Autor: INFO

  • Radni tim iz Srpske dao saglasnost za Nacrt reformske agende

    Radni tim iz Srpske dao saglasnost za Nacrt reformske agende

    Članovi Radnog tima iz Republike Srpske uključeni u izradu Plana rasta za Zapadni Balkan juče su dali saglasnost na Nacrt reformske agende sa komentarima koji je trebalo da bude upućen relevantnim službama u Briselu na dalje konsultacije, nakon kojih bi uslijedila uplata prve tranše, objavljeno je na Internet stranici Vlade Srpske.

    Vlasti u BiH na svim nivoima bile su u obavezi da dostave Nacrt dokumenta koji bi poslužio za isplatu prve tranše, dok bi se do konačnog usvajanja Reformske agende nastavilo sa procesom usaglašavanja dostavljenog teksta.

    S obzirom na to da je Vlada Republike Srpske u prethodnom periodu dala značajan doprinos u procesu usaglašavanja dokumenta, poštujući prije svega Ustavom definisane nadležnosti, izražavamo žaljenje zbog nemogućnosti postizanja konsenzusa u ovoj fazi procesa, saopšteno je iz Vlade Republike Srpske.

    Institucije Republike Srpske će i u narednom periodu nastaviti aktivno učešće u procesu, a sve u cilju postizanja dogovora o ključnim pitanjima definisanim Planom rasta za Zapadni Balkan.

    Podsjećamo, Radni tim za izradu Plana reformi u BiH nije usvojio Nacrt reformske agende jer saglasnost nisu dala četiri kantona, saopšteno je iz Savjeta ministara BiH.

    Predstavnici četiri kantona nisu dali svoju saglasnost na predloženi Nacrt dokumenta, uprkos dodatnom roku koji je odobrila Evropska komisija te iscrpnim pokušajima usaglašavanja protekla dva dana – ističe se u saopštenju.

    Saglasnost na Nacrt reformske agende nisu dali Kanton Srednja Bosna, Tuzlanski kanton, Zeničko-dobojski kanton te Unsko-sanski kanton.

    Zbog njihovog odbijanja, BiH je jedina zemlja Balkana koja nije službeno podnijela Nacrt dokumenta Reformske agende.

  • Aerodromi u BiH gube putnike

    Aerodromi u BiH gube putnike

    Sarajevski, mostarski, tuzlanski i banjalučki aerodrom za prvih šest mjeseci ove godine opslužili su 1.003.015 putnika, što je u odnosu na isti period lani manje za 124.704 putnika.

    Naime, prema podacima Direkcije za civilno vazduhoplovstvo Bosne i Hercegovine, najviše putnika je od početka januara pa sve do kraja juna bilo na Međunarodnom aerodromu Sarajevo, i to tačno 722.981 putnik. U odnosu na isti period prošle godine, kada je prevezen 533.741 putnik, na ovom aerodromu je ove godine zabilježen rast.

    Sarajevski aerodrom slijedi banjalučki, koji je za šest mjeseci ove godine opslužio 174.543 putnika, što je pad broja putnika u odnosu na isti period lani, kada ih je bilo 230.117.

    Ne tako sjajna situacija kada se porede ovogodišnje i prošlogodišnje prvo polugodište je i na Međunarodnom aerodromu Tuzla. Prema podacima Direkcije za civilno vazduhoplovstvo Bosne i Hercegovine, od početka godine do kraja juna na ovom aerodromu bila su 90.942 putnika, dok je lani za isti broj mjeseci bilo 360.095 putnika.

    Rast broja putnika osim aerodroma u Sarajevu bilježi i Međunarodni aerodrom u Mostaru. Sa 3.766 putnika, koliko su imali tokom prvih šest mjeseci prošle godine, “skočili” su na 14.549 putnika.

    Direkcija za civilno vazduhoplovstvo Bosne i Hercegovine zabilježila je i manji broj operacija ove godine, pa je tako obavljeno 9.997 operacija u odnosu na prošlogodišnjih 10.808 u prvih šest mjeseci.

    Zadovoljan stanjem na Međunarodnom aerodromu Mostar je i Marko Đuzel, direktor ovog aerodroma, koji u razgovoru za “Nezavisne novine” ističe da zadovoljstvo proističe iz toga što zadnjih mjeseci imaju porast prometa.

    “To je zdravi porast, nije nerealan i sukladan je našim procjenama. Imali smo prošle godine 100 odsto rast, ove godine ćemo imati 100 odsto rast, negdje oko 40.000 putnika, dogodine nam je plan 60.000 putnika”, kaže Đuzel.

    Na mostarski aerodrom odnedavno slijeću i avioni kompanije “Air Serbia”, a kako navodi Đuzel, to im je najbolja ruta i ruta koja ima najveći kapacitet.

    “Popunjenost je između 75 i 80 odsto. Mi smo pred završnim razgovorima da se to nastavi i zimi i nadamo se da ćemo to u narednih par dana i potvrditi, jer je stvarno za regiju bitno da se nastave letovi za Beograd jer oni nama predstavljaju konekciju u svijet. Aerodrom Beograd ima preko devet miliona putnika godišnje i povezan je sa svim destinacijama svijeta, tako da nam je on prioritet”, ističe Đuzel za “Nezavisne novine”.

    Mediji su prethodnih dana pisali da će na mostarski aerodrom uskoro slijetati i s njega polijetati i avioni kompanije “Pegasus”, a kako ističe Đuzel, oni jesu u pregovorima, ali je to još uvijek daleko od realizacije.

    “Pregovaramo – da, ali da smo se dogovorili – još nismo”, kaže on.

    Osim sa Beogradom, Mostar je avio-linijama povezan sa Zagrebom, Minhenom, Rimom, Veronom i Barijem.

    I dok još nije potvrđeno da li će u Mostar doći “Pegasus”, ono što je sigurno jeste da će avioni ove kompanije letjeti iz Tuzle.

    Kako saznaju “Nezavisne novine”, ka najvećem gradu Turske iz Tuzle će uskoro početi letjeli i avioni kompanije “AJet”.

    “Dugogodišnja želja Aerodroma Tuzla i naših putnika u ovoj ovdje regiji je da imamo liniju za Istanbul, pogotovo sa nekom velikom kompanijom, da naši ljudi mogu putovati turistički ili poslovno”, ističe za “Nezavisne novine” Dževad Halilčević, direktor Međunarodnog aerodroma Tuzla.

    Kako dodaje, obim posla povećava i kompanija “Wizz Air”, međutim na pitanje da li može potvrditi pisanja medija o tome da će ova kompanija ponovo uspostaviti svoju bazu u Tuzli, Halilčević ističe da je to iz ove perspektive jako daleko.

    Komentarišući podatke o broju opsluženih putnika, Halilčević navodi da brojke jesu u padu u odnosu na prošlu godinu, koja je bila rekordna za ovaj aerodrom.

    “Međutim, one su jako slične ciframa iz 2022. i 2021. godine”, kaže on.

  • UN upozorio da se neće ispuniti cilj eliminacije gladi do 2030. godine

    UN upozorio da se neće ispuniti cilj eliminacije gladi do 2030. godine

    Organizacija za hranu i agrikulturu Ujedinjenih nacija (UN) je objavila da se svjetski cilj eliminacije gladi do 2030. godine neće ispuniti, a kao glavne razloge su naveli klimatske promjene, konflikte i ekonomske probleme.
    Prema statistici koju su iznijeli, oko 733 miliona ljudi širom svijeta ima problema s nestašicom hrane, odnosno nešto manje od 10 posto svjetske populacije.

    Problem je posebno naglašen u Africi, gdje ovaj problem ima oko 20 posto svih stanovnika ovog kontinenta.

    U krizi bi se mogla naći i Južna Amerika, gdje broj ljudi s problemom nestašice hrane, kao i u Africi, raste iz godine u godinu. Iako je mnogo urađeno na globalnom nivou da se ovaj problem riješi, UN procjenjuje da je svijet sada na nivou iz 2008. godine, u odnosu na broj gladnih.

    Ističe se i brojka od čak 2.33 milijarde ljudi na planeti koji imaju manji ili veći nivo prehrambene nesigurnosti (food insecurity, engl.), odnosno nisu sigurni iz kojeg izvora im dolazi naredni obrok.

  • Netanjahu pred oba doma američkog Kongresa: Sastajemo se na raskrsnici istorije

    Netanjahu pred oba doma američkog Kongresa: Sastajemo se na raskrsnici istorije

    Izraelski premijer Benjamin Netanjahu obratio se danas američkim kongresmenima na zajedničkom zasjedanju oba doma Kongresa.

    “Danas se sastajemo na raskrsnici istorije. Naš svijet je u nemiru. Na Bliskom istoku, iranska osovina terora suočava se sa Amerikom, Izraelom i našim arapskim prijateljima. Ovo nije sukob civilizacija. Ovo je sukob između varvarstva i civilizacije. Ovo je sukob između onih koji veličaju smrt i onih koji su posvećeni životu. Da bi sile civilizacije trijumfovale, Amerika i Izrael moraju biti zajedno”, rekao je Netanjahu koji je pre govora dobio ovacije obe stranke u Kongresu, prenosi Si-Bi-Es (CBS) njuz.

    Netenjahu je oštro kritikovan zbog visokog broja palestinskih žrtava i suočava se sa rastućim unutrašnjim i međunarodnim pritiskom da postigne sporazum sa Hamasom kako bi osigurao oslobađanje preostalih talaca u zamejnu za privremeni prekid borbi.

    Njegovi kritičari optužuju ga da produžava rat iz političkih razloga, što on poriče tvrdeći da je Izrael “aktivno angažovan u intenzivnim naporima da osigura oslobađanje preostalih talaca”.

    “Neki od tih napora upravo su u toku”, rekao je Netanjahu i obećao porodicama talaca da “neće biti miran dok svi taoci ne budu kod kuće”.

    Uoči Netenjahuovog obraćanja američkim kongresmenima, stotine demonstranata okupile su se u blizini američkog Kapitola da osude rat Izraela u Pojasu Gaze, a prema pisanju AP policija je bila primorana da upotrebi suzavac, prenosi Tanjug.

    Hiljade demonstranata su uzvikivale “Slobodna, slobodna Palestina” dok su neki pokušavali da blokiraju ulice oko kongresnog zdanja uoči Netanjahuovog govora.

    Policija Kapitol hila je objavila u na svom X nalogu da su neki demonstranti postali “nasilni” i da “nisu poslušali” naređenja da se povuku sa policijske linije.

    “Upotrebićemo suzavac protiv svih koji pokušavaju da prekrše zakon”, navodi se u saopštenju policija Kapitol hila.

  • Tramp: Bajdenovo obraćanje jedva razumljivo i jako loše

    Tramp: Bajdenovo obraćanje jedva razumljivo i jako loše

    Republikanski predsjednički kandidat, bivši predsjednik SAD Donald Tramp saopštio je da je prvo obraćanje predsjednika DŽoa Bajdena naciji nakon što je odlučio da odustane od trke za novi mandat, bilo “jedva razumljivo” i “jako loše”.

    – Govor pokvarenog DŽoa Bajdena u Ovalnoj kancelariji bio je jedva razumljiv i jako loš – ocijenio je Tramp na mreži Truth Social.

    U objavi na društvenim mrežama, republikanac je dodao da su “pokvareni DŽo” i “lažljiva Kamala (Haris)” sramota za Ameriku.

    Dok se Bajden obraćao naciji, među onima koji su gledali bio je i Tramp, koji je gledao Bajdenovo desetominutno obraćanje iz svog aviona za kampanju dok je napuštao Sjevernu Karolinu posle mitinga. Prema prvim fotografijama, Tramp je sa pažnjom slušao obraćanje, navodi Glas Amerike .

  • Bajden se obratio naciji: Prepuštam štafetu mlađim generacijama

    Bajden se obratio naciji: Prepuštam štafetu mlađim generacijama

    Predsjednik SAD DŽo Bajden obratio se naciji prvi put nakon što je odustao od trke za reizbor, podržao svoju potpredsjednicu Kamalu Haris i istakao da ”prepušta štafetu” mlađim generacijama jer smatra da je to najbolji način da ujedini američke građane.

    U govoru koji je označio kako je rekao početak završnog poglavlja pola vijeka u javnoj službi, Bajden je priznao da ujedinjenje stranke zahteva žrtvovanje ličnih ambicija.

    – Јa poštujem ovu kancelariju, ali više volim svoju zemlju. Bila je čast da služim kao vaš predsjednik. Ali odbrana demokratije je važnija od bilo koje titule. Crpim snagu i nalazim radost u radu za američki narod – rekao je Bajden.

    Iako Bajden nije pomenuo Donalda Trampa po imenu, pokušao je da napravi jasan kontrast sa bivšim predsjednikom, čija ambicija ga je dovela do pobjede na izborima na kojima nije pobijedio prije četiri godine.

    – Sjajna stvar u Americi je to što ovde kraljevi i diktatori ne vladaju. Narod radi. Istorija je u vašim rukama, ideja Amerike je u vašim rukama – poručio je Bajden.

    Prema njegovim riječima, posljednjih nedjelja mu je postalo jasno da mora da ujedini svoju stranku u ovom poduhvatu.

    – Vjerujem da su moj dosadašnji rad na mjestu predsjednika, moje vođstvo u svetu, moja vizija budućnosti Amerike zaslužili drugi mandat, ali ništa ne može stati na put spasavanju naše demokratije. To uključuje i ličnu ambiciju. Dakle, odlučio sam da je najbolji način da predam baklju novoj generaciji. To je najbolji način da ujedinimo našu naciju – rekao je Bajden.

    Govorio je i o potpredsjednici SAD Kamali Haris koja je obezbijedila dovoljnu podršku delegata da postane kandidat Demokratske stranke na predstojećim predsejdničkim izborima.

    – Ona je iskusna. Ona je sposobna. Ona mi je bila neverovatan partner i lider naše zemlje. Sada je izbor na vama, američkom narodu – dodao je Bajden.

    Bajden je izbornu godinu nazvao jednim od onih retkih trenutaka u istoriji kada “odluke koje sada donosimo određuju sudbinu naše nacije i sveta u decenijama koje dolaze”.

    – Amerikanci će morati da biraju da li žele naprijed ili nazad, između nade i mržnje, između jedinstva i podjela. Moramo da odlučimo da li još vjerujemo u poštenje, pristojnost, poštovanje, slobodu, pravdu i demokratiju – dodao je predsjednik Amerike.

    Bajden je rekao da će do kraja svog mandata 20. januara 2025. godine nastaviti da radi na okončanju rata u Gazi, vrati kući sve taoce i donese mir na Bliski istok, kao i da će nastaviti da okuplja koaliciju država oko NATO-a u cilju sprečavanju Rusije da zauzme Ukrajinu.

    On je rekao da će jačati NATO i kako je rekao, učiniti ga moćnijim i ujedinjenijim nego u bilo kom trenutku istorije tog vojnog saveza.

    Završio je obraćanje izražavajući nadu da građani SAD znaju koliko je zahvalan na privilegiji da bude njihov predsjednik. Bajdenu su se u Ovalnoj sobi pri obraćanju naciji pridružili prva dama DŽil Bajden i drugi članovi njegove porodice, uključujući njegovog sina Hantera Bajdena.

    Predsjednik SAD DŽozef Bajden odlučio je da se povuče iz trke za reizbor na predstojećim predsjedničkim izborima u SAD pošto mu je dijagnostikovan kovid.

     

  • Dodik: Imamo pravo na naš Izborni zakon, primjenjivaćemo ga od sljedeće godine

    Dodik: Imamo pravo na naš Izborni zakon, primjenjivaćemo ga od sljedeće godine

    Imamo pravo na Izborni zakon. Imamo pravo da uredimo pitanje lokalnih izbora, izbore za Narodnu skupštinu i predsjednika Republike Srpske. Mi ne sporimo da Centralna izborna komisija ima pravo da sprovodi izbore za poslanike u Predstavnički dom i za člana Predsjedništva BiH, rekao je u intervjuu za banjaluka.net predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik komentarišući odluku Ustavnog suda BiH da suspenduje Izborni zakon Republike Srpske.

    Dodik je rekao da je Ustavni sud politički sud i da donosi političke odluke.

    – Centralna izborna komisija nema ni ustavno ni bilo koje drugo pravo da sprovodi izbore u Republici Srpskoj. Čak po Izbornom zakonu BiH se kaže da CIK sprovodi izbore za poslanike u Predstavničkom domu i za člana Predsjedništva BiH i utvrđuje politike za ostale nivoe vlasti. To znači ono da izbori moraju biti demokratični, transparentni, fer, pošteni. A onda da Republička komisija sprovede izbore u skladu s tim – rekao je Dodik.

    Kako je rekao, Ustavni sud BiH na ovaj način prekraja Ustav, te da je ovu mjeru donio kako bi stvorio uslove da bi sutra Izborni zakon mogli proglasiti neustavnim.

    – Kao prvo, Ustavni sud ne funkcioniše po Ustavu BiH. Njime je predviđeno da se predsjednik i potpredsjednik Ustavnog suda biraju iz entiteta, a ne dvije strane. Dakle, i to su razvalili, oni su masovni rušioci Ustava. To je njihov problem. Mi smo odlučili da izađemo na izbore po ovom nametnutom zakonu jer ne želimo da dođemo u jednu traumatičnu situaciju – kazao je Dodik.

    Kako je istakao, situacija je takva u BiH, te da Republika Srpska čeka pravi trenutak, odnosno pobjedu Trampa kako bi se izborila za bolju poziciju.

    – Mislim da imamo dobru pozicioniranost u tom pogledu. I mi se pripremamo za vrijeme koje dolazi, kad dođe Tramp na vlast. Znamo da u naredna tri mjeseca, kada se inauguriše Tramp, moramo stići do njega. Da na njegovom stolu bude ta priča. I o tome šta se radi ovdje u vezi sa sankcijama i svim drugim. S druge strane, Evropa će sasvim drugačije izgledati. Snaga i nadmenost nekih zemalja koju pokazuju kroz Šmita će sigurno nestati. Krenuće i mirovni proces s Rusijom oko Ukrajine, to će biti jedna sasvim nova atmosfera. To će biti atmosfera dogovora i saradnje, a ne isključivosti i uslovljavanja. Prema tome, imamo niz dobrih prilika. Zato smo rekli da će naš Izborni zakon da se primjenjuje od 1. januara iduće godine – rekao je Dodik.

    Dodaje da je očekivao da će se Ustavni sud BiH ovako postaviti jer su motivisani politikom.

    – Političke odluke Ustavnog suda su uvijek opasne. I uvijek se olupaju o glavu onoga čiji je Ustavni sud BiH, a to je BiH – zaključio je Dodik.

    Predsjednik Republike Srpske u intervjuu za portal banjaluka.net komentarisao je i odnose s partnerima na nivou BiH nakon usvajanja budžeta. Kako je rekao, SNSD nastupa tako da ne dozvoljava sistemske zakone koji mijenjaju karakter BiH.

    – Budžet je godišnji dokument. Imao ga ili ne, ima načina da se finansira. Prema tome, mi ćemo te kratkoročne stvari dopuštati. Ali te sistemske stvari, u vezi s ustavnim uređenjem, ne možemo da se složimo. Јer u Sarajevu postoji jedna struktura koja želi da iskoristi veliko prisustvo međunarodnog faktora, pa čak i evropski put, da bi prigrabila veću centralizaciju BiH – rekao je Dodik.

    Naglašava da je Republika Srpska primarno za evropski put i da je tome doprinijela jer je glasala za nekoliko zakona da bi se dobio status pregovarača.

    – Ali mi smo ti koji isto kažu da je nemoguće da zemlja bude pregovarač, a da ima lažnog visokog predstavnika. Za razliku od Sarajeva koje kaže da treba imati visokog predstavnika. Mi se tu ne snalazimo. Tu se mi ne vidimo. Mi hoćemo da sjednemo i kažemo – ljudi, evo mi hoćemo da ostanemo u BiH, ali vi ne možete da računate da ćete razvlastiti Republiku Srpsku. Ali daj da napravimo šta može da bude funkcionalno – kazao je Dodik.

    Upitao je i zašto je problem da Republika Srpska bude vidljiva u evropskom procesu. Kako je rekao, mnoge evropske složene zemlje funkcionišu na taj način, te je naveo primjer Belgije, gdje na sastanke, npr. o poljoprivredi, ne dolazi savezni ministar, nego ministar neke regije.

    – Zašto se mi ne možemo dogovoriti oko toga? A zašto vi želite da imate tamo nekog ministra i da vršite centralizaciju? Tu je sva priča. Ova priča o sukobu, ratu, to je apsolutno izlišno komentarisati. Od toga nema ništa. Oni koji prijate ratom, krive nas da smo mi za rat – kaže predsjednik Srpske.

    Navodi da su u procesu povratka nadležnosti vidjeli da se svijet, nažalost, ponovo objedinio oko muslimanskih ciljeva i da bi svako istrčavanje Republike Srpske značilo dodatnu homogenizaciju i muslimana i Zapada.

    – Nismo zaboravili te ciljeve, ostavljamo ih, ali ćemo ih vratiti jednog dana kada vidimo da postoje minimalne šanse za to. Onda smo rekli da idemo u mirno razdruživanje, a oni su to proglasili pitanjem rata. A mi opet mislimo da bi trebalo da sjednemo da razgovaramo. Da kažemo da ovo ne ide, da ne funkcioniše, da je ovo teško jer neće da se vrate na izvorni Dejton – kazao je Dodik.

    Kaže da je želja da se dogovorimo, da se ne bismo tukli, radovali, bacali kamenje jedni na druge.

    – A šta drugo? Išli smo tom logikom, a oni to proglašavaju kao razlog za rat. Evo, mi smo rekli u redu, staćemo s tim. Ali mislite da to ponovo neće dobiti kao inicijativu? Naravno da ćete dobiti – kaže Dodik.

  • Stevandić: Učestalo pozivanje na Vučićevo ubistvo je priprema da se to prihvati kao nešto normalno

    Stevandić: Učestalo pozivanje na Vučićevo ubistvo je priprema da se to prihvati kao nešto normalno

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene Srpske, dr Nenad Stevandić, izjavio je da je učestalo pozivanje na ubistvo predsjednika Srbije, Aleksandra Vučića, zapravo dio pripreme za taj čin i da se narod unaprijed anestezira kako bi to prihvatio kao normalno.

    Na društvenoj mreži X, Stevandić je napisao: „Nevjerovatno kako mi imamo empatiju za druge a ne za svoje žrtve, kako se užasavamo kad prijete tuđim predsjednicima a navikavamo da je normalno kad ubistvom prijete predsjedniku Srbije. To navikavanje je uvijek deo pripreme zla a korisni idioti i plaćene hulje ga sprovode po narudžbi!“

  • Tužilaštvo odbacilo prijavu protiv Mandića zbog srpske trobojke

    Tužilaštvo odbacilo prijavu protiv Mandića zbog srpske trobojke

    Specijalno državno tužilaštvo (SDT) odbacilo je krivičnu prijavu koju su četiri opozicione stranke podnijeli protiv predsjednika Skupštine Crne Gore Andrije Mandića zbog sumnje da je isticanjem trobojke u svom kabinetu zloupotrijebio službeni položaj, objavio je Andrija Nikolić, poslanik DPS-a.

    Krivičnu prijavu protiv Mandića podnijeli su u februaru a Demokratska partija socijalista (DPS), Socijaldemokrate (SD), Hrvatska građanska inicijativa (HGI) i Demokratska unija Albanaca (DUA).

    “Specijalno državno tužilaštvo nas je obavijestilo da je odbacilo krivičnu prijavu koju su klubovi poslanika DPS-a, SD-a, DUA-e i HGI-ja podnijeli protiv Mandića zbog sumnji da je izvršio krivično djelo zloupotreba službenog položaja”, naveo je Nikolić na društvenoj mreži “Iks”.

    On je rekao da se u obrazloženju SDT-a navodi da zastava koju Mandić ističe u kabinetu nije narodna zastava jednog naroda koja je propisana zakonom strane države, već da je riječ o narodnoj zastavi Knjaževine Crne Gore.

    “Specijalno državno tužilaštvo obrazlaže da prijavljeni Mandić na taj način nije nanio štetu drugome ili teže povrijedio prava drugog, odnosno da nije izvršio diskriminaciju svih drugih crnogorskih građana koji se ne izjašnjavaju kao Srbi”, naveo je Nikolić.

    Iz Skupštine Crne Gore ranije je saopšteno da Mandić u svom kabinetu, pored državne zastave, drži i trobojku koja je državni simbol Knjaževine Crne Gore i Kraljevine Crne Gore.

  • Ambasada SAD u BiH ponovo postavila pitanje o finansijama u Srpskoj

    Ambasada SAD u BiH ponovo postavila pitanje o finansijama u Srpskoj

    Ambasada SAD u BiH ponovo se oglasila o stanju u finansijama u Republici Srpskoj.

    “Kompanije povezane s sankcionisanim pojedincima i politički moćnicima često restrukturiraju vlasništvo korporacije kako bi sakrile uključenost porodice. Ko ima koristi od ovih neprovidnih poslovnih transakcija”, naveli su iz Ambasade SAD u BiH u objavi na svom X nalogu.

    Takođe, postavili su pitanje “gdje je novac” te povezali objavu od prije nekoliko dana kada su istakli da je Vlada Republike Srpske uzela 1,1 milijardu KM na Banjalučkoj berzi.

    U videu koji je objavila Ambasada SAD, između ostalog navodi se i da je kompanija Prointer preuzela vlasništvo na Alternativnom televizijom.