o slabosti Velike Britanije da se upusti u rat, te i o sve većoj opasnosti po mir u svijetu nisu zastrašivanje, i da se sve temelji na činjenicama i govoru novog britanskog ministra.

    Naime, kako je rekao Grant Šaps, i to u svom prvom velikom govoru nakon što je postao ministar odbrane, Velika Britanija prelazi iz poslijeratnog u predratni svijet.

    Sa čime se Britanija sve susreće:

    Uspon Kine

    Ruski imperijalizam

    Vjerski lideri u Iranu pokušavaju da izbace britanski i američki uticaj sa Bliskog istoka

    Masovni pokolji u Izraelu i Pojasu Gaze

    Terorističke prijetnje

    Promjene u ekonomiji kroz masovnu migraciju

    Britanske vlade upropastile vojsku
    “To je kombinacija koja stvara najopasniju situaciju za Britaniju od 1945. Proživjeli smo Hladni rat i pretnju nuklearnog uništenja, ali smo se u borbi Istok-Zapad suočili sa jednim glavnim protivnikom. Pod šefom Kremlja Leonidom Brežnjevom, Sovjetski Savez je raspolagao kolosalnim arsenalom i miješao se u politiku širom svijeta, ali su njegovi ciljevi bili u osnovi racionalni, za razliku od poremećenih prijetnji nuklearnom eskalacijom koje se sada često čuju od Putinovog režima ili nihilističkih kultova smrti islamističkih ekstremista – piše Lukas.Činjenica da se naš ministar odbrane čini tek sada budi u ovom međunarodnom političkom haosu naglašava koliko su naivne i arogantne vlade Ujedinjenog Kraljevstva uništavale naše oružane snage već 30 godina. Nije samo Britanija. Evropski demokratski lideri nisu izgledali slabije od 1930-ih – dodaje Lukas.

    Đorđa Meloni jedini kompletni lider u Evropi
    Prema njegovom mišljenju, predsjednik Francuske i kancelar Njemačke nisu ličnosti koje mogu da donesu prevagu miru u Evropi, a tom prilikom se osvrnuo i na rad italijanske premijerke.

    – Francuska ima govornika punog sebe za predsjednika, Emanuela Makrona, dok je njemački kancelar Olaf Šolc personifikovana neodlučnost. Znak koliko je kontinent bez kormila je to što se italijanska premijerka Đorđa Meloni u poređenju sa njima čini kompetentnim i harizmatičnim liderom. Istovremeno, domišljati američki predsjednik Bajden ne može ni da skupi snagu da podrži Ukrajinu dok Vladimir Putin pokušava da okonča njeno postojanje, i kao nezavisne nacije i kao bedem protiv ruske invazije na istočnu Evropu. Potreba za zaštitom Ukrajine je najvažnije moguće pitanje – ali podrška SAD je sve manja i rizikuje da potpuno nestane ako Donald Tramp bude vraćen u Belu kuću kasnije ove godine”.

    Tramp će “prodati” Evropu
    – Tramp je jasno stavio do znanja da misli da ostatak Zapada dobija besplatnu vožnju na ramenima SAD. On je 2020. zaprepastio predsjednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen rekavši joj: „NATO je mrtav“ i on to misli. Morate da shvatite da ako je Evropa napadnuta, mi nikada nećemo doći da vam pomognemo i da vas podržimo – rekao je on na privatnom sastanku koji je otkriven tek ovog mjeseca.

    Evropa strepi od povratka Trampa
    Svako kome je teško zamisliti posljedice te prijetnje, treba samo da pogleda Crveno more, gdje američka mornarica drži otvorene morske puteve pred napadima Huta, pobunjenika u Jemenu. Put do Sueckog kanala je ključan, ne za američku trgovinu, već za Evropu” – pojasnio je Lukas.

    Tada se osvrnuo i na ulogu Britanije u novom ratnom poprištu.

    – Britanska odbrana je žalosno slaba. Naši nosači aviona su bijeli slonovi koji – kada rade – zahtijevaju praktično punu snagu Kraljevske mornarice da ih čuva. Naši novi sistemi naoružanja su veoma skupi, a mnogi postojeći već odavno treba da budu zamenjeni. Nedostaje nam ljudstva u sve tri snage i, podjednako alarmantno, municije.

    Mir umro sa odlaskom Tačerove i Ronalda Regana
    Tokom iznošenja svoje analize, Lukas se dotakao i Balkana, navodeći da se stanje može okarakterisati kao septička jama koja se preliva.

    – Rat među našim susjedima decenijama je nezamisliv, ali je era snažnog vođstva iz Vašingtona, Londona i Pariza umrla sa tom generacijom političara na čelu sa Margaret Tačer i Ronaldom Reganom. Čista beskorisnost naših političara, podstaknutih spoljnim miješanjem, kao i uplitanjem društvenih medija, potkopala je bezbjednost međunarodne diplomatije.Uskoro bismo mogli da imamo Trampa u Bijeloj kući i krajnju desničarku Marin Le Pen u Jelisejskoj palati. U međuvremenu, Kina se sprema da izvrši invaziju na Tajvan, Venecuela prijeti da će anektirati naftom bogatu regiju u Gvajani, a Balkan je rana puna gnoja – smatra Lukas, prenosi Blic.

  • Vipotnik: Cilj je da Hrvatska potpuno odustane od Trgovske gore

    Vipotnik: Cilj je da Hrvatska potpuno odustane od Trgovske gore

    Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Bojan Vipotnik izjavio je da odluka Hrvatske da odgodi skladištenje nuklearnog otpada na Trgovskoj gori predstavlja pobjedu građana, medija i institucija koji su dali doprinos da se ukaže na štetnost takve namjere i korak do konačne pobjede – zabrane odlaganja.

    On je u intervjuu Srni istakao da je postignut potpuni konsenzus građana, institucija, nevladinih organizacija i političkih predstavnika, što je bila i jasna poruka Hrvatskoj.

    “Pored svih dnevnopolitičkih neslaganja, ova tema stvorila je cjelokupno jedinstvo. To je snažna poruka građanima u tom dijelu Srpske i BiH da nisu sami, ali i poruka Hrvatskoj da nećemo dozvoliti da istraju u svojoj namjeri. Idemo do konačnog cilja, a to je odustajanje od odlaganja otpada na Čerkezovcu”, naveo je Vipotnik.

    Prema njegovim riječima, dobrodošla je poruka iz Hrvatske da će do 2028. godine skladištiti otpad u Sloveniji, odnosno u Nuklearnoj elektrani “Krško”, te dodao da to neće usporiti aktivnosti institucija iz Srpske i BiH.

    “Pokrenuli smo istraživanja u Republici Srpskoj i Federaciji koja uključuju sve relevantne zdravstvene i obrazovne institucije. Institut za javno zdravstvo priprema prvi izvještaj, kao i Institut za geološka istraživanja. To će uraditi i kolege iz Federacije”, rekao je Vipotnik.

    On je podsjetio da su održani brojni sastanci, a najvažniji u Ženevi krajem prošle godine u Sekretarijatu ESPO konvencije i Protokola o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu /SEA/, gdje su nadležni upoznati o aktivnostima Srpske i BiH, ali i Hrvatske, te naveo da je najvažnija poruka da institucije nisu kasnile sa aktivnostima.

    “Bilo je pojedinaca, pa i medija, koji su govorili da smo zakasnili. Sa najrelevantnijeg mjesta dobili smo poruku da nismo zakasnili i da smo pravovremeno postupili u svim aktivnostima”, rekao je Vipotnik, naglasivši da Hrvatska vodi netransparentan proces.

    On je naveo da su tri zemlje EU stale na stranu Republike Srpske i BiH, odnosno Mađarska, Austrija i Slovenija, te istakao da postoji dobra saradnja i sa institucijama u Srbiji.

    “Donijeli smo relevantnu Rezoluciju u Narodnoj skupštini Republike Srpske, što je snažna poruka. U narednom periodu samo treba da nastavimo sa aktivnostima i ubijeđen sam da ćemo doći do konačnog cilja, a to je da Hrvatska odustane od ovog lokaliteta”, istakao je Vipotnik.

  • Traže se sankcije za profesoricu Silajdžić, zbog stava da je proslava 9. januara legitimna

    Traže se sankcije za profesoricu Silajdžić, zbog stava da je proslava 9. januara legitimna

    Sarajevski studenti, ali i iz SDA traže sankcije za profesoricu Ekonomskog fakulteta u Sarajevu Sabinu Silajdžić, koja je argumentima i istorijskim činjenicama govorila o ignorisanju volje srpskog naroda u BiH, da proslavljaju 9.januar.

    Hrabrost i poziv na kompromis i dogovor naroda i građana, međunarodno priznatu profesoricu Ekonomskog fakulteta izložila ju je linču, ponovo pokazujući lice Sarajeva.

    Dozvoliti nauci, lišenoj političke indokrinacije da utvrdi istinu o uzrocima, povodu i karakteru rata, jasno je pozvala Sabina Silajdžić, dovoljno jasno i glasno, ko želi da čuje bez predrasuda.

  • Brnabić: Niko ne može da nekome oduzme nešto što je pošteno kupio

    Brnabić: Niko ne može da nekome oduzme nešto što je pošteno kupio

    Predsjednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je da je Rio Tinto vlasnik zemlje koju su mu mještani u Gornjim Nedeljicama i okolnim mjestima dobrovoljno prodali i da Vlada Srbije ne može da mu je oduzme jer bi to značilo nacionalizaciju, i da se poslije toga nijedan investitor ne bio osjećao sigurnim u Srbiji.

    Nijedan milimetar zemlje koju posjeduje Rio Tinto nije rezultat eksproprijacije. Rio Tinto je ponudio novac i ti ljudi su je dobrovoljno prodali. Vi ne možete tu zemlju da oduzmete. Kako da vam kažem, kada neko pita je li Rio Tinto negdje otišao, pa ne, oni ljudi posjeduju značajnu količinu zemlje, ako ništa drugo – rekla je Brnabić.

    Dodala je da mora da podsjeti sve one koji danas pričaju protiv Rio Tinta, da je Rio Tinto došao u Srbiju nešto prije 2004. godine, da su im 2004. godine oni koji danas, kako je rekla, pljuju Rio Tinto, izdali prve dozvole za istraživanje.

    – I ne samo to, 2006. godine su Đilas i ekipa izmijenili zakon o rudarstvu na način da eksplicitno kažu da onaj ko ima istražna prava, a oni su Rio Tinto dali istražna prava, ima i eksploataciona prava. Dakle, to je bio Rio Tinto zakon. 2006. godine Srbiju nije vodio Aleksandar Vučić, ni Ana Brnabić, ni bilo ko drugi od nas. Dakle, vodili su je oni koji su danas, valjda, protiv tog projekta. Oni su ljudi izmijenili zakon o rudarstvu – poručila je Brnabićeva.

    “Vlada Srbije nema ugovor sa Rio Tintom”

    Ona je objasnila da Vlada Srbije nema ugovor sa Rio Tintom, ali da oni, pošto imaju dozvolu za istraživanje, moraju da dobiju dozvolu za eksploataciju.

    – Zato što je uložila novac. I ne može da dobije niko drugi. Osim ako se oni sami ne odreknu toga i ne žele da eksploatišu. Oni ulažu novac, vide da tu nema ništa ili to što su našli nije dovoljno profitabilno za eksploataciju, oni odustaju. Ali država ne može to da da nekom drugom. Bivša vlast je državu samo ugurala u tom smjeru – dodala je Brnabićeva.

    Istakla je da na osnovu toga danas Rio Tinto može da tuži Srbiju i da se Rio Tintu ne može tek tako oduzeti zemlja, zato što to znači da ste onda krenuli u nacionalizaciju.

    – Ako krenete u nacionalizaciju, onda u ovoj zemlji nema nikakve pravne sigurnosti, kako za investitore, tako za privatna lica. I jadna je ta zemlja u kojoj bi vlada bilo šta na taj način nacionalizovala, tako da se ja svakako nadam da ni buduća vlada tako nešto neće pokušavati da uradi – poručila je Brnabićeva.

    “Rio Tinto ogromna razvojna šansa”
    Premijerka je naglasila i da je Rio Tinto ogromna razvojna šansa, u smislu zelene agende, precizirajući da bi eksploatacija litijuma značila mnogo bržu zelenu energiju i da bi predstavljala “šansu za zelenu tranziciju Srbije”, prenosi Blic.

    Dodala je da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić potpuno jasno i otvoreno rekao šta on misli o tom projektu, i da je on nešto o čemu mora da se vode debate u budućnosti.

  • Vukanović prozvao Šmita jer nije nametnuo odluku

    Vukanović prozvao Šmita jer nije nametnuo odluku

    Lider liste „Za pravdu i red“ Nebojša Vukanović poručio je Kristijanu Šmitu, kojeg institucije Srpske ne priznaju za visokog predstavnika, da je „kukavica koja se stalno povlači pred ucjenama domaćih korumpiranih političara“.
    Komentarišući ultimatum koji je Šmit dao političarima vezano za izmjene Izbornog zakona BiH, Vukanović ističe da je očito da od njegovih prijetnji nema ništa.

    – Kao što se moglo i očekivati iz ranijih iskustva, od priznavanja „rezultata“ pokradenih izbora, posredovanja u učvršćivanju Milorada Dodika u vlasti i davanju poluga moći, ubacivanje u Savjet ministara BiH, davanje četiri delegata u Domu naroda i mogućnost „veta“ na sve odluke, ucjena i blokade, stranci i međunarodna zajednica, oličena u Kristijanu Šmitu, ponovo se povlači, pravi ustupke i uzmiče pred osovinom Dodik – Čović – istakao je Vukanović.

    On dodaje da se lideri SNSD i HDZ BiH, Milorad Dodik i Dragan Čović „plaše skenera i regularnog brojanja glasova, jer znaju da nemaju podršku naroda, i da će izgubiti moć ako se usvrti stvarna volja građana“.

    Iako je još prije Nove godine izašao u javnost i dao rok domaćim političarima od 7 do 8 dana da se dogovore oko tehničkih izmjena Izbornog zakona ili će nametnuti odluku o uvođenju skenera, Šmit, kako navodi Vukanović, ništa nije uradio.

    – Prošlo je skoro mjesec dana, a sada ponovo uzmiče i očekuje dogovor političara, koji godinama ne mogu da se dogovore – kaže Vukanović.

    On ističe da, pored toga, Šmit smatra da se do lokalnih izbora mogu uvesti samo skeneri otiska prsta, ali ne i glasačkih listića, što je ključno, jer skeniranje otiska i novi način imenovanja članova Biračkih odbora je „novi smokvin list koji treba da zbuni narod i omogući još jednu krađu izbora“.

    – Kao i njegove ranije „mjere integriteta“ koje je nametnuo pred Opšte izbore 2022. godine, a čiji je rezultat ravan nuli jer je Dodik opet pokrao izbore, što je dokazano kontrolnim brojanjem – navodi Vukanović.

    On se osvrnuo i na poslednji intervju koji je Šmit dao za „večernji list“, a u kojem je između ostalog rekao kako „BiH ne prijeti novi rat, ali da ne zna šta Moskva smišlja“, Vukanović kaže da je širenje rusofobije i mržnje prema Rusima nedopustivo za njemačke diplomate, posebno nakon „Barbarose“ i napada Hitlera na Jugoslaviju, te dešavanja od 1941. do 1945. godine.

    – Šmit je ponovo pokazao da je kukavica koja se stalno povlači pred ucjenama domaćih korumpiranih političara, sa kojima je u tajnoj kombinaciji, nije ispunio obećanje koje je sam dao krajem prošle godine, ponovo pravi ustupke pred Čovićem i Dodikom, pravda se i povlači nakon najave da će Dodik izglasati izborni zakon Republike Srpske i sam provoditi lokalne izbore.,Jasno je da su Šmit i stranci uzrok problema, jer trguju sa mafijom na štetu naroda, i treba ih ogoliti i da snose posledice – kaže Vukanović.

    On se osvrnuo i na poslednji sastanak Dodika, Čovića i predstavnika „Trojke“ u Laktašima na kojima su razgovarali o izmjenama Izbornog zakona BiH.

    Vukanović kaže da je „Trojka“ postala privjesak osovine Dodik – Čović, njihovi podanici i poslušnici, što je pokazao i nacrt dogovora sa „tajne večere“ u Laktašima, na koji su pristali Nermin Nikšić, Elmedin Konaković i Edin Forto.

    – Pitanje je do kada će SDP biti taoc i snositi posljedice pogubne osobine Vojin Mijatović – Nermin Nikšić, politike podaništva i puzanja pred Dodikom i Čovićem. Istakao je, između ostalog, Vukanović, prenosi Srpskainfo.

  • Može li koalicija na nivou BiH da napravi iskorak i usvoji prijeko potrebne reforme?

    Može li koalicija na nivou BiH da napravi iskorak i usvoji prijeko potrebne reforme?

    Može li koalicija na nivou BiH da napravi iskorak i usvoji prijeko potrebne reforme, prije svega one koje se odnose na Izborni zakon i Zakon o Ustavnom sudu? Nakon sastanka u Laktašima, stiče se utisak da je to moguće. Lider SNSD-a i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik kaže da ne postoji nijedan razlog da dogovoreno ne bude usvojeno u Parlamentu BiH.

    BiH bi do kraja februara trebalo da dobije novi Izborni zakon, ako ono što je dogovoreno na posljednjem sastanku u Laktašima, bude usvojeno. Imenovanje nove Centralne izborne komisije, zatvorene izborne liste, obavezno glasanje, izmjene koje se odnose na izbor članova Predsjedništva i novina prema kojoj bi mandati pripadali stranci, načelno su usaglašeni .

    Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik ne vidi prepreku za realizaciju dogovorenog.

    • Moj utisak je da je taj sastanak proizveo volju i atmosferu da se to završi u februaru i mislim da kada malo pažljivije posmatrate, partneri iz FBiH su zbog nekih svojih lokalnih potreba na neki način omekšali, ali je u suštini sve su rekli isto, nije bilo ništa različito od onog što smo se dogovorili o svemu tome – rekao je Dodik.

    Svima unutar BiH je jasno da je aktuelni Izborni zakon loš i zbog toga je važno usvojiti izmjene, kaže univerzitetski profesor Drago Vuković. Ono što je još važnije, navodi Vuković, jeste da te izmjene budu rezultat djelovanja domaćih političkih aktera.

    • Apsolutno podržavam to da se poveća taj izborni prag, da se zatvore liste, da mandati pripadaju partijama, jer sve ovo što nije bilo do sada je proizvodilo jako ružne političke procese, događaje i političku korupciju – kaže Vuković.

    Јedna od tema razgovora u Laktašima, između ostalih, bila je reforma Ustavnog suda BiH, na čemu Republika Srpska insistira. Rok za usvajanje novog Zakona o Ustavnom sudu trebalo bi da bude april.

    • Raspodjela, dva Srbina, te po dva Hrvata i dva Bošnjaka, koja bi se birala u FBiH, i trojica koja vi se birala zamjenskih za strane sudije ili kako odluči parlament, to je u redu kvalifikacija, ali ih bira Parlament BiH i u kome svi imaju neku odlučujuću ulogu – smatra Dodik.

    Stalni pozivi srpskih predstavnika na unutrašnji dijalog, bez uplitanja stranaca, a što je preduslov za normalno funcionisanje BiH, često nisu dolazili do predstavnika druga dva naroda, naročito Bošnjaka. Da li će ovaj dogovor iz Laktaša biti realizovan ili će se strani prsti ipak umiješati?

    • Bio sam skeptik, ali su na sastanku svi bili konstruktivni i odgovorni, svjesni značaja unutrašnjeg dogovora i stabilnosti. Ali đavo, uglavnom strani đavo, ne miruje – rekao je Nenad Stevandić predsjednik Ujedinjene Srpske.

    Samo dogovor unutrašnjih faktora može obezbijediti opstanak i budućnost BiH, dok je nametanje stranaca sasvim izvjesno vodi u raspad i nestanak, istakao je portparol SNSD-a Radovan Kovačević.

    • BiH u kojoj se umjesto predstavnika njenih naroda pitaju stranci, ne samo da nema evropsku budućnost, nego nema budućnost uopšte. Zato je značaj sastanka u Laktašima ogroman, jer su na njemu ključni unutrašnji politički faktori u BiH, pokazali da imaju kapacitet za dogovor i rješavanje ključnih problema – dodaje Kovačević.

    Sve tačke koje su bile tema rasprave koalicionih partnera su preduslov za Evropski put BiH. Da li će je uključiti na taj put koji vodi ka Briselu, biće poznato u martu.

  • Evo šta bi mogao donijeti prijedlog o povećanju cenzusa

    Evo šta bi mogao donijeti prijedlog o povećanju cenzusa

    Najviše šansi za usvajanje svega što je stavljeno na dokument u vezi sa izmjenama Izbornog zakona BiH ima prijedlog za povećanje cenzusa, što bi, prema riječima stručnjaka, smanjilo haos na političkoj sceni.
    Naime, povećanje cenzusa za četiri odsto za lokalne, a na pet odsto za opšte te da mandat pripada stranci, ali i da izborne liste budu zatvorene i ukinute preferencije, samo su neki od prijedloga o kojima će se voditi polemika idućih dana kada je riječ o izmjenama Izbornog zakona.

    – Već duže se razmišlja o povećanju cenzusa na pet odsto, ali bi to trebalo uraditi i za lokalne i opšte izbore. Time bi uozbiljili političku scenu, jer veliki broj stranaka učestvuju na izborima. Mnogima nije cilj mandat nego su neki drugi interesi u pitanju. Politika je postala biznis. Trebalo bi moralno da pročistimo mnoge stvari pa onda ići ka onom što je primjenjivo u državama normalne demokratije – rekao je “Glasu” bivši član Centralne izborne komisije (CIK) Vehid Šehić.

    Sa druge strane, navodi da je oduvijek bio protivnik zatvorene liste.

    – Treba razmišljati o smanjenju preferencija na maksimalno pet. Takođe, mandat ne može pripadati stranci jer, prema evropskim standardima, on pripada izabranom zvaničniku – naveo je Šehić.

    Smatra da oduzimanje mandata i zatvorene liste neće proći.

    – I druge države i političke stranke bore se da budu otvorene liste. To već imamo u Hrvatskoj, dok u Srbiji postoji inicijativa kao i u Crnoj Gori. Treba glasati i za stranku, ali i za one u koje birači imaju povjerenja pa ko dobije najviše preferencija on bi i trebalo da bude poslanik – poručio je Šehić i dodao da su i 2005. i 2006. godine postojali pokušaji zatvaranja liste.

    Najviše pažnje izazvao je prijedlog da izlazak na birališta bude obavezan, a Šehić navodi da se o tome i ranije razmišljalo.

    – To je teško jer kod nas 50 odsto građana izađe na izbore. Kako uopšte naplatiti novčane kazne od druge polovine. Ako se ne plati novčana kazne ona se pretvara u zatvorsku. Kuda sa milion i po ljudi? Gdje ih smjestiti – upitao je Šehić.

    Navodi da pojedine države u svijetu imaju obavezno glasanje, ali to su, naglašava, uglavnom uređene zemlje.

    – Prvo bi trebalo urediti sistem pa onda razmišljati o tome – poručio je Šehić.

    Teme za razgovor u vezi sa izmjenama Izbornog zakona BiH biće i obezbjeđenje softvera za identifikaciju birača i izdavanje glasačkih listića, ali i izbor članova Predsjedništva BiH.

    – Treba uvesti nove tehnologije u izborni proces i elektronsku identifikaciju birača, kao i skener. Tada ćemo imati veći broj građana na biralištima. Na taj način vratili bi i povjerenje građana. Mnogi ne izlaze na izbore zbog sumnje u falsifikovanje rezultata – kazao je Šehić.

    Kada je riječ o izboru članova Predsjedništva, smatra da je potrebno implementirati odluke Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu te posebno pri tome voditi računa o odluci u slučaju “Zornić”.

    – To je obaveza. Mora se ispoštovati ono što piše u odlukama Evropskog suda za ljudska prava – kazao je Šehić.

    On poručuje da je potrebno voditi računa o građanima biračima, a nikako zakon prilagođavati političkim strankama.

    – Izborni zakon kao jedan od najbitnijih u svakoj državi trebalo bi da prođe i javnu raspravu, da se uključe ne samo akteri vlasti, nego i druge stranke i stručna javnost. Treba raspravljati koji su to modaliteti najbolji koji će zaštititi interes birača na izborima – zaključio je Šehić.

    Sa druge strane, izborni analitičar u koaliciji “Pod lupom” Srđan Ostojić smatra da bi trebalo uvesti nove tehnologije u izborni proces, kako identifikacije birača tako i glasačkih listića.

    – Već godinama nove tehnologije pokušavamo da stavimo u fokus priče kada je izborni sistem u pitanju. Građani su za to. Kada su druge stvari u pitanju one predstavljaju olakšanje za određene političke partije, tu prije svega mislim na mandat i povećanje cenzusa. Međutim, mišljenja međunarodnih institucija su da je to demokratski korak unazad – rekao je Ostojić.

    Kada je riječ o preferencijama i zatvorenim listama smatra da u tim slučajevima pojedini ne bi imali mogućnost da napreduju i budu izabrani, nego bi politička partija određivala ko bi bio predstavnik naroda.

    – Kada su u pitanju izmjene krupnih stvari, koje se dotiču i Ustava, teško je postići sveopšti konsenzus – zaključio je Ostojić.

    Februar ključan
    Predsjednik RS Milorad Dodik smatra da bi Izborni zakon mogao da bude finalizovan tokom februara.

    – Tokom prethodne sedmice održan je jedan od produktivnijih sastanaka lidera stranaka koje čine vlast na nivou BiH. Bilo bi veoma dobro da se postignuti dogovor sada i implementira i smatram da bismo Izborni zakon mogli da finalizujemo tokom februara – napisao je Dodik na društvenim mrežama.

  • Desantis se povukao iz izborne trke, pružio podršku Trampu

    Desantis se povukao iz izborne trke, pružio podršku Trampu

    Guverner Floride Ron Desantis objavio je da se povlači iz trke za republikansku kandidaturu na predsjedničkim izborima. Poručio je da će u nastavku kampanje podržavati bivšeg predsjednika Donalda Trampa.

    Ron Desantis je u video-objavi na društvenoj mreži Iks objavio da se povlači iz trke za republikansku kandidaturu na predsjedničkim izborima u SAD.

    U snimku, koji je objavio uz citat Vinstona Čerčila, Desantis je rekao kako ne vidi jasnu putanju za svoj uspjeh na predsjedničkim izborima, preneo je Si-Еn-Еn.

    “Ako sam nešto mogao da uradim da napravim povoljan ishod, više obilazaka tokom kampanje, više intervjua, uradio bih to, ali ne mogu da tražim od naših pristalica da ustupe svoje slobodno vrijeme i doniraju svoje resurse ukoliko nemamo jasnu putanju ka pobjedi. U skladu sa tim, od danas suspendujem moju kampanju”, rekao je Desantis.

    Guverner Floride je poručio da će u nastavku kampanje podržavati bivšeg predsjednika Donalda Trampa.

    Nakon Desantisovog povlačenja, u trci za republikansku kandidaturu ostali su samo bivši predsjednik Tramp i nekadašnja ambasadorka SAD pri UN Niki Hejli.

  • Iz Banjaluke avionom na još 3 destinacije

    Iz Banjaluke avionom na još 3 destinacije

    Međunarodni aerodrom Banjaluka planira da u ovoj godini povećati broj putnika za 10 odsto da da ima više od pola miliona putnika do kraja 2024. Podsjećamo, u 2023. su imali 460.731 putnika.

    Prema riječima Natalije Trivić, direktorke Aerodroma u Mahovljanima, Banjaluka će od aprila imati čarter letove za Barselonu, Krit i Rodos.

    Ovi aranžmani su već ugovoreni.

    Istovremeno, svi čarteri od prošle godine ostaju operativni, osim linije Tivat-Banjaluka koja je ukinuta.

    Aerodrom je završio sa radovima na novom parkiralištu, čime je ozbiljno povećao broj parking mjesta, što je bio značajan problem.

    Do ljetne sezone planirano je otvaranje i djuti-fri trgovine čime bi se osjetno trebali povećati i prihodi, prenosi ATV.