Kategorija: Vijesti

  • RUGIPP: Nije moguće tačno utvrditi na čijoj teritoriji se nalazila skinuta tabla

    RUGIPP: Nije moguće tačno utvrditi na čijoj teritoriji se nalazila skinuta tabla

    Iz Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove (RUGIPP) rečeno je da zajednička komisija koja bi trebala da se bavi razgraničenjem između entiteta nije počela sa radom iako je od Dejtonskog mirovnog sporazuma prošlo gotovo 30 godina, zbog čega nije moguće sa sigurnošću tvrditi da li se mjesto gdje je bila tabla na ulazu u Istočno Sarajevo o broju Srba koji su morali napustiti Sarajevo nalazi na teritoriji Republike Srpske ili Federacije BiH

    Iz ove uprave podsjećaju da je granična linija između Republike Srpske i FBiH definisana Aneksom dva Dejtonskog mirovnog sporazuma, kao i da je bilo neophodno pristupiti detaljnoj identifikaciji, te naglašavaju da je Srpska ispunila sve svoje obaveze u vezi sa aktivnostima na razgraničenju, dok je druga strana prethodni period uporno i sistematski opstruisala ovaj proces.

    Iz RUGIPP-a za Srnu ističu da zajednička komisija nije počela sa radom iako je od Dejtonskog sporazuma prošlo gotovo 30 godina, tako da još nije precizno utvrđen nijedan dužni metar granične linije između entiteta, osim na Dobrinji u Sarajevu, tamo gdje je to bio interes FBiH, i to putem arbitražne odluke.


    Dok se ne usaglasi i materijalizuje granična linija na terenu, a sve u skladu sa Aneksom dva Dejtonskog mirovnog sporazuma, nije moguće sa sigurnošću tvrditi da li se mjesto gdje se nalazila tabla na ulazu u Istočno Sarajevo o broju Srba koji su morali napustiti Sarajevo nalazi na teritoriji Republike Srpske ili FBiH, navode iz RUGIPP-a.

    Na osnovu zaključaka Vlade Republike Srpske iz 2009, 2011. i 2012. godine RUGIPP je zadužena da obavi stručni geodetski posao identifikacije entitetske granice, te da pripremi informaciju o potrebnim kadrovskim, finansijskim i materijalnim sredstvima.

    Iz RUGIPP-a navode da su na osnovu istih zaključaka pristupili aktivnostima i 2010. godine izradili Projekat “Plan preciznog opisa granice između Republike Srpske i FBiH”, te dodaju da je Srpska preduzela određene aktivnosti, te je odlukom predsjednika Republike iz 1996. godine osnovala Republičku i opštinske komisije za razgraničenje Republike Srpske sa FBiH, ali da ove komisije nisu uradile ništa.


    “U 1996. i 1997. godini vlade entiteta usaglasile su korekcije granične linije između entiteta na površini od oko 60 kilometara kvadratnih, koje je odobrio komandant IFOR-a. Graničnu liniju između entiteta zajednička komisija trebala je odrediti i obilježiti na terenu i pripremiti usaglašeni stručni dokument koji treba da sadrži precizan opis granične linije, kako je predviđeno Aneksom dva članom četiri”, napominju iz RUGIPP-a.

    Iz ove uprave podsjećaju da su geodetski stručnjaci iz NATO-a (iz SAD, Kanade, Francuske, Engleske…) u periodu od juna do septembra 1996. godine radili na preciznom određivanju granične linije između entiteta i u tom periodu odredili koordinate za 64 tačke koje se nalaze na liniji razgraničenja.

    Predstavnici međunarodnih mirovnih snaga, kako dodaju iz RUGIPP-a, sproveli su niz aktivnosti da se ovo pitanje riješi – izvršili obuku kadra, obezbijedili opremu, izvršili mjerenja na određenom broju tačaka, odnosno inicirali su rješavanje ovog pitanja i trebalo je da nadležne institucije u BiH dovrše započeti posao što se, nažalost, nije dogodilo.


    “RUGIPP je nebrojeno puta pokretala ovo pitanje u razgovorima sa nadležnim institucijama Republike Srpske i FBiH, ali se svaki put, osim deklarativnog slaganja sa našim zahtjevima, ništa konkretno nije uradilo”, napominju iz ove uprave.

    Iz RUGIPP-a podsjećaju i da je Vlada Republike Srpske donijela zaključak 2017. godine kojim zahtijeva da Savjet ministara pokrene postupak s ciljem formiranja Zajedničke međuentitetske komisije za opis granične linije između entiteta Republika Srpska i FBiH, te zadužuje Ministarstvo pravde Srpske da uputi zahtjev Savjetu ministara za formiranje navedene komisije, što je i učinjeno.

    “Vlada Republike Srpske i RUGIPP nemaju povratnu informaciju od Savjeta ministara u vezi sa navedenim zaključkom i inicijativom Ministarstva pravde Srpske”, navode iz Uprave.

    Po nalogu Ministarstva komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite životne sredine Kantona Sarajevo 13. jula uklonjena je tabla sa natpisom “Dobrodošli u Istočno Sarajevo, grad 157.000 Srba koji su morali napustiti Sarajevo”, jer je navodno ustanovljeno da se nalazi na području FBiH.

  • Lukić bio na ispitivanju u SIPA zbog objave Dodikovih ukaza u Službenom glasniku

    Lukić bio na ispitivanju u SIPA zbog objave Dodikovih ukaza u Službenom glasniku

    Vršilac dužnosti direktora Službenog glasnika Republike Srpske Miloš Lukić izjavio je da je bio na ispitivanju u Agenciji za istrage i zaštitu BiH (SIPA) i negirao sve što mu se stavlja na teret, te poručio da se institucije Srpske drže i držaće se zakona koji budu doneseni u Srpskoj.

    Ključna stvar je da, kao vršilac dužnosti direktora, svoj posao temeljim isključivo na zakonu, a zakon nam je stavio u obavezu da objavljujemo sva akta koje prema nama upute institucije Republike Srpske, rekao je Lukić.

    On je istakao da su i pravo i pravda na strani Srpske.

    – Zato se digla i velika prašina koja se odnosi na Službeni glasnik koji je radio isključivo po zakonu. Kako tumačiti tek to ako neko napada na druge institucije čiji legalitet i legitimitet proističe iz volje naroda, koja jeste ono najjače u svakom društvu? – naveo je Lukić.

    On je istakao da je sve dio dugog niza pritisaka prema Srpskoj, koji imaju cilj da se u jednom trenutku dođe do nekih ljudi koji bi bespogovorno izvršavali sve što im se stavi na sto, a što nije u interesu Republike Srpske.

    – To je jedan konglomerat pritisaka i ucjena, ali mislim da će, kao i to sada, i u budućnosti biti bezuspješni. Ne znam kako iko može zamisliti da će u bilo kojem momentu u Republici Srpskoj postojati bilo ko, ko će sprovoditi odluke na njenu štetu – rekao je Lukić.

    Komentarišući da političke krize u BiH nisu novost, Lukić, koji je politikolog po struci, rekao je da bi izlaz iz ove krize po njemu bio to da svako gleda svoja posla.

    – Ali u BiH postoji jedna strana koja je politiku doživjela kao nastavak rata drugim sredstvima, a to je dominantno Federacija BiH i druga, odnosno Republika Srpska, koja uporno podsjeća na to da ima nadležnosti i kapacitete koje je unijela u Dejtonski sporazum i koja proističe iz naroda, te ne želi a i ne može da odstupi od svega toga – rekao je Lukić.

    On je zaključio da bi, kada bi se svako bavio sobom i svojim poslom ovo bi bila mnogo srećnija zemlja, ali da je očigledno da pojedinci, gledanjem u tuđe dvorište, nastoje da iz javnosti sklone probleme koje imaju u svome.

    Podsjetimo, novi direktor Službenog glasnika RS Miloš Lukić potpisao je odluke o objavljivanju ukaza predsjednika RS Milorada Dodika o proglašenju dva zakona da se odluke visokog predstavnika ne objavljuju u Službenom glasniku na teritoriji RS kao ni odluke Ustavnog suda BiH.

  • Objavljena lista najmoćnijih pasoša na svijetu, BiH napredovala

    Objavljena lista najmoćnijih pasoša na svijetu, BiH napredovala

    Singapur je na vrhu liste. Njegovi građani bez vize mogu posjetiti 192 od 227 zemalja.

    Objavljen je novi izvještaj najmoćnijih pasoša za 2023. godinu (The Henley Passport Index). Prvi put u pet godina, a Japan više nije na prvom mjestu.

    Singapur je na vrhu liste. Njegovi građani bez vize mogu posjetiti 192 od 227 zemalja. Drugo mjesto dijele Njemačka, Italija i Španija (190), prenosi Daily Mail.

    Iza njih su Austrija, Finska, Francuska, Japan, Luksemburg, Južna Koreja i Švedska (189). Na četvrtom mjestu su Danska, Irska, Holandija i Ujedinjeno Kraljevstvo (188).

    Bosna i Hercegovina je na 47. mjestu. Građani naše zemlje mogu ući u 118 država. U odnosu na prošlu listu, koja je objavljena u januaru ove godine, napredovali smo dva mjesta.

    Kada je riječ o regionu, Slovenija je na devetom mjestu, Hrvatska na 14, Srbija na 34, Makedonija na 43, Crna Gora na 44, Albanija na 48, a Kosovo na 94. mjestu.

    Na dnu The Henley Passport Index su države čiji pasoš omogućava ulaz bez viza u manje od 40 zemalja svijeta, a to su: Sjeverna Koreja (39), Nepal (38), Palestina (38), Somalija (35), Jemen (35), Pakistan (33), Sirija (30), Irak (29) i Afganistan (27).

    Kompletnu listu možete pogledati ovdje.

  • Olujno nevrijeme i danas prijeti BiH

    Olujno nevrijeme i danas prijeti BiH

    BiH je noćas pogodilo snažno nevrijeme, sa grmljavinom, gradom i olujnim vjetrom koji je čupao drveće, a slična situacija očekuje se i danas, najavljuju meteorolozi.

    Naime, Federalni hidrometeorološki zavod (FHMZ) izdao je za danas narandžasto upozorenje za sjeverno, centralno i istočno područje zbog mogućih jakih pljuskova praćenih grmljavinom i jakih udara vjetra te lokalne pojave grada.

    Upozorenje je izdato za danas od 16:00 do sutra u 9:00 časova.

    Kako najavljuju, uz jači pljusak može pasti 20-40 litara kiše po metru kvadratnom, dok su mogući olujni udari vjetra brzine 55-75 km/h.

    “Budite spremni na smetnje, strukturalna oštećenja i rizik za povrede od iščupanih stabala i krhotina koje nosi vjetar. Prekidi u snadbijevanju električnom energijom su mogući. Za sve dodatne informacije obratite se nadležnim institucijama”, navode iz FHMZ, prenosi Fena.

    I Republički hidrometeorološki zavod RS (RHMZRS) najavio je da se danas tokom popodneva očekuje razvoj oblačnosti koja donosi prolaznu kišu i pljuskove sa grmljavinom od zapada, preko sjevera ka istoku, koji bi mogao prerasti u olujno nevrijeme.

    “Uveče i u noći ka četvrtku jača oblačnost će se premještati od sjeverozapada (duž rijeke Save) ka jugu i istoku i donijeće jače pljuskove sa grmljavinom i lokalne nepogode”, navode iz RHMZRS.

    Dodaju da će u sjevernim predjelima biti izraženijih lokalnih nepogoda uz moguću pojavu grada i jakog do olujnog vjetra.

  • Novinari pozvali vlast da odustane od kriminalizacije klevete

    Novinari pozvali vlast da odustane od kriminalizacije klevete

    Novinari, medijski radnici, predstavnici civilnog sektora i građani, okupili su se jutros na Trgu Krajine u Banjaluci, odakle su se u znak protesta uputili do Narodne skupštine koja će na današnjoj sjednici raspravljati o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Кrivičnog zakonika RS, a kojim se kao krivično djelo u Srpskoj uvodi kleveta.

    Novinari će uoči početka same sjednice, koja bi trebala početi u 10 časova još jednom poslati poruku da se hitno odustane od namjere da se kriminalizuje kleveta u Srpskoj.

    “Drago mi je da vidim ovoliko ljudi, jer jer radni dan, ljudi imaju obaveze. Dvije decenije je Republika Srpska bila ispred regiona, čak i ispred FBiH, jer je dekriminalizovala klevetu i bili smo ponosni na to. Sada vlast želi da to vrati. Oni su okrenuli leđa Ujedinjenim nacijama, OEBS- u, udruženjima novinara iz svijeta i poručili da ih ne interesuje šta mi mislimo. Oni žele da zaštite sebe i svoje interese”, izjavio je na Trgu Krajine Siniša Vukelić, predsjednik Kluba novinara Banjaluka

    Vukelić je pozvao vladajuću većinu da ne usvaja zakon.

    “Nemojte da vas se vaši potomci sjećaju po tome”, rekao je, te dodao:

    “Tačno je da u Nacrtu zakona nema uvrede i da su smanjili kazne. Ali oni donose zakon prema kome nećemo smjeti napisati da je neki ministar zaposlio svoju rodbinu negdje, nećemo smjeti reći nešto što im se ne sviđa ni u kafani. To je zastrašujuće. Još jednom pozivam poslanike da odbace ovaj zakon. Pozivam Vladu Srpske da povuče ovaj zakon da dnevnog reda. Građanima poručujemo da je ovo njihova borba. Ako ovo prođe u četvrtak da li možemo očekivati da se zabrani sloboda kretanja”.

    Protestima prisustvuju i poslanici opozicije iz SDS, PDP i Liste za pravdu i red.

    Među okupljenim su i lideri tih stranaka Milan Miličević, Branislav Borenović i Nebojša Vukanović.

    Vukelić je naglasio da je tačno da u pojedinim državama postoji ovaj zakon, ali da za njega ne bude krivična odgovornost.

    “Kleveta je već sankcionisana postojećim zakonom u građanskoj parnici. Sad žele da nas gone krivično, da nam mogu uzeti pasoš i zabraniti kretanje. Sloboda i javno mišljenje nije zločin. Sloboda za Srpsku”, zaključio je Vukelić.

    Ivana Korajlić, izvršna direktorica Transparensi internešenala u BiH kazala je da je ovo posljednji pokušaj da se utiče na narodne poslanike u parlamentu Srpske.

    “Da odustanu i povuku izmjene Krivičnog zakonika RS koji je direktno usmjeren na gušenje slobode govora. Ne pričamo mi ovdje o krimilizaciji klevete koja će uticati na novinare, medije, civilno društvo, već na odredbe koje će potpuno ugušiti slobodu govora svakoga građanima Republike Srpske a i šire, jer će onemogućiti svakoga da iznese svoje mišljenje, da iznese neke informacije koje mogu na nekoga uticati, a da pri tome budu predmet krivičnog progona”, naglasila je ona.

  • Dodik: Gruhonjićeva mržnja prema Srpskoj, Srbiji i Srbima dokaz najgoreg šovinizma

    Dodik: Gruhonjićeva mržnja prema Srpskoj, Srbiji i Srbima dokaz najgoreg šovinizma

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da očigledna mržnja novinara Dinka Gruhonjića prema Srbima i svemu što je srpsko izrečena u programu Televizije N1 ne samo da je dokaz najgoreg šovinizma, već je i u funkciji rušenja demokratskih i građanskih vrijednosti, kao i kompromitovanja nevladinog sektora.

    Da ni glupost, ni mržnja, kao poremećaji mentalne ravnoteže i drastičan defekt osjećajnosti, nema granica, uvjerili smo se ovih dana gledajući program beogradske Televizije N1, u vrijeme protesta opozicije u Srbiji, prilikom gostovanja novinara Dinka Gruhonjića – rekao je Dodik.

    Na pitanje Srne da prokomentariše Gruhonjićev šovinistički istup da je Republika Srpska, kako je rekao, “genocidna tvorevina” i da “ljudi iz Srpske traže rezervni položaj u Beogradu i Novom Sadu, jer znaju da je Srpska neodrživa pošto je nastala na monstruozan način”, predsjednik Republike je odgovorio da je očigledno da je taj novinar, pritisnut mrzilačkom strašću, a uz malu pomoć voditeljke ove medijske kuće, iznoseći takve tvrdnje pokazao svoje niske strasti i mržnju kakva se može čuti samo iz zagušljive sarajevske političke kuhinje u kojoj se veoma često priprema otrovna hrana mržnje prema Republici Srpskoj i Srbiji.

    Dodik je naglasio da Gruhonjić, koji se predstavlja kao navodni borac za demokratiju i ljudska prava, a zapravo je protiv Srba, Srpske i Srbije, vodi verbalni rat kao najgori jurišnici iz Sarajeva 90-tih godina prošlog vijeka, a po scenariju organizatora prostora u Srbiji.

    Predsjednik Srpske je istakao da Gruhonjić tako baca ljagu na cijeli nevladin sektor kome je funkcija borba za univerzalna demokratska prava, a ne lobiranje jednog protiv naroda i njegove države.

    • Nadam se da će se svi iskreni i istinski borci za demokratiju i ljudska prava, svi posvećeni pripadnici nevladinog sektora ograditi od Gruhonjića, koji sve njih sramoti, a najviše sebe moralnom niskosti nesrećnog tračera, odnosno specijalca za fabrikovanje kleveta i uvreda sa mržnjom i zlobom koju je preko pomenute televizije prije neki dan pokazao prema Republici Srpskoj, Srbiji i srpskom narodu – rekao je Dodik.

    On je izjavio da je sasvim jasno da u Gruhonjićevom slučaju ogovaranja Republike Srpske i njenog naroda stoji prikrivena, a u pomenutom slučaju, i otvorena mržnja jednog običnog klevetnika.

  • „Ugljevik“ mora Slovencima da plati 131 milion KM

    „Ugljevik“ mora Slovencima da plati 131 milion KM

    Rudnik i termoelektrana (RiTE) „Ugljevik“ izgubila je spor sa „Elektrogospodarstvom Slovenije“ težak 67 miliona evra, odnosno oko 131 miliona maraka.

    Riječ je o pravosnažnoj presudi koju je po tužbi Slovenaca za neisporučenu struju počev od 12. juna 2011. godine pa do donošenja odluke, koje je donijelo Arbitražno vijeće u Beogradu.

    – Nalaže se RiTE „Ugljevik“ da na ime naknade štete u roku od 30 dana od prijema ove odluke „Elektrogospodarstvu Slovenije – razvoj in inženiring“ isplati 67 miliona evra i zateznu kamatu na ovaj iznos, počev od 1. januara 2022. godine“, navedeno je u odluci Vijeća od 3. jula.

    U preostalom iznosu odbijen je zahtjev tužioca.

    – Odluka Tribunala o visini kamate akumulirane na dosuđeni iznos počev od 12. juna 2011. godine, zaključno sa 31. decembrom 2021. godine i o troškovima arbitraže ostavlja se za buduću odluku. Ova odluka je pravosnažna i obavezujuća za stranke – navode u RiTE Ugljevik u obavještenju akcionarima.

    Podsjećamo, Slovenci su pokrenuli dva spora protiv RiTE „Ugljevik“ i BiH tražeći ogromnu odštetu po osnovu prijeratnih ulaganja u termoelektranu.

    Nakon što je arbitražni sud u Beogradu djelimično odbio zahtjev „Elektrogospodarstva Slovenije“ za naknadu štete od čak 1,48 milijardi KM od RiTE „Ugljevik“ po osnovu prijeratnih ulaganja u termoelektranu, Slovenci su pokrenuli novi spor u kojem su tražili naknadu od 240 miliona evra, ovaj put, samo za neisporučenu struju.

    Polovinom 2020. godine Arbitražno vijeće u Beogradu je odbilo tužbeni zahtjev EGS po svim tačkama, osim zahtjeva za naknadu štete po osnovu neisporučene električne energije počev od 12. juna 2011. godine pa do donošenja odluke.

    Slovenci su u međuvremenu smanjili tužbeni zahtjev na ukupno 123,6 miliona evra, ali sud ga nije u potpunosti prihvatio.

    Osim pred sudom u Beogradu, EGS je po istom osnovu pokrenuo spor protiv RiTE „Ugljevik“ i pred arbitražom u okviru Međunarodnog centra za rješavanje investicionih sporova u Vašingtonu.

    Taj postupak, u kojem je tužena BiH, prekinut je do donošenja odluke o nadležnosti i osnovanosti u postupku pred arbitražom sa sjedištem u Beogradu, piše Capital.

  • Studentkinje Univerziteta u Sarajevu školovanje nastavljaju u Beogradu

    Studentkinje Univerziteta u Sarajevu školovanje nastavljaju u Beogradu

    Valentina Vujičić i Slađana Todić, studentkinje Fakulteta kriminalistike, kriminologije i bezbjednosnih studija Univerziteta u Sarajevu, koje su prethodnih dana bile izložene medijskoj hajci od strane svojih kolega, ali i građana Sarajeva i Federacije BiH, školovanje će nastaviti u Beogradu, rečeno je na konferenciji za novinare koja je održana u Istočnom Sarajevu.
    Konferencija za novinare studentkinja izloženih medijskoj hajci – Foto: RTRS
    Konferencija za novinare studentkinja izloženih medijskoj hajciFoto: RTRS
    Generalni direktor “Sarajevo-gas” Nedeljko Elek rekao je da će, na poziv direktora Bezbjednosno- informativne agencije (BIA) Srbije Aleksandra Vulina, Slađana i Valentina studiranje nastaviti na Akedemiji za nacionalnu bezbjednost u Beogradu.

    • Slađana i Valentina biće stipendiste države Srbije i biće im obezbijeđen smještaj u studentskom domu, dok će ostatak finansijskih troskova studija snositi preduzeće Sarajevo- gas – rekao je Elek.

    Slađana i Valentina nisu željele da osvrću na događaje koji su se desili proteklih dana, ali su istakle da je posle svega jasno da nastavak školovanja u Sarajevu nije moguć.

    Zahvalile su se na podršci direktoru agencije BIA Aleksandru Vulinu, predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, građanima Bijeljine, Istočnog Sarajeva, ali i cijele Republike Srpske.

  • Tužilaštvo BiH pokrenulo istragu protiv Bakira Izetbegovića

    Tužilaštvo BiH pokrenulo istragu protiv Bakira Izetbegovića

    Tužilaštvo Bosne i Hercegovine pokrenulo je istragu protiv lidera SDA Bakira Izetbegovića zbog nepoštovanja odluka Ustavnog suda BiH.

    Kako saznaje Srpskainfo, istraga protiv Izetbegovića pokrenuta je ovih dana na osnovu anonimne prijave.

    Srpskainfo je u posjedu dopisa koji je SIPA poslala u Parlamentarnu skupštinu BiH, a u kojem od njih traži određene podatke i dokumentaciju vezano za Izetbegovića, inače, bivšeg člana Parlamentarne skupštine BiH.

    – SIPA postupa po nalogu Tužilaštva BiH po osnovu zaprimljene anonimne prijave od 3. jula ove godine protiv Izetbegovića zbog navodnog počinjenog krivičnog djela neizvršenje odluke Ustavnog suda BiH, Suda BiH, Doma za ljudska prava ili Evropskog suda za ljudska prava – navodi se u dopisu.

    Dodaje se da je u konkretnom slučaju prijavljeno neizvršenje odluke Ustavnog suda BiH u predmetu po apelaciji Bože Ljubića.

    U odnosu na naprijed navedeno potrebno je da nam dostavite informaciju da li je predmetna odluka Ustavnog suda BiH izvršena i provedena, te ukoliko jeste, kada i na koji način, odnosno ukoliko nije, zašto nije i zbog čega – ističe se u dopisu.

    SIPA od Parlamentarne skupštine BiH, takođe, traži informacije koje funkcije je Izetbegović obavljao u organima vlasti BiH u periodu nakon donošenja odluke Ustavnog suda BiH od 01.12.2016 godine, a koje su mogle uticati na izvršenje i provođenje navedene oduke, te kakvu je ulogu lider SDA imao u provođenju, odnosno neprovođenju.

    Zanimljivo je da je anonimna prijava, a potom i istraga Tužilaštva BiH, uslijedila samo dva dana nakon što je Kristijan Šmit, kojeg Srpska ne priznaje za visokog predstavnika nametnuo izmjene Krivičnog zakona BiH kojima je omogućeno da svako ko ne poštuje odluke Ustavnog suda BiH može za to da krivično odgovara.

  • Za sanaciju štete i suzbijanje afričke kuge tri miliona KM

    Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Savo Minić Republike Srpske upoznao je članove Republičkog štaba za vanredne situacije sa trenutnom situacijom u Republici Srpskoj u vezi afričkom kugom svinja.

    Minić je istakao da je na području Semberije do sada eutanazirano 4.200 svinja, te da je postavljeno 26 dezo barijera. Dodao je da je trenutno aktivno 20 žarišta, a timovi na terenu preduzimaju sve mjere i radnje potrebne za sprečavanje širenja bolesti na ostale dijelove Republike Srpske, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose s javnošću.

    Na sjednici je istaknuto da je jedan od velikih problema i izazova sa kojima se susreću timovi civilne zaštite nedostatak i slab odziv zaineresovanih ljudi prilikom utovara i odvoza uginulih životinja, što predstavlja priritetni posao u sprečavanju zaraze.

    Komandant Republičkog kriznog štaba Radovan Višković naredio je da se mobilišu svi raspoloživi kapaciteti u ljudstvu i mehanizaciji kako bi se suzbilo širenje ovog virusa, istakavši da je pravoremeno odlaganje uginulih životinja u skladu sa propisima prioritetni posao za sprečavanje daljeg širenja ove bolesti.

    Upravni odbor Kompenzacionog fonda Republike Srpske donio je odluku o isplati tri miliona KM za sanaciju štete i sprovođenje mjera suzbijanja i iskorijenjivanja afričke kuge svinja.

    Raspodjela izvojenog novca počeće krajem naredne sedmice, nakon obrade rješenja koja će biti donesena u skladu sa Pravilnikom o uslovima i načinu ostvarivanja podrške za sanaciju štete.

    Novac će se isplaćivati u skladu sa prioritetima, a to su proizvođači koji su prvi pretrpjeli štetu i veliki proizvođači.

    Minić je istako da je ostvarena dobra saradnja sa načelnicima opštinama Ugljevik i Lopare, koje su takođe postavile dezo barijere i sprovode sve predložene mjere.

    Na sjednici Štaba je istaknuto da situaciju na terenu dodatno komplikuje loša saradnja i komunikacija sa gradonačelnikom Bijeljine Ljubišom Petrovićem, koji je izdao naredbu za prebrojavanjem svinja na žarištima, što trenutno predstavlja problem prilikom ulaska na zaražena područja i doprinosi širenju zaraze.

    Takođe, održan je sastanak sa članovima međunarodnog ekspertskog tima za suzbijanje afričke kuge svinja, koji su konstantovali da su u Republici Srpskoj preduzete odgovarajuće mjere i radnje na suzbijanju afričke kuge svinja.

    Istaknuto je da će uzorkovanje biti stoodstotno, što podrazumijeva pregled svake svinje.

    Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, odnosno njegove stručne komisije i timovi će preuzeti cjelokupni posao na popisu štete, obradi podataka, obeštećenjima, kao i sve poslove potrebe za suzbijanje virusa afričke kuge svinja.

    Konstatovano je da se na velikim farmama svinja nije pojavila bolest, već na domaćinstvima sa manjom proizvodnjom svinja.

    Stručni operativni tim uputio je apel građanima i privrednicima na ugroženim područjima da pruže pomoć pogođenim gazdinstvima i domaćinima prilikom suzbijanja širenja bolesti, zarad dobrobiti cjelopkupne zajednice.

    Takođe, apel Republičkog štaba je da se svi pridržavaju propisanih mjera, kao i da će nesavjesni pojedinci koji koji krše propisane mjere biti snkcionisani.

    Republički štab za vanredne situacije, pored ministara, čine i direktori Republičke uprave civilne zaštite, Policije, Veterinarskog instituta Republike Srpske “Dr Vaso Butozan”, Inspektorata Republike Srpske.