Kategorija: Politika

  • Stevandić o napadima na Vučića: Nude siromaštvo i sukobe

    Stevandić o napadima na Vučića: Nude siromaštvo i sukobe

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene Srpske, Nenad Stevandić, oglasio se na društvenim mrežama komentarišući konstantne napade napade na predsjednika Srbije, Aleksandra Vučića, od strane političkog Sarajeva. Stevandić je istakao da takvi napadi donose samo negativne posljedice za narod i region.

    “Bećirović, Helez i slični iz BiH koji danonoćno i opsesivno prozivaju i vrijeđaju Aleksandra Vučića, svome narodu nude siromaštvo, zatucanost, sukobe i rat sa komšijama. Pošto su nesposobni za stvaranje radnih mjesta, plata, razvojnih projekata i saradnje, okreću se nacionalnom populizmu koji produkuje mržnju do nesagledivih razmjera, ali i posledica,” napisao je Stevandić na društvenoj mreži X.

  • Cvijanovićeva poručila da je Bećirović iskoristio Srebrenicu kako bi rasplamsao mržnju prema Srbima

    Cvijanovićeva poručila da je Bećirović iskoristio Srebrenicu kako bi rasplamsao mržnju prema Srbima

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je za Srnu da se BiH ne suočava ni sa kakvom velikosrpskom politikom, već sa velikobošnjačkim unitarizmom koji uporno teži marginalizaciji dva od tri konstitutivna naroda.

    Takva praksa je glavni uzrok neuspjeha BiH, a ne nepostojeća spoljna prijetnja u kojoj govori Denis Bećirović – istakla je Cvijanovićeva.

    Cvijanovićeva je rekla da iz pijeteta prema žrtvama nije htjela da komentariše juče, ali da je, kako je naglasila, prosto nemoguće prećutati izlive srbofobije koje je na komemoraciji u Potočarima iznio Denis Bećirović.

    Nažalost, Bećirović je iskoristio Srebrenicu kako bi ponovo rasplamsao mržnju prema Srbima, Srbiji i Republici Srpskoj – ukazala je srpski član Predsjedništva.

    Ona je rekla da je tužno što Bećirovićevu srbofobiju i unitarističke težnje ohrabruju i pojedini stranci u BiH koji ne osuđuju, već aplaudiraju govoru mržnje iz Sarajeva.

    – Stranci, kojima su usta inače puna priča o suživotu i pomirenju, dok u praksi rade sve da do toga nikada ne dođe – zaključila je Cvijanović.

  • Šta bi BiH donijelo spajanje opštih i lokalnih izbora?

    Šta bi BiH donijelo spajanje opštih i lokalnih izbora?

    Spajanje opštih i lokalnih izbora u BiH, pitanje je o kojem se priča iz izbornog ciklusa u izborni ciklus, a sprovođenje u djelo ove ideje, kako za “Nezavisne novine” kažu poznavaoci političke situacije, imalo bi svoje prednosti, ali i mane, koje bi i te kako uticale na politički sistem, kandidate i građane Bosne i Hercegovine.

    Prva i osnovna stvar koju bi donijela činjenica da se izbori održavaju istog dana jeste da aktuelni politički funkcioneri (ministri, poslanici, odbornici, delegati…) ne bi mogli biti kandidati na dvije izborne liste, kao što je sada slučaj.

    Preciznije rečeno, ne bi bili u mogućnosti da se istovremeno kandiduju na listi za opšte izbore (poslanik, predsjednik, potpredsjednik, član Predsjedništva BiH) i na listi za lokalne izbore (grado/načelnik ili odbornik).

    Ovo bi, smatraju naši sagovornici, i te kako doprinijelo drugačijem pristupu stranaka samom izbornom procesu, jer bi bez ikakve sumnje morali dobro da razmisle koja solucija (čitaj institucija, fotelja, funkcija) im je važnija i u kojoj će imati veću ulogu.

    “Ako bi opšti i lokalni izbori bili istovremeno, vjerujem da bi većina njih izabrala plaćenije funkcije, odnosno one sa kojih imaju veću političku moć. U većini bi to bile republičke/BiH funkcije. Ovo pod uslovom da izbori zaista budu isti dan. Svaki razmak u godini bi značio da političari i dalje mogu da budu kandidati na oba nivoa”, kaže za “Nezavisne novine” novinar Slobodan Popadić.

    U vezi s rečenim, Popadić je uvjeren da bi spajanje vodilo ka tome da bi odborničke liste bile bez “jakih” imena.

    “Tada bi se zaista vidjelo ko ima bazu funkcionera, ko stvara nova politička lica za koja bar prve komšije znaju ko su”, rekao je Popadić za “Nezavisne novine”.

    I politikolog Ana Rajić zastupa stav da u aktuelnom izbornom procesu iskusniji političari mlađim kolegama “ne daju da dišu”.

    Saglasna je da bi, u slučaju da se izbori spoje, o kandidatskim listama presuđivao interes, kako stranaka, tako i pojedinaca.

    Toj igri, smatra, prilagodili bi se i sami birači.

    “S obzirom na to da je u našem društvu zastupljen model po kom birači mnogo više pažnje pridaju autoritetu ličnosti, a ne ideologiji i programu, razumljivo je da se političari koriste ovim metodom”, naglašava Rajićeva za “Nezavisne novine”.

    Još jedna od prednosti spajanja izbora u BiH, ocjenjuju analitičari, bila bi to da političari ne bi mogli da žive na stalnim dvogodišnjim obećanjima, već bi u četiri godine morali biti efikasni i dokazati da su vrijedni da dobiju novi mandat.

    “Mnogi stručnjaci smatraju da bi spajanje lokalnih i opštih izbora omogućilo političkim strankama tri godine u kojima bi se mogli posvetiti neophodnim reformama”, navodi za “Nezavisne novine” Srećko Latal, politički analitičar.

    Isti analitičari, dodaje on, s druge strane upozoravaju da bi održavanje izbora za sve administrativne nivoe u istom danu bitno zakomplikovalo proces glasanja.

    “Taj problem se može riješiti relativno jednostavno, održavanjem lokalnih i opštih izbora na različite datume unutar iste godine”, kaže Latal za “Nezavisne novine”.

    Ako se sve o čemu smo pisali u prethodnim redovima nakratko stavi po strani, ovaj stručnjak odgovara zašto je BiH ipak daleko od ideje spajanja opštih i lokalnih izbora.

    “Puno ozbiljniji problem je populizam i opšti haos na političkoj sceni BiH, gdje se političke partije ne mogu dogovoriti ni oko jednostavnijih i neposrednijih pitanja koja su neophodna kako bi BiH mogla pristupiti novim razvojnim fondovima koje nam je EU ponudila. U takvoj situaciji je teško očekivati da bi se sadašnji politički lideri u BiH mogli dogovoriti oko prijelaznih odredbi koje bi bile neophodne za spajanje izbora”, pojasnio je Latal.

  • Sud BiH odbio sve žalbe, Vuković sve bliži fotelji delegata

    Sud BiH odbio sve žalbe, Vuković sve bliži fotelji delegata

    Sud Bosne i Hercegovine odbio je sve tri žalbe na Odluku o utvrđivanju rezultata dodjele mandata putem žrijebanja za jednog delegata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH iz Narodne skupštine Republike Srpske.

    Iz Centralne izborne komisije BiH saopšteno je da se radilo o žalbama SNSD-a, Snježane Novaković – Bursać i Ranke Perić Romić.

    U suštini, žalbe su se odnosile na odluku CIK-a da mandat delegata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH umjesto Novaković – Bursać, pripada Nenadu Vukoviću iz PDP-a.

    Podsjećanja radi, nakon Opštih izbora u BiH, mandat delegata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, poslije nekoliko odluka CIK-a i žalbi Sudu BIH na kraju je dodjeljen Novaković Bursać. Poslije toga PDP je pokrenuo apelaciju pred Ustavnim sudom BiH koji je utvrdio da PDP kao stranka u postupku nije imao mogućnost da iznese svoje viđenje pred Sudom BiH. Poslije toga uslijedila je nova odluka CIK-a da mandat pripada Nenadu Vukoviću, a ne Novaković Bursać, tačnije CIK je priznao, a Sud BiH potvrdio da je “sporni listić” sa glasanja iz Narodne skupštine Republike Srpske važeći, tako da su liste na kojima su Snježana Novaković Bursać i Nenad Vuković imali isti broj glasova. Ubrzo nakon toga uslijedilo je i žrijebanje, i kuglica je pokazala da mandat pripada Vukoviću.

    CIK BiH je 4. jula donio jednoglasnu odluku o utvrđivanju rezultata dodjele mandata putem žrijebanja za jednog delegata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH iz Narodne skupštine Republike Srpske, kojom je mandat dodijeljen Nenadu Vukoviću.

    Na ovu odluku je bila dozvoljena žalba, a nakon što se o njima izjasnio Sud BiH i odluka postane pravosnažna slijedi proces potvrđivanja rezultata.

    Osim liste PDP-a, u bubnju je bila i lista Ranke Perić Romić na kojoj je Snježana Novaković Bursać iz SNSD-a, koja je u Narodnoj skupštini Republike Srpske nakon opštih izbora 2022. godine izabrana u Dom naroda.

  • Stevandić: Ustavni sud BiH – poluga hibridnog rata protiv Srpske

    Stevandić: Ustavni sud BiH – poluga hibridnog rata protiv Srpske

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da je Ustavni sud BiH još jedna od rijetkih preostalih poluga hibridnog rata koji se vodi protiv Srpske i ponekad koristi Federaciju BiH kao alibi, te da oktroisane odluke neće biti prihvaćene.

    Komentarišući jučerašnju odluku Ustavnog suda BiH o prodaji nekretnina na Јahorini u Republici Srpskoj, Stevandić je rekao da je sigurno da bez srpskih sudija takve odluke nemaju dejstvo.

    – Imamo odluke Narodne skupštine Republike Srpske. Nećemo prihvatiti oktroisane odluke. U BiH sve mora da se završi saglasnošću naroda i entiteta. Gdje se narod i entiteti nisu saglasili, principi ravnopravnosti su narušeni – istakao je Stevandić.

    On je naveo da je Ustavni sud BiH jedna od rijetkih institucija, pored Kancelarije visokog prestavnika, koja nema osnovni način funksionisanja kao što je poštovanje naroda i entiteta.

    – Činjenica je da trenutno ne poštuju samo Srbe – rekao je Stevandić.

    Krnji Ustavni sud BiH utvrdio je da odluka Vlade Federacije BiH o promjeni namjene šumskog zemljišta i njegovom privremenom korištenju u druge namjene nije u skladu sa Ustavom BiH, a isti zaključak ima i kada je riječ o prodaji nekretnina na Јahorini u Republici Srpskoj, navodeći da je riječ o “državnoj imovini”.

  • Novaković Bursać: Nisam iznenađena što je Sud BiH odbio žalbu, iznenađena sam brzinom

    Novaković Bursać: Nisam iznenađena što je Sud BiH odbio žalbu, iznenađena sam brzinom

    Apelaciono odjeljenje Suda BiH odbilo je žalbu SNSD-a, odnosno Ranke Perić Romić, protiv odluke Centralne izborne komisije BiH u slučaju žrijeba za delegata iz reda srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.

    CIK je žrijebom odredila da jedno mjesto delegata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH iz Republike Srpske pripadne PDP-u, nakon što je odlukom Suda BiH u ponovljenom postupku uvažena žalba te stranke i poništena odluka CIK-a o dodjeli mandata SNSD-u.

    Snježana Novaković Bursać, koja je delegat u Klubu Srba u Domu naroda BiH, a koja bi nakon žrijeba u CIK-u trebala to mjesto prepustiti PDP-ovom Nenadu Vukoviću, kaže da nije iznenađenja ovo odlukom.

    – Јa nisam uopšte iznenađenja, osim u brzini kojom su to objavili. Јuče im je proslijeđena žalba iz CIK-a, bar smo tako informisani, a evo danas već nekakve odluke što samo govori o tome da se nekome žuri – rekla je Novaković Bursać za ATV.

    Ona kaže da je vijest stigla sa portala koji služe kao jedan megafon nekih struktura, paraobavještajnih struktura bliskih stranci SDA, i nekom pravno-političkom podzemlju.

    – To je još jedan mali dokaz, ali indikativan da je Sud BiH jedno hiperporozno tijelo koje je po ko zna koji put pokazalo da je u službi političkih ciljeva onih koje sam već pomenula – rekla je Novaković Bursać.

    Opšta ocjena svih građana je da je pravosuđe najlošiji segment društva i da je generalno rad pravosudnog sistema loš, dodala je.

    – Јa nisam uopšte iznenađenja, osim u brzini kojom su to objavili. Јuče im je proslijeđena žalba iz CIK-a, bar smo tako informisani, a evo danas već nekakve odluke što samo govori o tome da se nekome žuri – rekla je ona.

    Јelena Pajić Baštinac, generalni sekretar predsjednika Republike Srpske, rekla je za ATV da su svi postupci koji su bitni za Republiku Srpsku, a na štetu Republike Srpske, na Sudu BiH ekspresni. Bilo bi dobro, dodaje, ona, da su i svi ostali postupci ovako efikasni.

    – Voljela bih da su i ostali sudski postupci koji se vode pred Sudom BiH ovako ekspresni i efikasni, prvenstveno, kao što su postupci protiv predsjednika Republike Srpske i v.d. direktora Službenog glasnika. Ovaj postupak je na štetu Republike Srpske i delegata, koji je defakto volja naroda, posredno, putem Narodne skupštine izabran. Sud BiH je u dva navrata utvrdio da CIK BiH nema ovlašćenja da utvrđuje da li je neki glasački listić valjan ili ne, nego je njeno ovlašćenje samo u domenu da utvrdi da li je taj postupak sproveden u skladu sa zakonom. Ukoliko nije, njeno ovlašćenje jeste da ga vrati Narodnoj skupštini koja jedina ima ovlašćenje da izabere pet delegata iz Republike Srpske u Dom naroda PS BiH – rekla je Pajić Baštinac.

    U prvom dijelu postupka, koji je išao u korist SNSD-a, CIK BiH je odbijala da postupi po uputama Suda, te su na najgrublji mogući način kršili obaveze koje su im propisane procesnim i materijalnim zakonima, dodala je ona

    – Mogu da kažem da su jedva dočekali presudu na štetu SNSD-a, a to je sve uzrokovano Odlukom Ustavnog suda BiH koji je odlučujući o apelaciji PDP-a utvrdio da je došlo do procesnih nedostataka u samom postupku – izjavila je Pajić Baštinac.

    VIJESTI IZ ISTE RUBRIKE

  • Dodik komentarisao odluku Ustavnog suda BiH u vezi prodaje zemljišta na Jahorini

    Dodik komentarisao odluku Ustavnog suda BiH u vezi prodaje zemljišta na Jahorini

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je za Srnu da je Ustavni sud BiH, pozivajući se na izuzetno interesovanje javnosti, požurio da objavi odluku u predmetu U-6/24, koja se odnosi na ocjenu ustavnosti Odluke o načinu i uslovima prodaje nepokretnosti u svojini Republike Srpske koje se nalaze u okviru posebnog područja Jahorina, javnim nadmetanjem – licitacijom.

    “Podsjećanjem da je Zakonom o privremenoj zabrani raspolaganja imovinom BiH propisano da privremena zabrana raspolaganja imovinom ostaje na snazi do stupanja na snagu zakona na nivou BiH kojim se uređuju prava svojine i upravljanja imovinom, a koji bi usvojila Parlamentarna skupština BiH, odnosno sve dok visoki predstavnik drugačije ne odluči, Ustavni sud, koji nema legitimitet jer nema sudija sa teritorije Republike Srpske, pokazuje da ni odredbe Ustava BiH ne poštuje jer očigledno da svoje odluke zasniva na dosadašnjoj svojoj praksi, citirajući odredbu i kaže ‘dok visoki predstavnik drugačije ne odluči’. Toliko o konačnosti i obaveznosti odluka tog suda”, rekao je Dodik, prenosi Srna.

    On je naglasio da Sud, koji još radi kao da je pandemija Kovida 19 i sjednice održava onlajn, ne smeta što nema sudija iz Republike Srpske, te mogu i olajn sudije da donose onlajn presude.

    “Podsjetiću da 2001. kada godinu i po nisu bile izabrane srpske sudije u Ustavni sud BiH, taj sud nije ni zasjedao jer su tadašnje sudije koji su bili diplomirani pravnici i koji su čitali Ustav BiH znali da nema suda bez svih devet sudija”, naveo je predsjednik Srpske.

    Navodeći da se pravilima Ustavnog suda u Članu 12 propisuje da se “Malo vijeće sastoji od predsjednika Ustavnog suda i dva potpredsjednika iz reda sudija koje su izabrali nadležni zakonodavni organi entitetā”, predsjednik Srpske je naglasio da nema Malog vijeća i nema sudije – potpredsjednika koga je izabrala Narodna skupština Republike Srpske, ali tu su očito neki drugi.

    “Ni u ovom slučaju ne poštuju se ni Ustav ni Pravila”, ukazao je Dodik.

    Kada se vidi kakve, kako i na koji način se donose odluke u Ustavnom sudu BiH, istakao je Dodik, još više dobija na značaju odredba Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH koja kaže: “Odluka kojom su Pravila Ustavnog suda izmjenjena i odluke Ustavnog suda BiH, donesene nakon izmjena Pravila Ustavnog suda BiH, neće se primjenjivati i izvršavati na teritoriji Republike Srpske”.

  • Košarac: Zgrožen sam lažima Heleza; Dosljedno sprovodimo politiku Srpske

    Košarac: Zgrožen sam lažima Heleza; Dosljedno sprovodimo politiku Srpske

    Zgrožen sam lažima koje je ministar odbrane Zukan Helez danas izrekao u Srebrenici o tome kako bi srpski ministri u SM BiH “rado podržali proglašenje 11. jula danom žalosti u BiH, ali da to ne smiju uraditi”, rekao je zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac.Ovako monstruoznom laži Helez je prevazišao sam sebe. Ne samo da je populista, nego i notorni lažov – rekao je Košarac.

    Istakao je da su srpski ministri u SM BiH predstavnici politika Srpske u zajedničkim institucijama.

    Naveo je da dosljedno provode politiku predsjednika Srpske Milorad Dodika i institucija Srpske na zajedničkom nivou, poštujući stavove i štiteći interese srpskog naroda i građana Srpske.

    – Glasali smo protiv toga da se 11. juli proglasi danom žalosti u BiH. Stojimo iza takve odluke i uvijek ćemo glasati na takav način. Nikoga se ne bojimo, niti imamo razloga za to. Mi smo politika Srpske u SM BiH – jasan je Košarac u objavi na Instagramu.

    U pitao je o čemu Helez priča?- Kakav strah? Od koga i od čega? Neka prestane da zamlaćuje javnost svojim glupostima i nebulozama! Nije mi jasno kako Helez nema stida i srama da bezočno laže i šalje ogavne poruke na današnji dan i sa mjesta gdje se obilježava stradanje naroda kojem pripada. To najbolje govori o njemu i njegovom odnosu spram ovog pitanja – rekao je Košarac.

    Ponovio je da razumiju i poštuju bol porodica žrtava svih naroda.

    Rekao je da je Srpska za mir, stabilnost, međusobno uvažavanje i poštovanje.

    – Neka Helez dobro pročita poruku predsjednika Dodika, koji je danas pozvao na dostojanstvo, mir, odgovornost i poštovanje. Mnogo toga Helez može naučiti iz riječi predsjednika Dodika da naš odnos prema ovom danu pokaže da smo opredijeljeni za mir, stabilnost i bolju budućnost za sve ljude u Republici Srpskoj i BiH. Naša politika je istina! Vođeni istinom, mi se ne bojimo. Naša politika je za Srpsku i srpski narod, ne protiv bilo kojeg drugog naroda – zaključio je Košarac.

  • Košarac: Zatražena informacija o tome ko je naredio da se zastave na zajedničkim institucijama spuste na pola koplja

    Košarac: Zatražena informacija o tome ko je naredio da se zastave na zajedničkim institucijama spuste na pola koplja

    Zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac zatražio je od Službe za zajedničke poslove institucija BiH informaciju o tome na osnovu kojeg akta ili naloga su zastave BiH na zgradama zajedničkih institucija u Sarajevu spuštene na pola koplja jer Savjet ministara nije donio odluku o proglašenju 11. jula danom žalosti.

    Košarac je istakao da spuštanje zastava na pola koplja predstavlja kršenje zakona, pojasnivši da je to nezakonita aktivnost i nepotrebna provokacija, za šta neko mora snositi odgovornost.

    – Razumijem i poštujem bol i patnju porodica žrtava svih naroda. Niko nema pravo da pravi razliku na pitanju ljudskog stradanja – napisao je Košarac na Instagramu.

    Košarac je istakao da odnos svih prema današnjem, kao i danima obilježavanja stradanja drugih naroda mora biti pun poštovanja i odgovornosti.

    – Takav odnos isključuje bilo kakve provokacije, posebno nezakonite aktivnosti i zloupotrebe” – zaključio je Košarac.

    Savjet ministara je na sjednici u utorak odbacio inicijativu da se 11. jul proglasi danom žalosti u BiH, jer prilikom glasanja nije bilo potrebnog konsenzusa.

    U Memorijalnom centru u Potočarima danas se obilježava 29 godina od srebreničkih dešavanja u julu 1995. godine.

  • Dodik: Sramna komemoracija u Njujorku uz ignorisanje svih žrtava rata, osim bošnjačkih

    Dodik: Sramna komemoracija u Njujorku uz ignorisanje svih žrtava rata, osim bošnjačkih

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je za da je održavanje komemoracije u UN-u povodom stradanja Bošnjaka u Srebrenici, koju jednostrano organizuje Zlatko Lagumdžija i ovi što sebe smatraju vlasnicima cijele BiH, još jedna potvrda primjene dvostrukih aršina dijela međunarodne zajednice i zle, pokvarene i promuslimanske politike odlazećeg američkog ambasadora u FBiH Majkla Marfija i njegovih satrapa, predvođenih Kristijanom Šmitom i bošnjačkim političarima.

    Upitan da prokomentariše današnje održavanje komemoracije u Njujorku povodom stradanja Bošnjaka u Srebrenici, a na osnovu rezolucije donesene na nezakonit i sumnjiv način u Generalnoj skupštini UN-a sa 84 glasa, iako UN ima 193 zemlje članice, Dodik je odgovorio za Srnu da su ta rezolucija i njeno jednostrano “guranje” na dnevni red Generalne skupštine UN-a, kao i sva dešavanja poslije koja se odnose na forsiranje te priče samo doveli do još većeg razjedinjenja i podjele naroda u BiH.

    – Ništa drugo nije dobila ni BiH, ni autori rezolucije, a ni svijet. Dobili su jedno veliko ništa. Ta rezolucija je nesprovodiva u BiH i ona u sebi ne sadrži nijednu ideju pomirenja. Njen jedini cilj, kao i onih koji su sve to organizovali jeste da se najveće žrtve genocida – srpski narod, etiketira i da se stavi ljaga na potomke stradalih u genocidu nad Srbima koji su počinili fašistička Njemačka ustaše i njihovo cvijeće – muslimani – istakao je Dodik.

    Ovakvim potezima, širenjem laži i konstruisanjem “svoje” istine, a sve zarad vlastite koristi, muslimani i njihovi nalogodovci, američki glavni šerif u sarajevskoj kasabi Majkl Marfi i njegov vazal Kristijan Šmit, koji je bruka i sramota cijele Njemačke, rekao je Dodik, obmanjuju ne samo narod u BiH, već i cijelu međunarodnu zajednicu.

    Predsjednik Srpske je naglasio da ignorisanjem Srba, jednog od tri konstitutivna naroda koji, nažalost, mimo svoje volje mora da živi u državnoj zajednici zvanoj BiH, ne mogu postići ništa, jer Republika Srpska i njeno rukovodstvo svojom politikom i autonomijom otežavaju sprovođenje interesa muslimanskih političkih vođa.

    – Republika Srpska i Srbi u BiH su izopšteni u sopstvenoj zemlji, ignoriše se tročlano Predsjedništvo BiH, Ministarstvo inostranih poslova u Savjetu ministara radi samostalno, iako je podređeno Predsjedništvu, a sa druge strane nas optužuju za podrivanje Dejtona, sankcionišu nas, ucjenjuju, dok Dejton podrivaju i već su dobrano razvalili Marfi i Šmit, zajedno sa ovima koji vežu konja gdje im aga kaže. Pa tako su i danas u Njujorku organizovali izložbu, održali komemoraciju o stradanju Bošnjaka u Srebrenici, bez bilo kakve saglasnosti tri naroda i dva entiteta – rekao je Dodik.

    Dodik je rekao da je sramno da se u Njujorku obilježava stradanje jednog naroda u proteklom građanskom ratu u BiH, dok se ostale žrtve ne priznaju.