Autor: INFO

  • Čubrilović: Ne sprovode dogovorene odluke sa koalicionih sastanaka

    Čubrilović: Ne sprovode dogovorene odluke sa koalicionih sastanaka

    Moji odnosi sa predsjednikom Dodikom su veoma korektni i nemamo bitnih razmimoilaženja. Problem nastaje na nivou nekih lokalnih zajednica zbog rijaliti politike koju sprovode aktivisti SNSD.

    Rekao je ovo predsjednik DEMOS Nedeljko Čubrilović komentarišući trzavice koje su se pojavile između ove stranke i SNSD.

    – Mi znamo da je to kratkog daha i da je to politika ‘od danas do sutra’, a ne završava se jedan politički proces jednom predizbornom kampanjom ili izborima. On traje, treba da traje onoliko koliko je potrebno građanima da sprovodi politiku u interesu građana. A ne kako prevariti birače ovaj put. Jednom se to može uraditi, ali prevara dva ili više puta sigurno neće proći – rekao je Čubrilović.

    Čubrilović je ocijenio da li se mogu popraviti odnosi između dvaju stranaka.

    – Mislimo da koalicioni odnos sa SNSD koji traje godinama, pogotovo ovaj personalni odnos sa predsjednikom SNSD, treba da se shvata kao i svih ovih godina. Da je u interesu građana, treba da razmišljamo o budućnosti, nikako o trenutku u kojem se procesi dešavaju – rekao je Čubrilović.

    Čubrilović je otkrio da li su trzavice na lokalu narušile odnose na republičkom nivou.

    – Ne može se govoriti o narušenim odnosima. Istina je da SNSD kao najveća koaliciona stranka, stranka koja presudno odlučuje o nekim procesima, ne sprovodi dogovorene zajedničke odluke sa koalicionih sastanaka. To je ono što kod našeg članstva izaziva pomalo animozitete. Ali o bitnom narušavanju odnosa ne može se govoriti – rekao je Čubrilović.

    Čubrilović je otkrio da li će DEMOS podržati kandidata kojeg podržava i SNSD.

    – To treba da bude stvar rukovodstava lokalnog DEMOS i SNSD. Ako mogu da dogovore neke stvari, a ako ne mogu da nastave raditi, svako svojim putem. Niko DEMOS nije zvao za podršku pojedinačnim funkcijama, niko sa nama zvanično nije pregovarao. Ali je nekorektno od strane lokalnih političara da prozivaju pojedince iz naše stranke, da im daju određene funkcije, da ih pozivaju na podršku mimo stava stranke, da ih pokušaju organizovati na način koji nije politika DEMOS. Vjerujem da u tome neće uspjeti, da će DEMOS i u Banjaluci ostvariti dobar rezultat sa dogovorom ili bez dogovora s koalicionim partnerima. Poslije proglašenja rezultata, vidjećemo kojim putem – rekao je Čubrilović.

    Čubrilović je istakao da ne može reći da će prije izbora podržati kandidata kojeg podržava i SNDS.

    – Ne možemo reći. Nema inicijative za dogovor. Možda će biti. Predsjednik gradske organizacije je uputio poziv za dogovor. Ali u ovom trenutku ne možemo reći da ima podrške, jer niko zvanično ne traži podršku – rekao je Čubrilović.

    Čubrilović je prokomentarisao i problem oko DEPOT, te istakao da je sve urađeno na divlji i nezakonit način.

    – To je urađeno na divlji, nezakonit način. Vjerovatno će taj čovjek koji je bio tamo direktor podnijeti tužbu i realizovaće svoja prava. To je pokušaj da se u najvećem gradu divljaštvom realizuju nečije zamisli. To ne služi na čast onima koji su to radili. Direktor DEPOT se povukao na jedan dan, jer nije znao, jer nema rješenja i on je praktično istjeran sa svog mjesta. Vjerujem da će sud donijeti konačnu odluku – rekao je Čubrilović.

    DEMOS su napustili neki članovi, prije svega Slobodan Stanarević, a Čubrilović je sada ocijenio kako će se to odraziti na rezultat stranke na predstojećim izborima.

    – Svako ima pravo da bira svoj put. DEMOS će živjeti kao što je živio i prije njih. Nemam komentar na stavove pojedinaca koji žele da grade svoju karijeru u drugim političkim opcijama – rekao je Čubrilović.

    Čubrilović je dodao da ne misli da će se odlazak članova stranke odraziti na predstojećim izborima.

    – Ne. Cijeneći po sadašnjem stanju, neće da se odrazi. Juče smo imali sastanke i mislim da to neće uticati na rezultate stranke – rekao je Čubrilović.

    Očekivanja
    Čubrilović je otkrio da li je DEMOS spreman za izbore, te kakva su očekivanja od predstojećih izbora, piše Banjaluka.net.

    – DEMOS je uradio predizborni dio kampanje, koja podrazumijeva izvršavanje nekih zakonskih obaveza, prijavljivanje stranke u svakoj lokalnoj zajednici gdje imamo kandidate. Odraditi taj pripremni dio i osnove platforme kampanje koju ćemo sprovoditi kad to bude zakonom dozvoljeno. DEMOS je spreman za lokalne izbore. Prijavili smo kandidatske liste u 55 lokalnih zajednica, a u tri ćemo imati kandidate za načelničke pozicije. Ukoliko možemo procjenjivati, možemo očekivati bolji rezultat nego što imamo sada. Očekujemo do 100 odbornika u lokalnim zajednicama, te da zajedno sa koalicionim partnerima činimo skupštinsku većinu – zaključio je Čubriilović.

  • Vlada Srpske tajno potpisala ugovor sa kineskom kompanijom, koja je povezana sa vojnom industrijom

    Vlada Srpske tajno potpisala ugovor sa kineskom kompanijom, koja je povezana sa vojnom industrijom

    Gašenje domena zvaničnih sajtova, američke sankcije zbog kojih su nedostupni zapadni licencirani programi i komponente, te strah da su im službeni kanali digitalne komunikacije kompromitovani, upalilo je alarm u vrhu vlasti Republike Srpske i ona je prije par mjeseci povukla potez koji je sakrila od javnosti.

    Vlada Republike Srpske potpisala je tajni ugovor sa kompanijom ELNIC iz Kine, koja je povezana sa vojnom industrijom, vrijedan čak 57 miliona maraka za nabavku softvera za digitalnu zaštitu u svim institucijama Srpske, ekskluzivno saznaje portal CAPITAL.

    Ugovor sa Kinezima je, potvrđeno je iz više kredibilnih izvora, potpisan početkom juna ove godine, a nakon toga je na njega stavljena oznaka tajnosti, da bi se od javnosti sakrilo još jedno trošenje desetina miliona maraka na softver, kao i njegova namjena.

    Planirano je da se ovaj softver implementira u sve institucije u Srpskoj na rok od deset godina, a ELNIC je posao dobio na osnovu prethodnog dogovora iza zatvorenih vrata, bez tendera i obavještavanja građana iz čijih će se džepova sve to platiti.

    Sve ovo Vlada RS dogovorila je na sjednici polovinom maja, pod “tačkom razno” i izbjegla da o tome obavijesti javnost i raspiše javni poziv, iskoristivši mogućnosti izmijenjenog Zakona o javnim nabavkama BiH da sakriju od građana trošenje desetina miliona maraka.

    Američke sankcije su bile okidač za ovaj ugovor, jer je još prethodno otkriveno da je digitalna sigurnost institucija Srpske, zbog lošeg posla domaćih kompanija, puna rupa.

    Duga istorija loših softvera
    – Gašenje domena Vlade RS zbog uvođenja američkih sankcija, hakerski napadi na Integrisani zdravstveni informacioni sistem IZIS, koji nikad više nije ni proradio, neispravan softver u Šumama RS plaćen milionima, curenje podataka iz Poreske uprave RS, kao i brojni drugi ispadi i nefunkcionalni sistemi u skoro svim institucijama uz kadrove koji se sa time ne znaju nositi, pokazali su da je ono što su do sada održavale kompanije zadužene za informacione sisteme u raspadu i da se hitno mora nabaviti novo rješenje – kaže izvor za CAPITAL.

    U očiglednom škripcu u kojem su se našli, stručnjaci iz Vlade RS okrenuli su se kineskoj kompaniji ELNIC koja se bavi sajber bezbjednošću proizvodeći, kako sami navode, “modernu digitalnu administraciju” za vlade, preduzeća i istraživačke institute u različitim zemljama promovišući koncept “prvo bezbjednost, razvoj postepeno”.

    Ovaj projekat trebalo bi da pokrije digitalnom zaštitom, odnosno jednostavnije rečeno napravi bezbjednosni online „kišobran“ za oko 800 institucija i raznih drugih ustanova, a cijena implementacije dogovorena je na 28,5 miliona evra, odnosno 57 miliona mraka.

    I to je zapravo cijena zakupa softvera na period od 10 godina, nakon čega slijedi aneks ili novi ugovor i dodatni novac.

    ELNIC China specijalizovan za vojnu industriju i elektronsko ratovanje
    Kompanija Elnic China Co. Ltd. (ELNIC) iz Pekinga je u potpunosti u vlasništvu China Electronics Corporation (CEC), osnovane 1989. godine u Pekingu.

    Kompanija se specijalizovala za odbrambenu elektroniku, pružajući napredne proizvode i sisteme, kao i usluge podrške, uključujući konsultacije i razvoj.

    ELNIC se fokusira na isporuku industrijskih rješenja i usluga sajber bezbjednosti, što je čini značajnim igračem u sektoru odbrane.

    Pored operacija u Kini, postoje reference na Elnic China Co. u drugim zemljama, kao što su Ekvador i Bolivija, gdje posluje u različitim sektorima, uključujući računare i računske periferne uređaje.

    Proizvodi i usluge koje nudi ova kompanija su vezani za sajber bezbjednost, odbrambenu elektroniku i razvoj naprednih elektronskih sistema za odbrambene primjene, pružajući najsavremeniju tehnologiju prilagođenu za vojnu upotrebu.

    Prvo pojavljivanje ove kompanije na Balkanu zabilježeno je na Sajmu naoružanja u Beogradu 2023. godine gdje je predstavio svoje sisteme za elektronsko ratovanje i borbu protiv dronova, uključujući CHL-906 multifunkcionalnu stanicu za ometanje radara i elektronsku inteligenciju.

    Ovaj događaj je označio prvo učešće ELNIC na sajmu odbrane u Evropi, što ukazuje na strateški interes za širenje prisustva na tržištu Srbije i šireg balkanskog regiona.

    Kompanija je tada izrazila otvorenost za saradnju sa srpskom industrijom, što odražava rastuće interesovanje kineskih odbrambenih firmi za srpsko tržište, koje se vidi kao ulaz na Balkan i prodor kineskih kompanija ovog tipa u naše krajeve.

    Stanje sistema katastrofalno
    Ranija analiza stanja u informacionim sistemima u institucijama (2023. godine) pokazala je da je situacija izuzetno loša, da je zaštita gotovo nepostojeća, što je iskorišćeno kao povod da se (opet) formirana Agencija za informaciono-komunikacione tehnologije RS, koja je pod nazivom Agencija za informaciono društvo RS utopljena u Ministarstvo za naučno tehnološki razvoj i visoko obrazovanje RS 2018. godine.

    Situaciju je dodatno pogoršalo uvođenje sankcija privilegovanim kompanijama koje su uspostavile te traljave sisteme i zato naplatile stotine miliona maraka, a potom prekid podrške zapadnih proizvođača softvera u održavanju i licenciranju, zbog čega oni ovih danas postepeno postaju neupotrebljivi.

    Predstavnici ove agencije su na Sajber akademiji održanoj u aprilu u Vladi RS istakli su da se Srpska nalazi u “stanju krize lanaca snabdijevanja, koje se ogleda u mogućnostima prekida snabdijevanja institucija hardverom i softverom”. Konstatovano je da su problemi veoma široki i da je potrebno utvrđivanje stanja opreme i servisa rizičnih proizvođača, koji uvode sankcije.

    Postojeća zakonska rješenja, rečeno je tada, ne štite u dovoljnoj mjeri domaću privredu i stanovništvo od sajber prijetnji. Uz sve to, postoji hitna potreba za obučenim kadrovima u ovoj oblasti za sve sektore i najavljen njen početak do kraja maja.

    Međutim, iako smo pitanja o novom ugovoru sa Kinezima uputili Agenciji za IKT sa namjerom da saznao više detalja, oni na njih nisu odgovorili do objavljivanja ovog teksta.

    Tajno plaćanje novcem građana
    Urednik portala Pratimo tendere i kriminolog Slobodan Golubović kaže da se kroz izmjene i dopune Zakona o javnim nabavkama taj član koji se tiče izuzeća i koji je značajno proširen na više oblasti, ponekad opravdano, ali često nije.

    – Bez obzira na to, ne postoji nijedan razlog da bilo koji ugovor o nabavci pa i ovaj bude tajan. Ne moramo mi znati detalje tog softvera, ali zašto bi se krilo nešto što se plaća novcem svih građana? Uz sve to, pitanje je koja je pozadina te priče, da li je samo zaštita tih sistema ili se provlači i još nešto drugo što bi se odnosilo na kontrolu građana i njihove podatke – kaže Golubović i dodaje da to može imati veza sa kršenjem zaštite ličnih podataka, kao i želju vlasti da kontroliše aktiviste, medije, novinare i druge.

    Dodaje da se pita ko će upravljati tim podacima. Osim toga, ističe Golubović, ovo je izgleda uobičajeni način rada sa kineskim kompanijama, da se ugovori sklapaju netransparentno i bez učešća javnosti, a onda se proglašavaju tajnim i kriju. To smo vidjeli u ugovorima za auto-put Banjaluka-Prijedor, HE “Dabar” i tako dalje, a Golubović kaže da su svi tajni i da je vrlo simptomatično zašto je to tako da se korišćenje javne imovine proglašava tajnim.

    On dodaje da je Vlada do sada skršila stotine miliona maraka na razne, uglavnom neuspješne, softvere i pokazala da se prema toj oblasti odnosi veoma aljkavo.

    – U suštini, pokazuju da je do sada bio cilj da novac izvuku a ostave nam krajnje neupotrebljiva ili poluupotrebljiva rješenja. Pogledajte samo IZIS i Šume RS, gdje su bacili preko 50 miliona maraka i nisu ništa uradili, a sada im je to izgovor da nešto popravljaju – kaže Golubović i dodaje da je ovo možda i prvi korak ka ukidanju zavisnosti od zapadnih tehnologija.

    Viši istraživač/saradnik za pravne poslove u Transparency Internationalu BiH Damjan Ožegović kaže da prema izmjenama zakona od prije dvije godine, tajnost možda i može biti opravdana ako se radi o nabavkama koje se tiču odbrambenih i bezbjednosnih sistema i usluga.

    – Naravno da bi se trebalo predočiti barem osnovno o nabavkama, ne sve, naravno, ali barem osnovno, da se barem određene institucije koje štite građane, mogu uključiti i znati o čemu se radi. Ovaj zakon koji je predstavljen kao evropski, vidimo iz brojnih primjera, zapravo je unazađen u odnosu na prethodnu verziju – kaže Ožegović.

     

  • MUP Srpske uvodi novu praksu za plaćanje saobraćajnih kazni

    MUP Srpske uvodi novu praksu za plaćanje saobraćajnih kazni

    Uskoro će MUP Srpske uvesti novu praksu, prema kojoj učesnici u saobraćaju neće morati ići u banku ili poštu kako bi platili kaznu za prekršaj.

    Naime, to će se moći uraditi i preko elektronskog sistema, odnosno posredstvom platnih kartica.

    Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske će detalje o tome otkriti sutra, kada će u Ulici cara Lazara u naseljo Obilićevo u Banjaluci biti demonstirana mogućnost plaćanja novčanih kazni po počinjenom prekršaju u saobraćaju posredstvom elektronskog sistema.

  • Vučević u Skupštini Srbije: Deklaracija – program za naš spas i opstanak

    Vučević u Skupštini Srbije: Deklaracija – program za naš spas i opstanak

    Predsjednik Vlade Srbije Miloš Vučević zamolio je poslanike Skupštine Srbije da podrže Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničke budućnosti srpskog naroda.

    Vučević je u Skupštini Srbije istakao da Deklaracija predstavlja temelj nacionalne politike, dodajući da su svi ključni činioci bili uključeni u njenu izradu.

    – Deklaracija nije plod ničijih želja već program za naš spas i opstanak, platforma i kišobran pod koji treba da stanemo. Ovo nije prkos i inat već suštinska potreba našeg bića – rekao je Vučević koji obrazložio Predlog deklaracije u Parlamentu.

    Deklaracija je usvojena 8. juna na Svesrpskom saboru u Beogradu, a u skupštini Republike Srpske 2. jula.

    U Skupštini Srbije je cijela Vlada Srbije na čelu sa Vučevićem.

  • Košarac: Nema odustajanja od Ustava, Dejtonskih nadležnosti i mehanizma koordinacije

    Košarac: Nema odustajanja od Ustava, Dejtonskih nadležnosti i mehanizma koordinacije

    Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac izjavio je da Republika Srpska neće odustati od 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije, pri čemu posebno insistira na usvajanju zakona o Ustavnom sudu BiH i odlasku stranih sudija.

    Za to nam je potrebno partnerstvo sa strukturama iz FBiH, ali one očigledno bježe od rješenja – rekao je Košarac.

    Navodeći da je jasno da je finansijska pomoć EU često uslovljena političkim kriterijumima i da se uvijek modelira nešto što je izvan Ustava i Dejtona, Košarac je konstatovao da je to neprihvatljivo.

    – Moramo naći okvir i način da ispunimo standarde EU uz puno uvažavanje Ustava, dejtonskih nadležnosti i mehanizma koordinacije. To je nekada teško i sporo, ali od tih principa se ne može odustati – poručio je Košarac za današnji sarajevski “Dnevni avaz”.

    On je ocijenio da odnose u BiH dodatno usložnjava činjenica da “trojka” svakodnevno očekuje odjek Sarajeva i SDA, pokušavajući da se pozicionira kod glasačkog tijela.

    – Često imaju izrazito radikalne stavove na fonu politika Bakira Izetbegovića. Nekada su zaista blijeda kopija SDA u institucijama na nivou BiH – rekao je Košarac.

    Prema njegovim riječima, evidentno je da je u BiH i dalje prisutan jak uticaj međunarodnog faktora, što se odražava na urušavanje Dejtonskog sporazuma i Ustava BiH, kao i na urušavanje međusobnog povjerenja i mogućnosti unutrašnjeg dogovora dva entiteta i tri konstitutivna naroda.

    – Niz je primjera koji to dokazuju. Dogovor koji su domaći politički lideri postigli u Laktašima trajao je samo onoliko koliko je bilo potrebno da se određene strukture vrate u Sarajevo – konstatovao je Košarac.

    Ističući da energiju treba usmjeriti na unutrašnji dogovor sa predstavnicima druga dva naroda, Košarac je ocijenio da predstavnici FBiH treba da pokažu hrabrost, odgovornost i politički stav spram realnosti da Kristijan Šmit nema legitimitet visokog predstavnika.

    – Nisu se odredili ni prema namještenom i politički montiranom procesu protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, kojem se sudi samo zbog toga što je svoj posao radio u skladu sa Ustavom BiH i Ustavom Republike Srpske, kao i činjenice da ne želi da se povinuje samovolji nelegitimnog stranca Šmita – rekao je Košarac.

    On je ponovio da je rješavanje problema u vezi sa namjerom Hrvatske da izgradi odlagalište radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori, na granici sa BiH, nulti prioritet ministarstva na čijem je čelu i da su preduzete brojne aktivnosti kako ovo bilo spriječeno.

  • Stevandić: Srbomržnja i antisrpstvo se institicionalizuju u BiH

    Stevandić: Srbomržnja i antisrpstvo se institicionalizuju u BiH

    Srbomržnja i antisrpstvo se institicionalizuju u BiH, rekao je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.

    – 17. jula zamjenika predsjedavajućeg Predstavničkog doma Denis Zvizdić traži ocjenu Izbornog zakona Srpske od strane Ustavnog suda BiH. Već 19. jula Ustavni sud traži odgovor od Narodne skuštine Srpske. Danas je Kim DŽong Un je mnogo sporiji. Na znanje srbomrscima da je Ustavni sud Srpske već presudio – naveo je Stevandić u objavi na Iksu.

  • Dodik: Šobot odličan kandidat za gradonačelnika Banjaluke

    Dodik: Šobot odličan kandidat za gradonačelnika Banjaluke

    Nikola Šobot je odličan prijedlog za gradonačelnika Banjaluke, koristan za Banjaluku, koji može mnogo toga da da ovom gradu, rekao je predsjednik Srpske i lider SNSD-a Milorad Dodik u našem Јutarnjem programu.

    Pokazao je sposobnost da može biti dobar ogranizator. Organizovao je kardiohirurgiju u Banjaluci, koja se smatra vrhom u medicini. Operisali su više od 500 ljudi bez ijednog smtrnog ishoda. Šta drugo Banjaluka možće prepoznati ako ne to – ocijenio je Dodik.

    Prema njegovim riječima, Šobot je nestranački kanditat kojem SNSD daje podršku, te da će se oko njega okupiti i koalicija.

    – Sve drugo je imaginacija – smatra Dodik.

    Dodik je istakao da je Banjaluka nakon prošlih izbora stala, da je zaustavljena u mnogim kapitalnim investicijama, a mogla je daleko više.

     

    – Šta se može reći da je urađeno, kružne tokove u Banjaluci finansira Vlada, značajan dio spomenika palim borcima finansira takođe Republika Srpska, oko 80-90 odsto. Republika Srpska isfinansirala je sanaciju Milankovića kuće, Banjaluka još nije izmirila svoje obaveze – naglasio je Dodik.

    Dodik je napomenuo da je Šobot vrijedan kandidat, te da u političkom smislu odavno nije sreo čovjeka posvećenijeg mjestu kojem živi, koji je spreman da se ponudi ovom gradu.

    – Ako građani to neće, i dalje će imati nepokošenu travu – rekao je Dodik.

  • SZO i Unicef pozivaju na brzu reakciju u rješavanju problema epidemije morbila

    SZO i Unicef pozivaju na brzu reakciju u rješavanju problema epidemije morbila

    Svjetska zdravstvena organizacija i Unicef pozvali su sve u BiH da ulože dodatne napore u rješavanju problema epidemije morbila, kako bi se izbjegle nepotrebne komplikacije i gubitak života u vezi sa propuštenom vakcinacijom.

    U zajedničkom saopštenju ove dvije organizacije apelovale su i na roditelje da provjere vakcinalni status svoje djece, kako bi bili sigurni da su primili dvije doze MRP vakcine, navodeći da je broj oboljelih od morbila u BiH viši od 7.000 uz registrovana dva smrtna slučaja.

    Najnovije procjene obuhvata imunizacijom, objavljene prethodne sedmice, pokazuju pad vakcinacije protiv morbila u BiH sa stopom pokrivenosti od 55 odsto, uz napomenu da ove stope moraju doseći najmanje 95 odsto, kako bi se spriječile epidemije u zajednici.

    Specijalni predstavnik SZO u BiH Ervin Korman naglasio je da nema opravdanja da u ovoj godini djeca budu u opasnosti da obole od ove bolesti koja se može spriječiti.

    “Moramo brzo odgovoriti na rastuće slučajeve kroz preduzimanje mjera javnog zdravlja i ulaganje u jači zdravstveni sistem u cijeloj BiH”, rekao je Korman.

    Morbili su jedna od najzaraznijih bolesti na svijetu, a šire se kada zaražena osoba diše, kašlje ili kiše, jer virus ostaje aktivan i zarazan u vazduhu ili na zaraženim površinama do dva časa.

    Izražen osip je najvidljiviji simptom, dok komplikacije mogu uključivati sljepoću, encefalitis, tešku dijareju i srodnu dehidraciju, te infekcije uha i upalu pluća.

  • Spajić: Crna Gora bira danas istorijsku izvršnu vlast

    Spajić: Crna Gora bira danas istorijsku izvršnu vlast

    Crnogorski premijer Milojko Spajić poručio je danas poslanicima u parlamentu, koji raspravlja o njegovom prijedlogu za rekonstrukciju 44. Vlade, da se danas bira istorijska izvršna vlast u Crnoj Gori.

    – Ta Vlada je nastala na podlozi onoga što smo dogovorili prilikom popisa. Taj popis je uspešno sproveden i uskoro ćemo imati rezultate. Zbog toga, pozivam opoziciju koja je pomogla pri formiranju jedne ovakve većine, koju Crna Gora nije vidjela u svojoj istoriji još od komunističkih vremena, imamo jednu većinu koja je testament da će Crna Gora biti stabilna. Crna Gora će se fokusirati na teme koje su od interesa za građane – EU, standard. To su teme koje mire sve naše narode, religijske grupe, identitetske grupe – rekao je Spajić.

    Spajić je kazao da pruža ruku svima i ističe da je Crna Gora danas pomirenija nego ikad i zbog toga je svaka žrtva primjerena i nemaju problem sa njom.

    – Ova Vlada je garant jedne zrelosti. To je pokazatelj ne samo prema našim građanima koliku ozbiljnost projektuje ova Vlada već je pokazatelj svima vani. Postajemo primjer kako u regionu Srbi i Bošnjaci, Srbi i Albanci, Crnogorci i Srbi, mogu zajednički da žive – rekao je Spajić.

    Program Evropa sad 2 je samo početak, jasan je premijer i dodaje da za tri ipo godine opozicija će sazreti još dodatno.

    – Evropa će pozdraviti odraz pomirenja. Ovako Balkan čitav može da izgleda kao danas Crna Gora. Pomiren, okrenut prema budućnosti, Evropi, boljem standardu, antikorupciji i borbi protiv organizovanog kriminala. Tako može da izgleda Balkan. Mi smo primjer za čitavi Balkan i bićemo svetionik za čitav Balkan i na to smo ponosni. Treba da sarađujemo sa svim našim susjedima i da sa njima radimo. Taj ekonomski prosperitet koji će se desiti u Crnoj Gori, ideju ekonomskog boljitka, države koja je fer za sve – tu ideju ćemo proširiti na čitav Balkan. Želimo odličnu saradnju sa Hrvatskom, BiH, Srbijom, Turskom, Bugarskom, Grčkom… I sa njima imamo istorijske veze. Ovo je šansa da napravimo sjajne relacije sa svim zemljama iz šireg i bližeg okruženja – kazao je Spajić.

    Ovo je dodaje, šansa za EU i da Evropa može da kaže da smo konačno sazreli i da ne moraju više da nas tutorišu.

    – Sazreli su dovoljno, mogu zajednički da rade. I Evropa će to da pozdravi. To je nešto što će da nas približi drugim zemljama u regionu. Približiće nas svim zemaljama u regionu. Radujemo se budućim odnosima – kazao je Spajić u obraćanju poslanicima.

  • Tramp: Protiv Bajdena je izvršen puč

    Tramp: Protiv Bajdena je izvršen puč

    Protiv američkog predsjednika Džoa Bajdena izvršen je državni udar, rekao je kandidat za predsjednika SAD Donald Tramp u intervjuu Foks njuzu.

    Uneku ruku, da – odgovorio je Tramp na novinarsko pitanje da li vjeruje da u situaciji sa Bajdenom možemo da govorimo o državnom udaru.

    Republikanski predsjednički kandidat intervjuisan je zajedno sa senatorom Džej Di Vensom, koga je predložio za potpredsjednika. I Vens je na ovo pitanje odgovorio potvrdno.

    – Ako Bajden ne može da se kandiduje za predsjednika, ne može da obavlja funkciju predsjednika i žele da ga smijene, jer nije sposoban da radi – pogledajte 25. amandman (Ustava SAD), nemojte da radite ono što je politički najbolje za demokrate – rekao je Vens.

    Prema 25. amandmanu, potpredsjednik i administracija imaju ovlašćenje da proglase predsjednika nesposobnim za obavljanje dužnosti i da ga primoraju da podnese ostavku. Vens je primijetio da ako je to „stvarni problem“, to se mora riješiti „na odgovarajući način“, prenose Novosti.

    Predsjednički izbori u SAD održaće se 5. novembra. Pretpostavljalo se da će Demokratsku stranku predstavljati aktuelni šef države Džo Bajden, ali su poslije katastrofalnog nastupa na junskoj debati sa bivšim predsjednikom Donaldom Trampom, među demokratama počeli da se čuju sve glasniji pozivi da Bajden odustane od borbe.

    On je 21. jula odlučio da se povuče iz trke i podrži kandidaturu potpredsjednika Kamale Harisa na najviši položaj u američkoj državi, prenosi Foks Njuz.