Autor: INFO

  • Lavrov: Cilj rezolucije o Srebrenici da se “slome Srbi”

    Lavrov: Cilj rezolucije o Srebrenici da se “slome Srbi”

    Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov istakao je da je cilj rezolucije o Srebrenici da se “slome Srbi” koji ne žele da se pridruže sankcijama Rusiji i priznaju nezavisnost samoproglašenog Kosova.

    Podsjetimo, promjenom pravila sponzori rezolucije i velike sile uspjele su da u Generalnoj skupštini UN dobiju podršku za rezoluciju o Srebrenici.

    Od 193 zemlje s pravom glasa, 84 je glasalo “za”, 19 država je bilo protiv, a uzdržano 68, dok 22 zemlje uopšte nisu glasale.

  • Višković: Glasanje za rezoluciju o Srebrenici pokazuje sav apsurd i ironiju trenutne situacije

    Višković: Glasanje za rezoluciju o Srebrenici pokazuje sav apsurd i ironiju trenutne situacije

    Glasanje za rezoluciju o Srebrenici pokazuje sav apsurd i ironiju trenutne situacije u kojoj živimo, rekao je predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković.

    Najčešće što se čulo tokom sjednice i na šta su ukazali predstavnici većine zemalja jesu dvostruki standardi i da nema konsenzusa – naveo je Višković.

    Istakao je da je zbir “protiv” i “uzdržanih” veći od onih koji su glasali “za”.

    – I to jasno govori sve o predlagaču, licemjerstvu, duplim aršinima. To puno govori o svemu. Njemačka je zemlja koja je imala uvodno obraćanje, a svako na ovom svijetu zna da je Njemačka i Treći rajh počinio najveći genocid i eto oni su se sad toliko godina poslije sjetili da svoju mračnu istoriju ispravljaju i peru preko srpskog naroda – naveo je Višković.

    Premijer Srpske je naveo da srpski narod nije genocidan i da to nikad nije ni bio.

    – Srpski narod se samo i uvijek borio za svoju slobodu i branio slobodu svoje ognjište i goli život upravo od Njemačke koja je i predložili ovu rezoluciju. Bez obzira na sve rezolucije srpski narod, a i većina čovječanstva to zna, da Srbi nisu genocidni. A isto tako ostali narodi na svijetu znaju ko je Njemačka i šta su radili drugim narodima i čovječanstvu. I to je najbolje pokazalo da više od pola članica UN nije podržalo – jasan je Višković.

    Naglasio je da se ne može ovom rezolucijom poništiti i zaboraviti najveći genocid u istoriji koji je počinila Njemačka.

    – Ne mogu da ne kažem da ovo neće imati posljedice, imace političke možda i nekim dijelom i ekonomske, ali mi smo Srbi uvijek opstali, preživjeli, pa ćemo i ovo prevazići – izjavio je premijer Srpske.

    Posebno se zahvalio svim zemljama koje su glasale protiv i bile uzdržane.

    – Najveću zahvalnost upućujem Srbiji i predsjedniku Vučić koji je preduzeo i učinio sve sto se moglo i više, koji je svojim nesebičnim trudom, zalaganjem, postigao zaista maksimalno. A što se najviše vidi i šzo sam već pomenuo da je više zemalja protiv i uzdržano – rekao je u svom reagovanju poslije glasanja predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Visković.

  • Završen skup ispred Vlade Crne Gore: Skandirali “Izdaja!”

    Završen skup ispred Vlade Crne Gore: Skandirali “Izdaja!”

    U Podgorici je završeno okupljanje građana ispred zgrade Vlade Crne Gore povodom sjednice Generalne skupštine UN o nacrtu rezolucije o Srebrenici.

    Građani, koji su se okupili smaoinicijativno, nosili su srpske, ruske i zastave kraljevine Crne Gore, te skandirali “izdaja, izdaja” i kliču “Kosovo – Rusija”, “Srbija – Srpska”.

    Razišli su se zbog jakog pljuska sa grmljavinom.

    Policija je ranije oko 16.časova postavila ogradu oko zgrada Vlade, Predsjedništva i Skupštine Crne Gore, a saobraćaj u glavnoj ulici je obustavljen.

    Ministarstvo unutrašnjih poslova Crne Gore saopštilo je da današnji skup ispred zgrade Vlade, koji su putem društvenih mreža i medija najavili predstavnici pojedinih nevladinih organizacija i udruženja, nije prijavljen.

    Srpske patriotske organizacije su sa jučerašnjeg skupa ispred Vlade Crne Gore poručile da se narod Crne Gore ne miri sa namjerom Vlade Milojka Spajića da podrži prijedlog rezolucije o Srebrenici i namjere da Srbi budu proglašeni genocidnim.

    Јučerašnji protest organizovali su predstavnici 11 organizacija iz Crne Gore, koji su poručili da je Vlada na najgrublji način pokazala da ne uvažava upravo žrtve srpskog naroda i da je nacionalna dužnost odupiranje još jednom pokušaju da se Srbima kao narodu nametne kolektivna krivica.crna gora

  • Vučić nakon usvajanja rezolucije o Srebrenici: Rezultat su podjele, ne samo u regionu već i u UN;Dvije trećine stanovnika zemaljske kugle bilo je na strani Srbije

    Vučić nakon usvajanja rezolucije o Srebrenici: Rezultat su podjele, ne samo u regionu već i u UN;Dvije trećine stanovnika zemaljske kugle bilo je na strani Srbije

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je, nakon što je usvojena rezolucija o Srebrenici, da je Srbija bila u pravu kada je upozorila da će ova rezolucija izazvati podjele, ne samo u regionu već i u UN.

    On je podsjetio da je ovo prvi put da glasanje o genocidu u UN ne bude jednoglasno.

    – To se dešava jer su neki ljudi htjeli da iskoriste svoju političku moć da ispolitizuju ovu temu. Јedina svrha i namjera rezolucije je da se nametne moralna i politička krivica jednoj strani, jednom narodu – Srbije i Republike Srpske. To je bila jedina namjera. Iskreno, kada je riječ o legitimitetu, to nije uspjelo – rekao je Vučić.

    Vučić je napomenuo da “ljudi koji su želeli da stigmatizuju srpski narod nisu uspjeli i nikada neće uspjeti u tome”.Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je poslije sjednice Generalne skupštine UN da je dvije trećine stanovnika zemaljske kugle bilo na strani Srbije i zahvalio svim zemljama koje su glasale protiv ili bile uzdržane na glasanju o rezoluciji o Srebrenici.

    Hvala Kini i Ruskoj Federaciji, ali i UAE i ogromno hvala mađarskoj braći, ali hvala i Slovacima, Grcima i Kipranima…Hvala brojnim azisjkim i afričkim zemljama koji su razumjeli o čemu je ovdje riječ – rekao je Vučić.

    Vučić je dodao da vjeruje da “smo svojoj zemlji osvjetalli obraz”.

    – Ovako ujedinjeni i kada sve činimo zajedno možemo i čuda da napravimo – poručio je Vučić.

  • Dodik: U GS UN nisu imali ni natpolovičnu većinu; Ovo je propala rezolucija

    Dodik: U GS UN nisu imali ni natpolovičnu većinu; Ovo je propala rezolucija

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je nakon što je u Generalnoj skupštini UN usvojen nacrt rezolucije o Srebrenici da nisu uspjeli da imaju ni natpolovičnu većinu, što, kako kaže, govori da je ovo propala rezolucija.

    – Blizu 110 zemalja nije glasalo ili je bilo protiv ili uzdržano. Ovo je propala rezolucija i to znači da UN nisu to podržale. Njihov naum da Srbima nametnu genocidnost i moralnu diskvalifikaciju nije uspio – kaže Dodik.

    Naveo je da će Amerikanci reći da je 84 glasa “za” dovoljno, ali ih je upitao, “po kojem principu je to dovoljno”.

     

    – Da li je to po demokratskom? Pa nas na zapadu uče da je demokratska većina ona koja je natpolovična od ukupnog broja. Oni to nemaju. Zašto lažu – kaže Dodik.

    On je istakao da je njihov naum da Srbima prikače da su genocidan narod – propao.

    – Vlada je pokrenula, nakon ovoga, pitanje mirnog razdruživanja. Nakon ovoga nemamo razloga da ostanemo zajedno – poručio je Dodik.

  • Vulin: Ovo je pobjeda Srbije i njenih iskrenih prijatelja

    Vulin: Ovo je pobjeda Srbije i njenih iskrenih prijatelja

    Za nas Srbe ovo je dan ponosa i dan poslije koga treba da svoju politiku uskladimo sa rezultatima glasanja, izjavio je potpredsjednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vulin nakon usvajanja rezolucije.

    – Tražili ste lisicu, naišli ste na vuka. Njemačka, SAD i njihove kolonije su mislile da su Srbi lak plijen. Od zemalja koje su ratovale protiv Srba očekivao sam da nas bolje poznaju i više cijene. Silu su pokazali, ali istinu nisu ubili. Više zemalja članica UN nisu podržale rezoluciju, nego što jesu – rekao je Vulin.

    Vulin je poručio da je “ovo pobjeda Srbije, njenih iskrenih prijatelja i pobjeda nevjerovatne upornosti i čelične volje predsjednika svih Srba Aleksandra Vučića”.

    – Istorija nepogrešivo bira ko će je činiti, a Srbi ko će ih voditi. Za nas Srbe ovo je dan ponosa i dan poslije koga treba da svoju politiku uskladimo sa rezultatima glasanja. Svako nam je rekao šta misli o nama, mi Srbi sami biramo prijatelje, ali nas i neprijatelji sami izaberu – poručio je Vulin nakon izglasavanja sramne rezolucije o Srebrenici u Skupštini Ujedinjenih nacija.

  • Nebenzja: Cilj rezolucije o Srebrenici – demonizacija jednog naroda i podrivanje Dejtona

    Nebenzja: Cilj rezolucije o Srebrenici – demonizacija jednog naroda i podrivanje Dejtona

    Cilj rezolucije o Srebrenici je da se demonizuje jedan narod bivše Јugoslavije i podrije Dejtonski sporazum, izjavio je predstavnik Rusije pri UN Vasilij Nebenzja.

    Nebenzja je poručio da je “svijet danas svjedočio tužnom poglavlju UN gdje su mnoge zemlje, predvođene Njemačkom, odlučile da zloupotrijebe ovlaštenja Generalne skupštine UN”.

    – Ne iznenađuje da je rezolucija donesena bez konsenzusa, glasanjem, kao i da je veći broj onih koji je nisu podržali od onih koji jesu – rekao je Nebenzja.

  • Promjenom pravila usvojen nacrt rezolucije o Srebrenici – više glasova protiv i uzdržanih nego “za”

    Promjenom pravila usvojen nacrt rezolucije o Srebrenici – više glasova protiv i uzdržanih nego “za”

    Promjenom pravila sponzori rezolucije i velike sile uspjele su da u Generalnoj skupštini UN dobiju podršku za rezoluciju o Srbrenici. Od 193 zemlje s pravom glasa, 84 je glasalo “za”, 19 država je bilo protiv, a uzdržano 68. Dok 22 zemlje uopšte nisu glasale.

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić upitao je uoči glasanja zašto se rezolucija o Srebrenici donosi baš sada i zašto se na njoj radilo tajno.

    Ukazao je da će usvajanje rezolucije otvoriti Pandorinu kutiju i da će se svijet suočiti sa nizom optužbi za genocid i da ona neće donijeti pomirenje u regionu.

  • Stevandić: Mogu izglasati rezoluciju, ali nas ne mogu učiniti genocidnim

    Stevandić: Mogu izglasati rezoluciju, ali nas ne mogu učiniti genocidnim

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da kreatori i /ko/sponzori rezolucije o Srebrenici mogu uspjeti u tome da se na današnjem zasjedanju Generalne skupštine UN izglasa ovaj dokument, ali da Srbe ne mogu učiniti genocidnim.

    – Sve što je izglasano silom, ucjenama i podmićivanjem, vratiće se – izjavio je Stevandić novinarima u Banjaluci.

    Uprkos svemu, Stevandić vjeruje da bi usvojeni dokument Narodne skupštine, Protest protiv kršenja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH i opšteg međunarodnog prava koji je danas stigao do dvije trećine zemalja u Generalnoj skupštini, mogao da problematizuje stvari i da uopšte ne dođe do glasanja o predloženoj rezociji.

    – Taj dokument govori o ozbiljnim pravnim nedostacima i kršenju međunarodnog prava – pojasnio je Stevandić.

    On je dodao da ima informacije da su mnoge zemlje ocijenile dokument Narodne skupštine kao sjajan pravni akt koji obesmišljava glasanje o rezoluciji jer prethodno nisu riješena pitanja legitimiteta njenih predlagača i /ko/sponzora.

    – Vidjećemo kako će reagovati velike sile koje krše međunarodne zakone, da li će se na ovom planu povući ili ići na proguravanje ovog dokumenta putem ucjena, podmićivanja ili trgovine uticajem – rekao je Stevandić.

    On je dodao da su neumjesne uvredljive poruke iz Federacije BiH jer “ko drugome jamu kopa mogao bi sam u nju upasti”.

    Stevandić je rekao da se rezolucija ne odnosi ni na jednu ličnost i čovjeka.

    – Nije precizirala nikakvu individualnu odgovornost. Takvu odgovornost su precizirale presude, a rezolucija uvijek ima kolektivni karakter – ocijenio je Stevandić i zaključio da aktuelne priče o navodnom ukidanju Srpske potpuno demaskiraju namjere kreatora /ko/sponzora rezolucije o Srebrenici.

    U Njujorku je u toku sjednica Generalne skupštine UN o nacrtu rezolucije o Srebrenici koju je bošnjački dio misije BiH pri UN inicirao samostalno, bez odluke Predsjedništa BiH, a čiji su predlagači Njemačka i Ruanda.