Autor: INFO

  • Cvijanović: MIP nije Konakovićeva ćaćevina, umjesto da gradi dobre odnose sa prijateljskim zemljama, on ih uporno urušava

    Cvijanović: MIP nije Konakovićeva ćaćevina, umjesto da gradi dobre odnose sa prijateljskim zemljama, on ih uporno urušava

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je da pismo Elmedina Konakovića upućeno evropskom komesaru za proširenje i susjedstvo Oliveru Varheljiju nije stav BiH, već isfrustriranog pojedinca koji u kontinuitetu zloupotrebljava svoju poziciju.

    To je problem sa bošnjačkim kadrom. Sve što je zajedničko oni bi uzurpirali, odlučivali bi u svoje ime, a onda prodavali maglu da je to u ime svih – istakla je Cvijanović za Srnu upitana da prokomentariše Konakovićevo pismo upućeno Varheljiju u kojem ga kritikuje zbog, kako je naveo, javnog pridruživanja sramnoj propagandi predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

    Cvijanović je istakla da Ministarstvo inostranih poslova u Savjetu ministara nije ćaćevina Elmedina Konakovića, pa da on sam, autonomno odlučuje šta hoće a šta neće, iako se on ponaša kao da to jeste tako.

    – Umjesto da kao ministar inostranih poslova gradi, on uporno urušava odnose sa prijateljskim zemljama. Konaković uzima sebi pravo da dijeli lekcije svakome ko ne misli kao on, kako izvan, tako i unutar BiH. To nije politika, niti diplomatija. To ne priliči jednom šefu diplomatije, ali priliči nekome ko nas sve redom i to u kontinuitetu gnjavi svojim nervoznim reakcijama – konstatovala je Cvijanović.

  • Konaković optužio Varheljija da se priklonio Srbiji, a protiv rezolucije

    Konaković optužio Varheljija da se priklonio Srbiji, a protiv rezolucije

    Ministar spoljnih poslova u Savjetu ministara BiH Elmedin Konaković uputio je otvoreno pismo evropskom komesaru za proširenje i susjedstvo Oliveru Varheljiju u kojem ga je optužio da se priklonio Srbiji, protiv rezolucije o Srebrenici.

    Konaković kaže da je od Varheljija očekivao “odgovorniji, ozbiljniji, humaniji stav po pitanju rezolucije o Srebrenici.

    – Zbog funkcije koju obavljate morate znati da su vaše riječi teške i bolne, pogotovo onda kada su u sukobu sa onim što su univerzalne ljudske vrijednosti, moralne norme, međunarodno pravo i konvencije UN – napisao je Konaković.

    On tvrdi da je rezolucija suštinski usmjerena ka izgradnji pravde i trajnog mira koji je, kako kaže, potreba regionu.

    Zabrinjava ga kada Varhelji, kad kako navodi, svojim javnim istupima insinuira kolektivnu krivicu čitavog naroda, tako što u “svojim izjavama parafrazirate riječi Aleksandra Vučića”.

    Konaković je istovremeno Varheljija obavijestio da resor na čijem je čelu u Savjetu ministara BiH neće nastaviti implementaciju Akcionog plana o prenosu znanja o procesu pristupanja Evropskoj uniji sa Ministarstvom spoljnih poslova i trgovine Mađarske.

    Ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto izjavio je da Mađarska neće glasati za rezoluciju o Srebrenici u GS UN.

    Sijarto je to rekao na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsednikom Republike Srpske Milorada Dodika, tokom njegove posete Budimpešti.

  • Višković: Rezolucija istorijski ne znači ništa, ali politički može napraviti problem

    Višković: Rezolucija istorijski ne znači ništa, ali politički može napraviti problem

    Usvajanje rezolucije o Srebrenici na ovakav način je možda i početak kraja Ujedinjenih nacija, u obliku u kojem smo ih do sada znali. Očito je ovo postao prostor lobističkih, interesnih sfera, gdje je pogaženo međunarodno pravo, rekao je u intervjuu za Banjaluka.net predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković govoreći o najavi usvajanja rezolucije o Srebrenici na sjednici Generalne skupštine UN-a.

    Ta rezolucija u istorijskom smislu ne znači ništa, ali u političkom smislu predstavlja veliki problem jer će poremetiti odnose unutar BiH – kazao je premijer Višković.

    Glasanje je najavljeno za 23. maj. Vlada je SB UN uputila svoj izvještaj, ali i Izvještaj Nezavisne međunarodne komisije o stradanju svih naroda u Srebrenici u periodu 1992-1995. godine. Šta Vi očekujete i kakve će ovo posljedice imati?

    VIŠKOVIĆ: Hipoteku genocidnosti koju nosi ta rezolucija nosiće svaki Srbin bez obzira gdje se nalazi. I to je ono što bi svi Srbi širom svijetu trebalo da razumiju.

    Ne tiče se ovo samo Srba iz Republike Srpske, nego svih. Prije svega želim da zahvalim Srbiji na razumijevanju i na diplomatskim naporima. Prije svega predsjedniku Vučiću i njegovom timu. On je već dva puta boravio u Njujorku, gdje je lobirao i održao na desetine sastanaka s predstavnicima brojnih zemalja.

    Međutim, ovo je politička priča. Gdje Srbija prođe u lobiranju, za njima idu Nijemci i pokušavaju to pokvariti. Dakle, vidite da postoji politički interes kako bi oprali svoju biografiju.

    Јa sam u jednom momentu rekao da je ovo možda i početak kraja Ujedinjenih nacija, u obliku u kojem smo ih do sada znali. Očito je ovo postao prostor lobističkih, interesnih sfera, gdje je pogaženo međunarodno pravo.

    Prije mjesec dana promijenjena su pravila glasanja, upravo da se ne bi doživio fijasko tokom glasanja. Oduvijek je bilo da su suzdržani dodavani onima “protiv“. Ako je zbir suzdržanih i “protiv“ veći nego “za“, nijedan dokument ne može biti usvojen. Dakle, ako su 193 zemlje s pravom glasa, njima treba 97 ruku za prostu većinu. Oni je nemaju. Neće je imati ni do 23. maja. Danas se govori o nekih 80 zemalja koje će glasati “za“.

    Ono što želim naglasiti je da su sve rezolucije koje su se odnosile na genocid usvajane jednoglasno. I to nešto govori.

    Rezolucije Generalne skupštine nisu obavezujuće, za razliku od rezolucija Savjeta bezbjednosti UN. Ova rezolucija je više protokolarna. Međutim, bošnjački narod i neke neprijateljski nastrojene vlade i zemlje prema Republici Srpskoj misle da tu rezoluciju u narednom periodu mogu da koriste u političke svrhe.

    Šta to znači?

    VIŠKOVIĆ: U smislu da Republiku Srpsku proglase genocidnom pa da traže da se ukine itd. Sada imamo i informaciju da drugi amandman Crne Gore, koji kaže da je Republika Srpska neupitna, nije usvojen. Usvojen je onaj koji kaže da je odgovornost pojedinačna. To znači da se Republika Srpska ne može tretirati kao genocidna. Međutim, oni su igrali na varijantu da poslije te rezolucije krenu ka pokušaju ukidanja Srpske.

    Vlada je poslala i izvještaj o stradanjima svih naroda u srebreničkoj regiji od 1992. do 1995. godine Nezavisne međunarodne komisije na čijem čelu je Gideon Grajf.

    VIŠKOVIĆ: Komisija u kojoj su bili neki od najvećih autoriteta iz oblasti koja se bavi genocidom, utvrdila je da se tu nije desio genocid. A oni su obradili period od 1992. do 1995. godine, a ne samo nekoliko dana jula 1995. Kada je izvještaj objavljen, kao Vlada smo se potrudili da izvještaj dođe do svih ambasadora zemalja članica Ujedinjenih nacija.

    Da li će neko od njih da ga pročita, nisam optimista. Ima više od 1.000 stranica, ali dovoljno je da pročitaju samo zaključak. Biće im jasno kako se manipulisalo brojevima. Јedan broj njih koji se vode kao sahranjeni danas je živ. Ima onih koji su stradali prije i poslije tih dešavanja.

    Takođe, 28. divizija tzv. Armije RBiH u tom periodu odlučila je da izvrši proboj od Srebrenice prema Tuzli, skoro 80 kilometara kroz teritoriju koju je tada kontrolisala Vojska Republike Srpske. U tom njihovom proboju je stradalo negdje oko 2.300 lica. Tu je, nažalost, bilo 1.200 onih koji su izgubili život na način koji nije u skladu s važećim konvencijama i to je, po meni, težak zločin. Zločin pojedinačnog karaktera i najveći broj tih pojedinaca je ili presuđeno ili su u sudskim sporovima.

    Ta rezolucija u istorijskom smislu ne znači ništa, ali u političkom smislu predstavlja veliki problem.

    Na koji način?

    VIŠKOVIĆ: Može da se odrazi na odnose unutar BiH. Predstavnici drugog entiteta u zajedničkim institucijama su zloupotrijebili svoj položaj. Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović je s razlogom podnijela određeni broj krivičnih prijava. Ne može ambasador BiH pri UN da lobira za ovaj dokument iza leđa Predsjedništva BiH, koje je nadležno za spoljnu politiku.

    Možemo čak reći i da je ministar inostranih poslova Elmedin Konaković vjerovatno znao za ta dešavanja, a o tome nije obavijestio Predsjedništvo BiH.

    Vjerovatno su znali i članovi Predsjedništva Komšić i Bećirović.

    VIŠKOVIĆ: Ne mogu sad da tvrdim da li je Komšić znao ili nije. Bećirović vjerovatno jeste. Bećirović već neko vrijeme o trošku građana BiH boravi u SAD i lobira za rezoluciju. Ako misli da lobira za budućnost BiH, griješi. Oni ovim BiH prave više štete, nego koristi, iako se kunu u BiH i njene institucije.

    Rezolucije Generalne skupštine su neobavezujuće, a SB UN su obavezujuće. Međutim, imamo na sceni nepoštovanje Rezolucije 12 44 SB UN po pitanju Kosova i Metohije od strane političara iz Sarajeva, koji pri tome krše i zvanični stav institucija BiH u koje se kunu. Nedavno su neki glasali i za prijem tzv. Kosova u Savjet Evrope

    VIŠKOVIĆ: Već sam to rekao da je ovo možda i početak kraja Ujedinjenih nacija u ovom obliku. Ovo je toliko grubo kršenje međunarodnog prava. Oni sijeku drvo na kome su jedna grana. Ako pogazite međunarodno pravo, na kojem počiva i Povelja UN, šta ste napravili? Rušite tu instituciju.

    Ipak, siguran sam da poslije izbora koji se dešavaju u Evropi u toku godine, pa onda na kraju kao šlag na tortu i izbori u Americi krajem godine, ili će ovo otići tamo gdje ne treba, ili će se stvari dovesti u red i posložiti na pravo mjesto. Nadam se ovom drugom. Mi kao narod moramo da budemo pametni, da budemo koliko je god moguće jedinstveni, da ne napadamo jedni druge zbog gluposti.

    Mi smo u globalnom svijetu čamac. I kada su veliki talasi, onda nastojite da svoj čamac, pošto nije kruzer, provučete do mirne vode i sigurne obale i da se spasi.

    Rekli ste da smo mali da utičemo na to, vidjećemo šta će biti i poslije novembra i u kojem će pravcu svijet. Kako Republika Srpska da očuva stabilnost, mir, politički, ekonomski, u svakom smislu? Koliko je teško funkcionisati u ovim uslovima i šta je recept kako da se izdrži do možda boljih vremena?

    VIŠKOVIĆ: Već sam rekao. Moramo biti saborni, moramo biti pametni i moramo razumjeti situaciju u kojoj živimo. Ne smijemo se ponašati kao da se ovo dešava tamo negdje. Ne smijemo na prvo mjesto staviti neki moj lični interes. Na prvo mjesto moramo staviti kolektivni interes, a to je interes Republike Srpske. Da se nekako svi pokušamo sačuvati. A da bismo se svi sačuvali, moramo se odreći nekih stvari, u smislu da bar ne ispoljavamo bahatost, nepoštovanje, nego da se zajedno okrenemo i da zajedno upravljamo tim čamcem o kome sam maloprije govorio.

    Ako imate veći broj veslača koji znaju upravljati tim veslima, veće su šanse da se sačuvate. A ako ste sami u tom čamcu, kako god veslali, nećete na dobro izaći. Zato sam pozvao na naše jedinstvo, da na neki način malo zaboravimo ko je opozicija, ko je vlast. Da ne podliježemo uticaju pojedinaca koji nekome doznače neki iznos sredstava i onda vi za taj novac bljujete i pljujete. I ono što je tačno i ono što nije tačno.

    Ali, kako očuvati Republiku Srpsku ekonomski? Uvedene su sankcije, vrši se pritisak na banke, a Republika Srpska nedavno je izgubila spor s Vijaduktom, čime se vrijednost izgubljenih sporova popela na 330 miliona KM. Kako će to biti riješeno?

    VIŠKOVIĆ: Krenuću od ovih sporova, ne želeći nijednog momenta da nešto branim ili napadam. Međutim, i ovdje je politika umiješala prst, pa se potežu samoupravni sporazum iz 1979, 1983. godine i slično. Nekoliko desetina puta na sjednicama Vlade postavio sam pitanje – a gdje su naši samoupravni sporazumi pa da i mi možemo nekoga tužiti?

    I onda dođete do onog famoznog odgovora. I u to vrijeme ta BiH bila je najsiromašnija, nije ona skoro nikome mogla pomagati, nego je nju drugi pomagao. I ti drugi se sada pojavljuju, zamislite, 50 i više godina poslije.

    Čekao se moment i da Republika Srpska ekonomski više stane na noge, pa da se pojave s milionskim odštetnim zahtjevima.

    Elektroprivreda Slovenije je dobila arbitražni spor za Ugljevik. Tu smo napravili dogovor da se jedna trećina energije isporučuje, da onaj dio koji je presuđen, negdje oko 67 miliona evra, bude isplaćen u 14 jednakih rata. A još se pregovara o nekim kamatama iz 2022.

    A onda po istom šablonu se pojavljuje Hrvatska za Gacko. I to sam tražio od resornog ministarstva, od Elektroprivrede, od pravobranilaštva. Ili ćemo sjesti da dogovorimo mirno rješavanje tog problema ili ćemo spremiti arbitražnu tužbu za Dubrovnik.

    Јer po tom istom sporazumu na koji se oni pozivaju iz te Јugoslavije, HET je imao pravo na određenu energiju iz Dubrovnika, koju evo od devedesetih godina nije dobio. I čak smatramo da je teži taj naš oštetni zahtjev, nego što Hrvati imaju pravo u Gacku. Predložili smo da se sjede na nivou ministarstava, na nivou elektroprivreda i da se to pitanje otvori i da se kaže – nećemo mi insistirati ovdje, nećete vi ovdje. Da džentlmenski podvučemo crtu.

    A Vijadukt?

    VIŠKOVIĆ: Vijadukt je nešto što je po meni bila greška u datom momentu. Ne bih želio da ulazim u razne spekulacije, priče. Kad sam prvi put dobio iz Beograda arbitražnu odluku da je presuđeno u njihovu korist, negdje krajem 2022. godine, od tadašnjeg ministra pravde Antona Kasipovića sam zatražio da podnese tužilaštvu krivičnu prijavu protiv NN lica. Da se ispita ko je i na koji način, svjesno ili nesvjesno, pod kojim okolnostima doveo do ove štete od oko 90 miliona maraka.

    Zatražio sam prije nekoliko dana od Generalnog sekretarijata vlade da se obrate tužilaštvu i da traže informaciju gdje je ta prijava, u kojoj je faza.

    Znači, prijava je podnesena?

    VIŠKOVIĆ: Podnesena je. Imamo i svu dokumentaciju kojom je Vlada u tom momentu raspolagala. I ne želim da ulazim u detalje, niti imam pravo, niti hoću, niti smijem. Na kraju krajeva, nisam nikakav istražni organ, ali dokumentaciju koju smo imali u tom momentu smo dostavili.

    I samo da kažem, u toj dokumentaciji sam vidio jedan papir koji se odnosi na hidroelektranu na Vrbasu, gdje je, u tom periodu kad je to sve rađeno, pisalo da ukoliko dođe do nekih problema, nekih troškova ili neke naknade štete, da su hidroelektrane na Vrbasu u obavezi da to namire. Nisam srećan što se uopšte desila ta presuda. Hidroelektrane na Vrbasu su sto odsto vlasništvo Republike Srpske kroz holding elektroprivreda. Prema tome, manje je važno ko će platiti tu štetu, ali je isto tako važno da se vidi i eventualna odgovornost u postupanju.

    Upravo je to ljudima bitno. Naravno, Vi niste bili u tom periodu u politici, ali nekako uvijek izostaje odgovornost za ono što se desi. Svi se nadaju da će pravosuđe raditi svoj posao.

    VIŠKOVIĆ: Nemam pravo niti da vršim pritisak, niti bilo šta, ali sam po saznanju da ima taj problem postupio u skladu sa svojim ovlaštenjima kao predsjednik Vlade.

    Za kraj, odnos sa EU. U planu rasta za Balkan planirano je oko milijardu evra za BiH. Ispunjeno je 110 od 113 zahtjeva, odnosno usaglašeni su. Međutim, Unije smatra da se oni moraju ispuniti.

    VIŠKOVIĆ: Kada su prvi put stigli ti principi, mi se nismo slagali s njih oko 40, dakle nešto više od 30 odsto. Vjerujte mi, nekad sam bio toliko naporan prema saradnicima, ministrima, da ne odbijaju neke stvari na prvu, da ne optužuju Srpsku kao remetilački faktor. Hajde da pregovaramo. Radna grupa je to spustila ispod 30. Nakon toga sam se lično uključio i došli smo do tri zahtjeva na koja ne možemo pristati, dakle oko 98%. Iz Unije su nam govorili da je dobro ako pređemo 95%, da će nas razumjeti, podržati i ohrabriti. Rečeno nam je da će sredstva biti umanjena za ono što se ne ostvari. Dakle, mi bismo dobili 98% sredstava i to mi je razumljivo.

    Završili smo sve do 30. aprila, poslali u Brisel, a oni su nam 6. maja odgovorili da nisu zadovoljni napretkom BiH, jer tri principa nisu usaglašena. Rekao sam im da nisu korektni. Da su na početku istakli da su njima crvena linija ta tri, ne bismo ni pregovarali. Ovih 110 me ne zanima. Šta mi znači zelena agenda, ako je uslov ustavna struktura.

    A koja su to konkretno tri principa? Šta su tražili od BiH, Republike Srpske?

    VIŠKOVIĆ: Tri pitanja koja su ostala neusaglašena su servisni centar u oblasti usluga. Јedinstven zajednički u BiH, što je protivustavno. To bi značilo da ako nekome treba hitna pomoć, policija, vatrogasci, treba da zove Sarajevo. Kako nekome u Prnjavoru, Gradišci, Banjaluci može neko iz Sarajeva poslati hitnu pomoć, vatrogasce iz Banjaluke? Nadležnost tih hitnih službi je na entitetu, u Federaciji čak i na kantonima. Naš prijedlog je bio da postoje dva centra, jedan za Republiku Srpsku, a drugi za Federaciju BiH.

    Drugo pitanje je imenovanje svih sudija Ustavnog suda, jer nedostaju dva Srbina i jedan Hrvat, te da se odluke Ustavnog suda poštuju na čitavoj teritoriji. Traže da naši ljudi budu samo paravan. Mi predlažemo zakon Ustavnom sudu koji će se usvojiti u Parlamentarnoj skupštini, gdje u Ustavnom sudu BiH više neće biti stranci i gdje će se odluke donositi konsenzusom. Onda ćemo ga poštovati na čitavoj teritoriji.

    Treći je najteži. To je ukidanje prava veta u donošenju odluka.

    Ne mogu pristati da u mojoj biografiji unuci čitaju da sam izdao Republiku Srpsku. U vezi s ovim stvarima uopšte ne možemo pregovarati. O vetu ne možemo pričati da nam daju hiljadu milijardi, a ne nekih 300 miliona od te milijarde evra, koje bi, u najboljem slučaju, u naredne četiri godine trebalo da dobije Republika Srpska. Da li je to cijena Republike Srpske? Nije. Treba li nam tih 300 miliona? Treba. Ali ne po cijenu da nema Republike Srpske. U tom slučaju nam ne treba ni 300 milijardi.

    Kada bi pred nama bio postavljen uslov koji se ne tiče naših nadležnosti i ne zahtijeva ukidanje ingerencija Republike Srpske, bili bismo šampioni, bili bismo prvi. I dalje nismo odustali od evropskog puta i nećemo odustati, borićemo se. Nije lako, ali nam ne preostaje ništa drugo nego da se pravno borimo protiv svih ovih nepravdi. Nemamo drugog izbora, nemamo drugog puta. Oni su trenutno jači, a mi čekamo svoj momenat. Ne želimo nijednog momenta da ugrozimo, prije svega, bezbjednost Republike Srpske i naših građana. Želimo da se borimo.

    Ovdje ništa nije slučajno i ne postoji slučajno 113 mjera, među kojima su skrivene ove tri. Nije slučajno da je 110 mjera nevažno, a da su samo ove tri važne. Pogotovo treća mjera, gdje se bez ikakvog ustezanja ukida Republika Srpska.

  • Putin progovorio o Harkovu

    Putin progovorio o Harkovu

    Rusija trenutno ne planira zauzimanje Harkova, izjavio je danas ruski predsjednik Vladimir Putin.

    Predsjednik Rusije je na pres konferenciji u kineskom gradu Harbinu, tokom dvodnevne posjete Kini, rekao da ruske trupe kod Harkova svakodnevno napreduju, strogo po planu, prenosi RIA Novosti.

    Putin je rekao da odgovornost za ono što se dešava u pravcu Harkova snose Oružane snage Ukrajine, navodeći da je Rusija prinuđena da stvori sanitarnu zonu bezbjednosti zbog toga što ukrajinska vojska granatira stambene dijelove Belgoroda.

    Istakao je da Rusija nikada nije odbila da pregovara sa Ukrajinom, ali da je sada neophodno razumjeti sa kim može da se pregovara i ko je od povjerenja.

    Prema riječima Putina, Moskva ”nikada nije odbila da pregovara”, već su se ukrajinski političari ”povukli iz pregovaračkog procesa“ čim su ruske trupe povučene iz Kijeva.

    ”Bili smo prevareni. Sada moramo da shvatimo sa kim i kako treba da pregovaramo, kome i u kojoj mjeri možemo da vjerujemo”, rekao je Putin, prenosi Harkov.

  • VSTS upozorio: Sudije i tužioci ne mogu preuzeti dužnost, moguć kolaps pravosuđa

    VSTS upozorio: Sudije i tužioci ne mogu preuzeti dužnost, moguć kolaps pravosuđa

    Funkcionisanje pravosudnog sistema u BiH dovedeno u pitanje, a sudije i tužioci već ne mogu preuzeti svoje dužnosti, dok Visoki sudski i tužilački savjet (VSTS) BiH neće imati kvorum za rad od februara 2025.

    Ukratko, tako bi se moglo u jednoj rečenici moglo sumirati saopštenje VSTS-a BiH, koji je ukazao na brojne probleme u pravosuđu.

    VSTS je, ističe se u saopštenju, na sjednici koja je održana juče i prekjuče usvojio Inicijativu za usvajanje Zakona o izmjenama Zakona o VSTS-u BiH, koja će danas biti upućena Ministarstvu pravde BiH.

    “Usvojenom Inicijativom se želi ukloniti rizik da se zbog nemogućnosti implementacije Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o VSTS-u BiH koji je stupio na snagu u septembru 2023. godine, uruši efikasnost i kvalitet rada pravosuđa u BiH, kao i funkcionisanje VSTS-a BiH kao krovne pravosudne institucije”, upozoreno je u saopštenju.

    Naime, kako dodaju, novousvojenim Zakonom je predviđeno osnivanje odjeljenja za sprovođenje postupka po izvještajima te je VSTS BiH preduzeo sve aktivnosti iz vlastite nadležnosti za sticanje uslova za početak funkcionisanja ovog odjeljenja.

    “Tako je blagovremeno usvojio Pravilnik u vezi sa izvještavanjem o imovini i interesima, izmijenio Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta u VSTS-u BiH te inicirao popunjavanje odjeljenja za sprovođenje postupka po izvještajima prema nadležnim tijelima”, kažu iz VSTS-a.

    S druge strane, dodaju, “i pored brojnih urgencija od strane VSTS-a BiH, zakonodavna i izvršna vlast još uvijek, nije obezbijedila finansijska sredstava za početak rada tog odjeljenja”.

    “Za posljedicu imamo da sva imenovanja sudija i tužilaca, koja VSTS BiH vrši, nisu efektivna te da je funkcionisanje cjelokupnog pravosudnog sistema dovedeno u pitanje. Odredbe novousvojenog Zakona su propisale obaveznim provjere izvještaja o imovini i interesima sudija i tužilaca prije njihovog preuzimanja dužnosti, koje bi obavljalo odjeljenje koje još nije počelo sa radom jer, kako je naglašeno, nisu osigurana finansijska sredstva za početak njegovog rada, a što je uslov za podnošenje zahtjeva Agenciji za državnu službu BiH (ADS) za raspisivanje konkursa”, ističe se u saopštenju.

     

    Štaviše, kako dodaju, ovaj problem dodatno ugrožava i funkcionisanje samog VSTS-a BiH budući da članovi Savjeta koji su imenovani i čije imenovanje predstoji u narednom periodu, ne mogu i neće moći preuzeti funkciju u Savjetu, jer nisu prošli provjere izvještaja o imovini i interesima u skladu sa navedenim odredbama novousvojenog Zakona.

    “Tako u februaru 2025. godine, dakle za samo osam mjeseci, VSTS BiH neće imati kvorum za rad. Naime, i u slučaju da se, primjera radi, u ponedjeljak naredne sedmice osiguraju neophodna finansijska sredstava, proces zapošljavanja i sigurnosne provjere osoblja za rad u navedenom odjeljenju neće biti moguće obaviti u roku od osam mjeseci. Podsjećamo, konkurs traje 30 dana, nakon čega se sprovodi konkursna procedura pred ADS-om uz učešće međunarodnih eksperata, te po završetku navedene procedure slijedi provjera pred Obavještajno-bezbjednosnom agencijom BiH”, kažu iz VSTS-a BiH.

    Svjesni problema, u više navrata su se, dodaju, obraćali izvršnoj i zakonodavnoj vlasti sa inicijativama, urgencijama, dopisima, kojima je traženo odgađanje početka primjene odredaba o obaveznoj provjeri izvještaja o imovini i interesima do osiguranja finansijskih sredstava za početak rada navedenog odjeljenja, ali ni nakon višemjesečnih napora finansijska sredstva nisu osigurana.

    “Naš finalni pokušaj sprečavanja kolapsa pravosudnog sistema i funkcionisanja VSTS-a BiH, predstavlja Inicijativa za izmjenu Zakona o VSTS-u BiH koju smo usvojili tokom drugog dana naše sjednice i koja će biti upućena Ministarstvu pravde BiH. U ovoj Inicijativi su predložena rješenja koja omogućavaju nesmetano funkcionisanje VSTS-a BiH u narednom periodu, te efikasan rad pravosuđa BiH do uspostave Odjela za provođenje postupka po izvještajima, zato pozivamo predstavnike izvršene i zakonodavne vlasti da, čim prije, usvoje izmjene Zakona o VSTS-u BiH predložene u Inicijativi”, ističu iz VSTS-a BiH.

    Prioritetno, pozivaju izvršnu i zakonodavnu vlast da u najkraćem mogućem roku odobre potrebna finansijska sredstva za početak rada odjeljenja, “kroz dva moguća modaliteta, odnosno usvajanjem budžeta institucija BiH ili donošenjem odluke o odobrenju dodatnog zapošljavanja u skladu sa procedurom koju smo pokrenuli pred Savjetom ministara BiH”.

  • Po kojem zakonu opozicija izlazi na lokalne izbore?

    Po kojem zakonu opozicija izlazi na lokalne izbore?

    Poziv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske i vladajućeg SNSD-a da stranke iz Srpske ne učestvuju na lokalnim izborima “po zakonima, odnosimo odlukama koje je predložio Kristijan Šmit”, a kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika u BiH, samo je predstava za naivne u kojoj nećemo učestvovati.

    Ovo je jednoglasna poruka lidera opozicionih stranaka iz Republike Srpske, koji su za “Nezavisne novine” potvrdili da će na lokalne izbore u BiH, a koji su zakazani za 6. oktobar, izaći po Izbornom zakonu BiH, jer je, kako kažu, to jedini zakon koji je na snazi i koji postoji u ovom trenutku.

    Milan Miličević, predsjednik Srpske demokratske stranke (SDS), istakao je i da se predstavnici ove partije neće odazvati ni pozivu na sastanak svih partija iz Srpske, koji je za ponedjeljak 20. maj, najavio Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine RS i lider Ujedinjene Srpske.

    “Poziv na blokadu izbora i poziv na sastanak oko izbornog zakona vidim samo kao izlaznu strategiju i alibi za SNSD da uradi ono što je svejedno planirao, a to je da se prijavi na izbore po pozivu Centralne izborne komisije BiH. Oni sada samo žele da taj postupak opravdaju time kao da se navodno moraju tamo prijaviti, zbog toga da spašavaju Republiku Srpsku, jer su oni su već prije dva dana izjavili da su SDS i opozicija navodno napravili neki dogovor sa Bošnjacima da podijelimo Srpsku po gradovima i opštinama, što je potpuna besmislica. U toj predstavi, u koju zaista ne mogu da povjerujem da neko vjeruje, ne želimo da učestvujemo, jer nismo bili akteri koji su pozvani ni prilikom uobličavanja i nastanka Izbornog zakona Republike Srpske, nego je on stavljen minut do 12 pred poslanike”, rekao je Miličević za “Nezavisne novine”.

    Prema njegovim riječima, ovo je nastavak licemjerne politike od strane vlasti, u kojoj se ne poštuju Narodne skupštine Republike Srpske.

    “Nažalost, to se desilo desetine puta, da se odluke koje usvoji ili donese Narodna skupština ne sprovode ili se zaboravljaju kao da nikada nisu donesene. Tako da, nekada, iako smo imali dobru namjeru da razgovaramo, sada je zaista više nemamo, jer sa onim ko vas prevari jednom, dva, tri, pet puta, zaista ne vrijedi više razgovarati”, zaključio je predsjednik SDS-a.

    Ovim stavovima pridružuju se i iz Partije demokratskog progresa (PDP).

     

    “Besmisleno je komentarisati izjave pogubljenih i nedosljednih režimskih vladajućih politika. Jedan dan izlaze na izbore, drugi dan ne izlaze, treći dan ih odlažu, četvrti dan gutaju žabe… izgubljeni u vremenu i prostoru, vječito tražeći izgovore za svoje neuspjehe, lazni patriotizam i obmane”, poručio je Branislav Borenović, predsjednik PDP-a.

    Na bazi svega, ističe da nema namjeru ni da se odaziva na zajednički sastanak.

    “Nemam namjeru biti dekor u tom providnom igrokazu političkih štetočina koje su sve učinile godinama da blokiraju donošenje pravila za fer i poštene izbore”, naveo je lider PDP-a za “Nezavisne novine”.

    I prvi čovjek Pokreta Za pravdu i red, Nebojša Vukanović, kaže da mu “ne pada na pamet da spašava Milorada Dodika”.

    “Milorad Dodik se valja u sopstvenom blatu. Prije nego što je natjerao Žunića i svoje poslanike da predlože Izborni zakon RS i donose odluke koje ne mogu da se sprovedu, trebao je da razmisli i da ne ponižava Narodnu skupštinu RS. Ovo nije izuzetak ili greška, ovo je jednostavno postalo pravilo, jer donosili su odluke poput nepoštovanja odluka Ustavnog zakona BiH, osnivanje Agencije za lijekove itd, a onda te odluke postaju mrtvo slovo na papiru, kao nekada referendum”, navodi Vukanović za “Nezavisne novine”, te dodaje:

    “Mi smo ih tokom rasprave više puta upozoravali da ne postoji ni teorijska mogućnost da se lokalni izbori u Republici Srpskoj sprovedu po Izbornom zakonu RS. Da je njemu (Dodiku) bilo iskreno stalo do izmjena izbornog zakona, on bi nakon svih onih kriminalnih dešavanja iz prošlosti, pogotovo iz 2020. godine kada je bilo kontrolno brojanje, pozvao sve aktere da se dogovore oko izmjena izbornog zakona”.

    Vukanović kaže da se neće odazvati na sastanak niti će prihvatiti Dodikovu ideju da ne izađu na izbore.

    “Dok nas zove da ne izađemo na izbore, SNSD je već počeo prikupljati materijale i prijavljuje se. Oni samo traže alibi za svoj poraz i kapitulaciju. Lista za Pravdu i red je izlazila na izbore po važećim zakonima, a sada je to Izborni zakon BiH. Ja sam saglasan da taj zakon ima brojne manjkavosti, jer prije svega nema skenera i video nadzora na svakom biračkom mjestu, ali mi nemamo toliku jačinu da utičemo na procese i pravila i mi ćemo izaći na izbore”, naglasio je Vukanović.

    Pozivu se neće odazvati ni Narodni front.

     

    “Sve stranke u vlasti već su i same ušle u proces prijave za izbore prema pravilima koje je raspisala CIK BiH. Oni žele da se sakriju iza opozicije, jer će sutra reći, evo opozicija učestvuje, pa moramo i mi”, naglašava Jelena Trivić, predsjednica Narodnog fronta,.

    Podsjeća da njeni poslanici nisu ni glasali za usvajanje Izbornog zakona RS.

    “Zato nemamo ni obavezu da ga čekamo. Mi se prijavljujemo po važećem Izbornom zakonu BiH i za nas tu nema dileme. A odazivati se pozivu ljudi koji samo žele naći način kako da se izvuku iz sopstvenih laži, zaista nismo glupi da im opozicija posluži kao takav alibi”, kazala je Trivićeva za “Nezavisne novine”, dodajući:

    “Ajde da uzmemo u obzir hipotetički, da stranke u Republici Srpskoj odbiju da se prijave na izbore. Pa zar zaista mislite da bošnjačke stranke koje su u Srpskoj ne bi izašle na izbore po zakonu koji je na snazi. Šta tek tada rizikujemo. Niko neka ne sumnja da će se izbori ovdje provesti”.

  • Stevandić uputio poziv političkim strankama u vezi sa održavanjem lokalnih izbora

    Stevandić uputio poziv političkim strankama u vezi sa održavanjem lokalnih izbora

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić uputio je poziv na konsultacije, svim partijama u parlamentu Republike Srpske, kao i svim partijama u lokalnim zajednicama, u vezi sa održavanjem lokalnih izbora.

    Kao predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske uputio sam poziv na konsultacije, svim partijama u parlamentu Republike Srpske, kao i svim partijama u lokalnim zajednicama, vezano za održavanje lokalnih izbora. Moram da kažem da sam neprijatno iznenađen da su predstavnici Srpske demokratske stranke, Partije demokratskog progresa, Narodnog fronta i stranke Za pravdu i red, samo nekoliko minuta nakon što je saopštena ova namjera za održavanjem konsultacija, a da nisu ni vidjeli poziv i dnevni red, pokrenuli nevjerovatnu, uvredljivu kampanju prema meni. To predstavlja krunski dokaz da su čitavo vrijeme radili sa Kristijanom Šmitom i nekim ambasadama na kreaciji zakona koji nameće Kristijan Šmit – rekao je Stevandić.

    Istakao je da je njihova reakcija više iskazivanje lojalnosti stranom faktoru, nego racionalno razmišljanje.

    – Za razliku od nevjerovatne brzine kojom su požurili da vrijeđaju predsjednika Republike Srpske i predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske, gotovo da nema ni najmanjeg traga njihove reakcije na rezoluciju o Srebrenici, koja je sredstvo za degradaciju i ukidanje Republike Srpske. Prostim pres-klipingom lako se može utvrditi brzina uvredljivih kvalifikacija za rukovodstvo Republike Srpske i znakovito ćutanje na trenutno najvažniju temu za srpski narod i posebno Republiku Srpsku – naveo je predsjednik NSRS.

    Iako, dodaje Stevandić, to smatram krajnje nemoralnim i licemjernim postupkom, koji potvrđuje lojalnost strancima, svejedno ću da im uputim poziv za sastanak u ponedjeljak u 14 časova.

    – Odgovorni ljudi ne podliježu sujeti i ogorčenju i drže se stare istine: ‘Za dobro nikad nije kasno, a zlo je uvijek poranilo!’. Isto vrijedi i za slogu – navodi se u saopštenju predsjednika Stevandića.

  • Drama u Francuskoj

    Drama u Francuskoj

    Francuska policija ubila je naoružanog čoveka koji je pokušao da zapali sinagogu u severozapadnom gradu Ruanu, saopštio je francuski ministar unutrašnjih poslova.

    Muškarac je bio naoružan nožem, a kada je krenuo prema policiji, pucali su u njega, navodi se u saopštenju.

    Gradonačelnik Ruana Nikolas Majer-Rosinjaol rekao je da napad na sinagogu pogađa samo jevrejsku zajednicu, ali da je ceo grad u šoku.

    “U Ruanu, policajci su rano jutros neutralizovali naoružanog pojedinca koji je očigledno želeo da zapali gradsku sinagogu”, napisao je ministar unutrašnjih poslova Žerald Darmanen.

    On je čestitao policajcima na hrabrosti. Muškarac je, prema nezvaničnim informacijama, bio naružan nožem i gvozdenom šipkom, prenosi Mond.

     

  • Stanivuković: Prevoznici koji budu vraćali penzionere biće sankcionisani

    Stanivuković: Prevoznici koji budu vraćali penzionere biće sankcionisani

    Informaciju da besplatne autobuske karte za banjalučke penzionere neće važiti radnim danima u periodu od šest do osam sati ujutro gradonačelnik Draško Stanivuković naziva lažnom, a kako dodaje, prevoznici i vozači, ako budu vraćali penzionere, biće sankcionisani.

    Nekoliko penzionera žalilo se jer su ugledali natpis na nekim autobusima da njihove besplatne karte neće važiti u jutarnjim časovima, a ova informacija je, prema riječima Stanivukovića i Dejana Mijića, direktora “Autoprevoza”, lažna, te je kako objašnjavaju, riječ o preporuci.

    Kako dodaje Stanivuković, banjalučki penzioneri koji imaju karticu za besplatan javni prevoz mogu da se voze autobusima potpuno besplatno i neograničeno u svim smjerovima do kraja života.

    “Ovo je laž, laž i laž, najveća moguća laž. Javni prevoz za naše penzionere na cijeloj teritoriji Banjaluke doživotno je besplatan. Penzioneri dobijaju kartu koja važi za sve smjerove i prevoznike, odnosno najskuplju mjesečnu kartu”, rekao je on, te dodao da postoji preporuka za penzionere da izbjegavaju prevoz u jutarnjim časovima, kada je gužva i kada radnici idu na posao, a djeca u školu.

    “Ako penzioner mora ići kod doktora, ili gdje god ujutro, naravno da to može. Ovo je samo preporuka zbog solidarnosti kako se ne bi stvarale dodatne gužve kada su najveće špice”, rekao je Stanivuković, te je dodao da će biti sankcionisani oni koji budu vraćali penzionere.

    “Penzionere niko ne smije vratiti, a ukoliko neko vrati penzionera, biće sankcionisan i prevoznik i vozač”, istakao je on.

    Dodao je da mnogi lešinari i mešetari na političkom polju idu i zavaravaju ljude.

    “Zato mi organizujemo podjelu karata i ja želim lično i pojedinačno svakom penzioneru objasniti koja su njegova prava”, rekao je on, te dodao da su karte već platili.

    Podsjetio je da svi sugrađani koji su stariji od 65 godina mogu zahtjev za dobijanje svoje doživotne besplatne karte za javni prevoz predati u prostorijama bivšeg Vojnog odsjeka, Udruženja penzionera grada Banjaluka u Grčkoj ulici, ali i u prostorijama svih mjesnih zajednica.

    Dejan Mijić, direktor “Autoprevoza”, istakao je da se svi penzioneri sa besplatnim karticama za javni prevoz voze bez ograničenja, a to važi za sve prevoznike.

    “Ja mislim da to da besplatne autobuske karte za banjalučke penzionere neće važiti radnim danima u periodu od šest do osam sati ujutro nigdje ne piše, ni kod jednog prevoznika, a ako ima, to je greška i treba nam javiti kako bi taj natpis bio uklonjen”, rekao je on.

  • Ukrajinski vojnici na prvoj liniji: Rusi koriste podlu taktiku

    Ukrajinski vojnici na prvoj liniji: Rusi koriste podlu taktiku

    U selo Lipci, koje je sada pod opsadom, prodrle su ruske snage, a reporteri BBC-ija otišli su u pogranično područje sjeverno od Harkova, drugog najvećeg ukrajinskog grada.

    Pratili su ih pripadnici ukrajinske nacionalne garde, najnovija pojačanja koja pokušavaju zaustaviti rusko napredovanje.

    Prešli su iz žestoke bitke na istoku u drugu sjeverniju i to bez odmora.

    “Situacija je dinamična i napeta i teško je predvidjeti kako će se razvijati”, priča za BBC vojnik Andrij, prenosi Index.

    Na upit može li njegov dolazak i dolazak njegovih ljudi na ovaj front napraviti razliku.

    “Relativno, ali uvijek je teško uključiti se u tuđe obrambene linije jer nema odgovarajuće interakcije s drugim jedinicama”, rekao je.

    “Rusi žele povući naše snage s obrambenih linija u regijama Donjecka i Luganska. Bilo je samo pitanje vremena. Rusi uvijek koriste podlu taktiku”, kaže.

    Drugi vojnik Viktor izgubio je prste u eksploziji minobacača. Leži na krevetu, pri svijesti, umotan u deku. Napustio je prvu liniju borbe.

    “Ne mogu živjeti bez svojih momaka, oni su moji prijatelji, moja druga porodica”, kaže. D

    Dodaje da im se želi vratiti čim primi potrebnu medicinsku pomoć.

    Viktor kaže da su se borili s neprestanim talasima napada.

    “Ima ih puno. Rusi imaju sve, što god žele”, kaže Viktor i dodaje: “A mi se nemamo s čim boriti. Ali činimo što možemo”.

    Kašnjenja američke vojne podrške otežala su njihov posao. Municija je morala biti racionalizovana tokom posljednjih nekoliko mjeseci. U prosjeku je Rusija mogla ispaliti 10 puta više topovskih granata.

    Na topovskom položaju, skrivenom u drvoredu izvan Vovčanska, pripadnici ukrajinske 57. brigade ispaljuju 50 do 100 granata dnevno za obranu grada. I ova jedinica borila se istočnije prije nego što je stigao poziv za obranu Harkova.

    Obrambene linije Ukrajine rastežu se i prorjeđuju.

    Još jedna brigada u blizini stigla je iz Robotina na jugu, gdje ruske snage takođe napreduju.

    Mihajlo, ukrajinski komandant artiljerije topništva, kaže: “Gubimo Vovčansk, a gubimo i sela oko Vovčanska.”

    Mnogi smatraju da se to moglo izbjeći da je obrana bila bolje pripremljena.