Autor: INFO

  • Srbija nije dobila američku licencu za NIS, rafinerija pred gašenjem, ugrožena i NBS

    Srbija nije dobila američku licencu za NIS, rafinerija pred gašenjem, ugrožena i NBS

     

    Naftna industrija Srbije (NIS) nije dobila američku licencu za nastavak rada rafinerije u Pančevu, potvrdio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić 2. novembra, nakon sastanka sa timovima zaduženim za energetsku stabilnost i bezbjednost zemlje.

     

    Sastanak je održan u zgradi Generalnog sekretarijata predsjednika Republike, gdje su razmotrene posljedice izostanka licence koju odobrava američki OFAC, a koja je neophodna zbog postojećih sankcija uvedenih ruskim kompanijama. NIS, čiji je većinski vlasnik ruski Gazpromneft, nalazi se već mjesecima u neizvjesnosti dok se čekala odluka Vašingtona o produženju dozvole.

    Prema ranije postavljenim rokovima, rafinerija bi trebalo da prestane sa radom ukoliko dozvola ne bude izdata, što direktno utiče na stabilnost snabdijevanja naftnim derivatima u Srbiji.

    Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović ranije je najavila da će rafinerija ostati u takozvanoj toploj cirkulaciji do 2. decembra, dok se čeka konačan odgovor iz Sjedinjenih Država. U slučaju pozitivne odluke, rafinerija bi već sredinom decembra mogla da obnovi proizvodnju dizela, u skladu sa planovima i postojećim rezervama.

    Iznenađen američkim potezom

    Vučić je potvrdio da pozitivna odluka iz Vašingtona nije stigla.

    „Mi smo očekivali da ćemo da dobijemo licencu za nastavak snabdevanja naftom naše rafinerije u Pančevu od strane vlade SAD. Nismo dobili pozitivnu odluku iz SAD“, rekao je on, naglašavajući iznenađenje takvim potezom i dodajući da ne vidi šta je time postignuto.

    Takođe je ukazao na dodatne izazove u snabdijevanju, navodeći da hrvatski JANAF nije dozvolio uvoz nafte namijenjene robnim i obaveznim rezervama Srbije.

    “Hrvatski Janaf nam nije dozvolio uvoz nafte koja nije bila namenjena rafineriji u Pančevu, nisu želeli da poveruju da nećemo da damo NIS-u. Oni su to odbili, oni kažu nije NIS pod sankcijama, nego cela Srbija. Zašto? Ne znaju da nam objasne. Danas je 54 dana od uvođenja sankcija, nikakve probleme niste primetili, to govori koliko je država ozbiljna. Verujem da ćete biti zadovoljni ponašanjem države”, naveo je Vučić.

    Govoreći o vlasničkoj strukturi NIS-a, Vučić je istakao da se u pozadini situacije nalazi politički, a ne finansijski interes.

    „Nedvosmisleno je da Rusi ne žele da prodaju i da im se ne prodaje. Nije novac u pitanju, već politika. Oni su vlasnici“, rekao je Vučić.

    Kako sada stoje stvari, nastavak rada rafinerije zavisi isključivo od američke administracije, dok se država priprema za scenario u kojem će se oslanjati isključivo na uvoz derivata.

    U međuvremenu, povećan je obim uvoza naftnih derivata za decembar — ukupno 133.000 tona, od čega 103.000 tona dizela i 26.000 tona benzina. Najveći dio uvoza obavlja se Dunavom, uz intenzivno praćenje stanja i jačanje logističkih kapaciteta u saradnji sa brodarima.

    Ogroman dnevni gubitak

    Dodao je da dok je rafinerija u toploj fazi, kompanija dnevno gubi 370.000 evra.

    “Njihova je stvar kada žele da ugase rafineriju. Mi smo dozvolu za gašenje dali. Mi smo i sinoć razgovarali sa ljudima iz SAD, ali i dalje nema naznaka da će se odluka promeniti. Što se srpske strane tiče mi smo dozvolu za zatvaranje rafinerije dali”, kazao je Vučić.

    Rekao je da su i u nedjelju uveče, 1. decembra, obavljeni razgovori sa ljudima iz Vašingtona.

    “Nadali smo se nekoj reakciji ali nemamo opopljive dokaze da će te reakcije biti”, rekao je Vučić.

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je danas da će Srbija ukoliko do petka ne bude dobila gasni ugovor sa Rusijom već od ponedjeljka pokrenuti pregovore o nabavci gasa na nekoj drugoj strani.

    Sekundarne sankcije

    Vučić se osvrnuo i na pitanje sekundarnih sankcija.

    “Sada ću da objasnim šta se dešava. Da imate u vidu, onog sekunda kada prestane platni promet sa NIS-om, a mi smo se danas dogovorili na svoj rizik, na rizik Republike Srbije, na rizik da nam i centralna banka bude pod sankcijama, na rizik da nam i poslovne banke budu pod sankcijama, da do kraja nedelje obezbedimo platni promet, i dalje. I utorak, i sreda, četvrtak, petak, subota, nedelja. Dakle, NIS ima dovoljno vremena da isplati plate i plati sve dobavljače, kao i da pripremi svoje zaposlene za sve što sledi. Posle toga merićemo dan za danom, jer hoćemo da izbegnemo da nam bude uništen kompletan finansijski sistem Republike Srbije”, istakao je on.

    Naveo je na šta se sve odnose sekundarne sankcije:

    “Odnose se na naš kompletan finansijski sistem. Svaka poslovna banka može biti kažnjena u svakom trenutku što radi sa NIS-om.

    “Uključujući i NBS. To bi bila katastrofa i za naš investicioni rejting i za sve. Dalje, kad god da se prekine platni promet, to su ogromni problemi za kompaniju. Međutim, tu nastaje dodatni problem, nije pitanje jedne kompanije već cele Srbije. Kada NIS potroši operativne rezerve na pumpama, mi ne možemo NIS-u da dajemo robne rezerve. Dakle ni NIS-u ni Lukoilu posle 13. decembra ne možemo da dajemo. Onda bi cela Srbija dobila sankcije. Dakle davaćemo derivate, ali svim drugim koji ne pripadaju NIS-u. To će značiti da imamo dovoljno goriva i benzina”, kazao je Vučić.

    Goriva ima dovoljno

    “Ne mislimo da postoji potreba za bilo kakvom panikom. Kada ljudi znaju da goriva ima, nema velike filozofije. Ne razmišljamo jer svega imamo dovoljno”, poručio je Vučić u direktnom obraćanki javnosti.

    “Sa kerozinom jedino baš nikakvih problema neće da bude, da vam ne objašnjavam kako smo to završili. Ali smo završili, dakle, avio-saobraćaj će u potpunosti dobro i normalno da funkcioniše. Imaćemo dovoljno i do kraja januara, a rekli smo 15. januara mi presecamo. U najgorem slučaju, ako do tada oni ne završe razgovore sa Arapima, Mađarima, Englezima, Amerikancima, s kim god hoće, to je njihova stvar. Dakle, imamo dovoljno goriva, samo što će ljudi morati da idu na neke druge pumpe”, rekao je Vučić.

  • Stevandić: Važno da mladi preuzimaju inicijuatiu

    Stevandić: Važno da mladi preuzimaju inicijuatiu

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je na Sajmu inovatora i investitora 2025 da je važno da mladi preuzimaju inicijativu, pogotovo kada je riječ o aktuelnim temama koje se odnose na obnovljivu energiju.
    Stevandić je istakao da se svjetska ekonomija iz digitalne vratila na energetsku i ekonomiju hrane i resursa.

    “Taj dio zelene agende dobiće na značaju, zbog čega je važno da Banjaluka bude na toj mapi i sa svojim resursima i projektima na vrijeme uključena da povlači sredstva”, izjavio je Stevandić novinarima u Banjaluci.

    On je ukazao da se geopolitički, tehnološki i ostali procesi u svijetu ubrzavaju, dok konstanta ostaju energija i hrana, kao najveće potrebe čovječanstva, što je centralno pitanje.

    Prema njegovim riječima, ukoliko jedna zemlja ima razne vrste energetskih resursa – lakše će proći kroz krizna vremena.

    Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srpske Bojan Vipotnik ocijenio je da su održiv razvoj i zelena tranzicija pojmovi koji nisu samo obaveza budućih generacije, nego sve intenzivnije postaju dio svakodnevice, a cilj je da postanu stil života i poslovanja.

    “Ovaj sajam je prilika da vidimo kako inovacije i investiranje u nove, čiste tehnologije mogu pomoći da taj cilj što brže ostvarimo. Gradska razvojna agencija je ustanova od strateškog značaja koja svojim aktivnostima umnogome utiče i daje ključni doprinos, koji prevazilazi lokalne granice”, poručio je Vipotnik.

    Vipotnik je pojasnio da Sajam inovatora postaje respektabilan događaj koji se bavi globalnim procesima i pravcima, te pitanjima u postupku zelene tranzicije i usklađivanja zakonskih okvira, kao i održivosti privrede.

    Direktor Gradske razvojne agencije Banjaluka Neven Stanić rekao je da će na Sajmu biti razmijenjena iskustva o korištenju obnovljivih izvora energije i energetskoj efikasnosti.

    “Sa nama su predstavnici republičkih institucija i lokalnih zajednica i očekujemo da ćemo imati i određene zaključke kako bismo došli do implementacije projekata”, naveo je Stanić.

    Član njemačke Organizacije sudskih vještaka i arhitekta Miroslav Kojadinović smatra da je zelena tranzicija u punom jeku, zbog čega domaća privreda i ekonomija moraju biti podignute na viši nivo.

    Kojadinović je naveo da je velika sprega između inovatora i investitora na osnovu kojih posluju mala i srednja preduzeća.

    “Politika i tehnologija u budućnosti će morati da više rade zajedno”, poručio je Kojadinović.

    Student Mašinskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci Marko Glišić na Sajmu inovatora prezentovao je svoju ideju – solarni reciklažni kontejner koji usitnjava otpad, čime se smanjuju operativni troškovi komunalnih preduzeća i emisija ugljen-dioksida.

    “Očekujem da ću na Sajmu sklopiti razne saradnje i partnerstva kako bi moj proizvod plasirali na tržište i dodatno ga unaprijedili”, naveo je Glišić.

    Sajam inovatora i investitora okupio je 150 učesnika i partnera iz Republike Srpske, Srbije i Njemačke. Tema Trećeg sajma inovatora i investitora su sistemi obnovljivih izvora energije, kao i realizacija konkretnih projekata održivog razvoja.

    Sajam se održava u Studentskom kulturnom centru Univerziteta u Banjaluci pod motom “Zelena tranzicija, budućnost koja nas spaja”.

  • Stevandić: Konaković da čita Andrića, znao bi da termin “kasabalijski” govori o primitivcima iz kasabe

    Stevandić: Konaković da čita Andrića, znao bi da termin “kasabalijski” govori o primitivcima iz kasabe

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić komentarisao je izjavu Elmedina Konakovića, ministra inostranih poslova u Savjetu ministara, koji nije želio da se izvini građanima Srbije zbog sramnog skandiranja u Sarajevu na košarkaškoj utakmici reprezentacija Srbije i BiH.

    – Ivo Andrić je objašnjavao psihologiju kasabe, danas očitu u ponašanju i izražavanju najviših funkcionera FBiH, što vrijeđaju Srbiju kao Konaković koji je čak neprimjerno koristio termin “balijski”. Da čita Andrića, znao bi da termin “kasabalijski” govori o primitivcima iz kasabe! – napisao je Stevandić na Iksu.

  • Peskov: Rusija ostaje otvorena za mirovne pregovore, Evropa ne želi da sluša

    Peskov: Rusija ostaje otvorena za mirovne pregovore, Evropa ne želi da sluša

    Portparol ruskog predsjednika Dmitrij Peskov izjavio je danas da je Rusija otvorena za mirovne pregovore, ali da mora da ostvari postavljene ciljeve.

    – Rusija ostaje otvorena za mirovne pregovore, ali kroz mirovne pregovore moramo da ostvarimo naše ciljeve postavljene u okviru specijalne vojne operacije – rekao je Peskov na brifingu za indijske medije, prenosi RIA Novosti.

    On je ocijenio da je problem “to što Evropljani ne žele da slušaju Rusiju po pitanju Ukrajine”.

    – Ne komuniciramo sa Evropljanima. Nemamo dijalog, ni jednu riječ. Pa kako možete da znate stavove svojih kolega o tako složenom pitanju ako ne komunicirate jedni sa drugima? To je naš najveći problem – rekao je on.

    Peskov je naglasio da se Rusija protivi želji Ukrajine da rasporedi trupe NATO-a na svojoj teritoriji, jer bi to, kako je naveo, predstavljalo prijetnju za Rusiju.

    – Dakle, šta će da se desi sa budućnošću Ukrajine? Hoće li Ukrajina da nastavi da teži članstvu u NATO-u? Mi smo protiv toga, jer bi to predstavljalo opasnost za našu zemlju. Da li će Ukrajina tražiti raspoređivanje stranih trupa ili snaga NATO-a na svojoj teritoriji, blizu naših granica? Ne, mi smo protiv toga i postoji mnogo drugih pitanja koja treba riješiti tokom mirovnih pregovora – rekao je Peskov i ocenio da je ovo “veoma složeno pitanje”.

    Prema njegovim riječima, Sjedinjene Američke Države su dvije nedjelje intenzivno radile sa ukrajinskom stranom na razvijanju mirovnog plana predsjednika SAD Donalda Trampa.

    Peskov je izrazio nadu da će američka inicijativa za rješavanje ukrajinskog sukoba biti uspješna. On je upozorio da EU “želi da potroši ukradenu rusku imovinu kako bi podržala vojnu mašineriju Kijeva”.

    – Evropske zemlje govore o ratu. Evropske zemlje govore o vođenju rata do posljednjeg Ukrajinca. Pokušavaju da pronađu način da obezbijede finansiranje za Ukrajinu kako bi nastavila rat…Plan predsjednika SAD Donalda Trampa za Ukrajinu je dobra osnova za rad ka mirnom rješenju – istakao je on i dodao da Rusija visoko cijeni napore Trampove administracije u rješavanju ukrajinskog sukoba.

    Peskov je izjave evropskih zvaničnika o “ruskoj prijetnji” nazvao “besmislicama”.

    – Kažu da Rusija predstavlja prijetnju Evropi, ali to su besmislice… Nažalost, oni žele da nastave konfrontaciju. Kažu da se plaše Rusije – istakao je Peskov.

    Kako je naveo, ruski predsjednik Vladimir Putin i specijalni izaslanik predsjednika SAD Stiv Vitkof razgovaraće na današnjem sastanku u Moskvi o dogovorima koje su postigli Vašington i Kijev.

  • Dodik: Naser Orić bolje da objasni ubistvo sudije Ilića i masakriranje dječaka Stojanovića

    Dodik: Naser Orić bolje da objasni ubistvo sudije Ilića i masakriranje dječaka Stojanovića

    Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik poručio je da bi muslimanskom ratnom komandantu Srebrenice Naseru Oriću bilo bolje da objasni kako je ubijen sudija Slobodan Ilić i kako je monstruozno masakriran dječak Slobodan Stojanović.

    – Naser Orić je obični zlikovac koji nastavlja da laže i izmišlja da je navodno neko od moje rodbine bio sa njim, a prethodno je tvrdio da se čuo i vidio sa mnom. I opet laže, i u prvom i u drugom slučaju – napisao je Dodik na društvenoj mreži “Iks”.

    U napadu muslimanskih snaga pod Orićevom komandom na srebreničko selo Zalazje, na Petrovdan, 12. jula 1992. godine zarobljen je, mučen, pa okrutno ubijen sudija Slobodan Ilić, koji je tada imao 46 godina.

    Slobodana Stojanovića, koji je ima tek 12 godina, u julu 1992. godine na svirep način ubila je Elfeta Veseli, pripadnik Diverzantskog voda Komande združenih jedinica Liplje i Kamenica takozvane Armije BiH, kada se, nakon što je izbjegao sa roditeljima, vratio u svoje selo Kamenicu kod Zvornika po psa.

    Dječakovo tijelo pronađeno je u jami u zaseoku Bajrići u Novom Selu kod Zvornika, a identifikovan je DNK analizom, nakon čega je sahranjen na groblju u Drinjači.

  • Stevandić: Ponovno brojanje glasova samo za biračka mjesta gdje postoje prigovori

    Stevandić: Ponovno brojanje glasova samo za biračka mjesta gdje postoje prigovori

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da se, nakon prijevremenih predsjedničkih izbora u Srpskoj, glasovi mogu ponovo brojati samo za biračka mjesta za koja postoje prigovori.

    – Oni se ne mogu brojati u gradovima gdje neko nije zadovoljan svojim rezultatom – rekao je Stevandić novinarima u Banjaluci, komentarišući činjenicu da u Sarajevu danas počinje kontrolno brojanje glasačkih listića sa redovnih biračkih mjesta u izbornim jedinicama Zvornik, Banjaluka i Laktaši.

    U Glavnom centru za brojanje ponovo će se brojati listići sa biračkog mjesta 083B028 Zvornik, 034B113 Banjaluka i 011B014B Laktaši, saopšteno je ranije iz CIK-a BiH.

  • Trišić Babić sa Flemingom i Ginkelom: Interes Srpske da odnosi sa SAD budu stabilni i zasnovani na poštovanju

    Trišić Babić sa Flemingom i Ginkelom: Interes Srpske da odnosi sa SAD budu stabilni i zasnovani na poštovanju

    V.d. predsjednika Republike Srpske Ana Trišić Babić sastala se danas u Istočnom Sarajevu sa Markom Flemingom, direktorom za Zapadnu i Centralnu Evropu u Stejt departmentu, kao i sa DŽonom Ginkelom, otpravnikom poslova Ambasade SAD u Sarajevu.

    Na sastanku je istaknuto da Republika Srpska i Sjedinjene Američke Države imaju realan osnov za produbljivanje političkih, ekonomskih i institucionalnih veza, posebno u oblastima energetike, visokog obrazovanja, digitalnih tehnologija i ulaganja u lokalne zajednice.

    V.d. predsjednika je naglasila da je interes Republike Srpske da odnosi sa SAD, jednim od ključnih globalnih aktera, budu stabilni, predvidivi i zasnovani na međusobnom poštovanju i razumijevanju realnosti na terenu.

    Ana Trišić Babić istakla je da Republika Srpska ostaje opredijeljena za saradnju koja donosi konkretne rezultate građanima, te da je otvorena za sve inicijative koje doprinose ekonomskom razvoju, investicijama i novim radnim mjestima.

    Naglašeno je da Srpska vidi prostor za jačanje partnerstava u privredi i obrazovanju, posebno kroz projekte koji povezuju američke investitore i lokalne zajednice u Republici Srpskoj.

    U razgovoru je jasno ponovljeno da Republika Srpska vjeruje da snažne i stabilne veze sa SAD mogu biti jedan od stubova dugoročne stabilnosti u BiH, ali isključivo u okviru Ustava, Dejtonskog sporazuma i ravnopravnosti tri konstitutivna naroda.

    Sastanak je završen zajedničkim opredjeljenjem da se nastavi dijalog i rad na pitanjima od zajedničkog interesa, pri čemu je Republika Srpska potvrdila da ostaje posvećena stabilnosti, saradnji i razvoju uz pune ustavne nadležnosti koje su joj date Dejtonskim sporazumom.

    Na sastanku je učestvovao i Nemanja Kovačević, pomoćnik ministra za međunarodnu saradnju u Ministarstvu za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske.

    Na Tviter nalogu oglasio se i Fleming te istakao da je danas imao produktivan sastanak sa v.d. predsjednicom Republike Srpske Anom Trišić-Babić.

     

  • Nazire li se kraj arbitražnog spora sa Slovencima o RiTE Ugljevik?

    Nazire li se kraj arbitražnog spora sa Slovencima o RiTE Ugljevik?

    Vlada Republike Srpske spremna je da preuzme izmirivanje obaveza, ako Rudnik i termoelektrana “Ugljevik” i Elektroprivreda Republike Srpske ne budu u stanju da ih izvršavaju prema preduzeću iz Slovenije, istakao je ministar energetike i rudarstva Petar Đokić, nakon posebne sjednice Vlade o situaciji u RiTE Ugljevik.

    Đokić je podsjetio da su Slovenci arbitražom tražili 770 miliona evra za neisporučenu električnu energiju.

    Spor je okončan donošenjem arbitražnih odluka, prema kojima je RiTE Ugljevik dužan 67 miliona evra glavnice i 65 miliona evra na ime štete zbog neizmirene obaveze za isporuku struje.

    Očekuje se dogovor i o 67 miliona evra na ime zatezne kamate.

    Vrijednost arbitražnog spora, koji je protiv RiTE Ugljevik pokrenulo Elektrogospodarstvo Slovenije iznosila je 770 miliona evra.

    Sa Slovenijom su potpisana dva sporazuma, kojim bi, kako očekuje resorni ministar, trebalo da bude obustavljena arbitraža u Vašingtonu.

     

    Umjesto 770 miliona, dug prema Slovencima iznosi 67 miliona evra na ime glavnice i 65,2 miliona na ime štete zbog neizmirene električne energije od 2022. do 2024 godine.

    Dug po osnovu zatezne kamate iznosi dodatnih 67 miliona evra.

    Slovenci su, kaže Đokić, nakon uvažavanja argumenata iz Srpske pristali da se 30 miliona od ovog iznosa otpiše.

    – Vlada je danas razmatrajući čitav taj paket ranije vođenih aktivnosti izrazila potpunu spremnost da će, ukoliko RiTE Ugljevik ili matično preduzeće ERS ne budu u stanju da u okviru dinamike koja bi bila definisana sporazumom ne izvršavaju svoje finansijske obaveze po osnovu toga sporazuma, preuzeti taj dio finansijske obaveze i izmiriti obavezu slovenačkoj strani – ukazao je Đokić.

    Ovim potezima, Vlada je stala iza Elektroprivrede i rudnika i termoelektrane Ugljevik.

    Prema dva sporazuma koja su potpisana, planirano je da se dugovanja otplaćuju narednih sedam godina.

    Od ukupnih 132 miliona, već je otplaćeno 20 miliona evra.

    – Svih tih 20 miliona evra išlo je na teret matičnog preduzeća, nije išlo na teret RiTE Ugljevika i ono što je intencija Vlade jeste da RiTE Ugljevik ne može da finansira ove troškove i da to radimo kroz matično preduzeće i kroz Vladu kao zaštitni segment cijelog ovog odštetnog procesa – istakao je Luka petrović, generalni direktor Elektroprivrede Republike Srpske.

    Ono što ostaje obaveza za RiTE Ugljevik, jeste isporuka jedne trećine električne energije slovenačkoj strani, sve dok rudnik i termoelektrana funkcionišu.

    Ta cijena je manja od one koja se naplaćuje Elektroprivredi Srpske. Slovencima se naplaćuje 56 evra po megavatčasu, a ERS-u 65 evra, što nije dovoljno za normalno funkcionisanje RiTE Ugljevik. Posljedica toga biće modifikacija ugovora, odnosno korekcija prodajne cijene. Gdje će ERS pronaći dodatni novac, ostaje nepoznanica.

    – Pa, ima više načina. Imamo uštede u cijelom sistemu, imamo promjene cijena električne energije, imamo dokapitalizaciju od strane Vlade. Imamo druge modele finansiranja. Možemo uzeti kredit pa na duži period pomagati RiTE Ugljevik. Znači, različiti su modeli – pojasnio je Petrović.

    Da je sitaucija u RiTE Ugljevik danas znatno povoljnija nego prije samo mjesec dana, saglasni i u tom preduzeću ali i u Elektroprivredi i resornom ministarstvu.

    Ipak, nije sve idealno.

    Priznaju da na depou rudnika nema dovoljno uglja. Razloga za to je, kažu, mnogo.

    – U Uljeviku iskop 1, ne nalaze se količine koje su definisane rudarskim projektima. Ti ugljeni slojevi su izlomljeni i nisu onakvi kakvi su predviđeni u projektnoj dokumentaciji. Za njihovo iskopavanje potreban je veći stepen otkrivke i veći stepen mehanizacije. Na svu tu priču imamo pogoršan kvalitet goriva, odnosno smanjenu energiju u tom gorivu – naveo je Žarko Novaković, v. d. direktora RiTE Ugljevik.

    Generalni direktor Elektroprivrede očekuje da RiTE “Ugljevik”, koji je bio pet dana van pogona, sutra bude vraćen na mrežu. Petrović kaže, da će Elektroprivreda svake godine upućivati zahtjev za korekciju cijene električne energije koja, napominje, nije fiksna.

    Od ulaznih parametara, kaže, zavise i izlazni.

    Tako da se, prema njegovim riječima, u slučaju povoljnih uslova, može desiti i da struja bude jeftinija.

  • Ministarstvo spoljnih poslova Srbije: Izjave Konakovića teška i nepotrebna uvreda Srbiji i srpskom narodu

    Ministarstvo spoljnih poslova Srbije: Izjave Konakovića teška i nepotrebna uvreda Srbiji i srpskom narodu

    Izjave ministra inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedina Konakovića predstavljaju tešku i nepotrebnu uvredu za Srbiju i srpski narod, kao i korak nazad u naporima za unapređenje odnosa između dvije zemlje, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Srbije.

    Ministarstvo je izrazilo žaljenje zbog Konakovićeve izjave da odbija da se izvini zbog incidenta i sramnog navijanja dijela publike na košarkaškoj utakmici između BiH i Srbije, koja je sinoć odigrana u Sarajevu, i osudilo “rječnik, ocjene i komentare šefa diplomatije susjedne i prijateljske države BiH”.

    U saopštenju je poručeno da sportske manifestacije, gdje god da se održavaju i bez obzira koji su timovi u pitanju, treba da budu mjesta za promociju zdravog nadmetanja, poštovanja pravila igre, ali i korektnog ponašanja publike.

    – Utakmice i navijači ne bi smjeli da se zloupotrebljavaju i da budu povod za otvaranje starih rana, iznošenje grubih neistina, nepoštovanja svih žrtava, a ne bi smjele da budu platforme za vređanje predsjednika Srbije i srpskog naroda u cjelini – navedeno je u saopštenju.

    Kako je navedeno, umjesto osude sramnog navijanja u Sarajevu, koje dio tamošnjeg političkog establišmenta nastoji da prikaže kao tobože multietnički i multikonfesionalni grad, Konaković pokušava da dnevnu politiku, medijske spinove skovane u inostranstvu, kao i neskrivenu ličnu netrpeljivost prema predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću i cijelom srpskom narodu pretoči u objave koje niti imaju smisla niti odgovaraju istini.

    Iz Ministarstva su ukazali da, kada govori o zločinima i patnjama Bošnjaka, Konaković svjesno zaboravlja da je njegov sunarodnik Naser Orić, komandant muslimanskih jedinica tokom sukoba u BiH, oslobođen odgovornosti za stravična ubistva gotovo 3.700 Srba u široj okolini Srebrenice i etnička čišćenja, kao što zaboravlja da su zaslužene kazne izbjegli i mudžahedini u redovima vojske BiH, koji su takođe vršili jezive masakre nad srpskim civilima.

    – Zar je to pravda? Nabrajanje nekažnjenih zločina bošnjačko-muslimanske strane nad Srbima, kada je riječ o sukobu od 1992. do 1995. godine, oduzelo bi puno prostora, a još više, ako bismo se vratili nekoliko decenija unazad, u godine Drugog svjetskog rata – navodi se u saopštenju.

    Iz Ministarstva spoljnih poslova Srbije podsjetili su da je Vučić otišao u Srebrenicu prije nešto više od 10 godina da se pokloni bošnjačkim žrtvama, a da su na taj gest pijeteta, pomirenja i izvinjenja bošnjački ekstremisti reagovali pokušajem linča.

    U saopštenju se dodaje da je, umjesto ljudskog dočeka priređena kiša kamenica za predsjednika Srbije i srpsku delegaciju.

    – Ni za taj “incident”, koji bi u pravnoj državi krstili kao pokušaj ubistva ili bar nanošenja teških povreda, niko nije odgovarao. Sve je to poznato Konakoviću, ali jeftini politički poeni, sejanje animoziteta i mržnje prema Srbima u sopstvenoj i susednoj državi imaju, izgleda, prioritet u radu “šefa diplomatije” BiH – ocijenjeno je iz Ministarstva spoljnih poslova Srbije.

    Iz tog ministarstva su poručili da Srbija ostaje posvećena miru, saradnji i očuvanju stabilnosti u regionu.

    – Ne tražimo i ne očekujemo ništa više od drugih do toga da se i naše žrtve poštuju, priznaju i ne minimiziraju. Ako želimo iskreno pomirenje, mora se postići i minimum pravednosti, odnosno kažnjavanje odgovornih za zločine. Srpski narod je svoj krst, žrtve, patnju i bol uvijek dostojanstveno nosio, ali nećemo dozvoliti nikome da nas vređa i omalovažava – istaknuto je u saopštenju.

    Ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković izjavio je ranije danas da neće uputiti izvinjenje građanima Srbije zbog sramnog skandiranja u Sarajevu na košarkaškoj utakmici reprezentacija Srbije i BiH, te optužio Srbiju za “provokacije i nasrtaje na integritet i suverenitet BiH”.

  • Zaharova o izjavi o preventivnim napadima na Rusiju: NATO je izuzetno neodgovoran korak

    Zaharova o izjavi o preventivnim napadima na Rusiju: NATO je izuzetno neodgovoran korak

    Izjave predstavnika NATO-a o mogućem pokretanju preventivnih napada na Rusiju predstavljaju izuzetno neodgovoran korak i svjedoče o spremnosti Alijanse za dalju eskalaciju, izjavila je Marija Zaharova, portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova.

     Smatramo izjavu Đuzepea Kava Dragonea (predsjednika Vojnog komiteta Alijanse) o mogućem pokretanju preventivnih udara protiv Rusije izuzetno neodgovornim korakom koji svjedoči o spremnosti Alijanse da nastavi kretanje u pravcu eskalacije… Svi koji daju takve izjave moraju biti svjesni rizika i mogućih posljedica koje iz njih proizilaze, uključujući i one za same članice Alijanse – naglasila je ona.

    Prema riječima Zaharove, takve izjave predstavljaju namjerni pokušaj potkopavanja napora za rješavanje ukrajinske krize.

    – NATO je odavno prestao da krije svoje prave namjere. Istovremeno, rukovodstvo Alijanse ipak optužuje Rusiju za “retoriku nuklearnog rata”, zastrašivanje i navodne hibridne napade, bez ikakvih dokaza o našoj krivici – dodala je ona.

    Kako je navela, takve akcije konačno ruše mit o “isključivo odbrambenom karakteru NATO-a”.

    – U Briselu stalno ponavljaju da je NATO “isključivo odbrambeni” savez. Međutim, izjave predsjednika Vojnog komiteta Đuzepea Kava Dragonea o “preventivnim udarima” opovrgavaju ovu priču – zaključila je Zaharova.

    Dragon je ranije za Fajnenšel tajms rekao da bi NATO mogao da razmotri izvođenje preventivnog udara na Rusiju, objašnjavajući da bi to bila “odbrambena akcija”.

    Podsjetimo se da je Rusija posljednjih godina primijetila neviđene aktivnosti NATO-a duž svojih zapadnih granica. Alijansa proširuje svoje inicijative i naziva ih “obuzdavanjem ruske agresije”.

    Ruske vlasti su više puta izrazile zabrinutost zbog vojno-političkog gomilanja bloka u Evropi. Kremlj je izjavio da Rusija ne predstavlja prijetnju nikome, ali da neće ignorisati akcije koje su potencijalno opasne po njene interese.