Autor: INFO

  • Nevakcinisanje djece neminovno vodi u epidemije

    Nevakcinisanje djece neminovno vodi u epidemije

    Roditelji u Republici Srpskoj se vrlo često, nažalost, odlučuju vakcinisati djecu od određenih oboljenja tek onog momenta kada čuju da se desio neki teški klinički smrtni slučaj, upozorila je u intervjuu za “Nezavisne novine” Jelena Đaković Dević, epidemiolog u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske.
    Ona je dodala da se trenutno u Republici Srpskoj bilježi 96 slučajeva velikog kašlja, a kako je dodala, većina njih je upravo iz Banjaluke.

    NN: Budući da u ovoj godini imamo pojavu velikog kašlja, ali i epidemiju morbila, a znamo da je vakcinacija najbolja prevencija za ova oboljenja, šta je uzrokovalo ove probleme?

    ĐAKOVIĆ DEVIĆ: Ukoliko govorimo o oboljenjima koja se mogu spriječiti vakcinacijom, onda je sigurno da će, ukoliko se dovoljan broj djece ne vakciniše, vremenom doći do većeg broja oboljelih, a time i do izbijanja epidemije.

    Institut za javno zdravstvo svake godine prati obuhvat vakcinacije, odnosno procenat vakcinisane djece u odnosu na broj planiranih, te smo analizom ovih podataka kod većine vakcina, prema podacima koje imamo za 2022. godinu, uočili da je obuhvat vakcinacije za prvu godinu života negdje oko 90 odsto. Međutim, imamo problem sa vakcinama koje slijede, a to je MRP vakcina, čija jedna komponenta štiti od morbila, a čija se prva doza daje u prvoj godini života i pred školu, obuhvat prvom dozom ove vakcine je 69 odsto, a sa drugom oko 76 odsto, što je veoma daleko od potrebnih 95 odsto za ostvarenje kolektivnog imuniteta.

    Kada govorimo o kombinovanoj petovalentoj vakcini koja štiti jednim dijelom od velikog kašlja, takođe imamo nešto niže brojeve u revakcinaciji, koji utiču na uslove u kojima se može pojaviti epidemijski oblik ovih bolesti.

    NN: Nismo se nadali da nam se bolesti koje su bile gotovo iskorijene vrate na velika vrata, da li možemo očekivati i neka druga oboljenja?

    ĐAKOVIĆ DEVIĆ: U Republici Srpskoj djeca se vakcinišu protiv deset zaraznih bolesti koje mogu prouzrokovati teške infekcije, pa čak, nažalost, i smrtne ishode. Ove bolesti su u svom kliničkom obliku veoma teške, kao što su difterija, tetanus, veliki kašalj, kao i dječja paraliza, ali i lakši oblici bolesti koje u određenom procentu mogu imati komplikacije.

    Kada govorimo o morbilima, oni u određenom procentu mogu dati vrlo teške i po život opasne komplikacije.

    Svjedoci smo da imamo slučajeve morbila, koja je veoma zarazna bolest, kod ove bolesti potreban je visok kolektivni imunitet, odnosno visok procenat vakcinisanog stanovništva, kako bismo smanjili širenje ove bolesti.

    Takođe, ako govorimo o nekim drugim bolestima, kao što je tetanus, to se ne može dobiti od neke druge osobe već iz okoline, tako da na nivou pojedinca ne možete biti zaštićeni ukoliko su druge osobe vakcinisane, tako da sam oblik pojavljivanja određene bolesti zavisi od njene specifičnosti.

    NN: Da li je od pojave ovih oboljenja došlo do povećanog broja vakcinisanih, koliki je obuhvat vakcinacijom protiv velikog kašlja, a koliki protiv morbila, te koliki procenat revakcinacije za oba oboljenja?

    ĐAKOVIĆ DEVIĆ: Roditelji djecu vrlo često odvode da prime neku od propuštenih vakcina tek ona kada čuju da se desio neki teški klinički slučaj ili smrtni ishod. Strah se, nažalost, javlja tek onda kada čuju koje su posljedice bolesti koja je mogla biti spriječena, jer smo zahvaljujući vakcinaciji zaboravili kako neka oboljenja izgledaju.

    Naravno da ovakve situacije ne bi trebale biti razlog za vakcinaciju djece, nego uobičajen korak.

    Ako govorimo o MRP vakcini, procenat vakcinacije prvom dozom je 69 odsto, dok je sa drugom negdje oko 76 odsto, kada je riječ o kombinovanoj petovalentnoj vakcini, tu imamo problem sa revakcinacijom, tu su brojevi nešto niži.

    NN: Koji su razlozi što roditelji odbijaju da vakcinišu mališane (neznanje, strah ili neinformisanost)?

    ĐAKOVIĆ DEVIĆ: Mi nemamo egzaktne podatke o stavovima i mišljenjima roditelja u Srpskoj, ali u skladu sa podacima iz svijeta imamo nedostatak povjerenja u sigurnost vakcina, sumnje u njihov kvalitet, kao uticaj raznih tekstova koji se danas mogu pronaći na internetu.

    Danas, nažalost, odbijanje vakcinacije nije samo pitanje epidemiologa, ova pojava postaje nešto što bi mogli komentarisati ne samo medicinski stručnjaci, nego i komunikolozi, sociolozi, kao i psiholozi. Na našem području je primijećeno da je kod roditelja najviše sporna MRP vakcina protiv morbila, a razlog za to je jedan sporni članak iz 1998. godine u kojem je tim ljekara iz Velike Britanije tvrdio da je ova vakcina povezana sa autizmom. Članak je povučen, ali je strah kod roditelja ostao.

    NN: Kako probuditi svijest roditelja da vakcinacijom štite svoju, ali i tuđu djecu?

    ĐAKOVIĆ DEVIĆ: Sigurno je da bi veća saradnja sa roditeljima, pristupačnost informacijama kao promocija imala rezultate. Moramo da budemo sigurni da oni imaju prave informacije, sigurno je da različite grupe roditelja informacije dobijaju na različite načine.

    Takođe, na nama je da razumijemo roditelje, da im pružimo što više informacija, i da ih oni shvate na pravi način.

    NN: Imamo zakon koji definiše način imunizacije, smatrate li da je potrebno da se mijenja, budući da roditelji mogu da plate kaznu i na taj način izbjegnu da vakcinišu djecu, a samim tim ugrožavaju ostatak kolektiva u kojem njihovo dijete boravi?

    ĐAKOVIĆ DEVIĆ: O promjeni bilo kakve zakonske regulative bi trebalo voditi diskusiju u širim krugovima i razmatrati da li bi veće mjere donijele značajniji rezultat.

    Sa druge strane, ukoliko znamo da nevakcinisane osobe ugrožavaju ne samo svoje zdravlje nego ugrožavaju djecu koja nisu dovoljno stara da prime vakcinu ili imaju određeno hronično oboljenje pa ne mogu da prime vakcinu, onda svakako sam čin nevakcinisanja predstavlja faktor koji utiče na javno zdravlje u jednoj zajednici ili kolektivu i o tome treba voditi računa.

  • Ko je kriv za neuspjeh BiH na putu u EU?

    Ko je kriv za neuspjeh BiH na putu u EU?

    Iako rok za usvajanje “evropskih zakona” neophodnih za otvaranje pregovora BiH sa EU još nije istekao, već su počele optužbe ko je kriv, i gotovo je izvjesno da neće biti usvojeni zakon o sudovima i zakon o sukobu interesa, a pogotovo ne izmjene Izbornog zakona BiH, koji je takođe bio dio paketa dogovora lidera političkih partija koje čine vlast na nivou BiH.

    Jedini “evropski zakon” koji bi mogao biti usvojen je zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma s obzirom na to da je za danas zakazana sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH na kojoj bi se o tome trebalo odlučivati.

    Još ranije gotovo svi lideri političkih partija, uključujući i one iz Republike Srpske, rekli su da nemaju ništa protiv tog zakona, koji je još ranije usvojen i u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.

    “Nije ostalo mnogo vremena da se riješi problem zakona o pranju novca i finansiranja terorizma, zakona o sudovima i o sukobu interesa. Moramo vidjeti zakone ne samo usvojene u Savjetu ministara, nego i u oba doma parlamenta. Moja šefica Ursula fon der Lajen je prije nekoliko sedmica rekla da nam treba svaki mogući argument koji možemo predstaviti u Briselu”, rekao je Johan Zatler, šef Kancelarije EU, dodajući da se radi o velikoj prilici za BiH te da su sedmice uoči Evropskog samita, koji se održava od 21. do 23. marta, ključne i da se nada da će danas biti prva odluka u Domu naroda o zakonu o pranju novca, a sljedeće sedmice druga dva zakona.

    Zatler, međutim, smatra da nema vremena za usvajanje izmjena Izbornog zakona, a koje su, kako je istakao, ključne za evropski put, jer se mora mijenjati i Ustav BiH, osim u dijelu integriteta izbornog procesa, dok je Elmedin Konaković, predsjednik NiP-a, juče istakao da mu je prijedlog Hrvatskog narodnog sabora, odnosno HDZ-a, neprihvatljiv.

    Ipak, iako do sjednice Evropskog samita, pa i do kraja mjeseca koji je postavljen kao neki rok, još ima vremena, Ambasada SAD već je izašla sa saopštenjem da će u slučaju da BiH ne dobije zeleno svjetlo za početak pregovora, krivac biti Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.

    “On sada želi pobjeći od odgovornosti za svoje postupke, ali ako BiH ne učini još jedan korak naprijed u martu, jasno je gdje će biti krivica: na gospodinu Dodiku”, objavljeno je na nalogu Ambasade SAD u BiH na društvenoj mreži X.

    Slično kao i Ambasada SAD misli i Konaković, koji je rekao: “Super mi je ovaj zadnji Dodik kojeg gledam. Veći je evropejac nego svi mi”.

    “Ne znam kakva će mu biti reakcija iz Moskve na sve ovo. Njegova najava i stalna retorika mogu jedino napraviti problem njemu i Republici Srpskoj. Izložiće ih ogromnoj izolaciji. Bitno je da znamo koliko nam znači evropsko tržište”, rekao je Konaković, koji je isto kao i Ambasada SAD u priču o evropskom putu i neuspjehu upleo i Rusku Federaciju.

    Sam Dodik, reagujući na Ambasadu SAD, rekao je da oni svakim svojim obraćanjem, i njeni eksponenti podržavaoci, potvrđuju koliko im je zapravo stalo do očuvanja kolonijalnog statusa BiH.

    “Svakim svojim obraćanjem Ambasada SAD, njeni eksponenti i podržavaoci, potvrđuju koliko im je zapravo stalo do očuvanja kolonijalnog statusa BiH. Draga gospodo iza tastature, pitanja koja vi postavljate vas se ne tiču. Radi se o EU integracijama, kojima je srpski narod posvećen i o kojima razgovaramo s institucijama EU ili njihovim predstavnicima ovdje. Možete li zadržati bar malo pristojnosti u ponižavanju čitavog kontinenta miješanjem u stvari koje se vas apsolutno ne tiču”, naveo je Dodik u svojoj objavi navodeći da su on lično i Republika Srpska uključeni u dogovor te da je problem što su partneri sa kojima bi trebalo da dogovaraju isključeni kao i da ih je upravo Majkl Marfi, ambasador SAD u BiH, isključio, ili možda želi pregovarati umjesto njih.

    On je rekao da to vide i građani bošnjačke nacionalnosti te da im zato podvala neće proći, i neće ni njega ni Republiku Srpsku optužiti za neuspjeh, istovremeno naglašavajući da će upravo Marfi biti glavni krivac ukoliko BiH ne otpočne pregovore s EU.

    I pored toga što su već počele optužbe za neuspjeh BiH, Edin Forto, predsjednik Naše stranke, nada se da će do kraja februara radne grupe koje su formirane usaglasiti ključne zakone za dobijanje datuma za otvaranje pregovora s EU.

    “Nadam se da će se uskoro ti zakoni svesti na možda jednu ili dvije stvari koje treba da se razriješe. U idealnom scenariju će se i te stvari riješiti i dobićemo gotov tekst”, rekao je Forto.

  • Nijagarini vodopadi u bojama srpske zastave

    Nijagarini vodopadi u bojama srpske zastave

    Ambasada Srbije u Otavi organizovala je prijem povodom Dana državnosti Srbije, kojem je prisustvovalo više od 230 zvanica, a povodom Dana državnosti Srbije Nijagarini vodopadi bili su osvetljeni u bojama srpske zastave.

    Svečanosti u Ambasadi Srbije u Otavi prisustvovali su predstavnici Senata Kanade, Donjeg doma parlamenta Kanade, predstavnici Ministarstva spoljnih poslova Kanade, predstavnici diplomatskog kora, srpske dijaspore i druge ugledne zvanice.

    Ambasador Srbije Dejan Ralević i zamjenik ministra spoljnih poslova Kanade Aleksandar Levek istakli su na prijemu tradiconalno dobre odnose Srbije i Kanade.

    Ralević i Levek su naročito ukazali na značaj srpske dijaspore koja povezuje dvije zemlje, kao i na ekonomsku saradnju koja sve više dobija na značaju.

    Gosti su imali priliku da na skupu koji je počeo intoniranjem srpske i kanadske himne čuju i Drugu rukovet Stevana Mokranjca u izvođenju crkvenog hora crkve Svetog Stefana u Otavi.

  • Zastave Republike Srpske i Srbije ispred Parlamenta Srbije

    Zastave Republike Srpske i Srbije ispred Parlamenta Srbije

    Ispred Narodne skupštine Srbije večeras su povodom Sretenja – Dana državnosti Srbije, postavljene zastave Republike Srpske i Srbije.

    Srbija je obilježila Sretenje – Dan državnosti, 220 godina od Prvog srpskog ustanka i 189 godina od Sretenjskog ustava, kojim je započeo razvoj savremene srpske države.

    Manifestacije su održane u Orašcu, Oplencu, Kragujevcu i Beogradu.

    Prisustvovali su najviši zvaničnici Srbije i Republike Srpske.

  • Dodik: Svima treba dati razvojnu šansu, ali uslov je da se radi po najvišim ekološkim standardima

    Dodik: Svima treba dati razvojnu šansu, ali uslov je da se radi po najvišim ekološkim standardima

    Svima treba dati razvojnu šansu, ali neće dobiti dozvolu onaj ko zagađuje životnu sredinu, poručio je za RTRS predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, komentarišući skup za potpisivanje peticije u Loparama koja će biti upućena u NSRS za donošenje Deklaracije o protivljenju otvaranja rudnika litijuma i drugih elemenata na dijelu planine Majevice koji pripada opštini Lopare.

    • Litijum je danas jedna od najvrijednijih ruda, koji je potreban čovječanstvu i ukoliko se stvari budu kretale ka upotrebi električnih automobila, potrebno je riješiti pitanje baterija, a tu je litijum veoma važan – istakao je Dodik.

    Prema njegovim riječima postoje negativni primjeri u svijetu, gdje dođu bogataši i “razvale” nešto, ali da to ne mora da znači da će biti tako i kod nas.

    • Mi nećemo nikome ništa dati u koncesiju. Sve što radi međunarodna zajednica u cilju je da se oduzme imovina Republici Srpskoj. Nije tu samo litijum, imamo mi još nekih metala koji nedostaju Evropi i svijetu. Evropa uvozi kompletne zalihe magnezijuma, a samo na nekim lokalitetima imamo zalihe od 90 miliona tona te rude. Uslov da se bilo šta radi jeste da se prave fabrike za preradu, ekološki na najvišim standardima – rekao je Dodik.

    Dodik je podsjetio da je sličan primjer bio i sa izgradnjom Termoelektrane u Stanarima.

    Dodik je još jednom ponovio da i ako se desi koncesija, nikakvih zagađenja neće biti.

    • Tamo će morati da se na licu mjesta prerađuje ta ruda. Da ima pozitivne efekte za cijeli kraj, u zapošljavanju, proizovodnji, u podizanju bruto domaćeg proizvoda. Do nedavno su ovi iz opozicije pričali gdje su nam fabrike, kada se povede priča o tome, opet ne valja – naglasio je Dodik.

    Istakao je da za razliku od današnje opozicije ima jasnu viziju kako voditi politiku uspješne Republike Srpske.

    • Politika može biti uspješna kod nas samo ako se vodi jako, snažno, autorativno, a ne da budete potrčko neke druge politike. Zato je SDS i spao na ovako niske grane. Opozicija i postoji da remeti neke stvari, ali da ne ide protiv interesa vlastite države – podsjetio je Dodik.
  • Dodik čestitao odlikovanima povodom Sretenja

    Dodik čestitao odlikovanima povodom Sretenja

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izrazio je večeras zadovoljstvo što su u Beogradu, u čast Sretenja, odlikovani i pojedinci i ustanove iz Srpske.

    Prisustvovao sam večeras u Beogradu dodjeli odlikovanja zaslužnim pojedincima i institucijama, koje je uručio predsjednik Srbije Aleksandar Vučić povodom Dana državnosti Srbije. Upućujem iskrene čestitke svim odlikovanima – napisao je Dodik na Iksu.

    Dodik je izrazio zadovoljstvo jer su među nagrađenima i predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, akademik Rajko Kuzmanović, glumci Nikola Pejaković i Biljana Čekić, te Narodno pozorište Republike Srpske.

    • Srbija nije zaboravila ni našeg heroja Spomenka Gostića, dodijelivši mu posthumno medalju za hrabrost “Miloš Obilić” naveo je Dodik.
  • Stevandić: Dan državnosti Srbije – praznik slobode

    Stevandić: Dan državnosti Srbije – praznik slobode

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, koji je večeras u Beogradu primio visoko priznanje države Srbije – Sretenjski orden prvog stepena izjavio je za Srnu da su Srbi, bez razlike sa koje su strane Drine, jedna porodica koja se međusobno čuva.

    On je naveo da su Republika Srpska i Srbija od vremena kada je na njenom čelu Vučić otvorile jedna prema drugoj i da je počeo period samopoštovanja koje gradi srpski identitet.

    “To znači da smo uvijek na putu slobode, a nikada poniženje i da smo spremni da podneseom teret koji sloboda traži”, naglasio je Stevandić.

    Stevandić je rekao da je prepoznavanja borbe Srpske i odnosa prema Srbiji rezultiralo i odlikovanjima koje su ranije dobili predsjednik Republike Srpske i srpski član Predsjedništva BiH, a ove godine on.

    “Sve to govori o do sada najboljim vezama Srbije i Republike Srpske i zajedničkoj težnji i prema miru i progresu, bezbjednijoj i boljoj budućnosti, kao i brizi za vlastite nacionalne interese, za imovinu, teritoriju i prava koje srpski narod ima”, istakao je on.

    Stevandić je napomenuo da je u Republici Srpskoj uvijek značajna priznanja Srbije i podsjetio da je i Republika Srpska najsjajnijim odličjima odlikovala i predsjednika Srbije i njegove saradnike.

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić odlikovao je, povodom Dana državnosti Srbije, sretenjskim ordenom pojedince i institucije iz Srbije, Republike Srpske, Crne Gore, ali i inostranstva.

    Među odlikovanim iz Republike Srpske su i predsjednik Akademije nauke i umjetnosti Republike Srpske Rajko Kuzmanović.

    Zlatnom medaljom za hrabrost posthumno je odlikovan Spomenko Gostić, jedan od najmlađih boraca Vojske Republike Srpske koji je poginuo 1993. godine sa samo u 15 godina.

    Karađorđevu zvezdu dobili su i glumac Nikola Pejaković i glumica Biljana Čekić koja je ostvarila upečatljivu ulogu u filmu “Dara iz Jasenovca” dok je Narodno pozorište Republike Srpske odlikovano Sretenjskim ordenom drugog reda

  • Sretenjski orden za Stevandića, Kuzmanovića, Spomenka Gostića, Biljanu Čekić i Nikolu Pejakovića

    Sretenjski orden za Stevandića, Kuzmanovića, Spomenka Gostića, Biljanu Čekić i Nikolu Pejakovića

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić odlikovao je, povodom Dana državnosti Srbije, sretenjskim ordenom pojedince i institucije iz Srbije, Republike Srpske, Crne Gore, ali i inostranstva.

    Sretenjskim ordenom prvog stepena odlikovani su predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, akademik Rajko Kuzmanović, dok je posthumno zlatnom Medaljom za hrabrost “Miloš Obilić” odlikovan Spomenko Gostić, jedan od najmlađih boraca Vojske Republike Srpske koji je u 15. godini poginuo 1993. godine u BiH.

    Karađorđevu zvezdu dobili su i glumac Nikola Pejaković i glumica Biljana Čekić iz Republike Srpske, čuvena Dara iz Јasenovca.

    Predsjednik Srbije je odlikovanja dodijelio pojedincima i institucijama iz različitih oblasti kulturnog, privrednog, sportskog i društvenog života.

    Vučić je odlikovao Večernje novosti Sretenjskim ordenom prvog stepena, objavio je ovaj list.

    Sretenjskim ordenom prvog stepena odlikovani su, osim Stevanduića i Kuzmanovića, i akademici Vlada Urošević, Zoran L. Kovačević, Bela Balint i Ninoslav Radovanović, episkop niški Arsenije, te igumanija Pećke patrijaršije mati Haritina.

    Ovaj orden, prvog, drugog i trećeg stepena, dobile su i institucije Letopis Matice srpske, Specijalna bolnica za rehabilitaciju i edukaciju Banja Koviljača, Klinika za ginekologiju i akušerstvo KBC Srbije, KBC Kosovska Mitrovica, Škola za muzičke talente u Ćupriji…

    Među dobitnicima je više ličnosti iz Crne Gore, pa je tako Radomir Uljarević, književnik i kulturni djelatnik, dobio Sretenjski orden trećeg stepena, a Marko Kovač, bivši crnogorski ministar pravde, Orden srpske zastave drugog stepena.

    Odlikovanja su dobile i institucije i pojedinci iz oblasti kulture.

    Dječaci koji su ranjeni na Badnji dan prošle godine u Gotovuši kod Štrpca na Kosmetu, Miloš i Stefan Stojanović, odlikovani su Zlatnom medaljom za hrabrost “Miloš Obilić”, dok je djevojčica anđeoskog glasa Pavlina Radovanović iz Orahovca odlikovana Karađorđevom zvezdom trećeg stepena.

    Visoka državna priznanja Srbije dobili su i stranci, pa je Orden srpske zastave prvog stepena dobila predsjednica Kineskog instituta za međunarodne odnose i nekadašnja ambasadorka Kine u Srbiji Čen Bo.

    Predsjednik Svjetskog ekonomskog foruma Berge Brende dobio je Orden srpske zastave prvog stepena, a ambasador Španije u Srbiji Raul Bartolome Molina odlikovan je Ordenom srpske zastave prvog stepena.

    Ambasador Mađarske pri Savjetu Evrope Hari Aleks Rus odlikovan je Ordenom srpske zastave trećeg stepena.

  • Lopare: Peticija protiv otvaranja rudnika litijuma

    Lopare: Peticija protiv otvaranja rudnika litijuma

    U Loparama je danas održan Narodni skup za potpisivanje peticije – građanske inicijative koja će biti upućena Narodnoj skupštini Republike Srpske za donošenje Deklaracije o protivljenju otvaranja rudnika litijuma i drugih elemenata na dijelu planine Majevice koji pripada opštini Lopare.

    Potpisivanje peticije je jedan od načina borbe mještana Lopara da se zaštite prirodna bogatstva ovog kraja.

    Predsjednik Republike Milorad Dodik rekao je da svima treba dati razvojnu šansu, ali da niko neće dobiti dozvolu ko zagađuje životnu sredinu.

    Naglasio je da se neće ništa raditi dok ne bude konsenzusa sa lokalnim stanovništvom.

    Mještani Lopara nakon pronalaska litijuma i drugih ruda na Majevici, strahuju da bi njihova eksploatacija potpuno uništila životnu sredinu u ovoj regiji.

    Potpisivanje peticije pokrenuto je da bi to bio argument koji bi dostavili Narodnoj skupštini, kaže načelnik opštine Rado Savić. Očekuju da skupština donese Deklaraciju o zabrani izgradnje rudnika na Majevici.

    • Mi se sada borimo da Vlada Republike Srpske ne odobri koncesiju za eksploataciju i zato smo pripremili Deklaraciju koju ćemo uputiti u Narodnu skupštinu. Već smo dobili ovjeru dokumenata i krećemo u prikupljanje potpisa. 3000 potpisa nam treba – naglasio je Savić.
    • Šaljem poruku iz Lopara da se pita narod i njeni predstavnici i molim predsjednika Srpske i Vladu da uvaže ovaj skup i ovaj narod sa Majevice – poručio je Milenko Ristić, predsjednik Skupštine opštine Lopare.

    Opozicija se protivi Nacrtu zakona o geološkim istraživanjima i eksploataciji litijuma na Majevici.

    • Analizirajući ovaj Zakon o geološkim istraživanjima je poistovjećen sa terminom geološka eksploatacija. Ovdje se radi o tome da Vlada Srpske pravi preduslov da lokalna zajednica neće moći učestvovati u odlučivanju da li će se ili ne, na teritoriji tih lokalnih zajednica vršiti istraživanje i eksploatacija ruda – naveo je Želimir Nešković, potredsjednik SDS.

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da se u Loparama ništa neće raditi dok se ne uspostavi konsenzus sa lokalnim stanovništvom i dok svoje mišljenje ne kaže stručna javnost. Osudio je negativne istupe opozicije nakon pronalaska litijuma na Majevici, ali i one koji dolaze iz Srbije stvarajući atmosferu bunta i nepovjerenja.

    • Ti koji dolaze iz Beograda koji uspostavljaju atmosferu i hoće da zadrže bilo kakve aktivnosti jer one su obavezne, dok se to ne stavi sve u ruke stranaca kao što to hoće PDP, a da li ovi razumiju ili ne to još ne znam ali uglavnom su tu, e to je drugo pitanje. Mi vodimo potpunu suverenu politiku i po tom pitanju, nikakvo zagađenje se neće desiti i niko odvlačiti rudu neće. I tamo će morati da se prerađuje ruda i to na licu mjesta i da to ima efekta zapošljavnja, da ima efekta u proizvodnji, da to ima efekta podizanja BDP – poručio je Dodik.

    Na Majevici su nekoliko godine trajala istraživanja koja su provedena u skladu s najvišim geološkim i ekološkim standardima.

  • Ukrajina priznala: Povlače se

    Ukrajina priznala: Povlače se

    Ukrajina u pojedinim oblastima grada Avdejevke u Donjecku povlači trupe na “povoljnije položaje”, izjavio je danas portparol Ukrajinske vojske Dmitro Ligovij.

    Ligovij je rekao da je Ukrajina aktivirala rezervnu logističku rutu za grad, ali da se teško odvija snabdevanje Avdejevke i evakuacija iz grada, preneo je Rojters.

    Rusija pokušava da zauzme taj grad na istoku Ukrajine nakon više meseci teških borbi.