Autor: INFO

  • Šmit govorio o stanju u BiH

    Šmit govorio o stanju u BiH

    Mislim da napadi na Dejtonski sporazum pokazuju situaciju u kojoj još ne postoji političko pomirenje među građanima, ili bolje rečeno, dijelovima političke klase BiH.

    Ovo je u intervjuu za Glas Amerike rekao Kristijan Šmit, koga institucije Republike Srpske ne priznaju za visokog predstavnika.

    Nažalost, političke grupe zauzimaju etnonacionalistički pristup. Nedostaje pomirenje, nedostaje, kao što sam rekao, bona fide saradnje. U ovoj političkoj strukturi, neki ljudi kompromis smatraju znakom slabosti, rekao je Šmit, prenosi N1.

    Između ostalog, Šmit je istakao da Srbija, kao potpisnica i kao pravni nasljednik Jugoslavije, zaista poštuje osnovne strukture Dejtona, uključujući i teritorijalni integritet BiH.

    – Bilo je nekih pokušaja Dodika da privuče Vučića na svoj put. Vidim da on, za sada, nije krenuo tim putem. Postoji dosta zabrinjavajućeg kada je Republika Srpska u pitanju. Sam Dodik ne poštuje Dejton. On želi i nastoji stvoriti u ovom dijelu BiH paralelnu pravnu strukturu koja bi mu dala laku mogućnost za otcjepljenje. To nije samo pitanje Dejtona, nego i funkcionalnosti i integriteta cijele regije – rekao je Šmit.

    Dodao je da je Evropska unija navikla poticati svoje argumente mrkvom, a ne batinom.

    – Moj položaj meni daje mnogo batina, ali malo mrkvi. Vidim da korištenje batine daje rezultate, uključujući i vršenje pritiska na gospodina Dodika. To je način da se nosi sa takvim ponašanjem i da ga se stabilizira. Rekao sam to i na zasjedanju Savjeta bezbjednosti, međunarodna zajednica mora biti spremna da, ako vidimo nastojanje za raspadom, da to ne samo promatramo, nego i da djelujemo – rekao je Šmit.

    Naveo je da se evropske integracije uglavnom odnose na integraciju kroz plan rasta, finansiranje i usvajanje pravnih struktura.

    – Ne bih pokušavao uvjeriti Evropsku uniju da koristi batine. Ponekad ih koriste. Umjesto toga, predlažem da sve što imamo stavimo u alatnu kutiju, a zatim vadimo iz kutije alate u skladu sa situacijom. Dakle, ovo je poziv na blisku saradnju na nivou međunarodne zajednice. Koji će biti rezultat ako to ne učinimo? Nastavak dramatičnog odliva mozgova iz ove male zemlje sa oko 3,2 miliona stanovnika. To je značajna negativna posljedica po solidnost i budućnost ove zemlje – istakao je Šmit

    Na novinarsko pitanje kako postoji narativ da će EUFOR intervenisati samo kako bi pomogao lokalnim vlastima, a da Dodik tvrdi da će EUFOR, ako se bilo šta desi, jednostavno stati na međuentitetsku liniju razgraničenja, Šmit je odgovorio da je “gospodin Dodik to malo pogrešno shvatio”.

    – Rezervne snage koje mogu biti integrisane sa misijama EUFOR su u razmatranju i vjerovatno će biti prilagođene. NATO, takođe, ima obavezu. Hvala glavnom sekretaru Jensu Stoltenbergu koji je nedavno bio u Sarajevu. Čitav NATO savjet je posjetio Sarajevo. To bi trebao biti znak da je NATO svjestan da je to misija u kojoj je dobro kada niste potrebni, ali da je, ipak, neophodno ostati prisutan – poručio je Šmit.

  • Radojičić opleo i po vladajućim i po opozicionim strankama

    Radojičić opleo i po vladajućim i po opozicionim strankama

    Politička scena u Republici Srpskoj je postala šou program, rialiti, pun populizma i površnosti, a takve su vlasti na većini nivoa, poručio je Igor Radojičić, lider novoosnovane stranke, koja nosi njegovo ime.

     

    Kako je istakao, stranka koja se zove “Svojim putem, nezavisni pokret Igor Radojičić”, neće učestvovati u rialitijima.

    – Mi ćemo ponuditi sistematičan precizan i odgovoran program, nećemo učestvovati u rialitiju. Mi idemo u pobjedničku kampanju, za nas su lokalni izbori stepenica, a cilj je razvoj snažnog pokreta za izbore 2026. kad ćemo biti ključni faktor – rekao je Radojičić.

    On je poručio da ne treba zaboraviti da i partije koje se deklarišu kao opozicione vrše vlast, jer je PDP na vlasti u Banjaluci, a SDS u Bijeljini.

    – Imamo 2 kutije u kojima su stranke, koje su različito raspoređene na vlasti i koje nam nude jednako loše modele. Mi ćemo biti alternativa – rekao je Radojičić.

    On je istakao da se treba zapitati, kako je Banjaluka “od finaliste izbora za Evropsku prestolnicu kulture dogurala do regionalne prestolnice skupštinskog cirkusa i kolika je to šteta za grad i građane.”

    – Mi ne želimo da takoostane još 4 godine i zato ćemo se kandidovati za lokalne izbore u Banjaluci, Prijedoru i još nekim mjestima – rekao je Radojičić i dodao da je “vrlo aktuelna mogućnost” da njegova stranka ponudi kandidata gradonačelnika Banjaluke.

    “Svojim putem, nezavisni pokret – Igor Radojičić” je, kako kaže, stranka centra, koje okuplja i ljevičare i desničare, uključujući i monarhiste.

    –Uostalom, danas su ideologije sve manje važne, naše partije u RS su više interesne, a manje ideološke organizacije – rekao je Radojičić.

    Odgovarajući na pitanja novinara, on je kazao da je bio uvjeren da se “detoksicirao od politike”, ali da je odlučio da se vrati na političku scenu, jer su to građani tražili od njega.

    – U proteklih nekoliko mjeseci su me ljudi bukvalno presretali na ulici i pitali me što ne pokrenem nešto novo. I istraživanja su pokazala da je zaista neophodna politička alternativa i to nas je motivisalo da krenemo svojim putem – rekao je Igor Radojičić.

  • Detalji nesreće u Trebinju: Mladić (18) poginuo u centru grada

    Detalji nesreće u Trebinju: Mladić (18) poginuo u centru grada

    U centru Trebinja, u ulici Vuka Mićunovića, smrtno je stradao osamnaestogodišnji mladić.

    On je upravljao vozilom marke opel korsa koje je jedino i bilo učesnik ove saobraćajne nesreće i izvrnulo se na krov.

    Policija još uvijek vrši uviđaj na licu mjesta i automobil tovare na šlepu, pa više informacija o svemu još nema, osim potvrde da je mladić stradao.

    U Policijskoj upravi Trebinje je saopšteno da će mediji o svemu biti blagovremeno informisani.

    Saobraćajka se dogodila stotinjak metara od mjesta u samom centru grada na kome se pravi kružni tok, što otežava saobraćaj, ali je na tome mjestu najčešće policajac koji usmjerava i adekvatno je obilježen saobraćajnim znacima.

    U pitanju je putni pravac koji od centra grada vodi ka magistralnim putevima prema Nikšiću i Bileći, pa je saobraćaj u ovoj ulici zatvoren, a policija vozila preusmjerava u gradu na druge ulice, a ona iz pravca Bileće i Nikšića na naselje Hrupjela i tamošnje lokalne puteve.

    Ulica Vuka Mićunovića je inače poznata kao takozvana “crna rupa” u saobraćaju Trebinja sa velikim brojem teških saobraćajnih nezgoda.

  • Košarac: Čime se zapravo hvali Zlatko Lagumdžija?

    Košarac: Čime se zapravo hvali Zlatko Lagumdžija?

    Hvali li se napadom na ustavni poredak u BiH? Hvali li time što je na najgrublji način zloupotrijebio položaj?, upitao je ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac.

    – Hvali li se time što je jednostrano i samovoljno uputio rezoluciju u UN, bez stava i saglasnosti nadležnih institucija, prije svega Predsjedništva BiH, kao jedinog organa nadležnog za vođenje spoljne politike? Sa kim je Lagumdžija usaglašavao bilo šta bez prethodne obavezne saglasnosti Predsjedništva BiH? – istakao je Košarac.

    Upitao je da li se hvali time što će biti direktni krivac za trajne posljedice po unutrašnje odnose u BiH i (ne)mogućnost dogovora?

    – Hvali li se time što će na osnovu laži, podvala i falsifikata pokušati da satanizuje srpski narod u bolesnoj težnji za uništavanjem Republike Srpske? – rekao je Košarac.

    Košarac kaže dan je Lagumdžija lažni socijaldemokrrata.

    – Uvijek je bio dopuna politici Alije Izetbegovića, njegov ratni funkcioner i čovjek koji je ‘90-ih godina rušio tadašnji Ustav SR BiH. Danas ruši dejtonsku strukturu i dejtonski Ustav. I tada, kao i danas cilj im je bio isti – stvaranje islamske države – rekao je Košarac.

    View this post on Instagram

    Ističe da su tada imali islamsku deklaraciju, a danas imaju rezoluciju.

    – Islamska država BiH nije uspjela ‘90-ih godina. Neće uspjeti ni danas, ma koliko se zapadni sponzori i kosponzori trudili da kroz sramnu rezoluciju operu krvave ruke od vlastitih zločina na Bliskom istoku – dodao je.

    Kaže da ta rezolucija u istorijskom kontekstu neće značiti ništa, ali će umnogome uticati na političke odnose i dalje produbljivanje krize u BiH.

    – O tome je trebalo da razmišljaju oni koji su unilateralno pokrenuli pitanje njenog usvajanja u UN. Lagumdžija je prvi u nizu koji će morati da odgovara za to. I tu se ponovo pokazuje ispravnost politike srpskog člana Predsjedništva BiH Željke Cvijanović da protiv njega podnese krivičnu prijavu – naveo je.

    Rezolucija neće donijeti ništa dobro nijednom narodu u BiH. Neće ni Zlatko Lagumdžija postati istorijska ličnost. Tek jedan u nizu koji su svesrdno doprinijeli raspadu BiH, zaključio je Košarac.

  • Dodik: Konaković može da govori samo u svoje ime; Bošnjaci će sahraniti BiH

    Dodik: Konaković može da govori samo u svoje ime; Bošnjaci će sahraniti BiH

    Predsjedik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković može da govori u svoje i u ime svoje partije, dijelom i svog naroda, ali ne i u ime BiH, te ocijenio da će Bošnjaci time sigurno sahraniti BiH.Predsjedik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković može da govori u svoje i u ime svoje partije, dijelom i svog naroda, ali ne i u ime BiH, te ocijenio da će Bošnjaci time sigurno sahraniti BiH.

  • Činjenica da PDP nije učestvovao u izradi izbornog zakona, govori šta je njihovo opredjeljenje

    Činjenica da PDP nije učestvovao u izradi izbornog zakona, govori šta je njihovo opredjeljenje

    Lider SNSD-a Milorad Dodik izjavio je danas da činjenica da PDP nije učestvovao u izradi Izbornog zakona Republike Srpske govori šta je njihovo opredjeljenje, ali smatra da sve partije treba da iskažu podršku pravu Srpske da provede izbore.

    Dodik je naveo kako se PDP nadao da će SNSD ostati izvan izbora, a stranci su im rekli da izađu na izbore po Šmitovom zakonu i da će im kasnije uvesti njihove izabrane funkcionere u opštinske organe uprave i tako će se riješiti sadašnje republičke vlasti.

    – Ali nisu računali da smo to prepoznali – rekao je Dodik.

    On je podsjetio da su stranci slično uradili na sjeveru Kosova gdje je izašlo tri odsto birača, a oni su postavili svoje ljude.

    – Ako pristanete da vam stranac koji nije imenovan nanese svaku vrstu zla koju može, to govori više o vama – rekao je Dodik novinarima u Doboju nakon što je Glavni odbor PDP-a odlučio da 6. oktobra učestvuje na lokalnim izborima.

    Dodik smatra da treba da se dogovore da očuvaju ustavni poredak Republike Srpske, da sve partije iskažu podršku pravu Srpske da provede izbore i da u tom pogledu to učini i opozicija i partije vlasti.

    On je dodao kako je čuo da predstavnici opozicije neće doći na sastanak da razgovaraju, jer su povrijeđeni pošto im nije uspjelo u namjeri budući da SNSD izlazi na izbore.

    – To nije priznanje Šmita, u međuvremenu nastavićemo postupak donošenja Izbornog zakona i doći će se sljedeći izbori koje ćemo provesti po Izbornom zakonu Republike Srpske – zaključio je Dodik.

  • Višković: Povezivanje Banjaluke i Beograda auto-putem projekat od nacionalnog interesa

    Višković: Povezivanje Banjaluke i Beograda auto-putem projekat od nacionalnog interesa

    Јedan od ključnih infrastrukturnih projekata od nacionalnog interesa je povezivanje Banjaluke i Beograda auto-putem i na to sam za šest godina, koliko sam na čelu Vlade Republike Srpske, najviše ponosan, rekao je predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, govoreći o šestogodišnjem predsjedavanju Vladom Republike Srpske.

    Kada taj projekat bude završen, to bih stavio na prvo mjesto. Tu su i hidrocentrale, solarne elektrane, bolnice, veće penzije – rekao je Višković.

    Kako je rekao, kada posmatra ovih šest godina, samo je 2019. godina bila normalna, odnosno da nije bilo nekih kriza. Virus korona ističe kao najteže iskustvo i kaže da je mogao i pretpostaviti da će se tako nešto desiti, ne bi nikada ni sjeo na to mjesto.

    – Samo za 2019. godinu možemo reći da je bila normalna, da se posvetite poslu kako treba. Sve ostale godine su bile takve da radite stvari iznuđeno, nametnuto, neočekivano. Najviše sam ponosan što smo uspjeli u ovom rovitom vremenu, svjetskih kriza, virusa korona. Preživjeli smo, uspjeli smo da prevaziđemo mnoge probleme – istakao je Višković za banjaluka.net.

    Ističe da se trenutno grade Dabar, Bistrica, Mrsovo.

    – I neću da preskočim Buk Bijelu, bez obzira na opstrukcije koje dolaze od Sarajeva. Mi od tog projekta nećemo odustati nikad – dodaje premijer.

    Prisjeća se da kada su te 2019. godine najavili prosječnu platu od 1.000 KM, da su bili predmet ismijavanja, a da je ona danas 1.392 KM, te da su penzije povećane za 70% odsto u šest godina.

    – Postigli smo najveću zaposlenost od postojanja Republike Srpske. Imamo rekordnu zaposlenost. Često nam se imputira mali broj stranih investicija. I mogu se djelimično složiti. Ali opet ne krivicom Republike Srpske, nego opštega ambijenta u BiH – kaže Višković i dodaje da i u takvom ambijentu postoji značajan broj stranih investitora.

    Ipak, uz zahvalnost stranim investitorima, dodaje da je prvenstveno zahvalan domaćim privrednicima koji ovdje rade i ulažu.

    – Ali to smo radili zajedno. Vlada Republike Srpske u ovih šest godina ulaže 400 miliona maraka svake godine u našu privredu. I to isključivo u realnom sektoru. Јedini u regiji imamo zakon o podsticajima na povećanje plata, naše poreske stope su najstimulativnije u čitavoj regiji. I na to sam ponosan. Pored svih tih olakšica uspijevamo da preživimo. Pored svih pritisaka kojima nam se zabranjuje pristup na finansijskim tržištima, bankama s većinskim stranim kapitalom – kaže premijer.

    Ističe i ulaganja u bolnički sektor, te podsjeća da je u toku preseljenje sa stare lokacije u novu bolnicu u Doboju, izgradnja bolnice u Trebinju, da su izgrađene bolnice u Bijeljini i Istočnom Sarajevu.

    – Naš Klinički centar u Banjaluci. Kako je izgledao prije šest godina, a kako danas – pita on.

    Na konstataciju da izgleda bolje, ali da je vidljiv manjak kadra, kaže da je to djelimično tačno jer je danas na subspecijalizacijama i usavršavanju rekordan broj doktora.

    – Nema bolnice u Republici Srpskoj koja danas nema desetine ili stotine mladih doktora koji su na specijalizacijama. Prije samo nekoliko godina dobiti specijalizaciju bilo je veoma teško. Prema tome, dolaze nova oprema, novi ljudi, nove metode, nove dijagnostike. Nekad možete kupiti neki aparat, možda i najsavremeniji, ali morate imati čoveka koji radi s tim aparatom – kaže Višković.

    Na pitanje za čim žali, ističe činjenicu što ovih pet godina nije bilo kao 2019. godina, te je uvjeren da bi postigli bar pet puta više.

    – Nismo imali ambijent, nego smo morali rješavati stvari koje ne zavise od nas. Imali smo dvocifrenu inflaciju. Јesu li premijer i Vlada krivi za to ili je to došlo kao posljedica nečeg na šta ne možemo da utičemo? Nismo mi krivi za rat u Ukrajini. Јesmo li platili cijenu tog rata? Јesmo, i plaćamo i danas – ističe.

    Tačno je, kako kaže, da u prva četiri mjeseca ove godine imamo pad izvoza, ali dodaje da to nije krivica Vlade Srpske, nego posljedica sukoba u Ukrajini.

    – Imate smanjenu ekonomsku moć zemalja koje su naši najveći spoljnotrgovinski partneri. Njemačka ima najveću krizu od Drugog svjetskog rata, pa kako onda da povećamo izvoz u Njemačku kad oni sami imaju svoje probleme. I ne samo Njemačka, nego čitava Evropa. Mi kao mala ekonomija uvijek zavisimo od dešavanja na velikoj sceni, ali nekad imamo i prednost za to što smo mali. Nismo ranjivi kao ti veliki – kaže predsjednik Vlade.

    Na kraju, kaže da ne može ništa posebno istaći, ali ponavlja da kad više ne bude na ovom mjestu ili u politici uopšte, da će biti ponosan da prođe auto-putem od Banjaluke do Beograda, kao i na hidroelektranu Buk Bijela, o kojoj se, kako je rekao, govori od kada je rođen.

    – Ništa nisam manje ponosan i na našu privredu, na naše ljude, na naše radnike. Naši ljudi su vrijedni, naši ljudi su pametni i radni. Kad bi nas malo pustili da se bavimo svojim životom, sigurno da bismo bili mnogo jači i mnogo više volji nego mnogi oko nas. Mislim da se BiH i namjerno i svjesno drži malo u raljama. Da nam se ne dozvoljava da prodišemo punim plućima. Bili ste svjedoci da kad se politički lideri nešto dogovore, onda se neko umiješa i to razvali. Morate uvijek imati nešto za potkusurivanje. Kad vam ne ide u Ukrajini, Gazi ili Avganistanu, možete trenirati strogoću ovdje. Ali dobro, Bože moj. Nadam se da će i to proći i da će sve to jednog dana biti sutra – zaključio je Višković.

  • Misija Srbije pri UN apeluje na kosponzore da povuku tekst rezolucije o Srebrenici

    Misija Srbije pri UN apeluje na kosponzore da povuku tekst rezolucije o Srebrenici

    Otpravnik poslova Stalne misije Republike Srbije pri Ujedinjenim nacijama Saša Mart apelovao je na kosponzore da, u interesu svih, prije svega naroda u BiH, ali i svih članica UN, povuku tekst rezolucije o Srebrenici, kako države članice ne bi bile dovedene u poziciju da glasaju o osjetljivom pitanju koje zahtijeva konsenzus.

    Pismo Saše Marta prenosimo u cijelosti:

    U vezi sa posljednjim pismom koje su Stalne misije SR Nemačke i Ruande uputile svim državama članicama 17. maja u svojstvu glavnih sponzora i “co-facilitator-a” rezolucije o Srebrenici, dužan sam da skrenem pažnju na sljedeće elemente.

    Nasuprot tvrdnjama o postojanju snažne regionalne podrške rezoluciji, kosponzori su nastavili sa praksom jednosmjerne komunikacije, bez mogućnosti pitanja i komentara, uz odsustvo otvorenih konsultacija koje bi podrazumijevale učešće svih država članica UN. Navedeno samo potvrđuje činjenicu na koju Republika Srbija ukazuje od samog početka – netransparentnost procesa bez šireg regionalnog konsenzusa i saglasnosti razotkriva stvarnu namjeru koja se krije iza rezolucije.

    Protivno svim procedurama i praksi GS UN, slanjem “revidiranog” teksta rezolucije dogovorenog u uskom krugu kosponzora, države članice se pokušavaju dovesti u zabludu da se radi o suštinskim izmjenama koje treba da ubijede države članice da podrže tekst.

    Pokušaj kosponzora da ukažu da se sudskim postupcima utvrđuje individualna krivica, nastoji se prikriti da se, u širem političkom diskursu, moralna odgovornost za genocid nastoji kolektivno pripisati cijelom narodu. Srpski narod, koji je tokom dvadesetog vijeka bivajući na strani istine i pravde tokom dva svjetska rata, izložen strašnim stradanjima, pokušaju istrebljenja i genocidu, nikada na to neće pristati.

    Dosljedno isticanje Republike Srbije da rezolucija koja se odnosi na osjetljivo pitanje žrtava jednog tragičnog rata mora da predstavlja, prije svega, “vlasništvo” BiH, pokušava se neuvjerljivo u posljednjem pismu glavnih kosponzora zamaskirati “regionalnim vlasništvom”.

    Istovremeno potpuno se zanemaruje da inicijativa o ovako osjetljivom pitanju nije pokrenuta u dogovoru sva tri naroda u BiH, protivno Ustavu BiH i bez saglasnosti trojnog predsjedništva.

    O pravoj namjeri koja stoji iza ove rezolucije govori nedavna izjava zvaničnika BiH, ministra spoljnih poslova Elmedina Konakovića, koji je rekao da “takva Srbija zaslužuje prezir i ne zaslužuje nikakvu ruku saradnje“, te da će BiH na sve
    druge načine tražiti nadoknadu ratne štete, kao i obnovu revizije presude protiv Srbije.

    Ovakve neodgovorne i neprimjerene izjave zvaničnika jedne zemlje otkrivaju prave namjere i zasigurno ne doprinose stabilnosti, kako u BiH, tako ni u regionu, na šta Srbija od početka upozorava.

    Države članice UN, koje su se voljom predlagača našle u nezavidnoj situaciji, ne treba dalje dovoditi u zabludu pokušajem predstavljanja navodno revidiranog teksta. Države članice ne treba dovoditi u zabludu ni o pravovremenosti iniciranja rezolucije o Srebrenici, jer nasuprot nastojanjima da se 2024. predstavi kao najadekvatnija, godinu u kojoj se nalazimo karakterišu složene geopolitičke okolnosti, pa otvaranje istorijski osjetljivih tema samo produbljuje podjele i može proizvesti dodatne nestabilnosti na Balkanu.

    Imajući u vidu nesagledive posljedice ovakvog nacrta rezolucije već u ovoj fazi, na krhki proces pomirenja otvaranjem starih rana, još jednom apelujemo na kosponzore da, u interesu svih, prije svega naroda u BiH, ali i svih članica UN, povuku tekst rezolucije, kako države članice ne bi bile dovedene u poziciju da glasaju o osjetljivom pitanju koje zahtijeva konsenzus.

    Ukoliko to ne bude slučaj, ukazujemo da ova rezolucija već izaziva duboke podjele u međunarodnoj zajednici i dovodi do usložnjavanja procesa u čitavom regionu, zbog čega pozivamo sve države članice UN da ne glasaju za pomenutu rezoluciju.

  • Dodik: Odnosi Banjaluke i Sarajeva možda na najgorem nivou; Sa Bećirovićem se ne može otvoriti dijalog

    Dodik: Odnosi Banjaluke i Sarajeva možda na najgorem nivou; Sa Bećirovićem se ne može otvoriti dijalog

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović iznosi laži na račun Republike Srpske i da se sa njim ne može otvoriti nikakav dijalog.

    Dodik je istakao da su odnosi između Banjaluke i Sarajeva možda na najgorem nivou i da je mir jedina vrijednost za koju se zalaže.

    Ocijenio je da je situacija u BiH katastrofalna.

    Dodik je reako da nisu tačne tvrdnje Bećirovića da govori u ime BiH već da je iza svega toga laž, kao što je laž i sve što kaže.

    – On je tip koji u sebi ima dosta patološkog, ne možete da otvorite nikakav dijalog, ne možete ništa da učinite. On ima neku svoju priču, svoju istinu. Ne treba zaboraviti da je pisao da su Srbi izvršili nekoliko genocida još i prije 100 godina nad Bošnjacima, što nikakva nauka ne može da verifikuje kao naučno dokazane činjenice – rekao je Dodik.

    Ali, dodao je, nije samo Bećirović problem, već i to to što čini Zlatko Lagumdžija i Elmedin Konaković koji prepričava zajedničke sastanke.

    – Tačno je da sam došao i rekao hoćemo ljudi da nastavimo dalje? Hoćemo, ali prvo moramo da završimo ono što smo dogovorili. Јesmo se dogovorili da ćemo mijenjati Centralnu izbornu komisiju? Јesmo. Hoćemo li ovo uraditi? Oni ćute. Hoćemo li usvojiti budžet koji smo dogovorili? Hoćemo. Hajde onda ove dvije tačke i CIK i budžet da završimo. A on iz toga napravi da nešto nije dao – pojasnio je Dodik.

    Dodik je naveo da je dogovoreno da bude usvojen budžet, ali da se ne usvaja, jer ne mogu da se rasporede sredstva od akciza koja su na računima indirektnih poreza.

    – Naravno, prvo ćemo to da podijelimo, pa da možemo usvojiti budžet. Ali vi to nećete, to je druga stvar. Onda ne možemo ni budžet da usvojimo. Sve je to povezano. A oni uporno nastoje nešto da krive – rekao je predsjednik Srpske.

    Dodik je dodao kako vidi da je Konakoviću koji ima udarce javnosti kriv predsjedik Srbije Aleksandar Vučić, pa i on, zato što ga povezuju sa nekim stvarima.

    – Ne znam da li je to istina ili nije, to će na kraju neko pokazati. Želim da vjerujem da nije povezan sa tim klanom, ali to nije način na koji možeš da pobjegneš od toga. Nije tebi ni Dodik, ni Vučić, ni bilo ko drugi držao kišobran kad si to radio ili nisi radio. Pusti nas na miru. Da bi to izbjegli, oni to prebacuju na nas – naveo je Dodik.

  • Vulin: Crnogorska skupšina, ako ne smije da pomene ustaše i Hrvatsku, neka ne rasitnjava jasenovačku golgotu

    Vulin: Crnogorska skupšina, ako ne smije da pomene ustaše i Hrvatsku, neka ne rasitnjava jasenovačku golgotu

    Potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin poručio je da Skupština Crne Gore, ako ne smije da pomene ustaše i Hrvatsku i Nijemce u rezoluciji o Јasenovcu, ne rasitnjava jasenovaču golgotu da bi opravdala Vladu zato što će glasati za rezoluciju o Srebrenici.

    Vulin je istakao da rezolucija o jasenovačkon genocidu ne može i ne smije da bude puko potkusurivanje sa Srebrenicom.

    – Prevelika je jasenovačka patnja, a još veći hrvatski grijeh da bi se Јasenovac poredio sa Srebrenicom – naglasio je Vulin.

    On je naveo da su pisci crnogorske rezolucije o Јasenovcu uspjeli ono što niko nije mogao, da napišu rezoluciju o jasenovačkom genocidu, a da ni jednom ne pomenu ustaše i NDH, da srpsko ime pomenu jednom, a hrvatsko samo kada su nabrajali narode koji su stradali u Јasenovcu.

    – Možda crnogorski jezik nije dovoljno bogat da sve ovo pobroji, ali mogli su pisci rezolucije da se posluže i srpskim – rekao je Vulin, koji je i senator Republike Srpske.

    Osim manjka riječi ili, kako kaže, manjka hrabrosti da izgovore prostu istinu o odgovornosti NDH, Hrvata i ustaša, Vulin je istakao da su pisci rezolucije pokazali i potpuno nepoznavanje istorije.

    Vulin je podsjetio da 22. aprila 1944. godine jasenovački logor nije rasformiran, kako se kaže u prijedlogu rezolucije, već su preostali logoraši, njih šest stotina od ukupno hiljadu, izvršili proboj jurišajući na hrvatske ustaše i žicu.

    Zapamćeno je, napomenuo je, da je Mile Ristić logoraš, Kozarčanin oteo ustašama mitraljez i pokrivao proboj, te dodao da ne znaju pisci rezolucije da je Јasenovac jedini logor smrti koji na sramotu i partizana i četnika nije oslobođen, već su se logoraši sami oslobodili, pa samin tim nije mogao biti rasformiran.

    – Ako Skupština Crne Gore ne smije da pomene i Hrvatsku i ustaše i Nijemce neka ne rasitnjava jasenovačku golgotu da bi opravdala Vladu Crne Gore zato što će glasati za rezoluciju o Srebrenici. Ne znam šta je veća uvreda za Srbe – naglasio je Vulin reagujući na prijedlog rezolucije o genocidu u Јasenovcu koji je predat Skupštini Crne Gore.

    Svi poslanički klubovi parlamentarne većine u Crnoj Gori potpisali su prijedlog rezolucije o genocidu u Јasenovcu, koji je sinoć predat u skupštinsku proceduru.

    U tekstu je predloženo da 22. april bude zvanično priznat kao Dan sjećanja na genocid u Јasenovcu, koji će se obilježavati svake godine, te se osuđuje svako poricanje tog genocida i poziva na očuvanje sjećanja na te tragične događaje kroz obrazovne programe i aktivnosti koje će spriječiti bilo kakav oblik revizionizma.