Kategorija: Vijesti

  • Kompenzacione liste predate CIK-u: Većina partija u Srpskoj ne želi otkriti imena

    Kompenzacione liste predate CIK-u: Većina partija u Srpskoj ne želi otkriti imena

    Rok za podnošenje kandidatskih lista za kompenzacione mandate za opšte izbore istekao je juče, ali u većini parlamentarnih političkih partija u Srpskoj ne žele da otkrivaju čija su imena na tim spiskovima koji su dostavljeni na adresu Centralne izborne komisije (CIK) BiH.
    Kompenzacione liste u svakom izbornom ciklusu predstavljaju zanimljiv dio cijele izborne priče jer se na njima nalazi određen broj kandidata sa redovnih lista, ali im je na taj način, pod uslovom da stranka osvoji dobar rezultat, a oni ne osvoje direktan mandat voljom birača, otvoren put da na taj način postanu poslanici na nivou BiH ili u Srpskoj.

    Nerijetko i ove liste predvode isti stranački aduti kojima su povjerena i prva mjesta na redovnim kandidatskim listama, a sve kako bi se dodatno obezbijedili da, ako ne dobiju dovoljno glasova za mandat na izborima, imaju veće šanse da postanu parlamentarci bez obzira na broj glasova.

    U ranijim izbornim ciklusima su evidentirani primjeri da su i lideri političkih stranaka koji su predvodili redovne kandidatske liste bili i na prvim mjestima za kompenzacione mandate. Izbornim zakonom BiH je definisano da se kompenzacioni mandat, koji na izborima osvoji stranka ili koalicija, raspodjeljuje “jedan po jedan” neizabranim kandidatima na kandidatskoj listi stranke ili koalicije za kompenzacione mandate.

    Po isteku roka za predaju tih lista, koje bi zajedno sa ostalima trebalo da budu objavljene u službenim glasnicima i sredstvima informisanja do 18. avgusta, rijetki su saopštili za koga su namijenili kompenzacione brojeve.

    Za razliku od SNSD-a, PDP-a i drugih partija, iz DNS-a je nakon predaje kompenzacione liste CIK-u saopšteno da je prvi na toj listi za Narodnu skupštinu RS Dragan Brdar, predsjednik Regionalnog odbora Prijedor i Opštinskog odbora DNS-a u Kozarskoj Dubici. Nosilac kompenzacione liste za Parlament BiH je aktuelni narodni poslanik Aleksandar Glavaš, dok je, kako saznaje “Glas”, kompenzacija vjetar u leđa i kadru Ujedinjene Srpske Milanu Petkoviću koji je trenutno zamjenik predsjednika NSRS. Srđan Ostojić, izborni analitičar u koaliciji “Pod lupom” koja prati izbore u BiH, za “Glas Srpske” kaže da u svakom izbornom procesu postoji pomalo nelogična situacija jer u većini slučajeva javnost ne zna ko je na kompenzacionim listama.

    “Posebno specifična situacija je zabilježena na opštim izborima 2018, kada su članovi jedne partije bili na kompenzacionim listama drugih partija. Tako da, više-manje, političke partije koriste to i za vraćanje usluga svojim članovima nudeći im takoreći sigurno mjesto”, smatra Ostojić.

    Gledano sa strane demokratije, dodao je, ovo je problem, jer građani nemaju mogućnost da sve svoje predstavnike u parlamentima izaberu direktno na izborima.

    “Stranke prave svoje liste po kojima kasnije prioritetno biraju osobe koje će ući u parlament. Činjenica je da je gotovo četvrtina poslanika u Narodnoj skupštini RS došla tim putem, a znamo i da se neke političke partije zalažu za zatvaranje lista da bi oni mogli da budu ti koji će, iz svojih redova, posložiti ko će biti u poslaničkim klupama. Jedan od načina na koji trenutno mogu to da urade je kompenzaciona lista na koju prioritetno stavljaju one koje oni žele primarno na poziciji poslanika”, zaključio je Ostojić. Opšti izbori u BiH raspisani su za 2. oktobar ove godine.

    Kandidati
    Mandat u Predstavničkom domu Parlamenta BiH prije četiri godine iz Srpske putem kompenzacije obezbijedili su lider Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić, SNSD-ova Snježana Novaković Bursać, Mira Pekić iz PDP-a i socijalista Jakob Galić te Adil Osmanović iz SDA. Do fotelja u Narodnoj skupštini na isti način došlo je 20 kandidata. To su, između ostalih, Radovan Višković, Denis Šulić, Srđan Mazalica iz SNSD-a, Nedeljko Glamočak i Sonja Karadžić Jovičević iz SDS-a, Jelena Trivić iz PDP-a, Andrea Dorić kao kadar SP-a i Milan Petković iz Ujedinjene Srpske.

  • Helikopterski servis RS gasio požar na Vrbanjskim brdima

    Helikopterski servis RS gasio požar na Vrbanjskim brdima

    Helikopterski servis RS rano jutros gasio je požar na Vrbanjskim brdima, koji gori već nekoliko dana.

    Potvrdio je ovo za “Nezavisne” Boban Kusturić, direktor Helikopterskog servisa RS.

    Kako je rekao, helikopter je uzimao vodu iz bazena koji je montirala Republička uprava civilne zaštite.

    Pripadnici Helikopterskog servisa Republike Srpske do kasno sinoć gasili su požar u Trebinju, a nakon toga su poletjeli za Banjaluku i u 5.50 nastavili sa gašenjem požara sjeverno od Vrbanje.

    Kako nam je rečeno, na izbačeno je 20 tona vode i izvršena su 23 leta.

    Kusturić je rekao da se izvlači maksimum iz ljudi i helikoptera, te da na brdima više nema otvorenog plamena, ali da će pratiti situaciju i reagovati ukoliko bude trebalo.

    Podsjetimo, požar u ovom naselju je već nekoliko dana aktivan i na svu sreću nije ugrožavao ljudske živote i imovinu stanovnika naselja Vrbanja, ali se dim osjećao u ovom i okolnim naseljima.

  • Višković i Rejnertsen: Opredjeljenje za dalji razvoj saradnje Srpske i Norveške

    Višković i Rejnertsen: Opredjeljenje za dalji razvoj saradnje Srpske i Norveške

    Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković i ambasador Norveške u BiH Olav Rejnertsen izrazili su opredjeljenje za dalji razvoj ekonomske i svih drugih vidova saradnje, te za nastavak aktivnosti na povezivanju privrednika iz BiH i Norveške.
    Višković i Rejnertsen su razgovarali i o političkim i ekonomskim prilikama u Repubici Srpskoj i BiH, te o aktuelnim dešavanjima u regionu i svijetu, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske.

  • Oružane snage BiH spremne za gašenje požara u Neumu

    Oružane snage BiH spremne za gašenje požara u Neumu

    Predsjedništvo BiH dalo je danas saglasnost za angažman Oružanih snaga BiH u gašenju požara na području Neuma.
    Iz Ministarstva odbrane Savjetu ministara saopšteno je da su posade helikoptera spremne i da se vrši koordinacija sa lokalnom zajednicom radi preduzimanja neophodnih radnji na otpočinjanju suzbijanja požara u opštini Neum.

    U saopštenju se dodaje da će helikopteri Oružanih snaga BiH početi da djeluju na ugroženom području nakon sprovedenih radnji, te kada svi meteorološki uslovi budu pogodovali.

    Zahtjev za gašenje požara na području Neuma uputile su sinoć opštinske vlasti.

  • Višković sa ambasadorkom Njemačke: Razgovarano o političkoj situaciji u Srpskoj i BiH

    Višković sa ambasadorkom Njemačke: Razgovarano o političkoj situaciji u Srpskoj i BiH

    Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković i ambasador NJemačke Margret Uber razgovarali su danas u Banjaluci o ekonomskoj i političkoj situaciji u Srpskoj i BiH, sa posebnim osvrtom na projekte koji su u proteklom periodu realizovani u saradnji Srpske i njemačkih razvojnih agencija.
    Višković je Uberovoj, koju je primio u oproštajnu posjetu, zahvalio za uspješnu saradnju tokom njenog angažmana u BiH, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose sa javnošću.

    Predsjednik Vlade Srpske poželio je Uberovoj uspješan nastavak karijere na novoj diplomatskoj dužnosti.

  • Dodik: Vjerujem da su politike podjela u Crnoj Gori ostale u prošlosti

    Dodik: Vjerujem da su politike podjela u Crnoj Gori ostale u prošlosti

    Milorad Dodik, srpski član Predsjedništva BiH, pozdravio je potpisivanje Temeljnog ugovora između Crne Gore i Srpske pravoslavne crkve.

    “Time je Crkva koja okuplja najveći broj vjernika u Crnoj Gori dovedena u ravnopravan položaj sa drugim crkvama i vjerskim zajednicama”, naveo je Dodok na Twitteru.

    On je dodao da vjeruje da su politike podjela u Crnoj Gori ostale u prošlosti i da je pred Crnom Gorom put prosperiteta i napretka.

  • Dodik: Podržavam jedinstvenu Kinu, provokacije nedopustive

    Dodik: Podržavam jedinstvenu Kinu, provokacije nedopustive

    Podržavam jedinstvenu Kinu i smatram da su provokacije na račun tog jedinstva nedopustive, posebno u svjetlu aktuelnih dešavanja na evropskom kontinentu, naveo je na Twitteru Milorad Dodik, srpski član Predsjedništva BiH.

    Dodik je na pomenutoj društvenoj mreži istakao da SAD jesu velika sila, ali da velike sile osim velike moći imaju i veliku odgovornost.

    “Nije odgovorno ponašanje promjena političkog stava od države do države, pa se u nekim državama otvoreno podržavaju separatistički pokreti, dok se u drugim zagovara teritorijalna cjelovitost”, navodi se u objavi Dodika.

    Prema njegovim riječima, povratak međunarodnom pravu i standardima potreban je ne samo malim državama, već svima, jer bez toga svijet ulazi u haotičan međunarodni poredak.

    Podsjećamo, tenzije između SAD i Kine danas su dosegle vrhunac kada je u Tajvan doputovala Nensi Pelosi, predsjednik američkog Predstavničkog doma.

    Kina je više puta upozoravala da Pelosijeva ne ide u Tajvan, za koji tvrdi da je njen, a SAD su u ponedjeljak poručile da se neće uplašiti kineskim zveckanjem oružja zbog posjete.

  • Poruka ruske ambasade u BiH domaćim političarima

    Poruka ruske ambasade u BiH domaćim političarima

    Rusija donosi mir i nadamo se da će to shvatiti oni kratkovidi političari koji čak i u žaru predizborne rasprave dozvoljavaju sebi antiruske izjave, poručili su iz Ambasade Rusije u BiH povodom nedavnih izjava političara BiH o toj zemlji.

    Usaopštenju se ističe da Rusiju u suštini uopšte ne zanimaju ovakve izjave jer hoće da postigne sve ciljeve koje je sebi postavila.

    – Zahvalni smo onim političarima i običnim građanima BiH, a ima ih više, koji dijele naši vrijednosti, koji razumiju da je Rusija uradila sve, čak i više da stvori uslove za formiranje jednake i nedjeljive bezbjednosti za sve dok nas arogantno nisu željeli da čuju, istovremeno gurajući vojnu mašinu NATO-a prema našim granicama – naveli su iz Ambasade.

    Ambasada Rusije u BiH izrazila je zahvalnost i onima koji shvataju da Rusija ima isto pravo na obezbjeđenje vlastite bezbjednosti kao oni koji hegemonistički proglašavaju čitav svijet za sferu svojih vitalnih interesa.


    Na “Fejsbuk” stranici Ambasade iskazana je zahvalnost svima koji izražavaju solidarnost u bolu zbog desetina hiljada civilnih žrtava, uključujući djecu, kao i onima koji su sposobni da kroz bezumnu i histeričnu rusofobsku galamu čuju glas istine.

  • Dodik: Formirati ekspertski tim za pripremu izmjena Zakona o Centralnoj banci

    Dodik: Formirati ekspertski tim za pripremu izmjena Zakona o Centralnoj banci

    Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik istakao je da je potrebno formirati ekspertski tim za pripremu izmjena Zakona o Centralnoj banci BiH od kojih bi korist imali svi, uključujući i tu banku, koja bi mogla ostvariti zaradu od investiranja tih sredstava.

    Dodik je naveo da bi na taj način bio održan valutni odbor, a devizne rezerve bi ostale netaknute.

    Prema njegovim riječima, za to su potrebni samo dobra volja i saglasnost o izmjenama Zakona o Centralnoj banci, koji je odavno prevaziđen, čega su svi svjesni.

    – Moja ranije iznesena ideja ide za tim da se uz minimalne izmjene zakona, na bazi realnog pokrića u evrima kojima Centralna banka BiH raspolaže u vidu slobodnih rezervi, emituje određeni iznos konvertibilnih maraka, dakle realno pokrivenih, koje bi se mogle investirati u domaće obveznice – naveo je Dodik na svom Tviter profilu.

    Dodik je napomenuo da su pojedinci iz Centralne banke BiH reagovali na njegovu ocjenu o toj banci.

    – To nije stav Banke. U svom šturom saopštenju Centralna banka BiH nije negirala nijedan navod, niti prezentovane činjenice, već na senzacionalistički način, u nedostatku argumenata, izvrće suštinu – dodao je Dodik.

    Iz Centralne banke nedavno su saopštili, između ostalog, da bi držanje deviznih rezervi u zemlji, odnosno povlačenje deviznih rezervi u BiH, predstavljalo presedan u centralnom bankarstvu.

    – U ovom slučaju Centralna banka BiH bi morala sve devizne rezerve pretvoriti u gotov novac (novčanice) i kao takve povući u svoj trezor. Sve ovo bi nosilo izuzetno velike troškove, kao i ogroman rizik, a što bi u konačnici znatno poljuljalo i sam valutni odbor. BiH je mala otvorena ekonomija i ovakve odluke bi imale katastrofalne posljedice – naveli su iz Centralne banke.

  • Izdavanje dokumenata pod upitnikom

    Izdavanje dokumenata pod upitnikom

    Institucije BiH u proteklim godinama nisu preduzele potrebne aktivnosti kojima bi obezbijedile efikasnu nabavku ličnih dokumenata i njihovu punu funkcionalnost, tako da građani ne mogu da budu sigurni da neće doći do zastoja u izdavanju.

    Navedeno je to, između ostalog, u najnovijoj reviziji učinka pod nazivom “Nabavka i funkcionalnost ličnih dokumenata”, koju je juče objelodanila Kancelarija za reviziju institucija na nivou BiH.

    Revizori su, nakon “češljanja” dostupne dokumentacije, izvukli zaključak da građanima u BiH nije obezbijeđena sigurnost da neće doći do zastoja u izdavanju ličnih dokumenata, imajući u vidu, kako su dodali, skori istek postojećeg ugovora, ali i kašnjenje u sprovođenju nove nabavke.

    • I dalje je prisutan rizik plaćanja 28 miliona maraka iz budžeta BiH, jer Agencija za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA) BiH nije riješila sa dobavljačem pitanje završetka postojećeg ugovora sa aspekta ugovorene obaveze kupovine ukupnih količina. Iako su nadležni imali više od sedam godina da preduzmu aktivnosti s ciljem otklanjanja mogućih posljedica postojećeg ugovora, čini se da nije postojao dovoljno jak interes za to – piše u revizorskom izvještaju.

    Iz Kancelarije su ukazali i na činjenicu da su u svom izvještaju iz 2015. godine upozorili na moguće posljedice dinamike realizacije ugovorenih količina te da IDDEEA nije postigla sporazum sa dobavljačem koji će obezbijediti otklanjanje rizika plaćanja neisporučenih ličnih karti kao i vozačkih dozvola za građane istekom postojećeg ugovora.

    • IDDEEA nema plan za završetak ugovora bez mogućih posljedica, niti je o tom izvijestila Ministarstvo civilnih poslova i Savjet ministara – istaknuto je.

    Podsjetili su da je Savjet ministara, s ciljem otklanjanja mogućih štetnih posljedica postojećeg ugovora, donio mjeru koja je bila usmjerena samo na smanjenje cijene tih ličnih dokumenata, ali ne i na druge štetne odredbe ugovora.

    • Osim što je bila neblagovremena u preduzimanju mjere, IDDEEA nije postigla sporazum sa dobavljačem o smanjenju cijene, niti je izvijestila Savjet ministara o rezultatima pregovora. Savjet nije analizirao efekte unapređenja ličnih dokumenata sa aspekta bezbjednosti, kvaliteta niti funkcionalnosti i cijene, a sve s ciljem eventualne promjene strateškog opredjeljenja i pripreme nove nabavke – navedeno je.

    Revizori su upozorili da IDDEEA kasni sa pokretanjem novog postupka nabavke ličnih dokumenata.

    • Bez obzira na složenost postupka nabavke i svoje planove, IDDEEA je tek početkom maja 2022. objavila otvoreni postupak, iako je postojeći ugovor o nabavci ličnih dokumenata istekao u julu 2022. godine – podvučeno je u revizorskom izvještaju.

    IDDEEA, kako navode, planiranje nabavke ne zasniva na dokumentovanim analizama ekonomskih, bezbjednosnih, funkcionalnih i drugih elemenata, a Savjet ministara i nadležno ministarstvo nisu uspostavili nadzor nad poslovima koji se odnose na nove nabavke ličnih dokumenata.

    Revizori su ponovo na adrese Savjeta ministara BiH i IDDEEA dostavili niz preporuka čijim bi prihvatanjem, tvrde, doprinijeli tome da građani dobiju lična dokumenta sa svim karakteristikama i funkcionalnostima za cijenu koju su platili, kao i da se obezbijedi stabilnost i bezbjednost u izdavanju ličnih dokumenata.

    Digitalizacija

    Iako je od uvođenja elektronske lične karte prošlo skoro deset godina, u izvještaju je naglašeno da građanima BiH nije olakšan pristup uslugama javnog sektora kroz digitalno predstavljanje i potpisivanje.

    • Nepostojanje analiza za nabavku i način izbora tehnološkog rješenja ne pružaju uvjerenje da je IDDEEA izabrala najpovoljnije rješenje za građane i budžet BiH – kategorični su revizori.