Kategorija: Politika

  • Dodik: Smije li se iko u Sarajevu izviniti Srbiji

    Dodik: Smije li se iko u Sarajevu izviniti Srbiji

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da se postavlja pitanje šta sad kad je i Elmedin Konaković, ministar inostranih poslova u BiH priznao da je ulazak kadeta Vojske Srbije bio u skladu sa zakonom, te da li će bar neko od bošnjačkih političara uputiti izvinjenje Srbiji.

    “Političko i medijsko ludilo koje je zahvatilo političko Sarajevo postaje nepodnošljivo i ta histerija koja se stvara protiv svega što ima veze sa srpskim narodom, Srbijom i Srpskom odavno je prešla granice normalnog”, rekao je Dodik.

    Dodik je upitao i da li postoji uopšte politička struktura u Sarajevu s kojom se može razgovarati?

    “Poštuje li neko Ustav i zakone ove sklepane BiH i smije li možda bar poneki pojedinac od bošnjačkih političara poslati poruku, izvinjenje Srbiji za ovu nezapamćenu sramotu koju su priredili zemlji u koju se zaklinju”, upitao je Dodik na mreži “Iks”.

    Dodik se pita ima li Denis Bećirović bar malo ljudske pristojnosti, kad već nema političke, i s kim on to misli živjeti u BiH, sa Srbima i Hrvatima ili sa Kristijanom Šmitom i sličnim nedobronamjernim strancima koji su, po ko zna koji put, pokazali da su nekompetentni i nedobronamjerni, prenosi Srna.

  • OHR se oglasio o korištenju grba Nemanjića i himne “Bože pravde” u Srpskoj

    OHR se oglasio o korištenju grba Nemanjića i himne “Bože pravde” u Srpskoj

    Usvajanje izmjena i dopuna Zakona o upotrebi zastave, grba i himne u Republici Srpskoj ima za cilj implementaciju deklaracije Svesrpskog sabora kako bi se stvorio pravni osnov za isticanje zvanične himne i grba Republike Srbije u Republici Srpskoj kao svesrpskih simbola.

    Ovo je saopšteno Feni iz OHR nakon što je prošle sedmice nacrt ovog zakona usvojen u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

    Iz OHR podsjećaju da je Ustavni sud BiH već proglasio neustavnim simbole koji su tada bili određeni kao zvanični grb i himna Republike Srpske. Sud je obrazložio da su ti zvanični simboli u suprotnosti s ustavnim principom kolektivne ravnopravnosti konstitutivnih naroda, budući da se time ističe istorija, tradicija, običaji i vjerski i nacionalni identitet Srba i nameću takve vrijednosti pripadnicima drugih konstitutivnih naroda, drugim građanima i ostalima na teritoriji Republike Srpske.

    – Na Ustavnom sudu BiH će biti da ocijeni ustavnost zakona u svjetlu svoje dosadašnje sudske prakse – kažu iz OHR.

     

     

  • U borbu za svaki glas sa poznatim imenima

    U borbu za svaki glas sa poznatim imenima

    Rok za podnošenje kandidatskih lista za učešće na lokalnim izborima 2024. godine istekao je juče, a Centralna izborna komisija ima rok do 2. avgusta da ih ovjeri, i do 22. avgusta da ih objavi u “Službenom glasniku BiH” i sredstvima javnog informisanja.

    Ako je suditi po Banjaluci i listama koje su kandidovane, ovi izbori proći će bez iznenađenja, barem što se imena tiče.

    Najjača partija u Republici Srpskoj i Banjaluci odlučila je da nosilac liste bude Vlado Đajić, predsjednik Gradskog odbora SNSD-a u Banjaluci, a osim njega za glasove birača, između ostalih, boriće se i Alen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštite, kao i Srđan Amidžić, ministar finansija i trezora. Na listi ove stranke naći će se i Mladen Ilić, poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske, kao i Marinko Umičević, odbornik u Skupštini grada Banjaluka.

    “Imamo ubjedljivo najjaču listu. Boriću se sa predsjednicima partija koji će nositi ostale liste”, rekao je Đajić.

    Druga po jačini politička partija u Banjaluci, odnosno PDP, odlučila je da nosilac liste bude Branislav Borenović, predsjednik ove stranke i aktuelni poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.

    U ovoj stranci, kao ni u većini ostalih kada se sastavljaju kandidatske liste, situacija nije bila idilična. Prvobitno, prema nezvaničnim informacijama, listu u Banjaluci trebalo je da nosi Igor Crnadak, aktuelni poslanik ove stranke u Narodnoj skupštini Republike Srpske, međutim, na to nije pristao dio stranke i većina Gradskog odbora. Drugi prijedlog bio je Nebojša Drinić, takođe poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske, ali protiv toga bio je dio ljudi iz vrha stranke.

    Osim Borenovića, na listi će se, između ostalih, naći i sam Drinić, zatim Tanja Vukomanović, aktuelni poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini, kao i Mirna Savić Banjac, takođe poslanik u NS RS.

    “Banjaluka je danas bolja i ljepša nego prije četiri godine, a znamo da može biti još uspješnija, što nam je cilj u narednom mandatu. Skupštinska većina je opstruisala niz odličnih projekata, zato sada, odlučniji nego ikada, idemo da ostvarimo još jednu pobjedu za gradonačelnika Draška Stanivukovića, kao i za Skupštinu grada”, rekao je Borenović.

    Nema iznenađenja ni kada je u pitanju lista pokreta Igor Radojičić – Svojim putem. Nju će nositi upravo Radojičić, koji je na svojim društvenim mrežama napisao da lista za Banjaluku ima više od 85 odsto kandidata koji nikada nisu bili politički angažovani i da pokret ne podržava nijednog od registrovanih kandidata za gradonačelnika Banjaluke.

    Kada je riječ o Banjaluci, listu SPS-a predvodiće Velibor Stanić, dok će Saša Lazić Medo predvoditi odborničku listu “Banjaluka zove”.

    Samo dan pred istek roka za predaju kandidatskih lista postignut je dogovor i u Srebrenici, gdje je, kako pišu pojedini mediji, Mladen Grujičić iz SNSD-a, aktuelni načelnik ove opštine, odustao od kandidature. Umjesto njega, za glasove birača boriće se Miloš Vučić, kojeg je još ranije predložio Opštinski odbor SNSD-a u ovoj opštini. Uprkos tom prijedlogu, Grujičić se nije mirio s tim, ali je na kraju ipak odustao i kandidaturu prepustio Vučiću.

  • Stevandić poručio da je normalno da na odavanju pijeteta srpskim žrtvama budu kadeti Vojske Srbije

    Stevandić poručio da je normalno da na odavanju pijeteta srpskim žrtvama budu kadeti Vojske Srbije

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da su dobili povratnu informaciju od Ustavnog suda RS u vezi Izbornog zakona, te da je on upućen predsjedniku Srpske Miloradu Dodiku na potpisivanje.

    Očekujem da će sutra biti pravosnažan. Svi idući izbori idu po ovom zakonu – poručio je Stevandić za N1.

    On je govoreći o promjeni naziva dokumenta o “mirnom razdruživanju” koji se sada zove “Informacija o potrebi pokretanja procedure regulisanja odnosa Republike Srpske i Federacije BiH u skladu sa Dejtonskim sporazumom i međunarodnim aktima”, rekao da dokument pod nazivo “mirno razdruživanju” nikada nije postojao u zvaničnoj formi u NS RS i Vladi RS.

    Normalna stvar
    Komentarišući dolazak kadeta Vojske Srbije u Prijedor i Bratunac, Stevandić je rekao da to “za sve pristojne ljude trebalo bi da bude normalna stvar”.

    On je istakao i kako ove komemoracije i parastosi “nemaju nikakve veze s godišnjicom genocida u Srebrenici”.

    – Radi se o dvije komemoracije, obilježavanju tragičnih datuma iz istorije srpskih naroda – jednog od najvećih u Drugom svjetskom ratu na Kozaru i proteklom ratu u Bratuncu. Normalno je da se na parastosu i komemaracijama, gdje se odaje pijetet srpskim žrtvama pojave ljudi koji pripadaju srpskom korpusu i srpska vojska. Ovdje nisu bili vojnici, već kadeti koji imaju formu učenika. Ne vidim ništa logično u bilo kakvom problematizovanju ovog događaja. Pametnije bi bilo da pokažu pijetet kao što mi pokažemo pijetet kada se obilježava tragedija u Srebrenici. Turska vojska je došla skoro u Sarajevo s orekstrom i defilovali su Sarajevom, svirali turske pjesme i niko iz RS nije to komentarisao – rekao je Stevandić.

    Na pitanje da li je ovo urađeno namjerno pred obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici, Stevandić odgovara:

    – Kakve to ima veze s godišnjicom genocida u Srebrenici? Mi se u Bratuncu uvijek okupljamo i obilježavamo – poručio je on.

    On je istakao i kako su ranije ovo obilježavanje radili na Petrovdan, ali da je tada “bilo problematično što Srbi obilježavaju dan nakon srebreničke tragedije, pa je pomjereno.”

    – Ja ne želim da uvrijedim nijednu žrtvu i ne razumijem medijsku histeriju i vrijeđanje srpskih žrtava. Zašto ne razumijete da imamo pravo da odajemo pijetet kao i svi drugi i da je normalno da kada odajemo pijetet srpskim žrtvama budu srpski kadeti, drže se srpske zastave, jer to rade i drugi narodi. Tu ništa nema problematično već je problematično što se stvara mržnja i histerija oko događaja kojim se odaje pijetet. Ako nećete odati pijetet srpskim žrtvama barem ih nemojte vrijeđati. To je moja poruka ljudima koji su ovaj događaji iskorisitili za širenje mržnje i daljih sukoba u BiH – rekao je Stevandić.

    Dodao je i to da je sramotna kvafilikacija da dolaze kadeti vojske zemlje koja je jedina osuđena za nesprečavanje genocida, te naglasio kako je njihov dolazak uredno najavljen Ministarstvu spoljnih poslova u Savjetu ministara BiH.

    Da li će kadeti Vojske Srbije biti i u Nevesinju?
    Na pitanje zbog čega nisu druge vojske ili narodi nisu prisustvovali jer je riječ o antifašističkoj borbi, kazao je da nikome nije bilo zabranjeno, a zbog čega ih nije pozvao odgovara:

    – Zato što smo mi pripadnici srpskog naroda koji je činio 95 posto partizana i koji je 95 posto poklan, stradao, odveden u Jasenovaci. Zato što se gnušamo svih koji od svega toga prave političku priču i prljaju pijetet žrtava. Kako da nekoga zovemo iz Sarajeva, ljude koji daju imena ulica po fašistima Mustafa efendija Đozo, Busulajdžić itd. – istakao je Stevandić.

    Dodao je i da su na obilježavanju prisustvovali i vojnici 3. pješadijskog puka Oružanih snaga BiH, te da je cvijeće položeno na spomenik gdje nisu nacionalno obilježene žrtve kao i na krst gdje je održan parastos.

    Nije imao informaciju da li su kadeti Vojske Srbije napustili BiH kao ni o tome da će oni prisustvovati obilježavanju Nevesinjske puške.

    – Ja ne znam hoće li se pojaviti, ali ako se pojave to je nešto što ne treba potaknuti nijednog čovjeka na mržnju – dodao je on.

  • Bećirović: Dolazak Vojske Srbije je početak realizacije Deklaracije sa Svesrpskog sabora

    Bećirović: Dolazak Vojske Srbije je početak realizacije Deklaracije sa Svesrpskog sabora

    Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović razgovarao je danas sa Kristijanom Šmitom, visokim predstavnikom u BiH, kojeg Republika Srpska ne priznaje o neophodnim reformama kako bi BiH ubrzala putu u EU.

    Kako je objavio OHR na „Iks“, Šmit je istakao kako svi javni zvaničnici u BiH moraju raditi više na izbjegavanju tenzija i stvaranju pogodnog okruženja za reforme, te neometano funkcioniranje relevantnih institucija u okvirima svojih nadležnosti i važećih zakonskih propisa.

    Sastanak Bećirovića i Šmita je, podsjećamo, uslijedio nakon što su juče Prijedorom i Bratuncom prodefilovali kadeti Vojske Republike Srbije.

    I sam Bećirović je juče rekao da Predsjedništvo BiH nije odobrilo ulazak Vojsci Srbije u državu, te najavio sastanak sa Šmitom.Bećirović je tokom višesatnog razgovora u OHR još jednom argumentovano upozorio na opasan sadržaj i posljedice Deklaracije sa Svesrpskog sabora održanog u Beogradu.

    – Jedan od opasnih aspekata ove Deklaracije je i institucionalizacija odnosa Republike Srbije i Republike Srpske. Najava početka realizacije Vučićeve velikosrpske i antidejtonske Deklaracije je ulazak pripadnika Vojske Srbije na teritoriju nezavisne i suverene države BiH. Deklaracija je opasna ne samo za BiH, već i za cijelu Evropu, jer ruši temeljne principe na kojima počiva i EU. Nema nikakve sumnje, Deklaracija usvojena na Svesrpskom saboru ugrožava mir u regiji, međunarodno pravo i temeljne odredbe Dejtonskog mirovnog sporazuma. Realizacija ove Deklaracije bi značila potpunu destabilizaciju BiH i regije. Zato je potrebno da međunarodna zajednica konkretnim potezima zaustavi njenu implementaciju – rekao je, između ostalog, Bećirović.

     

  • O kadetima iz Srbije oglasio se Konaković, odgovorio na prozivke

    O kadetima iz Srbije oglasio se Konaković, odgovorio na prozivke

    Ministarstvo spoljnih poslova BiH je samo proslijedilo depešu Graničnoj policiji o dolasku kadeta Vojne akademije iz Srbije na godišnjicu obilježavanja bitke na Kozari, što je bila njihova obaveza, tvrdi Elmedin Konaković, resorni ministar.

    Konaković tvrdi i da je sve urađeno u skladu s procedurama i nadležnostima.

    “Mi smo dobili depešu i proslijedili je. Nemam ja nadležnost niti Ministarstvo da vršimo provjere. Granična policija zatim postupa dalje ako misle da su potrebne dodatne provjere, to mogu onda tražiti od OSA-e ako imaju neku sumnju”, tvrdi Konaković, koji se za Avaz javio iz Vašingtona, i dodaje da nije bilo potrebe da se o tome obavještava Predsjedništvo BiH, što mu se zamjera.

    “Znam da sam ovima u SDA kriv za sve i to je taj nastavak njihove prljave kampanje. Kada ne znaju šta će, Konaković je kriv za sve. Međutim, Komšić bi trebao znati, nakon toliko godina parazitiranja u Predsjedništvu, barem zakone ove zemlje. To me čudi. Nisam bio, naravno, dužan da obavijestim Predsjedništvo. Najavljeni su studenti, kadeti i vojni predstavnici, bez naoružanja, kako je i navedeno u depeši. Ostale provjere i procedure dalje su na Graničnoj policiji BiH. Zašto oni nisu obavijestili o svemu Ministarstvo sigurnosti BiH ako je nešto sumnjivo”, rekao je Konaković.

  • Oglasio se Nešić o procedurama dolaska kadeta Vojske Srbije u Srpsku

    Oglasio se Nešić o procedurama dolaska kadeta Vojske Srbije u Srpsku

    Ministar bezbjednosti BiH Nenad Nešić rekao je da su, prema informacijama kojima raspolaže, ispoštovane sve procedure za dolazak kadeta Vojne akademije u Beogradu, te da i ako je eventualno postojao propust, onda ga je napravilo Ministarstvo inostranih poslova u Savjetu ministara.

    “Ambasada Srbije uputila je diplomatsku notu Ministarstvu inostranih poslova i najavila dolazak kadeta Vojske Republike Srbije i kadeta Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije. Ministarstvo inostranih poslova o tome je upoznalo Graničnu policiju i samim tim su ispoštovane sve procedure”, izjavio je Nešić Srni.

    On je izrazio zadovoljstvo što su se u Bratuncu i Prijedoru mogli vidjeti kadeti Vojne akademije u Beogradu i istakao da Vojska Republike Srbije trenutno garant mira i stabilnosti, ne samo u Srbiji, već i u regionu.

    “Na kraju krajeva, njihovi pripadnici su došli da se poklone žrtvama ustaškog i nacističkog zločina”, rekao je Nešić, dodajući da ne vidi ništa sporno u tome.

    Pitomci Vojne akademije u Beogradu prodefilovali su juče ujutro ulicama Prijedora uoči obilježavanja 82 godine od Bitke na Kozari kojem su prisustvovali na Mrakovici.

    Tridesetak kadeta i dvadesetak starješina ovog nastavnog centra defilovalo je od hotela “Prijedor” glavnim gradskim šetalištem do Pozorišta Prijedor.

  • Dodik upitao Bošnjake: Na čemu mislite da gradite BiH – na mržnji i neprijateljstvu prema Srbima?

    Dodik upitao Bošnjake: Na čemu mislite da gradite BiH – na mržnji i neprijateljstvu prema Srbima?

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik upitao je danas bošnjački narod na čemu misli da gradi BiH – na mržnji političara koje je izabrao i na konstantnom neprijateljstvu prema Srbima, Republici Srpskoj i Srbiji.

    Poslije 30 godina mislio sam da nema izjave, stava, ponašanja koji me mogu iznova iznenaditi. I prevario sam se. Histerija, mržnja, zloba, koje su posljednja dva dana dolazile iz Sarajeva, prevazišle su sve do sada viđeno – naveo je Dodik na društvenoj mreži Iks.

    On kaže da ga je porazilo odsustvo i mrve pijeteta i saosjećanja prema srpskim žrtvama iz Drugog svjetskog rata i građanskog rata u BiH.

    – Iskoristiću priliku da pitam sve strane diplomate u Sarajevu: Kako ste se osjećali kao ljudi pred tolikim izlivima mržnje? Iskoristiću priliku da pitam bošnjački narod: Na čemu mislite da gradite BiH? Na mržnji političara koje ste izabrali? Na konstantnom neprijateljstvu prema Srbima, Republici Srpskoj i Srbiji? – upitao je Dodik.

    On je istakao da nikada nikog nije mrzio i da žali za svakom žrtvom i saosjeća sa svačijim bolom.

    – Rane moga naroda najviše me bole i razumijem da i vas najviše bole rane vašeg naroda. Zato se pitam, zar je moguće da, poslije svega, ne možemo pronaći ni trunku saosjećanja i razumijevanja jedni za druge? – naveo je Dodik.

    On je naglasio da učestvovanje kadeta Vojske Srbije u komemoraciji žrtvama Kozare nije bilo ništa drugo nego čin pijeteta prema svim nevino stradalima.

    – Sramotno je da se na to odgovara mržnjom i klevetama, umjesto saosjećanjem i poštovanjem prema žrtvama koje su nastradale zbog fašističkog terora. Razmislite o tome, ako želite istinski mir i suživot u Bosni i Hercegovini – poručio je predsjednik Srpske.

  • Petković: Tužilaštvo ima sve elemente za postupak protiv Heleza zbog izazivanja vjerske, nacionalne i rasne mržnje

    Petković: Tužilaštvo ima sve elemente za postupak protiv Heleza zbog izazivanja vjerske, nacionalne i rasne mržnje

    Pravnik Milan Petković ocijenio je da bi, zbog dosadašnjih i najnovijih ratnohuškačkih izjava protiv Srba ministra odbrane u Savjetu ministara Zukana Heleza, Tužilaštvo BiH po službenoj dužnosti trebalo da pokrene postupak, i to zbog izazivanja vjerske, nacionalne i rasne mržnje, te razdora i netrpeljivosti među ovdašnjim narodima.

    Petković je rekao da Helez ovo djelo ne čini nehatno, već sa direktnim umišljajem.

    – Očigledno je da on kao čovjek, koji ima dovoljno znanja i iskustva, zna da navedenim izjavama sigurno izaziva razdor i netrpeljivost među narodima, što može dovesti do nekih novih sukoba u BiH – rekao je za Srnu Petković, koji je i poslanik Srpskog kluba u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.

    Petković je rekao da je ovo krivično djelo propisano Krivičnim zakonom BiH, te da bi se u toku eventualne istrage sigurno došlo do dovoljno dokaza, jer su javno dostupni, da je Helez kao ministar izvršio ovo krivično djelo i da u skladu sa krivičnim zakonodavstvom BiH bude procesuiran, odnosno da bude podignuta optužnica i konačno osuđen jer se ne može govoriti o nekoj slobodi govora.

    Helez je sarajevskim medijima rekao da je “svako razdruživanje rat”, da nikada više sadašnji predsjednik Srbije Aleksandar Vučić “neće snajperom pucati na Sarajevo” i da predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku “niko ne brani da uzme svoju porodicu i ode u Beograd”.

  • Košarac: Povezivanje sankcija i carinskih olakšica unaprijed osmišljen scenario u kuhinji zapadnih ambasada

    Košarac: Povezivanje sankcija i carinskih olakšica unaprijed osmišljen scenario u kuhinji zapadnih ambasada

    Povezivati neosnovano uvođenje američkih sankcija rukovodstvu Republike Srpske sa činjenicom da SAD još nisu donijele odluku o produženju carinskih povlastica za BiH ne samo da je tendenciozno, nego je apsolutno netačno i neargumentovano, istakao je ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac.

    – Istine radi, takozvani Generalni sistem preferencijala (GSP) SAD istekao je 31. decembra 2020. godine kako za BiH, tako i za 122 zemlje korisnice ovog programa. Dakle, mnogo prije uvođenja sankcija i političke agresije koju kolektivni zapad vrši nad Srpskom, njenim rukovodstvom i građanima, pod dirigentskom palicom američkog kauboja (Majkla) Marfija – ukazao je Košarac.

    Ako ćemo precizno, dodao je on u objavi na svom nalogu na Instagramu, Amerika je ukinula jednostrane carinske povlastice za BiH i 122 zemlje, čak i prije nego što je Marfi predao akreditive za ambasadorski mandat u BiH.

    – Želim da podsjetim da GSP program predstavlja sistem u kojem SAD daju jednostrane carinske povlastice razvijenim zemljama i zemljama u razvoju. Odluku o tome kada će ovaj sistem biti produžen donosi isključivo američki Kongres, kako za BiH, tako i za sve zemlje korisnice programa u paketu – naveo je ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara.

    On je ocijenio da van svake pameti nastojanja da se ova odluka Kongresa na bilo koji način dovodi u vezi sa političkim sankcijama, ističući da je to podvala i krajnje zlonamjerno spinovanje pojedinih medija koji su pod kontrolom američke Ambasade u BiH.

    Košarac je naglasio da u udruženom zločinačkom poduhvatu protiv Srpske i demokratskog prava njenih građana da slobodnom voljom bira svoje predstavnike, osvjedočeni srbomrzac Marfi koristi podaničke medije da bi dezavuisali javnost.

    – Povezuju jednostranu odluku Kongresa o carinskim povlasticama sa prljavim i nedemokratskim sankcijama kako bi ušli u socijalnu komponentu privrednika i napravili dodatne probleme. To je unaprijed osmišljen scenario u kuhinji američke i drugih zapadnih ambasada, s ciljem diskreditacije Srpske i njenih institucija – konstatovao je Košarac, reagujući na tvrdnje tvrdnje pojedinih medija i ekonomista koji su doveli u vezi sankcije zvaničnicima Srpske i carinske povlastice, navodeći da je to posljedica, kako kažu, odnosa domaće vlasti i Vašingtona.