Kategorija: Vijesti

  • Danas konstituirajuća sjednica Doma naroda FBiH: Ko će formirati vlast u entitetu

    Danas konstituirajuća sjednica Doma naroda FBiH: Ko će formirati vlast u entitetu

    Konstituirajuća sjednica Doma naroda Federalnog parlamenta zakazana je za danas, nakon što je CIK krajem godine saopćio da su se uvjeti za sazivanje sjednice stekli budući da je potvrdila rezultate Općih izbora i dodijelila mandate za ovaj nivo zakonodavne vlasti u FBiH.

    Delegati bi danas trebali preuzeti mandate i položiti zakletvu te imenovati rukovodstvo Doma, a prema predviđenom dnevnom redu konstituirajuće sjednice trebao bi uslijediti izbor privremenih radnih tijela Doma naroda, dok je jedna od tačaka dnevnog reda i izbor delegata u Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.

    Sjednicu je sazvao predsjedavajući u dosadašnjem sazivu Tomislav Martinović (HDZ).

    Podsjećamo, Čović je jučer rekao da će na današnjoj sjednici Doma naroda Federacije BiH biti pokrenut proces uspostave izvršne vlasti u Federaciji.

    “Ja sam uvjeren da ćemo sa sutrašnjoj sjednici konstituirati Dom naroda Federacije BiH, da ćemo za predsjednika Doma naroda ponovno imati Tomislava Martinovića, a vidjet ćemo kako će kolege Srbi i Bošnjaci popuniti Dom naroda. Očekujem imenovanje kolegija i nekih komisija, te otvaranje procedure izbora predsjednika Federacije BiH i njegovih zamjenika, odnosno izbora delegata za Dom naroda BiH”, kazao je Čović, dodajući da HDZ očekuje i četiri delegata u državnom domu naroda, a osim njega, to su Marina Pendeš, Zdenko Ćosić i Ivo Vincetić.

    Podsjećamo, SDA ima 12 delegata u Domu naroda FBiH i DF jednog, što čini sigurnu većinu u Klubu Bošnjaka i ostavlja im prostor za predlaganje Predsjednika/potpredsjednika FBiH, dok stranke okupljene unutar Osmorke imaju 10 delegata.

    Prema izmjenama dosadašnjih ustavnih i zakonskih pravila, koje je nametnuo visoki predstavnik Christian Schmidt, Dom naroda Federalnog parlamenta ima ukupno 80 članova umjesto 58 kao dosad.

    Sastoji se od delegatskih klubova tri konstitutivna naroda čiji je sadašnji kadrovski kapacitet po 23 delegata umjesto po 17, kao dosad, te i Kluba ostalih naroda koji sad ima 11 umjesto sedam delegata.

  • Ambasada Njemačke: Domaće vlasti da razjasne napad na Srbe na Ilidži

    Ambasada Njemačke: Domaće vlasti da razjasne napad na Srbe na Ilidži

    Ambasada Njemačke u BiH je u vezi sa napadom na Srbe iz Beograda na fubalskom turniru na Ilidži osudila svaki oblik nasilja i očekuje da domaće vlasti razjasne činjenice.

    Napad na roditelje mladih fudbalera Fudbalskog kluba “Zvezdara” iz Beograda koji su učestvovali na međunarodnom turniru dogodio se u subotu, 14. januara, u jednom hotelu na Ilidži i tom prilikom je jedno lice iz Beograda zadobilo povrede nožem.

    Sarajevska policija uhapsila je deset lica zbog napada na roditelje djece iz Srbije, od kojih je jedan zadobio povrede nožem. Uhapšeni su predati kantonalnom Tužilaštvu na ispitivanje.

    Uhapšeni, svi starosti od 20 do 28 godina, sumnjiče se da su počinili krivično djelo nasilničko ponašanje.

    Na ovom turniru je grupa djece iz Hrvatske, zemlje članice EU, skandirala “ubij Srbina” za vrijeme utakmice protiv srpskih vršnjaka.

  • Bijeljina bez šefa Civilne zaštite

    Bijeljina bez šefa Civilne zaštite

    Vršilac dužnosti direktora Republičke uprave civilne zaštite Milan Novitović apelovao na sve lokalne zajednice i građane da se ponašaju odgovorno usljed najavljenih obilnih padavima i mogućih poplava, te poručio da će biti pokrenuti krivični postupci protiv onih načelnika i gradonačelnika koji ne budu postupali u skladu sa zakonom.

    Upitan da prokomentariše to da Bijeljina eventualne nepogode dočekuje bez šefa Civilne zaštite, Novitović je rekao da je sva odgovornost na gradonačelniku Ljubiši Petroviću kao komandantu Štaba za vanredne situacije.

    Novitović je nakon sastanka premijera Republike Srpske Radovana Viškovića sa predstavnicima nadležnih institucija rekao da su u ovom trenutku nadolazeća opasnost velike količine padavina, te da će, ukoliko se obistine prognoze, biti proglašeno vanredno stanje na dijelu Srpske koje je pogođeno poplavama.

    Ponovio je da se preduzimaju preventivne mjere koje, ako ih svi budu preduzeli, smanjiti eventualne štete i rizik po ljudske živote i materijalna dobra.

    Izdato je upozorenje da se od danas do petka, 20. januara, očekuju obilne padavine, na jugu i obilnije.

    Grad Bijeljina dočekuje nadolazeće nepogode bez šefa Civilne zaštite kojeg već skoro godinu dana nije imenovao gradonačelnik.

  • Članovi Odbora za bezbjednost razgovarali sa specijalnim izvjestiocem UN

    Članovi Odbora za bezbjednost razgovarali sa specijalnim izvjestiocem UN

    Članovi Odbora za bezbjednost Narodne skupštine Republike Srpske danas su se, u prostorijama parlamenta, sastali sa delegacijom Ujedinjenih nacija predvođenom specijalnim izvjestiocem UN za promociju i zaštitu ljudskih prava i osnovnih osloboda u borbi protiv terorizma Fanulom Niaolin (Fionnuala Ní Aoláin).

    Članovi Odbora za bezbjednost, sa predsjednikom Vukotom Govedaricom na čelu, upoznali su specijalnog izvjestioca UN sa djelokrugom rada i nadležnostima Odbora u vezi razmatranja zakona i ostalih akata iz oblasti bezbjednosti, sa posebnim osvrtom na parlamentarnu kontrolu policijskih i bezbjednosnih službi, istakavši važnost koordinisanog djelovanja svih nadležnih institucija, posebno policijskih, pravosudnih i obavještajno-bezbjednosnih službi u borbi protiv svih oblika ekstremizma i terorizma.

    Predsjednik Odbora za bezbjednost Vukota Govedarica, izrazivši zahvalnost specijalnom izvjestiocu UN zbog posjete Narodnoj skupštini Republike Srpske, informisao je delegaciju UN o nizu terorističkih napada koji su se u prošlosti desili u Bosni i Hercegovini, a koji se, kako je naveo, direktno dovode u vezu sa djelovanjem vehabijskih grupa u zemlji i njihovim vezama sa terorističkim organizacijama u svijetu.

    Predstavnici Odbora za bezbjednost su naglasili da nepostojanje zakona o borbi protiv terorizma, nedovoljan nivo koordinacije bezbjednosnih, obavještajnih i policijskih službi na nivou BiH i nedostatak efikasne parlamentarne kontrole nad radom Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH predstavljaju ozbiljne probleme u borbi protiv terorizma.

    Na sastanku je bilo riječi o Strategiji Bosne i Hercegovine za prevenciju i borbu protiv terorizma za period 2021 – 2026. godina i značaju donošenja akcionih planova za njenu efikasnu primjenu, u čemu će, kako je istaknuto, Odbor za bezbjednost imati aktivnu ulogu.

    Razgovarano je i o Globalnoj strategiji UN za borbu protiv terorizma, migrantskoj krizi i kontroli granica.

    Sastanku su prisustvovali članovi Odbora za bezbjednost Zoran Stevanović, Milanko Mihajilica, Milan Dakić, Srđan Todorović i Dragan Galić.

  • Preduzimaju se preventivne mjere povodom najavljenih obilnih padavina u Srpskoj

    Preduzimaju se preventivne mjere povodom najavljenih obilnih padavina u Srpskoj

    Nakon izdavanja crvenog meteoalarma republička Uprava Civilne zaštite upozorila je sve institucije i građane o povećanoj količini padavina na području Hercegovine i gornjeg Podrinja. Gradonačelnici i načelnici da nalože preduzimanje preventivnih mjera, istakao je Milan Novitović, v.d. direktor Civilne zaštite Republike Srpske, nakon sastanka koji je održan sa premijerom Srpske Radovanom Viškovićem, ministrom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Savom Minićem, predstavnicima ЈU “Vode Srpske” i Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

    • Definisali smo i prošli šta su obaveze javnih preduzeća, inspekcijskih organa. Rad Uprava Civilne zaštite danas će se organizovati u tri centra, u Foči, Višegradu i Trebinju, iz kog će se pratiti situacija – naveo je Novitović.

    On je naglasio da je veoma važna koordinacija sa lokalnim zajednicama ali i sa građanima koja treba ozbiljno da shvate ovu situaciju

  • Selma Čabrić kandidat SP-a za ministra umjesto Dada Dogana

    Selma Čabrić kandidat SP-a za ministra umjesto Dada Dogana

    Selma Čabrić iz Doboja, kandidat je Socijalističke partije za novog ministra porodice, omladine i sporta RS.

    Ovo je za “Nezavisne novine” potvrđeno iz više izvora u ovoj stranci, a biografija i prijedlog za imenovanje Čabrićeve, već su stigli na Trg Republike.

    “Predsjedništvo Socijalističke partije već je odredilo da Selma Čabrić iz Doboja bude novo kadrovsko rješenje za ministra. Mi smo to uputili Radovanu Viškoviću, premijeru RS”, kazali su izvori “Nezavisnih novina” iz SP-a.

    Do sada, kako nam je rečeno, nisu dobili povratne informacije iz Vlade RS, ali očekuju da Čabrićeva bude imenovana za ministra već u februaru na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske.

    “Ne znam kada su planirana popunjavanja dva ministarska mjesta, ali vjerovatno je to na skupštini koja se planira u februaru”, rečeno je za “Nezavisne novine”.

    Ako bude prihvaćen prijedlog Socijalističke partije, Čabrićeva će u Ministarstvu porodice, omladine i sporta RS naslijediti stranačkog kolegu Dada Dogana, koji je, podsjetimo, podnio ostavku svega dva dana nakon što je izabran za ministra, a sve zbog činjenice da je ranije bio osuđen na godinu dana zatvora zbog saobraćajne nesreće u kojoj je smrtno stradala jedna osoba.

    Podsjetimo i to da je zbog sličnog slučaja, svega dva dana u novoj Vladi proveo i Dragoslav Kabić iz SNSD-a, koji se takođe ostavkom povukao sa mjesta ministra rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske.

    Iako ime Kabićevog nasljednika još uvijek nije zvanično poznato, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da će novi ministar biti iz Prijedora.

    Treba podsjetiti i da nakon što su prihvaćene ostavke Dogana i Kabića, Vlada RS donijela je odluku da do izbora novih ministara, vršioci dužnosti u ova dva resora budu Zlatan Klokić, inače ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS kao v.d. ministar za porodicu, omladinu i sport RS, te Siniša Karan, ministar unutrašnjih poslova RS, kao v.d. ministra rada i boračko- invalidske zaštite RS.

  • Propada zgrada Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka

    Propada zgrada Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka

    Zgrada Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka nije u najboljem izdanju i polako propada.
    Na snimku se vide dijelovi zgrade koji su doslovno otpali, a pojedini dijelovi vise i prijete da se otkinu.

    Dobar dio zgrade je vidno oštećen, a sigurno nije bezbjedan ako još podsjetimo da su za Banjaluku u narednim danima predviđeni olujni vjetrovi zbog čega je izdato i upozorenje građanima.

  • U toku pripreme za odbranu od poplava

    U toku pripreme za odbranu od poplava

    U Republici Srpskoj od danas do 20. januara očekuju se obilne padavine i izlivanje bujičnih vodotokova zbog čega su nadležni izdali upozorenja kako bi se na vrijeme preduzele sve mjere u slučaju odbrane od poplava.
    Iz Republičke uprave civilne zaštite su upozorili da je moguća pojava klizišta, te značajan porast velikih rijeka.

    Vršilac dužnosti direktora Republičke uprave civilne zaštite Milan Novitović najavio je da će danas u Vladi Srpske biti održan sastanak o pripremama za adekvatan zajednički odgovor na najavljene velike količine padavina i eventualne poplave.

    On je rekao da će sastanak užeg tima, koji će dati prijedlog odgovora u slučaju da se ostvare meteorološke prognoze, biti održan u 11.00 časova.

    “Analiziraćemo kako je koja lokalna zajednica sprovela preventivne mjere, ali i plan odgovora u slučaju da se najave meteorologa obistine”, pojasnio je Novitović.

    Direktor Republičkog hidrometeorološkog zavoda Darko Borojević rekao je Srni da se najveća količina padavina očekuje u srijedu i četvrtak, 18. i 19. januara dok će najviše litara kiše po metru kvadratnom pasti u Hercegovini, gornjem slivu rijeke Drine i u zapadnoj Krajini.

    Prema ranijoj prognozi Hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske, u Hercegovini se ponegdje očekuje i više od 250 litara kiše po metru kvadratnom, Sarajevsko-romanijskoj regiji i gornjem Podrinju od 80 do 150 litara, a na zapadu od 60 do 120 litara.

    Iz Republičke uprave navode da se obilne padavine, ponegdje i preko 400-500 litara po metru kvadratnom očekuju u Crnoj Gori, što može prouzrokovati ekstreman porast vodostaja rijeka u slivu Drine.

    Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković uputio je juče dopis svim načelnicima i gradonačelnicima u Srpskoj u kojem se traži da preduzmu sve preventivne radnje na zaštiti stanovništva i imovine, prema upozorenjima i najavama obilnih padavina Republičkog hidrometerološkog zavoda.

  • Džombić svjedok svoje odbrane

    Džombić svjedok svoje odbrane

    Bivši premijer Republike Srpske Aleksandar Džombić koji je optužen za zloupotrebe službenog položaja prilikom dodjele milionskog kredita Investiciono razvojne banke Srpske preduzeću “Energolinija”, biće svjedok odbrane.

    Ovo je danas na suđenju Džombiću u banjalučkom Okružnom sudu najavio njegov advokat Zoran Bubić.

    Dodao je da će Džombić biti saslušan nakon izvođenja ekonomsko – finasijskog vještačenja koje su zahtijevali i koje bi trebalo da bude završeno do početka februara.

    Svjedok odbrane Obrad Belenzada, bivši predsjednik Konfederacije sindikata Republike Srpske, ni ovaj put se nije pojavio u sudu i advokat Bubić rekao je da odustaju od njegovog saslušanja.

    “Svjedok je bolestan i nezivjesno je kada će moći da pristupi na suđenje. S obzirom na to da smo saslušali već jednog svjedoka iz sindikata smatramo da imamo dovoljno dokaza u tom smislu da odustanemo od saslušanja Belenzade”, pojasnio je Bubić.

    Džombićeva odbrana danas je sudu kao dokaz predala ugovor o obavljanju knjigovodstveno – finansijskih poslova između zvorničkih preduzeća “Alumina” i “Energolinija”.

    “Iz tog ugovora vidi se da je „Alumina“ obavljala knjigovodstvene poslove za „Energoliniju“. Taj ugovor je produžavan sve do stečaja „Energolinije“ 2016. i 2017. godine”, rekao je Bubić

    Republičko tužilaštvo tereti Džombića za zloupotrebi službenog položaja prilikom dodjeljivanja 19,4 miliona KM kredita Investiciono – razvojne banke “Energoliniji”. Navodi se da je on bio svjestan da kredit neće moći biti vraćen zbog nesposobnosti firme. Terete ga i da je zvao tadašnjeg direktora IRB-a Milenka Pavlovića, kako bi ga ubijedio da treba da prihvati zahtjev za kredit “Energoliniji”.

    Pavlović je to odbio i dao ostavku, a nakon toga je pomenuto preduzeće ponovo podnijelo zahtjev za kredit od 19,4 miliona maraka, a Džombić je 16. februara 2012. godine potpisao odluku o odobravanju kredita, piše Glas srpske..

    Suđenje Džombiću nastavlja se 14. februara saslušanjem vještaka odbrane.

  • Srpska nove kilometre autoputeva dobija 2025. godine

    Srpska nove kilometre autoputeva dobija 2025. godine

    Nove kilometre autoputa Srpska bi mogla da dobije za dvije godine, odnosno 2025. godine, jer bi tada trebalo da bude završena gradnja dionice od Bijeljine do Rače, rekao je vršilac dužnosti direktora “Autoputeva RS” Nedeljko Ćorić.
    On je naglasio da su s predstavnicima “Autocesta FBiH” i Brčkog uspjeli dogovoriti kuda će prolaziti trasa autoputa od Beograda do Sarajeva kroz Brčko distrikt.

    “Srpska bi do kraja godine mogla da ima ugovorene projekte vrijedne 1,60 milijardi maraka”, naveo je Ćorić, koji smatra da bi trebalo ukinuti prevoz velikih tereta na magistralnim i regionalnim putevima i to na dionicama gdje Srpska ima izgrađene autoputeve.

    Ćorić je dodao da “Autoputevi RS” trenutno realizuju nekoliko projekata, prenosi GlasSrpske.

    “U toku je realizacija više projekata. To su, između ostalog, dionica od Putnikovog brda do granice sa FBiH, ali i trase od Vukosavlja do Brčkog. Pored toga, tu je i realizacija autoputa od Beograda do Banjaluke, odnosno dionice od Rače do Bijeljine gdje su radovi u toku, a ista situacija je i na trasi od Banjaluke do Prijedora. Pregovaramo trenutno i u vezi s gradnjom trase od Brčkog do Bijeljine. Raspisan je tender za taj projekat”, poručio je Ćorić.

    On je dodao da će biti mnogo novih projekata koji će biti realizovani u toku dvije godine.

    “U ovoj godini neće biti otvaranja novih dionica. U toku je realizacija projekata koji zahtijevaju duži rok gradnje. Prve nove kilometre autoputeva Srpska bi trebalo da dobije puštanjem u saobraćaj dionice od Bijeljine do Rače. Gradnja te trase počela je prošle godine, a rok za završetak je tri godine. Dakle, 2025. godine Srpska bi trebalo da dobije nove kilometre autoputeva”, dodao je Ćorić.