Kategorija: Politika

  • Dodik poručio da će na zapadu još dugo morati da računaju na njega

    Dodik poručio da će na zapadu još dugo morati da računaju na njega

    Predsjednik Republike Srpske poručio je da će na Zapadu morati da još dugo da računaju na Milorada Dodika.

    Da li će ga zatvoriti u zatvor zato što ne poštuje Kristijana Šmita, pa ja sam kozaračko dijete, ja sam vaspitavan na strahu od Nijemaca i ustaša. I sad meni dođe pobornik fašizma kakav je Šmit da mi nešto kaže. E ne može – rekao je Dodik za Sputnjik.

    On je podsjetio da je Šmit u BiH nelegalno, da nije potvrđen rezolucijom Savjeta bezbednosti.

    – Odjednom je pokušano da se nametne da visokog predstavnika bira neki PIK (Savjet za implementaciju mira), slučajno izabrana grupa zemalja koja je sebe proglasila nekim prijateljima BiH, koji žele i misle da mogu njome da upravljaju. Imenujte vi svog visokog predstavnika, ali po Dejtonskom sporazumu to ne može da bude niko drugi do onaj izabran po proceduri koja je predviđena – istakao je Dodik.

    O procesu protiv njega u Sudu BiH u Sarajevu zato što ne poštuje nelegalne odluke nelegalnog visokog predstavnika, Dodik je rekao da bi svako pomislio da je to neka šala i da je to nevjerovatno da uopšte postoji.


    Dodik je napomenuo da ni Tužilaštvo ni Sud BiH nisu u skladu sa Ustavom BiH.

    – Nelegalno tužilaštvo, neustavan sud, gone mene, legalnog predsjednika Republike Srpske i kažu da sam ja potpisao ukaz na zakon koji je donijela Narodna skupština – kaže Dodik.

    On je dodao da u Ustavu piše da predsjednik Republike potpisuje ukaz o proglašenju zakona kao u mnogim drugim demokratskim zemljama, te da čak nema ni mogućnosti da ospori taj zakon.

    Dodik je upitao i kako je moguće da se neko ko je završio pravo nije ni usprotivio da kaže da to nije u skladu sa Ustavom.

    On smatra da je sve to samo da bi se svetili Srbima, da žele njega da sklone, a onda je sljedeća stepenica da se oduzme sva imovina Republici Srpskoj.

    mit bi napisao odluku i vjerovatno potpisao onog dana kada bi odlazio iz BiH – u četiri sata petkom popodne ima avion za Njemačku, a on bi u 15.45 potpisao zakon da sva imovina pripada BiH i da nema više Republike Srpske – rekao je Dodik.

    On je napomenuo da se svemu tome usprotivio jer je njegovo da može da spozna ili pretpostavi šta je sljedeći korak.

    – E, mi kažemo – ako nas tjerate iz BiH, onda će otići čitava Republika Srpska. Prihvatili vi na Zapadu ili ne prihvatili, ne možete da nam ovo radite. Nećemo to da dozvolimo – istakao je Dodik.

    Jedina šansa za miran život u BiH je miran razlaz i da niko nikom ne pravi probleme.

    – Mi to hoćemo. I Hrvati bi, mada neće da o tome govore javno. Ali, muslimani smatraju da njima pripadaju i Banjaluka, i Laktaši, i Trebinje, i Novi Grad… Nekada im u šali kažem da i kada bi sve to dobili, nemaju kapacitet da upravljaju. Ne mogu da upravljaju sa 24 odsto teritorije gdje su dominantna većina, stalno imaju neke probleme i da nema stranaca bili bi u haosu – istakao je Dodik.

    Prema njegovim riječima, Srbi su ovdje jedini državotvoran narod koji zna šta je država.

    – Zato i živimo u Republici Srpskoj kao državi. Ne sviđa se to engleskom ambasadoru, baš me briga. Ne sviđa se ni američkom, pa šta mogu. To što se njima ne sviđa Republika Srpska, ne znači da ona ne treba da postoji – istakao je Dodik.

    Prema njegovim riječima, Republika Srpska treba da postoji, ne da bi ih iritirala, već zato što je to interes ovog naroda.

    – Kada kažemo da živimo u Republici Srpskoj kao u slobodnoj državi, tako mislimo i tako živimo. Mi koji mislimo da su Amerika, Britanija i drugi, zlotvori za srpski narod, mislimo da to i jesu – rekao je Dodik i podsjetio na bombardovanje, na ono što rade na Kosovu i Metohiji, Crnoj Gori.

    Svugdje su antisrpski, ocijenio je Dodik i dodao da to nije prijateljstvo već neprijateljstvo.

  • Dodik: Svojim miješanjem, Satler nas samo udaljio od pregovaračkog procesa

    Dodik: Svojim miješanjem, Satler nas samo udaljio od pregovaračkog procesa

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da stav Delegacije EU u BiH u vezi sa sjedištem apelacionog odjeljenja Suda BiH potvrđuje da u BiH ne može biti razgovora i dogovora sve dok neko spolja nameće stavove, svrstavajući se na jednu stranu.

    Na pitanje Srne da prokomentariše mišljenje Delegacije EU da sjedište apelacionog odjeljenja treba da bude u Istočnom Sarajevu, Dodik je odgovorio da bi, ako Јohan Satler ima neke dugove prema sarajevskim političarima, a očigledno ima, bilo dobro da račune prebijaju na nekom drugom mjestu i na drugi način, ne uvlačeći Republiku Srpsku u to.

    Činjenica je da su, rekao je Dodik, usljed političke inferiornosti domaćih aktera, i Evropljani odlučili da glume Amerikance i određuju se o raznim pitanjima koja nisu u opisu njihovog djelovanja.

    • I umjesto da im svi, bez obzira iz kog entiteta dolazimo i kojoj partiji pripadamo, kažemo da ne mogu glumiti domaće političare sa evropskom adresom, u BiH se njihove izjave prenose nekritički i kao normalne. Tridesetogodišnja okupacija je očigledno ostavila ozbiljne posljedice na mentalitet kako političara tako i medija, ali i ukupne javnosti – ukazao je Dodik.

    Što se tiče zakona o Sudu BiH, Dodik je poručio Satleru da sebi osnuje Sud i određuje gdje će biti apelaciono odjeljenje.

    • Izjavom o tome da sjedište treba da bude u Istočnom Sarajevu, a ne Banjaluci, Satler nas je udaljio od pregovaračkog procesa o zakonskim rješenjima koja se traže od BiH – naveo je Dodik.
  • Delegacija EU smatra da sjedište Apelacionog odjeljenja Suda BiH treba da bude u I. Sarajevu

    Delegacija EU smatra da sjedište Apelacionog odjeljenja Suda BiH treba da bude u I. Sarajevu

    Evropska unija ne vidi razlog da politički akteri insistiraju da sjedište Apelacionog odjeljenja Suda BiH bude u Banjaluci umjesto u Istočnom Sarajevu, prenose Nezavisne novine.

    Poručili su ovo iz Delegacije Evropske unije u BiH komentarišući jučerašnji sastanak predstavnika SNSD-a, HDZ-a BiH i stranaka “trojke”, nakon kojeg je saopšteno da nije postignut dogovor o Zakonu o sudu BiH.

    On i je uključivao formiranje Apelacionog odjeljenja Suda BiH i lokaciju te pravosudne instance. SNSD traži da sjedište odjeljenja bude u Banjaluci, a “trojka” zagovara Istočno Sarajevo.

  • Stevandić: Neće niko u 21. vijeku osuđivati predsjednika republike kao što su to radili 1941. godine

    Stevandić: Neće niko u 21. vijeku osuđivati predsjednika republike kao što su to radili 1941. godine

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da je dokazani poštovalac nacističkih oficira Kristijan Šmit vratio Sarajevo u 1941. godinu, ali da neće niko u 21. vijeku osuđivati predsjednika Republike na osnovu zakona koji proglasi jedan čovjek kao što su to radili nacisti.

    “Neće niko kao nacisti 1941, koji su zabranjivali Srbima da obavljaju funckije, protjerivali i osuđivali bez suđenja, danas u 21. vijeku osuđivati predsjedika Repbulike zakonom koji proglasi jedan čovjek, kao što su to radili oni 1941. Za nas je `45 već počela i to im je poruka iz Doboja”, rekao je Stevandić novinarima u Doboju pred početak skupa “Branimo Srpsku”.

    Prema njegovim riječima, Šmit pokušava da za ustroji iste zakone, kao i njegovi sunarodnici.

    Gradonačelnik Doboja Boris Jerinić rekao je da večeras ne brane pojedinca već republičke institucije, Ozren, Trebavu, Krnjin, grad Doboj, Republiku Srpsku.

    On je zahvalio svima koji su došli da podrže institucije Srpske.

  • Konaković: Sastanak je bio težak, ali nije propao, opet ćemo sjesti

    Konaković: Sastanak je bio težak, ali nije propao, opet ćemo sjesti

    Lider Naroda i pravde (NiP) Elmedin Konaković rekao je da je današnji sastanak koalicije na državnom nivou bio težak, ali da se ne slaže sa kolego Miloradom Dodikom (SNSD) da je propao.

    Osvrnuo se i na pitanje koje se odnosi na sjedište Apelacionog odjela Suda BiH. Stevandić je u ranijem obraćanju optužio kolege iz FBiH da imaju animozitet prema Banjoj Luci i da im je zbog toga ta lokacija sporna.

    “Oko sjedišta nemamo usaglašen stav i mislimo da to nije pitanje odnosa prema Banjoj Luci. Pragmatičnost je važna”, rekao je Konaković.

    Iako se oko evropskih zakona nisu uspjeli dogovoriti na sjednici Vijeća ministara će, kaže, biti i drugi zakoni tako da ona nije propala.

    “I ti zakoni će u izvještaju naći svoje mjesto”, rekao je i dodao da je simbolički bilo važno da da Ursulu von der Leyen dočekaju sa još dva ili tri dokumenta

    Navodi da u rada periodu ovog Vijeća ministara nisu imali situaciju da je njegov rad stao jer se lideri koalicije nisu uspjeli oko nečega dogovoriti.

    Rekao je da ne razumije Nenada Stevandića i njegovu priču o protektoratu.

    “Mogao bi mu reći sada ti odeš u Moskvu pa ne smiješ ništa…”, dodao je Konaković.

    Naglasio je da je rekao ružnu stvar i poređenje vezano za Banju Luku.

    “Banja Luka je moja kao što Sarajevo jednako treba biti njegovo”, ističe Konaković.

    Mislim da su do sada pravili kompromise za BiH koju su vrijedili, iako su oni nekada dovodili do gubitka političkih poena.

    Kazao je i da ga ohrabruje to što bez obziraju na sve razlike lideri vladajuće koalicije iznova sjedaju.

    “Projekte u BiH ne bismo smjeli bokirati jer svaki donosi korist BiH”, rekao je.

    Također je kazao da smatra da nijedan sastanak nije propao te se ne slaže sa kolegom Miloradom Dodikom po tom pitanju.

    “Nijedan sastanak ili susret ne može propasti. Ako definišemo da smo došli do zida o nekoj temi za mene je to uspjeh. Propada samo novac i vrijeme kada mi zarađujemos voje plate, a ne sastajemo se”, zaključio je Konaković.

  • Dodik: Nedopustivo uplitanje u zakonodavstvo u BiH

    Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik rekao je danas u Sarajevu da je u BiH potrebno više uvažavanja i da je nedopustivo bilo čije uplitanje u zakonodavstvo u BiH.

    Onda je sve tu nakardno. Ne može se naraviti priča o zajedničkoj državi na bazi ignorisnja jednih, drugih, trećih ili prihvatnja podaništva, koje je ovdje nesumnjivo ogromno. Nakon današnjeg sastanka, mislim da smo dalje u vezi sa pitanjem Suda BiH nego što smo bili prije tri mjeseca – rekao je Dodik na konferenciji za novinare nakon sastanka lidera parlamentarnih stranaka koje čine većinu na nivou BiH.

    On je naveo da nijedna presuda Suda BiH, sa stanovišta prava, nije održiva i da je nemoguće u pravnoj praksi da i prvo i drugo odjeljenje Suda BiH bude formirano na istom mjestu.

    • U BiH odavno nema ni “p” od prava i svako ko pokušava da priča nešto o pravu u BiH apsolutno je smiješan. U BiH treba više uvažavanja – rekao je Dodik.

    Dodik je rekao da na današnjem sastanku nije postignut dogovor o zakonu o Sudu BiH i da je donekle usaglašen zakon o sprečavanju pranju novca i terorističkih aktivnosti.

    • Ostao je problem sjedišta Apelacionog odjeljenja. Danas smo čuli da bošnjačka strana nije ni za Apelaciono odjeljenje, već za neki oblik suda, što znači da se nismo dogovorili. Mi smatramo da sjedište Apelacionog odjeljenja treba da bude u Banjaluci, partneri iz FBiH da bi trebalo da bude na nekoj drugoj lokaciji u Republici Srpskoj – rekao je Dodik, dodavši da sastanak nije dao rezultat.

    On je rekao da su pomenuta dva zakona razmatrana “u paketu”, ali da se nisu usaglasili i da zato nije postignut dogovor.

    Dodik je rekao da je ovo bio ključni sastanak, ali da izostanak dogovora ukazuje da sljedeći sastanak neće biti moguć.

    • Ako je Banjaluka ljudima iz FBiH sporna, onda oni negiraju državnost i sve ostalo. Ako je Banjaluka nedostojna da bi bila sjedište nekog organa, onda je to neko drugo pitanje i ulazi u sferu psihološkog- istakao je Dodik, koji je predsjednik Republike Srpske.
  • Stevandić: Republika Srpska se ponaša državnički a FBiH kao protektorat

    Stevandić: Republika Srpska se ponaša državnički a FBiH kao protektorat

    Predsjednik Ujedinjene Srpske dr Nenad Stevandić izjavio je danas u Sarajevu nakon što je održan sastanak parlamentarnih stranaka koje čine većinu na nivou BiH, da se Republika Srpska ponaša kao ozbiljna država, dok je Federacija žrtva protektorata i nametnutih rješenja.

    “Mi ne tražimo saglasnost ambasada ili OHR za svoje stavove i odluke na pregovorima sa kolegama iz FBiH, dok oni razvijaju podanički mentalitet i stalno im treba vremena da se konsultuju i odluče” rekao je Stevandić na pres konferenciji.

    On dodaje da je problem taj što predstavnici iz Federacije ne mogu garantovati da će dogovori biti ispoštovani unutar njihovih stranaka.

    “Drugi je problem pijačarski pristup pregovorima jer i kad nešto dogovorimo, neki predstavnici partija iz FBiH kažu da ne garantuju da će njihovi poslanici za to glasati. Republika Srpska je organizovana i uvijek spremna a FBiH je nesigurna i neorganizova što zbog ustavne strukture sa mnogo kantona i faktora u vladi, ali i  zbog podaničkog mentaliteta, zbog čega često propadaju pregovori” dodaje Stevandić.

    On smatra da je najvažnije evropsko pitanje protektorat, jer OHR preko neizabranog visokog predstavnika uzurpira ovlašćenja Parlamenta i nameće neustavne zakone, time pokušavajući da uhapsi predsjednika Republike Srpske ne  ide u Evropu, već u raspad, kako pravosudnog sistema, tako i države.

  • Karan: Satler diplomatski priznao da je neustavno sve što rade

    Karan: Satler diplomatski priznao da je neustavno sve što rade

    Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan izjavio je danas Srni da nema dilemu da je šef Delegacije EU u BiH Johan Satler na diplomatski način priznao da je neustavno i nezakonito sve što rade 28 godina i da kao takvo ne može da egzistira u pravnom sistemu Republike Srpske, ali i BiH.
    Iz Delegacije EU u BiH saopšteno je ranije da je šef Delegacije Johan Satler tokom jučerašnjeg sastanka sa predsjednikom Vlade Republike Srpske Radovanom Viškovićem podsjetio na dugogodišnji stav EU, odnosno da će na evropskom putu biti potrebno ispuniti Agendu “Pet plus dva”, što će omogućiti zatvaranje OHR-a.

    “Oni koji su u nekom smislu, rekao bih čuvari Dejtona, zapravo ruše Dejtonsku strukturu, ruše BiH, njen suverenitet i odlično znaju da nikakav visoki predstavnik, pogotovo ovaj koji je niko i ništa ne može ulaziti u zakonodavnu sferu”, istakao je Karan.

    Karan kaže da nema dilemu da Satler, kao i ostali predstavnici međunarodne zajednice koji zdušno 28 godina podržavaju sve one mjere koje ruše Dejtonski mirovni sporazum, krše i ruše Ustav BiH, krše suverenitet ovakve novonastale državne zajednice BiH.

    “Nemam nikakvu dilemu, a znam iz kojih država dolaze, da su to države koje nikada ne bi dozvolili u svojoj državi da se krši nijedna tačka suvereniteta”, rekao je Karan i dodao da zna da sve što rade u BiH rade bespravno.

    On je naglasio da sve države na zemaljskoj kugli imaju konstitutivne elemente, a da je jedan od ključnih državna vlast.

    “Ključni element svake državne vlasti njihovih država je suverenitet i podjela vlasti na izvršnu, zakonodavnu i sudsku”, napomenuo je Karan.

    Karan je naveo da su oni nametnuli najmanje 120 odluka, prije svega devet zakona kojima su prenosili nadležnosti, kojih je gotovo 100 preneseno, a one ni danas nisu ustavne.

    “Oni to odlično znaju. Ne samo što nisu ustavne, ne samo što su ih nametnuli neustavnim putem, nego ih je nametnuo neko ko na to nema pravo”, rekao je Karan.

    On je podsjetio da zbog toga Republika Srpska svih ovih godina stalno govori da sve što je nametnuto egzistira privremeno i do momenta kada će biti izbačeno iz pravnog prometa ili u najboljem slučaju, uz saglasnost tri konstitutivna naroda i njihovih predstavnika u zakonodavnim strukturama, da sami donesu odgovarajuće zakone koje smatraju potrebnim.

  • Tadić: Sudski proces protiv Dodika sa stanovišta Srpske ne može se loše završiti

    Tadić: Sudski proces protiv Dodika sa stanovišta Srpske ne može se loše završiti

    Sudski proces koji se vodi protiv predsjednika Republike Srpske, Milorada Dodika, zbog nepoštovanja nametnutih odluka od strane nelegitimnog Kristijana Šmita – sa stanovišta Srpske ne može se loše završiti, rekao je pravnik Ognjen Tadić za RTRS u emisiji Telering.
    Ovim postupkom, Tadić pojašnjava, pokazaće se da li u BiH postoji pravda ili vlada protektorat.

    -Istorijska pravda – da sada Bošnjaci dokažu da li su za BiH. Bošnjak je tužilac, Bošnjak je bio sudija za prvo saslušanje, Bošnjak je sudija u prvom stepenu, koji će donijeti odluku. Neka Bošnjaci, ako nisu prva dva, neka ovaj treći pokaže da li su Bošnjaci za BiH ili su za protektorat, gdje nema pravde. Iz koga će Republika Srpska sigurno naći izlaz – istakao je Tadić.

  • BiH na korak od raspada?

    BiH na korak od raspada?

    Željeli su poniznost, a kao odgovor dobili snagu, jedinstvo i nesalomljivu želju srpskog naroda da odbrane tekovine Republike Srpske, kroz odbranu institucije njenog predsjednika.

    Ovako bi se ukratko mogao opisati povod i efekat početka rigidnog krivičnog postupka protiv Milorada Dodika pred Sudom BiH u kojem se suđenjem predsjedniku Republike Srpske želi presuditi Republici Srpskoj.

    Odgovor srpskog naroda je jasan, ali podjednako je očigledna i frustracija koju je takva reakcija iz Republike Srpske izazvala kod skrivenih tvoraca optužnice.

    Ambasador SAD u BiH Majkl Marfi, kao jedan od glavnih, danima otvoreno pokazuje bijes i ljutnju zbog takve situacije, te od Suda i Tužilaštva BiH zahtjeva još suroviji pristup, odnosno da se predsjedniku Repubike Srpske Miloradu Dodiku izreknu mjere zabrane kontakata, mjere pritvora, te u konačnici zabrana obavljanja dužnosti predsjednika Republike Srpske.

    Milorad Dodik je demokratski izabran predsjednik Republike Srpske, želja naroda i u ovom slučaju simbolizuje svu njegovu snagu. Republika Srpska je svetinja srpskog naroda, njen bastion.

    Iako je glavni cilj Marfija i družine uklanjanje Milorada Dodika sa političke scene, a samim tim i prisvanje imovine, što u suštini predstavlja uništenje Republike Srpske, otpor srpskog naroda stranim okupatorima i anticivilizacijskim tendencijama jasan su putokaz samo ka raspadu državne zajednice BiH.