Autor: INFO

  • Zelenski zove NATO u rat

    Zelenski zove NATO u rat

    Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski veruje da bi pomoć NATO-a u obaranju ruskih projektila iznad ukrajinske teritorije pomogla da se nadoknadi deficit protivvazdušne odbrane Kijeva i da ne bi uključio NATO u rat.

    Zelenski je napomenuo da Rusija koristi 300 aviona na teritoriji Ukrajine, a Kijevu je potrebno najmanje 120-130 lovaca F-16 da bi se suprotstavio ruskim snagama na nebu.

    “Ne možete to sada da osigurate? OK, vratite se na avione koje imate na teritoriji susednih zemalja NATO-a: podignite ih, obarajte mete, zaštitite civile“, rekao je Zelenski.

    On je izrazio uverenje da zemlje NATO-a to mogu, dodajući da to ne znači da je NATO umešan u rat sa Rusijom.

    Zelenski je rekao da ne razume zašto su zemlje NATO-a obarale iranske rakete i bespilotne letelice koje su letele ka Izraelu, ali da se plaše da to učine u Ukrajini, plašeći se da će to uvući NATO u rat sa Rusijom.

    Bela kuća je saopštila da su Sjedinjene Države odbile da preuzmu bilo kakvu borbenu ulogu u ratu u Ukrajini, tako da neće oboriti iranske bespilotne letelice koje je lansirala Rusija, kao što su to uradile sa saveznicima u Izraelu.

    Istovremeno, neki zapadni političari se već zalažu za to da NATO sistemi PVO, na primer, obaraju dronove iznad zapadnog dela Ukrajine.

     

  • Špirić: Dom naroda do daljeg u blokadi

    Na današnjoj sjednici Kolegijuma Doma naroda Parlamentarne skuštine BiH nije postignuta saglasnost o nastavku sjednice prekinute 18. marta, tako da ovaj dom ostaje do daljeg u blokadi, potvrdio je Srni zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Nikola Špirić.

    On je podsjetio da je Klub Bošnjaka 18. marta napustio sjednicu zato što je u okviru usvojenog dnevnog reda bila tačka Prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH, zbog čega je Dom naroda već duže od dva mjeseca u blokadi.

    “Nažalost, ni danas nismo našli rješenje. Stojimo na stanovištu da nije moguće zakazivati nove sjednice bez završetka sjednice čiji je dnevni red usvojen”, istakao je Špirić.

    On je dodao da ostaje da se vidi kako će se situacija dalje razvijati.

    Sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH prekinuta je nakon što je Klub bošnjačkih delegata napustio zasjedanje nezadovoljan što je u dnevni red uvršten Prijedlog zakona o Ustavnom sudu na zahtjev srpskog delegata Želimira Neškovića.

    Obrazlažući ovaj postupak, bošnjački delegat Šefik Džaferović tada je rekao da su insistirali da se ova tačka ne uvrsti u dnevni red i ocijenio da bi po BiH “bilo opasno da taj zakonski akt usvoji jedan dom”.

  • Poslanici odbili da “hitno” raspravljaju o Izbornom zakonu BiH

    Poslanici odbili da “hitno” raspravljaju o Izbornom zakonu BiH

    Predstavnički dom Parlmaentarne skupštine BiH odbio je da po hitnom postupku razmatra izmjene Izbornog zakona BiH kojeje predložio Klub poslanika SDA .

    Za hitni postupak glasalo je 18 poslanika, 12 ih je bilo protiv i dva su bila suzdržana, a s obzirom da nije bilo entitetske većine, o svemu ovome odlučivaće se na sljedećoj sjednici.

    Inače, SDA je predložila da osobe koje su u ratu napustile opštinu prebivališta, omogući upis u birački spisak kako bi glasali lično ili u odsustvu za opštinu prebivališta iz 1991. godine, bez obzira na opštinu sadašnjeg prebivališta.

    Takođe, Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH odbio je da po hitnom postupku razmatra i izmjene Izbornog zakona BiH koje je predložio poslanik Šemsudin Mehmedović. U obrazloženju ovog zakonoskog rješenja navedeno je da su potrebne dopune kako bi se osiguralo učestvovanje pripadnika svih konstitutivnih naroda i ostalih u svakom opštinskom i gradskom parlamentu na način da će biti najmanje jedan Srbin, jedan Hrvat, jedan Bošnjak i jedan član ostalih ako ima najmanje jedan takav kandidat na ovjerenoj kandidatskoj listi.

  • Dodik: Povezanost članova CIK-a sa mafijom skandal epskih razmjera

    Dodik: Povezanost članova CIK-a sa mafijom skandal epskih razmjera

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da su informacije da su članovi narokartela imali svoje ljude u Centralnoj izbornoj komisiji BiH skandal epskih razmjera svojstven koloniji kakva je BiH.

    – Članovi CIK-a koji nisu prošli adekvatnu proceduru imenovanja zaštićeni su kao bijeli medvjedi i još ih je ilegalac /Kristijan/ Šmit dodatno zakovao u njihove pozicije, a sad vidimo i kakve to ima posljedice na cjelokupnu BiH – rekao je Dodik za Srnu.

    On je naglasio da se stranci u BiH više pitaju nego oni koji bi trebali i morali odlučivati kada bi se zaista poštovao zakon i zato sada gledamo posljedice njihovog miješanja i nametanja nebuloznih odluka, što sve više potvrđuje da je BiH kolonija u 21. vijeku.

    – Povjerenje u takav sastav CIK-a odavno ne postoji i to je jasno kao dan, ali da ove opasne tvrdnje o tome da su članovi narkokartela imali svoje ljude u CIK-u prođu samo tako je za nepovjerovati. Ovo je najbolji pokazatelj da zbog samovolje stranaca u BiH ne postoji nikakav sistem koji bi po automatizmu identifikovao i odstranio one koji su djelovali mimo zakona. Ovdje ne možemo govoriti samo o sankcijama, koje su neophodne i to hitno, nego i o izmjenama zakona koje bi trajno spriječile ovo što danas gledamo i što je naša realnost već odavno – konstatovao je Dodik.

    On je ukazao da je pravosuđe u BiH u potpunom kolapsu. “Imamo uhapšenog predsjednika Suda BiH, članove CIK-a koji su povezani sa mafijom i strance koji upravljaju procesima. Uprkos svemu tome, onda kažu da idemo naprijed sa nelegitimnim Šmitom. Ako je to naprijed, šta im je onda nazad i kako bi za njih izgledala BiH koja ne napreduje”, naglasio je Dodik.

    Predsjednik Srpske je poručio da napretka u BiH nema i neće ga biti dok god se stranci pitaju, miješaju u unutrašnje stvari i nameću odluke u ime onih koje je narod birao i izabrao, a pojedinci klimaju glavu i vežu konja gdje im aga kaže.

    – Rezultat takvog njihovog ponašanja jeste sve manje BiH, a sve više kolonije. Republika Srpska, njeni politički predstavnici i srpski narod nikada neće dozvoliti da budu pod čizmom kolonizatora. Takvi nisu bili naši preci, pa nećemo ni mi, zarad budućih generacija – poručio je predsjednik Republike Srpske.

  • Cvijanović: Nema kolektivne odgovornosti, rezolucija bez konsenzusa

    Cvijanović: Nema kolektivne odgovornosti, rezolucija bez konsenzusa

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović poručila je da odbija bilo kakvu kolektivnu odgovornost za dešavanja u prošlosti, ističući da je bolesno, beskorisno i otežavajuće insistirati na izglasavanju rezolucije u Srebrenici u Generalnoj skupštini UN, a pritom zagovarati poštovanje i suživot u BiH.

    Mislim da je davno bilo vrijeme da se zakopaju ratne sjekire i da se počne normalno živjeti i sarađivati, bez pretenzija da neko nekome nešto oduzme i bez pretenzija da nekome nešto uskrati – rekla je Cvijanović u Banjaluci.

    Kada je riječ o ishodu glasanja o rezoluciji u UN, Cvijanovićeva je istakla da iza toga stoji mašinerija koja nastoji da iskoristi aktuelnu globalnu situaciju i navela da Srebrenicu zbog dešavanja u svijetu, iskorištavaju kao neku tačku pomirenja.

    – Na taj način pokušavaju da zakrpe pocijepani svijet. On nije samo pocijepan već je i destruktivan – navela je Cvijanović.

    Ona je istakla da će se o navedenoj rezoluciji raspravljati nakon dvije već ranije donesene, a to je ona o Ruandi i univerzalna rezolucija koja se odnosila na sve počinjene zločine.

    – Upravo zbog toga da ne bi niko pojedinačno to problematizovao i dolazio svakog mjeseca u Generalnu skupštinu sa političkim zahtjevima. Za razliku od toga, ovdje nema jedinstva. Ako bude usvojena, to će biti daleko od konsenzusa i jednoglasne globalne podrške – rekla je Cvijanović.

    Prema njenim riječima, predstavnici brojnih zemalja razumiju kontekst zbog čega se insistira da se o navedenoj rezoluciji razgovara na Generalnoj skupštini, ali da isto tako predstavnici tih država imaju obavezu, zbog istorijskih i religijskih razloga, da je podrže.

    – Ne želim da povrijedim nijednu žrtvu. Mislim da su sve žrtve zaslužile apsolutno poštovanje. Ne samo u ovom našem nesrećnom ratu, već sve žrtve stradale u ratovima. Ne pravim nikakvu razliku i ne vodim kampanju protiv nekoga – poručila je Cvijanović.

    Zastupajući ovu tezu, Cvijanović je rekla da u Sarajevu to ne gledaju tako i da lažno tvrde da neko negira žrtve.

    – Na stub srama treba prikucati svakoga ko zloupotrebljava lošu sudbinu bilo koga. Nema riječi o kolektivnoj odgovornosti. To je namjera bolesnih umova. Ne prihvatamo nikakvu kolektivnu odgovornost – rekla je Cvijanović.

    Ona je istakla da su zločini počinjeni u Srebrenici dobili svoj sudski epilog, uprkos činjenici da mnogi i danas smatraju da takve presude nisu adekvatne i ne odražavaju stvarno stanje.

    – Mogu da kažem da je sada ovo nepotrebno. Imate čitavu hajku po mrežama i to zapravo pokazuje skrivene namjere. Ne može nam niko onda govoriti kako ih nema. Žalosno – zaključila je Cvijanović.

    Sjednica Generalne skupštine UN na kojoj bi trebalo da bude razmatran prijedlog rezolucije o Srebrenici biće održana u četvrtak, 23. maja, objavljeno je na stranici Generalne skupštine UN.

    Glasanje o rezoluciji odgađano je nekoliko puta.

  • Zurof: Generalna skupština UN nije kvalifikovana da se izjašnjava o genocidu

    Zurof: Generalna skupština UN nije kvalifikovana da se izjašnjava o genocidu

    Direktor Centra “Simon Vizental” Efraim Zurof upozorio je da bi eventualno usvajanje rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN bilo politička odluka koja se ne bi zasnivala na činjenicama i da bi takav dokument veoma brzo mogao da proizvede niz novih odluka kojim bi bio obesmišljen i sam termin genocid.

    – Riječ je o veoma lošoj odluci koja bi vodila u čitav niz drugih, sličnih. I to je veoma loše. Verujte mi, ukoliko ova rezolucija prođe, u pitanju su sedmice ili meseci u kojim će i druge države učiniti isto. Na ovaj način se nepotrebno stvaraju nove krize za opisivanje događaja koji nisu genocid – izjavio je Zurof.

    Zurof je istakao da je genocid jasno definisan i da je apsurdno tvrditi da se u Srebrenici jula 1995. godine dogodio genocid.

    Upitan kakav ishod očekuje od predstojeće debate u Generalnoj skupštini UN o rezoluciji o Srebrenici, Zurof kaže da bi eventulano usvajanje spornog dokumenta bila politička, a ne odluka bazirana na istorijskim činjenicama.

    – Ne mislim da je Generalna skupština UN kvalifikovana da donese rezoluciju o istorijskim pitanjima. Generalna skupština nije skup istoričara, to je skup političara koji predstavljaju zemlje i njihove političke interese. I zato je u i stvari, svaka rezolucija koju oni donesu u suštini apsolutno besmislena – naglasio je Zurof.

    Upitan da li bi ova rezolucija mogla da doprinese eventualnom ukidanju Republike Srpske, Zurof je ukazao da je ključni problem to što je dokument i način na
    koji predložen u potpunosti suprotan Dejtonskom sporazumu.

    – Republika Srpska je legalni entitet u BiH, a činjenica je da je muslimani i Hrvati iz Federacije BiH baš i ne vole. Dejtonski sporazum je doneo relativan mir u regionu zbog čega je veoma bitno da ga se svi pridržavaju. Predložena rezolucija o Srebrenici je u potpunosti u suprotnosti sa tim sporazumom zato što je nisu dogovorile sve tri strane. To je samo po sebi kršenje Dejtonskog sporazuma koji može da proizvede ozbiljne problem – upozorio je Zurof.

    On je za “Kosovo onlajn” naveo da je i problem što rezolucija o Srebrenici nije bazirana na ozbiljnim analizima onih koji su kvalifikovani da to urade.

    – Ovo je pitanje za istoričare, a ne za političare – naglasio je Zurof.

  • Dodik: Nakon rezolucije narod Srpske će jasno vidjeti u čijem grmu čuči opozicija

    Dodik: Nakon rezolucije narod Srpske će jasno vidjeti u čijem grmu čuči opozicija

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da su PDP, SDS i ostale opozicione stranke izabrale put izdaje srpskih interesa i sve što oni rade i govore je izdaja svakog Srbina u Republici Srpskoj, ponovni pucanj u srpske žrtve i najveća sramota za sve Srbe.

    U ovim osudnim trenucima kada svi zajedno trebamo stati na branik otadžbine i reći da nećemo dopustiti da se primjenjuje odluka nekog tamo nelegitimnog stranaca, njemačkog državljanina, rehabilitatora fašizma, oni su izabrali baš da stanju uz njega i time potvrdili da je istina sve što smo do sada govorili – da su napravili dogovor kako bi kao nelegitimni Srbi nelegitimnog Kristijana Šmita došli na vlast prevarama, jer znaju da ih narod u Srpskoj neće već decenijama upravo zato jer su saradnici stranaca i zapadnih ambasada – istakao je Dodik.

    Na pitanje Srne da prokomentariše ponašanje opozcije u vremenu kada je jedinstvo svih političkih partija neophodno radi očuvanja Republike Srpske, predsjednik Srpske je odgovorio da su njihove aktivnosti u suprotnosti sa svim onim što srpski narod, Republika Srpska i njeni predstavnici, koji su legitimno izabrani na demokratskim izborima, želi i hoće, a to je očuvanje Republike koja je jedini garant opstanka Srba na ovim prostorima.

    Opozicija u Srpskoj, dodao je on, podriva i ugrožava status srpskog naroda i integritet svih Srba, jer svojim ponašanjem i podaništvom strancima, samo da bi se lažima i prevarama dočepali vlasti, predstavljaju direktnu prijetnju opstanku Republike Srpske u kapacitetu koji ima.

    – Srbi koji ćute i poslušno klimaju glavom na ono što zapad pokušava da uradi sa rezolucijom o Srebrenici nisu Srbi. Sve ovo što gledamo od Šmitovog nametanja svega i svačega, pokušaja otimanja imovine, rezolucije, združene aktivnosti Nijemaca, Britanaca i Amerikanca, sve ima isti cilj – da obesmile Dejton i ponište Republiku Srpsku – ukazao je predsjednik Srpske.

    On je naglasio da opozicija na to ćuti i ćutaće, jer to jedino znaju i mogu, s obzirom na to da su plaćenici i izdajnici koji ne biraju sredstva da bi došli do svog cilja, žrtvujući i Republiku Srpsku i srpski narod.

    – Uprkos sramnim htijenjima i željama opozicije, preduzećemo sve mjere da bi obezbijedili da se zaštite srpski nacionalni interesi, i to zahvaljujući stabilnoj i funkcionalnoj vlasti koju Repbulika Srpska ima. Poslije rezolucije ništa neće i ne može biti isto. Tada će i narod Srpske jasno da vidi u čijem grmu čuči opozicija – istakao je Dodik.

  • Dignuta vojska, čeka se Makron

    Dignuta vojska, čeka se Makron

    Australijski premijer Entoni Albanez rekao je da je spreman da rasporedi trupe u Novu Kaledoniju ako to od njega zatraži francuski predsednik Emanuel Makron.

    Zapravo, prema izjavi australijskog premijera, vojna sila je već u pripravnosti i čeka “zeleno svetlo” da interveniše. “Situacija je zaista zabrinjavajuća. Australijske odbrambene snage su spremne da polete”.

    Australijski predlog pokazuje da je pobuna u Novoj Kaledoniji izmakla kontroli i da francuske bezbednosne snage nisu u stanju da je obuzdaju.

    Australijski vojni transportni avion poleteo je iz Nove Kaledonije, prevozeći Australijance koji su bežali od nemira, nakon čega je i zatvoren međunarodni aerodrom.

    To je prvi od dva australijska aviona koji su stigli da spasu 300 civila sa te teritorije francuskog Pacifika.

    Stigao je i avion kompanije “Air Nev Zealand” koji je takođe odvezao 50 ljudi, saopštila je vlada u Velingtonu.

    Nemiri su počeli prošle nedelje nakon što su poslanici u Parizu glasali za promene kako bi se omogućilo da veći broj Francuza glasa na lokalnim izborima, što će, prema rečima domorodačkih lidera, smanjiti politički uticaj urođenika.

    Četiri civila – uključujući najmanje tri domorodačka Kanaka – ubijena su u neredima zajedno sa dva policajca. Više desetina ljudi je povređeno, a više od 200 ljudi je do sada uhapšeno.

    Francuska visoka komisija u Novoj Kaledoniji saopštila je u utorak da je aerodrom i dalje zatvoren za komercijalne letove i da će rasporediti vojsku da zaštiti javne zgrade.

    Iz Francuske je već stiglo još 600 vojnika da pojačaju snage bezbednosti.

    Saveti australijske vlade o putovanju upozorili su ljude da sami ne pokušavaju da stignu do aerodroma, rekavši da se ruta “još ne smatra bezbednom”.

    Procenjuje se da 3.200 ljudi čeka da ode ili uđe u Novu Kaledoniju.

    Ranije ove nedelje, francuski predsednik Emanuel Makron upozorio je da će vojska morati da ostane raspoređena u Novoj Kaledoniji ” neko vreme”.

     

  • SAD razmatraju uvođenje sankcija sudu u Hagu, oglasio se Kremlj

    SAD razmatraju uvođenje sankcija sudu u Hagu, oglasio se Kremlj

    Kremlj je opisao vrlo neobičnim da Sjedinjene Američke Države razmatraju sankcije protiv Međunarodnog krivičnog suda (ICC) u Hagu, čiji je tužilac zatražio naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, njegovog šefa odbrane i trojice čelnika Hamasa zbog navodnih ratnih zločina. Tužilac ICC-a Karim Kan rekao je u izjavi objavljenoj nakon više od sedam mjeseci rata u Gazi da ima opravdane razloge da vjeruje da ova petorica muškaraca “snose krivičnu odgovornost” za navodne ratne zločine i zločine protiv čovječnosti.

    Američki predsjednik Džo Bajden nazvao je taj pravni korak “nečuvenim”, dok je državni sekretar Entoni Blinken upozorio da bi to moglo ugroziti pregovore o sporazumu o taocima i prekidu vatre. Neki američki zastupnici pozvali su Sjedinjene Države na uvođenje sankcija sudu. Godine 2020. Sjedinjene Države uvele su sankcije tužiocu ICC-a.

    “Situacija u kojoj SAD ima stav i spremnost da koristi metodu sankcija čak i protiv Međunarodnog krivičnog suda više je nego neobična”, rekao je novinarima portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

    U martu prošle godine ICC je izdao naloge za hapšenje predsjednika Rusije Vladimira Putina pod optužbom za ratne zločine. Ruske vlasti ocjenjuju da je to besmislen pokušaj Zapada da ukalja ugled Rusije i negira počinjenje ratnih zločina u Ukrajini, prenosi Index.hr.

  • Majka banjalučke zvjezdice: Da se više nikada u svijetu ne desi ovakav zločin

    Majka banjalučke zvjezdice: Da se više nikada u svijetu ne desi ovakav zločin

    Polaganjem vijenaca danas je u Banjaluci obilježene 32 godine od smrti 12 beba u tadašnjem Kliničkom centru koje su umrle zbog nedostatka kiseonika.

    Naime, Odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.

    Željka Tubić, majka jedne od 12 banjalučkih zvjezdica, istakla je da je svaka godina sve teža i teža.

    “Ono što je bitno da mi svake godine sa ovog mjesta svake godine šaljemo poruku cijelom svijetu da se nikada više i nigdje ne desi ovakav zločin. I da ako već ratuju da u to ne miješaju djecu i nejake, stare i nemoćne”, poručila je Tubićeva.

    Isidora Graorac, predsjednica Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila, rekla je da ovo jedan od zločin koji se desio prema sasvim nedužnim bićima.

    “Svi smo posebno emotivni prema onom sto se desilo, a ove godine pogotovo zbog svega sto se dešava u vezi sa rezolucijom o Srebrenici, a pogotovo što su ponovo u pitanju Ujedinjene nacije koje tada nisu dozvolile život, a danas pokušavaju da nam nametnu omču na vrat, i da žigošu generacije poslije nas”, kazala je Graorac.

    Željka Cvijanović, član Predsjedništva BiH, istakla je da je važno da služe kao institucionalna podrška ljudima koji su preživjeli traumu.

    “Ja se sjećam tog perioda i to je dotaklo svaku porodicu u Republici Srpskoj. Znam kakva su to bila traumatična vremena. Voljom ili nevoljom onoga ko je mogao da odluči da bude ispravna odluka, a on je odlučio da to bude pogrešna odluka. To je zločin bez premca i mi smo dužni da se sjećamo toga”, porucila je Cvijanovićeva.

    I dječaci i djevojčice iz Udruženja “12 beba” položili su cvijeće na spomenik 12 beba.