Autor: INFO

  • Stevandić: Kolonijalna rezolucija favorizuje evropske muslimane; Vučićeva diplomatska strategija stavlja Srbiju u centar globalne politike

    Stevandić: Kolonijalna rezolucija favorizuje evropske muslimane; Vučićeva diplomatska strategija stavlja Srbiju u centar globalne politike

    Kada je umrlo 13 banjalučkih beba jer međunarodne snage nisu dozvolile da sleti transport iz Srbije, i kada su nam zatvorili koridor zbog čega su bebe umrle samo zato što su bile srpske, postavlja se pitanje da li bi dobile kiseonik da su bile zapadne ili neke druge bebe. Sličan princip vlada i danas. Imamo kolonijalnu rezoluciju koja favorizuje muslimane iz Evrope, takozvane bijele muslimane, poslušnike NATO-a i Amerike, izjavio je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene Srpske, dr Nenad Stevandić, komentarišući Rezoluciju o Srebrenici.

    “I dok oni slušaju, mogu biti nagrađeni, njihove žrtve dobijaju pijetet, dok 14.500 djece i 9.000 žena u Gazi ne zaslužuju isti pijetet. Rezolucija je podijelila i muslimanski svijet, van naše lične percepcije koliko nas vrijeđa i omalovažava. Nijedan organ Bosne i Hercegovine nije donio odluku o ovoj rezoluciji,” smatra Stevandić.

    On napominje da zvanična Bosna i Hercegovina nema nijedan dopis, dokument, odluku Predsjedništva, Savjeta ministara ili parlamenta kojom traži ovu rezoluciju. To isključivo traži Zlatko Lagumdžija kao privatno lice na funkciji ambasadora u Ujedinjenim nacijama, bez odluke svoje zemlje, ali sa sponzorima koji žele da nanesu dodatne udarce Srbiji.

    “Srbija je jedina zemlja koja drži baklju slobode, koja nije ušla u NATO i ima nezavisnu spoljnu politiku. Predsjednik Srbije može istovremeno biti i u Vašingtonu, Bonu, Parizu, Moskvi, Pekingu i zadržava otvorene kanale svjetskih ključnih odnosa. On kao takav smeta, jer se zahtijeva podjela – ili si tamo ili ovamo,” poručuje Stevandić.

    Stevandić smatra da je Republika Srpska najveća cijena koja je isporučena Srbiji, ali da bi u nekim drugim vremenima možda poklekla, ali ne i danas. Srbi su 1995. u Dejtonu natjerali sve da potpišu Republiku Srpsku, državotvorni entitet sa teritorijom, narodom, vlašću, policijom i sistemom.

    “Velike sile poput Njemačke, Britanije i Amerike, koje hodaju po zemljama globalnog juga, traže pomoć da nadmaše Srbiju. Kao da je Srbija Kina, a Vučić Si Đinping. Zamislite, zovu Gvineju Bisao, Madagaskar i druge zemlje, moleći za pomoć u Ujedinjenim nacijama da pobijede Srbiju. To Srbiju čini malobrojnom, ali velikom zemljom s ogromnim uticajem,” dodaje Stevandić.

    On poručuje da trenutno najveće svjetske zemlje, sa velikom političkom, ekonomskom i vojnom moći, vode borbu protiv male Srbije, moleći sve zemlje da stanu na njihovu stranu jer je svaki glas u Generalnoj skupštini podjednako važan, te da vrše pritiske preko MMF-a, Svjetske banke i NATO-a.

    “Mađarska je rekla da neće, iako je u NATO paktu, a isto je iscrpljuje i MMF. I Slovačka je također rekla ne, možda je zato i pucano na Fica,” poručuje Stevandić i dodaje da prijetnje predsjedniku Srbije ne treba shvatiti kao prijetnju pojedinca ili ekstremiste, već kao prijetnju sistema koji pokušava da eliminiše sve nezavisne i hrabre ljude.

    “Stičem utisak da opozicija u Srbiji ne mrzi samo Vučića, već i svoju zemlju. To je teško prihvatiti. Moramo djelovati pametno i pismeno, pružajući podršku ne samo Vučiću, već i pameti i čovjeku koji je uspio da nas ujedini kao nikada do sada. Srbi iz Crne Gore, Srbije, Republike Srpske, Makedonije i širom svijeta, nikada nisu bili više ujedinjeni,” zaključuje Stevandić.

     

  • Ruske trupe napreduju na istoku: Uništeno ukrajinsko komandno mesto

    Ruske trupe napreduju na istoku: Uništeno ukrajinsko komandno mesto

    Ruske trupe uništile su komandno mesto ukrajinskih oružanih snaga u Harkovskoj oblasti na istoku Ukrajine, saopštilo je danas rusko ministarstvo odbrane.

    Ruske trupe uništile su komandno mesto ukrajinskih oružanih snaga u Harkovskoj oblasti na istoku Ukrajine, saopštilo je danas rusko ministarstvo odbrane.

    Ruske jedinice grupe Sever izvode aktivne vojne operacije u Harkovskoj oblasti i oslobodile su niz naselja od 12. maja.

    Generalštab Oružanih snaga Ukrajine saopštio je da su ukrajinske jedinice bile prinuđene da se prebace na, kako je naveo, “povoljnije pozicije” u toj oblasti, odnosno da se povuku.

     

  • Zelenski u Harkovu: Došao da motiviše vojnike da zaustave Ruse

    Zelenski u Harkovu: Došao da motiviše vojnike da zaustave Ruse

    Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski posetio je danas Harkov kako bi motivisao trupe koje brane taj grad od sve snažnijih ruskih ofanziva, preneo je Rojters.

    ”Ovaj pravac ostaje izuzetno težak, ali jačamo naše jedinice. Rusko granatiranje ne prestaje, pretnje i dalje postoje”, rekao je Zelenski nakon sastanka sa trupama u Harkovu, drugom po veličini gradu u Ukrajini.

    On se u Harkovu takođe sastao sa ranjenim vojnicima koji se oporavljaju medicinskim ustanovama i fotografisao se s vojnicima na drugoj, nepoznatoj lokaciji.

    Regionalni guverner Harkova Oleh Sinegubov rekao je da ruske snage i dalje imaju za cilj da zauzmu grad.

    ”Iako ne možemo reći da su naši vojnici još stabilizovali liniju fronta, oni su već zaustavili aktivno napredovanje neprijatelja u oblasti Harkova”, rekao je on, dodajući da su ukrajinske trupe na pojedinim mestima povratile ranije položaje.
    Zelenski je otkazao predstojeća putovanja u inostranstvo kako se situacija na bojnom polju pogoršala.

    Ruske snage su poslednjih nedelju dana napredovale najmanje nekoliko kilometara ka severu Harkovske oblasti, primoravajući kijevske trupe da se bore da zadrže liniju na tom novootvorenom frontu, dok Rusija istovremeno povećava pritisak na frontu na istoku.

  • Uhapšeni Noe otkrio sve detalje pljačke u banjalučkom naselju Lauš

    Uhapšeni Noe otkrio sve detalje pljačke u banjalučkom naselju Lauš

    Noe Tvalbeišvili, državljanin Gruzije koji je uhapšen u akciji ”Iks” zbog pljačke dva miliona maraka u banjalučkom naselju Lauš policiji je otkrio sve detalje o kriminalnoj grupi kojoj je pripadao.

    Načelnik PU Banjaluka Đurica Vukelić na konferenciji za medije je rekao da je uhapšeni Gruzin bio jedan od izvršilaca pljačke u Banjaluci.

    ”On je u prisustvu advokata i sudskog tumača dao veoma detaljnu izjavu. Sve što je naveo potvrđeno je kroz analize video zapisa i nadzornih kamera”, rekao je Vukelić.

    On kaže da je kriminalna grupa imala jasno podijeljene uloge, te da se tačno znalo ko šta radi.

    Policija je došla do podataka da je grupa duže vrijeme boravila u BiH i tražila pogodne mete za pljačku, a uglavnom se radilo o vlasnicima mjenjačnica.

    Kako je rečeno na konferenciji za medije Policijske uprave Banjaluka, policija i dalje intenzivno traga za pljačkašima.

     

  • “Više nego jadno”

    “Više nego jadno”

    Narodni front se neće odazvati pozivu vladajuće koalicije za razgovor na temu učešća na izborima.

    Napisala je to u svojoj objavi na Fejsbuku predsjednica Narodnog fronta, Jelena Trivić.

    Trivićeva je poručila da je poziv vladajuće koalicije za razgovor na temu učešća o izbroima krajnje licemjeran.

     

    – Ovaj poziv smatramo krajnje licemjernim jer su te iste stranke vladajuće koalicije, sve do jedne, ušle u proces prijave za izbore koje je raspisala Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine – napisala je Trivićeva.

    Trivićeva kaže da na izbore neće izaći po “Dodikovom zakonu”.

    – Prije mjesec sam na pitanje novinara po kojem zakonu ćemo se prijaviti na izbore rekla „po Dodikovom sigurno nećemo“ i ostali smo na tim stajalištima – napisala je Trivićeva.

    Trivićeva smatra da je vladajućoj koaliciji potrebna opozicija da bi se sakrili iza nje.

    – Jasno je da im opozicija treba da posluži da bi se iza nas sakrili, odnosno kako bi imali alibi za njihovo učešće na raspisanim izborima – napisala je Trivićeva.

    Trivićeva je istakla da opozicija nije naivna da nasjeda na takve “ponude”.

    – S obzirom na to da im proces gutanja žabe nije bio dovoljno obrazloženje za laži koje su sve ovo vrijeme plasirali u vezi Dodikovog Izbornog zakona, sada su se sjetili opozicije. Naravno da nismo naivni da nasjedamo na ovakve „ponude“ – napisala je Trivićeva.

    Trivićeva tvrdi da je poziv vladajuće koalicije za razgovor na temu učešća na izborima više nego jadan.

    – Hod od busanja u prsa „junačka“ sa Dodikovim izbornim zakonom, preko gutanja žaba i krokodila do poziva opoziciji više je nego jadan. Prosto ne postoji bolja riječ – zaključila je u svojoj objavi na Fejsbuku Trivićeva.

     

  • Borenović oštro komentarisao nastupe Bećirovića i Lagumdžije pred Savjetom bezbjednosti UN

    Borenović oštro komentarisao nastupe Bećirovića i Lagumdžije pred Savjetom bezbjednosti UN

    Što više politike Bećirovića i Lagumdžije, to je manje BiH i teško mi je da povjerujem da su tako kratkovidi i svjesno urušavaju zemlju u koju se kunu, dok onakva kakvom je oni zamišljaju nikada neće i ne može biti.

    Rekao je ovo predsjednik PDP, Branislav Borenović, komentarišući nastupe bošnjačkog člana Predsjedništva BiH, Denisa Bećirovića, i ambasadora BiH pri UN, Zlatka Lagumdžije, pred Savjetom bezbjednosti Ujedinjenih nacija.

    – Prvo, Bećirović nije govorio u ime BiH, jer njegov nastup nije usaglašen, te je očigledno da govori u ime samo jednog naroda, dok Lagumdžija, iako imenovan od tročlanog Predsjedništva BiH, misli da zastupa interese samo svog naroda. Kažem misli, jer ovakvo ponašanje nikako ne doprinosi stabilnosti i napretku, nego donosi štetu svima – kaže Borenović.

    Borenović ističe da je krajnje vrijeme da se bošnjačke političke elite pomire sa tim da se BiH sastoji od dva entiteta i tri konstitutivna naroda i da uređenje zemlje počiva na konsenzusu i dogovoru.

    – Dok to ne shvate, kao i važnost dobrih regionalnih odnosa, dok se ne počnu ponašati u Ustavom određenim okvirima, dok ne prihvate ispruženu ruku prijateljstva Srbije, umjesto što vrijeđaju njene predstavnike, nema ni koraka naprijed za BiH. Njihovi postupci svakim danom udaljavaju BiH od civilizovanog svijeta i stabilne budućnosti. Dok neki gledamo naprijed, oni su ostali bar 30 godina u prošlosti. Ali, to je njihov izbor – naglasio je Borenović.

    Borenović dodaje da se, nažalost, dok Bećirović i Lagumdžija na svjetskoj sceni prezentuju bošnjačku politiku i svoju verziju i istorije i sadašnjosti, srpski predstavnici u zajedničkim institucijama moraju baviti i trošiti energiju na smijenjivanje pripadnika narko-kartela koje su sami imenovali na pozicije.

    – To je druga medalja diletantske spoljne politike BiH – zaključio je Borenović.

     

  • Vučić: U sljedeći četvrtak u UN vidjećemo rađanje novog poretka u svijetu

    Vučić: U sljedeći četvrtak u UN vidjećemo rađanje novog poretka u svijetu

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da je borba oko rezolucije o Srebrenici borba neravnopravnih, ali da ćemo u sljedeći četvrtak u UN, kako je rekao, vidjeti da se rađa drugačiji i novi svjetski poredak.

    Da postoji jedan značajan dio zemalja koji smije da se suprotstavi teroru većine i njihovom shvatanju istine. Veoma, veoma značajan broj zemalja. Koji se više ne libe da govore slobodno. Јa se ne libim da govorim slobodno. Niko ne može to da mi uskrati – rekao je Vučić za RTS.

    Na pitanje da li postoji neka takva zemlja u regionu, Vučić je odgovorio da je Mađarska sasvim sigurno slobodna zemlja.

    On je istakao da iza te rezolucije stoje isključivo Berlin, London i Vašington i da bi bilo veoma licemjerno da krivi zemlje iz regiona koje će glasati za nju.

    – Šta hoćete da vam kažem kada jedan Meksiko bude uzdržan ili Nikaragva protiv? Za to mogu da vam kažem jer su to čvrsti ljudi, čvrste zemlje. A Crna Gora da bude za. Ili Kina da bude protiv, a Crna Gora da bude za. Ali vam i to govori koliko se poredak u svijetu mijenja. A meni su najsmješniji njihovi izvinjavajući razlozi i sve to što govore – rekao je Vučić.

    Za Sjevernu Makedoniju je rekao da su prijatelji i braća Srba, ali da kod njih to tako funkcioniše.

    – Kada nemate dovoljno snage u međunarodnoj areni, onda morate time da se bavite. Ali, hoćemo li da se iživljavamo na Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji? Ne bi baš imalo smisla. Јa mislim da je više fer i da je poštenije, da kao čovjek i u ime Srbije, izađem i kažem šta mislim onima koji stvarno iz ovoga stoje. To su Berlin, London i Vašington – poručio je Vučić.

    Na pitanje o odnosima sa Njemačkom, Vučić je rekao da nisu kao u vrijeme kancelarke Angele Merkel, ali da vjeruje da ćemo moći da gradimo bolje odnose sa tom zemljom.

    – Odnosi sa kancelarom /Olafom/ Šolcom su drugačiji u odnosu na Merkelovu, a drugačiji su odnosi sa Šolcom u odnosu na ono što imamo sa Ministarstvom spoljnih poslova Njemačke. Vjerujem da ćemo moći da gradimo bolje odnose sa njima – konstatovao je Vučić.

    Dodao je da sa Britancima nismo nikada imali sjajne odnose, ali da ćemo morati i tu da gradimo bolje odnose.

    – Sa Vašingtonom razgovaramo. Ponekad je lakše razgovarati sa Vašingtonom nego sa mnogima drugima. Znate, bar hoće da vas čuju, ako ništa drugo. A da ja sad kažem, kriva mi Podgorica i Skoplje, a nisu krivi ovi koji su ovo napravili, bio bih licemjer i pokazivao bih da sam kukavica. A ne mislim da sam kukavica i umijem da nazovem pravim imenom i na pravu adresu da se obratim – objasnio je Vučić.

  • Višković pozvao Bećirovića da kaže “o čijem trošku boravi u SAD već 15 dana”

    Višković pozvao Bećirovića da kaže “o čijem trošku boravi u SAD već 15 dana”

    Nižu se reakcije iz Republike Srpske na jučerašnje nastupe Kristijana Šmita, kojeg RS ne priznaje za visokog predstavnika u BiH, Denisa Bećirovića, predsjedavajućeg Predsjedništva BiH i ambasadora Bosne i Hercegovine pri Ujedinjenim nacijama Zlatka Lagumdžije pred Savjetom bezbjednosti UN.

    Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković izjavio je da je neobjašnjiv nonsens da su se Savjetu bezbjednosti UN obratili “njemački diplomata Kristijan Šmit i Denis Bećirović”, koji su govorili samo u lično ime, s obzirom da prvom nije potvrđen mandat visokog predstavnika, a drugi bez saglasnosti i odobrenja Predsjedništva BiH.

    On je izjavio da “nešto ne štima” kada je Šmitu omogućeno da se obraća nekom ko mu nije potvrdio mandat.

    “On po meni nije imao nikakvo pravo, ne sada nego nikad da se obrati u instituciji koja mu nije dala zeleno svjetlo da se predstavlja kao visoki predstavnik u BiH”, rekao je Višković.

    Istakao je da Šmit u Savjetu bezbjednosti UN iznosi laži, te čuva svoje benefite i lična primanja koja ima u BiH i koja su veća i od primanja njemačkog kancelara.

    Kad je riječ o obraćanju Bećirovića, Višković je rekao da je on u privatnoj posjeti SAD jer nema odobrenja i saglasnost Predsjedništva BiH da govori u UN.

    “Nije predstavljao BiH, jer da je predstavljao sazvao bi Predsjedništvo BiH i iznio ono o čemu će govoriti, te na to dobio saglasnost”, rekao je Višković, prenosi Srna.

    Pozvao je Bećirovića da kaže o čijem trošku boravi u SAD već 15 dana.

    Višković je podsjetio da je Vlada Republike Srpske dostavila svoj 31. izvještaj Savjetu bezbjednosti UN u kojem su navedene činjenice koje mogu provjeriti svi eksperti na svijetu.

    Reagovao i Milorad Kojić
    Poslanak SNSD-a u Predstavnčkom domu Parlamentarne skupštine BiH Milorad Kojić ocijenio je da bi, ukoliko Bošnjaci nastave sa samoinicijativnim djelovanjem i iznošenjem neusaglašenih stavova pred značajnim tijelima na međunarodnom nivou, to u značajnoj mjeri moglo uticati na odnose u BiH.

    “BiH kao takva sa takvim djelovanjem neće imati apsolutno mogućnost da opstane”, rekao je Kojić.

    On je naveo da je predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović juče pred Savjetom bezbjednosti iznio lično mišljenje, a nikako zvanični usglašeni stav Predsjedništva BiH.

    “Ono što jeste apsurd BiH su upravo ovakve situacije koje se dešavaju pred jednim od najvećih tijela u svjetu – Savjetom bezbjednosti UN da se iznose lični stavovi, stavovi jednog naroda”, istakao je Kojić.

    Kojić je naglasio da i Kristijan Šmit koji nije imenovan na poziciju visokog predstavnika pred Savjetom bezbjednosti opet iznio neke lične ili stavove usaglašene sa bošnjačkim političarima, što je kršenje međunarodnih propisa.

    “Šmit se obraća iako nema legitimitet pred tom institucijom, kao što ga nema ni ovdje u BiH, gdje se lažno predstavlja”, izjavio je Kojić.

    On je naveo da i Zlatko Lagundžija svojim samoinicijativnim djelovanjem i lobiranjem, zloupotrebljavajući svoju ambasadorsku poziciju u UN, pokušava da progura rezoluciju u Generalnoj skupštini, što pokazuje sve apsurdnosti BiH i svega onog što se ovde dešava.

    Borenović: Bećirović nije govorio u ime BiH
    Predsjednik PDP-a Branislav Borenović rekao je Srni da što je više politike bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića i ambasadora BiH pri UN Zlatka Lagumdžije, to je manje BiH, i da mu je teško da povjeruje da su tako kratkovidi i svjesno urušavaju zemlju u koju se kunu, dok onakva kakvom je oni zamišljaju nikada neće i ne može biti.

    Borenović je, komentarišući nastupe Bećirovića i Lagumdžije pred Savjetom bezbjednosti UN, rekao da Bećirović nije govorio u ime BiH, jer njegov nastup nije usaglašen, te je očigledno da govori u ime samo jednog naroda, dok Lagumdžija, iako imenovan od tročlanog Predsjedništva BiH, misli da zastupa interese samo svog naroda.

    “Kažem misli, jer ovakvo ponašanje nikako ne doprinosi stabilnosti i napretku, nego donosi štetu svima”, naglasio je Borenović.

    On je istakao da je krajnje vrijeme da se bošnjačke političke elite pomire sa tim da se BiH sastoji od dva entiteta i tri konstitutivna naroda i da uređenje zemlje počiva na konsenzusu i dogovoru.

    “Dok to ne shvate, kao i važnost dobrih regionalnih odnosa, dok se ne počnu ponašati u Ustavom određenim okvirima, dok ne prihvate ispruženu ruku prijateljstva Srbije, umjesto što vrijeđaju njene predstavnike, nema ni koraka naprijed za BiH. NJihovi postupci svakim danom udaljavaju BiH od civilizovanog svijeta i stabilne budućnosti. Dok neki gledamo naprijed, oni su ostali bar 30 godina u prošlosti. Ali, to je njihov izbor”, naglasio je Borenović.

    Prema njegovim riječima, nažalost, dok Bećirović i Lagumdžija na svjetskoj pozornici predstavljaju bošnjačku politiku i svoju verziju i istorije i sadašnjosti, srpski predstavnici u zajedničkim institucijama moraju se baviti i trošiti energiju na smjenjivanje pripadnika narko-kartela koje su sami imenovali na pozicije.

    “To je druga medalja diletantske spoljne politike BiH”, rekao je Borenović.

  • Miličević: Dvolično pravljenje alibija za učešće na izborima po pravilima CIK

    Miličević: Dvolično pravljenje alibija za učešće na izborima po pravilima CIK

    Nemamo šta da se dogovaramo i pregovaramo sa SNSD-om čiji je vrh prije samo par dana na sav glas licemjerno prozivao opoziciju i Srpsku demokratsku stranku za nacionalnu izdaju uz lažnu konstrukciju o predavanju gradova Republike Srpske bošnjačkim strankama, istakao je predsjednik SDS Milan Miličević.

    On poručuje da je cilj poziva SNSD-a, predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske Nenada Stevandića i predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika prema opoziciji “licemjerno pravljenje alibija za učešće na izborima po pravilima Centralne izborne komisije, to jest ranije najavljeno gutanje žaba”, s obzirom da, kako kaže, “po ko zna koji put derogiraju institucije Republike Srpske i usvojene odluke u Narodnoj skupštini o izbornom zakonu po kojem nikada nisu ni imali namjeru da sprovedu izbore, istovremeno usvajajući finansiranje zajedničkih institucija među kojima je i CIK”.

    – S obzirom da su shvatili da javnost nije nasjela na lažnu patriotsku priču o organizaciji lokalnih izbora po Izbornom zakonu Republike Srpske, sada pokušavaju da opoziciju uvuku u novu zamku nacionalnog jedinstva, koje SNSD ruši godinama unazad – rekao je Miličević.

    On je istakao da SDS “u toj predstavi neće učestvovati” i neka, kako kaže, SNSD i njegovi sateliti sami gutaju svoje žabe.

  • Priština obaviještena da nije ispunila uslove za Savjet Evrope: ZSO se ne može porediti sa Srpskom

    Priština obaviještena da nije ispunila uslove za Savjet Evrope: ZSO se ne može porediti sa Srpskom

    Priština nije ispunila uslove međunarodne zajednice za članstvo u Savjetu Evrope, pošto nije napravljen nijedan korak ka formiranju Zajednice srpskih opština, poručile su Francuska, Njemačka i Italija u pismu upućenom premijeru samoproglašenog Kosova Aljbinu Kurtiju.

    Pismo Pariza, Berlina i Rima odgovor je na pismo koje je Kurti ranije poslao, a u kojem je naveo svoje prijedloge vezane za uspostavljanje ZSO i članstvo Prištine u Savjetu Evrope.

    U pismu evropskih zemalja navodi se da koraci koje je Kurti predložio “ne rješavaju hitnu potrebu za konkretnim koracima ka uspostavljanju ZSO, i da rizikuju dalje podrivanje dijaloga pod posredstvom EU”.

    – Nacrt statuta koji je predstavio specijalni predstavnik za dijalog Miroslav Lajčak nije “džentlmenski prijedlog”. To je solidan model, pažljivo izrađen uz pomoć evropskih pravnika i eksperata, zasnovan na postojećoj najboljoj praksi. Razmotrite sve svoje crvene linije, uključujući Ustavni sud i pravni okvir. Јoš jednom da naglasimo, mi ne želimo nefunkcionalno Kosovo. ZSO se ni po čemu ne može porediti sa Republikom Srpskom – navodi se u pismu Italije, Francuske i Njemačke, prenio je Tanjug.

    Kako se ističe, dostavljanje nacrta predstavnicima Saveta Evrope, ne bi predstavljalo korak unaprijed, pošto “njihovo mišljenje nije pravno obavezujuće”, i dodaje da se napredak može ostvariti jedino slanjem dokumenta ustavnom sudu tzv. Kosova.

    Pored toga, u pismu se navodi da je “neprimjereno” da Kurti izradi novi nacrt.

    Ranije danas, ministar spoljnih poslova privremenih prištinskih institucija Donika Gervala saopštila je da je pismom obavijestila Savjet Evrope da će Priština do kraja maja uputiti tzv. kosovskom ustavnom sudu prijedlog statuta ZSO.

    Prema saznanjima Tanjuga, pitanje članstva samoproglašenog Kosova u Savjetu Evrope nije se, uprkos očekivanjima Prištine, našlo na dnevnom redu Komiteta ministara Savjeta Evrope, koji će zasjedati danas i sutra u Strazburu.