Autor: INFO

  • Nad RiTE Ugljevik visi arbitraža teška 1,5 milijardi KM

    Nad RiTE Ugljevik visi arbitraža teška 1,5 milijardi KM

    Kada su krajem januara 2024. godine predstavnici Rudnika i Termoelektrane Ugljevik, “Elektrogospodarstva Slovenije” i Holdinga “Slovenske elektrane” potpisali tri ugovora, prema kojima se ugljevičko preduzeće obavezalo da će Slovencima u ratama isplatiti odštetu od 67 miliona evra (130 miliona KM), plus kamate u iznosu od 58,2 miliona evra (115 miliona KM) za neispunjena predratna ulaganja u RiTE, činilo se da je time okončan višedecenijski spor.

    Ovom arbitražom, koja je vođena u Beogradu, RiTE Ugljevik se tada obavezao da će Slovencima isporučivati i trećinu proizvedene električne energije sve dok termoelektrana bude radila.

    U ovom trenutku i dalje se radi na implementaciji detalja sporazuma iz ove arbitraže, a koji se odnose na kamate, te naknadu štete za 2022. i 2023. godinu, a ukoliko bi se desilo da se ovaj posao ne završi, RiTE Ugljevik prijeti još jedna stara arbitraža, koju je po osnovu ulaganja u ovo preduzeće još ranije pokrenula Slovenija, a koja je teška nevjerovatnih 770 miliona evra (oko 1,5 milijardi KM) i koja se vodi u Vašingtonu.

    Da bi stvari bile jasnije, Slovenija je pokrenula dva arbitražna spora protiv RiTE Ugljevik, tražeći odštetu po osnovu prijeratnih ulaganja, a arbitraža koja je prva pokrenuta je ova u Vašingtonu, pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova – ICSID (nije završena), a tek onda druga u Beogradu (završena u korist Slovenije).

    Diko Cvijetinović, direktor Rudnika i Termoelektrane Ugljevik, podsjeća da je vašingtonski proces obustavljen sve do okončanja beogradske arbitraže, te poručuje da su medijski napisi u kojima se tvrdi da je arbitraža ponovo pokrenuta lažni.

    “Prvo da kažem – arbitraža u Vašingtonu nije nikakav novi postupak niti bilo šta drugo. To su neistine. Nije vraćena na dnevni red, arbitraža u Beogradu je okončana, i sada je na redu implementacija te arbitraže. Kao što javnost zna, prvi dio dogovora u vezi s isporukom električne energije i plaćanjem glavnice duga je regulisan sa Slovencima. U toku su pregovori o preostalim arbitražnim odlukama, to jest za kamate i štetu za 2022. i 2023. godinu. Tako nema nikakvog novog spora do okončanja pregovora po beogradskoj arbitraži”, kazao je Cvijetinović.

    On je uvjeren da RiTE Ugljevik neće morati da brine za stari spor koji čeka u Vašingtonu.

    “Ako dogovorimo sve ovo što je ostalo oko kamata i štete za prethodne dvije godine, kao što smo dogovorili prvi dio arbitraže u Beogradu, a nema razloga da tako ne bude, neće ni doći do arbitraže u Vašingtonu”, naveo je Cvijetinović za “Nezavisne”.

    Takođe, ono na čemu insistiraju nadležni u Republici Srpskoj jeste da se arbitražni spor u glavnom gradu SAD ne vodi protiv Republike Srpske, već BiH.

    “U ovoj arbitraži koja je vođena u Vašingtonu tužena je BiH, nije Republika Srpska ni ‘Elektroprivreda Republike Srpske’ i sada je obaveza prema BiH da izvrši ovu arbitražnu odluku”, rekao je nedavno Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva Republike Srpske.

    Identičan odgovor dobili smo i iz “Elektroprivrede Republike Srpske”.

    “Ova arbitraža je pokrenuta protiv BiH i Pravobranilaštvo BiH ima uvid u taj proces jer mi nismo subjekti u toj arbitraži. To je usmjereno prema BiH i Savjetu ministara BiH, te Pravobranilaštvu BiH”, poručio je “Nezavisnim” Luka Petrović, generalni direktor ERS.

    Stav po ovom pitanju pokušali smo u više navrata dobiti i od Pravobranilaštva BiH, tražeći da nam se odgovori da li su oni upoznati sa tužbom Slovenije, te da u slučaju da jesu – šta je do sada preduzeto i urađeno.

    Međutim, nismo dobili odgovor na upit, a iz kabineta pravobranioca BiH nam je poručeno da je ona trenutno na putu pa da pokušamo ponovo drugom prilikom.

     

  • Na službena putovanja planiraju potrošiti više od milion KM

    Na službena putovanja planiraju potrošiti više od milion KM

    Službena putovanja članova Predsjedništva BiH ili su naglo poskupila ili oni planiraju svakodnevno putovati po svijetu, bar ako je suditi po novcu koji planiraju potrošiti za te namjene.

    Naime, iako su u martu ove godine sklopili ugovor “težak” 245.000 KM bez PDV sa jednom agencijom za posredovanje pri prodaji karata i organizovanju putovanja, Predsjedništvo BiH je u međuvremenu raspisalo novi tender u kojem opet traže nekoga za posredovanja u prodaji avio-karata i organizovanja službenih putovanja.

    Procijenjena vrijednost navedenog ugovora, koji namjeravaju potpisati, iznosi nevjerovatnih 750.000 KM i to bez PDV.

    Odluka o pokretanju postupka izbora najpovoljnijeg ponuđača za usluge posredovanja u prodaji avio-karata i organizovanja službenih putovanja za potrebe Predsjedništva BiH objavljena je na Portalu javne nabavke, a rok za preuzimanje tenderske dokumentacije je 28. juni.

    “Riječ je o otvorenom postupku, a trajanje okvirnog sporazuma je 12 mjeseci. Procijenjena ukupna vrijednost ugovora bez PDV je 750.000 KM”, navodi se u odluci.

    Hoteli i ugostiteljske usluge

    Pored avionskih karata, Predsjedništvo BiH je donijelo odluku o pokretanju postupaka javnih nabavki za usluge hotelskog smještaja u inostranstvu, kao i za usluge reprezentacije (ugostiteljske usluge).

    Period važenja oba ugovora je 230 dana, što je malo više od 7 mjeseci, prenosi Srpskainfo.

    Za hotelski smještaj u inostranstvu planiraju izdvojiti 95.000 KM bez PDV.

    S druge strane za ugostiteljske usluge izdvojiće 58.000 KM bez PDV.

    Podsjećamo, kako je navedeno u ranijim revizorskim izvještajima, Predsjedništvo BiH je u 2022. godini na službena putovanja po BiH i u inostranstvu potrošilo 646 hiljada KM, a godinu ranije ti troškovi su iznosili oko 415 hiljada KM.

    Sudeći po tenderima koji su raspisani, ništa manje štedljivi neće biti ni ove godine.

  • BiH najmanje zadužena u regionu

    BiH najmanje zadužena u regionu

    Bosna i Hercegovina, ali i posebno Republika Srpska i Federacija BiH, ubjedljivo su najmanje zadužene zemlje u regionu u odnosu na BDP, što može predstavljati šansu, ali pod uslovom da se potencijalni novi dug investira u aktivnosti koje stvaraju novu vrijednost, unapređuju infrastrukturu i razvijaju preduzetništvo.

    Trenutno, ukupan dug BiH je 13,1 milijarda KM ili 6,7 milijardi evra, što je tek malo više od 25 odsto BDP-a. Ako bi se taj dug spustio na entitete, Republika Srpska zadužena je oko 38 odsto, a Federacija BiH ispod 20 odsto. S druge strane, dug Crne Gore, recimo, na kraju prvog kvartala ove godine bio je 4,67 milijardi evra ili 66,36 odsto BDP-a, Srbije oko 47,6 milijardi evra ili 52,3 odsto BDP-a, dok je javni dug Hrvatske bio 47,6 milijardi evra ili 63 odsto BDP-a. U regionu najviše je zadužena Slovenija, čiji javni dug iznosi oko 43,7 milijardi evra, što je 69,2 odsto BDP-a.

    “Poznato je da je BiH najmanje zadužena, što je jako dobra makroekonomska pretpostavka i činjenica i to je dijelom karensi borda i vođenja monetarne politike BiH. Što se tiče budućih zaduženja, svakako da postoji potencijal, ali su međunarodni kreditori oprezni, vrlo često iz razloga što vlasti na svim nivoima u BiH kreditna sredstva ne upotrebljavaju u razvojne svrhe. Uglavnom se kreditnim sredstvima popunjavaju budžetske rupe i socijalna davanja”, rekao je za “Nezavisne novine” ekonomista Damir Bećirović.

    Ono što je problem kod potencijalnog zaduživanja BiH jeste i činjenica da nema previše izvora, uprkos tome što postoji značajna dugogodišnja makroekonomska stabilnost koja je veća i od mnogih zemalja Evropske unije.

    “Kao ekonomista svakako sam za zaduženje jer svaka investicija, svaki razvoj traži značajna finansijska sredstva, i niko ne može akumulirati dovoljno kapitala da sam gradi ceste i kvalitetniju infrastrukturu. Ako se za to zadužujemo, i ne samo to već i za preduzetničku infrastrukturu kao što je digitalizacija, bolji sistemi finansijskog plaćanja itd., onda ne treba imati ništa protiv”, rekao je Bećirović.

    Kada se uzme u obzir evropski nivo duga, Bosna i Hercegovina i tu stoji poprilično dobro. Ukupan javni dug 20 zemalja sa Evropom na kraju 2023. godine iznosio je 12.732 milijarde evra, što je 88,6 odsto BDP-a, a ukupan javni dug 27 članica EU iznosio je 13.862 milijarde evra ili 81,7 odsto BDP-a. U Evropskoj uniji najzaduženija zemlja je Grčka sa dugom od 161,9 odsto BDP-a. Opšte prihvaćen kriterijum kada je u pitanju dug je 60 odsto BDP-a, što se smatra i jednom vrstom granice, međutim u posljednjih nekoliko godina sve češće taj kriterijum se napušta.

    “Zemlje kao što je naša nemaju dovoljno domaće štednje da se sa njom značajnije razvijaju. Kada dug Republike Srpske, Federacije BiH i BiH posmatrate u odnosu na EU, to pokazuje dobru fiskalnu poziciju i ima prostora za novo zaduživanje. Ako je taj dug dobro investiran, uložen u one aktivnosti koje povećavaju ekonomsku aktivnost on je više nego opravdan”, rekao je za “Nezavisne novine” Saša Stevanović, ekonomista.

    On kaže da kada se prati koliko se zadužimo i koliko ekonomije stvorimo da to ukazuje na potentnost investicija u našem sistemu, a posmatrajući taj odnos moguće je procijeniti i nov nivo dohotka na kojem bismo bili ako se, recimo, zadužimo za dodatnih deset milijardi.

    “Ako smo u prethodnom periodu na stvoren dug od milijardu stvorili dodatnih tri do pet milijardi onda je moguće očekivati da mi stvaranjem novog duga možemo stvoriti novu ekonomiju”, ističe Stevanović za “Nezavisne novine” i dodaje da su prve tri godine ove decenije dobre te da su stope rasta intenzivnije, što su podaci oko kojih treba da se okupimo, analiziramo i na kraju preuzmemo rizik.

  • Ankete: Stranka Marin Le Pen pobjeđuje u prvom krugu

    Ankete: Stranka Marin Le Pen pobjeđuje u prvom krugu

    Francuska stranka krajnje desnice Nacionalno okupljanje i njeni saveznici pobijediće u prvom krugu parlamentarnih izbora sa 35,5 odsto glasova, rezultati su posljednjih anketa.

    Rezultati ankete agencije “Ipsos”, objavljene za list “Le Parizijen” i “Radio Frans”, pokazuju da je savez stranaka lijevog centra Novi narodni front /NPF/ na drugom mjestu sa 29,5 odsto glasova.

    Savez stranaka centra predsjednika Emanuela Makrona na trećem je mjestu i dobija 19,5 odsto glasova.

    Izlaznost bi mogla da bude između 60 i 64 odsto, što bi bilo mnogo više od 47,5 odsto, koliko je bilo na posljednjim izborima u junu 2022. godine.

    Makron je donio odluku da raspiše vanredne izbore nakon slabih rezultata ostvarenih na nedavnim izborima za Evropski parlament.

    Prema francuskom izbornom zakonu, kandidati moraju osigurati 12,5 odsto glasova registrovanih birača kako bi se kvalifikovali za drugu rundu glasanja koja je 7. jula.

  • Teroristički napadi u Dagestanu

    Teroristički napadi u Dagestanu

    Broj mrtvih u terorističkim napadima u Dagestanu dostigao je deset (od toga osam policajaca), dok su 34 osobe povrijeđene, saopštio je republički muftijat.

    Četiri napadača su likvidirana, izjavili su iz Ministarstva unutrašnjih poslova Dagestana.

    U crkvi u Mahačkali zaključalo se 19 ljudi, oni nisu u opasnosti, a teritorija crkve je obezbjeđena, saopštila je portparol regionalnog Ministarstva unutrašnjih poslova Gajana Garijeva.

    – Ljudi su izvedeni iz crkve – dodala je ona.

    Centrom Mahačkale i dalje odjekuju zvuci rafalne paljbe.

    Načelnik policijske uprave grada Dagestanski Ognji, koji je došao da pomogne svojim kolegama iz Derbenta, a koji je bio teško ranjen, podlegao je povredama, napisala je na svom Telegramu portparol regionalnog Ministarstva unutrašnjih poslova Gajana Garijeva.

    Nakon napada terorista u Mahačkali i Derbentu povrijeđeni su hospitalizovani u medicinske ustanove u republici i dobijaju neophodnu pomoć, saopštilo je regionalno Ministarstvo zdravlja.

    U administrativnim granicama grada Mahačkale uveden je režim protivterorističke operacije, rečeno je Sputnjiku u Upravi FSB za Dagestan.

    Zvaničnik iz oblasti Sergokalinski u ruskom regionu Dagestan, Magomed Omarov, priveden je na ispitivanje u policiju jer postoji mogućnost da su njegovi sinovi učestovali u današnjim terorističkim napadima, izjavio je izvor iz bezbjednosnih snaga Dagestana.

    – Magomed Omarov je priveden i u toku je ispitivanje. Prema preliminarnim rezultatima istrage, njegovi sinovi su bili među militantima koji su izvršili terorističke napade – rekao je isti izvor.

  • Ministarstvo odbrane Rusije: Napad na civile u Sevastopolju neće ostati bez odgovora

    Ministarstvo odbrane Rusije: Napad na civile u Sevastopolju neće ostati bez odgovora

    Napad na civile u Sevastopolju američkim raketama “atakams” neće ostati bez odgovora, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.

    – Sve zadatke lansiranja američkih operativno-taktičkih raketa “atakams” izvode američki stručnjaci na osnovu podataka američkih izviđačkih satelita, stoga odgovornost za namerni raketni napad na civile u Sevastopolju leži prvenstveno na Vašingtonu, koji je isporučio Ukrajini ovo oružje, kao i na kijevskom režimu sa čije teritorije je ovaj napad izveden – ističe se u saopštenju Ministarstva.

    Kijev je u nedelju izveo raketni napad na Sevastopolj sa pet taktičkih raketa “atakams” sa kasetnim bojevim glavama. Ruski sistemi protivvazdušne odbrane presreli su četiri raketa, dok je peta eksplodirala u vazduhu, što je dovelo do žrtava među civilima.

    Gubernator Sevastopolja Mihail Razvožajev saopštio je na svom Telegramu da je u napadu poginulo pet osoba, a da je 124 ranjeno.

  • Obilježene 32 godine od proboja “Koridora života” – velika pobjeda Republike Srpske

    Obilježene 32 godine od proboja “Koridora života” – velika pobjeda Republike Srpske

    Na Dugoj njivi kod Modriče obilježene su 32 godine od proboja Koridora kroz Posavinu na Vidovdan 1992. godine, u kojem je poginulo 855 borca Vojske Republike Srpske i 14 pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova Srpske.

    Obilježavanju su prisustvovali predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, premijer Radovan Višković i ministar rada i boračko – invalidske zaštite Danijel Egić, koji su položili vijenac ispred republičkih institucija.

     

    U ime Srbije vijenac je položio državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Antić.

    Cvijeće su položili srpski predstavnici u zajedničkim institucijama BiH Sanja Vulić i Obren Petrović, predstavnici Boračke organizacije Republike Srpske i organizacija proisteklih iz proteklog Odbrambeno-otadžbinskog rata, te delegacija Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka Oružanih snaga BiH, predstavnici grada Doboja i drugih opština.

    Cvijeće su na spomen-obilježje položili i učesnici marša “12 kilometara za 12 zvjezdica” koji su jutros krenuli iz Osječana kod Doboja na Duge Njive, te predstavnici Ujedinjenog ravnogorskog pokreta.

     

    Mnogi istoričari će tek pisati o velikoj srpskoj pobjedi, odnosno proboju Koridora kroz Posavinu na Vidovdan 1992. godine, u kojem je poginulo 855 borca Vojske Republike Srpske i 14 pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova Srpske, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    – Ponosni smo na ovu akciju, sjećamo se svakog trenutku, tih majskih, junskih dana 1992. godine. Za ideju Republike Srpske u ovoj akciji živote su dali najhrabriji sinovi Srpske – rekao je Novica Radulović, načelnik opštine Modriča.

    Radan Ostojić, predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske naglasio je da je i ova akcije neraskidivo vezana sa Vidovdanom i njenim junacima.

    – Zahvalio bi se svim učesnicima ove operacije što su uspješno odradili akciju i probili “Koridor života” koji je zaista to značio za Republiku Srpsku. Bitka za Koridor ne može se ispričati za 10 minuta. Ovu priču moraju učiti naša djeca u školama kao jedan od najsvjetlijih primjera u istoriji srpskog naroda – istakao je Ostojić.

     

    Državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije Zoran Antić, poručio je da Republika Srpska i Srbija moraju i trebaju njegovati značajne datume iz istorije.

    – Ovo je dan kada obilježavamo proboj koridora. Danas se sjećamo naših hrabrih sinova koji su položili život u temelje Srpske – napomenuo je Antić.

    Prethodno je u manastiru Svetog velikomučenika Lazara održana Sveta liturgija.

    Ovom akcijom, čiji je direktan povod smrt 12 beba u banjalučkom porodilištu zbog nedostatka kiseonika, okončana je 42 dana duga kopneno-vazdušna blokada zapadnog dijela Srpske i Republike Srpske Krajine.

    Vojna operacija “Koridor 92” trajala je od 14. do 28. juna na području Posavine i omogućila je spajanje zapadnih dijelova Srpske i Republike Srpske Krajine sa ostalim dijelovima Srpske i Srbijom.

  • Vesna Veizović privedena u BIA, a pitanje o Savu Manojloviću je šokiralo! (VIDEO)

    Vesna Veizović privedena u BIA, a pitanje o Savu Manojloviću je šokiralo! (VIDEO)

    Provela sam tri sata na ispitivanju u Bezbednosno-informativnoj agenciji, zato što smo objavili nekoliko članaka gde smo doveli u vezu Marka Parezanovića, jednog od čelnih ljudi BIA, sa liderom pokreta Kreni-promeni Savom Manojlovićem, izjavila je Vesna Veizović, glavni urednik portala Vaseljenska, gostujući na kanalu Pravi odgovor.

    Ona je rekla da joj nije bilo svejedno kada je dobila telefonski poziv, te da je u početku mislila da je u pitanju šala.

    – Ujutro mi je zazvonio telefon, neki nepoznat broj i kad sam se javila, čovek se predstavio da je iz BIA i da dođem odmah na razgovor kod njih u policijsku stanicu Savski venac. Mislila sam da me neko zeza, nisam ni znala da svaka policijska stanica ima njihovo odeljenje – ispričala je ona.

    Na njeno pitanje: „Šta ako ne dođem“, dobila je odgovor: „Ako ne dođete mi ćemo da vas privedemo.“

    – Pošto živim u Bajinoj Bašti i igrom slučaja sam se zadesila u Beogradu, bilo mi je jasno da znaju gde se nalazim, kad mi kažu da odmah dođem – zaključuje Veizovićeva.

    Nakon konsultacije sa advokatom, odlučila se da ode na razgovor, a tamo su je ispitivali zašto piše protiv vlasti i slična pitanja, a potom odakle joj pravo da povezuje Marka Parezanovića i Sava Manojlovića.

    – U jednom trenutku su me pitali: „Da li si svesna da ugrožavaš političku poziciju Sava Manojlovića?“. Ja sam bila u fazonu: „Šta me to pitate?!“ – ne može da se iščudi ona.

    Kako je navela, cela operacija je, po njenom mišljenju, zamišljena tako da Savo Manojlović preuzme pokret protesta zbog Rio Tinta, kako bi, preko njega, vlast zapravo imala kontrolu nad tim protestima i osujetila otpor rudarenju litijuma.

     

    Ona je govorila o festivalu Mirdita, koji finansiraju srpsko Ministarstvo omladine i sporta i Ministarstvo prosvete, zatim o poklanjanju Generalštaba Amerikancima, o vraćanju vojne obaveze i drugim temama. O tome opširnije saznajte na kanalu Pravi odgovor.

     

     

     

  • Savo Manojlović rasističkim izjavama počeo razbijanje protesta protiv „Rio Tinta”

    Savo Manojlović rasističkim izjavama počeo razbijanje protesta protiv „Rio Tinta”

    Na Vidovdan je zakazan veliki narodni ekološki protest protiv kompanije „Rio Tinto“ u Loznici. Međutim, dok teku pripreme za protest, javnost je svedok neočekivanih dešavanja oko ponašanja jednog od istaknutih aktivista, Sava Manojlovića, koji se pokušava nametnuti kao vođa ovog pokreta.

    Savo Manojlović je započeo svoju kampanju protiv „Rio Tinta“ davanjem niza uvredljivih izjava o Africi i Kongu. Ovakvim izjavama, on pokušava da svakoga ko je protiv „Rio Tinta“ prikaže kao primitivca i rasistu, što je podla strategija da se omalovaži čitav protestni pokret.

    Ovaj način komunikacije ima za cilj da oslabi i ponizi srpski narod, predstavljajući njegove ekološke zahteve kao neobrazovane i nepromišljene. Manojlović, svojim rasističkim komentarima, nastoji da stvori razdor među građanima i da zbuni javnost. Što je klasičan primer podle strategije manipulacije javnim mnjenjem, gde se putem uvreda i omalovažavanja pokušava umanjiti značaj i legitimitet protesta.

    S obzirom na sve brojnije komentare među pristalicama pokreta Kreni pokreni, ali posebno i među onima koji se nalaze na istoj strani, odnosno ti prozapadno orijentisani, kao što je recimo Slobodan Stupar, prozapadni novinar iz istog tabora kom pripada i Sava i brojni drugi koji sve glasnije govore o tome da je Sava pod uticajem Parezanovića i BIA, postoji opravdana sumnja da njegovi postupci nisu usmereni ka stvarnoj borbi protiv „Rio Tinta“, već ka razbijanju narodne volje i slabljenju ekološkog pokreta. Ove sumnje dodatno komplikuju situaciju i stvaraju nepoverenje među učesnicima protesta.

    Uprkos svim pokušajima da se protest oslabi, građani su svesni važnosti ove borbe i neprikosnovenosti svoje volje u zaštiti svoje zemlje i resursa. Vrlo je verovatno da će narodnom voljom na Vidovdan Savo biti odbačen i oteran iz Loznice.

  • Meteoalarm izdao žuto upozorenje: Očekuje nas jako nevrijeme

    Meteoalarm izdao žuto upozorenje: Očekuje nas jako nevrijeme

    Meteoalarm izdao je upozorenje za devet regija u BiH zbog nagle promjene vremena. Očekuju se jaki pljuskovi sa grmljavinom, ali i pojava grada.

    Izdato je žuto upozorenje, za regiju Banjaluke, gdje se mogu očekivati pljuskovi sa grmljavinom.

    – Budite posebno pažljivi u izloženim područjima, kao što su planine, šume i otvoreni tereni. Smetnje u vanjskim aktivnostima su moguće – navodi se na sajtu.

    Podsjećamo, u jučerašnjem nevremenu, desetina građana na području Banjaluke, prijavila je oštećenja na automobilima, prouzrokovana gradom.

    Žuto upozorenje, važi i za regije Prijedora, Trebinja, Višegrada i Foče.

    Ovakvo upozorenje izdato je i na regiji Livna, Mostara, Sarajeva i Tuzle.