Autor: INFO

  • Dodik: Onaj ko sankcijama prijeti bankama u Srpskoj, biće protjeran iz Banjaluke

    Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a, rekao je nakon sjednice Predsjedništva ove stranke da su razgovarali o pripremi pred izbore i da je konstatovano da su spremni za pobjedu na izborima.

    “Izlazimo na 76 lokalnih zajednica u BiH. Imaćemo kandidate u 63 lokalne zajednice u Srpskoj, u Kupresu je zajednički, te 4 opštine u FBiH”, kazao je Dodik.

    Želimo pobjedu u Banjaluci, bio je jasan predsednik SNSD-a.

    “Ulazne ankete govore da stojimo jako dobro, naša lista za odbornike je jaka”, naveo je Dodik.

    Odnosi sa koalicionim partnerima su dobri.

    “U onim lokalnim zajednicama gdje će i naši koalicioni partneri imati kandidate, naši odnosi nisu narušeni”

    Odbacujemo svu blamažu sa delegatom u Domu naroda BiH.

    “Ovo je neprihvatljivo, to je mešetarenje, da se namješta opoziciji. To je obična sprdačina koja urušava povjerenje u izborni sistem. Koristićemo sva pravna sredstva, ići ćemo ako treba i do Strazbura, ići će sa privatnim tužbama protiv članova CIK BiH”, naglasio je Dodik.

    Usput će, kazao je, koristiti i politička sredstva.

    “Ovaj koga su izvukli iz naftalina, neće položiti ni zakletvu, može se raditi i bez njega u Domu naroda PS BiH”, poručio je Dodik.

    Naglasio je i da imaju informaciju da jedan američki službenik obilaze banke u Srpskoj i prijeti sankcijama, te da to neće dozvoliti.

    “Ovaj koji prijeti bankama, biće upozoren da to ne radi ili će u suprotnom biti protjeran iz Banjaluke”, rekao je Dodik.

  • Brnabić: Srpska traži puno poštovanje Dejtonskog sporazuma

    Brnabić: Srpska traži puno poštovanje Dejtonskog sporazuma

    Predsjednik Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je tokom posjete Berlinu, govoreći o Deklaraciji koja je usvojena na Sverspskom saboru, da se u Njemačkoj ne čuje često da je Republika Srpska jedna od potpisnica Dejtonskog mirovnog sporazuma, da uvijek stoji uz ovaj sporazum i da traži njegovo puno poštovanje.

    Brnabićeva je istakla da treba objasniti da Deklaracija koja je usvojena na Svesrpskom saboru, prije svega poziva na mir, stabilnost, poštovanje svih žrtava ratova u BiH.

    – I to je Deklaracija koja poziva na poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma. Dejtonski mirovni sporazum govori o BiH kao zemlji sa dva entiteta – Federacijom BiH i Republikom Srpskom i tri konstitutivna naroda i Predsjedništvu koje se sastoji od tri člana koje mora da se konsultuje o svim pitanjima spoljne politike BiH – rekla je Brnabićeva.

    Navodeći da Republika Srpska traži puno poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, Brnabićeva je rekla da se upravo to ne čuje često u Njemačkoj i da su zbog toga ovakvi sastanci neophodni.

    – Da otvorimo sve te teme bez ikakvog straha i zaziranja od teških tema i da stavimo sve karte na sto i da objasnimo. Srbija nema šta da krije. Srbija treba da bude ponosna na sve ono što smo uradili. Na kraju i za regionalnu mir, stabilnost i povezanost. Tako da sam se trudila da istaknem te aspekte – rekla je Brnabićeva.

    Ona kaže da je da je u proteklih 48 sati imala veoma otvorene razgovore sa predstavnicima vlasti u Berlinu i da je veoma važno za Srbiju da ima stalnu komunikaciju sa Njemačkom.

    Brnabićeva je navela da je na svim sastancima u Berlinu čula samo jasan stav Njemačke da Zajednica srpskih opština /ZSO/ mora biti formirana.

    – Stav Njemačke je da Briselski sporazum mora da se implementira, da je bilo dosta kašnjenja, kao i da ZSO mora biti uvijek prva na dnevnom redu. Nadam se da će to da se pokaže u praksi u neko dogledno vrijeme, iako se sa tim kasni više od 11 godina – rekla je Brnabićeva novinarima u Berlinu.

    Ona je precizirala da je razgovarano o evrointegracijama Srbije, agendi proširenja, šta je to što je prioritet u radu parlamenta u smislu reformi u oblasti vladavine prava, implementaciji ODIHR preporuka za bolje izborne uslove, dijalogu sa opozicijom, ali i o situaciji u BiH, svesrpskom saboru i deklaraciji koju su usvojile dvije vlade, situaciji u regionu, kao i da li je moguće da Srbija, kao najveća zemlja regiona dodatno utiče na mir i stabilnost i bolju povezanst.

    Ona je navela da je domaćine interesovalo zašto Srbija nije i da li će uvesti sankcije Rusiji, kakav je odnos prema Rusiji, kakav je odnos prema Ukrajini, kao i dijalog sa Prištinom.

    Brnabićeva u Berlinu predvodi parlamentarnu delegaciju u dvodnevnoj posjeti Njemačkoj.

  • Stevandić: Srbi i Dodik ne pale vatru, već su u odbrambenoj poziciji

    Stevandić: Srbi i Dodik ne pale vatru, već su u odbrambenoj poziciji

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da Srbi, niti predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ne pale vatru u BiH, već su u odbrambenoj poziciji, te istakao da BiH ne može da funkcioniše na srpsku štetu.

    Stevandić je naveo da na niko na Zapadu ne osuđuje ministra unutrašnjih poslova Federacije BiH Rame Isaka, koji snima spot o paravojnim formacijama i kaže “Ramina vojska”, niti ministra odbrane u Savjetu ministara Zukana Heleza, koji je rekao da su umjesto respiratora trebali da kupe krstareće rakete i da se treba naoružavati, a osuđuju kada Dodik kaže neku odbrambenu rečenicu.

    – Nikada niko od nas, pa ni Dodik, nije rekao da ćemo mi tražiti da se Drvar, Petrovac, Grahovo pripoje Srpskoj, iako su Srbi tamo većinski. Ništa nikada nije traženo da se Srbi okoriste u BiH – rekao je Stevandić za TV Pink.

    Stevandić je naglasio da Narodna skupština Republike Srpske nikada na dnevnom redu nije imala ni otcjepljenje, ni razdruživanje, ni izlazak iz BiH.

    – To nikada nije bilo na dnevnom redu, ali je mnogo optužbi kao da smo to već uradili. Ako hoćete da nas ukinete, mi smo se osamostalili. Ako nećete, živimo zajedno i imamo Dejtonski sporazum – istakao je Stevandić.

    On je dodao da je potpuno siguran da je sada faza kada se lome međunarodni odnosi i da treba biti mudar i još malo sačekati.

    – Neće niko da pobijedi u ratu Rusije, Amerike i Kine. Za nas je dobro da dočekamo taj dogovor neutralni, jer mi koji ne budemo ničiji podanici, kada dočekamo taj dogovor proći ćemo najbolje – rekao je Stevandić.

    Stevandić je naveo da je stari san bosanske čaršije i dijela međunarodne zajednice da Dodik bude uhapšen, ali da postoji ogroman broj ljudi u Srpskoj koji se ne boje i nema šanse da Republika Srpska pristane na tako nešto.

    – Mi smo došli u poziciju nacionalnog ponosa. U Republici Srpskoj možemo da imamo neke političke razlike, ali ne možemo da izdamo Srpsku, ni svog predsjednika, državu – dodao je Stevandić.

    On je istakao da Dodik ima legitimet u narodu i da je narod taj koji sudi.

    – Dodik nije ratni lider i to im je problem, bio je u ratu poslanik, pa ne mogu da ga ugroze sa te strane, pa su našli nemoguć način kroz veliki broj drugih optužbi – rekao je Stevandić.

    On je ukazao da su rukovodioci Srpske postali još veće mete, posebno predsjednik Dodik, od kako je počeo proces ujedinjenja.

    Stevandić je rekao da je srpski narod danas jedinstven, te ukazao da su prvi plodovi toga usvajanje Deklaracije u Narodnoj skupštini Republike Srpske, kao i formiranje Parlamentarnog foruma Srbija-Srpska.

    – Mi već nešto radimo. Vraća se grb Nemanjića i himna Bože pravde kao himna koju će naš narod normalno da koristi – podsjetio je Stevandić.

    Komentarišući primjedbe Bošnjaka, Stevandić je naveo da je rečeno da su Bošnjaci rezultat osmanskog nasljeđa i da oni sa Turskom mogu da njeguju te specijalne veze, ali da je nemanjićko nasljeđe starije od osmanskog bar 300 godina i da Nemanjići nisu imali problem sa Bošnjacima.

    Povodom obilježavanja 32 godine od zločina nad Srbima srednjem Podričnju i Birču, Stevandić je rekao da je to bila tragedija civila, žena i djece, koje su muslimanske horde ubijale u krevetima, na slavama.

    – Srebrenička tragedija nema jedno lice, nego dva. Uzrok srebreničke tragedije je ubijanje civila u Bratuncu i osveta, koju mi ne negiramo. Stereotip da su Srbi loši je ostao u mnogim glavama u Sarajevu i dijelu međunarodne zajednice i koriste ga da bi spriječili naš razvoj – rekao je Stevandić.

  • Vučić: Uvijek odgovorim na Putinov poziv za razgovor, kao i on na moj

    Vučić: Uvijek odgovorim na Putinov poziv za razgovor, kao i on na moj

    Kad god je predsjednik Rusije Vladimir Putin izrazio želju da razgovaramo i da se vidimo, moj odgovor je bio pozitivan, kad god sam ja izrazio želju da razgovaram sa predsjednikom Putinom, njegov odgovor je bio pozitivan, rekao je večeras predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

    Ovako je predsednik Srbije demantovao medijske spekulacije da ruski predsjednik Vladimir Putin nije htio da mu se javi i da je zamjenik ruskog šefa diplomatije Aleksandar Gruško, koji je nedavno boravio u Srbiji, brzo napustio Srbiju.

    – Sve što je napisano predstavlja ordinarnu laž. Želim da obavijestim građane da imamo veoma korektne odnose sa Ruskom Federacijom, da nisam pokušao, nijednom, da razgovaram sa Putinom, ali mi je interesantno kako oni koji se zaklinju u tobožnje zapadne vrijednosti, ali kad je u pitanju napad na vlast u Srbiji, za manje od 24 sata postaju najveći rusofili. Toliko o principima. Nego, pitam ih i očekujem odgovor, kada i preko koga sam izrazio želju da razgovaram sa ruskim predsjednikom, a pošto znam da se to nije dogodilo, nadam se jednom malom izvinjenju? Ne meni, već građanima koje su obmanuli – napisao je Vučić na društvenim mrežama.

  • Goganović: Ostavka ratnohuškačkog ministra Heleza – najbolji penicilin za stabilnost BiH

    Goganović: Ostavka ratnohuškačkog ministra Heleza – najbolji penicilin za stabilnost BiH

    Zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara Aleksandar Goganović istakao je da je najbolji penicilin za mir i stabilnost u BiH da ratohušački ministar odbrane Zukan Helez podnese ostavku.

    Žalosno je po građane i opasno po BiH kada se nalazimo u situaciji da ministar odbrane konstantno širi ratnohuškačku politiku i javno pokazuje mržnju prema Republici Srpskoj i srpskom narodu. Ne mora Helez voljeti Srpsku kao što je volim ja, ali treba da je uvažava i poštuje – naglasio je Goganović, komentarišući snimak drona koji je objavio Helez, uz poruku “najbolji penicilin za `razdruživanje`, a pri tom domaće”.

    Goganović je naveo da u sistemu odbrane jednu trećinu popunjavaju pripadnici Oružanih snaga iz reda srpskog naroda koji su u velikom procentu iz Republike Srpske i koji se ne osjećaju ugodno slušajući konstantne napade Heleza na Srpsku.

    – Za godinu i po našega mandata Helez nije uspio da shvati jedno – da on nije ministar odbrane Federacije BiH, nego se nalazi na čelu zajedničkih Oružanih snaga BiH – naveo je Goganović.

    Osvrnuvši se na Helezovu izjavu o proizvodnji dronova u BiH, Goganović je podsjetio da Ministarstvo odbrane nema nadležnost nad namjenskom industrijom, jer ta nadležnost pripada entitetskim ministarstvima.

    – Dok se kolega Helez slika sa dronovima i puškama, upućujući pri tom poruke koje su opasne i neprikladne uz funkciju koju obavlja, vojnici, podoficiri i oficiri nemaju osnovne uslove za život i rad na vojnim lokacijama, ishrana nije adekvatna, objekti nam se urušavaju i prokišnjavaju, a nove uniforme nisu dobili godinama. Nažalost, za ove stvarne probleme kolega Helez nema vremena, jer se slika sa dronovima i puškama, šalje ratnohuškačke poruke i na taj način širi strah i paniku među građanima BiH – ukazao je Goganović.

  • Sunak priznao izborni poraz i čestitao pobjedu Starmeru

    Sunak priznao izborni poraz i čestitao pobjedu Starmeru

    Britanski premijer i lider konzervativaca Riši Sunak priznao je poraz na jučerašnjim parlamentarnim izborima i čestitao lideru laburista Kiru Starmeru na pobjedi.

    – Laburistička partija je pobijedila na ovim opštim izborima i pozvao sam Kira Starmera da mu čestitam na pobjedi – rekao je on.

    Sunak je naglasio da će se vlast promijeniti ”uredno i mirno” i preuzeo je odgovornost za poraz na izborima, prenosi Skaj njuz.

    – Britanski narod je donio presudu i ja preuzimam odgovornost za poraz. Za mnoge dobre, vrijedne kandidate konzervativaca koji su večeras izgubili… žao mi je – dodao je odlazeći premijer.

    Prema izlaznim anketama, laburisti su na jučerašnjim parlamentarnim izborima u Velikoj Britaniji osvojili 410 mjesta od ukupno 650 mjesta u Donjem domu parlamenta, čime je okončano 14 godina vlade koju predvode konzervativci.

  • Orban: U kontaktima sa Rusijom i Ukrajinom Mađarska djelujem u svoje ime

    Orban: U kontaktima sa Rusijom i Ukrajinom Mađarska djelujem u svoje ime

    Mađarska razumije da će se organizacijom pregovora Rusije i Ukrajine baviti velike države, ali bi željela da podstakne strane u sukobu na zaključivanje mira, izjavio je premijer Mađarske Viktor Orban.

    Budimpešta zna gdje joj je mjesto i koji je njen značaj, kao i da će se velikim pregovorima baviti velike sile – istakao je Orban za radio Košut.

    Istovremeno, on je ponovio da bi Mađarska željela da podstakne strane na početak pregovora. On je objasnio da je upravo takav cilj imao u vidu kada je 2. jula, nakon 12 godina, boravio u posjeti Kijevu gdje se sastao sa ukrajinskim predsjednikom Vladimirom Zelenskim.

    – Јoš jednom moram da preciziram da predsjedavanje Mađarske Savjetom Evropske unije ne daje mandat za pregovore u ime EU, već Budimpešta postupa u svoje ime. Ono što možemo je da razjasnimo koja strana je spremna na šta i nakon što saznamo, lideri EU već mogu da donesu odluku, a poslije odlučivanja će biti moguće otpočeti pregovore, od čega smo, nažalost, čini se za sada daleko – naglasio je Orban.

    Upitan kakvi će biti njegovi sljedeći koraci nakon posjete Kijevu 2. jula, Orban je rekao: “Pošto su ti koraci veoma osjetljive prirode, o njima će biti moguće govoriti tek nakon što se realizuju”.

    Prethodno je odlazeći šef Evropskog saveta Šarl Mišel napisao na mreži Iks da rotirajuće mađarsko predsjedavanje Savjetom EU nema mandat da kontaktira sa Rusijom u ime Evropske unije, komentarišući mirovne inicijative mađarskog premijera Viktora Orbana i informacije o njegovoj mogućoj posjeti Moskvi.

    Pres-sekretar ruskog lidera Dmitrij Peskov je ranije, komentarišući medijske navode o mogućoj posjeti Orbana Rusiji, odbio da potvrdi ili demantuje ovu pretpostavku.

  • Stevandić: Zadovoljan sam prvim dijelom sjednice; Oni koji komentarišu Srpsku ne reaguju na ratnohuškačke izjave Heleza i Isaka

    Stevandić: Zadovoljan sam prvim dijelom sjednice; Oni koji komentarišu Srpsku ne reaguju na ratnohuškačke izjave Heleza i Isaka

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da je zadovoljan prvim dijelom 10. redovne sjednice Parlamenta Srpske na kojoj je usvojena Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, čiji je bio predlagač.

    – Zadovoljan sam činjenicom da je na sjednici usvojen i Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o mjerama bezbjednosti u poslovanju gotovim novcem i drugim vrijednostima, čiji je predlagač, a kojim je omogućeno da mobilne ekspoziture banaka odlaze na udaljena mjesta i vrše usluge građanima u vezi s uplatom, isplatom i podizanjem gotovog novca – rekao je Stevandić novinarima u Banjaluci po okončanju prvog dijela ove sjednice.

    Stevandić je naglasio da je “pitanje Izbornog zakona Srpske stvar procedure, a ne političkog mišljenja”.

    – Kada Ustavni sud Republike Srpske dostavi svoju odluku, onda sa skupštinskom Komisijom za ustavna pitanja i Zakonodavnim odborom treba da se vidi u kojoj smo fazi u vezi sa prijavom na izbore po CIK-ovom zakonu i da li ima prostora da se postupa po tom zakonu za izbore – naveo je Stevandić.

    Stevandić je rekao da je posebno zadovoljan usvajanjem Nacrta zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, čiji je predlagač.

    – Na ovaj način je otvoren proces da na javnoj raspravi dođemo do teksta prijedloga zakona koji će biti usvojen. Ovo bi trebalo da bude razmatrano nakon predstojećih lokalnih izbora – istakao je Stevandić.

    On je pojasnio da će nakon stupanja na snagu ovog zakona u svim institucijama, kancelarijama, vizitkartama, kod ministara, gradonačelnika i načelnika opštine moći koristiti grbove Nemanjića i himnu “Bože pravde”, koji pripadaju nasljeđu srpskog naroda.

    Nastavak 10. redovne sjednice zakazan je za utorak, 9. jula, po okončanju svečane sjednice parlamenta Srpske u 12.00 časova.

    Komentarišući aktivnosti ministra odbrane Zkana Heleza stevandiće rekao da je to osoba koja ima presudu za lažno svjedočenje, te da je te da je lažno sve što radi.
    – Osoba presuđena od Suda BiH zato što je bio lažni svjedok. Pravi spektakle – poručio je Stevandić, odgovarajući na novinarsko pitanje kako komentariše to što je Helez objavio snimak sa dronovima na kojem tvrdi da je to “najbolji penicilin za radruživanje Republike Srpske i Federacije BiH”.

    Stevandić je podsjetio da se u Narodnoj skupštini Srpske nije raspravljalo, niti postoji dokument o razdruživanju već je nešto što je pominjano u smislu nekog političkog odgovora sada zloupotrijebljeno i iskorišteno da se pravi ratnohuškačka retorika.

    – Ali, kao što vidite, na to ratno huškanje i Zukana Heleza i snimanje spotova o nekim vojskama i paravojnim formacijama Rame Isaka ne reaguju oni koji pišu nama pismo kada držimo političke govore ili kada raspravljamo o političkoj situaciji u Republici Srpskoj – rekao je Stevandić.

    Naveo da na mirnu demokratsku i skupštinsku raspravu o temama imaju primjedbe, šalju prijeteće poruke, dok na ratnohuškačku retoriku, pokazivanje dronova, okupljanje i snimanje spotova o paravojnim formacijama Isaka ili Heleza ne reaguju, i to je velika sramota.

    – I ovo je moj javni poziv da se ambasade koje se inače bave komentarisanjem Republike Srpske i svake naše izjave posvete tome ili da kažu javno da podržavaju ratnohuškačku retoriku Isaka i Heleza – poručio je Stevandić.

  • Putin: Istanbulski sporazumi o Ukrajini ostaju na stolu

    Putin: Istanbulski sporazumi o Ukrajini ostaju na stolu

    Istanbulski sporazumi ostaju na stolu i mogu biti osnova pregovaračkog procesa o Ukrajini, izjavio je predsjednik Rusije Vladimir Putin na sastanku u Astani u formatu ŠOS plus.

    Rusija, kao što je poznato, nikada nije odbijala i sada je spremna da nastavi mirovne pregovore. Ukrajina je ta koja je odbila pregovore i to javno po direktnom naređenju iz Londona, što znači da u to nema sumnje, i iz Vašingtona, o čemu ukrajinski zvaničnici govore direktno i otvoreno – podsjetio je Putin.

    Istanbulski sporazumi nisu nestali, parafirao ih je šef ukrajinske pregovaračke delegacije, što znači da su, po svemu sudeći, sasvim odgovarali Ukrajini. Ovi sporazumi ostaju na stolu i mogu se koristiti kao osnova za nastavak ovih pregovora, istakao je ruski lider.

    Drska politika SAD i njenih saveznika bila je uzrok ukrajinske krize, primjetio je ruski predsjednik.

    – Zahvalni smo na iskrenim i konkretnim prijedlozima zemalja članica ŠOS za mirno rješavanje ukrajinske krize, koja je nastala kao rezultat apsolutno drske politike Sjedinjenih Američke Država i njenih satelita – rekao je ruski predsjednik.

    ŠOS je danas jedna od najvećih i najautoritativnijih regionalnih organizacija, konstatovao je Putin.

    – Naša asocijacija je uvijek polazila i polazi od važnosti uzimanja u obzir mišljenja i stanovišta maksimalnog kruga partnera, poštovanja nedjeljivog prava svake države da bira sopstveni model razvoja – izjavio je on, dodajući da organizacija rado prihvata korisne inicijative partnera.

    Prema riječima predsjednika, mnogi u svijetu dijele osnovne vrijednosti i ideale ŠOS, kao i posvećenost suverenoj politici.

  • Amidžić: Usvojena i odluka o raspodjeli sredstava RAK-a

    Amidžić: Usvojena i odluka o raspodjeli sredstava RAK-a

    Ministar finansija i trezora u Savjetu ministara Srđan Amidžić rekao je da su danas u Mostaru na sjednici Savjeta ministara usvojena dva bitna dokumenta – budžet institucija BiH za 2024. godinu i dokument o raspodjeli viška sredstava Regulatorne agencije za komunikacije.

    U proteklom periodu sam govorio da ima oko 600 miliona KM, što je višestruko veći iznos od granta koji možemo dobiti kada je u pitanju plan rasta. To su naša sredstva koja stoje neutrošena. Danas smo, ako izuzmemo Upravu za indirektno oporezivanje i Elektropreno`, gotovo 75 miliona KM sredstava RAK-a stavili u funkciju – rekao je Amidžić.

    On je pojasnio da je od tog novca 10 miliona KM otišlo prema servisima, odnosno javnim emiterima, a preostalih oko 17 miliona za izgradnju mostova i nekih projekata koje će raditi ministarstvo saobraćaja.

    Dio sredstava biće uplaćen Vladi Republike Srpske i Vladi Federacije BiH, koje će da odrede prioritetne projekte.

    – Pored toga smo usvojili budžet. On nema razvojnu komponentu. Gotovo milijardu odlazi na plate, a 100 miliona na kapitalna ulaganja i 200 miliona na različite vrste materijalnih troškova. Pozivam ostale kolege da ostala sredstva stavimo u funkciju – rekao je Amidžić.

    Govoreći o neraspoređenim sredstvima za putarine, Amidžić je rekao da se 250 miliona KM nalazi na računima i da su ta sredstva uplatili građani da bi se radili auto-putevi i putevi.

    – Јa samo član uprave, ne tražim ništa novo. Samo postavljam pitanje zašto se ne uradi to kao u prethodnom periodu. Niti su prije njih bili veći Bošnjaci ili Hrvati, niti sam ja veći Srbin. Nije to stvar politike. To je stvar normalnog života u BiH. Neka mi neko objasni zašto stoje ta sredstva na računu – upitao je Amidžić.

    On kaže da pojedini članovi spominju odgovornost, ali da će on zatražiti neku drugu vrstu odgovornosti ako se ovo pitanje ne riješi.

    – Ovo je za mene neprihvatljivo i na tome ću insistirati – poručio je Amidžić.

    On je podsjetio na sastav Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje BiH i rekao da ako je neka šteta napravljena na račun bilo kog entiteta da svi treba da odgovaraju.

    – Zakon je predvidio da se ta sredstva mogu privremeno podijeliti na bazi privremenih koeficijenata, a neko to ne želi. Mi smo i korigovali tu odluku gdje smo se obavezali da ako se utvrdi da je Republika Srpska oštećena ili Federacija, da se po automatizmu sredstva sa jedinstvenog računa namire ali i dalje ima odbijanje. Veća je krivična odgovornost ovo što mi sada radimo. Ko će platiti kamate i kilometre. Kada govorimo o javnom preduzeću, Autoceste su u nezavidnijoj poziciji nego Autoputevi. U njihovo ime obaveze plaća Vlada FBiH – rekao je Amidžić.

    Amidžić je rekao da nisu tačne tvrdnje da su sredstva za Memorijalni centar Potočari umanjena, već da je ta institucija tražila manje sredstava nego u prošloj godini i da je odobreno koliko su i tražili.