Autor: INFO

  • Stevandić ugostio košarkašice i rukovodstvo banjalučkog ŽKK „Orlovi“

    Stevandić ugostio košarkašice i rukovodstvo banjalučkog ŽKK „Orlovi“

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevnadić ugostio je danas u Banjaluci košarkašice i rukovodstvo banjalučkog Ženskog košarkaškog kluba „Orlovi“, sa kojima je razgovarao o ostvarenim rezultatima kao i planovima ovog kluba za budućnost.

    Predsjednik Stevandić čestitao je košarkašicama na osvojenim trofejima u ovoj sezoni, naglasivši da je veliki uspjeh to što su titulu šampiona BiH osvojile bez ijednog poraza, što pokazuje veliku posvećenost i trud za postizanjem najviših dostignuća.

    Stevandić je naglasio da su košarkašice pokazale da je Banjaluka grad sporta, a da su one najbolji ambasadori grada i Republike Srpske. On naglašava da je njihov doprinos u razvoju sporta nemjerljiv, jer ne samo da postižu vrhunske rezultate, već i inspirišu mlade generacije da se bave sportom.

    Članovi kluba su zahvalili predsjedniku Stevandiću na prijemu, izrazivši svoje zadovoljstvo i zahvalnost za pruženu podršku. Istakli su da im ovakva priznanja i podrška puno znače, jer motivišu i podstiču dalji rad i napredak. Zahvalili su na svim dosadašnjim ulaganjima u sport i izrazili nadu da će se ta saradnja i podrška nastaviti i ubuduće, čime će se omogućiti još bolji rezultati i dalji razvoj sporta u Republici Srpskoj.

    Predsjednik Stevandić dodaje da rezultati i uspjesi Ženskog košarkaškog kluba „Orlovi“ moraju natjerati institucije Republike Srpske na bolji tretman sportskih klubova, da nastave ulagati u razvoj sporta u Republici Srpskoj, jer je zajednički cilj stvaranje povoljnih uslova za dalji napredak i afirmaciju sportista, te razvoj sporta kao jednog od ključnih segmenata društvenog života.

  • Nešić: Zemlju po svijetu najviše brukaju oni koji se u nju najviše zaklinju

    Nešić: Zemlju po svijetu najviše brukaju oni koji se u nju najviše zaklinju

    Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić rekao je da BiH po svijetu najviše brukaju oni koji se u nju najviše zaklinju i ocijenio da je istup predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Denisa Bećirović na samitu o Ukrajini bruka i sramota.

    Nešić je naveo da oni koji se najviše zaklinju u BiH krše i Ustav i Dejtonski mirovni sporazum.

    – Vidjeli ste šta je Bećirović uradio. Za razliku od njega, bez obzira kakav stav i mišljenje imam, gdje god odem u inostranstvo, u međunarodnu posjetu, trudim se da ne obrukam zemlju koju predstavljam – rekao je Nešić novinarima u Sarajevu gdje u toku sjednica Savjeta ministara.

    On je poručio da BiH nije potreban međunarodni tutor i da bi bilo normalno da OHR ne postoji.

    Nešić je poručio da bi trebalo da izabrani predstavnici vrše vlast u skladu sa izbornom voljom građana.

    Govoreći o informaciji o stanju migracija u BiH, što je tačka dnevnog reda današnje sjednice Savjeta ministara, on je naveo da je zabilježen povećan broj slučajeva nasilničkog ponašanja u migrantskim centrima.

    – Učinićemo sve da spriječimo takve događaje – rekao je Nešić i dodao da u BiH nije kritična situacija kada je riječ o broju migranata.

  • Sastanak Karana i Dačića u Trebinju

    Sastanak Karana i Dačića u Trebinju

    Ministri unutrašnjih poslova Republike Srpske i Srbije Siniša Karan i Ivica Dačić sastali su se danas u Trebinju, gdje bi trebalo da bude potpisan memorandum o saradnji dva ministarstva tokom turističke sezone.

    Sastanku u Policijskoj upravi Trebinje prisustvuje i direktor Policije Republike Srpske Siniša Kostrešević i načelnik ove uprave Siniša Laketa, kao i delegacije dva ministarstva.

    U Policijskoj upravi planirane su i izjave za medije nakon sastanka, a potom je predviđeno da gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić u Gradskoj upravi ugosti Karana i Dačića.

    Linker
    Sastanak u Gradskoj upravi predviđen je za 13.00 časova, a izjave za medije u 13.30 časova kod Vatrogasnog doma, gdje će Ćurić sa Karanom i Dačićem posjetiti lokaciju na kojoj se nalazi helikopter MUP-a Srbije za gašenje požara, koji će ovog ljeta biti stacioniran u Trebinju.

    Stacioniranje helikoptera MUP-a Srbije u Trebinju predstavlja prvu realizaciju dogovora sa nedavno održanog Svesrpskog sabora u Beogradu koje su postigla dvojica ministara sa predstavnicima policijskih uprava Srbije i Republike Srpske.

     

  • Ćelić: Socijalistička partija namjerno blokira budžet Stanara i laže narod

    Ćelić: Socijalistička partija namjerno blokira budžet Stanara i laže narod

    U protekle četiri godine mnogo smo uradili i započeli značajne projekte u lokalnoj zajednici koji trenutno stoje zbog opstruisanja odbornika iz Socijalističke partije, kako bi prikupili sitne predizborne poene kod građana.

    To u intervjuu za Srpskainfo tvrdi Radojica Ćelić, načelnik opštine Stanari.

    Bez obzira na trenutno stanje sa blokadom budžeta u Skupštini opštine, Ćelić ističe da aktuelna vlast u ovoj lokalnoj zajednici u proteklom periodu nije sjedila prekršenih ruku, već je vrijedno i domaćinski radila na izgradnji infrastrukture i poboljšanju života svojih građana.

    Šta je sve urađeno?
    U skladu sa definisanim politikama razvoja u periodu od 2021 – 2024. godina koalicija predvođena Ujedinjenom Srpskom, SDS, SP i DNS uradila je mnogo na realizaciji kapitalnih projekata i sigurno su to rezultati za ponos. U toku je izgradnja vodovoda i završna faza izgradnje objekta doma zdravlja. Uskoro počinjemo izgradnju tržnice u saradnji sa UNDP, u toku je rekonstrukcija elektro mreže u nekoliko mjesnih zajednica, kupili smo zemljište kako bi se izgradili novi infrastrukturni objekti, počevši od zgrade administrativnog centra, Centra za socijalni rad, Centra za kulturu i biblioteke…

    Koji su još projekti završeni tokom vašeg mandata?
    Izgradili smo novi društveni dom u Mjesnoj zajednici Raškovci, završili smo rekontrukciju društvenih domova u Dragalovcima i Mitrovićima. Izvršena je rekonstrukcija ambulanti u Cerovici, Ljebu, Dragalovcima i Cvrtkovcima. Završili smo i rekontrukciju mosta na rijeci Ukrini koji povezuje selo Osredak sa Stanarima, čija je vrijednost oko 120.000 KM. Izgrađeni su i rekontruisani poligoni u Jelanskoj i u Cerovici. Urađena je javna rasvjeta u većini mjesnih zajednica i asfaltirali smo puteve. Izgradili smo vatrogasnu garažu kako bi Vatrogasna jedinica bila u punoj funkciji svog rada.

    Od koga ste sve dobili donacije za projekte?

    Zahvaljujući mojim zalaganjem i US dobili smo donaciju od Republike Srbije u iznosu od 3,5 miliona KM za igradnju doma zdravlja, jer je aktuelni smješten na području koje nije adekvatano za zdravstveno zbrinjavanje naših građana. Od ambasade Poljske smo dobili ultrazvučni aparat, dok je ambasada Japana donirala novo vozila za potrebe Hitne pomoći. Uklonili smo stare objekte za izgradnju novih institucija, ali i za izgradnju spomenika za poginule borce iz ove opštine. Moram istaći i da smo uradili osvjetljenje fudbalskog stadiona u Stanarima.

    Da li ste izvršavali svoje obaveze na vrijeme prema korisnicima?
    Sve obaveze koje je imala opštinska uprava je u prethodne tri godine kroz budžet na vrijeme izvšavala. Redovno smo isplaćivali stipendije, dali smo veliki doprinos školama, crkvi, sportskim, kulturnim i drugim organizacijama. Borci su imali uplaćenu banjsku rehabilitaciju, sva socijalna davanja su redovno uplaćivana, kao i podsticaji za poljoprivrednike i mlade bračne parove. Kupili smo i novi kamion za odvoz smeća i zemljište za crkvu u Cerovici i groblje u Jelanjsci. Pomogli smo izgradnju vrtića, kao i porodice koje su slabijeg socijalnog statusa. Pomogli smo izgradnju Svetosavsko parohijskog doma u Stanarima, te smo uradili certifikaciju opštine (BFC) i završili sve infrastrukturne i komunalne poslove za industrijsku zonu.

    Dolaze li investitori u Stanare?

    Imamo jednog investitora, a u toku su pregovori sa još dva. Oni bi trebalo da zakupe dvije industrijske hale. Ono što je važno napomenuti je da industrijska zona sada ima građevinsku dozvolu i može se izdati upotrebna dozvola investitorima kada oni zakupe ili kupe poslovne prostore. Sve to radimo kako bi se zaposlio što veći broj radnika sa prostora naše opštine.

    Koji su problemi sa kojima se susrećete?
    Sve nabrojeno je urađeno u protekle tri godine sve dok u decembru prošle godine odbornici Socijalističke partije nisu počeli sa opstrukcijama prilikom usvajanja budžeta. Tako da danas nemamo usvojen budžet. To nam pravi problem za nastavak izgradnje preostalog dijela vodovoda za koji smo podigli kredit od 3,5 miliona KM, jer oni donose novi budžet u kojem nema stavki za nastavak plaćanja tako značajanog projekta. U nacrtu budžeta koji su Socijalisti predložili putem ad hok komisije nije vidljiv deficit u iznosu od 458.000 KM, niti su vidljive i druge obaveze proistekle iz ranije usvojenih skupštinskih odluka, a u istom su povećali grantove za pojedina izdvajanja kako bi lažno prikazali da u budžetu ima para za sve budžetske stavke. Odgovorno tvrdim da ne postoji lokalna zajednica u RS i BiH, a vjerovatno i u regiji koja je za 2,5 godine završila rušenje starog i izgradnju novog Doma zdravlja i završila xy kilometara cijevi za vodovod. Vodovod i Dom zdravlja su strateške investicije kojim se ključne potrebe građana zadovoljavaju za nekoliko sledećih decenija. Ja ne dijelim krompir i ne zamajava narod nego činim sve što mogu da se što prije otvori Dom zdravlja i omogući redovno snabdijevanje vodom.

    Kako odbornici predlažu budžet?
    Oni su formirali nekakvu ad hoc komisiju koja odlučuje i pravi nacrt budžeta i predlaže skupštini na usvajanje. Po njihovoj računici, za sve započete projekte i redovna servisiranja obaveza koje ima opštinska uprava, predloženo je 15 miliona KM, što nije dovoljno kako bi isplatili sve obaveze koje nisu naveli u tom nacrtu budžeta. Mi smo predložili budžet od 18 miliona maraka koji oni odbijaju da usvoje, jer je izborna godina. Na društvenim mrežama se hvale kako vode brigu o narodu i socijalnim izdavanjima, što nije tačno. Radi sitnih predizbornih poena sve stanovnike naše opštine drže kao taoce, jer već pola godine blokiraju rad opštine.

    Šta ste preduzeli povodom toga?
    Čekamo izjašnjenje Ministarstva uprave i lokalne uprave RS povodom ove situacije, jer smo na privremenom finansiranju. Ne vidim volju da se realan budžet u Skupštini usvoji do kraja juna kako je zakonom predviđeno. Ako bi se takav budžet i usvojio neće moći biti sprovodljiv u praksi.

    Zašto su se Socijalisti okrenuli od koalicije?
    U decembru su odlučili da na lokalne izbore izađu sa svojim kandidatom za načelnika opštine. Da bi meni smanjili manevarski prostor, jer su znali da ću se ja ponovo kandidovati. Krenuli su u otvorenu opstrukciju svih projekata. Lažu narod o svemu što je urađeno, prikazujući da je to loše i na taj način pokušavaju da grade svoju predizbornu kampanju, što nije u redu i nije korektno. Optužuju nas da se ne isplaćuju stipendije i druge obaveze, a mi to ne možemo zbog njihovog blokiranja usvajanja budžeta na realnoj osnovi i jer smo na privremenom finansiranju. Tako pokušavaju da prikažu kako je načelnik i opštinska vlast nesposobna i kako će oni sve to riješiti kada dođu na vlast. Zamislite sada situaciju, tri i po godine sve je redovno načelnik plaćao, a sad po priči SP-ovaca to ne želi. Gdje je tu logika, zašto bi radio protiv sebe?

    Provjereni partneri
    Na čiju podršku računate za novi načelnički mandat?
    Tokom ovih lokalnih izbora Ujedinjenu Srpsku i mene kao načelnika pratiće dosadašnji koalicioni partneri. To su SDS, DNS, DEMOS kao i pojedine druge partije kao što je NDP. Široka je koalicija. SP je ranije bila u koaliciji sa SNSD, odakle su izašli. Trenutno su kao s nama u koaliciji, ali se ponašaju kao opozicija. Idu samostalno, prave performanse i obmanjuju narod svojim lažima.

  • Putin: Propali svi pokušaji Zapada da obuzda Rusiju

    Putin: Propali svi pokušaji Zapada da obuzda Rusiju

    ​Ruski predsjednik Vladimir Putin ocijenio je da su pokušaji Zapada da obuzda i izoluje Rusiju propali.

    “Naši protivnici nastavljaju da snabdjevaju neonacistički režim u Kijevu novcem, oružjem i obavještajnim podacima, dozvoljavajući i zapravo podstičući upotrebu modernog zapadnog oružja i opreme za napad na rusku teritoriju. I to najčešće – u očigledno miroljubive svrhe. Prijete da će poslati svoje vojne kontingente u Ukrajinu”, naveo je Putin u članku za sjevernokorejski list Nodong Sinmun, čiji je tekst u ponedjeljak objavila pres-služba Kremlja.

    Istovremeno, dodao je ruski lider, zapadne zemlje pokušavaju da iscrpe rusku ekonomiju novim sankcijama i izazovu porast društveno-političke napetosti unutar zemlje.

    “Ali koliko god se trudili, svi njihovi pokušaji da obuzdaju i izoluju Rusiju su propali”, poručio je Putin, prenosi Tanjug.

    On je podsjetio da Rusija povećava svoj ekonomski potencijal – u zemlji se razvijaju industrija, tehnologija, infrastruktura, a postignut je napredak i u oblasti nauke, obrazovanja i kulture.

    Putin je naveo i da je Rusija uvijek podržavala i podržavaće DNRK i “herojski korejski narod u suprotstavljanju agresivnom Zapadu”, u njihovoj borbi za nezavisnost, identitet i pravo da izaberu sopstveni put razvoja.

    “Raduje me što su naši korejski prijatelji, uprkos dugogodišnjem ekonomskom pritisku, provokacijama, ucjenama i vojnim pretnjama iz Sjedinjenih država, podjednako efikasni u odbrani svojih interesa”, naveo je Putin u autorskom tekstu.

    Ruski lider je istakao da je Rusija spremna na blisku saradnju kako bi se međunarodni odnosi učinili demokratskim i stabilnijim.

    “Da bi se to postiglo, ruske vlasti će razviti alternativne mehanizme trgovine i uzajamnih nagodbi koje Zapad ne kontroliše i zajedno će se odupreti nelegitimnim jednostranim ograničenjima. I u isto vrijeme da izgradimo arhitekturu jednake i nejdeljive bezbjednosti u Evroaziji”, zaključio je Putin.

  • Srpska sloga na ispitu u Srebrenici

    Srpska sloga na ispitu u Srebrenici

    Politička bitka u oktobru u Srebrenici će, po svemu sudeći, biti veoma turbulentna, jer će, prema najnovijim informacijama, sve bošnjačke stranke podržati jednog kandidata za opštinskog načelnika, dok se, istovremeno, ne isključuje mogućnost da će srpski kandidati u dvije kolone.

    Jedini kandidat iz reda Bošnjaka, kako je juče objelodanjeno, biće Hamdija Fejzić, koji će na megdan, najvjerovatnije, aktuelnom načelniku Mladenu Grujičiću, a možda i još nekome iz reda srpskog naroda.

    Sudeći prema Grujičićevim riječima, on će, sasvim je izvjesno, u trku za treći mandat na čelu male opštine u Srpskoj. Komentarišući informaciju da su Bošnjaci uspjeli postići dogovor u Srebrenici, Grujičić kaže da je to bilo očekivano.

    “Te njihove igrarije koje su bile u početku, da će biti više kandidata, samo su doprinijele da njihovi saveznici iz reda srpskog naroda ističu tako brzopleto, bez ikakvog konsenzusa i dogovora, svog kandidata”, navodi Grujičić.

    Nada se Grujičić da do toga neće doći i da će i Srbi u Srebrenici imati jednog kandidata kako bi zadržali načelničku poziciju.

    “Još uvijek nije 100 odsto da ću to biti ja, ali u svakom slučaju sam okupio najveću podršku u Srebrenici i smatram da bi to bilo najbolje u ovom trenutku jer ćemo u drugom slučaju izgubiti izbore”, kaže Grujičić za “Nezavisne novine”.

    I sam Fejzić nam je juče potvrdio da je postignut dogovor da on bude jedini kandidat bošnjačkih stranaka za načelnika opštine Srebrenica.

    “Što se tiče pregovora, njih su uglavnom stranke vodile između sebe i informacija koju ja imam jeste da su se usaglasile da podrže mene kao nezavisnog kandidata”, rekao je Fejzić za “Nezavisne novine”.

    Na pitanje kakva su mu očekivanja od oktobarskih izbora, kaže da očekuje da “Srebrenica dobije čovjeka koji je sposoban da je vodi”.

    “I da u budućem periodu vrati Srebrenici sjaj. Da donese projekte koji bi mogli da poboljšaju stanje u Srebrenici, životni standard i sve ono što je potrebno čovjeku koji želi da živi u Srebrenici”, kaže Fejzić.

    Predsjednik SDA Srebrenica Alija Tabaković nije se javljao na naše pozive, ali je za federalne medije potvrdio da je postignut dogovor da bošnjačke stranke idu sa jednim kandidatom za poziciju načelnika opštine Srebrenica.

    “Zvanično je da smo sa Strankom za BiH dogovorili zajedničku listu, Faruk Đozić će odustati od kandidature i s obzirom na to da su SDP i NiP ranije dali podršku nezavisnom kandidatu Hamdiji Fejziću, sada je već gotovo pa izvjesno da je jedini kandidat Fejzić”, rekao je Tabaković.

    Grujičić ne isključuje mogućnost da će neko od Srba stati njemu na crtu.

    “Uvijek ih ima takvih, jedva čekaju neki da tu poziciju zauzme Bošnjak, da bi oni bili ponovo ‘prvi Srbi’, kao što su bili i dosad. Bili su u vlasti 20 godina, ali se u nekom segmentu nisu pitali kada treba rješavati probleme. Uvijek su to lako svaljivali na bošnjačke načelnike, a njima je bilo dobro, jer su u tom srpskom korpusu imali najveći kolač i najviše su se obogatili ti pojedinci koji su bili prva ruka ili produžena ruka Bošnjacima u tom periodu”, kaže Grujičić.

  • Odbor za ustavna pitanja RS: Bošnjaci zloupotrebljavaju zaštitu vitalnog interesa

    Odbor za ustavna pitanja RS: Bošnjaci zloupotrebljavaju zaštitu vitalnog interesa

    Pokretanje postupka zaštite vitalnog nacionalnog interesa predstavlja isključivo zloupotrebu ovog ustavnog instituta.

    Ovo se, između ostalog, navodi u odgovorima Odbora za ustavna pitanja Republike Srpske Ustavnom sudu Republike Srpske kada je riječ o zaštiti vitalnog nacionalnog interesa u vezi sa Zakonom o referendumu i građanskoj inicijativi i Izbornog zakona Republike Srpske.

    “Očito je da se zahtjev Kluba delegata iz reda bošnjačkog naroda odnosi na eventualnu ocjenu ustavnosti osporenih akata, te da je u istom u velikoj mjeri nezadovoljstvo zakonskim rješenjem, što ne može biti predmet odlučivanja u postupku pred Vijećem za zaštitu vitalnog interesa. Stoga, ovakvim se zahtjevom samo zloupotrebljava ustavni institut zaštite vitalnog nacionalnog interesa konstitutivnih naroda i to postaje praksa koja se kontinuirano ponavlja, često postavljajući zahtjev za pitanja koja nemaju takav značaj”, navodi se, između ostalog, u odgovoru koji će Odbor za ustavna pitanja Republike Srpske razmatrati danas.

    Podsjećanja radi, Zakon o referendumu i građanskoj inicijativi i Izborni zakon Republike Srpske usvojeni su na 13. posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske održanoj 19. aprila 2024. godine.

    Već tada je bilo jasno da će Klub Bošnjaka u Vijeću naroda pokrenuti pitanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa, što su na kraju i uradili i o svemu će konačnu riječ dati Ustavni sud Republike Srpske.

    “Klub delegata iz reda bošnjačkog naroda se postavlja u poziciju svojevrsnog zaštitnika interesa Bosne i Hercegovine. Nedopustivo je, dakle, da se iko, u ovom slučaju klub delegata u Vijeću naroda Republike Srpske, legitimiše kao taj koji permanentno strepi nad suverenošću, integracijama, teritorijalnim integritetom i uopšte državnim atributima Bosne i Hercegovine, štiteći je, navodno, od namjera njenih konstitutivnih naroda i ostalih građana”, piše u odgovorima.

    Što se tiče Zakona o referendumu i građanskoj inicijativi, Klub Bošnjaka u obrazloženju Odluke o pokretanju postupka zaštite vitalnog nacionalnog interesa navodi da taj zakon čini direktnu povredu identiteta bošnjačkog konstitutivnog naroda “jer Bošnjaci kao konstitutivan narod svoj identitet vezuju za državu Bosnu i Hercegovinu”.

    Slično je i kada je u pitanju Izborni zakon Republike Srpske. Bošnjaci su naveli da se tim zakonom negira Bosna i Hercegovina, a čime se negira i identitet bošnjačkog naroda.

    U obrazloženju zahtjeva za zaštitu vitalnog interesa navedeno je i da bošnjački narod “neće moći ostvariti pravo da bude zastupljen u sastavu organa za sprovođenje izbora”.

    “Jedina namjera zakonodavca jeste stvaranje pozitivne podloge za propisivanje predmetne materije kroz potrebu unapređenja izbornog procesa, te jačanja povjerenja građana u izborni proces u Republici Srpskoj. Posebno ističemo da se zakon u cjelini, kao i pojedine osporavane odredbe, odnosi i primjenjuje jednako na sve adresate u istim situacijama, anacionalan je i ne može biti riječi o tome da ikoga dovodi u diskriminirajući položaj”, navodi se u odgovoru koji bi trebalo da bude utvrđen na današnjoj sjednici Odbora za ustavna pitanja Narodne skupštine Republike Srpske.

  • Istraživanje pokazalo da li Ukrajinci žele da Zelenski ostane na čelu države

    Istraživanje pokazalo da li Ukrajinci žele da Zelenski ostane na čelu države

    Dvije trećine Ukrajinaca smatra da Volodimir Zelenski treba da ostane predsjednik do kraja vanrednog stanja, pokazali su rezultati istraživanja Kijevskog međunarodnog instituta za sociologiju (KMIS), sprovedenog u okviru projekta “Mobilize” krajem maja.

    U izvještaju se navodi da 70 odsto ispitanika smatra da Zelenski treba da ostane predsjednik do kraja vanrednog stanja, dok se 22 odsto se izjasnilo protiv.

    “U zavisnosti od regiona prebivališta, sa ovim se slaže 65-74 odsto ispitanika, odnosno velika većina Ukrajinaca ne dovodi u pitanje legitimitet predsjednika”, navodi se u izvještaju, prenosi Ukrinform.

    Istovremeno, prema anketi, većina Ukrajinaca, 56 odsto uglavnom ili potpuno odobrava aktivnosti Zelenskog kao predsjednika Ukrajine, dok njih 37 odsto ne odobrava, prenosi Tanjug.

    U prethodnom istraživanju u septembru 2023, 77 odsto je podržalo njegov učinak.

    “Prema tome, nivo odobravanja je značajno smanjen, ali ostaje na visokom nivou”, napominje se u istraživanju KMIS-a.

    Pored toga, od ispitanika je traženo da odgovore koja od osam riječi ili fraza najbolje opisuje odnos prema predsjedniku.

    Iako postoji tendencija smanjenja udjela onih koji se prema predsjedniku odnose sa divljenjem sa 33 odsto u julu 2022. na 8 odsto, generalno gledano, većina Ukrajinaca (69 odsto) ima neutralno-pozitivan stav (sa izraženijom neutralnošću i uzdržanošću) prema Zelenskom, primjećuju sociolozi.

    Istraživanje je sprovedeno od 26. maja do 1. juna, a telefonski je intervjuisano 2.011 punoljetnih stanovnika teritorija pod kontrolom vlade Ukrajine.

  • Manojlović i vladika Grigorije viđeni zajedno u Nemačkoj: Šta se krije iza njihove bliskosti?

    Manojlović i vladika Grigorije viđeni zajedno u Nemačkoj: Šta se krije iza njihove bliskosti?

    Kako je Vaseljenska već objavila, među navijačima koji su iz Srbije otputovali u Nemačku, kako bi tamo bodrili našu fudbalsku reprezentaciju na Evropskom prvenstvu, nalazi se i prozapadni „opozicioni“ političar i lažni ekolog, lider pokreta „Kreni-promeni“ Savo Manojlović. Ova okolnost bi bila za svaku pohvalu, da na Manojlovićeve „navijačke pobude“ ne baca senku način na koji se tamo obreo. Umesto da stane u prve redove za odbranu Jadra, Manojlović pokazuje svoje prioritete tako što uživa na utakmici, i to sasvim izvesno od državnih para koje je dobio kao nagradu za razbijanje opozicije.

    Na istoj utakmici, u civilnoj odeći, našao se i vladika Grigorije. Ne treba ni govoriti da je samo po sebi već degutantno to što se vladika našao na jednom takvom događaju u civilnoj odeći. Izvori Vaseljenske bili su začuđeni kada su videli da su Savo Manojlović i vladika Grigorije razmenjivali poruke znakovnim jezikom.

    A na sve to, nakon utakmice, viđeni su kako zajedno idu u hotel. Ovo potvrđuje brojne spekulacije o tome da su Manojlović i Grigorije u nekom obliku bliske “saradnje”.

    Postoje glasine i spekulacije da je Savo Manojlović gej, što dodatno usložnjava njegovu javnu sliku i aktivnosti. S druge strane, vladika Grigorije, poznat po svom muževnom stilu i držanju, mnogima deluje kao figura koja se trudi da prikrije svoju pravu seksualnu orijentaciju. Ove spekulacije dobijaju na značaju kada se uzme u obzir njihova zajednička pojava na utakmici i kasniji odlazak u hotel, što podstiče dalje glasine o prirodi njihove veze. Za mnoge, ovakva bliskost i učestala pojavljivanja zajedno ukazuju na dublje lične veze koje prevazilaze samo prijateljske odnose.

  • Sutra novi protest u Banjaluci

    Sutra novi protest u Banjaluci

    U banjalučkoj mjesnoj zajednici Borik 1 sutra u 19 časova zakazano je mirno okupljanje građana koji će na skupu izraziti svoje nezadovoljstvo urbanističkim uslovima koji vladaju u ovom dijelu grada.

    Riječ je o dijelu grada između Bulevara vojvode Petra Bojovića (istočni tranzit), Bulevara vojvode Živojina Mišića i rijeke Vrbas, koji je nekada bio poznatiji po imenu Filipovića polje i kojem su u posljednjih nekoliko godina izgrađene brojne stambene zgrade.

    Međutim, osim zgrada, u ovom naselju gotovo da i nema druge infrastrukture i upravo na to žele da ukažu stanari ulica Milana Karanovića i Vrbaski put koji organizuju okupljanje.

    “Razlog okupljanja je betonizacija, dehumanizacija i narušavanje bezbjednosti u našem naselju”, navodi se u pozivu na skup, prenosi Mondo.

    Stanari smatraju da je planirana izgradnja novih zgrada na preostalim neizgrađenim površinama nehumana i zalažu se za izgradnju dječijeg igrališta i vrtića.

    Zahtijevaju, zbog bezbjednosti ovog dijela grada, da na kružnoj raskrsnici koja se gradi pored “Audi servisa”, na ukršatnju dva bulevara, budu sagrađeni nadzemni pješački prelazi – pasarele.

    Podsjećamo, nakon tragične saobraćajne nesreće koja se dogodila 22. aprila mještani dijela pomenutog naselja takođe su protestovali tražeći bezbjednije uslove za život i kretanje, pogotovo u blizini istočnog tranzita.

    Stanari banjalučkog naselja Borik ranije ove nedjelje su protestovali zbog izmjena regulacionog plana kojima je najavljena izgradnja novih višespratnica na dvije lokacije.