Autor: INFO

  • Raspušten kompletan tim banjalučkog Gradskog odbora SNSD-a

    Raspušten kompletan tim banjalučkog Gradskog odbora SNSD-a

    Kompletan tim Gradskog odbora SNSD Banjaluka razriješen je dužnosti, objavio je na Slavko Suvajac, koji je tu radio dvije godine.

    “Danas sam, nakon dvije godine neumornog rada, posvećenosti i potpune odgovornosti, zajedno sa cijelim radnim kolektivom GrO SNSD Banja Luka razriješen svih dužnosti. Bez izuzetka – kompletan tim koji je rame uz rame nosio sve obaveze povučen je sa svojih zaduženja”, napisao je na Facebook profile Suvajac.

    Poručio je da iza njih ostaje ono što niko ne može obrisati: rad, rezultati i čista savjest.

    “Dali smo sve od sebe – i više. Bila mi je ogromna čast raditi sa prof. dr Vladom Đajićem – čovjekom čija energija, znanje i borba za Banja Luku ostavljaju dubok trag. Od njega se uči i uz njega se raste”, naveo je on.

    Isto tako, kako je napisao, “bila mu je čast raditi sa svim ljudima u GrO”.

    “Hvala svakome od vas na zajedničkom radu, podršci i odgovornosti. Od srca vam želim mnogo sreće i uspjeha u novim poslovima i obavezama koje preuzimate”, poručio je Suvajac.

  • Vipotnik: Biće ispunjen plan rada u prvih 100 dana

    Vipotnik: Biće ispunjen plan rada u prvih 100 dana

    Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske predstavilo je obiman plan rada Vladi Srpske, a sve aktivnosti biće završene u okviru 100 dana, izjavio je resorni ministar Bojan Vipotnik.

    Vipotnik je dodao da su proglašena dva nova zaštićena područja, Park prirode “Guber” u opštini Srebrenica i Spomenik prirode “Cvrcka” u opštini Kneževo, a donesene su i dvije odluke kojima se mijenjaju upravljači u “Gromiželju” kod Bijeljine i u Parku prirode “Tara” u opštini Foča, gdje su opštinske uprave preuzele upravljanje ovim zaštićenim područjima.

    – Vjerujemo da će na ovaj način biti poboljšana, ne samo zaštita, nego i iskorištenost njihovih turističkih potencijala – ocijenio je Vipotnik.

    On je istakao da je jedna od najznačajnijih aktivnosti potpisivanje Memoranduma o razumijevanju i saradnji u oblasti životne sredine sa Ministarstvom za zaštitu životne sredine Srbije, tim prije što su neke zajedničke aktivnosti na uspostavljanju zajedničkih zaštićenih područja već daleko odmakle.

    Vipotnik je pojasnio da je urađen zakon o izmjenama i dopunama Zakona o uređenju prostora i građenju koji je upućen na mišljenje nadležnim institucijama, a zatim i u proceduru donošenja, što će se uklopiti u prvih sto dana rada Vlade.

    – Iako nije bilo planirano, urađen je i zakon o izmjeni Zakona o komunalnim djelatnostima, prikupljena su mišljenja i naredni korak je upućivanje u proceduru donošenja. Urađen je i zakon o klimatskim promjenama, te je u toku analiza pristiglih mišljenja iz postupka konsultacija javnosti – naveo je Vipotnik.

    U završnoj fazi izrade i donošenja je i niz podzakonskih akata na osnovu Zakona o zaštiti prirode, koji uvode obavezu polaganja stručnog ispita za čuvara zaštićenog područja i nadzornika u nacionalnom parku, te regulisanje pitanja strogo zaštićenih divljih vrsta, koji se radi zajedno sa Republičkim zavodom za zaštitu kulturno – istorijskog i prirodnog nasljeđa.

    Vipotnik je naglasio da su urađeni radni tekstovi izmjena i dopuna tri podzakonska akta iz oblasti energetske efikasnosti u zgradarstvu kojima se vrši dodatno usaglašavanje propisa Republike Srpske sa EU propisima, te se očekuje da nova verzija bude spremna u narednih nekoliko sedmica.

    On je podsjetio da je na sjednici Narodne skupštine jednoglasno usvojena informacija o aktivnostima republičkih institucija i predstavnika iz Srpske u zajedničkim institucijama BiH u vezi sa namjerom Hrvatske da odlaže radioaktivni i nuklearni otpad na lokaciji Trgovska gora.

    – Pripremili smo i Informaciju o multisektorskom odgovoru institucija Vlade Republike Srpske u slučaju Trgovska gora, koju je Vlada usvojila i donijela zaključak o konkretnim zaduženjima svih ministarstava i institucija. Formiran je tim i već se preduzimaju konkretne aktivnosti – rekao je Vipotnik za Srnu.

    U toku je i izrada nacrta plana parcelacije za auto-put Banjaluka-Mliništa za dionicu Banjaluka jug-Mrkonjić Grad, kao i nacrta zoning plana područja posebne namjene “Semberske ade”.

    – Obaveza investitora je izbor nosioca izrade plana i finansiranje izrade što predstavljaja kontinuiran proces koji zahtjeva određen period, te je planirano da se navedeni dokumenti usvoje u 2026. godini – ukazao je Vipotnik.

    Naglasio je i da su u toku aktivnostni na izradi prostornog plana područja posebne namjene za Nacionalni park “Sutjeska”.

    Prema njegovim riječima, svakodnevne aktivnosti Ministarstva odnose se i na izdavanje dozvola, vođenje drugostepenih postupaka, davanje različitih ovlaštenja iz nadležnosti resora, stručni ispiti, komunikacija sa Unijom poslodavaca, Privrednom komorom i drugim institucijama od značaja za privredu i građane.

     

  • Vučić: Velike mogućnosti za širenje saradnje sa Kongom u mnogim oblastima

    Vučić: Velike mogućnosti za širenje saradnje sa Kongom u mnogim oblastima

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas poslije sastanka sa predsjednikom Demokratske Republike Kongo Feliksom Antoanom Čisekedijem Čilombom da su razgovarali o širenju saradnji u različitim oblastima i istakao da postoje velike mogućnosti za razvoja odnosa dvije zemlje.

    – Veoma sam srećan što drugi put ovde u Beogradu imamo u posjeti predsednika Konga, čoveka koji nam iz Kinšase donosi uvijek razumijevanje, poštovanje za Srbiju, poštovanje njenog teritorijalnog integriteta, suvereniteta, podršku u međunarodnim institucijama, kao što mi pružamo Kongu na svakom mjestu. Želim to da kažem, uz ogromnu zahvalnost vama, prijatelju Feliksu, za sve ono što su za nas učinili i u UN i u drugim međunarodnim organima i institucijama, da oni uvijek mogu da računaju na srpsku podršku – poručio je Vučić u Palati Srbija na zajedničkoj konferenciji za medije.

    Onako kako su oni čuvali Povelju UN i teritorijalni integritet Srbije, istakao je Vučić, tako će i Srbija da štiti teritorijalni integritet Konga, kao i da poštuje UN i njenu Povelju i rezolucije, i da uvijek budemo na strani prava i pravde.

    – Za nas saradnja sa Kongom je više od interesnih odnosa. To su odnosi iskrenog prijateljstva, dubokog razumijevanja i izuzetnog međusobnog poštavanja. Јa mislim da i afrički kontinent, ljudi iz Afrike su na evropskom tlu najpopularniji uvijek u Srbiji, zbog našeg odnosa prema pokretu nesvrstanih, iz 60. godina prošlog vijeka, zbog toga što smo uvijek imali samo dobre iskustva sa afričkim zemljama. Želimo u budućnosti da radimo još više, da širimo domene naše saradnje i vjerujem da današnji razgovori sa predsjednikom Konga na najbolji način vode u tom smjeru – kazao je Vučić.

    On je rekao da su potpisana dokumenta o saradnji Srbije i Konga da će dvije zemlje imati češće konsultacije o svim važnim političkim pitanjima, o međusobnoj saradnji u svim međunarodnim organizacijama i institucijama.

    – Ali smo danas razgovarali i o konkretnoj saradnji u više različitih oblasti. Vi znate da je glavna poljoprivredna kultura u Kongu kukuruz, da naš i instituti mogu i te kako da pomognu i daćemo sve od sebe da našim prijateljima u Kongu pomognemo da ubrzano razvijaju poljoprivrednu djelatnost i sve poljoprivredne aktivnosti u skladu sa, rekao bih, rastućim potrebama za modernim tehnologijama, upotrebom modernih tehnologija i stvaranjem uslova za što je moguće veći prinos – rekao je Vučić.

    On je naveo da su razgovarali i o vojnotehničkoj saradnji, što je za nas veoma važna oblast, jer Srbija ima značajno veću proizvodnju u vojnoj industriji nego što je potrebna za našu zemlju.

    I takođe, razgovarali smo o saradnji u daljem napredovanju obrazovanja mladih ljudi koji treba da budu most između Srbije i Konga, davanju stipendija, ali i kroz različite oblasti, dakle, ne samo opšteg obrazovanja već i za stvaranje posebnih odjeljenja koje bi nam omogućile da ti mladi ljudi iz Konga koji bi učili ovde, ali i naši ljudi koji bi mogli svoje znanje da prenose u Kongu, da budu mostovi u saradnji između naše dvije zemlje – rekao je Vučić.

    Istakao je da dvije zemlje u svim društvenim oblastima imaju široke mogućnosti i perspektive za razvoj odnosa.

  • Dodik: Pobijedila je Republika Srpska, ali borba nije završena

    Dodik: Pobijedila je Republika Srpska, ali borba nije završena

    Lider SNSD-a Milorad Dodik istakao je u autorskom tesktu za Glas Srpske da je Republika Srpska opet pobijedila protiv protivnika koji su mislili da je dovoljno da udare ali nisu razumjeli najvažnije, a to je da njena snaga izvire iz naroda koji nikada nije znao da kleči.

     

    Dodik je naglasio da Republika Srpska nije njegova politička opcija već zavjet, postojbina predaka, zavještanje potomcima, a njena odbrana moranje, ne izbor.

    Autorski tekst Milorada Dodika Srna prenosi u cijelosti:

    Pobijedila je Republika Srpska. Opet.

    I nije pobijedila zato što je bila glasnija, drskija ili brojnija – pobijedila je zato što je bila čvršća, pametnija i dosljednija od svih koji su željeli da joj presude. Pobijedila je po pravilima koja nisu bila naša, u utakmici koju nismo birali, protiv protivnika koji su mislili da je dovoljno da udare da bi nas slomili.

    Nisu razumjeli najvažniju stvar: snaga Republike Srpske izvire iz naroda, a ne iz funkcija. Sarajevo je u meni tražilo neprijatelja. Јa sam u Srpskoj gledao narod. Sarajevo svoju politiku gradi na opsesiji. Opsjednuti su mnome, jer im smetam da budu ono što nikad neće postati – gospodari Bosne i Hercegovine.

    Opsjednuti su Republikom Srpskom, jer je žele manju, slabiju, tišu ili sasvim ugašenu. Ali ja nisam vodio politiku opsesije. Vodio sam politiku prijateljstva, stabilnosti i samopoštovanja. Dok su oni crtali neprijatelje – ja sam gradio mostove.

    Dok su oni prizivali haos – ja sam čuvao mir.

    Dok su oni napadali funkciju – ja sam branio instituciju.

    Republika Srpska nije moja politička opcija. Ona je moj zavjet. Za mnoge u Sarajevu Srpska je geograFski prostor koji bi najradije izbrisali sa karte.

    Za mene, ona je mnogo više: postojbina predaka, zavještanje potomcima, dokaz da se najteži putevi prelaze kad narod zna šta brani.

    I zato je odbrana Republike Srpske moranje, ne izbor. Ne za mene – nego za svakog čestitog Srbina, ma gdje živio. Sanjali su moj kraj, pa onda kraj Srpske. A ja sam pravio planove za novi početak.

    Ni prvi put, ni posljednji put. Navikli su da potcjenjuju ono što ne razumiju. Kada sam odlučio da napravim korak unazad, mnogi su se ponadali da je to moj kraj. Nisu shvatili da se veliki koraci unaprijed prave tako što se ponekad svjesno odstupi unazad – ne radi sebe, nego radi naroda.

    Pokazao sam da mi funkcija nije svetinja. Republika Srpska jeste. Funkcije prolaze. Narod ostaje. Državotvornost ostaje.

    Sarajevo danas slavi pobjedu koju nije ostvarilo. I baš u tome je njihova slabost. Oni su željeli poniženje, haos, slom institucija Republike Srpske. Umjesto toga dobili su stabilnost, jedinstvo i narod koji je još jednom pokazao kome vjeruje kad je najteže.

    Sarajevo ima privid da je pobijedilo. Ali privid je sve što imaju. Јer ko god mora da izmišlja pobjedu – taj je već izgubio.

    A Republika Srpska?

    Republika Srpska ide dalje. Mirna. Snažna. Dostojanstvena.

    Sa narodom koji zna da bira i liderima koji znaju da nose teret vremena. Јa nisam završio svoje planove. Nisam završio svoje borbe. Nisam završio svoju obavezu prema Srpskoj. I koliko god nas pokušavali zaustaviti, jedno ne mogu pobijediti: Snagu naroda koji nikada nije znao da kleči. Srpski narod!

  • Orban: Uspješni pregovori u Moskvi, snabdijevanje Mađarske energijom ostaje bezbjedno (FOTO/VIDEO)

    Orban: Uspješni pregovori u Moskvi, snabdijevanje Mađarske energijom ostaje bezbjedno (FOTO/VIDEO)

    Sastanak sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom u Kremlju bio je uspješan, izjavio je mađarski premijer Viktor Orban.

    – Uspješni pregovori u Moskvi, snabdijevanje Mađarske energijom ostaje bezbedno – napisao je Orban na Fejsbuku.

    Sastanak Orbana i Putina održan je juče u Moskvi i trajao je skoro četiri sata, a razgovarali su o bilateralnim odnosima i situaciji u Ukrajini.

    Razgovorima su prisustvovali, sa ruske strane, ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, pomoćnik predsednika Јurij Ušakov i zamenik premijera Aleksandar Novak.

    U mađarskoj delegaciji, koju je predvodio Orban, bili su mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto, glavni savjetnik premijera za nacionalnu bezbjednost Marsel Biro, kao i mađarski ministar građevinarstva i saobraćaja Јanoš Lazar i njegov zamjenik Nador Čepregi.

    Sijarto je nakon sastanka izjavio da su Rusija i Mađarska postigle sporazum o ubrzanju realizacije projekta nuklearne elektrane Paks-2.

    Mađarski ministar je rekao da Rusija ispunjava ugovore o isporuci prirodnog gasa i sirove nafte, a snabdijevanje se odvija neprekidno putem naftovoda “Družba” i gasovoda “Turski tok”.

    On je u objavi na Fejsbuku naveo i da je “ruska strana pružila uvjerenja da će, ako se mirovni samit Rusija-SAD održi, to biti u Budimpešti”.

  • Stanivuković pozvao sve odbornike na sastanak

    Stanivuković pozvao sve odbornike na sastanak

    Uvjeren sam da se svaki izazov može riješiti isključivo razgovorom. Zato sam u posljednjim mjesecima više puta upućivao pozive rukovodstvu Skupštine i svim odbornicima da sjednemo za isti sto i obezbijedimo normalno funkcionisanje Skupštine Grada, poručio je  gradonačelnik Draško Stanivuković.

    Ističe da su na neke sastanke došli, na neke nisu, ali ishod je ostajao isti – izostajala je volja da se zakaže redovna sjednica i napokon počne sa radom, piše na sajtu Grada Banjaluka.

     

     

    -Posljednjih dana stižu poruke iz SNSD-a o navodnoj spremnosti za saradnju i rad. Pozdravljam to, ali i podsjećam da su građani odavno umorni od praznih poruka koje ne prate konkretni koraci. Zato upućujem novi, jasan i otvoren poziv: u ponedjeljak u 11 časova očekujem sve predstavnike političkih subjekata koji participiraju u gradskoj skupštini na sastanku u Gradskoj upravi. Moramo obezbijediti da institucije našeg grada rade u punom kapacitetu – onako kako to od nas traže i zaslužuju građani Banjaluke – zaključio je gradonačelnik.

  • Hladan tuš iz Poljske: Ukrajina nije spremna za članstvo u EU

    Hladan tuš iz Poljske: Ukrajina nije spremna za članstvo u EU

    Poljska strategija podrške Ukrajini ostaje nepromijenjena, ali Varšava očekuje objašnjenja u vezi sa nedavnim slučajevima korupcije visokog profila u toj zemlji, a Ukrajina se ne može pridružiti Evropskoj uniji ako ne obezbijedi transparentnost u borbi protiv korupcije, izjavio je danas poljski ministar odbrane Vladislav Kosiniak Kamiš.

    Kosiniak Kamiš je u Svinoujšću, na sjeverozapadu Poljske, izjavio da korupcijski skandal komplikuje poziciju Ukrajine u tekućim mirovnim pregovorima, prenosi agencija PAP.

    “To nisu dobre vijesti za Poljsku niti Zapadnu Evropu, za koje linija bezbjednosti sada leži na rusko-ukrajinskom frontu”, rekao je poljski ministar odbrane.

    On je izrazio nadu da “četvorogodišnja herojska odbrana Ukrajine neće biti potkopana stvarima koje izazivaju određene emocije, a te emocije će sigurno biti podstaknute silama neprijateljskim prema Ukrajini”.

    “Očekujemo objašnjenja. Naša strategija za podršku Ukrajini ostaje nepromenjena, jer tamo leži naša bezbjednosna granica, ali se, na primjer, ne može pridružiti Evropskoj uniji ako se ne obezbijedi transparentnost u politici borbe protiv korupcije”, rekao je Kosiniak-Kamiš.

    Ukrajinski mediji prenijeli su ranije danas da su jutros Nacionalni biro za borbu protiv korupcije (NABU) i Specijalizovano tužilaštvo za borbu protiv korupcije (SAPO) sproveli pretrese u kancelariji Andrija Jermaka, šefa kabineta predsjednika Ukrajine Volodimira Zelenskog.

    Jermak, koji je bio uključen u razgovore sa Vašingtonom o američkom mirovnom planu za Ukrajinu, kazao je da će sarađivati u istrazi, a predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski saopštio je danas da je Jermak podnio ostavku na mjesto šefa njegovog kabineta.

    NABU je 10. novembra pretresla kuću i Timura Mindiča, koji je bio poslovni partner Volodimira Zelenskog prije nego što je on postao predsjednik Ukrajine.

  • Tramp poništio dokumente koje je Bajden potpisao autopenom

    Tramp poništio dokumente koje je Bajden potpisao autopenom

    Američki predsjednik Donald Tramp saopštio je da se svi dokumenti koje je njegov prethodnik Džozef Bajden potpisao pomoću autopena poništavaju i više nemaju nikakvu pravnu snagu.

    Tramp je naveo da je autopenom (mehaničkim uređajem koji replicira potpis) potpisano 92 odsto dokumenata.

    “Autopen nije dozvoljeno koristiti ako odobrenje nije izričito dao predsjednik Sjedinjenih Država”, napisao je Tramp u objavi na mreži “Trut sošl”, prenosi Tanjug.

    On je poručio da poništava sva izvršna i ostala naređenja koja Bajden nije lično potpisao, jer su ljudi koji su upravljali autopenom to činili nezakonito.

    “Džozef Bajden nije bio uključen u proces korišćenja autopena, a ako kaže da jeste, biće optužen za lažno svjedočenje”, naveo je Tramp.

  • Insajderi će dojavljivati ko se zaposlio prije konkursa

    Insajderi će dojavljivati ko se zaposlio prije konkursa

    Insajderi, koji će sindikalcima dojavljivati ko se u javnoj upravi u Republici Srpskoj zaposlio prije raspisanog konkursa, ideja je koja bi trebalo da zaživi u narednom periodu.

    Potvrdio je to za “Nezavisne novine” predsjednik Sindikata uprave Republike Srpske Božo Marić te najavio da će ovaj sindikat sljedeće godine raditi na pokretanju ovog projekta, na način da idu ka tome da ukazuju gdje su sve u sistem unaprijed “ušli” ljudi, prije konkursa.

    Nezadovoljni radnici

    “Dakle, da preko naših insajdera, iz redova sindikata, koje ćemo imati unutar sistema, ukazujemo da je taj i taj, imenom i prezimenom, počeo da radi na tom i tom radnom mjestu, prije nego što je raspisan konkurs. Ti insajderi će biti iz reda nezadovoljnih radnika i imaće priliku da nam na to ukažu. Ja ne mogu očekivati da neki radnik izađe i to kaže, jer će dobiti otkaz. Ali ja mogu da kažem, razumijete? Da li je tačno, direktore, da ste Vi već primili tog radnika i da za njega namještate konkurs? Pa ćemo da vidimo hoće li ta osoba biti primljena”, najavljuje Marić.

    Marić ističe da oni traže da bude usvojen zakon o državnim službenicima i namještenicima, koji je izrađen na osnovu osam principa Sigme (međunarodna organizacija koju je formirala Evropska komisija), a koji definiše i način prijema državnih službenika.

    Politička imenovanja

    “Mi smo insistirali da odlučujući član u Komisiji za prijem državnog službenika bude sa liste eksperata koju će dostaviti Sindikat, kako bi se birali najsposobniji, a ne najpodobniji. Mi trenutno imamo situaciju da se raspiše konkurs za radno mjesto u nekoj instituciji. Tri člana Komisije imenuje ta institucija, a dva Agencija za državnu upravu. Uvijek će ta tri člana, koje imenuje direktor, uraditi onako kako on kaže. Mi tražimo da dva daje organ koji raspisuje konkurs, dva Agencija, a da peti, odlučujući član, da bude sa liste eksperata koju ćemo mi dostaviti”, pojasnio je Marić.

    Međutim, i dalje ostaje problem političkih imenovanja na, recimo, direktorske pozicije, ali Marić poručuje da i na tome treba raditi, odnosno jasno definisati koga Vlada može da imenuje.

    “Da se zna koga imenuje Vlada. Vlada imenuje ministra i sekretara. I tačka. Ostali moraju ići na konkurs, moraju biti profesionalci u službi”, pojašnjava Marić.

    Daleko od pravne države

    Aleksandar Žolja, iz Helsinškog parlamenta građana Banjaluka, kaže da smo, kada je riječ o vladavini prava, poprilično daleko od pravne države.

    “Sve ono čega se politika dohvati, to uništava. Tu se krši javni interes, procedure, zakoni. Tako je i sa političkim imenovanjima. Razlog je taj što su institucije slabe, politika ih uništava. Ne govorimo samo o zapošljavanjima, nego, recimo, i o javnim nabavkama. Prosto imamo vlastelu koja je vidjela svoj interes kroz političke partije i to je profitabilan posao. Iz te strukture ‘ne možete’ izaći. Kada vas smjene s jednog mjesta, čekate drugo”, pojašnjava Žolja za “Nezavisne novine”.

    Kaže da je jedan od ključnih problema u radu, odnosno neradu tužilaštava

     

    “Nikako nemamo epiloga. Ljudi se bune, komentarišu po društvenim mrežama, novinari izvještavaju. A nema odgovornih”, kaže Žolja.

    Javna tajna

    Javna je tajna, ne godinama, nego decenijama, da se partijsko zapošljavanje duboko ukorijenilo u naše društvo. Slično je i sa brojnim imenovanjima. Posljednji primjer, koji je izazvao bijes javnosti, jeste slučaj Nikoline Šljivić, koja se za tri godine mandata kao narodni poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske nijednom nije javila za diskusiju, ali je nagrađena time što je imenovana za vršioca dužnosti zamjenika direktora Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove (RUGIPP).

  • Tramp obustavlja odlučivanje o zahtjevima za azil

    Tramp obustavlja odlučivanje o zahtjevima za azil

    Administracija predsjednika SAD Donalda Trampa obustavila je proces odlučivanja o zahtjevima za azil nakon oružanog napada na dva vojnika Nacionalne garde u Vašingtonu, rekao je direktor Službe za državljanstvo i imigraciju DŽozef Edlou.

    Edlou je rekao da će pauza biti na snazi dok ne budu mogli da osiguraju da svaki stranac bude provjeren u najvećoj mogućoj mjeri.

    Objava je uslijedila nekoliko časova nakon što je Tramp obećao da će trajno obustaviti migracije u SAD iz svih zemalja trećeg svijeta, prenio je Bi-Bi-Si.

    Tramp je ranije saopštio da je pripadnica Nacionalne garde SAD preminula od povreda zadobijenih nakon pucnjave u srijedu, 26. novembra, za koju je okrivljen državljanin Avganistana.

    Službenici USCIS-a, ogranka Ministarstva za nacionalnu bezbjednost, dobili su instrukcije da se uzdrže od odobravanja, odbijanja ili zatvaranja zahtjeva za azil koje je agencija primila, bez obzira na državljanstvo podnosioca, javio je Si-Bi-Es.

    Prema smjernicama, službenici mogu da nastave rad na zahtjevima za azil i preispituju slučajeve do tačke donošenja odluke, ali se proces tada obustavlja.

    Pripadnica Nacionalne garde Zapadne Virdžinije Sara Bekstrom, ranjena u pucnjavi nedaleko od Bijele kuće, preminula je od zadobijenih povreda, saopštio je ranije američki predsjednik. Drugi gardista, koji je takođe ranjen u napadu, nalazi se u kritičnom stanju.

    Dvadesetogodišnja Sara Bekstrom stupila je u službu u junu 2023. i bila je dio 863. čete vojne policije.