Autor: INFO

  • Kina: Glasamo protiv rezolucije o Srebrenici

    Kina: Glasamo protiv rezolucije o Srebrenici

    Kina neće podržati rezoluciju o Srebrenici, izjavio je predstavnik Kine pri Ujedinjenim nacijama Fu Cong na sjednici Generalne skupštine UN-a u Njjujorku.
    Predstavnik Kine rekao je da su sukobi u bivšoj Јugoslaviji bili tamna strana istorije.

    – Nacrt rezolucije raspršio je velike kontroverze u regionu i BiH i pozvao na ključnu komunikaciju među članicama. Kina neće imati drugu alternativu osim da glasa protiv rezolucije – rekao je Cong.

  • Skandal u UN: Srbi razvili trobojku, obezbeđenje pokušalo da je otme

    Skandal u UN: Srbi razvili trobojku, obezbeđenje pokušalo da je otme

    Delegacija srpskih žrtava iz BiH razvila je srpsku zastavu u Ujedinjenim nacijama, međutim, obezbeđenje je pokušalo da otme zastavu.

    Na fotografiji usnimljenoj na balkonu u Ujedinjenim nacijama može se videti razvijena srpska trobojka.

    Kako saznajemo, obezbeđenje UN je pokušalo da otme zastavu srpskim žrtvama iz BiH.

    Oni su odbili da predaju zastavu uz reči “ni za živu glavu”.

     

  • Pogledajte koje su zemlje povukle kosponzorstvo rezolucije o Srebrenici

    Pogledajte koje su zemlje povukle kosponzorstvo rezolucije o Srebrenici

    Vanuatu, Antigva i Barbuda i Malavi povukli kosponzorstvo rezolucije o Srebrenici.

    Podsjetimo, u sjedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku u toku je sjednica Generalne skupštine o rezoluciji o Srebrenici. Na sjednici učestvuje i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

     

  • Vučić: Visokopolitizovana rezolucija o Srebrenici, pozivam sve zemlje da ne glasaju

    Vučić: Visokopolitizovana rezolucija o Srebrenici, pozivam sve zemlje da ne glasaju

    Pozivam sve u Generalnoj skupštini UN da glasaju protiv rezolucije o Srebrenici jer je visoko politizovana, izjavio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u obraćanju na generalnoj skupštini UN-a u Njujorku.

    Vučić je postavio pitanje Njemačkoj zašto se ona donosi kada je individualna odgovornost već isporučena kroz presude.

    – Teško je govoriti poslije Nemačke iz više razloga. Bez obzira šta god da vi uradite oni koji su veliki i moćni optužiće vas za poricanje zločina, da potcenjujete i minimiziranje jer se usuđujete da dignete glas protiv njih – rekao je Vučić.

    Vučić je naglasio da “želi da razotkrije ove neistine”.

    – Јa sam se već poklonio žrtvama i položio cvijet u Srebrenici za sve stradale Bošnjake – rekao je Vučić.

     

    Postavio je pitanje da li ova rezolucija donosi pomirenje. Upitao je stalnog predstavnika Nemačke zašto su krili pripremu za ovu rezoluciju.

    Vučić je upitao zašto se ova rezolucija baš sada.

    – Nadam se da će svi genocidi po rezoluciji iz 2015. godine biti osuđeni uključujući i genocid učinjen prema srpskom narodu. Platili smo najveću cijenu u Drugom svjetskom ratu – rekao je Vučić.

    Vučić je pitao kome je potrebna rezolucija i zašto ti ljudi nisu počeli da govore o genocidu koje su počinile njihove zemlje.

    – Јa bih postavio tri pitanja o tome zašto se donosi ova rezolucija. Govorili su o individualnoj odogovornosi, pominjući crnogorske amandmane. Ako je tako, zašto se ova rezolucija uopšte i donosi. Kada je riječ o indivoidualnoj pravnoj odgovornosti ona je već isporučena kroz optužnice i presude. Svi ti ljudi su već osuđeni na zatvorske kazne. Nema nikakvih pojedinačnih imena u ovoj rezoluciji, to se uopšte ne pominje. Riječ je o svemu uopšte. Zašto uopšte ako smo već 2015. godine donijeli rezoluciju o genocidu širom svijeta. Zašto samo ovaj slučaj i ovaj primjer – upitao je Vučić.

  • Višković: Živi ljudi upisani u Potočarima – čovjek živi pored svog spomenika

    Višković: Živi ljudi upisani u Potočarima – čovjek živi pored svog spomenika

    Premijer Republike Srpske Radovan Višković rekao je da je 87 ljudi upisani u Memorijalnom centru u Potočarima, a vode se kao živi po evidenciji CIPS-a.

    Imamo čovjeka koji živi pored svog spomenika u Potočarima, koji je vozio načelnika Srebrenice iz reda bošnjačkog naroda, a upisan je i njegova slika je u Potočarima. Čovjek je živ – rekao je Višković na konferenciji za novinare nakon sjednice Vlade koja je zasjedala u Srebrenici.

    Višković je istakao da je taj spisak imao 120 ljudi, ali da su u međuvremnu neki preminuli.

    – I nama želite staviti hipoteku da smo genocidan narod – rekao je Višković.

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da su na nadgrobnim pločama u Memorijalnom centru u Potočarima upisana imena ljudi koji su živi i koji se nalaze u specijalnoj evidenciji CIPS-a u BiH.

    Dodik je na konferenciji za novinare u Srebrenici pokazao spisak iz CIPS-a na kojem se nalaze 87 lica koja su živa, a čija su imena podvedena pod žrtve zločina u Srebrenici.

    – Ovo je dokument CIPS-a, nije iz Kabineta predsjednika Srpske – rekao je Dodik.

    Dodik je dodao da CIPS nije organ Republike Srpske, već zajednički organ na nivou BiH.

  • Dodik: BiH u najvećoj političkoj krizi iz koje neće izaći

    Dodik: BiH u najvećoj političkoj krizi iz koje neće izaći

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je danas da je BiH dovedena u najveću političku krizu iz koje neće izaći.

    – Oni koji najviše govore o BiH, zabili su ekser u njen kovčeg. Republika Srpska će braniti nacionalne i narodne interese – istakao je Dodik nakon sjednice Vlade Srpske u Srebrenici, kojoj je prisustvovao zajedno sa srpskim ministrima u Savjetu ministara.

    On je naveo da je Srebrnica odavno politička tema, a da sada, rezolucijom u Generalnoj skupštini UN, žele da nametnu priču o navodnom genocidu i srpskom narodu pripišu kolektivnu odgovornost.

    Dodik je podsjetio da o ovoj rezoluciji ne postoji odluka ni usaglašen stav Predsjedništva BiH, a da se sva pitanja u BiH moraju rješavati konsenzusom.

    – Ne želimo da živimo sa onima koji krše Ustav BiH i koji krše strategiju o spoljnoj politici – poručio je predsjednik Srpske.

    On je istakao da će Srpska sačiniti izvještaj o kršenju Dejtonskog sporazuma, kreirati sporazum o mirnom razdruživanju i uputiti ga Federaciji.

    Dodik je rekao da će Vlada zajedno sa lokalnim vlastima, formirati komisiju koja će imati zadatak da utvrdi datum jedan dan koji će se godišnje obilježavati kao dan žrtava Srebrenice, imajući u vidu i bošnjačke i srpske žrtve na tom prostoru.

     

    Dodik je rekao da je Srebrenica dio Republike Srpske, da se ne stidi ovog mjesta u kojem žive časni i pošteni ljudi različitih nacionalnosti.

    On je istakao zadovoljstvo činjenicom da je danas u razgovoru sa predstavnicima lokalne vlasti mogao da se uvjeri da su u Srebrenici skladni međunacionalni odnosi i da nema međunacionalnih problema.

    – I ako ih ima, onda se generišu negdje sa strane – rekao je Dodik.

    On je poručio da Republika Srpska želi da očuva stabilan život za sve Bošnjake koji žive u Srpskoj, posebno u Srebrenici.

    – Želimo da osiguramo njihovo pravo na identitet, na vjeru, da garantujemo slobodu njihovog življenja, rada i u skladu sa Ustavom sva prava koja imaju i drugi – poručio je predsjednik Srpske

  • Višković: Vlada će sačiniti sporazum o mirnom razdruživanju

    Višković: Vlada će sačiniti sporazum o mirnom razdruživanju

    U Srebrenici je održana sjednica Vlade Republike Srpske. Predsjednik Vlade Radovan Višković rekao je da će Vlada u narednih 30 dana sačiniti sporazum o mirnom razdruživanju koji će uputiti Federaciji BiH.

    Ne želimo sukobe. Ovo nije secesija, mirno razdruživanje nije secesija. Ako nas neko smatra genocidnim narodom, nema razloga za suživot – poručio je premijer Srpske.

    Višković je rekao da je na sjednici razmatrana aktuelna situacija o rezoluciji o Srebrenici koja će danas biti razmatrana u Generalnoj skupštini UN.

    On je istakao da se danas u Generalnoj skupštini UN pokušava nametnuti teza o genocidu u Srebrenici.

    – Danas se pokušava u UN da kreira rezoluciju o navodnom genocidu koji su počinili Srbi i da već od sutra budemo, kako to kažu u FBiH, “genocidan narod”. Mi dobacujemo takvu tezu i nikada to nećemo prihvatiti – rekao je Višković.

    On je istakao da je poražavajuće da Njemačka predlaže rezoluciju o “genocidu”, kada se zna da je ona ta koja je počinila genocid.

    – Da li se to Srebrenica izjednačava sa Aušvicem i Јasenovcem – upitao je Višković.

    On je rekao da je Vlada, na ovoj redovnoj sjednici, razmatrala i informaciju o dosadašnjoj realizaciji projekta osnivanja specijalne bolnice “Guber” Srebrenica.

    – Donijeli smo odluku da je prostor oko “Banje Guber” proglašen vazdušnom banjom – rekao je Višković.

    Sjednici su prisustvovali predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, ministri iz Srpske u Savjetu ministara, kao i načelnici i gradonačelnici lokalnih zajednica sa područja Birča i Podrinja.

  • Stevandić – Brnabić: Srpski narod će se držati zajedno

    Stevandić – Brnabić: Srpski narod će se držati zajedno

    Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić poručila je danas u telefonskom razgovoru sa predsjednikom Narodne skupštine Republike Srpske Nenadom Stevandićemda će se srpski narod držati zajedno, bez obzira na sve.

    Brnabić je u objavi na svom Instragram profilu iskazala veliku zahvalnost za svu podršku naroda iz Republike Srpske koju uživa predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

    Podršku u ovoj borbi, ne samo za pravdu i istinu, već za razliku od onih koji sponzorišu i kosponzorišu ovu rezoluciju-za istinsko pomirenje i mir na Balkanu. I ovo će proći, a naša borba se nastavlja – napisala je ona.

    Generalna skupština Ujedinjenih nacija danas će razmatrati nacrt rezolucije Srebrenici.

     

  • Dodik: Predložićemo sporazum o mirnom razgraničenju u narednih mjesec dana

    Dodik: Predložićemo sporazum o mirnom razgraničenju u narednih mjesec dana

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik najavio je danas u Bratuncu da će u narednih 30 dana biti predložen sporazum o mirnom razgraničenju.

    “Mi danas krećemo sa formalnom odlukom da se traži mirno razgraničenje. Predložićemo da se prvo razjasne političke nadležnosti vezano za entitete, a da sačuvamo i ostavimo sadašnji model funkcionisanja privreda i u roku od nekoliko godina da to prilagodimo modelu mirnog razgraničenja”, rekao je Dodik, prenosi Srna.

    On je istakao da niko nikoga ne treba da dira, da srpski narod naprosto više ne može da živi u ovoj BiH.

    Dodik je istakao da je ovo što su uradili sa rezolucijom o Srebrenici, o čijem prijedlogu će se danas raspravljati u Generalnoj skupštini UN, urađeno bespravno, da nisu uvažavali Srbe.

    Predsjednik Srpske je pojasnio da se samo ako je tročlano Predsjedništvo BiH donijelo odluku onda može pokrenuti inicijativa u UN.

    “To se nije desilo. To nije tako. Oni lažu”, istakao je Dodik.

    On je naveo da nije nikakvo čudo da UN, koje drže Amerikanci, to radi, navodeći da su Srbe dva puta bombardovali, a da o tome nije bilo odluke Savjeta bezbednosti UN.

    “Mnogo što ostaje prekrišeno. Mi moramo da se tome suprostavimo. Naše suprostavljanje je mir. Naše suprostavljanje je mirni razraz. I to je ono što danas ovdje želimo da poručimo”, rekao je Dodik, koji je danas sa premijerom Radovanom Viškovićem položio vijence na Centralni spomen-krst na bratunačkom groblju.

    U Srebrenici će danas biti održana sjednica Vlade Republike Srpske u prisustvu predsjednika Republike Srpske, ministara iz Srpske u Savjetu ministara, kao i načelnika i gradonačelnika lokalnih zajednica sa područja Birča i Podrinja.

  • Brnabić: Rezolucija će prouzrokovati zemljotres u svjetskom poretku, srušiti UN i “baciti šibicu” na Balkan

    Brnabić: Rezolucija će prouzrokovati zemljotres u svjetskom poretku, srušiti UN i “baciti šibicu” na Balkan

    Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da će, ukoliko u Generalnoj skupštini UN bude usvojena sramna rezolucija o Srebrenci, to prouzrokovati zemljotres u svjetskom poretku i značiti potpuno rušenje UN, te “bacanje šibice” na Balkan.

    Savjet bezbjednosti UN će biti beznačajan, a u Generalnoj skupštini zemlje će biti ucijenjivane kako da glasaju – rekla je Brnabićeva.

    Ona je istakla da se tom rezolucijom relativizuje i pojam “genocid”, kao i da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sve to uspio da osvijetli, zbog čega mu to veliki i silni nikada neće oprostiti.

    Navela je da nikada nije bila ovoliko zabrinuta za mir na Balkanu, te pozvala EU da se zapita kako će izgledati BiH danas popodne nakon glasanja i da li će biti mira ili će ta zemlja postati nestabilnija.

    – Kako će se danas osjećati Srbi u BiH? Zašto niste dali sve od sebe da napravte dogovor unutar BiH? Ali, niko neće da odgovori na to pitanje. Ovdje nije bilo dijaloga, sram vas bilo, prije svega, vas iz Njemačke. Šta radite to ljudima na Balkanu, prije svega Srbima? Ovo nikome ne donosi dobro – rekla je Brnabić.

    Ona je rekla da Nijemce to nije briga i da oni imaju svoje mikrociljeve, zbog kojih su spremni na sve, a cilj Njemačke je da riječ “genocid” više ništa ne znači.

    – Taj cilj će imati posljedice po mir na Balkanu, na duboke podjele unutar BiH… Ovo je početak kraja UN. Savjet bezbjednosti više ništa ne znači, Generalna skupština će biti predmet preglasavanja, ucjena, prijetnji i pritisaka – rekla je ona.

    Prema njenim riječima, uslijediće to da će sve zemlje uputiti slične rezolucije Generalnoj skupštini.

    Ona je dodala da se od ucjenjivanih zemalja, na koje su Njemačka i Zapad vršili pritisak, moglo čuti da moraju da glasaju “protiv Srbije”, a ne “za rezoluciju o Srebrenici”, a da pri tome niko nije pominjao ni žrtve, ni Srebrenicu.

    Brnabićeva je podsjetila da oko ove rezolicije nije bilo saglasnosti u BiH, da se nije ni znalo da se ona sprema, te da se glasanjem o njoj u Generalnog skupštini UN krši Povelja UN, jer je BiH tema Savjeta bezbjednosti UN.

    – Podriva se sve, čega god se oni dotaknu to i sruše – da li UN, da li pojma “genocid” – rekla je Brnabićeva i ponovila da rezolucija neće doprinijeti miru i stabilnosti.

    Ona je navela da se njome bošnjačke žrtve stavljaju kao žrtve prvog reda, dok srpske žrtve uopšte ne postoje, te zapitala da li Brane Vučetić kojem su u Srebrenici Bošnjaci pobili cijelu familiju, a njega kao dijete držali u zatvoru i mučili treba da bude “genocidaš”?

    – Mi na to nikada nećemo pristati. Danas nije kraj, danas smo na početku novog svjetskog poretka. Vidjeće se da velikim i silnim ništa nije sveto – zaključila je Brnabićeva.