Autor: INFO

  • Ekonomija raste, ali i inflacija

    Ekonomija raste, ali i inflacija

    Prema novim prognozama Centralne banke (CB) BiH, u drugom kvartalu ove godine očekuje se nešto brži rast ekonomije od 2,4 odsto na godišnjem nivou, ali i veća inflacija.

    Iz ove finansijske institucije su saopštili da se nastavak blagog rasta ekonomske aktivnosti iz prethodne godine očekuje u prvom kvartalu zbog nastavka rasta u djelatnostima uslužnog sektora i smanjenja inflatornog pritiska.

    “Rast aktivnosti u uslužnom sektoru djelimično je kompenzirao pad aktivnosti u prerađivačkom sektoru, koja je bila dijelom i posljedica smanjene tražnje na tržištima zemalja glavnih trgovinskih partnera. Imajući u vidu kako industrijska proizvodnja bilježi nešto slabiji pad aktivnosti, a izvoz blagi rast na godišnjem nivou u aprilu 2024. godine, prva preliminarna procjena je da bi ekonomska aktivnost mogla biti nešto jača u drugom kvartalu, oko 2,4 odsto”, naveli su iz Centralne banke BiH.

    Dodali su da posljedično preliminarna procjena intenziteta rasta realnog BDP-a iznosi 2,1 odsto za prvo polugodište 2024. godine.

    “Procjenjujemo da bi ukupna inflacija mogla iznositi 2,6 odsto, a temeljna inflacija 4,2 odsto u drugom kvartalu 2024. godine. Očekujemo kako će godišnja inflacija u drugom kvartalu biti blago viša u maju i junu kao rezultat prvenstveno niske baze u prethodnoj godini, prvenstveno u odjeljcima transporta i režijskih troškova”, ističu u CB BiH.

    Preliminarna procjena inflacije u trećem kvartalu ukazuje na blago jačanje inflatornih pritisaka u odnosu na prethodni kvartal, ali su projekcije i dalje u skladu s onim iz srednjoročnog makroekonomskog modela za 2024. godinu.

    “Inflacija u BiH je primarno pod uticajem promjena u nivou temeljne inflacije, iz koje se isključuju cijene hrane, alkoholnih pića i duvana, te energenata, što ukazuje na rast domaćih cijena”, objasnili su iz Centralne banke BiH.

    Doktor ekonomske diplomatije Siniša Pepić smatra da prognoze Centralne banke BiH koje predviđaju rast ekonomije od 2,4 odsto uz istovremeno povećanje inflacije predstavljaju dvosjekli mač.

    “S jedne strane, rast ekonomije je pozitivan znak jer ukazuje na povećanje ekonomske aktivnosti, što može rezultirati stvaranjem novih radnih mjesta, rastom proizvodnje i većom potrošnjom. Međutim, rast inflacije može umanjiti koristi ovog ekonomskog rasta. Inflacija znači povećanje cijena robe i usluga, što može smanjiti kupovnu moć građana. Ako plate ne rastu proporcionalno sa inflacijom, standard života može opasti, jer će ljudi za isti iznos novca moći da kupe manje nego ranije”, naglasio je Pepić za “Nezavisne novine”.

    Prema njegovim riječima, da bi rast ekonomije imao pozitivan efekat na društvo, važno je da se inflacija drži pod kontrolom.

    “Ovo se može postići adekvatnom monetarnom politikom nad kojom nemamo stvarnu kontrolu zbog currency boarda, kao i stimulisanjem proizvodnje domaćih dobara kako bi se smanjila zavisnost od uvoza, koji često doprinosi inflaciji. Takođe, socijalne politike koje podržavaju najugroženije slojeve stanovništva mogu pomoći u ublažavanju negativnih efekata inflacije. Ukratko, rast ekonomije od 2,4 odsto je pozitivan znak, ali njegova stvarna vrijednost zavisiće od uspjeha u kontrolisanju inflacije i sposobnosti vlasti da obezbijede da korist od ekonomskog rasta stigne do šire populacije”, objasnio je Pepić.

    Ekonomista Slaviša Raković kaže za “Nezavisne novine” da je teško sve to komentarisati jer jedno umanjuje drugo.

    “Rast je skroman, ali je ipak rast, dok nam je, iz saopštenja, potpuno nepoznat rast inflacije”, navodi Raković.

  • Maloljetnik se utopio u Jablaničkom jezeru

    Maloljetnik se utopio u Jablaničkom jezeru

    U mjestu Radešine, kod Konjica, juče se dogodila tragedija kada se maloljetnik utopio u Jablaničkom jezeru.

    “18. Juna u večernjim satima GSS Prenj je zaprimio dojavu da se u Jablaničkom jezeru, u mjestu Radešine, grad Konjic utopio maloljetnik i da uviđajna ekipa na čelu sa Kantonalnim tužiteljem traži pomoć ronioca u traženju tijela”, rečeno je u GSS Prenj.

    Na mjesto utapanja je izašao ronilački tim GSS Prenj te nakon što su locirali moguće mjesto gdje se nalazi utopljenik, iz drugog zarona su pronašli tijelo na dubini od oko pet metara.

    “Tijelo je izvučeno na obalu i predato uvidajnoj ekipi na dalji rad. Na žalost Jablaničko jezero je odnijelo jedan mladi ljudski život. Akcija vađenja tijela je uspješno obavljena bez poteškoća za ronilacki tim GSS Prenj”, rečeno je iz GSS Prenj.

  • Velika šteta u agrarnom sektoru Ukrajine

    Velika šteta u agrarnom sektoru Ukrajine

    Poljoprivredni sektor Ukrajine pretrpio je direktne gubitke od više od 10 milijardi dolara za dvije godine od početka ruske specijalne vojne operacije velikih razmjera.

    Zato je veoma važno da se obnovi kako bi se obezbijedila stabilnost svjetskih tržišta hrane, izjavio je danas vršilac dužnosti ministra agrarne politike i hrane Ukrajine, Taras Visocki.

    “Zbog ruske agresije ukrajinski farmeri su pretrpjeli značajne gubitke. Od uništenja poljoprivredne mehanizacije za ukupno 5.8 milijardi dolara do gubitka i uništenja stočnih farmi za više od 250 miliona dolara. A međunarodne cijene hrane u 2022. porasle su za oko 35 odsto”, naveo je on na konferenciji “Obnova ukrajinske poljoprivrede”, prenosi “Ukrinform”.

    Prema njegovim riječima, situacija je stabilizovana tek nakon uspostavljanja novih izvoznih pravaca.

    “Zbog toga je potrebna podrška za obnavljanje ukrajinskog poljoprivrednog sektora”, rekao je Visocki.

    On je podsjetio da je Ukrajina jedan od svjetskih lidera u izvozu žitarica i uljarica, kao i da će oporavak poljoprivrednog sektora obezbijediti stabilnost svjetskih tržišta hrane.

    Visocki je istakao potrebu za dugoročnim projektima podrške ukrajinskom poljoprivrednom sektoru, među kojima je i program finansijske podrške Ukrajini iz fonda Evropske unije za Ukrajinu, prenosi “b92”.

  • Višković: Novi paket američkih sankcija – nepravda prema Srpskoj i slobodnoj politici

    Višković: Novi paket američkih sankcija – nepravda prema Srpskoj i slobodnoj politici

    Današnji, novi paket američkih sankcija još je jedna potvrda onoga na šta ukazujemo već duže vrijeme, a to je urušavanje i konačno ukidanje Republike Srpske, od strane pojedinih sila predvođenih Amerikom, rekao je predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković.

    Poražavajuće je da neko preko otežavanja privredne ativnosti određenim preduzećima i gušenjem medijskih sloboda pokušava ostvariti svoje političke interese – istakao je Višković, reagujući na uvođenje američkih sankcije za sedam subjekata, te vlasnika Infiniti grupe Đorđa Đurića i generalnog direktora kompanije “Kaldera” Milenka Čičića.

    Istakao je da ovo nije ništa drugo već još jedan od pritisaka na rukovodstvo Republike Srpske, koje ima za cilj da posredstvom ekonomskog pritiska i direktnog udara na privrednike uspori ekonomsku aktivnost, kao i da oslabi politički stav rukovodstva Srpske.

    – Ni jedno, ni drugo se neće desiti, pokazali smo da se znamo sa takvim stvarima nosti, kao i da velika većina svijeta ne misli kao oni koji nam uvode sankcije – rekao je Viškovič.

    Naglasio je da ovo nije nikakav odraz moći već istorijski primjer nepravde koji je usmjeren prema Republici Srpskoj i slobodnoj politici, čiji se izvor odlučivanja ne nalazi u pojedinim ambasadama u Sarajevu već u narodu.

  • Putin: Pripremljen novi temeljni dokument za osnovu odnosa Rusije i Sjeverne Koreje

    Putin: Pripremljen novi temeljni dokument za osnovu odnosa Rusije i Sjeverne Koreje

    Predsjednik Rusije Vladimir Putin je na početku današnjih razgovora sa sjevernokorejskim liderom Kim DŽong-unom u Pjongjangu rekao da je pripremljen novi temeljni dokument koji će činiti osnovu odnosa Rusije i Sjeverne Koreje za dugi niz godina.

    Putin, koji je u Sjevernoj Koreji prvi put poslije 24 godine, podsjetio je da su prošle godine dvije zemlje obilježile 75 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa, a ove godine 75 godina od zaključenja prvog međudržavnog dokumenta: Sporazuma o ekonomskoj i kulturnoj saradnji, prenosi agencija RIA Novosti.

    Korejski lider je otvarajući pregovore sa ruskim predsjednikom istakao ulogu Rusije u, kako je navedeno, održavanju strateške ravnoteže u svetu i izrazio punu podršku u “sprovođenju specijalne vojne operacije u Ukrajini”.

    – Vlada Demokratske Narodne Republike Koreje ceni važnu misiju i ulogu snažne Ruske Federacije u održavanju strateške stabilnosti i ravnoteže u svijetu, a takođe izražava punu podršku i solidarnost s ruskom vladom, vojskom i narodom u sprovođenju specijalne vojne operacije u Ukrajini za zaštitu suvereniteta, bezbjednosnih interesa, kao i teritorijalnog integriteta – naglasio je Kim DŽong Un.

    Putin i Kim počeli su danas razgovore u Pjongjangu, glavnom gradu Sjeverne Koreje u sastavu delegacija Rusije i Sjeverne Koreje.

    Sa ruske strane, između ostalih, učestvuju ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, prvi potpredsjednik vlade Denis Manturov, potpredsjednik vlade Aleksandar Novak i portparol Kremlja Dmitrij Peskov, prenijela je agencija RIA Novosti.

    Na korejskoj strani u razgovorima učestvuju i ministar spoljnih poslova Čoi Song Hi, zamenik predsjednika Centralnog vojnog komiteta Radničke partije Sjeverne Koreje Park Čong Čon, kao i zamjenik ministra spoljnih poslova Im Čong Il.

    Putin i Kim razgovaraju o međunarodnoj agendi, bezbjednosnim pitanjima, saradnji u oblasti privrede, energetike, transporta i poljoprivrede.

    Program posjete obuhvata i gala koncert u čast Putinove posjete, državni prijem i polaganje vijenca na Spomenik oslobođenja koji je posvećen vojnicima Crvene armije koji su oslobodili Koreju tokom Drugog svjetskog rata.

    Putin je posljednji put posjetio Sjevernu Koreju 2000. godine.

    Kim je posetio Rusiju od 12. do 17. septembra kada je pozvao Putina da posjeti Pjongjang.

  • Da li će se smanjiti ovlašćenja ili u potpunosti ugasiti OHR?

    Da li će se smanjiti ovlašćenja ili u potpunosti ugasiti OHR?

    Uoči sutrašnje sjednice Savjeta za implementaciju mira u BiH rasplamsala se živa diplomatska aktivnost o budućem statusu OHR-a. Razgovara se o smanjenju ovlašćenja, izmještanju i gašenju Kancelarije visokog predstavnika. Ako se pita Kristijan Šmit, koga Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika, američki ambasador u BiH i bošnjačke stranke “Trojke”, status OHR-a i bonskih ovlašćenja su neupitni.

    Iz Srpske poručuju da su Šmit i OHR davno trebali otići jer je njihov intervencionizam prepreka evropskom putu BiH.

    Umjesto o zatvaranju, evropski i američki zvaničnici zagovaraju smanjenje ovlašćenja, čak ostanak OHR-a i visokog predstavnika i pored toga što je strani protektorat nespojiv sa evropskim integracijama. Priznao je to sarajevskim medijima Kristijan Šmit, najavivši svoj mandat u BiH i nakon penzije, u dubokoj starosti.

    – Razgovarali smo o tome kako možemo iskobinovati evropsku integraciju BiH i prisutvo OHR-a. Јa ću reći da se meni ne bi dopalo da budem ovdje još nekih 30 godina – rekao je Šmit

    Mnogima se ne bi dopalo da ostane još jedan dan, a kamoli 30 godina. Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik podsjeća da Šmita nisu izabrale strane potpisnice Dejtonskog sporazuma, članovi SIM niti je potvrđen u Savjetu bezbjednosti UN. O tome je Srpska obavijestila sve releventne svjetske adrese.

    – Godinama govorimo da je OHR remetilački faktor u BiH, da OHR ne postoji. Prema Aneksu 10 postoji visoki predstavnik koji ima svoju kancelariju međutim ta kancelarija je vremenom narasla na 700 službenika koja izmišlja probleme da opstane i ostane – naveo je Dodik.

    Iz Srpske su jasni-Šmitu i OHR-u odavno je isteklo vrijeme.

    – Čekam da se završi jedan postupak u Bundestagu koji smo pokrenuli protiv Šmita. Tako da ono što radimo, nije sve što pričamo. I što se vidi, nego na svaki mogući način smo obesmilili da kažem instituciju OHR-a i čovjeka koji bez imenovanja u SB UN se tretira kao neko ko imapravo da da koristi mehanizme koje su koristili oni koji su imali imenovanje u UN – rekao je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.

    – Vidim da postoji raspoloženje u PIK-u da smanji mandat Šmitu. Nikakvo umanjenje njegovih nadležnosti ne dolazi u obzir, jednostavno karta za povratak kući ako zaista PIK i neki drugi misle dobro BiH – izjavio je zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara Staša Košarac.

    U izmišljanju i pravljenju problema u BiH, time i razloga za ostanak OHR-a najglasniji je američki ambasador. Sve njegove izjave o poštovanju suvereniteta BiH “padaju u vodu” kada zatraži upotrebu tzv. Bonskih ovlašćenja.

    – Mi smatramo OHR, visokog predstavnika i Bonske ovlasti kao nešto što je komplementarno sa politikom EU u onome šta radi u BiH, ne vjerujemo da visoki predstavnik treba da suzdržava od korištenja tih ovlasti ako to treba – izjavio je ambasador SAD u BiH Majkl Marfi.

    Međutim Delegacija EU, ali i pojedine članice Unije smatraju da je opsežna međunarodna supervizija i korišćenje izvršnih ovlaštenja suprotna članstvu u EU. Navodno Francuzi zagovoraju zatvaranje ili bar smanjenje ovlaštenja OHR-a. U francuskoj Ambasadi u Sarajevu nisu komentarisali te navode.

    – Јeste bilo zagovornika da se smanje ovlasti. Smanjenje ovlaštenja OHR siguran sam da svoju kreaciju ima u moskovskim kancelarijama. OHR služi za deblokadu procesa i to mora nastaviti da radi svaki put kada neko svjesno nešto blokira – naveo je ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković.

    – Bilo bi normalno da OHR ne postoji u BiH. Јa smatram da smo dovoljno zrela zemlja i da nam nije potreban međunarodni tutor bez obzira kako se zove – izjavio je ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić.

    Sutra u Sarajevu zasijeda Savjet za implementaciju mira na kojem se očekuju razgovori o ispunjavanju uslova 5+2 za zatvaranje Kancelarije visokog predstavnika, mada je odavno bilo vrijeme za gašenje i da se u udžbenicima istorije o OHR-u i visokom predstavniku govori kao simbolima kolonijalne uprave.

  • Otkriveno ko mijenja Stoltenberga

    Otkriveno ko mijenja Stoltenberga

    Odlazeći nizozemski premijer Mark Rute biće novi generalni sekretar NATO, javio je nizozemski javni servis NOS.

    Rute će na tom mjestu zamijeniti Jensa Stoltenberga, kome mandat ističe 1. oktobra, prenosi Tanjug.NOS se u izvještaju poziva na izvore koji su upoznati sa ovim pitanjem.

    Rojters navodi da zasad nije mogao da dobije komentar od NATO.

    Prethodno su danas Mađarska i Slovačka dale podršku kandidaturi Rutea za sljedećeg generalnog sekretara NATO.

    Podrška Mađarske uslijedila je nakon sastanka mađarskog premijera Viktora Orbana sa Stoltenbergom prošle nedjelje, kada su se dve strane saglasile da Mađarska neće blokirati odluke Alijanse o pružanju podrške Ukrajini, ali da se Budimpešta neće direktno uključivati.

    Turska i Slovačka su takođe promijenile stavove povodom Ruteove kandidature, s tim da je Turska saopštila da će podržati Rutea krajem aprila, a Slovačka ranije danas.

    Slovačka, koja se graniči sa Ukrajinom, naglasila je potrebu da sljedeći šef NATO pomogne u rješavanju zaštite slovačkog vazdušnog prostora.

  • Trgovska gora: U toku pripreme za izdavanje lokacijske dozvole za centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada

    Trgovska gora: U toku pripreme za izdavanje lokacijske dozvole za centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada

    U Hrvatskoj je u toku priprema za izdavanje lokacijske dozvole za centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori, saopšteno je iz hrvatskog Fonda za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane Krško sa sjedištem u Zagrebu.

    Osim istraživačkih radova i deminiranja, izrađen je idejni projekat i prva ponavljanja bezbjednosnih analiza.

    Iz Fonda navode da su tokom prošle godine na lokaciji centra završeni istraživački radovi koji su obuhvatali geološka, hidrološka, hidrogeološka, geofizička i ekološka istraživanja, te istraživanje inženjerske geologije.

    Osim toga, na lokaciji su do sada sprovedene četiri faze deminiranja, kojima je obuhvaćeno oko 670.500 metara kvadratnih površine.

    – Fond je podnio zahtjev o mogućim negativnim uticajima zahvata na područje ekološke mreže. Ministarstvo privrede i održivog razvoja je u skladu sa mišljenjem Zavoda za zaštitu prirode i životne sredine donijelo rješenje prema kojem je planirani zahvat prihvatljiv za ekološku mrežu – navode iz Fonda.

    Ministarstvu privrede i održivog razvoja Fond je 2023. godine podnio zahtjev za izdavanjem uputstva o sadržaju Studije o uticaja na životnu sredinu, nakon čega je počela izrada studije uticaja na okolinu.

    Iz Fonda su objasnili da je za potrebe izrade idejnog i glavnog projekta, te izdavanje lokacijske i građevinske dozvole izrađen geodetski snimak, što je, kako navode, prvi temeljni dokument za izradu cjelokupne projektne dokumentacije centra, a služi i kao podloga za uvrštavanje u prostorne planove.

    Radi informisanja lokalne javnosti opštine Dvor o projektu, iz Fonda su naveli da organizuje studijska putovanja u postrojenja za zbrinjavanje radioaktivnog otpada.

    Tokom aprila i maja sproveden je javni poziv za dodjelu finansijske podrške za realizaciju projekata iz oblasti humanitarnog rada i zaštite ljudskih prava, umjetnosti, kulture i kulturne baštine, obrazovanja, sporta, okoline i drugih društveno korisnih projekata s ciljem promovisanja etičnosti i društvene odgovornosti prema široj socijalnoj zajednici na području opštine Dvor.

    – Za dodjelu donacija odabrana su 22 projekta, a ukupna vrijednost dodijeljenih sredstava iznosi 75.000 evra. Početkom juna objavljen je drugi javni poziv za dodjelu donacija porodičnim poljoprivrednim gazdinstvima na području opštine Dvor. Јavni poziv je otvoren do 10. jula. Predviđena je dodjela donacija za 75 projekata, a ukupan iznos predviđenih sredstava iznosi 75.000 evra – navode iz Fonda.

    Fond za sve učenike osmih razreda škola Sisačko-moslavačke županije organizuje besplatnu posjetu info-centru o radioaktivnom otpadu u Dvoru s ciljem informisanja javnosti o projektu, a za sve zainteresirane organizuju obilaske centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na Čerkezovcu.

  • Banjalučki “Vodovod” apeluje na građane da racionalno troše vodu

    Banjalučki “Vodovod” apeluje na građane da racionalno troše vodu

    Iz banjalučkog “Vodovoda” apeluju na građane da racionalno troše vodu, s obzirom na to da se sa porastom temperature vazduha očekuje povećana potrošnja, a već je primjetno sporije punjenje i brže pražnjenje rezervoara.

    “Ako želimo da izbjegnemo probleme s vodosnabdijevanjem, nepopularne redukcije, moramo svi zajedno da radimo. Nadamo se i želimo da vjerujmo da je svaki pojedinac svjestan svoje odgovornosti, ali i doprinosa opštem dobru”, ističu iz “Vodovoda”.

    Iz ovog komunalnog preduzeća apeluju na građane da izbjegavaju pranje automobila i dvorišta, prekomjerno zalivanje zelenih površina i vrtova i slično.

    “Stanovništvo na seoskom području molimo da ne dopunjava bunare iz sistema i da će im u slučaju da ostanu bez vode biti obezbijeđena cisterna”, navode iz “Vodovoda”.

    Dodaju da su svi sistemi u funkciji, a da je Fabrika vode u punom kapacitetu.

    “Daćemo sve od sebe da tako i ostane, a tamo gdje zakaže naći ćemo adekvatno rješenje. Komunalna policija i radnici `Vodovoda` kontrolisaće potrošnju”, navodi se u saopštenju.

  • Kovačević: Sankcije pritisak na Srpsku jer ne pristaje da zarad stranih pogazi srpske interese

    Kovačević: Sankcije pritisak na Srpsku jer ne pristaje da zarad stranih pogazi srpske interese

    I ovaj najnoviji paket američkih sankcija, kao i svaki do sada, predstavlja isključivo politički pritisak na rukovodstvo Republike Srpske, na čelu sa Miloradom Dodikom, zbog toga što nikako ne pristaju da zarad stranih i tuđinskih interesa pogaze interese Republike Srpske i srpskog naroda, istakao je delegat Kluba Srba u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević.

    Zato vidimo da i u ovom objašnjenju oni kao ključne razloge navode politiku Milorada Dodika, koju oni nazivaju “rušenjem Dejtona”, ali svi mi znamo da se tu radi isključivo o zaštiti Dejtonskog sporazuma i o zaštiti zagarantovanih prava Republike Srpske – naglasio je Kovačević za Srnu povodom uvođenja američkih sankcije za sedam subjekata, te vlasnika Infiniti grupe Đorđa Đurića i generalnog direktora kompanije “Kaldera” Milenka Čičića.

    On je ukazao da nije istina ta da Milorad Dodik napada ili na bilo koji način ruši Dejtonski mirovni sporazum, nego je istina upravo suprotna – da je Milorad Dodik, zajedno sa svima nama u Republici Srpskoj, taj koji štiti Dejtonski mirovni sporazum, štiti zagarantovana prava Republike Srpske i srpskog naroda, i štititi sve ono što nam je garantovano kada smo potpisali Dejtonski mirovni sporazum.

    Kovačević je naglasio da su to činjenice, kao što su činjenice da oni na ovaj način vrše strašan pritisak i dovode u velike probleme značajan broj ljudi koji su zaposleni u ovim firmama.

    On je istakao da će Republika Srpska naći način kako da pomogne privrednicima Republike Srpske i kako da radno mjesto i plata svakog čovjeka budu zaštićene.

    Kovačević je rekao da je istina da se Republika Srpska nalazi pod velikim pritiscima, ali je isto tako istina da će Republika Srpska i ovaj put izaći kao pobjednik, slobodna i svoja i sa svim svojim pravima koja su joj garantovana potpisivanjem Dejtonskog sporazuma 1995. godine.

    – Da su sve ove stvari, koje su oni naveli u ovom sramnom i lažnom objašnjenju, tačne, onda bi sigurno iz američke Ambasade ove informacije dostavili Tužilaštvu BiH, za koje se toliko trude da postoji, iako ono egzistira na osnovu nametnute odluke i izvan Ustava BiH, pa bi onda Tužilaštvu BiH omogućili da takve laži dokazuje kao istinu – dodao je Kovačević, koji je i portparol SNSD-a.

    S obzirom na to, istakao je Kovačević, da su potpuno svjesni da to nema nikakve veze sa istinom i realnošću, onda pribjegavaju ovakvim mjerama koje nisu ništa drugo nego politički pritisak na Republiku Srpsku zbog toga što ne odustaje da zarad tuđih i stranih interesa pogazi interese Republike Srpske i srpskog naroda.