Autor: INFO

  • Uhapšen državljanin Maroka u Banjaluci

    Uhapšen državljanin Maroka u Banjaluci

    Banjalučka policija uhapsila je juče S.A.,državljanina Maroka, osumnjičenog za pokušaj ubistva Indijca G.S. (25) koje se 15. jula dogodio u Banjaluci.

    Rekao je ovo Slaviša Kojić, načelnik Sektora kriminalističke policije Banjaluka.

    Osumnjičeni je sinoć lociran i uhapšen u blizini tržnog centra “Delta planet” .

    Kako je izjavio Kojić, oni nisu imali prijavljen boravak u Banjaluci i nisu se lično poznavali.

    Nakon kriminalističke obrade će biti sproveden u Okružno javno tužilaštvo Banjaluka.

    Podsjećamo, pokušaj ubistva dogodio se 15.jula u Gundulićevoj ulici ispred hotela “Krajina”.

    Akteri su se biciklima se vozili kroz ulicu kada je među njima došlo do fizičkog sukoba.

    -Tokom obračuna jedan od njih je uzeo skalpel i drugog posjekao po vratu, nanijevši mu povrede opasne po život – rekao je Kojić.

    Nakon obračuna, osumnjičeni je pobjegao i od tada se za njim intenzivno tragalo.

  • Dodik o sankcijama Rusiji, Americi, Srbiji, stanju u Srpskoj i FBiH, pa otkrio kako izgleda njegov radni dan

    Dodik o sankcijama Rusiji, Americi, Srbiji, stanju u Srpskoj i FBiH, pa otkrio kako izgleda njegov radni dan

    Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, poručio je da će Srpska istrajati u tome da se Ruskoj Federaciji ne uvedu sankcije, pojasnivši da bi time izgubila velikog prijatelja.

    Ostali smo u politici da nema sankcija Rusija, ne smijemo da izgubimo ni obraz ni tradicionalno prijateljstvo – rekao je Dodik.

    Ukoliko bi se pridružili sankcijama, Dodik je istakao da bi Srpska trajno izgubila ruske prijatelje, a od Zapada bi dobila ekspanzije prema ovom prostoru i tada niko ne bi stao uz Srbe.

    – Zapad hoće da nas izbriše. Ovako imamo rusiju koja zajedno uz Kinu jasno govori na međunaronim forumima o tome šta misli o procesima ovdje – pojasnio je Dodik.

    On je napomenuo da je svijet u neredu i da uključenost Evrope u rat u Ukrajini utiče i na ovaj prostor.

    – Mnoge naše ljude to ne interesuje, ali suština tog sukoba je bitna – rekao je Dodik i podsjetio da je Rusija davala upozorenja da se NATO ne širi prema Moskvi, što je Zapad ignorisao.

    Istakao je i da Zapad ima aspiracije prema mineralnim sirovinama kojih ponestaje u svijetu, a Rusija njima raspolaže.

    – Vrši se skrivanje pravih namjera, a od nas se traži da uvodimo sankcije Rusije, a mi kažemo ne – kaže Dodik i dodaje da je Rusija morala da se brani.

    “Svijet je u neredu, ali očuvali smo važnost Republike Srpske”
    Svijet je u neredu i to je očigledno, ali mi smo uspjeli očuvati važnost Republike Srpske, rekao je predsjednik Srpske Milorad Dodik.

    Naveo je da ništa nije isto kao što je bilo prije 10-20 godina, a to nije dobro.

    – Od Ukrajine, pa do Gaze, problemima u Јužnom moru, Tajvana i Kine. Sve to utiče i na naš prostor. Evropa je krenula sa isporukom ćebadi za izbjeglice do Ukrajini, a završila je sa dalekometnim granatama. Evropa nema danas ni jednog snažnog lidera, koji ima autoritet, kao što je to ne tako davno bila Angela Merkel – navodi Dodik.

    Ističe da je Rusija je morala da se brani.

    – Pogledajte situaciju sa Krimom. Pa Zapad danas brani komunističke granice. Zapad uvijek skriva prave namjere. Pitanje je šta bi dobili kada bi uveli sankcije Rusiji. Izgubili bi velikog prijatelja, a s druge strane još veće i teže zahtjeve. Mi uvijek možemo računati na dvije stalne članice Savjeta bezbjednosti od mogućih pet. To su Kina i Rusija. Malo li je – kaže Dodik.

    Kaže da se za Srpsku zna mnogo više nego ranije.

    – Imamo odlične odnose sa Azerbejdžanom, korektne odnose sa Turskom, kojoj smo uspjeli objasniti da nije baš sve onako kako to predstavlja Sarajevo. Zapad nas smatra ljudima niže vrijednosti, onima koji samo prave probleme – naveo je Dodik.

    Dodik navodi da je velika borba za sirovine, i to one koje Evropa nema.

    – To je i cilj SAD – da stari kontinent bude potpuno zavisan od Amerike. Tramp je dobro rekao da je Bajden svojom glupom politikom doprinio da se trajno vjenčaju Rusija i Kina. Povlačenje Bajdena će sasvim sigurno donijeti nove podjele u SAD – smatra Dodik.

    “Poziv svim Srbima u Americi da podrže Trampa”
    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je potpuno uvjeren da će republikanski kandidat za predsjednika SAD na predstojećim izborima Donald Tramp ostvariti pobjedu, te uputio poziv svim Srbima u SAD koji imaju pravo glasa da podrže Trampa.

    – Za Srbe je dobro da pobijedi Tramp, jer će u najmanju ruku to oslabiti pritisak ili će biti manji taj rigidni pritisak koji imamo sada na Republiku Srpsku i vjerujem da će doći do promjena – rekao je Dodik.

    On je naveo da, kada pobijedi Tramp, svi ambasadori moraju da podnesu ostavke, ističući da će predstavnici Republike Srpske nastojati da dođu do Trampovog tima i da objasne o čemu je ovdje riječ.

    – Američki ambasador u BiH Majkl Marfi je već otišao i ovo što čini to radi da bi se lično osvetio zato što ima ozbiljan neuspjeh – istakao je Dodik.

    On je rekao da je Tramp imao puku sreću da preživi nedavni atentat, ističući da muslimani u Federaciji BiH nijednom riječju nisu osudili takav čin, iz čega čovjek može da zaključi da su oni željeli da se desi njegovo ubistvo.

    Dodao je da je i dobio američke sankcije zbog Trampa, dodajući da je u toku njegovog prvog mandata bio u srpskoj zajednici u Milvokiju i Čikagu propagirajući i pozivajući ih da glasaju za njega, te da je dobio pozivnicu za inaguraciju kada je Tramp postao predsjednik.

    On je istakao i da je mađarski premijer Viktor Orban sada jedini državnik u Evropi koji se zalaže za mir i zaustavljanje rata u Ukrajini.

    – Pobjeda Trampa, konekcija sa Orbanom i mi u Srpskoj koji imamo određene konekcije sa Trampovim timom – sigurno će uticati na to da dođe do određenih promjena – zaključio je Dodik.

    “Srpska posjeduje deponovan novac u inostranstvu, ali ne može da ga transferuje”
    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da Srpska posjeduje deponovan novac u inostranstvu ali da je problem što zbog blokada ne može da ga transferuje na domaće račune.

    – Taj novac je sasvim dovoljan za dugogodišnje funkcionisanje Republike Srpske, da nema nikakav problem – rekao je Dodik.

    On je ukazao da Srpska ima najveći broj zaposlenih, 298.000 radnika i taj broj se povećava, ali je problem što nema potrebne radne snage.

    – Imamo 2.2 milijarde investicija u prošloj i nastaviće se i u ovoj godini – dodao je Dodik.

    On je ukazao na blokade sa kojima se Srpska suočava, što se odnosi na dio Koridora “Pet ce” koji prolazi kroz Srpsku.

    – Siguran sam da ćemo u naredne četiri, pet godina doći do definitivnog povezivanja sa Beogradom, što je naš cilj. Finansirala nas Evropa ili ne, mi ćemo te puteve napraviti – istakao je Dodik podsjetivši da se već izvode radovi, te da će veoma brzo biti riješen i dio evropskog koridora od Johovca do Vukosavlja.

    Prema njegovim riječima, Srpska ima stabilne prihode i izvršava sve svoje obaveze.

    Sve se isplaćuje, plate, penzije, socijalna davanja i pored svih zastoja naći će način da se to tako održi, dodao je Dodik.

    “Netačne tvrdnje o finansijskim problemima Srpske”
    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da o vođenju permanentnog hibridnog rata protiv Srpske govore posljednje i apsolutno netačne tvrdnje stranih faktora, pogotovo američke Ambasade u BiH, da je Srpska navodno pred finansijskom propašću i da će bankrotirati.

    Dodik je rekao da se u tom pogledu Srpskoj definitivno nastoji nanijeti šteta neprekidnim slanjem javnih poruka o njenom navodnom negativnom finansijskom položaju, istakavši da su takvi i slični potezi američke Ambasade, koja nastoji da tobože postane “knjigovođa”, prizemni, pa i smiješni.

    – Sve to je apsolutna laž. Srpska je danas najmanje zadužena u okruženju i mi smo na primjer ove godine iz vlastitih izvora vratili 250 miliona KM više čime smo smanjili zaduženost sa 34 na 32 odsto – rekao je Dodik.

    On je rekao da i mnoge firme u Srpskoj zbog takvih neopravdanih poteza stranih faktora, usmjerenih prema Srpskoj, pa i njegovoj porodici, imaju probleme.

    – Ponoviću, primitivna je i lažna ta priča američke Ambasade da će Srpska bankrotirati i propasti. Ta politika je neodrživa – zaključio je Dodik

    “SNSD i koalicija u Srpskoj nemaju opoziciju”
    Predsjednik SNSD Milorad Dodik izjavio je da SNSD i koalicija u Republici Srpskoj nemaju opoziciju, jer su potpuno ispravni na svim političkim, ekonomskim, infrastrukturnim i drugim pitanjima.

    Dodik je naveo da o tome dovoljno govore podaci Zavoda za statistiku da je Republika Srpska imala 2.2 milijarde KM investicija, da je od 2019. godine 40 odsto povećala domaći proizvod na 16.2 milijarde KM, a ove godine bi mogli doći na 18 milijardi KM.

    – SNSD je na unutrašnjem planu izvršio potpunu stabilizaciju i nema nijednog odbora uz kojem postoji bilo kakvo trvljenje – rekao je Dodik.

    Dodik je naglasio da je Nikola Šobot odličan prijedlog za gradonačelnika Banjaluke, koristan za Banjaluku, koji može mnogo toga da da ovom gradu.

    – Pokazao je sposobnost da može biti dobar ogranizator. Organizovao je kardiohirurgiju u Banjaluci, koja se smatra vrhom u medicini. Operisali su više od 500 ljudi bez ijednog smtrnog ishoda. Šta drugo Banjaluka možće prepoznati ako ne to – ocijenio je Dodik.

    Prema njegovim riječima, Šobot je nestranački kanditat kojem SNSD daje podršku, te da će se oko njega okupiti i koalicija.

    – Sve drugo je imaginacija – smatra Dodik.

    Dodik je istakao da je Banjaluka nakon prošlih izbora stala, da je zaustavljena u mnogim kapitalnim investicijama, a mogla je daleko više.

    – Šta se može reći da je urađeno, kružne tokove u Banjaluci finansira Vlada, značajan dio spomenika palim borcima finansira Republika Srpska, oko 80-90 odsto. Republika Srpska isfinansirala je sanaciju Milankovića kuće, Banjaluka još nije izmirila svoje obaveze – naglasio je Dodik.

    Dodik je napomenuo da je Šobot vrijedan kandidat, te da u političkom smislu odavno nije sreo čovjeka posvećenijeg mjestu kojem živi, koji je spreman da se ponudi ovom gradu.

    – Ako građani to neće, i dalje će imati nepokošenu travu – rekao je Dodik.

    Dodik je najavio da će 4. septembra biti otvorena nova bolnica u Doboju, u koju je uloženo 120 miliona KM, te da se gradi bolnica u Trebinju iste vrijednosti.

    “Nema eksploatacije, ukoliko to ne bude ekološki opravdano”
    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da Srpska raspolaže ozbiljnim sirovinama ali da nikome ne pada na pamet da prihvati eksploataciju, a da nije ekološki opravdana.

    Dodik je istakao da nikome ne pada na pamet da to učini ako nije dat sertifikat od najvećih ekoloških autoriteta, niti bi se dozvolilo da se izvozi ruda.

    On je dodao da postoje procesi koji omogućavaju ekološki čistu sredinu i dok se najveći autoriteti ne kažu da je ta tehnologija ispravna neće biti dat nijedan sertifikat ni dozvola.

    Međutim, kaže, da je ovdje pitanje imovina BiH, naglasivši da su se ućutali da to ne mogu da dobiju sa Dodikom i ovom ekipom jer će u tom slučaju odvojiti Republiku Srpsku i proglasiti nezavisnost.

    – Zadatak Eufora je da stane između eventualno sukobljenih strana, naš cilj nije rat, ali nećete nam uzeti imovinu, imamo pravo na našu političku odluku, da se branimo od vas – rekao je Dodik.

    “Sistem u BiH je neodrživ, stranci utiču na razmišljanje pojedinih struktura u Federaciji”
    Ekspanzija bošnjačke političke laži je u stalnom porastu, a krenulo je sve sa bivšom ministarkom inostranih poslova iz SDA Biserkom Turković, rekao je predsjednik Srpske Milorad Dodik.

    – SDA je razvila opasnu strukturu sa bivšim direktorom OBA Osmnom Mehmedagićem, koja je išla čak do te mjere da su pravili spiskove nepodobnih za likvidacije. Mi i ne očekujemo da će se njihova politika promijeniti prema nama – rekao je Dodik.

    Ističe da zna da je za bošnjačku politiku Republika Srpske neprihvatljiva.

    – Oni svako jutro ustaju na mržnji prema Republici Srpskoj, šta toga dana donijeti loše, pa tek onda ih grije ljubav prema BiH. Sistem u BiH je takav da vi ne možete puno da birate i taj sistem je neodrživ – naveo je Dodik.

    Naglasio je da stranci utiču na razmišljanje pojedinih struktura u Federaciji BiH.

    – Osnovna primanja Kristijana Šmita su 24.000 evra, pa odvojen život još 8.000 evra, pa ne plaćate porez na platu, i sve ostale privilegije koje ima ukupno izađu na 40.000 evra. Takvu platu nema ni jedan visoki zvaničnik Evropske unije – rekao je Dodik.

    Istakao je da je BiH je potpuno ista 30 godina poslije rata.

    – Mi nemamo ni jedan trenutni niti perspektivni razlog da ostanemo u BiH – rekao je Dodik.

    “Važna saradnja sa Srbijom prilikom gašenja požara”
    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je ranije potpisan sporazum o saradnji sa Srbijom kada je riječ o pomoći prilikom gašenja požara, te naveo da je sada to problematizovano u Sarajevu, iako BiH nema kapacitete za ovakve intervencije, prvenstveno jer raspolaže sa zastarjelom opremom i helikopterima koji nisu bezbjedni.

    – Mnogo zahvalnosti dugujemo Srbiji i predsjedniku Aleksandru Vučiću jer su prihvatili poziv da stacioniraju jedan helikopter u Trebinju. Kada izbije požar i ako djelujete brzo, velike su šanse da ćete spriječiti njegovo širenje – istakao je Dodik.

    On je rekao da je, zbog konfiguracije terena i potrebe za ispašom, veliki broj požara namjerno izazvan, što traži veliki angažman koji iscrpljuje ljudske i materijalne resurse.

    – Republika Srpska danas ima veći kapacitet za gašenje požara nego što ima Federacija. Prošle godine je naš Helikopterski servis bio angažovan na gašenju požara u Federaciji – naveo je Dodik.

    Govoreći o kapacitetima Srbije, Dodik je rekao da helikopteri u jednom naletu mogu izbaciti 65 tona vode, dok helikopteri Oružanih snaga BiH mogu da ponesu tonu i 800 kilograma, što demantuje ministra odbrane u Savjetu ministara Zukana Heleza koji tvrdi drugačije i poredi resurse sa Srbijom.

    – BiH, odnosno Oružane snage imaju helikoptere koji su neispravni. Nisu bezbjedni. Jedan helikopter se srušio – istakao je Dodik.

    “Obratiću se parlamentu Srbije”
    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da će ove sedmice boraviti u Beogradu gdje će se obratiti Narodnoj skupštini Srbije.

    – To je prvi put otkad postoji Republika Srpska da će se jedan njen predsjednik obratiti parlamentu Srbije – rekao je Dodik.

    On je naveo da će nakon toga otputovati u Pariz na otvaranje Olimpijskih igara.

    – Zajedno sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, u subotu ćemo otvoriti Srpsku kuću u Parizu i posjetiti naše sportiste u Parizu – rekao je Dodik.

    On je dodao da će zajedno sa Vučićem u Lilu gledati košarkašku utakmicu između Srbije i SAD.

    Dodik o svom radnom danu
    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je jako posvećen svom poslu i da je jako važna predanost.

    – Radni dan mi počinje rano, sa vježbama za kondiciju – naveo je Dodik.

    Istakao je da često ujutru upali telefon i prati šta se dešava.

    – Imam onda i redovne sastanke. I putovanja nisu rijetka. Putujem cijelom Srpskom, ali i vani – naveo je Dodik.

    Dodik je istakao da ima energije, piše RTRS.

    – Nisam umoran. Spavam redovno, sedam časova i to je jako važno – rekao je Dodik.

  • Profesor koji je pogodio ishod 10 izbora u SAD: Povlačenje Bajdena ogromna greška

    Profesor koji je pogodio ishod 10 izbora u SAD: Povlačenje Bajdena ogromna greška

    Alan Lihtman, američki profesor koji je razvio nevjerovatno uspješan naučni metod predviđanja ishoda američkih predsjedničkih izbora, tvdi da je povlačenjem iz predsjedničke trke američki predsjednik Džozef Bajden napravio ogromnu grešku kojom je, kako tvrdi, značajno umanjio šanse Demokratske stranke da zadrži poziciju predsjednika.

    Lihtman je uspješno predvidio ishod svih deset predhodnih predsjedničkih izbora, uključujući i pobjedu Donalda Trampa 2016. godine. Njegova metoda sastoji se od 13 indikatora ili ključeva, a da bi stranka u Bijeloj kući zadržala poziciju predsjednika mora da ima najmanje sedam ključeva. Metod se sastoji od proučavanja 150 godina istorije predsjedničkih izbora i uzoraka koji su u svakom ciklusu bili ključni za odlučivanje o tome koga Amerikanci žele da vide kao predsjednika.

    Lihtman je prije dva mjeseca izašao sa provizornim predviđanjem ko ima najveće izglede da osvoji novi mandat u Bijeloj kući. On je tada predvidio da je Bajden gotovo sto odsto siguran da će ostati predsjednik Amerike, jer bi, prema njegovoj metodi, Tramp morao da preokrene čak šest ključeva u svoju korist, što je, prema profesoru Lihtmanu, u praksi gotovo nemoguće.

    Odstupanjem od mjesta predsjednika Bajden je, kako tvrdi, u startu izgubio dva ključa, odnosno okrenuti su u Trampovu korist. Prvi ključ je da je kandidat stranke koji se takmiči predsjednik Amerike. Izlaskom Bajdena iz trke, on je ovaj ključ izgubio. Drugi ključ koji su demokrate izgubile je, prema profesoru Lihtmanu, činjenica da se odvija proces izbora novog kandidata, što se sada mora desiti obzirom da se Kamala Haris, potpredsjednica Amerike koju je Bajden preporučio za nasljednicu, mora izboriti za nominaciju, jer ona nije automatska. Lihtman je istakao da će Haris vjerovatno izgubiti još jedan ključ, koji se odnosi na spoljnopolitički uspjeh. Lihtman ocjenjuje da će se rat u Gazi vjerovatno ispostaviti kao neuspjeh Bajdenove administracije, što će i ovaj ključ okrenuti u Trampovu korist.

    Profesor je ocijenio da bi Haris mogla izgubiti još jedan ključ – pojavu ozbiljnog trećeg kandidata. Naime, pored Trampa i Harisove, u trci je i Robert Kenedi Mlađi, nećak čuvenog američkog predsjednika Džona Kenedija, koji je ubijen u Dalasu 1963. godine. Ako bi Kenedi imao podršku više od pet odsto javnog mnijenja, Tramp bi i ovaj ključ mogao okrenuti u svoju korist, i onda bi Haris i Tramp, praktično, bili izjednačeni u šansama za osvajanje Bijele kuće jer su preostala dva ključa “klackalica” koja se može okrenuti u korist bilo kog kandidata.

    Lihtman, ipak, procjenjuje da bi se Harisova mogla provući i ipak osvojiti mandat. Kako on objašnjava, ekonomska situacija je relativno dobra, nema ozbiljnijih socijalnih nemira, Kenedi ipak nema veliku podršku glasača, a Harisova je na putu da osvoji demokratsku nominaciju praktično bez velikog otpora unutar Demokratske stranke. Sa definitivnom procjenom će, kako je rekao, izaći u avgustu, nakon Demokratske nacionalne konvencije.

    Lihtman ima i preporuku za Bajdena: Bajden bi, kako ističe, trebalo da se povuče s pozicije predsjednika, čime bi Harisova praktično postala predsjednica, i na taj način preokrenula ovaj ključ u svoju korist. Tada bi, kako on tvrdi, njena pobjeda bila gotovo zagarantovana jer bi njegovi ključevi jasno ukazivali na nju kao pobjednika trke sa Trampom.

  • Dodik komentarisao potencijalno rudarenje u Srpskoj

    Dodik komentarisao potencijalno rudarenje u Srpskoj

    Republika Srpska raspolaže ozbiljnim sirovinama, ali nikome ne smije pasti na pamet da prihvati eksploataciju, a da ona nije ekološki opravdana, poručio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, komentarišiću priču o rudarskom potencijalu Srpske.

    Kazao da je da bez potrebnih ekoloških dozvola nikome neće biti dozvoljeno da uđe u bilo kakvu priču o rudarenju.

    “Da nikome ne pada na pamet da to učini ako nije dat sertifikat od najvećih ekoloških autoriteta, niti bi se dozvolilo da se izvozi ruda”, rekao je Dodik tokom gostovanja u Jutarnjem programu RTRS-a.

    Naveo je da postoje procesi koji omogućavaju ekološki čistu sredinu i dok se najveći autoriteti ne kažu da je ta tehnologija ispravna neće biti dat nijedan sertifikat ni dozvola.

  • Stevandić: Ni Srpska neće dozoliti transport gasa iz Srbije prema Sarajevu

    Stevandić: Ni Srpska neće dozoliti transport gasa iz Srbije prema Sarajevu

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je danas da ni Srpska, kada dođe zima, neće dozvoliti transport gasa iz Srbije u BiH.

    A kad dođe zima ni mi nećemo dozvoliti transport gasa iz Srbije za BiH da ne ponižavamo tu državu, pa neka se Sarajevo grije na Heleza, /Željka/ Komšića i slične – napisao je Stevandić na Iksu nakon izjave ministra odbrane u Savjetu ministara Zukana Heleza da neće dozvoliti da helikopter iz Srbije gasi požar u BiH jer se time omalovažava BiH.

     

    Prema njegovim riječima, neka Sarajlije ugrije ta mržnja prema Srbiji.

    – Helez, Komšić i slični kao da su birani kao najbolje rangirani na konkursu za ludake – istakao je Stevandić.

  • Kličko: Zelenski rizikuje političko samoubistvo

    Kličko: Zelenski rizikuje političko samoubistvo

    Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski će se suočiti sa veoma teškim periodom u narednim mesecima, upozorio je gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko.

    Govoreći za italijanski novinski portal Korijere dela sera, Vitalij Kličko je rekao da će ukrajinski predsednik morati da donese teške odluke koje bi mogle da dovedu do “političkog samoubistva”.

    On je upozorio da će Zelenski možda morati da raspiše referendum u Ukrajini ako dođe do teritorijalnog kompromisa sa Rusijom.

    “Naredni meseci će biti veoma teški za Vladimira Zelenskog”, rekao je on.

    “Da li će morati da nastave rat novim pogibijama i razaranjima ili da razmotre mogućnost teritorijalnog kompromisa sa Putinom”, začudio se i dodao:
    “Kakav god da povuče, naš predsednik rizikuje političko samoubistvo. Budimo iskreni, moramo da dobijemo rat, ali situacija je sve teža. Zavisi od pomoći saveznika. Bila bi noćna mora ako bismo morati da se borim još dve godine.”

  • Građevinari nisu zainteresovani za obnovu igrališta na “Akvani”

    Građevinari nisu zainteresovani za obnovu igrališta na “Akvani”

    Uprava preduzeća „Akvana“ će iz drugog puta pokušati da zainteresuje građevinare da se prijave za rekonstrukciju dječijeg igrališta u sklopu vodenog parka sa bazenom, posla vrijednog 223.353 KM.

    Naime, kako je ranije pisano ovo preduzeće je u junu objavilo tender za rekonstrukciju i sanaciju postojećeg sportsko rekreativnog igrališta u okviru komplekasa „Aquane“ cjelina 2 – dječije igralište, a vrijednost radova je 190.900 KM bez PDV-a odnosno 223.353 KM sa porezom.

    Taj tender je prošle sedmice poništen jer nije pristigla nijedna ponuda. Niska procijenjena vrijednost rekonstrukcije, nepovjerenje da „Aquana“ zbog finansijskih problema može isplatiti izvođača, raspisani tender u sred građevinske sezone i predizborne kampanje ili nešto četvrto, ali niko nije bio zainteresovan za ovaj posao, prenosi Capital.

    Ipak to nije obeshrabrilo upravu ovog preduzeća pa su ubrzo objavili novi tender za rekonstrukciju igrališta sa identičnom vrijednosti. Rok za prijem ponuda je 9. avgust.

    Uz gore navedeni tender uprava ovog preduzeća je nedavno uvrstila u svoj plan javnih nabavki izradu više idejnih projekata za rekonstrukciju ili uređenje pojedinih cjelina u okviru vodenog parka, o čemu je pisano u tekstu Grad im plaća doprinose, a oni daju 880.000 za idejne projekte.

    Zajedničko svim tim planovima je pitanje finansiranja obzirom na finansijsku situaciju u kojoj se preduzeće već godinama nalazi.

    Podsjećamo, u pitanju je javno preduzeće koje od svog osnivanja samo u jednoj godini i to 2022. pozitivno poslovalo. To je za rezultat imalo milionski gubitak, tačnije prema posljednjim informacijama akumulirani gubitak „Akvane“ iznosi 13,4 miliona KM.

    Zbog svega toga je Grad Banjaluka je u dva navrata morao da interveniše kako bi spasio od propasti ovo javno preduzeće. Lani se Banjaluka kreditno zadužila sa pet miliona KM, a najveći dio tog novca je otišao na isplatu dugova ovog preduzeća. Ove godine se Grad zadužio sa dodatnih 1,3 miliona KM kako bi se riješilo pitanje neisplaćenih poreza i doprinosa za radnike “Akvane” .

    Redakcija je u više navrata kontaktirala upravu „Akvane“ kako bi dobili te informacije, ali ostali smo uskraćeni za odgovore.

  • Vučić: Laži i napadi iz Sarajeva, Srbija izbjegava provokacije

    Vučić: Laži i napadi iz Sarajeva, Srbija izbjegava provokacije

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je cilj svih napada i laži koji iz Sarajeva dolaze prema Srbiji, to da Srbiju opet uvuku u sukob sa NATO-om, te poručio da Beograd izbjegava svaku provokaciju.

    – Ne mogu oni da napadnu Srbiju. Oni hoće nas da uvuku u sukob da bi Amerikanci i ostali reagovali protiv nas. Da bi NATO reagovao. Oni nas hoće po svaku cijenu unutra da bi se onda hvalili da su ko zna šta uradili. U stvari, hoće da uvuku Amerikance, Nijemce, Еngleze i ostale da budu opet protiv nas i da oni ispadnu veliki pobjednici – izjavio je Vučić u Kragujevcu.

    On je poručio da Srbija hoće da se bori sa drugima u regionu kilometrima izgrađenih puteva, razvojem, napretkom.

    – Kada će neko drugi u regionu da otvori fabriku električnih automobila što Srbija čini danas? – upitao je Vučić.

    Vučić je tokom obilaska obilaznica oko Kragujevca najavio da će ona biti gotova 2026. godine i da će to značiti novi Kragujevac, ali i biti od ogromnog značaja i za Gornji Milanovac i Knić.

  • Dodik pomilovao bivšeg pravobranioca Mirka Stojčinovića i nekadašnjeg direktora bolnice u Doboju Mladena Gajića

    Dodik pomilovao bivšeg pravobranioca Mirka Stojčinovića i nekadašnjeg direktora bolnice u Doboju Mladena Gajića

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik pomilovao je pet osuđenika među kojima su i bivši pravobranilac Mirko Stojčinović i nekadašnji direktor bolnice u Doboju Mladen Gajić.

    Dodik je svoje zakonsko pravo iskoristio iako je Okružni sud u Banjaluci u oba slučaja dao negativno mišljenje.

    Stojčinović je presudom iz jula 2021. godine osuđen na dvije i po godine zatvora zbog zloupotrebe službenog položaja i ovlašćenja, a presudu je u septembru 2022. godine potvrdio Vrhovni sud RS.

    Takođe zabranjeno mu je da radi u državnoj službi, saznaje portal CAPITAL.

    Sudovi su utvrdili da je svojim propustima pričinio milionsku štetu Gradu Banjaluci u predmetima “Građa” i “Naš Dom”.

    Međutim, zahvaljujući Dodiku, Stojčinović se zbog svog kriminala neće naći iza rešetaka.

    – Imenovanom se daje pomilovanje, potpuno oslobađanje od preostalog neizdržanog dijela kazne zatvora – stoji u odluci koju potpisuje Dodik.

    Sa druge strane, bivšem direktoru bolnice u Doboju Mladenu Gajiću biće izbrisana presuda za nesavjestan rad u službi kojom je osuđen na deset mjeseci zatvora, a koja je kasnije zamijenjena novčanom kaznom koju je platio.

    Gajića je tužilaštvo teretilo da je sproveo postupak javne nabavke zaštitnih odijela i maski za potrebe bolnice, kao i za „Dom za starija lica Doboj“ pregovaračkim postupkom bez objave obavještenja o nabavci, ukupne vrijednosti 136.918 KM sa PDV.

    Prema optužnici, umjesto ugovorene medicinske isporučena je nemedicinska roba, oštetio budžet grada Doboja za 82.320 KM. Ovaj novac Gajić je takođe nadoknadio.

    – Mišljenje Okružnog suda u Banjaluci, koji je vodio prvostepeni krivični postupak, negativno je, a mišljenje Ministarstva pravde Republike Srpske je pozitivno – stoji u odluci o pomilovanju.

    Pored ove dvojice, Dodik je pomilovao nekoliko ljudi sklonih nasilju, sa čime je nastavio svoju raniju praksu.

    Akt o pomilovanju potpisan je za Miletu Simeunovića iz Teslića osuđenog zbog nanošenja tjelesnih povreda i učestvovanja u tuči. Ove presude će biti obrisane iz evidencije.

    Za nanošenje teških tjelesnih povreda 2020. godine Osnovni sud u Banjaluci je osudio Nenada Matića, kojem će presuda biti takođe obrisana.

    Ljubomiru Banjcu iz Gradiške osuđenom za ugrožavanje javnog saobraćaja, odnosno za izazivanje saobraćajne nesreće u kojoj je poginuo motociklista.

     

  • Ambasada SAD se ponovo obrušila na Vladu Srpske ovaj put zbog poslova sa kompanijama s “crne liste”

    Ambasada SAD se ponovo obrušila na Vladu Srpske ovaj put zbog poslova sa kompanijama s “crne liste”

    Ambasada SAD u BiH ponovo se oglasila na mreži X gdje je objavila podatke o aktivnostima Vlade Republike Srpske vezano za zaključivanje ugovora s kompanijama koje se nalaze pod američkim sankcijama.

    Usvojoj objavi Ambasada SAD se fokusirala na ugovore koje je Vlada Srpske potpisala tokom prošle i ove godine.

     

    – U 2023. i 2024. godini Vlada Republike Srpske potpisala je ugovore vrijedne više od 70 milion KM s kompanijama Prointer, Kaldera i Sirius 2010. Sve ove kompanije sada se nalaze na američkoj listi sankcija zbog njihove uloge u omogućavanju korupcije – poručili su iz Ambasade SAD.

    Podsjećamo, kompanija Sirius 2010, kojoj je nedavno dodijeljena i uloga u digitalizaciji RTV signala u BiH saopštila je kako je zbog sankcija spremna napustiti projekat.

    Kako je ranije pisao Klix.ba, kompanija je, nakon što je stavljena na crnu listu SAD, obavijestila Ministarstvo prometa i komunikacija kako je spremna povući se iz ovog projekta, a o čemu će svakako u narednim danima morati pismeno obavijestiti ministarstvo.

    S druge strane, 18. jula saopšteeno je kako su firme Infinity International i Sirius 2010 osnovale novu firmu.

    Ambasada SAD se i prošle sedmice u svojoj objavi na mreži X dotakla Vlade Srpske navodeći da se u posljednjih 18 mjeseci samo na Banjalučkoj berzi zadužila za više od 1.1 milijardu KM.

    Upitali su gdje je novac koji je Vlada uzela u zajam.