Kategorija: Politika

  • SDS izlazi na izbore pod imenom “SDS – volja naroda”

    SDS izlazi na izbore pod imenom “SDS – volja naroda”

    Glavni odbor Srpske demokratske stranke odlučio je da ova stranka na lokalne izbore u oktobru izlazi pod imenom “SDS – volja naroda.”

    Istovremeno, kažu, nastavljaju pravnu borbu protiv CIK-a zbog odluke da odbije prijavu SDS-a za predstojeće izbore.

    Formiran je i Glavni izborni štab, na čijem čelu je Želimir Nešković.

    Јedna od njegovih prvih aktivnosti biće prikupljanje potpisa građana za, kako su naveli, očuvanje 9. januara kao Dana Republike Srpske.

    Predsjednik Glavnog odbora SDS-a Јovica Radulović rekao je da se nastavljaju aktivnosti, uključujući i sudski proces pred Ustavnim sudom BiH kako bi SDS “pobio” odluke CIK-a i Apelacionog odjeljenja Suda BiH, jer smatraju da su te odluke uskratile izborno pravo i stranci i biračima.

    Predsjednik SDS-a Milan Miličević rekao je da SDS nastavlja pravnu borbu kroz apelaciju Ustavnom sudu što, kaže, ima mnogo širi značaj od pojave stranke na lokalnim izborima.

    On je istakao da SDS u svim opštinama na izbore izlaze sa kandidatskim listama i da će u najvećem broju lokalnih zajednica imati kandidate za načelnike i gradonačelnike.

  • Kovačević: Evropski put nikako ne ide zajedno sa tzv. kancelarijom visokog predstavnika

    Kovačević: Evropski put nikako ne ide zajedno sa tzv. kancelarijom visokog predstavnika

    Evropski put BiH, odnosno pristupni pregovori sa EU ne idu nikako zajedno sa takozvanom kancelarijom visokog predstavnika, jer da je moguće to bi sasvim sigurno do sada kao dobru praksu pokazala jedna od 27 članica EU, izjavio je Srni delegat Kluba srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević.

    Kovačević je naveo da u tom smislu čovjek jedinostavno ne zna šta je jadnija i mučnija izjava, da li ona lažnog visokog predstavnika Kristijana Šmita koji tvrdi da bi optimalno vrijeme za njegov odlazak bilo nakon nekih 20 godina, dakle 50 godina poslije potpisivanja Dejtonskog mirovnoh sporazuma ili je možda još gore to što stranke “trojke”, odnosno predstavnici političkog Sarajeva pružaju bezrezervnu podršku OHR-u i lažnom visokom predstavniku Kristijanu Šmitu.

    Prema njegovim riječima, očigledno je da oni žele sve osim toga da preuzmu odgovornost za vođenje ove zemlje zajedno sa predstavnicima druga dva naroda i zajedno sa predstavnicima oba entiteta u BiH

    – Na njihovu priču o “ruskim satelitima”, moram da podsjetim sateliti kako ruski, tako američki, evropski, kineski ili bilo koji drugi kruže u orbiti dok u BiH oni treba da žive sa predstavnicima srpskog konstitutivnog naroda jednog od tri ravnopravna naroda u BiH i sa predstanicima oba entiteta – rekao je Kovačević, koji je i portparol SNSD-a.

    On je naveo da je to ono što je njihov problem, što žele BiH samo za sebe i BiH bez bilo koga drugog, pa su onda sve druge spremni nazivati svim pogrdnim imenima i ocrnjavati na svaki raspoloživi način.

    – Na kraju da odgovorim i Kristijanu Šmitu koji tvrdi kako je, kako on kaže, “Mile Dodik nekada bio mnogo više prijateljski nastrojen prema njemu jer je od njega nešto tražio”. Samo da podsjetim da se Milorad Dodik jednom jedini put sreo sa Kristijanom Šmitom, da je i tada bio predsjednik Republike Srpske a da je Šmit tada bio savezni njemački ministar poljoprivrede, da Milorad Dodik i tada od njega nije tražio ništa za sebe niti je bilo šta tražio od njega već je tražio da Njemačka omogući da poljoprivrednici iz Republike Srpske ne trpe štete zbog potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju – rekao je Kovačević.

  • Košarac: Fijasko misije pri UN pokazuje besmisao Zlatka Lagumdžije

    Košarac: Fijasko misije pri UN pokazuje besmisao Zlatka Lagumdžije

    Ambasador BiH pri UN Zlatko Lagumdžija doživio je fijasko u UN jer se, umjesto koristi za sve građane, odlučio da uzrokuje štetu srpskom narodu, krši zakone i Ustav BiH, zloupotrijebi položaj i uzurpira institucije, rekao je Srni zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac.

    Komentarišući fijasko Misije BiH u UN-u, koja nije uspjela da obezbijedi podršku za izbor BiH među 18 članica Ekonomskog i socijalnog savjeta UN /EKOSOK/, Košarac je istakao da to pokazuje sav besmisao Lagumdžije u Njujorku.

    – O značaju ovog savjeta govori činjenica da obuhvata oko 70 odsto aktivnosti UN i naravno da Lagumdžija ovu informaciju krije kao zmija noge, pa smo o njegovim najnovijim diplomatskim “bravurama” upoznati putem medija – naveo je Košarac koji je i ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara.

    Kao razlog za ovaj fijasko, Košarac je istakao to što je Lagumdžija svu energiju usmjerio na lobiranje i traženje sponzora za sramnu rezoluciju o Srebrenici, što je uticalo na to da BiH ostane izvan EKOSOK-a.

    – Na kraju nije uspio ni u čemu. Sramna rezolucija nije prošla onako kako se Lagumdžija potajno nadao. Nije dobila podršku 2/3 svjetske populacije, a BiH je ostala izvan EKOSOK-a – istakao je Košarac.

    Košarac kaže da Lagumdžija nije uspio ni da obezbijedi članstvo BiH u EKOSOK-u, a ni rezolucija o Srebrenici nije prošla onako kako su se nadali bošnjački političari.

    Prema njegovim riječima, Lagumdžija nije našao za shodno da se posveti zalaganju za članstvo BiH u organizaciji, koja je nakon Savjeta bezbjednosti najvažnije tijelo UN, a nije ga zanimalo ni to što su sva tri člana Predsjedništva BiH podržala pokušaj učlanjenja BiH u EKOSOK.

    – Јedino u čemu je Lagumdžija uspio jeste da obezbijedi još jedan više nego opravdan razlog za njegovu smjenu – zaključio je Košarac.

    Misija BiH u UN doživjela je fijasko jer nije uspjela da obezbijedi podršku za izbor BiH među 18 članica UN-ovog Ekonomskog i socijalnog savjeta /EKOSOK/, a ovu informaciju nije ni objavila, naveo je zagrebački Večernji list izdanje za BiH.

    Predsjednik EKOSOK-a Paula Narvaez objavila je da je 18 zemalja, među kojima nije BiH, izabrano u saziv ove organizacije, koja je nakon Savjeta bezbjednosti, najvažnije tijelo UN.

    BiH su, prema pisanju ovog lista, izbacili Azerbejdžan i Јermenija, koji su dobili podršku 148 zemalja, dok je za BiH glasalo tek 76 zemalja.

    Pokušaj uključenja BiH u EKOSOK UN podržala su sva tri člana Predsjedništva BiH, a procjena je da je članstvo BiH u EKOSOK-u postalo kolateralna šteta nedavnih podizanja napetosti u zemlji nakon podjela zbog donošenja u UN rezolucije o Srebrenici, navodi se u tekstu.

  • Uzdrmana Šmitova pozicija

    Uzdrmana Šmitova pozicija

    Iako se već dugo govori kako će napredak Bosne i Hercegovine na evropskom putu, učiniti suvišnim Kacelariju visokog predstavnika u BiH (OHR), posljednje informacije idu u prilog tezi o riješenosti da Bosna i Hercegovina postane suvišna.

    Kako drugačije objasniti ispunjavanje želja Milorada Dodika o ukidanju ovlaštenja OHR, što ga onda čini suvišnim, u trenutku kada on na sva zvona prijeti secesijom Republike Srpske koju u najnovijoj fazi zove projektom mirnog razlaza, piše Oslobođenje.

    Dodik je svoju komisiju za razdruživanje RS od Federacije ozvaničio, a po onome što se može čuti iz dobro obaviještenih krugova u Briselu pri kraju je i projekat oduzimanja ovlaštenja od Kristijana Šmita.

    On to zove “razgovorima o usklađivanju OHR i evropskog puta BiH”, ali izvori Oslobođenja kažu da je glavni argument raznih briselskih angelina da bi se s Dodikom sve dogovorilo da Šmit nije svojom intervencijom ojačao izborni integritet?!

    Pakleni plan na programu je već naredne sedmice, na sjednici Savjeta za implementaciju mira u BiH (PIK).

    -Nedavni svesrpski sabor, nakon koga je čak i srpski predsjednik Aleksandar Vučić postao tumač Dejtona i vrhovna volja u podjeli imovine, očito nisu dobacili do briselskih vrhova: čak štaviše, čini se zapravo da maske padaju i da je ono Dodikovo obećavanje kako će ga pogurati evropski prijatelji došlo na red. Evropska unija – u svemu posve nejedinstvena – odjednom bi da o OHR govori jednim glasom, onim Johana Satlera koji je već spakovao kofere. Za svaki slučaj. Pod istom krinkom evropskog puta na koji će Dodik u Putinovom šinjelu – piše ovaj medij.

    Kako navode, ima zemalja koje ne pristaju na daljnju destabilizaciju Balkana – među njima su Velika Britanija, Sjedinjene Američke Države, Kanada, Japan, Turska, a od evropskih je najglasnija Holandija. Na Dodikovoj je strani Francuska i čvrsto Italija.

    Izvori kažu da Njemačka još nije prelomila, upravo zbog dosta dobrog poznavanja stanja na terenu ali i zbog brojnih “srbijanskih neispunjenih obećanja”.

     

     

  • Koga će u Banjaluci podržati najveća opoziciona stranka – Jelenu Trivić ili Draška Stanivukovića

    Koga će u Banjaluci podržati najveća opoziciona stranka – Jelenu Trivić ili Draška Stanivukovića

    Najveća opoziciona politička partija u Republici Srpskoj, SDS, još nije donijela odluku o tome koga će podržati za gradonačelnika Banjaluke na predstojećim lokalnim izborima u oktobru.

    Ono što je prethodnih dana i mjeseci obznanjeno jeste to da će kandidate za prvog čovjeka najvećeg grada u Srpskoj imati PDP, koji je za funkciju ponovo kandidovao aktuelnog gradonačelnika Draška Stanivukovića, zatim Narodni front, koji je kandidovao svoju predsjednicu Jelenu Trivić, te SNSD, čiji je kandidat za gradonačelnika Banjaluke Nikola Šobot.

    Iako je ranije najavljivano da bi do početka juna SDS konačno trebalo da se izjasni oko toga da li će imati svog kandidata za gradonačelnika Banjaluke ili će pak podržati nekog drugog opozicionog kandidata, Stanivukovića ili Trivićevu, prošla je i sredina mjeseca a iz najveće opozicione stranke još nije objavljena konačna odluka o tom pitanju.

    – Ono što je izvjesno jeste to da se odustalo od toga da SDS izađe sa svojim kandidatom za gradonačelnika. S druge strane, još nije donijeta odluka o tome koga će stranka podržati na predstojećim izborima – Draška Stanivukovića ili Jelenu Trivić. U Gradskom odboru SDS postoje žestoke podjele po tom pitanju i konačna odluka o tome, ma kakva ona bila, prijeti da izazove nove potrese u banjalučkom SDS – otkrivaju za Srpskainfo odlično obaviješteni izvori iz vrha najveće opozicione stranke u Republici Srpskoj.

    Predsjednik SDS Milan Miličević, podsjećamo, ranije je izjavio da ne postoji šansa za dogovor između opozicionara oko zajedničkog kandidata za gradonačelnika Banjaluke.

    – Nažalost, razlozi su svima poznati. Gradski odbor SDS još nije donio zvaničnu odluku, moguće je i da mi idemo sa svojim kandidatom. O tom potom – rekao je Miličević nakon zajedničkog sastanka lidera opozicionih stranaka koji je u aprilu organizovan u Banjaluci.

    Predsjednik Gradskog odbora SDS Banjaluka, Željko Raljić, za Srpskainfo potvrđuje da ta stranačka organizacija još nije donijela konačan stav o tome koga će podržati kao kandidata opozicije za gradonačelnika Banjaluke.

    – Danas će biti održana sjednica Glavnog odbora SDS u Istočnom Sarajevu i tu bi, između ostalog, trebalo da se razgovara i o kandidatima za predstojeće lokalne izbore. Što se tiče Banjaluke, odluka o tome koga će SDS podržati još nije donijeta – ističe Raljić.

    Predsjednica Narodnog fronta, Jelena Trivić, za naš portal kaže da očekuje podršku SDS njenoj kandidaturi za gradonačelnika Banjaluke.

    – Ta odluka je na njihovom gradskom odboru i vjerujem da će biti pozitivna. Kako sam više puta naglasila, ishod njihove odluke u Banjaluci neće remetiti naše odnose generalno, niti našu odluku da podržimo kandidate SDS u mnogim lokalnim zajednicama širom Republike Srpske – poručuje Trivićeva.

     

  • Dodik: Kavazović ne može nama Srbima držati nikakve lekcije

    Dodik: Kavazović ne može nama Srbima držati nikakve lekcije

    Mislim da bi bilo pristojno da se reisul-ulema Islamske zajednice u BiH Husein Kavazović uoči velikog muslimanskog praznika ne bavi politikom, napisao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik na svom Iks nalogu.

    Dodik je naveo da Kavazović “traži od nas da ih zovemo onako kako hoće, a nas naziva bosanskim Srbima”.

    – Mi nismo bosanski Srbi, već Srbi. A ljutite se kad vas nazivamo bosanski muslimani, a ne Bošnjaci. I nemojte da brinete o nama Srbima, jer veoma dobro znamo kako ste brinuli o nama kad ste formirali Handžar diviziju i Zelene beretke – naglasio je Dodik.

     

    Dodik je poručio Kavazoviću da “ne može nama Srbima držati nikakve lekcije”.

    – Republika Srpska je u BiH unijela svoju teritoriju i suverenitet, a to može i da iznese – istakao je Dodik.

  • Stevandić: Onaj ko traži ukidanje Srpske, glasa za njenu samostalnost

    Stevandić: Onaj ko traži ukidanje Srpske, glasa za njenu samostalnost

    Predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić rekao je da onaj ko traži ukidanje Republike Srpske u stvari glasa za njenu samostalnost.

    U ovom momentu Zukana Heleza smatramo najvećim promoterom samostalnosti Republike Srpske – rekao je Stevandić u Trebinju.

     

    Helez je nedavno najavio da će bošnjačke vlasti, u svjetlu rezolucije o Srebrenici, zatražiti ukidanje Republike Srpske, tako što će ona biti podijeljena na dva kantona, a njeno ime biti izbrisano zauvijek.

    On je zaprijetio i da će Srbi “izvući deblji kraj” ako se ne povinuju njegovom planu o podjeli, i proći, kako je rekao, kao Srbi iz Republike Srpske Krajine, koji su protjerani u hrvatskoj akciji “Oluja”.

    Helez je rekao da bi za Srbe bila “prednost” ako bi se sami iselili iz Republike Srpske i BiH

  • Ujedinjena Srpska podržava republičke institucije u zaštiti Ustava i imovine

    Ujedinjena Srpska podržava republičke institucije u zaštiti Ustava i imovine

    Predsjedništvo Ujedinjene Srpske usvojilo je danas zaključak da će pružiti podršku institucijama Republike Srpske kako u zaštiti imovine i Ustava, tako i predsjedniku Republike Srpske u montiranom sudskom procesu.

    Predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić rekao je da neće sklapati koalicije niti davati podršku kandidatima opozicionih stranaka jer je nisu odazivali na sastanke o važnim temama u Narodnoj skupštini ni kod predsjednika Republike Srpske.

    On je naveo da su, tamo gdje postoje dobri odnosi sa koalicionim partnerima, uglavnom SNSD-om, koji ima najviše načelnika, opštinski i gradski odbori Ujedinjene Srpske dobili potpunu slobodu da sklope uslovnu podršku kandidatima.

    Stevandić je rekao i da su zadužili Milana Petkovića i pravni tim stranke da kreira zaključak na Deklaraciju Svesrpskog sabora u danu usvajanja u Narodnoj skupštini Republike Srpske da bi se izbjegle nedoumice u vezi sa 9. januarom.

    Takođe, Stevandić kaže da su zaduženje dobili i da se u skladu sa članom 30. Deklaracije, koja definiše da je Bože pravde svesrpska himna, a svesrpski grb, grb Nemanjića izradi prijedlog zakona o upotrebi grba, zastave i himne i vrati na pravno nesporan način u zakonodavstvo Srpske.

    Stevandić je pojasnio da to treba da bude na način da se ne mijenja sadašnji grb, nego radi sporazuma specijalnih i paralelnih veza, koji je definisao da se mogu koristiti simboli koji imaju istorijsko, kulturološko i etičko nasljeđe naroda u BiH.

  • Kavazović vlast u Srbiji i Srpskoj nazvao “totalitarnim režimima”

    Kavazović vlast u Srbiji i Srpskoj nazvao “totalitarnim režimima”

    Rezolucija o Srebrenici još jednom potvrđuje da ono što se događalo u BiH, a posebno u Srebrenici, jeste bio planirani zločin, zločin koji je proveo, možemo slobodno kazati, srpski režim u to vrijeme.

    Ne govorim o srpskom narodu, govorim o političkom i državnom režimu, prije svega Miloševića i Karadžića. Oni su izvršili temeljito etničko čišćenje na prostoru Bosne i Hercegovine. Srebrenica je bila samo kulminacija svih tih njihovih zločinačkih poduhvata koje su imali u BiH, izjavio je reisul-ulema Islamaske zajednice u BiH Husein-ef. Kavazović.

    Prema njegovim riječima, slobodni svijet se odredio prema onome što se događalo u BiH i prema onome što se događalo u Srebrenici, da je “tamo bio genocid”.

    -Ne vidim nijednog razloga da srpske politike budu protiv ovoga. Štaviše, Srbija je trebala ovo podržati i biti kosponzor Rezolucije. Na takav način bi pokazala da je ostavila prošlost iza sebe, da želi okrenuti novu stranicu u pomirenja, prije svega, naših naroda na Balkanu, a onda i novu stranicu da iskoračimo u budućnost za sve narode – rekao je Kavazovićn za TV BIR.

    Srpski svetGovoreći o pitanju “Srpskog sveta”, on je rekao da političko vođstvo u Srbiji i Republici Srpskoj ne vidi ispred sebe nešto što dolazi neminovno, a to je da svijet u kojem mi živimo je svijet u kojem se moraju poštovati norme, prije svega međunarodne norme.

    –Srbija jeste država, BiH jeste država, rješavati pitanja građana Srbije i BiH na način da ne poštujete države i da pokušavate usisati dio teritorije u sistem, da li pravni, ekonomski, politički, da li bilo kakav drugi, naravno da izaziva konflikte, izaziva sumnju u namjere i to ne može naići na odobravanje nikoga razumnog na ovim prostorima ovdje – rekao je reisul-ulema, prenosi Mina.

    Dodao je da se nada da će ljudi razumjeti, i da razumiju, da nema drugog puta našim narodima ovdje izuzev puta međusobnog uvažavanja, poštovanja teritorijalnih integriteta država i suvereniteta država na ovim prostorima.

    –A države treba da brinu o svojim građanima. Ne može Srbija toliko brinuti o srpskom narodu u BiH, o bosanskim Srbima kao što to može BiH. Bosna i Hercegovina treba to da radi i na koncu je to tako. Sve su to samo iluzije i zablude a one imaju druge ciljeve, to je da se ovi režimi koji su takvi kakvi jesu, totalitarni, nažalost, se održavaju na vlasti tako što proizvode neprijatelje. Tako da mi trebamo ovo ozbiljno razumjeti, ozbiljno analizirati i pripremati naše odgovore na ovo što vidimo kao izazov našem životu ovdje i našoj sigurnosti na području Balkana kao jedne šire cjeline i na području BiH kao naše zajedničke države – naveo je Kavazović.

    Srebrenica
    Tvrdi da Bošnjaci nisu na na visini zadatka kada je u pitanju Srebrenica.

    -Smatram da ljudi koji su akteri u samoj Srebrenici moraju imati bolju komunikaciju između sebe, postavljati ciljeve, imati izlaznu strategiju, a onda i očekivati pomoć drugih i da, kada je u pitanju konstrukcija vlasti, spriječe negiranje genocida tamo i spriječe snage koje će doći na vlast, a koje će, ustvari, još više otežati našim ljudima u Srebrenici. I to bi trebao da bude cilj. Način na koji se to do sada radi nije zadovoljavajuće – smatra Kavazović.

  • Šmit otkrio zašto Dodiku tepa “Mile”, govorio o budućnosti OHR

    Kristijan Šmit, koga institucije Republike Srpske ne priznaju za visokog predstavnika u BiH, izjavio je da je predsjednik Republike Srpske i lider SNSD Milorad Dodik ranije bio “mnogo više prijateljski nastrojen” prema njemu.

    Gostujući u podkastu portala Klix, Šmit je, između ostalog, odgovorio na pitanje zašto je koristio “tepajući” izraz “Mile” za lidera SNSD.

    – Mislim da je to za njega na neki način prijateljsko ime. Ja imam jasne političke pozicije, ako vam mogu reći jednu tajnu. U ranijim godinama gospodin Dodik je bio mnogo više prijateljski nastrojen prema meni. To je bilo vrijeme kada je trebao nešto da dobije od mene. Tada mu je bila korisna moja pozicija. On zna da sam ja očigledno tu nakon tri godine, sa ili bez njegovog priznavanja. Ja sam bio u Banjaluci i Republici Srpskoj i bolje bi bilo da razumije da ja nisam tu da blokiram ili krivim bilo koga nego da kažemo koji su naši interesi i hajde da razgovaramo o svemu. Ovo je neka vrsta poziva na razumnije ponašanje – rekao je Šmit.

    Komentarisao je i suđenju Dodiku zbog neprovođenje odluka visokog predstavnika i odluka Ustavnog suda BiH.

    – Očekujem da pravosuđe djeluje nezavisno i da donesu pravu zakonsku odluku. Ako on ima nešto da kaže onda neka kaže, ali treba da prihvati odluke koje su donesene – rekao je Šmit.

    Osvrnuo se i na obilježavanje Dana Republike Srpske 9. januara, rekavši da je značaj obilježavanja tog datuma “opao”.

    – Ove godine se moglo vidjeti da osim Srbije nije bilo drugih međunarodnih predstavnika na tom događaju. Ne znam šta se događa sa predstavnicima iz Ruske Federacije. Mislim da treba doći do pozicije da 9. januar bude sasvim običan dan. Što se tiče 15. Februara, moram vidjeti šta će se tu dogoditi. Međutim, nema potrebe da se izbjegavaju bilo kakve proslave. Republika Srpska nije srpska republika, već multietnička, kao entitet koji se nalazi u BiH – rekao je Šmit.

    Smatra da oni koji žele da proslavljanju Dan Republike Srpske kao multietnički dan, radosti i prijateljstva, to za njega ne bi bio problem.

    Na pitanje u kojoj mjeri je Svesrpski sabor probudio duhove prošlosti, evocirajući sjećanja na 90-te godine, Šmit je odgovorio da sve dok je u pitanju kulturološko obilježavanje, misli da je to prihvatljivo.

    – Želim reći da nisam vidio mnogo toga. Ako ima nešto gdje se nepoštuje teritorijalni integritet BiH to postaje problem. Do sada toga nije bilo. Dajte da ohrabrimo koji su privrženi multietničkoj BiH – poručio je Šmit.

    Na pitanje da li zaključci Svesrpskog sabora ugrožavaju Dejtonski mirovni sporazum, istakao je da ne bi rekao da ne postoji ništa zabrinjavajuće.

    – Postoji samo to okruženje koje može biti zabrinjavajuće. Ako čovjek očekuje da je Mile Dodik sam napisao te zaključke, onda bi to morali posmatrati na drugi način, ali vidim više opreza u vezi s mogućim razvojem situacije, ne vidim puno činjenica. Ako postoji razumijevanje da Srbi dominiraju drugima onda to ne bi bilo dobro. U ovom trenutku trebamo sačekati šta će se iz ovoga izroditi. Ja ne bih očekivao da ovo bude nešto što će promijeniti cjelokupnu situaciju – rekao je Šmit.

    Govoreći o navodima pojedinih medija da se na Zapadu razgovara o smanjenju ovlaštenja i izmještanju OHR, istakao je da se nije o tome diskutovalo.

    – Ja sam i organizovao i bio sam prisutan na sastancima na kojima se razgovara. Razgovaralo se o Dejtonu, PIK, uključujući i moje prisustvo. Imali smo široku raspravu o svim temama, međutim nikakvih odluka u tom smislu nema. Razgovarali smo o tome kako možemo iskombinovati evropsku integraciju BiH i prisustvo OHR. Ja ću reći da se meni ne bi dopalo da budem ovdje još nekih 30 godina. Narednih 20 godina treba biti vrijeme promjena. Ja ću biti ovdje onoliko koliko budem vidio da postoji obaveza da izvještavam Savjet bezbjednosti UN. O tome da stvari nisu dovoljno održive da ove država bude bez prisustva međunarodne zajednice na osnovu Dejtona – rekao je Šmit.