Kategorija: Vijesti

  • Kojić: Kažnjavanje skupova poput onog u Bužimu – najbolja preventiva

    Kojić: Kažnjavanje skupova poput onog u Bužimu – najbolja preventiva

    Okupljanje bošnjačkih udruženja u Bužimu pod zastavama takozvane Armije BiH i uz pokliče “Alahu ekber” potvrda je kontinuiteta ponašanja Bošnjaka, i to ne samo u tom mjestu već i u drugim dijelovima Federacije BiH (FBiH), a kažnjavanje takvih skupova bila bi najbolja preventiva, izjavio je Srni direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić.

    On je rekao da jučeršanje okupljanje u Bužimu predstavlja poruku mržnje i potvrđuje da u FBiH i dalje živi ideja da je dozvoljeno ubijati i protjerivati Srbe sa njihovih vjekovnih ognjišta, ocijenio je direktor Republičkog centra za istraživanje rata.

    “Bošnjaci na taj način proizvode traumu kod srpskih logoraša i porodica koje su pod tim pokličem pretrpjele najgore oblike torture kod žrtava. Pod tim pokličima su i odsijecane srpske glave na ozrensko-vozućkom ratištu i ubijani Srbi u ratu u BiH”, istakao je Kojić.

    On kaže da takve poruke ne mogu doprinijeti pomirenju i suživotu, već izazivaju uznemirenost srpskih žrtava rata i njihovih porodica u Republici Srpskoj i mogu da se protumače kao loše poruke za budućnost.

    U Bužimu su se juče okupila bošnjačka udruženja pod zastavom takozvane Armije BiH, koji su uzvikivali “Alahu ekber”, uvrede na račun Srba i Republike Srpske, te nosili ratne zastave. Skup je održan povodom 30 godina od akcije takzovane Armije BiH “Munja”.

    Slike ratnih uniformi i “zelenih beretki” kao i prethodnih godina, izgledali su uznemirujuće.

    U Tužilaštvu BiH vodi se istraga zbog dešavanja u Bužimu iz prošle godine.

  • Suđenje za zločin nad Srbima na Čemernu

    Suđenje za zločin nad Srbima na Čemernu

    Suđenje DŽemalu Hadžiću i ostalima, bivšim pripadnicima Teritorijalne odbrane i policije tadašnje BiH za zločin nad srpskim civilima u ilijaškom selu Čemerno u junu 1992. godine, biće nastavljeno danas pred Sudom BiH.

    Optužnica tereti bivše pripadnike Teritorijalne odbrane i aktivnog i rezervnog sastava policije tadašnje BiH da su 10. juna 1992. godine napali Čemerno u kojem su ubili 30 Srba, među kojima je najmlađa žrtva imala 16, a najstarija više od 80 godina.

    Na prethodnom ročištu, koje je održano 22. decembra, svjedok Јanko Zekić rekao je da su on i nekoliko ljudi čije su porodice bile u Čemernom, po dolasku u to mjesto zatekli tri ženska leša i sve zapaljeno.

    Osim Hadžića, koji je u to vrijeme bio komandant Prvog odreda “Sretno” tadašnje Teritorijalne odbrane Breza, za ovaj zločin optuženi su Teufik Turudić, DŽemal Smolo, Senad, Haris i Benjamin Sikira, Enes Durak, Mirsad, Nusret i Mirzet Bešlija, te Hamdija Spahić i Nehru Ganić.

    U napadu na Čemerno ubijeno je desetak žena, a paljena je pokretna i nepokretna imovina Srba, koji su mučeni i ubijani.

  • I ove godine marš u Bužimu uz uniforme i ratne zastave

    I ove godine marš u Bužimu uz uniforme i ratne zastave

    Slike ratnih uniformi, zelenih beretki, okupljanja bošnjačkih udruženja pod zastavom tzv. Armije RBiH, pokliči “Alahu Ekber” u Bužimu i ove, kao i prethodnih godina izgledaju uznemirujuće.

    Umaršu kojim se obilježava godišnjica akcije “Munja” ove godine bilo je dosta više djece koja su nosila zelene beretke i zastave RBiH.

    Ratni veterani s ratnim zastavama, uzvikivali su ratne povike, uz uvrede na račun Srba i Republike Srpske, koju su nazvali “genocidnom tvorevinom”.

    Na ovom obilježavanju obratio se i gradonačelnik Bosanske Krupe Armin Halitović, ministar za boračka pitanja u Vladi USK Samir Јašaragić, kao i načelnik opštine Bužim.

    – Nije bila uzaludna borba za domovinu. Kako je rekao gospodin Halitović, poslije devetog, dođe 11. i oni su toga svjesni – rekao je načelnik Bužima Mersudin Nanić, piše RTRS.

    On je govorio i o dostojanstvenom obilježavanju, a koliko je dostojanstveno govori istraga Tužilaštva BiH upravo zbog dešavanja u Bužimu iz prošle godine.

    Snimci su objavljeni na Fejsbuk stranici Udruženja Nanićevi Bužimljani.

  • Zemljotres u Zenici: “Jak udar, ali kratak”,

    Zemljotres u Zenici: “Jak udar, ali kratak”,

    U Bosni i Hercegovini je sinoć oko 22.05 časova zabilježeno podrhtavanje tla.

    Prema riječima svjedoka, zemljotres se osjetio u Zenici i trajao je nekoliko sekundi.

    Prema informacijama posjetilaca Evropsko-mediteranskog seizmološkog centra, zemljotres su ponajviše osjetili građani Zenice, ali i građani Viteza, Travnika i Fojnice.

    “Jak udar, ali kratak”, “Zenica BiH nekoliko sekundi”, “Oj braćo mila”…samo su neki od komentara na stranici EMSC-a.

  • Dodik tvrdi da policija Srpske u BiH ne treba biti problem: To ništa nije nezakonito

    Dodik tvrdi da policija Srpske u BiH ne treba biti problem: To ništa nije nezakonito

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da Republika Srpska ima pravo na svoju policiju koja će biti opremljena u skladu sa svim međunarodnim standardima, te da defile u Istočnom Sarajevu nije pravljen da ikoga iritira ili bude bilo kakav udar na Bošnjake.
    Dodik je rekao novinarima u Banjaluci da Policiju Srpske kontrolišu međunarodne organizacije, te da u njoj nema ništa od opreme i naoružanja što nije policijski rekvizit i što ne pripada policiji.

    On je rekao da nema ništa protiv da se pojedine policijske agencije u Federaciji BiH opremaju i naoružavaju, ali u skladu sa zakonom, kao što čini Policija Srpske.

    Dodik je rekao da nikome ne treba biti problem što je Policija Srpska na defileu povodom Dana Srpske u Istočnom Sarajevu pokazala čime raspolaže, ali svoje ljude, obučenost.

    – To ništa nije nezakonito – rekao je Dodik i ponovio da Policija Srpske ništa ne skriva.

    On je podsjetio da nijedna oružana formacija u BiH u skladu sa Dejtonom ne može prelaziti entitetsku liniju bez saglasnosti entiteta na koji dolazi.

    – Mi to poštujemo – rekao je Dodik i dodao da se defile pravio na način da nikoga ne iritira, te da to nije bio nikakav udar na Bošnjake.

    – Pozivam na mir i toleranciju sve Bošnjake i rekao da sam da ćemo ostati u BiH sve dok se ona kreće u okvirima Ustava – rekao je Dodik.

    On je naveo da Srbi neće da žive u neustavnoj BiH.

    – Vratite nam Ustav BiH i nije problem da Srpska ostane u BiH. Ali za nas apsolutno nije prihvatljiva BiH koju ste oteli i u kojoj se neki ambasadori nameću kao faktor odluka – naveo je Dodik.

  • Dodik: Dan Republike sljedeće godine još svečaniji i radosniji

    Dodik: Dan Republike sljedeće godine još svečaniji i radosniji

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik najavio je da će Dan Republike naredne godine biti obilježen još svečanije i radosnije, istakavši da je 9. januar bio odgovor na ranija skrnavljenja prava Srba kao konstitutivnih u BiH.

    Odgovarajući na krivičnu prijavu koju su protiv organizatora proslave Dana Republike Srpske Tužilaštvu BiH podnijela određena udruženja iz Federacije BiH proistekla iz proteklog rata, Dodik je rekao da im je bolje da se naviknu na Dan Republike.

    – To je dan koji cijeli naš narod proslavlja, a oni sa tim glupim stvarima nastavljaju da skrnave ionako nestabilan sistem u BiH – rekao je Dodik novinarima u Banjaluci.

    On je dodao da je pravo svih da rade šta misle, ali da to nije doprinos opstanku BiH.

    – Srpski narod u BiH je izašao na referendum i rekao da je 9. januar Dan Republike. To ne može da se mijenja. Formiranje Republike desilo se u miru – rekao je Dodik.

    Prema njegovim riječima, kasnija dešavanja napravila su probleme, posebno referendum 1. marta o secesiji BiH iz bivše Jugoslavije, što je doprinijelo destabilizaciji i ratnim sukobima, a ne 9. januar.

    Dodik je naveo da su neprihvatljivi narativi političkog Sarajeva o 9. januaru, koji je istinski bio odraz narodne volje Srba u BiH da se onemogući njihovo preglasavanje u Skupštini BiH, kako bi srpski narod zaštitio svoje nacionalne interese u BiH.

    – Poslije 9. januara održane su još dvije sjednice zajedničkog parlamenta na kojima su učestvovali Srbi. Takođe, bivša BiH – socijalistička i komunistička, imala je Odbor za nacionalna pitanja gdje je bošnjačko-hrvatska većina predvođena Alijom Izetbegovićem (SDA) i HDZ-om ukinula mogućnost da se u Skupštini brani nacionalni interes konstitutivnih naroda – podsjetio je Dodik.

    On je rekao da je upravo Dejtonski sporazum afirmisao tri konstitutivna naroda kao osnovne političke subjekte u BiH, te da se stalnim pričama da se 9. januara nešto desilo nastoje falsifikovati istorijske činjenice.

    – Rat je počeo kada su Srbi preglasani na pomenutom nezakonitom referendumu, koji je podržala međunarodna zajednica, kao i nakon priznanja BiH i njene odluke o secesiji u kojoj nisu učestvovali Srbi. Ratne čarke su krenule dva-tri mjeseca nakon formiranja Srpske. Dakle, niko Srpskoj ne može imputirati tu namjeru – pojasnio je Dodik.

    On je podsjetio da su se srpski predstavnici i tada pozivali na mir i sve činili da sa osnivanjem Srpske budu ravnopravan narod u BiH.

    – Mi ni danas ne želimo da budemo u zemlji u kojoj su ugrožena naša prava kao kolektiviteta i naroda. Nećemo od toga odustati. Ponavljam, 9. januar je bio odgovor na ranija skrnavljenja prava Srba kao konstitutivnih u BiH. Niko nije 9. januara mislio da je to pitanje rata ili da je to ratna odluka. Smatrali smo da je to politička odluka, što se i pokazalo – rekao je Dodik.

    On je podsjetio da je 28. februara 1992. godine donesen prvi i izvorni Ustav Srpske, te da je Srpska potpisnik Aneksa četiri Dejtonskog sporazuma, a to je Ustav BiH, i svih aneksa tog sporazuma.

    – Dakle, Srpska je bila faktor i prije Dejtona i Ženeve. Ona je potpisala načela za dolazak do Dejtonskog sporazuma. Kako onda može nešto ranije formirano nastati Dejtonskim sporazumom? Očigledno se pokušava napraviti falsifikat koji apsolutno ne može proći – poručio je Dodik.

  • Stečeni uslovi za opoziv gradonačelnika Bijeljine

    Stečeni uslovi za opoziv gradonačelnika Bijeljine

    Nakon što su provedene konsultacije predstavnika političkih stranaka u Bijeljini, predstavnika mjesnih zajednica i drugih društveno – političkih činilaca grada Bijeljina u prethodnih 15-20 dana, danas je i konačno donesena odluka da se pokrene inicijativa za opoziv gradonačelnika i da se ide na referendum, da se građani izjasne o povjerenju gradonačelniku.

    Inicijativu za opoziv gradonačelnika će podržati 25 od 31 odbornika u Skupštini grada. Dakle, pored Кoalicije Dogovor za Bijeljinu, opoziv podržavaju i neke druge parlamentarne i vanparlamentarne stranke, kao i najveći dio predstavnika savjeta mjesnih zajednica i drugih društveno – političkih činilaca.

    Očekuje se da će inicijativa biti potpisana od strane odbornika i predata u toku sutrašnjeg dana, čime će i formalno biti pokrenuta procedura opoziva.

  • Kalabuhova: Zahvalni smo Srpskoj na odluci da odlikuje Putina

    Mi smo zahvalni za odluku predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika da odlikuje ruskog predsjednika Vladimira Putina Ordenom Republike Srpske na ogrlici, izjavio je ruski ambasador u BiH Igor Kalabuhov.
    “Smatramo da je to jedna potvrda strateškog karaktera naših odnosa, naših bratskih odnosa u svim domenima, i u ekonomiji i u duhovnoj sferi. Mislim da imamo vrlo dobre perspektive”n rekao je Kalabuhov.

    Kalabuhov je naglasio da će biti pronađen način da Dodik lično uruči Orden Putinu u Moskvi.

    “To će biti još jedan dokaz naših dobrih odnosa”, istakao je Kalabuhov za RTRS.

    Govoreći o reakciji Evropske komisije, OHR-a i američke ambasade na odluku Dodika da odlikuje Putina, Kalabuhov je poručio da je ona savim neutemeljena “zato što je to suverena odluka rukovodstva Srpske i nije na nekome da komentariše ovu odluku”.

    “Reakcija ide u pravcu demonizacije Rusije, demonizacije Putina i to u takvoj sferi koja je suvereno naše pravo šta mi radimo. Svi ovi pokušaji eliminacije Rusije iz političkog i kulturnog života su neostvarivi. Mislim da bi bilo bolje da razmišljaju o svojoj neodgovornoj politici, a ne da komentarišu ovu odluku rukovodstva Srpske”, naglasio je Kalabuhov.

    Kalabuhov je poručio da je “Rusija zahvalna rukovodstvu Republike Srpske na principijelnom stavu koji dijele Ruska Federacija i Kina, a to je da Kristijan Šmit nema legitimitet kao visoki predstavnik”.

    “Procedura oko njegovog imenovanja nije bila ispoštovana i nije bilo odluke Savjeta bezbjednosti UN-a. To je upravo bila težnja zapadnih zemalja da svaki novi visoki predstavnik dobije saglasnost SB UN da bi mogao djelovati. Rusija kao garant Dejtonskog mirovnog sporazuma zahtijeva da se taj sporazum poštuje, da sve ono što je propisano bude i realizovano, da se ne prijeti nikome, uključujući i Srpsku”, naveo je Kalabuhov.

    Kalabuhov smatra da “zato zapadnim zemljama to ne odgovara jer su upravo one te koje negativno i nepravilno interpretiraju Dejtonski sporazum”.

    “OHR je ulogu visokog predstavnika pretvorio ne u instrument koji ima svoj mandat, već u instrument negativizacije Dejtonskog sporazuma. Uloga OHR-a nije da određuje kurs kojim će ići BiH, niti njene vanjskopolitičke prioritete i zbog toga je ova kritika OHR-a na odlikovanje predsjednika Ruske Federacije bespredmetna i nemoralna jer to nije mandat OHR-a”, ocijenio je Kalabuhov.

    Kalabuhov je poručio da će Ruska Federacija razvijati odnose sa BiH kao prijateljskom državom, sa svim njenim konstitutivnim narodima i ostalima, kao i sa oba entiteta.

    “Pozivam ih da koriste sve mogućnosti da sarađujemo, mi smo spremni za to jer je od koristi i nama i vama”, rekao je Kalabuhov.

  • U Novom Gradu obilježavanje 30 godina od pogibije 56 boraca Vojske Republike Srpske

    U Novom Gradu obilježavanje 30 godina od pogibije 56 boraca Vojske Republike Srpske

    U Novom Gradu se obilježava 30 godina od pogibije 56 boraca Vojske Republike Srpske iz ove lokalne zajednice na lokalitetu Suva Međa u Banjanima.

    U Hramu Svetih apostola Petra i Pavla biće služen parastos, a na mjesnim grobljima u Poljavnicama i Čađavici pomen za poginule srpske borce.

    U napadu pripadnika takozvane Armije BiH iz Cazinske Krajine na lokalitetu Suva Međa u Banjanima su 11. januara 1993. godine poginuli pripadnici Četvrtog bataljona Novogradske brigade.

    Opština Novi Grad je 11. januar uvrstila u kalendar značajnih datuma 2010. godine, od kada se obilježava.

  • Ne smiruje se bura oko dodjele ordena Vladimiru Putinu

    Ne smiruje se bura oko dodjele ordena Vladimiru Putinu

    Dodjela ordena Republike Srpske Vladimiru Putinu izazvala je brojne reakcije, te otvorila raspravu u javnosti zašto je ruski predsjednik baš sada dobio najviše priznanje Srpske i čime ga je tačno zaslužio, ili je Milorad Dodik ovim potezom želio da gurne „prst u oko“ Zapadu.

    Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, odlikovao je u nedelju Vladimira Putina Ordenom Republike Srpske na ogrlici za naročitu patriotsku brigu i ljubav prema Srpskoj.

    “Pouzdan oslonac Srpske”
    Dodik se tom prilikom zahvalio Putinu, „kao pouzdanom osloncu Republike Srpske“.

    – Zahvaljujući poziciji Vladimira Putina i snazi Ruske Federacije, glas i stav Republike Srpske čuje se i uvažava i njena pozicija je očuvana pod naletom međunarodnog intervencionizma – poručio je Dodik.

    Njegov potez izazvao je brojne reakcije javnosti, kako u BiH, tako i regionu.

    Dio javnosti, posebno u Srpskoj i Srbiji, pozdravio je ovaj Dodikov potez, dok je drugi dio, posebno onaj u Federaciji BiH, osudio dodjelu ordena Putinu.

    Najglasniji u osudi ovog čina bili su, očekivano, američka i ukrajinska ambasada u Hrvatskoj i BiH, čiji je ambasador, Vasilj Kirilič nazvao Dodika „teroristom“ i „slugom“.

    “Nije neprijateljski čin”
    Politički analitičar Srđan Perišić ističe da ovdje nije riječ ni o kakvom guranju „prsta u oko“ niti je upereno protiv Zapada već je to politika dobrih odnosa između Srpske i Rusije.

    On kaže da Rusija već 16 godina čvrsto stoji iza Republike Srpske.

    – Još od 2007. godine Rusija je počela da izdvaja svoja mišljenja u famoznom PIK-u i da čvrsto stoji na zaštiti Republike Srpske. To je moralo na kraju da rezultira ovim ordenom – kaže Perišić za Srpskainfo.

    Dodaje da je orden rezultat politika koje vode Rusija i Republika Srpska. Perišić ističe da je druga stvar to što Zapad ovaj čin dodjele ordena doživljava neprijateljskim, što u suštini nije.

    On smatra da Dodik vodi tradicionalnu srpsku politiku, koja je dugo godina bila napuštena.

    – Posljednjih 200 i više godine, tačnije od Prvog srpskog ustanka, Srbi nisu mogli da formiraju nijednu svoju državu bez Rusije kao spoljnog faktora. Dakle, i u 19. vijeku moderna srpska država je nastala zahvaljujući Rusiji. Nijedna zemlja sa Zapada u tome nije učestvovala, već je to sprečavala. To se i sada dešava – tvrdi Perišić.

    “Naredba iz Moskve”
    Direktor Foruma za etničke odnose iz Beograda, Dušan Janjić, međutim, ne dijeli isto mišljenje sa Perišićem. On tvrdi da je Dodik orden dodijelio po „naredbi iz Moskve“.

    – Apsolutno nemam nikakvu dilemu po tom pitanju. Takođe, nemam nikakvu dilemu da je time i te kako ugrozio ugled Srba iz Republike Srpske i Srbije. Svrstao je Srbe na onu stranu gdje su ga svrstavali i devedesetih godina, odnosno vratio na poziciju loših momaka – kategoričan je Janjić.

    Dodaje da ga dodjela ordena nije iznenadila, te da vjerovatno nije iznenadila ni zapadne diplomate.

    Dušan Janjić
    Janjić ističe za Srpskainfo da je sve to dio plana Moskve, navodeći da je ambasador Rusije u Srbiji ovih dana tražio od srpskih vlasti da se bojkotuju skupovi o budućnosti Evropske unije u znak solidarnosti s Rusijom.

    – Vjerujem da srpski predsjednik Aleksandar Vučić neće nasjesti na to i da neće napraviti grešku kao što je napravio Dodik sa ovim ordenom, koji je dodijelio Putinu. Dodjeljivati orden u sred sukoba u kome stradavaju civilne žrtve je van pameti – zaključuje Janjić.