Autor: INFO

  • Dodik: Borci pokazali hrabrost i sa ponosom odbranili Republiku Srpsku

    Dodik: Borci pokazali hrabrost i sa ponosom odbranili Republiku Srpsku

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik čestitao je svim borcima Republike Srpske Dan boraca Republike Srpske i Prvog srpskog ustanka.

    Svim borcima Republike Srpske upućujem najiskrenije čestitke povodom Dana boraca Republike Srpske i Prvog srpskog ustanka. Vođeni časnim i plemenitim ciljevima, pripadnici Vojske Republike Srpske podnijeli su veliku žrtvu, pokazali junaštvo i hrabrost i sa ponosom odbranili Republiku Srpsku – istakao je Dodik.

    Naglasio je da je zbog toga dužnost i obaveza svih nas da sačuvamo tekovine odbrambeno-otadžbinskog rata i uspomenu na pale borce, koji su za slobodu otadžbine i potomaka ugradili svoje živote u temelje Republike Srpske.

    • Sa najvećim poštovanjem i zahvalnošću se trebamo prisjećati i nikada ne smijemo zaboraviti njihovu herojsku borbu, te moramo učiniti sve da porodicama poginulih boraca, ratnim vojnim invalidima i preživjelim borcima pružimo svu potrebnu podršku – navodi se u čestitki predsjednika Republike Srpske.
  • Partije iz FBiH okupljene oko “trojke”, glavni krivci za neuspjeh BiH na evropskom putu

    Partije iz FBiH okupljene oko “trojke”, glavni krivci za neuspjeh BiH na evropskom putu

    Dan nakon otvaranja pregovora BiH sa Fronteksom, kao jednim od pet uslova za pregovore BiH sa Evropskom unijom, čini se da će evropski put BiH ipak na čekanje. Kao glavne krivce za to, lider SNSD-a i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik označio je stranke okupljene oko federalne “trojke”. Ništa od onoga što je dogovoreno u Sarajevu, više ne važi, kategoričan je Dodik! Razlog – jer je “trojka” iz zapisnika sa sastanka izbacila dio koji se odnosi na Izborni i Zakon o Ustavnom sudu, koji je trebalo da bude predmet rasprave tek u aprilu.

    Od sastanka u Mostaru, prema svemu sudeći, neće biti ništa. Lideri trojke, kao i nakon dogovora u Laktašima, predomislili su se i oko onog u Sarajevu. I ne samo to, mijenjali su i zapisnike o dogovorenom nakon oba sastanka. A dogovor je bio – sada tri zakona: o sudu, sukobu interesa i Izborni zakon, a u aprilu i onaj koji se tiče izbora sudija Ustavnog suda BiH.

    • Evropa je rekla da je to minimum, evo neka bude minimum u martu, ali ovo ide odmah nakon toga. Oni se s tim slože, a kad dođe zapisnik, onda nije u redu. Ne možete svaki dan nekog varati. Јa mislim da zapisnike usaglašavaju sa nekom strukturom. Oni su zarobljeni, ja nisam zarobljen – rekao je predsjednik Srpske i lider SNSD-a Milorad Dodik.

    Sličnog stava je i ministar bezbjednosti, DNS-ov Nenad Nešić. Vrijeme je, kaže, da se presiječe i da “Trojka” jasno kaže šta želi – ono što postoji u stenogramima sastanaka tj. izgradnju BiH na dogovoru sa Srbima i Hrvatima i put ka Evropskoj uniji ili želi ono što izlazi iz izjava njihovih funkcionera, a to je ukidanje Republike Srpske.

    • Vrijeme je da s e trojka izjasni, da li su evropski put BiH ili su za to da čuče i čekaju da vide šta će im reći međunarodni faktori. BiH može opstati samo na dogovoru i Dejtonu. Јa bih samo poručio “Trojki”, SDA i onima koji misle da mogu da unište Republiku Srpsku, ne možete gospodo uništiti Republiku Srpsku – rekao je Nešić.

    Stručnjak za bezbjednost DŽevad Galijašević za miniranje dogovora optužio je sarajevske medije koji su, kako kaže, od 90-ih uvijek huškali na rat pa su, da bi osporili dogovor, osporavali i lokaciju sastanaka, prije svega onog u Laktašima.

    • Zar ne vidite da pregovarači idu na različita mjesta. Јednom na jedno mjesto, drugi put na drugo. To je samo tehnika. Najbitniji je način na koji će voditi razgovore. Sramotno je da mediji natjeraju pojedine lidere da pođu vrdati oko dogovora koji su napravili – istakao je Galijašević.

    A vrdalo se, po svemu sudeći, i oko otpočinjanja pregovora sa Fronteksom. Lider SNSD je objasnio i ko je i zašto kočio integraciju BiH u zajednički evropski bezbjednosni prostor. Opet isti krivci.

    • Sav problem je bio što muslimani nisu htjeli da se stavi rečenica u skladu sa ustavnom nadležnošću, a to uključuje i Policiju Republike Srpske. A oni neće da Policija Republike Srpske razgovora oko Fronteksa. Sad, kad su ih pritisnu, oni na to pristaju – kaže Dodik.

    A pristali su i pregovori su počeli. Dogovoren je jasan okvir u kojem će se kretati pregovarački tim koji je izabran. Republika Srpska, kaže Nešić, nije željela da bude kočničar da BiH bude dio evropske kolektivne bezbjednosti.

    • Time smo još jednom pokazali da želimo da BiH bde do evropske porodice. Zaista se postavlja pitanje šta ljudi više hoće od srpskog naroda i Republike Srpske – naglasio je Nešić.

    Kada je riječ o Zakonu o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, na kojem insistira delegacija Evropske unije u BiH i koji je predmet ocjene i ucjene Manivala i prijetnji sivom listom, ostalo je još posljednje čitanje u Domu naroda. Iz Srpske su kategorični – ovaj zakon ide u paketu sa ostalim zakonima.

  • “Autoprevoz” hoće naknadu za svoje preostale parcele

    “Autoprevoz” hoće naknadu za svoje preostale parcele

    Nakon što je ušao u posjed parkinga na tzv. Staroj autobuskoj stanici, „Autoprevoz“ ponovo soli ranu Gradu Banjaluka i traži naknadu za svoje preostale parcele na toj lokaciji.
    Direktor „Autoprevoza“ Sladomir Đurić uputio je dopis gradonačelniku Banjaluke Drašku Stanivukoviću u kojem ga poziva da u najkraćem roku zakaže sastanak za nastavak razgovora o ovom problemu.

    „Svjesni smo da nije u vašoj nadležnosti da sami donosite odluku, pa predlažemo da o ovoj našoj inicijativi upoznate i Skupštinu Grada, te da predstavnici skupštine takođe uzmu učešće u pregovorima za iznalaženje kompromisnog rješenja“, navodi se u dopisu.

    Poznata vam je činjenica, podsjećaju iz „Autoprevoza“, da se vodi spor protiv Grada Banjaluka radi naknade štete zbog tzv. faktičke eksproprijacije nepokretnosti pred Okružnim privrednim sudom u Banjaluci, a nesporna i opštepoznata je činjenica da je „Autoprevoz“ vlasnik predmetnih nepokretnosti, što je pravosnažno utvrđeno presudom nadležnog suda.

    Nastavak razgovora
    „Na jednom od zajedničkih sastanaka u gradskoj upravi usmeno smo dogovorili da ćemo nastaviti razgovore u cilju iznalaženja kompromisnog rješenja, a kako bismo izbjegli stvaranje dodatnih velikih sudskih troškova. Imajući razumijevanje zbog novogodišnjih i božićnih praznika, kako ne bismo ugrozili dobru reputaciju i ugled grada kao dobrog domaćina mnogobrojnim turistima u tom periodu, nismo preduzimali nikakve aktivnosti po tom pitanju, ali smatramo da je vrijeme da se vratimo za pregovarački sto i nastavimo aktivnosti u cilju pronalaska kompromisnog i mirnog rješenja ovog pitanja“, navodi se u dopisu koji je gradu upućen 9. februara.

    Ovim putem skrećemo pažnju, kaže se dalje, da je sudski postupak u poodmakloj fazi, te da u najskorije vrijeme očekujemo presudu koja će nesporno biti u našu korist, pa smatramo da je u interesu grada da u što kraćem roku pronađemo kompromisno rješenje prihvatljivo za obe strane.

    „Na taj način bi Grad Banjaluka izbjegao moguću blokadu računa i isplatu naknade u velikom iznosu čime bi funkcionisanje grada bilo dovedeno u velike probleme“, ocjenjuju iz „Autoprevoza“.

    Na ovaj način, poručuju iz ovog preduzeća, pokazuju dobru volju i spremnost za dogovor i mirno rješenje i u tom cilju očekujemo poziv za što skoriji sastanak.

    „Ukoliko u roku od deset dana od prijema ove inicijative ne odgovorite ili ne zakažete termin za sastanak, smatraćemo da niste zainteresovani i da odustajete od razgovora za kompromisno rješenje“, zaključuju iz „Autoprevoza“, piše Capital.

    Podsjećamo, „Autoprevoz“ je u posjed parkinga na Staroj autobuskoj stanici ušao 20. oktobra prošle godine nakon maratonskog sudskog spora koji je započeo 2004. godine kada je Grad zahtijevao da se zemljište Stare autobuske stanice i okolne parcele, upišu kao njegovo vlasništvo.

    Okružni privredni sud u Banjaluci je taj zahtjev odbacio i presudio u korist “Autoprevoza”, da bi Viši privredni sud nakon toga donio odluku u korist Grada. Konačnu riječ dao je Ustavni sud BiH koji je početkom 2020. godine potvrdio presudu Okružnog privrednog suda i presudio da zemljište pripada “Autoprevozu”.

    Od tada je trajala borba „Autoprevoza“ da uđe u posjed, koja je okončana 20. oktobra prošle godine, ali samo ulaskom u posjed parkinga na Staroj autobuskoj stanici, dok je pitanje okolnih lokacija ostalo neriješeno.

    Iz „Autoprevoza“ su ranije poručili da su spremni da se odreknu dijela imovine, konkretno zgrade Muzeja savremene umjetnosti, dijela parcele na kojoj je izgrađen spomenik 12 beba i dijela Vidovdanske ulice, a da se postigne dogovor oko nadoknade za te parcele.

    Spor trajao 18 godina
    Oni su u ranijem dopisu naveli da su sve predmetne parcele zajedno sa zgradom muzeja bile predmet privatizacije i kao takve prodate od strane Vlade RS u transparentnom postupku privatizacije 2002. godine.

    „Takođe su sve te parcele i objekat muzeja bile predmet maratonskog sudskog postupka između grada i „Autoprevoza“ koji je trajao punih 18 godine, a koji je okončan pravosnažnom presudom u našu korist, te je nesporno da je „Autoprevoz“ vlasnik svih tih parcela i objekta muzeja“, naveli su ranije iz ovog preduzeća.

    Oni su poručili da su ukoliko se iznađe kompromisno rješenje spremni da povuku tužbu za nadoknadu vrijednosti zemljišta u iznosu od 12 miliona KM, ističući da bi „taj iznos mogao biti i značajno veći s obzirom da je u zadnjem periodu porasla vrijednost zemljišta u centru grada“.

  • Amerika oduvala Ukrajinu: Neće biti poziva za članstvo u NATO

    Amerika oduvala Ukrajinu: Neće biti poziva za članstvo u NATO

    Ambasadorka SAD pri NATO-u Džulijana Smit izjavila je danas da ne očekuje da će u julu alijansa uputiti poziv Ukrajini za članstvo na samitu u Vašingtonu.

    Ukrajina je jasno dala do znanja da je njen cilj da postane član tog vojnog saveza predvođenog SAD, navodi Rojters.

    Kijev i neki od saveznika unutar NATO-a, posebno u istočnoj Evropi, zalagali su se za poziv za članstvo, iako Ukrajina ne može da postane članica NATO-a dok je u ratu.

    Na samitu u Litvaniji prošle godine, lideri NATO-a su utvrdili da je budućnost Ukrajine u alijansi, ali je nije upućen poziv za priključenje, niti je dat vremenski okvir za ostvarivanje potencijalnog članstva.

    “Naporno smo radili od prošlog samita u Vilnjusu da se preduzmu koraci kako bismo nastavili da pomažemo našim prijateljima u Ukrajini kroz neophodne reforme unutar te zemlje u cilju da se približi evroatlantskim integracijama”, istakla je Smit.

    Ona je dodala da je fokus NATO-a prvenstveno da nastavi da pomaže Ukrajini u ratu protiv Rusije s ciljem da Kijev pobedi.

  • Potpuni kolaps

    Potpuni kolaps

    Raspoloženje u njemačkoj stanogradnji nikada nije bilo mračnije od kako ga uticajni ekonomski institut Ifo posmatra.

    Indeks aktuelne poslovne klime u januaru se srozao sa već mizernih minus 59 na minus 59,9 poena, saopštio je institut u utorak.

    Očekivanja su još gora, sa indeksom na minus 68,9 poena.

    “Prognoza za naredne mesece je mračna”, rekao je vođa istraživanja Klaus Volrabe.

    Građevinci teško dobijaju nove poslove – na manjak ugovora žalilo se više od polovine anketiranih firmi – ali se barem malo proredilo otkazivanje već primljenih.

    To ipak još ne nagoveštava zaokret, malo verovatan pre promene nepovoljnih uslova, uključujući naduvane troškove gradnje i skupo finansiranje. Ifo sada procenjuje da će ove godine u Nemačkoj biti kompletirano samo oko 225.000 stambenih jedinica.

    Ni prethodna procena, od 270.000 stanova i kuća, nije bila ni blizu cilja od 400.000 godišnje koji je po dolasku na vlast krajem 2021. zacrtala koaliciona vlada kancelara Olafa Šolca.

  • Šeranić: Rok za završetak dobojske bolnice 30. mart

    Šeranić: Rok za završetak dobojske bolnice 30. mart

    Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić izjavio je da je rok za završetak radova na bolnici u Doboju 30. mart.

    On je napomenuo da jedinica intenzivne njege za nehirurško liječenje, za koju se ukazala potreba nakon epidemije virusa korona i sistem mreže razvoda karbondioksida u bolnici, nisu bili u okviru projekta.

    “Prethodno iskustvo je pokazalo da su te stvari neophodne, tako da smo sproveli proceduru u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama i ugovorili dodatne radove. Izdvojićemo dodatnih, ako se ne varam 880.000 KM sa PDV-om, za tu vrstu radova čiji je rok za završetak identičan kao i ovaj”, rekao je Šeranić.

    On je istakao da od izvođača očekuje da radove završi u datom roku.

    Prema njegovim riječima, ono što može odužiti proces otvaranja bolnice je prikupljanje dokumentacije i izdavanje upotrebne dozvole, što izvođač radova završava sa lokalnom zajednicom, prenosi Srna.

    “Namjeravamo da otvorimo bolnicu kada bude izdata upotrebna dozvola, odnosno da papirološki zatvorimo cijelu tu priču”, zaključio je Šeranić.

  • Stanivuković tvrdi da Centar za socijalni rad donosi odluke bez konsultacija

    Stanivuković tvrdi da Centar za socijalni rad donosi odluke bez konsultacija

    Gradonačelnik Draško Stanivuković kazao je da rukovodstvo Centra za socijalni rad odluke donosi bez konsultacija sa Gradom, saopšteno je iz Gradske uprave.
    -Tako je direktorica Centra odlučila da zaposlenim u Centru za socijalni rad poveća plate od januara, iako je ranije zbog niza proceduralnih stvari odlučeno da svi zaposleni u Gradskoj upravi i gradskim ustanovama povećanje plata dobiju od februara. Nepitajući ima li sredstava i da li je zbog formalno-pravnih stvari moguće krenuti sa povećanjem plata od januara, jedini je direktor koji je ovu odluku donijela na svoju ruku i dovela zaposlene u neravnomjeran položaj – kazao je gradonačelnik.

    Kada je riječ o socijalnim davanjima, kako je kazao – ništa neće kasniti, sve se isplaćuje prema planiranoj i dogovorenoj dinamici.

    -Svi korisnici usluga Centra za socijalni rad mogu da budu mirni po ovom pitanju i da imaju povjerenja u Grad. Direktorici poručujem da počne da sluša upute i preporuke Grada, kao i da sarađuje – zaključio je gradonačelnik.

  • Poskupljuje gorivo u Srpskoj

    Poskupljuje gorivo u Srpskoj

    Cijene goriva na pumpama u Srpskoj skoro su dostigle 2,70 KM po litri, dok se u narednim danima očekuje dodatni rast cijena, kazao je za “Nezavisne novine” Đorđe Savić, predsjedavajući Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima Privredne komore Srpske.

    “Cijene dizela kreću se od 2,63 do 2,69 KM po litri, dok benzin iznosi od 2,49 do 2,52 KM”, kazao je Savić.

    Ističe da je na svjetskom tržištu cijena nafte prošle sedmice porasla pa se tako rast cijena može očekivati i na domaćem tržištu, ali, kako kaže, jako je teško prognozirati koliko će to iznositi.

    I Milovan Bajić, direktor “Krajinapetrola”, ističe za “Nezavisne novine” da će danas na njihovim pumpama biti nove cijene, sa rastom od šest feninga, jer, kako kaže, i nabavna cijena naftnih derivata dosta je porasla zbog dešavanja na svjetskim tržištima.

    “Dizel je koštao 2,63 KM, a od danas će cijena dizela iznositi 2,69 KM”, kazao je Bajić i dodao da se trenutno prati cijena goriva na svjetskom tržištu, te ističe da je teško predvidjeti šta će se dešavati u narednom periodu i kako će se kretati cijene goriva na domaćem tržištu.

    Sa jedne banjalučke pumpe kazali su da je posljednjih dana došlo do korekcije cijena za pet feninga, te da sada dizel košta 2,69 KM, dok benzin iznosi 2,49 KM po litri.

    U Prijedoru su cijene niže u odnosu na Banjaluku. Na jednoj banjalučkoj benzinskoj pumpi kažu da kod njih cijene goriva miruju te da nemaju još najava da će doći do skoka cijene.

    “Kod nas dizel košta 2,60 KM, dok benzin iznosi 2,45”, kazali su s ove pumpe.

    Podsjetimo, od septembra do kraja 2023. godine cijene goriva na pumpama u Republici Srpskoj korigovane su u prosjeku za oko 50 feninga naniže. Do toga je došlo nakon što je vrijednost jednog barela sirove nafte pala sa 93 na 74 dolara.

  • Eskobar o zabrani dinara na KiM: Takvi potezi imaće posljedice

    Eskobar o zabrani dinara na KiM: Takvi potezi imaće posljedice

    Specijalni izaslanik Sjedinjenih Američkih Država za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar izjavio je danas da je ta zemlja bila potpuno jasna da ne može biti jednostranih poteza, kao i da će takvi potezi imati posljedice.

    On je to rekao za Tanjug, a povodom odluke Prištine da odloži primenu uredbe tzv. CBK o zabrani dinara na KiM i istakao da bi o tim pitanjima trebalo da se komunicira sa rokovima koji ne utiču na stanovništvo.

    “Mi smo spremni da pomognemo u rješavanju problema, ali Beograd i Priština moraju da se vrate dijalogu i poštuju postojeće dogovore”, rekao je on.

    Prema njegovim riječima, mnoga od tih pitanja mogla bi da se riješe uspostavljanjem Zajednice srpskih opština.

    Na pitanje da li je adresa za pomoć Srbima na Kosovu i Metohiji u Briselu ili Vašingtonu, naglašava da SAD u potpunosti podržavaju dijalog pod okriljem EU, i ulažu sve naše napore da se on nastavi, kao i da je dijalog jedini kanal za rešavanje “bilateralnih pitanja”.

    “Naša tehnička podrška, naša ekonomska podrška, i naš politički uticaj su iza njega, jer na kraju dana, naše najveće aspiracije je da se i Kosovo i Srbija priključe Evropskoj uniji. I da u međuvremenu razviju mirne, produktivne i efikasne bilateralne odnose”, rekao je Eskobar.

    Eskobar je i povodom Dana državnosti Srbije rekao da mu je želja “da nastavimo sa razvijanjem prijateljstva između dvije države”.

    “Uradili smo mnogo toga u protekle tri godine sa Markom Đurićem ovdje i želimo da nastavimo sa tim. On je uradio mnogo toga za Srbiju i nedostajaće nam”, rekao je Eskobar, koji je bio gost na prijemu koji je povodom Dana državnosti organizovala ambasada Srbije u Vašingtonu.

  • Tramp odgovorio članicama NATO koje je razbjesnio

    Tramp odgovorio članicama NATO koje je razbjesnio

    Američki predsjednički kandidat Donald Tramp poručio je da je “učinio NATO jakim” tokom svog predsjedničkog mandata, nakon što je izazvao bijes u EU izjavom da “neće štititi od Rusije” zemlje koje ne ispunjavaju zahtjeve NATO za obrambenu potrošnju.

    “Učinio sam NATO jakim”, napisao je velikim slovima republikanski favorit za američke predsjedničke izbore 2024. na društvenoj mreži Truth Social, čiji je osnivač.

    “Kada sam rekao da 20 zemalja koje nisu plaćale svoj pošteni udio moraju platiti i da, ako ne plate, neće imati vojnu zaštitu SAD-a, novac je počeo stizati”, naveo je Tramp.

    “Nakon toliko godina otkako su Sjedinjene Države plaćale za druge, bio je to divan prizor”, rekao je i dodao: “Ali sada, kad nije bilo mene da kažem da moraju platiti, oni opet po starom.

    Tramp je rekao da bi “ohrabrio Putina da radi šta god želi” sa članicama koje ne uplaćuju dovoljno.

    Na događaju u sklopu predizborne kampanje u Južnoj Karolini u subotu Trump je rekao da “neće štititi od Rusije” zemlje koje ne ispunjavaju NATO-ove zahtjeve za obrambenu potrošnju, prenosi Index.hr.

    “Zapravo, ohrabrio bih ih da rade šta god žele”, rekao je Tramp, dovevši u pitanje obveze saveza o kolektivnoj obrani.