Kategorija: Politika

  • Dodik: U Parizu se zna za stav Srpske; Veoma značajni sastanci, fokus privreda i kultura

    Dodik: U Parizu se zna za stav Srpske; Veoma značajni sastanci, fokus privreda i kultura

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je za RTRS, nakon radnog doručka kod francuskog pukovnika Žaka Ogara, da je razgovarao u Parizu sa ljudima iz različitih djelatnosti, te da postoji interes za odnose sa Srpskom, a najviše u dijelu privrede i kulture.

    Zaista zanimljiv skup ljudi različitih djelatnosti. Pričao sam sa njih 30-ak, koji su imali različita intersovanja. Fokus su privreda i kultura. Interesi postoje za otvaranje avionske linije Pariz-Banjaluka, postoji zaintersovanost i za gradnju hotela visoke kategorije u Srpskoj, a što je nama potrebno – naveo je Dodik, koji danas završava posjetu Parizu.

     

    Dodik je istakao da je o Republici Srpskoj rekao ono što, kako kaže, uvijek govori, a to je da je Srpska stabilna, posvećena miru i razvoju.

    – Srpska nema namjeru za bilo kakvu destabilizaciju, koja bi vodila nasilju. S druge strane, ima namjeru da očuva svoje političke stavove i poziciju i od toga neće odustati. Ključno pitanje je bilo, šta mi vidimo u Evropskoj uniji?! Ovdje se širi priča kako je Balkan sljedeće žarište sukoba. Uvjeravo sam ih da nema elemenata za tako nešto, da je to čista propaganda nekih zapadnih krugova, koji žele da to prikažu na taj način – naveo je Dodik.

    Ponovio je da Srpska ostaje stabilna i mirna i da nema bezbjednosnih izazova.

    – Postoje teški politički procesi i odnosi, ali to nije za bilo kakav sukob. Posjeta je bila veoma uspješna. Razgovaralo se sa ljudima iz Senata, ljudima pozicioniranim visoko u predsjedničkoj administraciji. To je bila prilika da im kažem da se Francuska treba vratiti u proces implementacije Dejtonskog sporazuma, zato što je on potpisan ovdje – posjetio je Dodik.

    Postavlja se pitanje, kaže, kako u ovom vremenu imate dva, tri visoka predstavnika iz Njemačke, a nemate iz Francuske.

    – U tom pogledu bilo je zanimljivih razovora. Važno je reći da su ovdje upoznati sa našom posjetom. Francuska zna za stav Srpske. Žele da razgovaraju sa nama – rekao je Dodik.

    Podsjećamo, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik posjetu Francuskoj završio je radnim doručkom kod pukovnika Žaka Ogara, kojem je uz ugledne ličnosti francuskog javnog, političkog, ekonomskog i kulturnog života, prisustvovao i ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske Željko Budimir.

     

    Predsjednik Srpske juče se u Parizu sastao sa francuskim senatorima koje je informisao da Nijemac Kristijan Šmit, koji nema legitimitet i legalitet, pokušava da modelira ustavni poredak u BiH i da Republika Srpska, ako Šmit interveniše u vezi sa imovinom, neće imati drugi izbor osim da brani svoj status, tako što će proglasiti nezavisnost.

  • Cvijanović: Glavni problem je invazivna bošnjačka politika svojatanja BiH

    Cvijanović: Glavni problem je invazivna bošnjačka politika svojatanja BiH

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je da je glavni problem invazivna bošnjačka politika svojatanja BiH, potpomognuta stranim mešetarima.

    Na pitanje Srne da prokomentariše izjavu bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića da glavni problem u BiH nije predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, nego predsjednik Srbije Aleksandar Vučić kojem je poručio da “poštuje međunarodno pravo”, Cvijanović je rekla da se kače za Vučića i Dodika ne bi li podigli rejting, jer u onom što se nudi građanima nema ničega konkretnog, osim mržnje za drugoga.

     

  • Stevandić: Ko ne podrži izborni zakon Srpske, podržao je Šmita

    Stevandić: Ko ne podrži izborni zakon Srpske, podržao je Šmita

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da ko ne podrži izborni zakon Srpske, podržao je onaj koji je ranije nametnuo nelegalni i nelegitimni visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit.

    “Ne vjerujem da će iko sebi dozvoliti da između Šmita i Srpske izabere Šmita. Nadam se pameti po tom pitanju”, rekao je Stevandić novinarima u Banjaluci.

    Komentarišući najnovije stavove dijela opozicije u Republici Srpskoj da u parlamentu Republike neće podržati izborni zakon Srpske, Stevandić je naveo da im ipak treba dati vremena da razmišljaju.

    Kada je riječ o pozivu počasnog predsjednika PDP-a Mladena Ivanića opoziciji da ne izađe na izbore ukoliko bude usvojen izborni zakon Srpske, Stevandić je naglasio da Ivanićevi pozivi više nemaju političku težinu.

    “Bolje ga je ignorisati nego mu davati na značaju”, rekao je Stevandić.

    Ivanić je ranije za federalne medije rekao da opozicija u Srpskoj ne bi trebala da ide na izbore ako bude donesen izborni zakon Republike Srpske i izbori budu pod patronatom Republičke izborne komisije.

  • Stevandić: Samo se kolaboracionisti raduju tuđoj vojsci

    Stevandić: Samo se kolaboracionisti raduju tuđoj vojsci

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da se samo kolaboracionisti raduju tuđoj vojsci.

    “Samo se kolaboracionisti, jadnici i oni koji trebaju pomoć za borbu protiv braće i komšija raduju tuđoj vojsci”, naveo je Stevandić na društvenoj mreži “Iks”, prenosi Srna, povodom najava pojedinih bošnjačkih političara da će NATO rasporediti rezervne snage u BiH.

    Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma parlamenta BiH Denis Zvizdić juče je izjavio da NATO u BiH šalje bataljon rezervnih snaga kao podršku vojnoj misiji EUfOR-a Altea i da je to dugoočekivana odluka “za gašenje secesionističkih ideja”.

    Iz NATO-a su naveli za “Kliks” da “pozdravljaju privremeno raspoređivanje strateških snaga u BiH kao podršku operaciji ‘Altea’ koju vodi EU”, ističući da “EUFOR igra ključnu ulogu u održavanju sigurnog i zaštićenog okruženja, uz podršku NATO-a, prema Berlin plus aranžmanima”.

  • Petković: Naredne sedmice posebna sjednica PD PS BiH o poništavanju Šmitovih odluka

    Petković: Naredne sedmice posebna sjednica PD PS BiH o poništavanju Šmitovih odluka

    Pravnik i poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Milan Petković rekao je da bi do kraja naredne sedmice trebalo da bude održana posebna sjednica ovog doma na kojoj bi trebalo da bude razmatran zahtjev srpskih poslanika za poništavanje izmjena Izbornog zakona koje je nametnuo Kristijan Šmit.

    Јuče su me kontaktirale kolege iz Kluba poslanika SNSD-a i rekli da planiraju zakazivanje posebne sjednice Predstavničkog doma PS BiH. Pozvali su i nas iz Srpskog kluba da tu iniicjativu podržimo, što smo i učinili. Očekujemo da do kraja sljedeće sedmice bude održana posebna sjednica – rekao je Petković za RTRS.

    On je naveo da formalno ne postoji prepreka za održavanje sjednice, ali da će bošnjački poslanici sigurno pokušati da spriječe da se ovo pitanje nađe na dnevnom redu.

    Petković je istakao da je neprihvatljivo da neizabrani stranac nameće zakone, dodajući da je nevjerovatno da postoje poslanici koji smatraju da je to normalno.

    Upravo zbog toga, Petković sumnja da će u Predstavničkom domu postojati većina i da će prijedlog srpskih poslanika dobiti podršku.

    – Sumnjam da će se to desiti znajući kako glasaju Bošnjaci i da neće donijeti nešto što je u suprotnosti sa stavom OHR-a i stranih ambasada – rekao je on.

    Petković smatra da je zbog tog izvjesnije rješenje donošenje izbornog zakona Republike Srpske.

  • Dodik iz Pariza poručio da će doći trenutak kada će se Srpska i Srbija ujediniti

    Dodik iz Pariza poručio da će doći trenutak kada će se Srpska i Srbija ujediniti

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je večeras na okruglom stolu predstavnika srpske dijaspore u Francuskoj da će doći istorijski trenutak kada će se Srpska i Srbija ujediniti.

    Dodik je rekao predstavnicima srpske dijaspore da ne zaborave svoje korijene i rodni kraj i da ostanu dosljedni pripadnici srpske zajednice.

    – Važno je da niste odustali od sebe i svog identiteta. Važno je da ostanemo privrženi vjeri, pismu, jeziku i krsnoj slavi – rekao je Dodik na skupu koji je održan u svečanoj sali Gradske uprave u Parizu.

    On je istakao da su Srbi uvijek druge oslobađali dajući najveću žrtvu za to.

    – Srbi su narod koji je uvijek stajao ispred velikih. Stali smo ispred Otomanske imperije, ispred Austrougarske, Hitlera i NATO. Srpski narod je stradalnički narod – rekao je Dodik, prenosi RTRS.

    Skupu su prisustvali ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske Željko Budimir i ambasador BiH u Francuskoj Bojana Kondić Panić.

    Okrugli sto je počeo intoniranjem himne Republike Srpske “Moja Republika”.

    Predsjednik Srpske, koji boravi u radnoj posjeti Francuskoj, sastao se danas sa članovima francuskog Senata, te položio vijence na spomenik posvećen kraljevima Petru Prvom Karađorđeviću i kralju Aleksandru Ujedinitelju.

    Dodik će večeras u Parizu prisustvovati četvrtfinalnoj utakmici Lige šampiona između fudbalskih klubova “Pari Sen Žermen” i “Barselona”, na poziv predsjednika francuskog šampiona Nasera el Helaifija.

     

     

  • Vukanović o lokalnim izborima u Banjaluci, ali i o ostatku Srpske

    Vukanović o lokalnim izborima u Banjaluci, ali i o ostatku Srpske

    Lider Liste za pravdu i red, Nebojša Vukanović, nakon zajedničkog sastanka opozicije u Banjaluci, izjavio je da će imati svog kandidata za gradonačelnika u Trebinju.

    Imaćemo kandidata u Ugljeviku. U Bijeljini je Ljubiša Petrović. Borenoviću sam rekao u lice, ovo nije lični nego koncepcijski problem. Ne miješamo se u posao PDP. Stanivuković je trenutno naš najveći politički neprijatelj iz razloga što nas je prodao i izdao. Toliko spletki i prljavštine. Uništio je raspoloženje naroda protiv režima. On i grupacija oko njega. To je završeno. Ophodićemo se prema Drašku kao prema Dodiku i Šobotu. Niko od sagovornika ne može da nađe ružan gest sa naše strane – rekao je Vukanović.

    Na pitanje koga će konkretno podržati u Banjaluci, kaže da će odluku o tome donijeti njegovi ljudi u Banjaluci.

    – Draško je kandidat Milorada Dodika. Postoji mogućnost da se opozicija okupi oko jednog kandidata, ali to nije on – kaže Vukanović.

     

  • Ambasada Rusije o ulasku BiH u NATO

    Ambasada Rusije o ulasku BiH u NATO

    Ambasada Rusije u BiH smatra da unutrašnju stabilnost u BiH mogu da ojačaju samo političke snage putem dijaloga i strpljivom potragom za obostrano prihvatljivim izlazima, dok Sjeveroatlantski savez, kao agresivna alijansa, nije u stanju da “zaštiti” BiH.

    Spoljni faktor treba da doprinosi upravo tome, a ne da “doliva ulje na vatru” namećući lažne alternative, ubacujući kontraproduktivne inicijative usmjerene na destabilizaciju stanja u BiH samo s jednim ciljem – da čuvaju u BiH protektorat i neokolonijalnu upravu – rečeno je u ovom diplomatskom predstavništvu.

    Јednostrane izjave o neophodnosti ubrzanog proširenja prisustva NATO u BiH, u ruskoj Ambasadi ocijenjuju kao izuzetno neodgovorne i prijeteće daljom konfrontacijom.

    Kao država garant Dejtonskog mirovnog sporazuma, Ambasada Rusije podsjeća da je pitanje članstva u međunarodnim organizacijama isključivi prerogativ Predsjedništva BiH, prenosi RTRS.– Kao što je poznato, u Predsjedništvu BiH, pa i u samoj BiH nema konsenzusa o temi članstva BiH u NATO. Štaviše, ima ozbiljnih neslaganja o ovom pitanju – ukazali su u komentaru na apele bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića NATO da uputi poziv BiH za članstvo i da se vrate u vojne baze u BiH.

  • Višković pozvao Ivanića i PDP da sami napišu izborni zakon

    Višković pozvao Ivanića i PDP da sami napišu izborni zakon

    Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković izjavio je da opozicija u Srpskoj ni do sada nije imala šta da traži na izborima, te da će zahvaljujući građanima biti opozicija još 100 godina.

    Komentarišući poziv počasnog predsjednika PDP Mladena Ivanića strankama opozicije da ne učestvuju na lokalnim izborima ukoliko oni budu provedeni po Izbornom zakonu Republike Srpske, Višković je naglasio da je to žalosno od nekoga ko je bio predsjednik Vlade i srpski član Predsjedništva BiH.

    -Ivanić i opozicija su uvijek gubitnici i ostaće gubitnici. Oni i po jednom i drugom zakonu džaba izlaze na izbore. Neka ne zamajavaju javnost da oni nemaju šta tražiti na izborima ako se usvoji zakon u Republici Srpskoj – rekao je Višković.

    Višković je pozvao Ivanića i PDP da napišu svoj zakon, ističući da će ga skupštinska većina usvojiti, a da neće promijeniti ni slova ni zareza.

    Premijer Srpske je ponovio da izmjene Izbornog zakona BiH koje je nametnuo Kristijan Šmit kao nelegalni i nepostojeći visoki predstavnik nosi veliku zamku na koju građani moraju biti upozoreni, a to je centralizacija i prenos nadležnosti.

     

  • Trivićeva tvrdi da je Stanivuković Dodikov, a Šobot Đajićev kandidat za gradonačelnika Banjaluke

    Trivićeva tvrdi da je Stanivuković Dodikov, a Šobot Đajićev kandidat za gradonačelnika Banjaluke

    Predsjednica NF, Jelena Trivić, poručila je da u većini opština neće biti problema sa zajedničkim nastupom opozicije.

    Za Banjaluku je rekla da Draško Stanivuković nije opozicioni kandidat.

    – U narednh 12 dana ozvaničiću svoju kandidaturu za gradonačelnika. Na SDS i Listi za pravdu i red je da li će me podržati. Ima tu još Pokret Banjaluka, organizacije i pojednci koji se bore protiv režima – rekla je Trivićeva.

    Gradiška, Šipovo, Bratunac, Rudo i Banjaluka, a vjerovatno i Jezero – lokalne su zajednice u kojima će NF imati kandidate za (grado)načelnike.

    Trivićeva kaže da je Draško Stanivuković kandidat Milorada Dodika, a Nikola Šobot kandidat Vlade Đajića.