Kategorija: Politika

  • Dodik: Ko želi dugoročnu stabilizaciju na Balkanu, podržaće proces mirnog raspada BiH

    Dodik: Ko želi dugoročnu stabilizaciju na Balkanu, podržaće proces mirnog raspada BiH

    Ko želi dugoročnu stabilizaciju na Balkanu, podržaće proces mirnog raspada BiH, poručio je predsjednik Republike Srpske u intervjuu za Grčku nacionalnu televiziju ERT.

    Oni kojima je do dugoročnih stabilizacija prilika na ovim prostorima, oni će podržati proces mirnog raspada BiH. I obrnuto, oni koji su za dugoročnu destabilizaciju, oni podržavaju nemogući eksperiment koji se zove BiH – istakao je Dodik.

    Dodik se dotakao i navodnog ruskog uticaja na Balkanu.

    – To je propaganda izmišljena od zapadnih zemalj, prije svih SAD, Velike Britanije i Njemačke, koji su se uvukli u sukob sa Rusijom preko Ukrajine. SAD sponzorišu produžetak tog rata i ogroman broj stradanja u toj zemlji. Oni kažu da Kosovo može biti samostalna država, i zato Albanci imaju pravo na svoju državu, a kada smo mi u pitanju, kažu da ćutimo i budemo tamo. Maligni uticaj nema Rusija, već upravo te zemlje – naglasio je Dodik.

    Play Video

    Dodik je ponovio da se nedavno sastao sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i da on uspješno brani interese Rusije i njenog naroda.

    – Putinu nije lako, jer i on smatra da je to sve isti narod. A što se tiče BiH, poštovaće svaki dogovor tri naroda. Rusija je suviše malo prisutna na Balkanu – naglasio je Dodik.

    Dodik je u intervjju za Grčku nacionalnu televiziju ERT odgovarao i na pitanje o rezoluciji o Srebrenici i njenim posljedicama.

  • Ambasada SAD: Nećemo stajati po strani dok Dodik gura BiH ka sukobu

    Ambasada SAD: Nećemo stajati po strani dok Dodik gura BiH ka sukobu

    Kreiranje paralelnog izbornog sistema od strane Vlade Republike Srpske bilo bi neustavno i antidejtonsko, a biračima u RS bi se oduzelo osnovna demokratska prava koja su im zagarantovana Ustavom BiH, saopšteno je na X nalogu Ambasade SAD u Sarajevu.

    “Bilo koji izbori sprovedeni po neustavnom, paralelnom izbornom sistemu ne bi imali legitimitet, a oni koji su uključeni u njegovu organizaciju bavili bi se antidemokratskim, neustavnim i antidejtonskim aktivnostima. Sjedinjene Države su bile jasne da su spremne odgovoriti na antidejtonske akcije lokalnih aktera i da podržavaju akcije visokog predstavnika da učini isto”, naveli su oni.

    Dodaju da Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, griješi ako misli da će SAD stajati po strani dok on, kako kažu, slijedi secesionističku agendu i gura BiH ka sukobu.

    “Svaki pokušaj entiteta ili bilo koje druge administrativne jedinice da se otcijepi je antidejtonska akcija koja se neće tolerisati. Republika Srpska je entitet u sastavu države Bosne i Hercegovine. Ona je sastavni dio države, ali ni Republika Srpska, ni Federacija ne postoje izvan Bosne i Hercegovine. Ustav BiH ne predviđa pravo da se entitet ili bilo koja druga poddržavna jedinica odvoji”, naveli su oni.

  • Stanivuković stao na stranu Dodika i Lukića

    Stanivuković stao na stranu Dodika i Lukića

    Pritisaka na Republiku Srpsku ima i niko ne smije da uslovljava institucije, pojedince koji sprovode zakon, rekao je gradonačelnik Banjaluke i predsjednik Gradskog odbora PDP-a Draško Stanivuković.

    Srpsku ne smije niko da uslovljava i da joj nameće zakone. I predsjednik Srpske i direktor Službenog glasnika imaju svoje nadležnosti i niko nema pravo da im sudi samo zato što brane ono što je Ustav Srpske zagarantovao, rekao je Stanivuković gostujući u Јutarnjem programu RTRS-a.

    “Nepojmljivo je da se sudi bilo kome zbog toga što provodi Ustav Republike Srpske. Niko nema pravo, pa ni Kristijan Šmit koji je nelegalni visoki predstavnik u BiH, da nameće zakone jer u tom slučaju postajemo kolonija, protektorat kojim neko drugi upravlja, a Republika Srpska po Dejtonu to nije”, naglasio je Stanivuković.

     

  • SNSD zatražio hitnu sjednicu Predstavničkog doma BiH, Miličević ubijeđen da je to samo još jedna predstava

    SNSD zatražio hitnu sjednicu Predstavničkog doma BiH, Miličević ubijeđen da je to samo još jedna predstava

    Zahtjev za sazivanje hitne sjednice Predstavničkog doma BiH je još jedna predstava u nizu koje SNSD pravi, tvrdi predsjednik SDS Milan Miličević.

    Kako kaže, da je SNSD imao ozbiljnu namjeru da sam usvaja i mijenja Izborni zakon BiH to bi uradio u ranijem periodu.

    -O tome se pričao i na tome se radilo od strane onih koji čine vlast na nivou BiH. Dakle, SNSD, HDZ i trojka. Oni su radili na dokumentu izbornog zakona sa očiglednom namjerom da razvlače, dobiju na vremenu i uvedu nas u krizu i nametnutog zakona i kompletnu izbornu krizu. Dakle, ne smatram da je ovo ozbiljna namjera, osim namjere da još više prodube krizu. Ne treba očekivati ništa od toga – kaže Miličević za Srpskainfo.

    Podsjećamo, nakon sastanka predstavnika RS i srpskih funkcionera u institucijama BiH, juče je Klub poslanika SNSD uputio predsjedavajućem Predstavničkog doma zahtjev za održavanje hitne sjednice ovog doma.

    Predsjedavajući je Nebojša Radmanović, član tog istog poslaničkog kluba. Kako je rekla Sanja Vulić, Klub poslanika SNSD zatražio je da tačka dnevnog reda bude “Razmatranje aktuelne političke situacije u institucijama BiH – ustavna zakonodavna uloga Parlamentarne skupštine u skladu sa članom IV 4.a) Ustava”.

    Taj član se odnosi na ovlaštenja Parlamentarne skupštine. I piše da je, između ostalog, ovlaštena za „donošenje zakona koji su potrebni za provođenje odluka Predsjedništva ili za vršenje funkcija Skupštine po ovom Ustavu“.

    Radi se o postupanju prema zaključcima sa 11. posebne sjednice narodne skupštine, nakon što je Kristijan Šmit nametnuo izmjene Izbornog zakona BiH. Tada je „kolonijalnoj upravi“ dat rok od sedam dana da povuče Šmitove odluke.Budući da se to nije desilo, srpski parlamentarci su zaduženi da zatraže sazivanje sjednice u Sarajevu i da na njoj pokušaju da odbace svako nametanje zakona, u zamjenu za novi izborni zakon BiH koji bi bio plod dogovora domaćih političara. Posljednja opcija je usvajanje novog Izbornog zakona Republike Srpske i organizovanje izbora u skladu s njim.

     

  • Stevandić: Rezolucija o Srebrenici demonstracija novog kršenja međunarodnog prava

    Stevandić: Rezolucija o Srebrenici demonstracija novog kršenja međunarodnog prava

    Rezolucija o Srebrenici je diskriminatorska rezolucija po pitanju muslimana i ovo je nevjerovatan ponor koji je otvorila NATO alijansa, izjavio je Nenad Stevandić predsjednik Narodne skupštine Srpske za TV Prva.

    Pritisci su veliki, ali ja nisam pesimita. Ovo je demonstracija novog kršenja međunarodnog prava koje je uzrokovano upravo nemoći u ranijim pokušajima da se mi dezavuišemo, ukinemo i dovedemo u nemoguću poziciju. Ovo je nastavak te politike. Ali ovaj put su potcijenili našu pamet, našu sabranost i slogu. Sve su potcijenili – rekao je Stevandić.

    Istakao je da je rezolucija o Srebrenici diskriminatorska.

    – Ovdje je riječ o evropskim muslimanima koji su zaštićeni kao bijela rasa, dok su svi drugi muslimani u svijetu po Africi, Aziji tretirani kao manje vrijedni, jer jer su njihove žrtve mnogo veće a nikada nisu dobili nekusvjetsku podršku u rezoluciji za genocid.

    Ističe da je ovo nevjerovatan ponor, koji je otvorila NATO alijansa, jer je ovdje, dodaje Stevandić, rezolucija o NATO muslimanima, a ne o muslimanima o svijetu i to je ogromna razlika.

    – To je 10:1 i oni će taj ponor ugledati kasnije – poručio je Stevandić.

    Ističe da su potcijenili i međunarodnu diplomatsku aktivnost Srbije, kao i da su desetine zemalja na strani Srbije.

    – Ovo je novi promašaj Zapada koji će napraviti nekoliko negativnih efekata. Prvi će biti potpuno poremećeni odnosi na Balkanu između država i naroda. Otvaranje puta da Republika Srpska traži izlaznu trasu jer ne želi da živi sa ljudima koji je prije podne proglašavaju genocidnom, a popodne žele da ukinu, a onda bi sa njom da žive u istoj državi i sarađuju – rekao je Stevandić.

  • Ko gura rezoluciju o Srebrenici u UN

    Ko gura rezoluciju o Srebrenici u UN

    Novu Rezoluciju o Srebrenici, za koju će se glasati u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, vlasti u Srbiji i Republici Srpskoj vide kao štetnu i direktno usmjerenu protiv Srbije.

    Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, ocjenjuje da je ona loša i da će samo zakomplikovati odnose unutar BiH do tačke potpune disfunkcije. Uz svo poštovanje žrtava, sprečavanje donošenja rezolucije predsjednik Srbije postavio je kao drugi najvažniji zadatak. Kaže da će ranije otići u Njujork kako bi u Generalnoj skupštini pokušao da zaustavi rezoluciju.

    – Sljedeće nedjelje idu Denis Bećirović i Željko Komšić, kao što ste vidjeli od 16. su u Njujorku. Mi smo planirali da odemo 20. moramo da se borimo, jer ja očekujem 2. maja konačno glasanje oko Srebrenice – kaže Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije.

    U okviru diplomatske akcije sprečavanja usvajanja rezolucije, Vučić najavljuje da će razgovarati sa liderima 50 zemalja, sa posebnim akcentom na afričke države.

    – Srbija je formirala tim koji se bavi tim pitanjem, a pomoć u borbi ponudila je i Narodna stranka. Vjerujemo da će usvajanje takve jedne rezolucije dovesti do toga da dođe do destabilizacije regiona jer ovo nije partijsko pitanje, već nacionalno pitanje i mislim da ovdje ne možemo biti opozicija i moramo pokazati po ovom pitanju nacionalno jedinstvo – kaže Stefan Jovanović iz Narodne stranke.

    “Nije pravno obavezujuća, ali ima značaj”
    Da bi rezolucija bila usvojena, potrebna je prosta većina, ako se ne zatraži da se glasa dvotrećinski. Bivša ambasadorka u OEBS, Branka Latinović, podsjeća da rezolucije ovakvog tipa nisu pravno obavezujuće, ali da imaju određen značaj.

    – Inače se takve rezolucije ne tabliraju, odnosno ne podnose dok se ne obezbjedi potreban nivo saglasnosti da će one kao takve biti usvojene. Sama činjenica da je Generalna skupština UN usvaja jeste neka poruka i ima neku težinu, i nije da neće imati odgovarajući eho – kaže Latinovićeva.

    Sličnu rezoluciju 2015. godina predložila je Velika Britanija, ali je Rusija, kao stalna članica Savjeta bezbjednosti UN uložila veto. Sada se za rezoluciju glasa pred Generalnom skupštinom, a inicijatori su Njemačka i Ruanda, zemlje proglašene odgovornim za genocide nad Jevrejima i Tutsima.

    – To je vezano za jedan akt pokajanja i priznanja Ruande i priznanja same Njemačke i Ruande za sve genocidne radnje koje su se desile u prošlosti. Njemačka je naročito uložila napor da traži oprost za ono što je neko uradio u njeno ime. Vjerovatno je to jedan njihov moralni gest da se kaju za ono što je dio njihove prošlosti – priča Latinović, piše Blic.

    Prema pisanju medija koji su imali uvid u nacrt, traži se da se bez rezerve osudi poricanje genocida i podstiču članice UN da kroz svoje obrazovne sisteme razviju odgovarajuće programe, kako bi se sprečio revizionizam i genocid u budućnosti.

     

  • Dodik najavio veliki narodni miting protiv svega što se pokreće mimo procedura

    Dodik najavio veliki narodni miting protiv svega što se pokreće mimo procedura

    Organizovaćemo veliki narodni miting protiv svega što se mimo procedura pokreće, a ako bude bilo potrebno, neminovno je da proglasimo nezavisnost, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik komentarišući da se rezolucija o Srebrenici stavi na dnevni red Generalne skupštine UN.

    – Rekao sam i javno govorim da se genocid nije desio. Mi smatramo da je ovo direktno rušenje mogućnosti da se živi u BiH. Da se lažno predstavljaju u BiH, te da su direktno upereni protiv Srpske i srpskog naroda u cjelini – navodi Dodik.

    Ističe, da je zahvalan predsjedniku Srbije Aleksandru Vučić, koji je mogao i da se ne bavi ovim pitanjem, ali je odlučio suprotno.

     

    – Smatram da će Srpska prije svega, imati sjednicu u Narodnoj skupštini Republike Srpske, kao i organizovanje jednog velikog narodnog mitiga. U Srebrenici je, na tom istom prostoru ubijeno 3.500 Srba, koje je kao takvo odbačeno, a pominje se samo stradanje Bošnjaka, sve se nastavlja u slijedu, ignorisanja Srba. Vučiću sam zahvalan na podršci – navodi Dodik.

    Ukoliko dođe do odlučivanja rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a, Dodik navodi da, Republika Srpska ne vidi nikakav smisao da ostane u BiH kao njen sastavni dio, te će svoj status regulisati tako, da samostalno krene dalje.

    Istakao je da će učinti sve, da do svesrpskog Vaskršnjog sabora ubijedi predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da podrži odluke koje će tim povodom donijeti Srpska.

  • Stevandić: Institucije Srpske podržavaju nosioca Nezavisne srpske liste na predstojećim parlamentarnim izborima u Hrvatskoj

    Stevandić: Institucije Srpske podržavaju nosioca Nezavisne srpske liste na predstojećim parlamentarnim izborima u Hrvatskoj

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je danas da institucije Srpske podržavaju Dragana Crnogorca nosioca Nezavisne srpske liste na predstojećim parlamentarnim izborima u Hrvatskoj.

    “Red je da podržimo one koji su javno rekli: `Ne obilježavanju Oluje`”, rekao je Stevandić novinarima u Banjaluci nakon sastanka sa kandidatima Nezavisne srpske liste Mićom Radulovićem i Draganom Crnogorcom na predstojećim izborima u Hrvatskoj.

    Stevandić je pojasnio da je Crnogorac nosilac Nezavisne srpske liste u 12. izbornoj jedinici u kojoj se biraju trojica Srba u Hrvatski sabor i da je favorit za ulazak.

    Crnogorac je izrazio bojazan da će izlaznost biti mala s obzirom na to da su parlamentarni izbori u Hrvatskoj zakazani za srijedu, 17. april.

    “Izborni datum je određen po Ustavu Hrvatske i mi ne možemo mnogo toga da promijenimo. Taj dan je proglašen neradnim danom. Dosta Srba iz Hrvatske koji imaju pravo glasa živi u Srbiji i Srpskoj i teško će moći doći na izbore”, objasnio je Crnogorac.

    On je zaključio da ovi izbori neće biti poništeni, ali će se sumnjati u njihovu demokratičnost i legitimnost.

    Crnogorac je zahvalio institucijama Republike Srpske za pomoć i podršku koju pružaju Srbima u Hrvatskoj, koje mnogo toga veže za Republiku Srpsku.

    On je napomenuo da jedan broj Srba iz Hrvatske živi u Republici Srpskoj koja im je pružila svu moguću podršku, a da se mali broj vratio u Dalmaciju.

    Na današnjem sastanku, dodao je, razgovarano je o modalitetima saradnje i buduće pomoći Srbima u Hrvatskoj u ruralnim sredinama.

  • Stevandić: Naredne sedmice posebna sjednica

    Stevandić: Naredne sedmice posebna sjednica

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da će iduće sedmice biti održana posebna sjednica parlamenta Srpske na kojoj će, između ostalih, biti razmatran izborni zakon Republike Srpske.

    “Danas ili sutra ćemo imati konsultacije. Na dnevnom redu nije samo izborni zakon”, rekao je Stevandić danas novinarima u Banjaluci.

    Stevandić je naglasio da je najvažnije to što niko nije osporio ustavni osnov za izborni zakon Republike Srpske koji ne može pasti na Ustavnom sudu.

    “Jedino može pokušati Kristijan Šmit, koji nije visoki predstavnik, da se igra neke svoje `gimnastike` koji je svojim potezima proizveo krizu nametanjem Izbornog zakona BiH kada je dobio negativne ocjene svih institucija iz Republike Srpske, hrvatskog naroda i EU”, istakao je Stevandić.

    Stevandić je rekao da je Šmit proizveo krizu u BiH, te da Republika Srpska neće plaćati “penale” za krizu koju je izazvao, već će djelovati ustavno i sprovoditi zakon na osnovu Ustava Srpske i Ustava BiH.

    On je dodao da su u Republici Srpskoj navikli na politička neslaganja sa Republikom Srpskom zbog vojne neutralnosti, neuvođenja sankcija Rusiji i nepristupanja NATO integracijama.
    “Niko iz zemalja koje često upućuju primjedbe Republici Srpskoj nije osporio ustavni osnov za donošenje izbornog zakona jer u Ustavu BiH piše da CIK bira srpskog člana Predsjedništva BiH i članove Parlamentarne skupštine BiH, dok Republička izborna komisija /RIK/ bira predsjednika Srpske, poslanike u parlamentu Srpske i provodi lokalne izbore”, pojasnio je Stevandić.

    Stevandić je rekao da to što RIK to do sada nije radila nigdje nije napisano da neće raditi i do kada neće raditi.

    Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 29. marta Nacrt izbornog zakona kojim je uređeno da izbore za organe vlasti u Srpskoj sprovodi Republička izborna komisija, gradske, odnosno opštinske izborne komisije i birački odbori koje će imenovati nadležni organi Republike Srpske.

  • Cvijanović ponovo pisala UN: Nemojte podleći manipulacijama Lagumdžije i Bećirovića

    Cvijanović ponovo pisala UN: Nemojte podleći manipulacijama Lagumdžije i Bećirovića

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović uputila je novo pismo stalnim misijama, delegacijama i organima u UN u kojem je ukazala na manipulativne okolnosti u vezi sa “nultim nacrtom rezolucije” /o Srebrenici/ koji su uputile misije nekolicine zemalja pri UN, uključujući i Misiju BiH, zemlje koju predstavlja kao ravnopravni član Predsjedništva, kolektivnog šefa BiH.

    Cvijanović je ukazala da se ovom rezolucijom Generalnoj skupštini UN predlaže da uspostavi 11. jul kao “međunarodni dana sjećanja na događaje u Srebrenici iz 1995. godine”, a da to pitanje nije nikada razmatrano niti usaglašeno u okviru nadležnih institucija u BiH.

    – Stoga, moram naglasiti da ni prezentacija date rezolucije zakazana za srijedu, 17. april 2024. godine u 16.00 časova, kao ni bilo kakve dalje aktivnosti u smislu razmatranja ili usvajanja ove rezolucije nemaju nikakvu podršku institucija, niti naroda BiH – naglasila je Cvijanović.

    Ona je pojasnila da razlog za direktno obraćanje misijama i delegacijama u UN nije nastojanje da zaobiđe zvanične i utvrđene kanale komunikacije, naprotiv – diplomatski kanali BiH pri UN uzurpirani su od ambasadora i političkih predstavnika koji govore u ime samo jednog od tri konstitutivna naroda koja čine BiH.

    – Štaviše, selektivan pristup – prosljeđivanje pisama /bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Denisa/ Bećirovića uz redovno blokiranje moje korespondencije – ukazuje na nejednak i diskriminatorski tretman naroda u BiH, te dalje odstupanje od Ustava BiH. Odluka pojedinih diplomata da blokiraju moje pravo komunikacije sa Vama putem misije BiH pri UN, čime me sprečavaju da koristim svoj ustavni kapacitet člana Predsjedništva, kao i laži kojima se služe predstavnici Misije BiH (poput one da koristimo resurse drugih država za komunikaciju sa članicama UN), samo su neki od izazova sa kojima se svakodnevno srećemo, a koji jasno ilustruju njihovu netrpeljivost i namjeru marginalizacije i nipodaštavanja naroda koji predstavljam što, razumljivo, ne mogu i neću dozvoliti – istakla je Cvijanović.

    Ona je u pismu navela da je u skladu sa Ustavom BiH, koji čini dio Dejtonskog mirovnog sporazuma kojim je prije više od 28 godina uspostavljen mir u BiH, jasno definisano da je za vođenje spoljne politike i predstavljanje BiH u međunarodnim organizacijama zaduženo tročlano Predsjedništvo BiH.

    Prema njenim riječima, tri člana Predsjedništva predstavljaju tri konstitutivna naroda, što odražava princip ravnopravnosti državotvornih naroda BiH, ali i pretpostavlja obavezu zajedništva u donošenju odluka od značaja.

    – Važno je naglasiti da je upravo poštovanje ove formule zajedništva i konsenzusa sačuvalo mir skoro tri decenije. Takođe, Ustav propisuje i zaštitne mehanizme kojima se pribjegava kada konsenzus izostane, koji u ovom slučaju nisu ni mogli biti korišćeni jer se pitanje predmetne rezolucije nikada nije našlo na dnevnom redu Predsjedništva, već se na njoj radilo tajno, uz ignorisanje i zaobilaženje institucijaa BiH – ukazala je Cvijanović.

    Ona je naglasila da su manipulacijom ambasadora Zlatka Lagumdžije, koji je unilateralno istupao prema grupi zemalja provodeći sopstvene naume, kao i naknadnom, takođe nelegalnom, “podrškom” aktuelnog predsjedavajućeg i bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića ozbiljno povrijeđeni Ustav i propisi BiH, te narušeni principi na kojima počivaju njen mir i funkcionalnost, a zbog čega će pred domaćim pravosuđem biti pokrenuti postupci za utvrđivanje krivične odgovornosti.

    – Kao što sam tokom susreta sa predsjedavajućim Generalne skupštine UN u Bakuu 15. marta ove godine već upozorila – prema Ustavu BiH nijedan član tročlanog Predsjedništva sam za sebe nije i ne može biti ovlašćen da bez postignutog konsenzusa daje autorizaciju za unilateralno djelovanje diplomatskom osoblju u ime čitave zemlje i svih njenih naroda. Dakle, bošnjački član Predsjedništva Bećirović i ambasador Lagumdžija uzurpirali su prava tri naroda i prekršili ne samo odredbe domaćeg nego i principe međunarodnog prava – ukazala je Cvijanović.

    Imajući u vidu osjetljivost pitanja koje je predmet razmatranja, Cvijanović je naglasila da joj je dužnost da skrene pažnju na potencijalno razorno dejstvo ne samo postupaka pojedinaca iz BiH nego – što bi bilo mnogo ozbiljnije – eventualne podrške zemalja članica UN jednostranim postupcima takvih pojedinaca koji ne predstavljaju stav institucija BiH i koji ne poštuju sopstveni Ustav.

    – BiH su potrebni mir, stabilnost i unutrašnji dijalog, ne samo u dolazećim pristupnim pregovorima sa Evropskom unijom nego i u procesu jačanja unutrašnjeg povjerenja. Zloupotreba ili pretvaranje Generalne skupštine UN u sredstvo za unutrašnje političke obračune u BiH neće pomoći u njenoj daljoj izgradnji, već naprotiv. Vaša ekselencijo, uz izraze najiskrenijeg uvažavanja, ponavljam molbu da ovom pitanju posvetite dužnu pažnju i da Vaša zemlja ne prihvati stavljanje prijedloga predmetne rezolucije na dnevni red Generalne skupštine UN niti njeno razmatranje i usvajanje – navela je Cvijanović.

    Ona je upozorila da bi drugačiji pristup uvukao njihove zemlje u manipulacije kojima se urušavaju procedure propisane Ustavom BiH u pogledu nastupa i djelovanja u međunarodnim organizacijama.

    – Takvim manipulacijama podriva se i sam Dejtonski mirovni sporazum i kompromis, te raspiruju netrpeljivosti u BiH i regionu zapadnog Balkana – poručila je Cvijanović u pismu upućenom stalnim misijama i delegacijama u UN.