Kategorija: Vijesti

  • Zoran Tegeltija bi trebao dati ostavku na funkciju ministra finansija i postati direktor UIO

    Zoran Tegeltija bi trebao dati ostavku na funkciju ministra finansija i postati direktor UIO

    Zoran Tegeltija je juče imenovan za ministra finansija BiH, ali za nekoliko mjeseci bi mogao dati ostavku na tu funkciju, saznaje Klix.ba.

    Naime, prema nezvaničnim informacijama, SNSD i HDZ su postigli dogovor da pozicija direktora Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO) pripadne stranci sa sjedištem u Banjoj Luci.
    U rukovodstvu SNSD-a već vide Tegeltiju, bivšeg ministra finansija RS-a i predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH, kao budućeg direktora UIO i čovjeka koji će zamijeniti Miru Džakulu (HDZ) koji već dva mandata vlada ovom krucijalnom državnom institucijom. Džakuli je, podsjetimo, istekao mandat i novoformirano Savjet ministara BiH treba novo ime.

    Dodik namjerava čuvati Tegeltiju u Savejtu ministara BiH sve do trenutka kada bude potrebno imenovati novog direktora Uprave za indirektno oporezivanje.

    Plan je da nakon Tegeltijine ostavke u njegovu fotelju ministra finansija BiH zasjedne kadar SNSD-a i to će najvjerovatnije biti neko sa područja istoka Republike Srpske, tačnije iz Istočnog Sarajeva.

    Tako bi lider SNSD-a smirio gradonačelnika Istočnog Sarajeva Ljubišu Ćosića i njegovu svitu koji su početkom ove sedmice javno govorili o nezadovoljstvu određenim kadrovskim rješenjima. Ipak, nakon sastanka u Banjoj Luci (utorak), odlučili su podržati Savjet ministara BiH.


    Za ovaj potez bi trebali dobiti mjesto ministra finansija BiH ili eventualno čelnu funkciju neke državne agencije. Opcija je i da upravo Ljubiša Ćosić bude kandidovan kao zamjena za Tegeltiju što znači da bi Istočno Sarajevo trebalo novog gradonačelnika.

    Tegeltija je juče potvrđen i kao zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara BiH Borjane Krišto.

  • Šef Kabineta gradonačelnika Bijeljine podnio ostavku

    Šef Kabineta gradonačelnika Bijeljine podnio ostavku

    Mladen Arsenović, šef Kabineta gradonačelnika Bijeljine Ljubiše Petrovića, podnio je neopozivu ostavku na to mjesto, javljaju bijeljinski lokalni mediji.

    Kako saznaje portal “Dešavanja u Bijeljini”, Arsenović je ostavku na mjesto Šefa kabineta zvanično predao na protokol Gradske uprave Grada Bijeljina juče tako da od 1. februara više neće obavljati tu dužnost.

    Mladen Arsenović je bio jedan od najodanijih saradnika gradonačelnika Bijeljine Ljubiše Petrovića i jedan je od prvih zvaničnika po funkciji koga je Petrović imenovao stupajući na funkciju gradonačelnika Bijeljine.

    Arsenović je ostavku najavljivao još u decembru 2022. godine.

  • Kalabuhov: Otvaranjem kancalerije u Banjaluci saradnja će biti unaprijeđena

    Kalabuhov: Otvaranjem kancalerije u Banjaluci saradnja će biti unaprijeđena

    Ambasador Rusije u BiH Igor Kalabuhov istakao je da njegova zemlja veoma cijeni saradnju sa Republikom Srpskom i da će dodatno biti unaprijeđena otvaranjem kancelarije ruske Ambasade u Banjaluci.

    Veoma je važno što zajednički realizujemo strateške, odnosno ekonomske i projekte u oblasti kulture i obrazovanja – rekao je Kalabuhov sinoć u Srpcu gdje je u manastiru Osovica prisustvovao redovnoj godišnjoj sjednici Skupštine Imperatorskog pravoslavnog palestinskog društva – odjeljenja u Republici Srpskoj.

    On je rekao da podržava rad IPPD-a koje aktivno radi na očuvanju pravoslavlja više od stotinu godina, kao i odbrani tradicionalnih vrijednosti koje vijekovima baštine ruski i srpski narod, saopšteno je iz Udruženja.

    • Hvala vam na podršci Rusiji u međunarodnoj areni. Želio bih da naglasim potrebu za ujedinjujućim inicijativama, s ciljem jačanja klime tolerancije, saradnje i međunarodnog razumijevanja državotvornih naroda u BiH – rekao je Kalabuhov, prenijevši pozdrave u ime Ministarstva spoljnih poslova Rusije.

    On je podsjetio da je Rusija garant Dejtonskog mirovnog sporazuma i da sve u BiH mora biti rezultat dogovora političkih snaga i pojedinaca.

    Govoreći o dešavanjima u Ukrajini, Kalabuhov je rekao da je jasno da to nije rat lokalnog karaktera.

    • Svjedoci smo vrlo interesantnih istorijskih događaja i ono što se dešava u Ukrajini nije neki lokalni konflikt, već egizistencijalna bitka, jer je cilj Zapada da eliminiše Rusiju – tvrdi Kalabuhov.

    Predsjednik Odjeljenja IPPD u Republici Srpskoj Miladin Mitrović rekao je da ovo društvo, saglasno svojim odredbama, nastavlja rad usmeren na očuvanje civilizacijskih tekovina i vrijednosti koje propovijeda pravoslavna vjera.

    • Јedan od prioritetnih zadataka ostaje čvršće povezivanje srpskog i ruskog naroda u svim sverama društvenog života. Višegodišnja saradnja našeg udruženja sa partnerima iz Rusije u nauci, obrazovanju, ekonomiji, kulturi i drugim oblastima sve je vidljivija u Republici Srpskoj – rekao je Mitrović.

    On je podsjetio da Društvo želi doprinijeti očuvanju i jačanju veza Srpske i Srbije, kao i jačanja naconalnog identiteta srpskog naroda.

  • Stevandić najavio: Nastavak posebne sjednice parlamenta 7. februara

    Stevandić najavio: Nastavak posebne sjednice parlamenta 7. februara

    Posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske biće nastavljena 7. februara, potvrdio je predsjednik parlamenta Srpske Nenad Stevandić.
    Poslanici će otvoriti raspravu prijedlogom Zakona o standardizaciji u Republici Srpskoj i još devet preostalih tačaka usvojenog dnevnog reda pete posebne sjednice.

    Poslanici će razmatrati prijedlog Porodičnog zakona, Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o vanparničnom postupku, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o privrednim društvima, Zakona o energetici, Zakona o prevozu u drumskom saobraćaju, Zakona o pčelarstvu, Zakona o obezbjeđenju kvaliteta u visokom obrazovanju, Zakona o turizmu, kao i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o premjeru i katastru Republike Srpske.

    Poslanici su 28. decembra usvojili četiri zakona: Zakon o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti, Zakon o prestanku važenja Zakona o posebnim republičkim taksama, Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o Fondu i finansiranju zaštite životne sredine Republike Srpske i Zakon o izmjenama i dopuni Zakona o republičkoj upravi.

  • Sud izdao naredbu za dovođenje Draška Stanivukovića

    Sud izdao naredbu za dovođenje Draška Stanivukovića

    Osnovni sud u Banjaluci izdao je naredbu za dovođenje Draška Stanivukovića, gradonačelnika Banjaluke i ujedno svjedoka oštećenog na suđenju bivšem ministru unutrašnjih poslova RS Draganu Lukaču.

    Stanivuković se tako mora pojaviti na sljedećem ročištu u februaru ove godine ili će ga u protivnom privesti Sudska policija RS.

    Punomoćnik Stanivukovića je na početku suđenja donio opravdanje o obavezama zbog kojih oštećeni nije mogao biti u sudnici, ali to očigledno nije bilo dovoljno.

    Prema navodima iz optužnice, bivši ministar unutrašnjih poslova je u decembru 2019. godine za vrijeme Devete posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske vrijeđao Stanivukovića, a zatim mu opalio šamarčinu.

    Prema Krivičnom zakoniku Republike Srpske, ukoliko se dokaže krivica optuženog, Lukaču prijeti kazna do dvije godine zatvora.

    Banjalučki Osnovni sud je u maju 2021. godine potvrdio optužnicu koja Lukača tereti da je krivično djelo počinio 23. decembra 2019. godine oko 22 časa u Banjaluci, za vrijeme Devete posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske koju su diretno prenosili javni medijski servis RTRS i BN TV.

    Prema navodima iz optužnice u toku sjednice Lukač je Stanivukoviću uputio ozbiljnu prijetnju da će mu nanijeti zlo, na način da mu se prijetećim tonom obratio riječima: “I nemoj nikad više to da uradiš prema meni, ne znam prema drugima kako, inače ćeš završiti kao što su i one zastavice završile ovdje danas” što je kod oštećenog izazvalo osjećaj ugroženosti i straha za sopstvenim životom.

    – Potom je više puta pozvao oštećenog da dođe do njega, pa kada mu je oštećeni prišao, istom je uputio riječi: “Još jednom, još jednom majmune“ nakon čega je otvorenom šakom desne ruke udario oštećenog u lice, na koji način mu je nanio tjelesnu povredu u vidu nagnječenja sluznice donje usne – navodi se u optužnici Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka.

    Lukač je negirao krivicu u septembru 2021. godine.

  • Dodik: Podrška Srbiji; Vučić jedini uspio da pitanje KiM vrati u fokus

    Dodik: Podrška Srbiji; Vučić jedini uspio da pitanje KiM vrati u fokus

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je u našoj emisiji Aktuelno da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić uspio da pitanje Kosmeta iz jedne gubitničke pozicije vrati na dnevni red i fokus interesovanja.

    Dodik kaže da je teška pozicija Vučića, ali da dobro radi.

    • Vučić pokušava da okupi sve i da vodi javni dijalog. Ključni problem gubitka Kosova i današnjeg statusa jeste trenutak, kada su prethodne vlasti Srbije pristale da aranžman iz okrilja Ujedinjenih nacija prebace u okvire Evropske unije. Već tada je obezbijeđena odluka da se mišljenje međunarodnog tribunala, a vezano za status Kosova i proglašenje nezavisnosti, proglasi nevažećim – istakao je Dodik.

    S druge strane, kaže on razvoj ove situacije, koja se sada dešava, jeste percepcija tih naroda, koji kako ističe, prihvataju Kosovo ide zatim da su oni država i da imaju suverena prava na svom prostoru.

    • Zato danas Srbe tretiraju na sjeveru Kosova kao pobunjeničku grupu, a ne kao relevantan politički faktor. Sve skupa se usložnjava činjenicom da je došlo do sukoba između Rusije i Ukrajine, da su zapadnjaci nervozni. Decenijama ne uspijevaju neke stvari da riješe, guraju ispod tepiha. Sada su sve odjednom nešto htjeli da završe, s prijetnjama, kako oni to jedino znaju – kaže Dodik u emisiji Aktuelno.

    Dodaje i da su pojačane prijetnje od strane Zapada i vidi se ojačana pozicija Njemačke.

    • Njemačke koja je antisrpska na tom prostoru Balkana. Ona je uvijek bila antisrpska, nije bila racionalna, realna i uvijek je bila protiv Srba. Tako je i u ovom slučaju vezano za Kosovo – rekao je Dodik.

    Dodik navodi da je u svakom slučaju danas vidljivo da se ne drži do dogovora, do sporazuma.

    • Ono što mora da se ima u vidu jeste to da se sagledaju posljedice koje smo mogli da čujemo za Kosovo i Metohiju, a to je da će se prekinuti evropski put, da će se zaustaviti investicije, uvesti vize ponovo. To su ozbiljne posljedice – kaže Dodik.

    Ponovio je da bi posljedice mogle da promijene ekonomski, socijalni i geopolitički položaj za same Srbe.

    • Zbog toga je važna jedna stvar, koju moraju da urade Srbi, a to je da budu jedinstveni i da se okupe oko pregovaranja. Važno je da se kaže, “ako odbijamo, odbićemo zajedno, ako prihvatimo, moramo prihvatiti zajedno”. A to je važno samo zato da Srbija i Srbi ponovo ne bi bili podijeljeni. Šta god da se uradi, moramo da uradimo zajedno – naveo je Dodik.

    Istakao je da ako se odbija francusko – njemački plan, onda to mora kako kaže da odbije vlast i opozicija, ali i društvo u cjelini.

    Takođe, ako ga prihvatamo onda to treba svi da uradimo.

    • Srbija ne treba nikad da prizna Kosovo i nikad ne treba da popusti u bilo kakvim nastojanjima. Možda će Srbija u nekom istorijskom trenutku morati da izgubi, kao što je u ovom trenutku značajno izgubila suverenitet na ovom prostoru, ali samo priznanje je definitivno i ono ne mora da bude stavljeno na stranu – kazao je Dodik.

    Zato sada, objašnjava Dodik, zapadnjaci neće da kažu priznajte Kosovo, nego kažu nemojte ga osporavati.

    • Mora da se naučimo da svi ti ambasadori i izaslanici imaju svoje karijere i oni žele da uspiju, šta njima smeta Kosmeta, zašto Nijemcima smeta Kosmet?!

    Kada se govri o Zajednici srpskih opština, Dodik napominje da je dobro što pričaju o Republici Srpskoj, međutim Albanci često kažu da ne žele Republiku Srpsku na teritoriji Kosmeta.

    • To je baš dobro što tako govore, to će jednog dana i biti Republika Srpska. Mislim to u suštinskom značaju. Eto zvaće se Zajednica srpskih opština, imaće izvršne funkcije vlasti kao što ima Srpska, specijalne odnose sa Srbijom kao što ima Republika Srpska. To je njima problem i sva priča je u tome – zaključuje Dodik.
  • Biće pokrivene sve opštine u Srpskoj: U planu potpuna automatizacija protivgradne zaštite

    Biće pokrivene sve opštine u Srpskoj: U planu potpuna automatizacija protivgradne zaštite

    Sistem automatizovane protivgradne zaštite ćemo širiti i dalje, jer želimo da sve stanice budu automatske i da njima budu pokrivene sve opštine i gradovi u Republici Srpskoj, potvrdio je za BL portal direktor Protivgradne preventive Republike Srpske Tihomir Dejanović.
    On navodi da će od ove sezone biti pokrivene nove opštine, a takođe i da će se odmah nastaviti radovi na proširenju ovog sistema.

    „Mi smo protekle godine završili kompletnu istočnu Hercegovinu. Ovaj dio Srpske je sada kompletno pokriven i postavljen je automatski sistem sa 24 lansera. Sada nam je u planu pokrivanje opština Foča i Kalinovik“, ističe Dejanović.

    Objašnjava da je Protivgradna preventiva Republike Srpske u saradnji sa Vladom, predvidjela da automatskim sistemom što prije bude pokrivena čitava Republika.

    „Krenuli smo sa zapada, od Oštre Luke, Krupe na Uni, te opštine su ušle u sistem, a sada je plan da se ide prema opštinama Kotor Varoš, Teslić i dalje. Hercegovina je urađena kompletno, radi se Podrinje, cilj je da svih 350 stanica budu automatizovane“, navodi on.

    Naoružan automatski lanser
    Zadovoljstvo zbog planiranog proširenja sistema protivgradne zaštite i na opštinu Kotor Varoš ne krije njen načelnik Zdenko Sakan.

    „Kod nas je već u proceduri postavljanje jedne protivgradne stanice koja će se nalaziti na Borcima. Trenutno se rješava pitanje zemljišta“, rekao je Sakan za BL portal i dodao da će to biti od velike pomoći njegovoj opštini, jer naleti grada uništavaju i prave štetu, ne samo na poljoprivrednim usjevima, već i na objektima, automobilima i šumi.

    Upravo se u blizini Kotor Varoša, na planini Borja, nalazi jedan od dva radara, koji funkcionišu u okviru automatskog sistema u Srpskoj. Ovi radari rade u skladu sa svjetskim meteorološkim centrima i od velikog su značaja za protivgradni sistem Republike Srpske, potvrđuje Savo Minić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

    „Pomoću njih se ukrštaju podaci, otkrivaju i prate gradonosni oblaci, preko informacionog sistema prati se kretanje gradonosnih oblaka i tamo gde postoji rizik od grada, automatski lanseri vrše izračunavanje potrebe i ugla za raketama kratkog i srednjeg dometa i blagovremeno dejstvuje“, objašnjava Minić za BL portal i dodaje, da su na mjestima koja se nalaze u blizini granice, aerodroma i gdje nema dozvola za dejstvovanje, uočene veće štete i mogućnosti za nepogode, čime se još jednom pokazuje značaj sistema.

    Takođe, Minić dodaje da je u planu izgradnja još jednog ovakvog radara u Trebinju, koji bi se, kako kaže, koristio i za planirani aerodrom, ali i za kompletnu pokrivenost Srpske radarskim sistemom.

    Operativni rad u stanici za praćenje
    „Sa završetkom tog radara, a ovih dana završava se i Podrinje, napravićemo cjelinu“, ističe Minić.

    Protivgradni sistem u Srpskoj je tokom prošle godine, zbog nestabilnih vremenskih uslova, djelovao čak u 40 dana i ispalio 1.593 protivgradne rakete. To je znatno više nego ranijih godina, ali je najvažnije da je, prije svega na zadovoljstvo poljoprivrednika, spriječen nastanak značajnije štete.

  • Cvijanovićeva se sastala s Orbanom

    Cvijanovićeva se sastala s Orbanom

    Predsjedavajuća i srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović sastala se danas u Budimpešti sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom.

    Nakon tet-a-tet sastanka Cvijanovićeve sa Orbanom, počeo je i sastanak delegacije iz dvije zemlje.

    Cvijanovićeva će se u okviru zvanične posjete Mađarskoj sastati u Sentandreji sa Njegovim preosveštenstvom episkopom budimskim Lukijanom, te posjetiti Crkvu Uspenja Presvete Bogorodice i Srpski pravoslavni muzej Eparhije budimske.

    Ona se juče, prvog dana posjete, sastala sa predsjednikom Mađarske Katalin Novak.

  • Potvrđeno iz Tužilaštva BiH: Postoji predmet protiv Lende u odjeljenju za ratne zločine

    Potvrđeno iz Tužilaštva BiH: Postoji predmet protiv Lende u odjeljenju za ratne zločine

    U Posebnom odjeljenju za ratne zločine Tužilaštva BiH postoji predmet protiv nekadašnjeg komandanta operativne grupe “Bosna” Refika Lende, koji je kandidat SDA za pot/predsjednika Federacije BiH (FBiH), rečeno je Srni iz Tužilaštva BiH.
    Iz Tužilaštva kažu da je predmet protiv Lende formiran na osnovu izvještaja koji je prije 20 godina podnijelo Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske o ratnom zločinu nad Srbima na području Ozrena i Vozuće 1995. godine.

    Iz Tužilaštva navode da je predmetom obuhvaćeno više osoba i da je u fazi prijave, te da će nakon donošenja tužilačke odluke javnost o svemu biti obaviještena.

    Iako je među prvom trojicom protiv kojih su podnesene krivične prijave za zločine nad Srbima iz Vozuće, Centralna izborna komisija BiH usvojila je izvještaje o izvršenim provjerama kandidata za izbor predsjednika i potpredsjednika FBiH, prema kojima Lendo ispunjava sve potrebne uslove za obavljanje ovih funkcija.

    I komandant Trećeg korpusa takozvane Armije BiH Sakib Mahmuljin jedan je od devetnaest identifikovanih i djelimično identifikovanih lica, pripadnika takozvane Armije BiH i stranih dobrovoljaca protiv kojih su tada podnesene krivične prijave o zločinima počinjenim nad Srbima na području Ozrena i Vozuće u julu i septembru 1995. godine. Sud BiH krajem aprila prošle godine osudio je pravosnažno Mahmuljina na osam godina, nakon čega je on umjesto u zatvor pobjegao u Tursku.

    Zbog ovih zločina MUP Srpske je Tužilaštvu BiH podnio izvještaj o ratnom zločinu protiv komandanta Drugog korpusa takozvane Armije BiH Seada Delića, komandanta 35. divizije takozvane Armije BiH Faila Hasanagića, komandanta Sedme muslimanske brigade Halila Brzine i komandanta 328. brigade Fuada Zilkića.

    Izvještaj je podnesen i protiv komandanta odreda “El mudžahedin” Abu Malija (pravo ime mu je Abdel Kader Mokhtari), glavnog bezbjednjaka i obavještajca “El mudžahedina” Ajmana Avada, te protiv člana komande odreda “El mudžahedin” Abu Hamze (pravo ime mu je Imad Mohamed al Husein).

    Masovno stradanje Vozućana dogodilo se od 10. do 24. septembra 1995. godine, usljed ofanzive 23.000 muslimanskih vojnika Drugog i Trećeg korpusa takozvane Armije BiH i odreda “El mudžahedin”, te NATO bombardovanja potpomognutog njihovim jedinicama za brza dejstva, kao i pripadnicima pakistanskog kontingenta međunarodnih mirovnih snaga.

    Tada je spaljeno 30 srpskih sela, protjerano 1.920 srpskih porodica sa 7.680 članova, ubijeno 459 boraca Vojske Republike Srpske i civila, dok se za većim brojem još traga.

    Padom Vozuće okončano je protjerivanje i etničko čišćenja Srba sa područja zeničke regije, započeto 1992. godine.

    Prijave protiv Lende podnosili su i Hrvati iz Žepča i Zavidovića.

    Refik Lendo je rođen 26. januara 1956. godine u selu Bistro kod Novog Travnika.

    Osnovnu školu je završio u Novom Travniku 1969. godine, a srednju Hotelijersko-turističku školu u Opatiji je završio 1974. godine. Diplomirao je na Vojnoj akademiji u Beogradu 1980. godine.

    U redovima JNA se nalazio od 1980. do 1991. godine. U Teritorijalnu odbranu BiH stupio je u junu 1992. godine. Bio je i komandant štaba TO Novi Travnik.

    Dana 23. septembra 1992. godine došlo je do međusobnih napada između pripadnika tzv. Armije RBiH i HVO, za koje je HVO optužio trojicu oficira takozvane Armije RBiH (bivši oficiri JNA) Fahrudina Agića iz Uskopolja, Muharema Šabića iz Prozora i Lendu iz Novog Travniku.

    Postao je komandant novoformirane Operativne grupe “Bosna” 24. juna 1993. godine, tokom hrvatsko-bošnjačkog sukoba.

    Nakon toga, bio je operativac u komandi Trećeg korpusa Armije RBiH 1994. godine, kada je dobio odlikovanje “Zlatni ljiljan”. Iste godine postaje član SDA u kojoj je bio član Predsjedništva.

    Penzionisan je 2004. godine.

    Osvojio je mandat na izborima za Predstavnički dom Federacije BiH 2006. godine, a taj mandat prekinuo je 2008. godine, kada biva izabran za načelnika opštine Novi Travnik.