Kategorija: Svijet

  • UN zahtjeva od Rusije: Odmah vratite Ukrajini nuklearku

    UN zahtjeva od Rusije: Odmah vratite Ukrajini nuklearku

    Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je u četvrtak rezoluciju kojom se zahtjeva od Rusije da hitno povuče svoju vojsku i osoblje iz najveće nuklearne elektrane u Evropi i odmah vrati objekat Ukrajini.

    U rezoluciji se takođe ponavljaju zahtjevi skupštine da Rusija odmah “prestane sa agresijom na Ukrajinu” i povuče sve trupe, i ponovo potvrđuje posvećenost 193-članog svjetskog tijela “suverenitetu, nezavisnosti, jedinstvu i teritorijalnom integritetu Ukrajine”.

    Rezolucija je usvojena sa 99 prema 9 glasova, 60 zemalja je bilo uzdržano, a 25 zemalja nije glasalo.

    Rusiji su se pridružile Bjelorusija, Kuba, Eritreja, Mali, Nikaragva, Sirija, Burundi i Sjeverna Koreja u protivljenju rezoluciji.

    Kina, Indija, Južna Afrika i mnoge zemlje Bliskog istoka bile su među onima koji su bili uzdržani.

    Rezolucija izražava “ozbiljnu zabrinutost zbog nesigurne situacije u vezi sa nuklearnom bezbjednošću i bezbjednosti u nuklearnoj elektrani Zaporožje”.

    U rezoluciji se navodi da će vraćanje elektrane pod punu kontrolu Ukrajine obezbijediti sigurnost i omogućiti Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju “da sprovodi bezbjedne,

  • Novi lapsusi Bajdena: Pomiješao Zelenskog i Putina, Kamalu Haris i Trampa

    Novi lapsusi Bajdena: Pomiješao Zelenskog i Putina, Kamalu Haris i Trampa

    Američki predsjednik Džozef Bajden napravio je nove lapsuse u javnim obraćanjima – predstavio je ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog kao “predsjednika Putina”, a svoju potpredsjednicu Kamalu Haris nazvao je “Trampom”.

    Bajden je napravio grešku tokom posljednjeg samita NATO u Vašingtonu, samo sat vremena pre svoje pres konferencije koja je nazvana “biti ili ne biti” za njegovu kampanju, jer ga sve veći broj političkih saveznika i donatora poziva da se povuče iz trke za novi mandat šefa države.

    Zaključujući uvodno izlaganje, Bajden je dao riječ Zelenskom rekavši: “Sada želim da dam riječ predsjedniku Ukrajine, koji ima toliko hrabrosti koliko i odlučnosti”, a zatim dodao: “Dame i gospodo, predsjednik Putin”.

    Zelenski je, kako navode zapadni mediji, ostao u potpunom čudu nakon što ga je Bajden nazvao imenom ruskog predsjednika protiv koga ratuje.

    Pošto se u publici čulo negodovanje, Bajden je shvatio grešku i ispravio se riječima: “Pobijedićemo predsjednika Putina, predsjedniče Zelenski” i “Toliko sam fokusiran na to da pobijedimo Putina”.

    Bajden je kasnije na pres konferenciji, poslije samita NATO-a u Vašingtonu, napravio još jedan lapsus: “Slušajte, ne bih izabrao potpredsjednika Trampa da bude potpredsjednik da nije kvalifikovana da bude predsjednik, tako da počnimo s tim”.

    Bajden je to rekao odgovarajući na pitanje novinara Rojtersa da li ima povjerenja u Kamalu Haris, aktuelnu potpredsjednicu SAD, prenosi Tanjug.

    Novi lapsusi 81-godišnjeg predsjednika SAD dodatno će podstaći zabrinutost oko njegove mentalne sposobnosti i vjerovatno dodatno ugroziti njegovu predsjedničku kampanju, navodi Rojters.

    Agencija dodaje da se svaka izjava predsjednika SAD, koji je u detinjstvu mucao, pomno prati poslije njegovog lošeg nastupa u debati sa republikanskim protivkandidatom Donaldom Trampom (78).

    Više demokratskih senatora i zastupnika Predstavničkog doma zatražilo je nakon debate od Bajdena da se povuče iz izborne trke.

  • Procurilo Orbanovo tajno pismo Briselu

    Procurilo Orbanovo tajno pismo Briselu

    Mađarski premijer Viktor Orban poslao je Evropskom savetu tajno pismo u kojem prenosi direktne poruke Vladimira Putina, piše Politiko.

    U tajnom pismu Orban podvlači maksimalistički stav ruskog predsednika Vladimira Putina o Ukrajini “tako temeljno da je mogao biti na audiciji za ulogu portparola Kremlja”, navodi taj list.

    U pismu, upućenom predsedniku Evropskog saveta Šarlu Mišelu i podeljenom sa ostalim članovima Evropskog saveta, izlaže se Putinovo razmišljanje o statusu njegovog rata u Ukrajini – i šta Orban smatra da bi trebalo da budu sledeći koraci EU.

    “Završio je nedelju manične diplomatije, tokom koje je Orban posetio Kijev, zatim Moskvu, a zatim Peking, u okviru ukrajinske mirovne misije”, dodaje Politiko.

    Orban je rekao Mišelu da, prema Putinovim rečima, “vreme nije na strani Ukrajine, već na strani ruskih snaga”, ne pruživši dokaze za analizu bojnog polja.

    U pismu od 5. jula i podeljenom na devet tačaka, takođe se ne pominje činjenica da je Putin bio taj koji je pokrenuo rat u Ukrajini u februaru 2022.

    Orban koji je negirao da je tokom posete Moskvi iznosio “bilo kakvo mišljenje u ime Evropskog saveta ili Evropske unije” i dodao da “ruska strana procenjuje mesečne gubitke i gubitke ukrajinskih snaga na 40-50 hiljada vojnika”, a ne pominjujući ruske gubitke u ratu.

    On je dodao da je Moskva “spremna da razmotri svaki predlog o prekidu vatre koji ne služi skrivenom premeštanju i reorganizaciji ukrajinskih snaga”, ne objašnjavajući dalje šta je Putin mislio pod tim.

    U Orbanovom izveštaju o sastanku, on kaže da je Putinu primetio da “mnogi tvrde da je u interesu Evrope da se što pre vrati u period ekonomskog rasta zasnovanog na trajnom miru”, dodajući:

    “Šanse za mir umanjuje činjenica da su diplomatski kanali blokirani i da nema direktnog dijaloga između strana koje imaju vodeću ulogu u stvaranju uslova za mir.”

    EU i njeni lideri su uglavnom prekinuli komunikaciju sa Moskvom usred poplave sankcija koje je blok uveo protiv Rusije nakon invazije.

    U sredu će ambasadori EU u Briselu razgovarati o Orbanovim putovanjima.

    “Ako sutrašnji izveštaj bude u istom tonu kao i ovo pismo, biće to prijatan sastanak”, rekao je za Politiko sarkastični diplomata EU, koji je dobio anonimnost da razgovara o osetljivoj temi.

    Orban je u osmoj tački napisao da veruje da su prekid vatre i mirovni pregovori i dalje mogući, ali je dodao da ćemo “u naredna dva meseca videti dramatičnije gubitke i vojni razvoj na linijama fronta nego ikada ranije”, ako se rat ne zaustavi.

    Zatim je zaključio da bi Evropa trebalo da preuzme vođstvo u pokušajima da se uspostavi mir u Ukrajini, s obzirom na to da su SAD sve više ometene kako se približavaju predsednički izbori u novembru.

    “Političko vođstvo koje pružaju Sjedinjene Države je ograničeno zbog tekuće izborne kampanje”, napisao je Orban.

    “Stoga ne možemo očekivati da takav predlog ne dođe iz SAD u narednim mesecima. Trebalo bi da razmotrimo – u duhu evropske strateške autonomije – pokretanje evropske inicijative”, dodaje on u pismu.

    Orban je potpisao belešku: “Nastaviću razgovore u cilju razjašnjavanja mogućnosti za mir sledeće nedelje”.

     

  • Nebenzja u UN: Norveška dopustila da se sistemom NASAMS pogodi dječja bolnica

    Nebenzja u UN: Norveška dopustila da se sistemom NASAMS pogodi dječja bolnica

    Projektil koji je pogodio dječju bolnicu Ohmatdit u Kijevu najvjerovatnije je ispaljen iz sistema protivvazdušne obrane NASAMS koji je Ukrajincima isporučila Norveška, poručio je Vasilij Nebenzja, ruski predstavnik pri Ujedinjenim nacijama (UN).

    “Takođe čekamo reakciju norveške vlade, koja je očito snabdjela kliku Zelenskog tim sistemom. Jesu li dopustili da se njime pogodi dječja bolnica i takođe da se postavi u stambenim područjima kršeći međunarodno humanitarno pravo?” upitao je Nebenzja na sjednici Savjeta bezbjednosti o Ukrajini.

    Portparil ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova ranije je izjavila kako je potvrđeno da je bolnica pogođena NASAMS projektilom zemlja-vazduh zapadne proizvodnje.

    Rusko ministarstvo obrane saopštilo je kako su jučerašnji napadi bili odmazda za ukrajinske pokušaje napada na energetske objekte unutar Rusije.

    “Juče su izvedeni precizni udari na ukrajinske vojne objekte i vazdušne baze te su ciljevi napada postignuti”, naveli su Rusi.

    U napadu na samu bolnicu poginule su dvije osobe, a 32 su povrijeđene, saopštile su lokalne vlasti.

    Istražitelji Službe bezbjednosti Ukrajine (SBU) tvrde kako je bolnica pogođena ruskom raketom Kh-101. SBU je napad proglasio ratnim zločinom te pokrenuo krivični postupak u vezi s tim.

  • Bivši visoki predstavnik: Kriminalno lobiranje o rezoluciji o Srebrenici sa lažnim podacima

    Bivši visoki predstavnik: Kriminalno lobiranje o rezoluciji o Srebrenici sa lažnim podacima

    Način glasanja za rezoluciju o Srebrenici u UN, kao i lobiranje od zemalja pokrovitelja je kriminalan i sa lažnim podacima, a njeno usvajanje degradira Statut UN, EU i prava o slobodnom izražavanju država, izjavio je Karlo Bucola, koji je bio visoki predstavnik UN u vrijeme građanskog rata u BiH.

    Bucola je rekao da sva priprema posljednjih 18 godina navodi na političku i kriminalnu svrhu, da bi se u datom momentu, po potrebi politike, započeo rat u ovom dijelu balkanske teritorije.

    – Ovim putem želio bih da upoznam moje nadležne predstavnike u UN, predsjednika Antonija Guteresa, nadležnu kancelariju, kao i predsjednika Evropske komisije Ursulu fon der Lajen, ako žele da čuju – naveo je Bucola u otvorenom pismu o dešavanjima u Srebrenici koje je upućeno UN.

    Bucola je rekao da činjenice koje je naveo može potvrditi dokumentima, video- snimcima, slikama sa lica mjesta, kao i zabilješkama koje su nastale u vrijeme ratnih dešavanja.

    – Ovim djelovanjem ste podstakli međunarodne vjerske razlike, veliku podjelu, međusobnu mržnju i stvaranje jakih nacionalističkih stranaka – naveo je Bucola u pismu dostavljenom televiziji M.

    On tvrdi da je ovim načinom uticaja Balkan instruisan da ponovo uđe u otvaranje novih žarišta.

    – Prva stavka predsjednika država na Balkanu u ovom djelovanju je pojačanje mjera predostrožnosti protiv usvajanja EU zakona čija se kultura kosi s njihovom kulturom – rekao je Bucola.

    On je naglasio da je rezolucija o Srebrenici usvojena metodom ucjenjivanja, dezinformacijama o stvarnom dešavanju, nametanjem lažnih podataka.

    – Zato se od starne dijela delegata EU i pokreće opoziv izglasane rezolucije. Vjerodostojni podaci se pripremaju sa zajedničkim timom tog područja – rekao je Bucola.

    On se osvrnuo na Kristijana Šmita, navodeći da je u BiH postavljen novi visoki predstavnik koji nije izglasan u parlamentu tri konstitutivna naroda u BiH, o čemu po Dejtonskom mirovnom sporazumu moraju biti saglasni.

    – Nelegalni visoki predstavnik mijenja ustavne zakone po nalogu jedne etničke strane i na taj način ugrožava dvije druge etničke grupacije i stvara status kriminalne države – naveo je Bucola i dodao je kao predstavnik UN više puta upozoravao na nedostatke.

    Bucola je u izjavi govorio i o Hrvatskoj koja je primljena u EU, te naveo da je nametnut standard koji je hrvatski narod doveo do psihičkog stresa zbog nemogućnosti da normalno živi.

    – U Hrvatskoj je naglo sve poskupjelo. Novi evropski zakoni grade novu kulturu, tako da su vladajuće strukture dovele do čestih svađa i prouzrokuju teške krize u državi. Hrvatski parlament služi za svađe, neprimjereno ponašanje članova parlamenta sa neprimjerenim govorima upućenim Vladi i predsjedniku Vlade Hrvatske – rekao je Bucola.

    On je dodao da je narod Hrvatske nezadovoljan ulaskom u EU.

    – Dodatno naoružavaju Albance na Kosovu da bi iskazali mržnju prema Srbiji, a po međunarodnoj konvenciji to je kršenje i može u budućnosti imati tragične posljedice kao u Srebrenici. Te odluke su dostavljene od NATO bez da se konsultuje sa svojim narodom – rekao je Bucola.

    BiH u kojoj je korupcija veoma izražena u svim segmentima društva, a političari nagovoreni od stranog faktora, tvrdi Bucola, uhvatila se za uništenje same sebe i preko lobiranja usvajanjem rezolucije o Srebrenici misli da pretvori srpski narod u Bošnjake i da sa Kosovom i Hrvatskom zajedno sa NATO napadnu Srbiju.

    – /Samoproglašeno/ Kosovo je spremno da napadne Srbiju. Takav plan je pripremljen za Balkan, novi Јasenovac i Srebrenicu. Nećemo uspjeti da se dokažemo Rusiji uništenjem Srbije, iako kršimo sve moguće konvencije o ljudskim pravima. U toj grupi je i mala Crna Gora sa novim i mladim rukovodstvom koje ima veliku želju da poboljša stanje u državi na bilo kakav način – ukazao je Bucola.

    On je izrazio uvjerenje da EU sve to zna, ali da ne reaguje, i takvim postupkom učestvuje u tim događajima.

    – Ovakvim stavom EU i Amerika utiču na to da će i Srbija krenuti nekim drugim smjerom, što će biti iznenađenje svima – rekao je Bucola.

  • Orban najavio egzodus? Razgovarao sam i sa Putinom i sa Zelenskim…

    Orban najavio egzodus? Razgovarao sam i sa Putinom i sa Zelenskim…

    Mađarski premijer Viktor Orban dao je intervju za nemački Bild po poseti Kijevu i Moskvi, gde je razgovarao s ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim i ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

    On je otkrio šta mu je Putin rekao u Kremlju, a svoju “misiju” opravdava navodnom eskalacijom na bojnom polju.

    Prokomentarisao je za Bild svoje razgovore sa Zelenskim i Putinom.

    “Obojici sam postavio isto pitanje. Pitao sam oba šefa država (Zelenskog i Putina, prim.a.) da li postoji šansa da pristanu na privremeno primirje koje bi ubrzalo mirovne pregovore. Da krenemo od prekida vatre. Jer u ovom trenutku svi razmišljaju u drugom pravcu, oni prvo žele da postignu mirovni sporazum, a tek onda da proglase primirje”, rekao je Orban.

    “I Rusi i Ukrajinci odgovorili su isto: Primirje je u interesu neprijatelja jer će tokom primirja imati vremena da se reorganizuju i pripreme za nastavak rata”, dodao je mađarski premijer.

    Kako je Orban za Bild istakao, razgovori sa suprotstavljenim stranama u ratu jasno su mu pokazali da će naredna dva ili tri meseca biti brutalnija nego što mislimo. Kako je rekao, situacija na frontu će biti još gora.

    “U narednih nekoliko meseci stvari će se pogoršati na frontu. Rusija ima više oružja i Rusi su odlučniji. Tako da će energija sukoba, broj mrtvih, broj žrtava biti brutalniji nego u poslednjih sedam meseci, iako je i period pre toga bio veoma brutalan”, kazao je mađarski premijer.

    “Ne raspravljam se o tome ko je u pravu, a ko nije. Jer moj cilj je mir i prekid vatre”, zaključio je Orban.

     

  • NYT: Imamo dnevnik posjeta, pogledajte ko je osam puta bio kod Bajdena

    NYT: Imamo dnevnik posjeta, pogledajte ko je osam puta bio kod Bajdena

    Američki predsjednik Džo Bajden ne liječi se od Parkinsonove bolesti, objavila je Bijela kuća u ponedjeljak, nakon što su se pojavili izvještaji da je ljekar specijalizovan za tu bolest posjetio Bijelu kuću osam puta tijekom protekle godine.

    Zabrinutosti da predsjednik možda boluje od neimenovane bolesti pojavile su se nakon Bajdenovog nastupa na debati 27. juna s republikanskim kandidatom Donaldom Trampom.

    “New York Times” je objavio da dnevnik posjetilaca Bijele kuće pokazuje da je Dr Kevin Kanard, neurolog specijalizovan za poremećaje pokreta koji je nedavno objavio naučni rad o Parkinsonovoj bolesti, posjetio Bijelu kuću osam puta od prošlog ljeta do proljeća ove godine. Tokom brifinga, potparolka Bijele kuće Karin Žan-Pijer odbila je potvrditi Kanardovu posjetu, rekavši da želi poštovati privatnost svih uključenih iz sigurnosnih razloga.

    Nije, u ovom trenutku, jasno je li dr Kanard bio u Bijeloj kući kako bi liječio ili posavjetovao predsjednika ili je bio tamo zbog nepovezanih sastanaka. Kanardova javno dostupna biografija navodi ga kao “konsultanta za neurologiju medicinske jedinice Bijele kuće” od 2012. do 2022., što bi uključivalo i administracije Baraka Obame i Donalda Trampa.

    Kanard nije odgovorio na opetovane zahtjeve “NYT-a” da komentariše ove posjete. U izjavi objavljenoj u ponedjeljak, dr Kevin O‘Konor, ljekar Bijele kuće, potvrdio je da je dr Kanard vidio gospodina Bajdena tri puta tokom tri i po godine njegova predsjedništva, ali nije htio direktno reći je li razlog tih posjeta liječenje predsjednika, piše “NYT”.

    Umjesto toga, ljekar Bijele kuće implicira, piše “NYT”, da je većina posjeta dr Kanarda bila povezana s liječenjem drugih ljudi koji rade u Bijeloj kući.

    Nadalje, spomenuti ljekar Bijele kući izjavio je i da je Bajden svake godine posjećivao dr Kanarda kao dio njegovog godišnjeg fizičkog pregleda te da posljednji pregled nije pronašao nikakve znakove Parkinsonove bolesti, prenosi “Jutarnji”.

  • Bajden podvukao: Ne idem nikuda

    Bajden podvukao: Ne idem nikuda

    Američki predsjednik DŽozef Bajden obećao je da će ostati u predsjedničkoj trci i rekao da je uvjeren da ga prosječni glasač i dalje želi na listiću demokrata.

    “Ne idem nikuda”, rekao je Bajden stanici Em-Es-En-Bi-Si.

    On je pozvao svakoga ko želi da se on povuče da ga “izazove” tokom nacionalne konvencije Demokratske stranke u avgustu.

    Bajden tokom intervjua pokušao da popravi utisak nakon što se prikazao u slabom svjetlu tokom javne debate sa republikancem Donaldom Trampom 27. juna. Nakon te debate pokrenuto je pitanje o njegovim mentalnim sposobnostima.

    Bajden je rekao da je frustriran zbog napora “elite” da ga primora da se povuče iz predsjedničke trke protiv Trampa, kojeg je pobijedio na izborima 2020. godine.

    “Nije me briga šta ta velika imena misle”, rekao je Bajden voditelju koji mu je izlistao medijske organizacije i stručnjake koji su ga pozvali da odustane.

    On je podvukao da se ne bi kandidovao kada ne bi “apsolutno vjerovao” da je najbolji kandidat da pobijedi Trampa 2024. godine.

  • Oglasili se Rusi nakon žestokog udara na Kijev

    Oglasili se Rusi nakon žestokog udara na Kijev

    Oružane snage Ruske Federacije su jutros, kao odgovor na pokušaje kijevskog režima da nanese štetu ruskim energetskim i privrednim objektima, izvele grupni napad oružjem, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.

    “Ciljevi napada su ostvareni. Mete su pogođene,” navodi se u saopštenju.

    Kako su istakli, “apsolutno su neistinite izjave predstavnika kijevskog režima da je, navodno, to bio namerni raketni napad Rusije na civilne ciljeve”.

    “Brojne objavljene fotografije i video snimci iz Kijeva jasno potvrđuju činjenicu da je do razaranja došlo nakon pada ukrajinske rakete PVO, lansirane iz protivvazdušnog raketnog sistema unutar grada,” objasnili su u ministarstvu.

    Oni su podsetili da se se slične histerije kijevskog režima dešavaju već nekoliko godina i svaki put uoči sledećeg susreta (samita) njihovih pokrovitelja iz NATO-a.
    “Svrha ovakvih provokacija je da se nastavi finansiranje kijevskog režima i rata do poslednjeg Ukrajinca,” saopštilo je Ministarstvo odbrane.

    “Brojne objavljene fotografije i video snimci iz Kijeva jasno potvrđuju činjenicu da je do razaranja došlo nakon pada ukrajinske rakete PVO, lansirane iz protivvazdušnog raketnog sistema unutar grada,” objasnili su u ministarstvu.

    Oni su podsetili da se se slične histerije kijevskog režima dešavaju već nekoliko godina i svaki put uoči sledećeg susreta (samita) njihovih pokrovitelja iz NATO-a.

     

  • Šta se krije iza jačanja odbrambene sposobnosti NATO na Balkanu?

    Šta se krije iza jačanja odbrambene sposobnosti NATO na Balkanu?

    NATO jača odbrambene sposobnosti na Balkanu. U toj funkciji je i koridor vojne mobilnosti preko teritorije Albanije, Bugarske, Sjeverne Makedonije i Italije.

    Okruživanje Srbije NATO snagama je, prema ocjeni stručnjaka za geopolitiku, poruka, pa čak i indirektna prijetnja Srbiji i Republici Srpskoj da odustanu od vojne neutralnosti. Smatraju, istovremeno je to i otvaranje NATO koridora preko Balkana za obračun sa Rusijom.

     

    Četiri države, od toga tri koje graniče sa Srbijom, jačaju vojnu logistiku NATO snaga. Ko iza toga stoji i šta je cilj? Dobro upućeni, tvrde, Amerika, koja koridorom preko Balkana priprema teren za obračun sa Rusijom. Na tom putu stoje joj vojno neutralne Srbija i BiH.

    – Ti vojni koridori su u stvari okruživanje Srbije i BiH i pritisak koji se možda na prvi pogled ne vidi, a tu se radi na pritisku da Srbija odustane od vojne neutralnosti i da postane članica NATO – kaže Srđan Perišić, profesor geopolitike.

    I Republika Srpska se kroz rezoluciju Narodne skupštine opredijelila za vojnu neutralnost. To je i razlog što BiH nije na NATO putu.

    – Naravno da planiraju, kada budu povoljne okolonosti, da BiH pristupi NATO paktu i pored protivljenja Republike Srpske. Vidjećemo u kojim oblicima, to je posebna tema, vršiće se pritisci i na Srbiju i na Republiku Srpsku da promijeni svoju stratešku odluku – kaže Mitar Kovač, penzionisani general-major Vojske Srbije.

    Pojačano djelovanje NATO diplomatije i otvorene pritiske na Republiku Srpsku zbog toga što se ona efektivno već 14 godina bori protiv učlanjena BiH u ovu vojnu organizaciju, očekuje i Perišić.

    – Ako to ne bude uspjelo, onda će vjerovatno NATO u nekom pogodnom momentu preći na jednokratno, unilateralno djelovanje da BiH učlani u NATO, bez obzira na to što se Republika Srpska tome protivi – kaže Perišić.

    U susret godišnjem samitu NATO u Vašingtonu, Srbija je zbog učešća na meti kritika. Za dobro upućene neosnovanih – Srbija ima interes i osnov da učestvuje kroz Partnerstvo za mir.

    Dejan Miletić, direktor Centra za proučavanje globalizacije, kaže da Srbija nema nikakvu dilemu o nastavku politike vojne neutralnosti, da striktno vodi računa da se ne opredjeljuju ni na jednu stranu i da poštuje ulogu NATO na Kosovu i Metohiji.

    – Ne stoje nikakve primjedbe da to znači nekakvo približavanje jednoj ili drugoj strani, da to dovodi u pitanje odnose sa Rusijom i drugim zemljama. To je potpuno prirodni proces – kaže karijerni diplomata Zoran Milivojević.

    Prema Milivojevićevim riječima, Srbija na ovaj način reafirmiše svoj položaj i strateški pristup kada je riječ o miru i bezbjednosti na ovim prostorima.