Autor: INFO

  • EU traži hapšenje Lukašenka

    EU traži hapšenje Lukašenka

    EU stavlja bjeloruske otmičare djece iz Ukrajine na crnu listu, podstičući pozive za raspisivanje međunarodnog naloga za hapšenje bjeloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka.
    Dmitrij Demidov, načelnik opštine u Vitebskom regionu u Belorusiji, bio je jedna od “ključnih osoba uključenih u nasilnu deportaciju ukrajinske djece u Bjelorusiju i njihovo naknadno nezakonito usvajanje od strane ruskih i bjeloruskih porodica – navodi se u nacrtu crne liste u koju je EUobzerver imao uvid.

    Još troje Bjelorusa prozvanih zbog deportacije djece – Dmitrij Šaucu, Aleksej Talaj i Olga Volkova, djelovala su u ime Lukašenkovog režima.

    Lično posjetio ukrajinsku djecu
    Šaucu je bio generalni direktor beloruskog Crvenog krsta, ali je lično posjetio “djecu iz Ukrajine u Belorusiji i Ukrajini koja se nalazi pod ruskom okupacijom, noseći prorusku vojnu odjeću”, saopštila je EU.

    Talaj je osnovao “Dobrotvornu fondaciju Aleksej Talaj”, u kojoj su oteta ukrajinska djeca bila “primorana da pohađaju obrazovne programe koji aktivno podržavaju rusku državnu propagandu, javno negirajući pravo Ukrajine na državnost”, saopštila je EU.

    Volkova je bila na čelu pseudo-NVO pod nazivom Delfini, koja je “ideološki indoktrinirsla” ukrajinsku djecu, dodaje EU.

    I Talajeva dobrotvorna organizacija i nevladina organizacija Volkove trebalo bi da se nađu na crnoj listi.

    U studiji Univerziteta Jejl u SAD u novembru Lukašenkov režim je optužen da je odveo 2.400 ukrajinske djece u 13 ustanova u Belorusiji.

    Prognani beloruski disident Pavel Latuška, takođe, je u isto vrijeme podnio dokaze o Lukašenkovoj ulozi u programu Međunarodnom sudu pravde (MSP) u Hagu.

    Nova runda sankcija Rusiji
    Bjelorusi su trebalo da budu dodati u 13. rundi sankcija EU Rusiji, koju bi ministri spoljnih poslova EU trebalo da usvoje 19. februara u Briselu.

    EU je prvobitno predložila da se na 13. listu doda 118 pojedinaca i entiteta, uključujući ruske firme koje krijumčare sjevernokorejsko oružje na ukrajinsko ratište.

    Ali sada je svoj prijedlog dopunila sa još 43 fizička i 32 pravna lica.

    Većina njih su ruske firme za proizvodnju oružja, njihovi šefovi i nižerangirani ruski zvaničnici, od kojih su neki, takođe, osumnjičeni za otmicu djece u Ukrajini.

    Na ovoj listi nalaze se i sjevernokorejski ministar odbrane Kang Sun Nam i Sjevernokorejski Generalni biro za rakete, koji proizvodi balističke rakete.

    Ako bude usvojena u sadašnjem obliku, 13. runda sankcija Rusiji će povećati broj uglavnom ruskih pojedinaca i entiteta na 2.143 koji imaju zabranu viza EU i kojima će biti zamrznuta imovina zbog rata u Ukrajini.

  • Stevandić: Lendo umislio da je nametanje u njegovoj nadležnosti

    Stevandić: Lendo umislio da je nametanje u njegovoj nadležnosti

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da se po Dejtonskom mirovnom sporazumu dogovara, a da je potpredsjednik Federacije BiH Refik Lendo umislio da je nametanje u njegovoj nadležnosti.

    • Ne zna čovjek da o zakonu o izboru sudija Ustavnog suda BiH već razgovaraju predstavnici svih naroda. Po Dejtonu se dogovara, a on umislio da je nametanje u njegovoj nadležnosti. Samo da previše ne zakasni sa svojim otvaranjem. Baš smo se mi u Srpskoj načekali novih budalaština – naveo je Stevandić na društvenoj mreži Iks.
  • Avdejevka pada, vojska bježi

    Avdejevka pada, vojska bježi

    U Avdejevki niko neće braniti gomilu ruševina i spaljenog gvožđa, rekao je Dmitro Lihovi, portparol Ukrajinskih oružanih snaga u regionu Tauri.

    Prema njegovim rečima, prioritet vojne komande je očuvanje života branilaca tog porušenog grada na istoku Ukrajine.

    Podsetimo, ruske snage već mesecima pokušavaju da osvoje Avdejevku, strateški važan grad na istoku Ukrajine. U poslednje vreme Rusi su dosta napredovali i prekinuli su nekoliko važnih puteva snabdevanja. Očekuje se da će pad Avdejevke biti pitanje dana, a ako i kada do njega dođe, biće to prvi ukrajinski grad koji su Rusi zauzeli u poslednjih osam meseci, nakon što su zauzeli podjednako razoreni Bahmut.

    “Najvažnije je spasiti živote vojnika”

    “U trenucima kada situacija na prvoj liniji fronta postaje izuzetno teška, najvažnije je spasiti živote vojnika i odvesti ih na drugu liniju fronta. Moramo biti fleksibilni i manevrisati kako bismo očuvali vojnike za dalja borbena dejstva, za oslobođenje ukrajinske teritorije“, rekao je danas Lihovi, a prenose ukrajinski mediji. Njegove reči se na proukrajinskim kanalima na Telegramu tumače kao najava povlačenja ukrajinskih snaga iz Avdejevke.

    Portparol je rekao da uništavanje Avdejevke i okolnih naselja pokazuje šta druga ukrajinska sela i gradovi mogu da postanu ako se linije fronta pomere na zapad.

    Portparol je tvrdio da je komanda vojske pripremila rezervne rute snabdevanja u slučaju da ruske snage preseku glavni logistički put u gradu. Međutim, dodao je da Oružane snage iz bezbednosnih razloga ne komentarišu situaciju u Avdejevki u realnom vremenu, što znači da je ovaj pravac možda već presečen, o čemu se nezvanične informacije već šire na proukrajinskim kanalima na Telegramu.

    Juče su pričali o pojačanjima

    Prethodno je portparol 110. odvojene mehanizovane brigade Ivan Sekač rekao da su neke jedinice te brigade prvi put posle dve godine izvedene iz grada na odmor i rotaciju, dodajući da je u grad stiglo pojačanje.

    Vojska je odbila da kaže o kakvom se pojačanju radi, uz napomenu da su branioci dobili snažnu podršku. Forbs je ranije pisao da je u grad stigla jedna od najboljih brigada u Ukrajini. Međutim, ova informacija još nije potvrđena.

  • Trivić: Inspekcija vrši politički pritisak na nas

    Imamo informacije iz Inspektorata od odgovornih inspektora da su dobili politički nalog od strane direktora Inspektorata da se vrši maltretiranje nas kao poslodavaca, što smatramo potpuno neprimjerenim.

    Rekao je to za “Nezavisne novine” Saša Trivić, vlasnik kompanije “Krajina Klas”, u čijem sastavu posluje i “Manja”, a nakon što je Republička tržišna inspekcija danas izrekla zabranu rada “Manji” u centru Banjaluke, pošto je, zbog izvođenja radova na objektu hotela “Palas”, srušen dio zgrade u kojem je prethodno bio smješten toalet koji su koristili posjetioci ovog ugostiteljskog objekta, čime je objekat praktično ostao bez prostorije za ličnu higijenu gostiju, a što je zakonska obaveza.

    Trivić kaže da je objekat još u sanaciji i da će toalet biti završen za dva dana, tako da očekuje da će inspekcija doći u subotu da otpečati lokal.

    “Sa druge strane, nije u pitanju samo taj lokal. Inspektorat je poslao u zasada tri naša dodatna lokala po tri inspekcije, što nije baš uobičajeno. Vrši se od strane inspektora veliki pritisak na naše radnike i naše poslovanje”, rekao je Trivić.

    Sve to, dodaje, vjerovatno ima veze sa time što je on predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske.

    “Mi ćemo, naravno, ispoštovati sve naloge i ako smo negdje pogriješili, platićemo kazne i tu ne vidimo išta sporno. Ali smatramo neprimjerenim da se na takav način vrši maltretiranje poslodavaca zbog njihovih izjava”, naveo je Trivić u izjavi za “Nezavisne novine”.

  • Ministarstvo zatražilo jaču kontrolu pekara u Srpskoj

    Ministarstvo zatražilo jaču kontrolu pekara u Srpskoj

    Ministarstvo trgovine i turizma Republike Srpske iniciralo je kod Republičke uprave za inspekcijske poslove Republike Srpske pokretanje intenzivne kontrole privrednih subjekata iz oblasti pekarske industrije, saopšteno je iz ovog ministarstva.

    “U proteklom periodu uočen je nesrazmjeran rast cijena pekarskih proizvoda u odnosu na osnovne sirovine koje se koriste u ovoj industriji, te je akcija kontrole pokrenuta u cilju zaštite potrošača u Republici Srpskoj“, tvrde iz Ministarstva.

    U skladu sa zakonom datim ovlaštenjima tržišni, kako se u saopštenju dodaje, inspektori će kontrolisati sve segmente poslovanja ovih privrednih subjekata, te će u slučaju evidentiranih neregularnosti izricati propisane upravne ili prekršajne mjere, uključujući kako novčane kazne, tako i mjere privremene zabrane rada.

  • Putin najavio vakcinu protiv raka

    Putin najavio vakcinu protiv raka

    Rusija je sve bliže stvaranju vakcina protiv raka, izjavio je danas ruski predsjednik Vladimir Putin.

    On je dodao da se može računati na njihovu ranu primjenu u individualnoj terapiji.

    “Približili smo se stvaranju takozvanih onkovakcina, vakcina protiv raka, i nove generacije imunomodulatornih lijekova. Očekujem da će uskoro oni biti efikasno korišteni kao metode individualne terapije”, rekao je Putin tokom plenarne sjednice Foruma budućih tehnologija.

    On je rekao da bi nova otkrića u oblasti medicine trebalo da budu dostupna ljudima i široko primjenjena u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, prenosi agencija “RIA novosti”.

    “Nova otkrića u oblasti medicine, metode prevencije, liječenja, novi lijekovi i oprema sami po sebi ne znače mnogo. Oni su osmišljeni da sačuvaju zdravlje naših građana, da budu dostupni ljudima i da se široko koriste u primarnoj zaštiti”, rekao je on.

    Putin je najavio povećanje finansiranja za inovacije u medicini i farmakologiji, prenosi “b92”.

  • Vučić: Spaljivali su kuće i crkve, pa mogu i lutke

    Vučić: Spaljivali su kuće i crkve, pa mogu i lutke

    Srbija će ljubomorno da čuva svoju vojnu neutralnost, ali i da čuva svoje građane, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

    Tokom boravka u Nišu, rekao je da je najvažnije gledati kako da zemlja gura unapred, da se razmišlja o većim platama i penzijama, ali i o jednoj najvažnijoj stvari – slobodi.Govoreći o formiranju Pokreta za narod i državu, on je rekao da će o tome više pričati narednih dana.

    “Mislim da je krajnje vreme i da je pravo i najbolje vreme za formiranje jednog širokog narodnog pokreta. Pred nama nisu laka vremena, mi moramo da ujedinimo sve snage svih ljudi koji žele dobro Srbiji. To je moj pokušaj da pronađemo najbolji odgovor za sve one koji bi da pokušaju da slome Srbiju i spolja i iznutra,” rekao je Vučić u Nišu.

    Kako je rekao, “mi moramo da ujedinimo sve snage svih ljudi koji žele dobro Srbiji, bez obzira na njihova, ne uvek istovetna mišljenja po različitim pitanjima”.

    On se osvrnuo i na paljenje lutke sa njegovim likom u Kaštelu Starom u Hrvatskoj, on kaže da “kada znamo da su spaljivali kuće i crkvu, šta fali da pale lutku”.

    “Kod njih je tradicionalno da spaljuju, sve što mogu da spaljuju su lutke,” istakao je Vučić.

    Upitan o ukidanju dinara od strane Prištine, Vučić kaže da je bio u pravu na sednici Saveta bezbednosti UN da Priština neće suspendovati odluku o dinaru.

    “Lagali su svoje zapadne partnere, oni ne puštaju dinare da ulaze više na Kosovo i Metohiju, u skladu sa tim na dnevnom nivou ćemo reagovati i gledati kako da pomognemo našem narodu, a videćemo kakva će biti reakcija onih koji su napravili prištinsku vlast,” rekao he Vučić.

    “Hoću svima u Nišu i celoj Srbiji da čestitam praznik, sutrašnje Sretenje, dan koji najrečitije govori o našoj istoriji, ali koji nam ukazuje i na put u budućnosti, put Karađorđeve hrabrosti, put Miloševe mudrosti i uvek borbe za očuvanje srpske nezavisnosti i slobode,” poručio je Vučić.

  • Nestorović: Srbi moraju živjeti u istoj državi

    Nestorović: Srbi moraju živjeti u istoj državi

    Naš cilj je da Srbi u Republici Srpskoj automatski postanu državljani Srbije i širićemo ovu ideju – rekao je Branimir Nestorović poslanik u Narodnoj skupštini Srbije na konferenciji za novinare u Banjaluci.

    Nestorović je rekao da je zadovoljan što je razgovarao sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i da se sa saradnicima dobro osjeća u Banjaluci, te da Srbi moraju živjeti u istoj državi.

    Govoreći o političkoj situaciji u Srbiji rekao je da država treba prekinuti pregovore s EU.

     – Ne želimo pregovore sa Amerikancima, Englezima, Evropskom unijom – poručio je Nestorović i dodao da ambasadora SAD-a u Srbiji, Kristofera Hila, treba proglasiti “personom non grata”.

    Ponovio je da je potrebno pregovore sa Evropskom unijom  prekinuti.

    – To je jedna farsa. Nikad nas neće primiti – kategoričan je Nestorović.

    Nestorović se osvrnuo i na izbore u Srbiji, rekavši da njegova lista neće podržati nijednu stranu pri formiranju vlasti u Beogradu.

    – Nećemo biti dio nijedne koalicije – zaključio je.

  • Dodik: Srpska želi sposobnost nezavisnog djelovanja; Srbija naš veliki prijatelj

    Dodik: Srpska želi sposobnost nezavisnog djelovanja; Srbija naš veliki prijatelj

    Republika Srpska želi da izgradi sposobnost nezavisnog djelovanja i postojanja sa jakim vezama koje bi mogli da uspostavumo sa Srbijom, rekao je Milorad Dodik predsjednik Republike Srpske nakon sastanka sa poslanicima u Narodnoj skupštini Srbije Branimirom Nestorovićem, Brankom Lukićem i Aleksandarom Pavićem.

    • Želimo da Srpska i Srbija sarađuju. Zahvalan sam Nestoroviću koji je bio i gost Srpske kada je obilježavala Dan Republike, 9.januara. Na sastanku smo razmijenili mišljenja i političke poglede na trenutnu situaciju – rekao je Dodik.

    Dodik je naglasio da je situacija na Kosovu pitanje svih Srba gdje god se nalazili.

    • Ono sto sada doživljavaju je zajednička opservacija nas, da je cilj međunarodne zajednice da se Srbi isele. Naš cilj je da Srpska izgradi sposobnost nezavisno djelovanje i postojanje sa jakim vezama koje bi mogli da uspostavumo sa Srbijom – rekao je Dodik.

    Kaže da ne vide da u procesu razgradnje Dejtonskog sporazuma ima mjesta za Republiku Srpsku i Srbe.

    • BiH je protektorat, kojim upravljaju “nezavršene situacije” potut Kristijana Šmita, koji je u “pokušaju da bude visoki predstavnik”.

    Dodik je poručio da u Republici Srpskoj američki ambasador ne može da drži predavanje niti može da se miješa u naša unutrašnja pitanja.

    • Smatram da svako ko je državljanin Republike Srpske treba da ima automatski i državljanstvo Republike Srbije. To pravo imaju i drugi narodi i tu ne bi trebalo da bude ništa sporno – poručio je predsjednik Srpske.
  • Dodik: U nakaradnoj BiH se pita Amerika, a u Srpskoj narod i njeni predstavnici

    Dodik: U nakaradnoj BiH se pita Amerika, a u Srpskoj narod i njeni predstavnici

    Sarajevske stranke, umjesto ravnopravnog i partnerskog odnosa, opet guraju priču o “pravima najbrojnijeg naroda” da odlučuje o procesima u BiH. Svakim njihovim pokušajem da negiraju osnovne principe na kojima počiva ova državna zajednica, ubijaju i Bosnu i Hercegovinu, rekao je Milorad Dodik predsjednik Republike Srpske.

    Opet imamo isti rasplet događaja. Svako ko prati politička dešavanja, može da dođe do istog zaključka – Amerikanci su opet odigrali svoje. “Trojka” se pokušala predstaviti kao nosilac promjena i konstruktivan partner, a u suštini su poslušnici koji ne mogu da iznesu i dovrše priču u vezi s ispunjavanjem reformi koje traži EU iz jednog prostog razloga – to se ne dopada Amerikancima – napisao je Dodik na društvenoj mreži Iks.

    I sad svi stojimo, navodi Dodik, zaglavljeni dok Amerikanci ne izmisle nešto novo što “trojka” može predstaviti kao svoje.

    -I Holandija je ovih dana naročito aktivna. Ministar Konaković još aktivniji. Kada su na osnovu pisanija raznih portala i medija koji su u službi stranaca, a ne na osnovu stvarnih činjenica, podizane sankcije protiv zvaničnika Srpske, predstavnici Bošnjaka su likovali i sami pozivali da se to privede kraju, da se spriječi moje političko djelovanje i Srpska izoluje i da se dižu optužnice – kaže Dodik.

    Ističe da je stvarni smisao svega toga bio disciplinovanje Srba.

    • To je način na koji Amerika funkcioniše. Ako vas ne mogu kupiti, onda će vas uništiti. Јasna stvar. Danas kada pišu o njima, nije im baš svejedno, sad kažu to su laži. Јednakim žarom su komentarisali i dočekali podizanje optužnice protiv mene, a pitanje je kada će početi podizati optužnice i protiv njih.

    Poručuje da BiH nema pravosuđe niti vladavinu prava.

    • U ovakvoj nakaradnoj BiH se pita Amerika, a u Srpskoj se pita narod i predstavnici srpskog naroda vode politiku koja je u cilju zaštite srpskih interesa. Spremni smo za EU i to otvoreno pokazujemo konkretnim djelima, ali bez spremnosti druge strane nema ni evropskog puta – istakao je Dodik.

    Navodi da su Bošnjaci pred najvažnijom odlukom i od njihove odluke zavisiće i sudbina BiH.

    • Amerika ne može da donosi odluke umjesto izabranih predstavnika, niti Bošnjaci mogu da ostvare dominaciju o kojoj maštaju. Svi treba da prihvate jedino moguće rješenje koje obezbjeđuje mir i stabilnost u BiH, a to je dosljedna primjena Dejtonskog sporazuma. Bez toga neće biti ni BiH, a ni evropskog puta – poručio je Dodik.