Kategorija: Vijesti

  • Načelnik Bratunca zaradio krivičnu prijavu zbog fotografija žrtava rata

    Načelnik Bratunca zaradio krivičnu prijavu zbog fotografija žrtava rata

    Tužilaštvo Republike Srpske podnijelo je krivičnu prijavu protiv Srđana Rankića, načelnika opštine Bratunac, zbog postavljanjem fotografija ubijene srpske djece, civila i vojnika tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata 1992-95, duž regionalnog puta Bratunac-Potočari.

    Rankić se ovim povodom oglasio na Facebooku i podsjetio da je tokom rata u Srednjem Podrinju i Birču ubijeno 3.267 Srba i za te zločine do danas niko nije odgovarao.

    “Ove godine je 2. jula u Bratuncu obilježeno 30 godina od stradanja srpskog naroda i kao predsjednik Organizacionog odbora za obilježavanje stradanja Srba uputio sam pozive svim relevantnim domaćim i međunarodnim predstavnicima vlasti, te ambasadama stranih država u BiH, kako bi prisustvovali pomenu”, naveo je Rankić na Facebooku.

    Istakao je da se osim predstavnika ambasada Srbije i Rusije, niko drugi nije odazvao tom pozivu.

    “Želeći da međunarodnoj javnosti skrenemo pažnju na srpske žrtve, i da za zločine nad njima još nema adekvatne kazne, pomogao sam porodicama poginulih i nestalih Srba, da duž puta koji vodi od Bratunca ka Srebrenici postave fotografije nastradalih Srba. To je bio jedini način da predstavnicima međunarodne zajednice, koji su prisustvovali komemorativnom skupu u Potočarima 11. jula, pokažemo lica stradalih Srba, nevine djece i civila od kojih oni već 30 godina okreću glavu”, naveo je načelnik Bratunca.

    Ono što ga je posebno uvrijedilo, kao čovjeka, a i člana porodice koja je u proteklom ratu izgubila 86 članova srodnika, kaže Rankić, jeste činjenica da Tužilaštvo Republike Srpske podiže optužnicu protiv njega za javno izazivanje i podsticanje nasilja i mržnje.

    “Neprestano čitam ovu optužnicu i postavljam sebi ista pitanja: ‘Kako je moguće da me institucije Republike Srpske optužuju za ovo? Da li je moguće da su naše srpske žrtve javna uvreda i za koga? Da li su njihovi nevino dati životi čin mržnje prema nekome? I prema kome?”, istakao je Rankić i dodao:

    “Nemojte da se čudite, draga moja braćo, što nas Međunarodni sudovi i Sud BiH osuđuju za sve i svašta, kada institucije Republike Srpske ovako postupaju. Velika se hajka podigla na mene, Srđana Rankića, načelnika opštine Bratunac, jer sam izgleda progovorio o stvarima o kojima se mora ćutati, jer sam prekinuo dugogodišnji lanac saradnje između srpskih izdajnika i lažnih srpskih patriota udruženih sa dojučerašnjim neprijateljima Republike Srpske.”

    Istakao je da nije nikakvo čudo što su njegov opoziv pokrenuli udruženi zajedno sa SDA i Ramizom Salkićem.

    “Nikada ti ljudi nisu ni brinuli o svom narodu i njegovim žrtvama. Sve je to bila politika, ja tebi – ti meni”, naveo je Rankić dodajući da neće odstupiti ni milimetra od svojih principa i da neće ustuknuti pred ovakvim optužbama.

  • “Odluka o prodaji potraživanja ‘Birča’ u skladu sa zakonom”

    “Odluka o prodaji potraživanja ‘Birča’ u skladu sa zakonom”

    Vlada Republike Srpske konstatovala je da je njihova odluka o prodaji državnih potraživanja u FG “Birač” donijeta u skladu sa zakonom ali i uz mišljenje Pravobranilaštva Republike Srpske.

    “Ovim zaključkom, Vlada Republike Srpske je obezbijedila adekvatan pristup svim samoinicijativnim ponudama za otkup potraživanja republičkih institucija u stečajnom postupku nad imovinom privrednog društva “Birač” a.d. Zvornik, a produženjem roka data je mogućnost da i drugi zainteresovani dostave svoje ponude” saopštili su iz Vlade RS.

    Ističu da su oni na prijedlog Ministarstva finansija, učinili sve da obezbijede naplatu potraživanja, u apsolutnom iznosu.

    “Poznato je da u stečajnom postupku naplata potraživanja dostizala eventualno sedam odsto, a Vlada Republike Srpske želi da naplati svoja potraživanja u apsolutnom iznosu. Prodajom potraživanja, Ministarstvo finansija i Vlada Republike Srpske stvaraju mogućnost da se, dijelom naplaćenih sredstava, obezbijedi potpuna isplata penzija zaposlenima u ‘Birču’, što nije bilo moguće jer porezi i doprinosi nisu bili uplaćivani, kao i da se u cjelosti izmire potraživanja prema republičkim institucijama” navodi se u saopštenju..

    Vlada Republike Srpske ovim zaključkom željela je da obezbijedi kvalitetno, transparentno i efikasno poslovanje, sigurna primanja zaposlenih, kao i ukupan napredak privrednih subjekata.

    Ističu da su upoznati sa zahtjevima Sindikata metalske industrije i rudarstva Republike Srpske, te će sa posebnom pažnjom razmotriti ove zahtjeve i obaviti razgovor sa predstavnicima ovog sindikata.

  • Prodajom će biti izmirene sve obaveze “Alumine”, prava radnika nisu ugrožena

    Prodajom će biti izmirene sve obaveze “Alumine”, prava radnika nisu ugrožena

    Grupa radnika zvorničke kompanije „Alumina“ protestovala je danas zbog odluke Vlade Republike Srpske da proda državna potraživanja u stečajnoj masi fabrike glinice „Birač“ kompaniji „Pavgord“, ne želeći da razgovara sa nadležnima o ovoj odluci.

    Sa druge strane, vlast, ali i kompanija “Pavgord” tvrde da je ova odluka dobra, te da prava radnika nisu ugrožena, kao ni samo poslovanje “Alumine”.

    Naime, Vlada Republike Srpske donijela je juče odluku da za 43 miliona KM proda državna potraživanja od Fabrike glinice “Birač” u stečaju preduzeću „Pavgord“ iz Foče.

    Ovom odlukom, kaže ministar finansija Zora Vidović biće izmirene sve obaveze koje ovo preduzeće ima prema republičkim institucijama, ali i prema radnicima.

    „Time će, između ostalog, u potpunosti biti izmirene sve obaveze Birča prema republičkim institucijama i preduzećima, uključujući i povezivanje penzionog staža za zaposlene u Birču“, navodi Vidović.

    Današnjem skupu pridružio se i gradonačelnik Zvornika Zoran Stevanović koji kaže da danima pokušava da stupi u kontakt sa Sindikatom „Alumine“ kako bi razgovarao i objasnio o čemu se radi. Želio je da vidi koji su to njihovi problemi i kako da se riješe.

    Tvrdi da nije rješenje izaći ovako na ulicu i tražiti neka prava, već treba pogledati sve i vidjeti kako stoje stvari, pa i ako nešto ne valja, popraviti.

    „Treba spustiti tenzije, da treba razgovarati, sačuvat radna mjesta i proizvodnju, ali i poziciju kompanije ‘Alumina’ na svjetskom tržištu. Ne dozvolite sebi da budete izmanipulisani, vi ste favoriti za svoja prava. Ne dajte sebe, svoje plate i svoje pozicije. Od 1.500 radnika, 800 su moji prijatelji i komšije. Nikad ne bih dozvolio i neću dozvoliti da se nekome od njih nešto desi “, kaže Stevanović.

    On dodaje da se današnjem skupu pridružio isključivo kako bi na neki način razgovarao sa rdnicima, te da bi spriječio da ovo dobije političku pozadinu s obzirom da su neki opozicioni političari najavili da će doći.

    Iz kompanije „Pavgord“ tvrde da oni nisu došli tu kako bi rušili „Aluminu“, već su tu kako bi je unaprijedili, povećali proizvodnju, obezbjedili nova radna mjesta ali i bolje uslove za rad.

  • Mitrović obećava: Na dobrom putu da se riješi problem trase kroz Brčko

    Mitrović obećava: Na dobrom putu da se riješi problem trase kroz Brčko

    Ministar transporta i komunikacija u Savjetu ministara Vojin Mitrović izjavio je danas u Banjaluci da trenutno postoje određeni problemi kada je riječ o auto-putu Beograd-Sarajevo, a odnosi se na trasu koja prolazi kroz Brčko, ali i da su na dobrom putu da taj problem uskoro bude riješen.
    “Razgovarao sam sa direktorom /Autoputeva Republike Srpske Slobodanom/ Stanarevićem i sa direktorom Autocesta Federacije BiH /Elmedinom/ Voloderom, na dobrom smo putu da riješimo taj problem jer je Republika Srpska riješila trasu auto-puta koja ide od Rače, preko Bijeljine, Brčkog do Vukosavlja”, rekao je Mitrović novinarima u Banjaluci.

    Srbija već gradi auto-put od Kuzmina do Rače, a most preko rijeke Save je završen.

    On očekuje da u narednom periodu bude raspisan konkurs za izvođača radova za izgradnju mosta koji povezuje Hum i Šćepan Polje.

  • U NSRS stigla odluka Šmita, odgovorili mu da je podlegao pritisku sarajevske ulice

    U NSRS stigla odluka Šmita, odgovorili mu da je podlegao pritisku sarajevske ulice

    U kabinet predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljka Ćubrilovića juče je dostavljena odluka Kristijana Šmita o tehničkim izmjenama Izbornog zakona.

    Ćubrilović je podsjetio da su za Narodnu skupštinu Republike Srpske obavezujući akti koje ona donosi kao najvažniji zakonodavni organ vlasti Republike Srpske.

    U skladu sa tom odlukom, ističe kako je za zastupnike obavezujući Zaključak NSRS-a od 10. marta 2022. godine u vezi Ocjene rada visokog predstavnika, primjene Aneksa 10 Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH u periodu razgovora o imenovanju novog visokog predstavnika.

    “NSRS smatra da je provedba civilnog dijela mirovnog sporazuma odavno postugnuta, a da su prisustvo i aktivnosti Kancelarije visokog predstavnika već duži niz godina ozbiljan teret napretku BiH i nespojivi sa pojmom Ustava BiH, te predstavljaju prepreku na njenom putu ka evropskim integracijama. Nakon 25 godina mira u BiH, krajnje je vrijeme da OHR bude zatvoren i da odgovornost za budućnost i funkcionisanje BiH postane isključivo pravo i nadležnost naroda u BIH u njihovih političkih predstavnika, bez stranog uplitanja ili druge vrste ugrožavanja demokratskih procesa i mehanizama propisanih Ustavom BiH”, navedeno je u odluci.

    Ćubrilović je podsjetio da NSRS smatra da je neophodno da domaće institucije preuzmu odgovornost za funkcioniranje BiH i da su neprihvatljivi, nedemokratski i necivilizirani postupci da “stranac nameće zakonska rješenja za BiH”.

    “Naglašavamo da je potpuno neprihvatljiva činjenica da neko ko pretenduje da bude međunarodni predstavnik podliježe pritisku sarajevske ulice i bošnjačkih političara, a ne uvažava stav legalnog i legitimnog demokratskog organa kao što je NSRS”, dio je pisma upućenog Šmitu.

    NSRS i dalje je opredijeljena za demokratizaciju društva i zalaže se za potpunu “suverenost BiH i njenih entiteta”, ali bez prisustva visokog predstavnika i stranih sudija u Ustavnom sudu BiH, “a što je nedopustivi presedan koji obesmišljava svaki pokušaj normalizacije odnosa, vladavine prava i procesa evropskih integracija”.

  • Komemoracija zvjerski ubijenim Srbima u Glinskoj crkvi

    Komemoracija zvjerski ubijenim Srbima u Glinskoj crkvi

    U Glini će danas biti održana komemoracija Srbima nad kojima su ustaše izvršile masakr u Glinskoj crkvi 1941. godine, a pomen stradalima služiće Njegovo preosveštenstvo episkop gornjokarlovački Gerasim.

    Iz Srpskog narodnog vijeća najavljeno je da će komemoracija žrtvama jednog od najvećih ustaških zločina počinjenog u ljeto 1941. u pravoslavnom hramu Rođenja Presvete Bogorodice biti održana u 19 časova.

    Komemoracija će biti održana u znak sjećanja na sve izgubljene živote u genocidnoj kampanji na mjestu nekadašnje bogomolje, na kojem je u znak sjećanja 1969. godine podignut Spomen-dom koji je u pokušaju brisanja sjećanja 1995. godine preimenovan u Hrvatski dom, naveli su iz SNV-a.

    Glina i njena okolina spadaju među najveća gubilišta Srba u bivšoj Јugoslaviji u Drugom svjetskom ratu.

    Na gubilištima Gline ubijani su Srbi iz Banije i Korduna (mnogi iz srezova Glina i Vrginmost) koji su hvatani prilikom masovnih potjera ili njihovih pojedinačnih dolazaka u Glinu, zatim Srbi iz Srema, Slavonije i BiH , kao i Јevreji, koji su dovođeni na suđenje u Pokretni prijeki sud.

    Posebnu težinu tih zločina čini pokolj Srba u Srpskoj

  • Danas svečanost povodom završetka izgradnje mosta na Savi kod Gradiške

    Izgradnja mosta preko rijeke Save kod Gradiške danas će biti svečano ozvaničena u prisustvu velikog broja zvanica iz političkog, kulturnog i javnog života BiH, Hrvatske i EU.

    Ceremonija svečanog ozvaničenja završetka radova zakazana je za 19.00 sati.

    Izjave za medije ministra komunikacija i transporta u Vijeću ministara BiH Vojina Mitrovića i vršioca dužnosti direktora preduzeća “Autoputevi Republike Srpske” Slobodana Stanarevića planirane su u 13.00 sati u Banjaluci.

    Svečanosti će prisustvovati predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović, ministar uprave i lokalne samouprave RS Senka Jujić, ministar saobraćaja i veza Republike Srpske Nedeljko Ćorić.

    Izjave za novinare planirane su u 19.45 sati.

    Izgradnja mosta počela je u septembru 2019. godine, a završena je krajem maja ove godine.

    Procijenjena vrijednost gradnje mosta na rijeci Savi iznosi 19,54 miliona evra, a za ovaj projekat odobren je i grant Evropske komisije putem Investicionog okvira za zapadni Balkan u iznosu od 6,8 miliona evra.

  • Banjalučki aerodrom za pola godine imao 126 hiljada putnika

    Banjalučki aerodrom za pola godine imao 126 hiljada putnika

    Aerodromi širom bivše Jugoslavije prevezli su 8.571.957 putnika tokom prve polovine godine.
    Beogradski aerodrom Nikola Tesla sa 2,14 miliona putnika zadržao je poziciju najprometnijeg, svrstavajući se među osamdeset najboljih na kontinentu, a slijede ga Priština sa 1,32 i Zagreb sa 1,29 miliona putnika, piše exyuaviation.

    Ljubljana, Tivat i Mostar su aerodromi sa najsporijim oporavkom. Među njima, Ljubljana je imala 44,6 odsto nivoa saobraćaja prije virusa korona, Tivat 44,9 odsto i Mostar samo 15,4 odsto. Ljubljana se i dalje suočava sa posljedicama bankrota Adria Airvaisa, dok Tivat teško pogođen tekućim sukobom u Ukrajini i evropskom geopolitikom, gubi turiste iz Rusije, Ukrajine i Bjelorusije. Mostar više nema redovnih letova nakon povlačenja Eurovingsa. Zapaženije čarter operacije su počele da se vide tek u julu.

    Među aerodromima u BiH najprometniji je bio sarajevski sa 559.455 putnika, a slijede Tuzla sa 182.680 i Banjaluka sa 126.577 te Mostar sa više nego skromnih 1307 putnika.

    Tokom juna, brojni aerodromi u bivšoj Jugoslaviji zabilježili su mjesečni promet blizu nivoa saobraćaja prije kovida. Prošlog mjeseca su Bosna i Hercegovina, KiM, Albanija, Grčka i Jermenija bile jedina tržišta na kontinentu čiji su brojevi premašili one prije globalne zdravstvene krize, dok su Makedonija, Srbija i Turska bile blizu postizanja pariteta.

    Beograd i Split su se rangirali među 100 najboljih aerodroma na kontinentu tokom juna, na 78. i 92. poziciji, a blizu su Dubrovnik, Zagreb i Priština. Zadar je u junu pretekao Sarajevo, Podgoricu i Ljubljanu, podstaknut izuzetnim rastom Ryanairovih letova.

  • Savjet ministara podržao projekat Medicinsкog kompleksa u Banjaluci, slijede pregovori sa EIB

    Savjet ministara podržao projekat Medicinsкog kompleksa u Banjaluci, slijede pregovori sa EIB

    Savjet ministara BiH je na današnjoj sjednici usvojio Inicijativu Ministarstva finansija i trezora i imenovao delegaciju za vođenje pregovora radi zaključivanja Ugovora o finansiranju između BiH i Republike Srpske i Evropske investicione banke za Projekat medicinskog kompleksa Banjaluka

    Cilj Projekta je proširenje i unapređenje infrastrukture Medicinskog kompleksa na Paprikovcu u Banjaluci. Sastoji se od Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske, Fakulteta medicine i zdravstvene njege Univerziteta u Banjaluci i Centra za obrazovanje i istraživanje.

    „Projekat podržava prvu fazu dugoročnog plana infrastrukturnog razvoja ovog kompleksa za pružanja visokokvalitetne zdravstvene njege i usluga medicinskog obrazovanja za potrebe građana“, saopšteno je iz Savjeta ministara.

    Iznos predloženog spoljnog duga je 75 miliona evra s rokom otplate od 25 godina, uključujući šest godina grejs perioda i alokacijom na Republiku Srpsku.

    Planirano je da projekat bude implementiran do kraja 2024. godine.

    Nakon završenih pregovora Ministarstvo finansija i trezora će Savjetu ministara BiH dostaviti prijedlog za zaključivanje ovog ugovora u skladu sa Zakonom o zaduživanju, dugu i garancijama BiH.

  • Sanacija klinika na UKC RS u roku od 60 dana

    Direktor Univerzitetsko-kliničkog centra Republike Srpske iz Banjaluke Vlado Đajić održao je danas press konferenciju na temu sanacije objekata, odnosno, Klinika za ginekologiju i akušerstvo, Infektivne klinike i Klinike za pedijatriju, koja je u vrijednosti od 2 miliona i 600 KM.

    “Sve što smo do sada rekli, to smo i uradili, tako je i sa ovom zgradom ginekologije, pedijatrije i infektivne klinije, sanacija je u toku. Radovi na ginekologiji su počeli na četvrtom spratu i sada se spuštamo na niže etaže”, kaže Đajić

    On dodaje da je prioritet rekonstrukcija i izgradnja novih objekata, te nabavka nove opreme.

    “Imamo najsavremiju opremu, kao što imaju prestižni centri, kao i stručnjake koji su najbolji na ovim prostorima. Prioritet je edukacija naših ljekara, što se dešava u zemljama regije i Evrope”, dodaje direktor UKC-a RS

    Najavljuje i da će se raditi na osposobljavanju prostorija za vantjelesnu oplodnju.

    “Očekujemo to uskoro, imamo tri ljekara koja su specijalizovana za tu oblast”, poručio je Đajić

    Rok za završetak svih radova je 60 dana.