Autor: INFO

  • УНА ТВ прекида рад, без посла остаје 80 радника

    УНА ТВ прекида рад, без посла остаје 80 радника

    УНА телевизија у БиХ, Хрватској, Црној Гори и Македонији прекида пословање, а гаси се и фирма UNA World Network, саопштила је данас Скупштина оснивача ове фирме.

    Истакли су да је гашење фирме посљедица мјера које је раније предузела америчка администрација и да ће без посла остати више од 80 радника.

    – УНА телевизија у БиХ се због потеза Канцеларије за контролу стране имовине при Министарству финансија САД у протеклих неколико недјеља суочила са низом економских и правних изазова. Упркос интензивним напорима да се пронађе најбоље могуће рјешење у циљу превазилажења административних препрека и опстанка ове медијске куће, новонастали услови на тржишту су се показали крајње неповољним за наставак одрживог пословања – наведено је у саопштењу.

    Даље истичу да су се наметнуте баријере показале јачим од жеље и идеје да се промовишу и истичу најљепше вриједности региона и директно су угрозиле егзистенцију запослених и њихових породица.

    – Због тога, нажалост, немамо добре вијести. Принуђени смо на ове изузетно тешке кораке. Ова одлука значи да ће више од 80 врсних професионалаца, наших вриједних и посвећених новинара, сниматеља, монтажера, другог техничког особља и стручњака из разних области, остати без посла. Исти број породица остаће без значајног финансијског дохотка, и у потпуности разумијемо озбиљност посљедица одлуке коју смо приморани да донесемо. Учинићемо све што је у нашој моћи да им помогнемо током овог тешког периода – наводи се у саопштењу.

    Даље се истиче да се УНА ТВ током три године рада окупила тим изузетних људи, врхунских стручњака којима су, кажу, обезбједили најбоље услове рада у читавом региону.

    – Бирали смо их по кредибилитету, професионалности и с увјерењем да могу на најбољи начин остварити визију и мисију наше куће. С тога желимо још једном да се захвалимо свима на лојалности и преданости, посебно свјесни огромног ентузијазма и труда који је уложен како би се креирала перспективна, модерна и квалитетна телевизија. Нажалост, ирационалне околности, санкције које су нам наметнуте без било каквих доказа и аргумената, одредиле су другачији исход – да се угаси медијски тим из снова и једна идеја помирења и промовисања позитивних вриједности. Такође, захваљујемо и нашим партнерима и клијентима на повјерењу и подршци коју су нам пружили од самог почетка рада УНА телевизије у БиХ – наведено је у саопштењу.

  • Forto: SDA blokirao Reformsku agendu i prvu tranšu jer nisu na vlasti

    Forto: SDA blokirao Reformsku agendu i prvu tranšu jer nisu na vlasti

    Predsjednik Naše stranke Edin Forto ocijenio je da je SDA iz razloga što nije na vlasti blokirala Reformsku agendu i dobijanje prve tranše za BiH od 70 miliona evra iz Plana rasta Evropske komisije za zapadni Balkan.

    Forto je naveo da je svaki premijer imao mogućnost za blokadu, ali su blokadu izvršila četiri kantonalna premijera iz SDA, čime je obustavljen ili suspendovan evropski put BiH.

    – Plan rasta je mehanizam EU koji treba približiti zapadni Balkan Evropi. Sve što je u Planu rasta u smislu projekata, reformi i političkih stvari čeka nas kada otvorimo pregovore – rekao je Forto.

    On je naveo da svaka od 110 usaglašenih mjera, a koje su juče obustavljene, čeka BiH kada otvori pregovore sa EU.

    Forto je naveo da su poslali projekte koje su smatrali bitnima, infrastrukturne, ali je neko odlučio da to nije dovoljno dobro.

    – Јedan ogroman dokument velike važnosti sa rokovima koji su jako ambiciozni za BiH, za koje je neko odlučio da nije dovoljno dobar samo zato što ne sjede u Savjetu ministara i tamo gdje su navikli – zaključio je Forto.

    On je istakao da je BiH jedina zemlja regije koja nije pristupila ovom instrumentu, kojim su za BiH predviđene dvije milijarde KM.

    Saglasnost na Reformsku agendu nisu dali Srednjobosanski, Tuzlanski, Zeničko-dobojski i Unsko-sanski kanton, zbog čega agenda nije usaglašena, o čemu će biti obaviješten i zvanični Brisel.

  • Delegacija EU: BiH još uvijek nije dostavila Evropskoj komisiji konačnu verziju Reformske agende

    Delegacija EU: BiH još uvijek nije dostavila Evropskoj komisiji konačnu verziju Reformske agende

    BiH još uvijek nije dostavila Evropskoj komisiji konačnu verziju Reformske agende, saopštila je Delegacija EU u BiH.

    Tako je da je velika vjerovatnoća da BiH neće nakon ljeta dobiti prvu bezuslovnu ratu predfinansiranja u iznosu od sedam odsto, što predstavlja propuštenu priliku za značajan iznos ranog finansiranja – navodi se u objavi na Iksu.

    Ističu da podstiču domaću vlast da bez daljih odlaganja dostave svoju reformsku agendu “kako ne bi u potpunosti propustili ovu priliku”.

    Navode da Evropska komisija nastavlja, po potrebi, da pruža podršku nadležnim organima u završetku ovog posla.

    – Prva tranša Plana rasta može se isplatiti tek nakon što se Reformska agenda dostavi i formalno međusobno usaglasi između Evropske komisije i BiH. Plan rasta je podržan novim finansijskim instrumentom, odnosno Instrumentom za reformu rasta za Zapadni Balkan, u vrijednosti do šest milijardi evra u grantovima i zajmovima za cijeli region – zaključili su.

  • Dodik: Da postoji neka moja kriminalna radnja, Amerikanci bi to već iskoristili

    Dodik: Da postoji neka moja kriminalna radnja, Amerikanci bi to već iskoristili

    Da postoji neka moja kriminalna radnja, Amerikanci bi to već iskoristili.

    Rekao je ovo za ATV predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    “Zar mislite da ne bi iskoristili da postoji neka krivičnopravna radnja, već su izmislili da ja ne poštujem odluke visokog predstavnika, koji nije legalan”, rekao je Dodik.

    Dodik je podsjetio i kako američki službenici idu i “plaše ljude po bankama”, prijeteći da će ostati bez SVIFT-a, te da su sada izloženi samovolji pojedinca.

    Prema njegovim riječima, oni koji to podržavaju su u službi takvih procesa.

    On je naveo da nema trenutka, dana, da neko nešto ne kleveće i ne podnosi prijave protiv njega.

    Dodik je istakao da je kao predsjednik Republike Srpske dobio prijavu jer je potpisao ukaz, a ne kao Milorad Dodik.

    Ukazao je da, kada se brani protiv takvih procesa, Igor Crnadak kaže da Dodik nije Republika Srpska.

    “Nikad nisam rekao da sam Republika Srpska. Nisam znao da je takav ljigavac da bi u takvim okolnostima iskoristio priliku da diskvalifikuje političkog protivnika”, rekao je Dodik.

    Komentarišući tvrdnje opozicije o novcu na računima izvan Republike Srpske, za koji tvrde da je iznesen iz Republike Srpske, Dodik je istakao da su to notorne laži.

    On je rekao da Republika Srpska nesumnjivo ima prijatelje i da su neki od tih prijatelja rekli ”mi želimo da vam pomognemo, vi možete to da dobijete od nas”.

    „Mi smo onda pokušali da vidimo kako to možemo da transferišemo pa smo našili na te bedeme koje je napravila američka Ambasada i Amerikanci. danas tražimo način kako bi te transfere mogli da napravimo. Tu se radi o podršci koju možemo da dobijemo, razumljivo je da ja ne mogu da govorim o detaljima. Ali ovi špekulanti će nastaviti i dalje da pričaju o tome“, rekao je Dodik.

     

    Nesumnjivo je da Srpska ima dobre odnose sa nizom zemalja, i ne samo sa Srbijom i Mađarskom, već i sa Azerbejdžanom, Rusijom, Kinom i nekim drugim zemljama s kojima ćemo da se vidimo, istakao je predsjednik Republike Srpske.

    „Naravno da mi sa predstavnicima tih zemalja pričamo o tome da mi imamo problema, da su naši problemi i te prirode, to je za njih nikakav novac jer se radi o velikim ekonomijama i velikim državama: oni su spremni da se pomogne ali ovakve konstelacije, u kojima se dominacija SAD pokazuje i na taj način, oni stalno pričaju o nekom malignom uticaju Rusije i Kine i da su organizovali čitav spektar podzemnih metoda kako bi se borili protiv toga, a usput su oni u svakom segmentu društva“, rekao je Dodik.

    On kaže da se ponovo pravi loša slika o njemu pred izbore, da ga po 25. put ponovo prave kriminalcem i na toj temi će ustrajavati.

    „S druge strane, kako da dignite taj neki novac i da ga negdje odneste, i kako mislite da možete negdje da ga odneste. Dakle to je jedna notorna laž , to je izmišljeno, toga nema i ne dešava se“, poručio je Dodik.

    „Naravno da mi sa predstavnicima tih zemalja pričamo o tome da mi imamo problema, da su naši problemi i te prirode, to je za njih nikakav novac jer se radi o velikim ekonomijama i velikim državama: oni su spremni da se pomogne ali ovakve konstelacije, u kojima se dominacija SAD pokazuje i na taj način, oni stalno pričaju o nekom malignom uticaju Rusije i Kine i da su organizovali čitav spektar podzemnih metoda kako bi se borili protiv toga, a usput su oni u svakom segmentu društva“, rekao je Dodik.

    On kaže da se ponovo pravi loša slika o njemu pred izbore, da ga po 25. put ponovo prave kriminalcem i na toj temi će ustrajavati.

    „S druge strane, kako da dignite taj neki novac i da ga negdje odneste, i kako mislite da možete negdje da ga odneste. Dakle to je jedna notorna laž , to je izmišljeno, toga nema i ne dešava se“, poručio je Dodik.

  • Dodik o Stanivukovićevoj kandidaturi

    Dodik o Stanivukovićevoj kandidaturi

    Lider SNSD-a Milorad Dodik rekao je da on i partija koju predvodi podržavaju kandidaturu Nikole Šobota za gradonačelnika Banjaluke jer je čovjek čije su sve reference ozbiljne i voli ovaj grad.

    “Mislim da Draško Stanivuković ne očekuje da ga ja podržim, pa tako ne može ni biti moj kandidat za gradonačelnika”, rekao je Dodik.

    Dodik je istakao da je Šobot najbolja moguća ponuda kandidata za gradonačelnika Banjaluke, kardiohirurg, čovjek koji je pokazao da je ne samo stručnjak za operacije na otvorenom srcu, već je pokazao i sposobnost da organizuje kardiohirurgiju u Banjaluci koja nikada nije postojala.

    Prema njegovim riječima, Šobot, koji nije član SNSD-a, je kandidat koji zavređuje pažnju i koji je po anketama pokazao da već dobro stoji i sa pobjedničkom aspiracijom.

    “Učiniću sve da pozovem građane Banjaluke da glasaju za Šobota. Mislim da Šobot ne zaslužuje nikakvu prljavu političku kampanju, jer su njegove sve reference ozbiljne i voli Banjaluku”, istakao je Dodik za ATV.

    Dodik je rekao da je ponosan na činjenicu da je na kardiohirurgiji pod rukovodstvom Šobota do sada izvedeno 500 operacija bez smrtnog ishoda.

    On je naveo da gradonačelnik Banjaluke Stanivuković pokazuje energiju, ali da to nije samo dovoljno za uspješnu realizaciju mnogih projekata, jer mora postojati jedan uređen sistem i uloga gradonačelnika je da sprovodi skupštinske odluke.

    “Ova dosadašnja atmosfera je bila atmosfera sukoba gradonačelnika i Skupštine grada, i to nije imalo dobre efekte za grad Banjaluku”, zaključio je Dodik.

  • Šolc će se ponovo kandidovati za njemačkog kancelara

    Šolc će se ponovo kandidovati za njemačkog kancelara

    Njemački kancelar Olaf Šolc najavio je da se namjerava kandidovati za ponovni izbor sljedeće godine uprkos slaboj podršci u javnosti, prenosi “Politico”.

    “SPD je vrlo ujedinjena stranka. Svi smo odlučni zajedno voditi kampanju na sljedećim izborima i pobijediti. I ponovo ću se kandidovati da postanem kancelar”, rekao je juče čelnik Socijaldemokratske stranke (SPD).

    Ipak, Šolcov rejting na vrlo je niskim granama, a SPD je pretrpio težak poraz na evropskim izborima. U anketama stoje lošije i od radikalno desnog AfD-a i od glavnih konkurenata, demohrišćana iz CDU-a.

    Glasači u Njemačkoj su na EU izborima zadali ozbiljan udarac vladajućoj koaliciji, sastavljenoj od Šolcovog SPD-a, Zelenih i liberala. Bio je to najveći poraz SPD-a na nacionalnim izborima u više od vijeka.

    Najveća opoziciona snaga u zemlji, savez Hrišćansko-demokratske unije (CDU) i Hrišćansko-socijalne unije (CSU) pobijedili su na izborima s oko 31 odsto glasova, dok je krajnje desna Alternativa za Njemačku (AfD) bila druga s oko 17 odsto.

    U nedavnoj anketi sprovedenoj među njemačkim zakonodavcima i izvršnim direktorima u zemlji koju je sproveo Institut Allensbach, 64 odsto ispitanika dalo je prednost Fridrihu Mercu iz CDU-a, za kojeg se očekuje da će sljedeće godine postati glavni Šolcov protivkandidat, kao sljedećem njemačkom kancelaru, prenosi “Index”.

  • Knežević: Izgleda da su ustaše i nacisti pobijedili, a mi izgubili

    Knežević: Izgleda da su ustaše i nacisti pobijedili, a mi izgubili

    Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević reagovao je na notu Hrvatske kojom su Andrija Mandić, Aleksa Bečić i on proglašeni nepoželjnima nakon izglasavanja Rezolucije o genocidu u Јasenovcu u Skupštini Crne Gore, porukom da “izgleda da su ustaše i nacisti pobijedili”.

    – Znači moj djed Milan, po kome nosim ime zalud je poginuo na Đurđevdan 1945. oslobađajući Karlovac od ustaša i nacista. Izgleda su oni pobijedili, a mi izgubili – napisao je Knežević na društvenim mrežama.

    U post skriptumu, Knežević je u svom maniru dodao: “Ubiće me žena, propade nam rezervacija za Rovinj”.

    Hrvatsko Ministarstvo spoljnih poslova uručilo je danas notu Ambasadi Crne Gore u Zagrebu kojom se Kneževiću, predsjedniku Skupštine Crne Gore Andriji Mandiću i potpredsjedniku crnogorske Vlade Aleksi Bečiću zabranjuje ulazak u Hrvatsku.

    Do ove zabrane je došlo nakon što je u Skupštini Crne Gore nedavno usvojena Rezolucija o genocidu u sistemu logora Јasenovac, Dahau i Mauthauzen.

    Inače, pojedini poslanici u hrvatskom saboru tražili su da se svi poslanici crnogorskog parlamenta, koji su glasali za pomenutu rezoluciju, proglase nepoželjnima u Hrvatskoj.

  • Višković: Ponovno oglašavanje Ambasade SAD u BiH je urušavanje ugleda nosilaca vlasti u Srpskoj

    Višković: Ponovno oglašavanje Ambasade SAD u BiH je urušavanje ugleda nosilaca vlasti u Srpskoj

    Ponovno oglašavanje Ambasade SAD-a u BiH na mreži Iks je dodatna potvrda onoga o čemu već govorimo, a to je konstantno medijsko spinovanje i urušavanje ugleda nosilaca vlasti u Republici Srpskoj, izjavio je premijer Srpske Radovan Višković.

    Višković je naglasio da se “postavlja pitanje koja je to uloga jedne ambasade u nekoj zemlji, pa makar to bila i BiH, a odgovor je i više nego jasan – sve suprotno od onoga što čini ambasada SAD-a u BiH”.

    – Zaista ovakvi medijski spinovi pomenute ambasade nisu ništa drugo već nasilan pokušaj kreiranja loše slike u javnosti koja se odnosi na finasijsku stabilnost Srpske i njeno političko rukovodstvo. U potpunosti razumijem napore službenika Ambasade SAD-a u BiH jer imaju složen zadatak da se lažima bore protiv činjenica i svijesti naroda koja je i više nego sposobna da razumije šta je stvarno stanje, a šta medijski spinovi i zapadni sistem propagande zasnovan na lažima. Nije im lako, ni u profesionalnom, ni u moralnom smislu – poručio je Višković.

    Višković je istakao da je “važno napomenuti da sve pomenute pojedinosti koje su javno iznošene u javnosti od strane rukovodstva Srpske, a tiču se finansijske stabilnosti Srpske javno su dostupne i nalaze se na sajtovima Vlade Srpske i Narodne skupštine Srpske, te su dostupne, transparentne i provjerljive”.

    – Takođe, pokušaji blokade finansijskih tokova od strane SAD-a nisu ništa drugo već gruba demonstracija sile u vidu određenog monopola na finansijskom tržištu, što se u krajnjem slučaju reflektuje i dovodi do ugrožavanja osnovnih ljudskih prava – poručio je Višković.

    Podsjetimo, Američka ambasada u BiH uputila je novu kritiku vlastima u Republici Srpskoj, i ponovo se zapitali “gdje je novac koji Srpska posuđuje.”

  • Dodik: Saracin mi je rekao da zna da će Republika Srpska jednog dana biti nezavisna

    Dodik: Saracin mi je rekao da zna da će Republika Srpska jednog dana biti nezavisna

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da stranci razmišljaju o tome da će Republika Srpska biti nezavisna država, navodeći da mu je takvu stvar rekao i specijalni izaslanik njemačke vlade za Balkan Manuel Saracin.

    Saracin mi je na sastanku veoma ozbiljno rekao da zna da će Republika Srpska jednog dana biti nezavisna država, ali da je njegova uloga da nam zagorča život do toga – rekao je Dodik za ATV.

    Dodik je naveo da su ga stranci prepoznali kao sinonim ozbiljne politike koja istrajava i ne mijenja se u svom suštinskom cilju.

    – Suštinski cilj je – dajte nam Dejtonski sporazum u onome što je naše pravo i obaveza. Ako nam to ne date, onda je sasvim logično da se mi branimo od svega toga, a naša odbrana je – dajte nam onda miran razlaz jer mi ne želimo da trpimo vašu diktaturu i ne želimo tu vašu centralnu, unitarnu Bosnu – rekao je Dodik.

    Dodik je rekao da stranci žele da unište Dejtonski sporazum i otmu imovinu Republike Srpske.

    – Zato i opozicija skače, jer treba obezbijediti da se imovina prebaci na Sarajevo i da Sarajevo odlučuje gdje će kome dati pravo da eksploatiše rude – naveo je Dodik.

    On je dodao da su napadi na Republiku Srpsku prisutni i zbog bogatstva njene zemlje.

    – Mi šta god uradimo sada odmah skače Ustavni sud BiH i to kao navodno poništava – rekao je Dodik, dodajući da su svakodnevno prisutne opstrukcije razvoja Srpske.

  • Mandić, Knežević i Bečić proglašeni nepoželjnima u Hrvatskoj

    Mandić, Knežević i Bečić proglašeni nepoželjnima u Hrvatskoj

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić proglašen je nepoželjnom osobom u Hrvatskoj.

    Notu Ambasadi Crne Gore u Hrvatskoj uputilo je Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova Hrvatske.

    Pored Mandića, nepoželjnima su proglašeni i poslanik i lider DNP Milan Knežević, potpredsjednik Vlade Crne Gore i lider Demokratske Aleksa Bečić, saopšteno je iz hrvatskog MVEP.

    U obrazloženju stoji da su oni nepoželjni u Hrvatskoj zbog sistemskog djelovanja na narušavanju dobrosusjedskih odnosa i kontinuiranog zloupotrebljavanja Hrvatske u unutrašnje političke svrhe.