Autor: INFO

  • Rusi prešli sjevernu granicu: Harkov pada?

    Rusi prešli sjevernu granicu: Harkov pada?

    Ofanziva ruskih snaga na harkovskom pravcu pokazala se toliko brzom i snažnom da im oskudne odbrambene strukture Ukrajine nisu postale prepreka, a osiromašeni redovi ukrajinskih oružanih snaga nisu bili spremni da brane svoje položaje, piše Njujork tajms.

    “Ruske trupe su prešle severnu granicu Ukrajine takvom brzinom i snagom da oskudna utvrđenja Ukrajine nisu predstavljala gotovo nikakve prepreke. Ukrajinski vojnici su bili potpuno iznenađeni i povukli su se sa svojih pozicija”, navodi se u tekstu.

    Napominje se da su ruske trupe uživale ogromnu prednost nad ukrajinskim Oružanim snagama u artiljeriji i avijaciji, što je dovelo do „katastrofalnih posledica“ za ukrajinske snage i iscrpljivanja kapaciteta ukrajinske PVO.

    Istovremeno, rusko vojno osoblje koje je napredovalo lako je savladalo odbrambena utvrđenja, koja su, prema rečima sagovornika lista iz redova ukrajinske vojske, bila očigledno nedovoljna i izgrađena nemarno.

    Istovremeno, najveći problem Ukrajine ostaje nedostatak ljudi u redovima ukrajinskih oružanih snaga, iscrpljenih tokom više od dve godine sukoba.
    “Nakon što su razmere ruske ofanzive postale vidljive tokom vikenda, ukrajinska vojska je pokušala da prebaci trupe sa drugih sektora fronta – umesto da rasporedi rezerve, razlog je, prema ukrajinskim zvaničnicima, taj što ima malo rezervi za raspoređivanje”, napominje publikacija uz pozivanje na izvore.

    Kao rezultat toga, ukrajinska vojska, direktno ukazuje da se za Kijev razvila kritična situacija u oblasti Harkov.

    Rusko Ministarstvo odbrane saopštilo je da je grupa Sever napredovala u dubinu neprijateljske odbrane i zauzela brojna naselja u oblasti Harkov.

  • ”Sarajevska politička elita umislila da samo Bošnjaci mogu biti žrtve, počeli da vjeruju u sopstvene laži”

    ”Sarajevska politička elita umislila da samo Bošnjaci mogu biti žrtve, počeli da vjeruju u sopstvene laži”

    Muslimanski političari iz Sarajeva su se posebno naljutili na Mađare koji su rekli da neće glasati za rezoluciju o Srebrenici. Oni su se naljutili, a njihovo glasačko tijelo se, zbog te odluke Budimpešte, povampirilo na društvenim mrežama. Kuju se i neki planovi kako bi ova kolonija mogla da odgovori zemljama koje budu glasale protiv. Reakcija na ovo ne manjka.

    Ljute se, jer je sarajevska politička elita umislila da samo Bošnjaci mogu biti žrtve. Biće tek iznenađeni kada vide koliko će zemalja islamskog svijeta glasati protiv ove rezolucije, komentar je Željka Budimira nakon što su Bošnjaci počeli da se ljute na sve zemlje koje su jasno i glasno rekle da neće podržati rezoluciju o Srebrenici.

    I samo odgađanje glasanja kaže Budimir posljedica je toga što se po svaku cijenu pokušava doći do 100 država koje će podržati rezoluciju.

    “Postaju biti agresivniji na druga dva naroda posebno prema Srbima u BiH jer ako su Bošnjaci apsolutne žrtve građanskog rata u BiH onda se druge žrtve ne mogu tretirati isto i zbog toga se ljute prema tim državama to nije čudno”, kaže Budimir, ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje

    Oni su potpuno svjesni da su napravili dugoročnu glupost, jasan je i ministar Siniša Karan. Vidljivo je da inicijatori rezolucije ulaze u sve veće probleme. Svojim ponašanjem samo prave osnovu za destabilizaciju odnosa ne samo u BiH već i u cijelom regionu.

    “Sve to što oni pričaju i rade utrkujući se da prekrše sve regule, prvo da sruše Predsjedništvo BiH u proceduri, da sruše i taj Savjet bezbjednosti i Generalnu skupštinu da ruše sve. Dalje nastavljaju u tom rušenju da ruše sve prijateljske i sve druge odnose BiH kada je riječ o diplomatskim odnosima države”, kaže Siniša Karan, ministar unutrašnjih poslova Srpske.

    Toliko se zalažu za rezoluciju da su čak počeli da vjeruju u sopstvene laži. Rezolucija o Srebrenici ima najmanje veze sa žrtvama građanskog rata, i to bi trebali oni sami da znaju podsjećaju u centru za društveno-politička istraživanja Srpske. Potpuno je jasno da ovdje nije u pitanju istina već samo politički narativ.

    “Njihove političke elite su povjerovale u svoje laži svi vrlo dobro znaju u muslimanskom narodu pogotovu elite znaju šta se dešavalo tokom proboja 28. divizije u julu 1995. godine od Srebrenice ka Tuzli. Oni znaju da ih je 2/3 28 divizije aktivnog sastava pobijeno, poginulo u tom proboju i oni znaju da su žrtve borbi proglasili žrtvama ratnog zločina”, kaže Dušan Pavlović, direktor Centra za društveno-politička istraživanja Republike Srpske.

    Jasno je nakon svih ovih dešavanja šta su motivi raznih igrača i učesnika u ovom nesretnom planu i projektu, kažu u Srpskoj. Politička elita i te kako vodi svojevrstan rat protiv srpskog naroda na ovim prostorima.

  • Srpske organizacije upozorile Vladu Crne Gore

    Srpske organizacije upozorile Vladu Crne Gore

    Srpske organizacije u Crnoj Gori najavile su da će pozvati narod na proteste i blokade ako Vlada Milojka Spajića ne odbije da glasa za rezoluciju o Srebrenici.

    Deset srpskih organizacija u Crnoj Gori ističu da je glasanje o rezoluciji o Srebrenici bacanje krivice na srpski narod i njegova buduća pokoljenja.

    Napominju da se ne odriču da je bilo zločina koje kao hrišćani i Srbi osuđuju, ali takođe pitaju i šta je sa srpskim žrtvama.

    Žali li neko onu našu braću i sestre u Kravicama, Bratuncu. Žali li iskreno za svim srpskim stradalnicima kojih je samo u 20 vijeku bilo više od 3,5 miliona i koji su ubijani na mnogim samo za nas namijenjenim stratištima. Za našim žrtvama neće biti suza u ovoj Vladi – navode u pismu srpske navladine organizacije, prenosi Srna.

    U pismu su poručili da rezolucija o Jasenovcu koristi Spajiću isključivo za unutrašnje političke prilike u Crnoj Gori i da bi narod održao u miru.

    – Ne dozvolite da vas lažu i obmanjuju – navodi se u pismu 10 srpski nevladinih organizacija.

    Pismo su potpisali Srpski kulturni centar “Patrijarh Varnava”, Srpski kulturni klub “Sveti Sava”, Udruženje poštovalaca učesnika oslobodilačkih ratova 1912-1918, “Herceg” – Pljevlja, “Srpska nit”, “Božuri”, “Stupovi”, “Miholjski zbor”, “Serdari” i Noćni vukovi.

    – Ukoliko Vlada Crne Gore ne donese odluku da neće glasati za ovu rezoliciju, bićemo prinuđeni da pozovemo narod na proteste i blokade dok nam se ne vrate nazad mandate koji su im dati u ime mira i zajedničkog boljeg života u Crnoj Gori – zaključile su ove organizacije.

     

  • Nova Kaledonija: Pokrenuta velika operacija francuske žandarmerije

    Nova Kaledonija: Pokrenuta velika operacija francuske žandarmerije

    Francuska je pokrenula veliku operaciju u kojoj učestvuje više od 600 žandarma, kako bi u potpunosti povratila kontrolu nad putem između glavnog grada Nove Kaledonije Numee i aerodroma u toj francuskoj prekomorskoj teritoriji, gdje je šest ljudi poginulo u neredima.

    Francuski ministar unutrašnjih poslova Žerald Darmanen saopštio je kasno sinoć na platformi X da je u Novoj Kaledoniji pokrenuta “velika operacija više od 600 žandarma, od kojih stotinak pripadnika GIGN”, elitne taktičke jedinice žandarmerije.

    Cilj operacije je da se “u potpunosti ponovo preuzme kontrola nad glavnim putem dugim 60 kilometara između Numee i aerodroma” Tontuta, naveo je Darmanen.

    Kancelarija visokog komesara Francuske u toj pacifičkoj prekomorskoj teritoriji saopštila je da je, nakon što je juče život izgubila još jedna osoba, što je šesta žrtva nasilja, “noć bila mirnija, prije svega zahvaljujući uvođenju mjera koje se odnose na vanredno stanje i značajnom dolasku pojačanja”, prenose francuski mediji.

    Do sada je privedeno 230 učesnika nereda, a na ostrvu Kaju na snazi su zabrana okupljanja i policijski čas.

    Nemiri su počeli prošle nedjelje nakon što su poslanici u nacionalnoj skupštini u Parizu izglasali izmjene zakona koje će omogućiti većem broju državljana Francuske da glasaju na lokalnim izborima u Novoj Kaledoniji, što će, prema riječima domorodačkih lidera, neutralisati politički uticaj domorodaca.

    Nova Kaledonija je “pod opsadom”, izjavila je danas Sonja Lagard, gradonačelnica Numee, glavnog grada ovog pacifičkog arhipelaga, prenosi BFMTV.

    Ona je navela da su brojne javne zgrade na arhipelagu zapaljene i da je, uprkos dolasku pojačanja od nekoliko stotina policijaca, situacija “daleko od smirivanja”.

    Lagard je rekla da su posljednje dvije noći bile mirnije, ali da se situacija tokom dana ne popravlja, uprkos svim pozivima na smirivanje situacije.

    – Možemo li reći da smo u opkoljenom gradu? Da, mislim da to možemo reći. Ovo je pustoš – rekla je Lagard.

    Ona je dodala da bezbjednosnim snagama “treba dati malo vremena” da normalizuju situaciju.

    Francuski zvaničnici su saopštili da je u subotu poginula šesta osoba od početka nereda, a da su dvije povređene tokom razmjene vatre na barikadi na sjeveru ove francuske prekomorske teritorije.

    Prethodno je potvrđeno da su ubijena tri domorodačka stanovnika Kanaka, starosti od 17 do 36 godina i dva policajca.

    Kontigent od 1.700 pripadnika policije je već stigao na ostrvo.

    Vlasti su proglasile vanredno stanje koje uključuje noćni policijski čas, kao i zabranu javnih okupljanja, prodaju alkohola i nošenja oružja.

     

  • Dodik: Srpski narod u Srpskoj će biti izložen velikim pritiscima

    Dodik: Srpski narod u Srpskoj će biti izložen velikim pritiscima

    Srpski narod u Srpskoj će biti izložen velikim pritiscima i nama nema budućnosti bez statusnog priključenja Srbiji, napisao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik na svom Instagram nalogu.

    I to je nešto što ovo vrijeme i rezolucija o Srebrenici najbolje pokazuju, jer ona ima za cilj skrivenu diskvalifikaciju srpskog naroda, moralnu i svaku drugu – naglasio je Dodik.

    Dodik je podsjetio da je tokom sedmice u Beogradu prisustvovao ručku s predsjendikom Srbije Aleksandrom Vučićem, patrijarhom Porfirijem i episkopima SPC, na kojem su razgovarali o napadima na Srpsku i Srbiju.

    Dodao je da je boravio i u Budimpešti, gdje je razgovarao s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom i ministrom spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peterom Sijartom o nastavku saradnje i otvaranju novih projekata.

  • Bošnjaci na društvenim mrežama šire Bozolin dokument o Srebrenici

    Bošnjaci na društvenim mrežama šire Bozolin dokument o Srebrenici

    Bošnjaci na društvenim mrežama šire dokument o Srebrenici kojim visoki predstavnik UN za vrijeme rata u BiH Karlo Bozola pokušava da upozna širu javnost sa pravim dešavanja u Srebrenici u julu 1995. godine navodeći kako je veliki broj sahranjenih u tom mjestu donesen iz drugih gradova i sela.

    Na društvenoj mreži “TikTok” je Muamer Hasanagić svoje pratoce upoznao sa sadržajem i pročitao napisano.

    Za svoju objavu dobio je veliku podršku pratilaca koji mu zahvaljuju jer, kako ističu, širi istinu.

    Јedan od pratilaca navodi da svi odavno znaju šta se dešavalo samo se “prave ludi” i vrte jednu te istu rečenicu.

    Ovakvim postupkom se i sami pripadnici bošnjačkog naroda pokušavaju ograditi od sporne rezolucije o Srebrenici kojom političko Sarajevo uz pomoć zapadnih sila pokušava da Srbe proglasi genocidnim.

    Bozola je u dokumentu, između ostalog, naveo da je u Srebrenici po šumama stradalo oko 1.100 civila muslimana, jer su bili naoružani, i odgovarali su na napade.

    – Ali je bilo i onih koji su kao nenaoružani stradali, njih još oko 250 oko Srebrenice za tri godine, a vojnika muslimana oko 2.500 do 2.800 do kraja rata. Svi ostali sahranjeni doneseni su iz drugih gradova i sela – naveo je Bozola.

  • Crnadak: Spreman sam preuzeti PDP već od novembra

    Crnadak: Spreman sam preuzeti PDP već od novembra

     

    Potpredsjednik PDP Igor Crnadak je na današnjoj sjednici Glavnog odbora PDP najavio kandidaturu za predsjednika ove stranke, što bi se, kako je ranije najavljivano, trebalo desiti nakon lokalnih izbora, piše Srpskainfo.

    U prvom obraćanju članovima Glavnog odbora nakon odluke Predsjedništva o kandidatu za gradonačelnika Banjaluke, danas u Bijeljini, Crnadak je prvo istakao da čvrsto vjeruje u PDP i njenu čistu i iskrenu ideju o Republici Srpskoj kao poštenom, slobodnom i civilizovanom društvu, ističe izvor koji je prisustvovao sjednici.

    Obraćajući se članovima Glavnog odbora Crnadak je naveo da i dalje smatra da bi za PDP, opoziciju i Republiku Srpsku bilo bolje da PDP na oktobarskim izborima u Banjaluci nastupa sa nedvosmislenom antirežimskom politikom, kao 2020. godine, uz podršku cijele opozicije, ali da je Predsjedništvo odlučilo drugačije i da je to sada završena stvar.

     

  • Zelenski: Odbili smo ruski juriš na Časov Jar

    Zelenski: Odbili smo ruski juriš na Časov Jar

    Oružane snage Ukrajine odbile su ruski juriš na Časov Jar i uništile više od 20 jedinica oklopne tehnike neprijatelja, izjavio je predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski u večernjem video obraćanju.

    “Ne zaboravljamo ni na druge pravce bitaka, osim Harkova: Kramatorsk, Pokrovski, Kurakovo, južni pravci – gdje god je teško, naše snage daju dostojan otpor okupatoru. Posebno se zahvaljujem momcima koji su odbili ruski napad na Časov Jar. Naši vojnici su uništili više od 20 jedinica oklopnih vozila okupatora. Bravo momci”, poručio je Zelenski.

    On je podsjetio da se danas obilježava 80. godišnjica deportacije krimskotatarskog naroda.

    “Danas, obilježavajući sjećanje na žrtve deportacije krimskih Tatara i osuđujući rusku zloupotrebu Krima, osjećamo, znamo, da rusko zlo nije i neće biti svemoćno. Okupatorovo vrijeme na našoj zemlji je ograničeno, a njegovo protjerivanje je neizbježno i zavisi od toga kako se svi opiremo, kako svi težimo da ujedinimo svijet, i kako je sam svijet postavljen da štiti čovječanstvo i život”, poručio je predsjednik Ukrajine.

    On je naveo da je ruska okupacija Krima 2014. bila zapravo test odlučnosti za sve u svijetu.

    “Tada nije bilo prave reakcije i (ruski predsjednik Vladimir) Putin je odlučio da bi mogao da učini više zla nekažnjeno, a 24. februar je ovo okončao otporom svih Ukrajinaca, cijelog našeg naroda… Boreći se za Ukrajinu, radeći za Ukrajinu, došli smo do takvog nivoa da se rusko zlo neće sakriti od naših pravednih odgovora ni na sopstvenoj teritoriji”, istakao je ukrajinski lider, prenosi Tanjug.

  • Da li su istiniti medijski natpisi da je narkokartel preko insajdera u CIK namještao izbornu krađu?

    Da li su istiniti medijski natpisi da je narkokartel preko insajdera u CIK namještao izbornu krađu?

    Nakon medijskih natpisa da narko kartel Edina Gačanina plaća nekoga iz CIK BiH, uslijedila je reakcija iz Komisije. Podnijeli su krivičnu prijavu Tužilaštvu BiH u kojoj traže što hitniju istragu prepiski iz skaj aplikacije, ali ne demantuju da pojedinci iz CIK imaju veze sa narko kartelom.

    Indikativno je da vijest dolazi u trenutku kada su raspisani lokalni izbori po tzv. Šmitovom zakonu. Delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine Snježana Novaković Bursać rekla je za našu televiziju da nije iznenađena, jer u CIK postoji struktura ljudi koja je spremna na sve i svašta.

    Sadržaj skaj aplikacija, ne prestaju da “šokiraju” javnost. Mediji sada pišu o namjeri svjetskog kartela Tito-Dino da “preko osobe u CIK BiH finansira sopstvenu stranku i namjesti krađu na izborima”.

    Šokantne tvrdnje proilaze iz prepiske Mostarca Harisa Behrama, uhapšenog u akciji “Crna kravata 2” i vođe kriminalne organizacije Edina Gačanina, u kojoj Behram pominje Nermina Kljaku, bivšeg kadra stranke SBB BiH, kao osobu koja “plaća nekoga u CIK”.

    Pisanje medija uzdrmalo je CIK, oni koji su “čista” obraza očekuju da se što prije stvari istjeraju na čistac. Zvanično, predsjednik CIK Irena Hadžiabdić podnijela je Tužilaštvu BiH krivičnu prijavu protiv nepoznate osobe, u cilju kako se navodi, očuvanja integriteta izbornog procesa.

    – Podnosimo ovu krivičnu prijavu radi provođenja hitne istrage i ispitivanja navoda iz medija. CIK BiH stoji na raspolaganju za sva bitna pitanja bitna za istragu – piše u prijavi.

    – Pitanje ko je osoba u CIK , konkretnije član Komisije koji je na platnom spisku svjetskog narko kartela, užasava ali ne čudi u zemlji čiji je predsjednik Suda u pritvoru, a biši dir. OBA pod istragom – kaže delegat Snježana Novaković Bursać.

    – Moramo se prisjetiti ko je predložio ovaj sastav CIK-a, to je bio Dragan Mektić čiji je savjetnik takođe u zatvoru zbog optužbi za trgovinu narkotike. Ne trebamo zaboraviti da su pod kontrolom CIK-a umetnuti falsifikovani glasački listići da su se ti ljudi usuđivali da prekraju iouzbornu volju građana Srpske što znači da imamo struzkturu ljudi od kojih svađšta možemo očekivati pa i direktnu vezu sa narko kartelom – rekla je delegat u Klubu Srba Doma naroda PS BiH Snježana Novaković Bursać.

    Saznanja o poslovnim vezama narko-kriminalca Edina Gačanina sa rukovodiocima federalne policije, biznismenima iz Sarajeva čak i visokopozicioniranim bošnjačkim političarama, mjesecima pune medijske članke. U izostanku jačih argumenta da demantuje veze sa Gačaninom, Elmedin Konaković za “prljavštinu” u sopstvenom dvorištu okrivljuju ni manje ni više nego Srbiju i Republiku Srpsku.

    Druga grupa je predsjednik SNSD-a i njegovi saradnici. Zašto, zato što nikada lošije Dodik nije stajao, nikada. I treća grupa su vlasti Srbije. Nemam ja dokaze za ovo – rekao je ministar spoljnih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković.

    Nema dokaze a javno blati partnere iz Srpske i susjednu Srbiju, to je samo jeftin spin da se skrene medijska pažnja sa možda i najvećeg skandala u postdejtonskoj BiH o “pranju” narko novca preko saradnika u Federaciji, za šta su dokaze BiH pravosuđu dostavile američke i evropske policijske agencije.

     

  • Rusi zadaju finalni udarac

    Rusi zadaju finalni udarac

    Gotovo deset hiljada ljudi napustilo je svoje domove u oblasti Harkova, na severoistoku Ukrajine, nakon kopnenog napada ruskih snaga.

    “Ukupno 9.907 ljudi je evakuisano”, rekao je guverner Oleg Sinegubov, više od nedelju dana nakon pokretanja ruskog napada, za koji je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski upozorio da bi mogao da bude samo prvi talas šire ofanzive.

    Sinegubov je rekao da su ukrajinske oružane snage preko noći odbile dva pokušaja proboja odbrane.

    Ali, kako je dodao, situacija je “pod kontrolom”.

    Ruske snage su napale više gradova, uključujući Vovčansk, samo pet kilometara od granice.
    Ruske snage zauzele su 278 kvadratnih kilometara ukrajinske teritorije između 9. i 15. maja, što je njihovo najveće napredovanje od kraja 2022, navodi Frans pres pozivajući se na podatke Instituta za proučavanje rata.