Autor: INFO

  • Stevandić: Kada Vlada završi proceduru, usvojićemo budžet za narednu godinu

    Stevandić: Kada Vlada završi proceduru, usvojićemo budžet za narednu godinu

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da će organi parlamenta razmotriti termin održavanja sjednice o usvajanju prijedloga budžeta Srpske za narednu godinu, čim Vlada Srpske završi neophodnu proceduru.

    – Kada nas iz Vlade Republike Srpske obavijeste da je završen prijedlog budžeta Srpske za narednu godinu, mi ćemo u vezi sa tim naći tehničko rješenje za održavanje sjednice na kojoj bi dokument mogao biti usvojen – rekao je Stevandić.

    Stevandić je istakao da je bitno da se budžet usvaja na zakonski način, te da je najvažnije ostvarivanje budžeta.

  • Stevandić: Pobjednik izbora nesporan

    Stevandić: Pobjednik izbora nesporan

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić smatra da se ne mogu dovesti u pitanje rezultati kada je riječ o pobjedniku prijevremenih predsjedničkih izbora u Srpskoj.

    Stevandić je rekao novinarima u Banjaluci da za sve treba biti opomena što je oko 35 odsto ljudi izašlo na izbore.

    – To govori da oni mnogima nisu bili važni. Mnogi su smatrali da su izbori lažni. Neki nisu htjeli na Šmitove izbore. Imali smo i listiće gdje su ljudi upisivali svog kandidata, pisali da izbori ne valjaju ništa i da je predsjednik Milorad Dodik… – rekao je on.

    Prema njegovim riječima, kada 35 odsto ljudi izađe na izbore nije odraz nezadovoljstva vlašću, već kada izađe 70 odsto ljudi.

    Stevandić koji je i lider Ujedinjene Srpske kaže da se, nakon održanih prijevremenih predsjedničkih izbora u Republici Srpskoj, glasovi mogu ponovo brojati samo za biračka mjesta za koja postoje pisani prigovori i tamo gdje se utvrdi da je nešto sporno.

    – Ukoliko u tom smjeru postoji dokazano krivično djelo, smatram da to treba biti strogo kažnjeno i da se utvrdi krivica. Ako se nekom ne sviđa kakvo je bilo glasanje u nekom gradu, to ne znači da u njemu cijelom treba ponoviti glasanje. Naime, sa tim se negira i volja onih birača koji su ispravno glasali, a možda drugi put neće biti u prilici da glasaju jer su se za to pripremali, planirali – rekao je Stevandić.

  • U Hrvatskoj traže zabranu ulaska Zukanu Helezu

    U Hrvatskoj traže zabranu ulaska Zukanu Helezu

    Nikola Grmoja, saborski zastupnik iz redova Mosta, osudio je izjave ministra obrane BiH Zukana Heleza, i zatražio njegovu zabranu ulaska u Hrvatsku.

    Helez je u intervjuu za TV Hajat hrvatsku evroparlamentarku Željanu Zovko i Maksa Primorca, činovnika fondacije bliske administraciji Donalda Trampa, nazvao “ustaškim kopiladima”, a za Zovko dodatno rekao da je “poluretardirana”.

    – Svjedoci smo u posljednje vrijeme što sve radi “poluretardirana” Željana Zovko, koja se uporno miješa u unutrašnje stvari BiH, i to su ta “ustaška kopilad”. Ala ona, ala onaj Primorac koji u Vašingtonu uporno lobira da se podijeli BiH. Јa mu želim poručiti, možda im je bila neka šansa u ratu, kada su bili nadmoćni, ali evo, i tada su naši sjajni branitelji obranili BiH. Sada nemaju nikakve šanse. Sada bi, sigurno, dvije trećine građana BiH stale u obranu države i poručujem im da se ovdje završava sudbina BiH i nitko drugi je neće rješavati nego njeni građani – izjavio je Helez.

    S druge strane Grmoja je pozvao hrvatske institucije da reaguju.

    – Nedavno je svojim potezima pokazao kako simpatizira Iran, danas se obrušio na hrvatsku zastupnicu u Evropskom parlamentu i američkog državljanina, a pravo pitanje je što tek slijedi. Pozivam institucije Republike Hrvatske da Helezu i sličnima zabrane ulazak u Hrvatsku i na taj način pokažu što misle o njegovom skandaloznom istupu. Naš strateški nacionalni interes je puna ravnopravnost Hrvata u Bosni i Hercegovini, a s obzirom na sve što se događa, postaje sve jasnije da je treći entitet nužni minimum za postizanje te ravnopravnosti. Bez obzira na Zukana i slične, siguran sam da ćemo se izboriti za svoju ravnopravnost i tako dati doprinos stabilnijoj i uređenijoj Bosni i Hercegovini – napisao je Grmoja na svom Fejbuk profilu.

  • Vlada potvrdila da će izgraditi pristupne puteve do mosta u Česmi

    Vlada potvrdila da će izgraditi pristupne puteve do mosta u Česmi

    Vlada Republike Srpske potvrdila je da preuzima izgradnju pristupnih saobraćajnica na mostu u banjalučkom naselju Česma.

    Zoran Stevanović, ministar saobraćaja i veza Republike Srpske, rekao je da je Odluka o završetku radova i pristupnih saobraćajnica usvojena na sjednici Vlade RS, koja je održana danas, 4. decembra, te je još jednom najavio da bi most u Česmi trebalo da bude pušten u saobraćaj do 20. januara, a da će ga finansirati JP Putevi Republike Srpske.

    Stevanović je podsjetio da obaveza izgradnje pristupnih puteva ka mostu bila na Gradu Banjaluka.

    “U skladu sa posjetom gradilištu mosta u Česmi i sa obećanjem da će posao preuzeti Putevi RS jer Grad nije u stanju da to uradi sam, Putevi su dobili nalog da taj posao završe. Oni će koliko sutra zajedno sa predstavnikom Gradske uprave i izvođača napraviti predračun da isfinansiraju završetak radova. Rok je 20. januar ukoliko ne bude nekih velikih vremenskih neprilika”, naveo je Stevanović.

  • Bajatović: Stečaj za NIS loša opcija – Srbija to neće dozvoliti; Očekujem ugovor sa Rusijom o gasu

    Bajatović: Stečaj za NIS loša opcija – Srbija to neće dozvoliti; Očekujem ugovor sa Rusijom o gasu

    Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je danas da je stečaj za Naftnu industriju Srbije (NIS), koji se posljednjih dana spominje, loša opcija i da misli da država Srbija to neće dozvoliti, što prema njegovim riječima pokazuje i ponašanje Vlade Srbije i Narodne banke Srbije, kao i da on nije ni za opciju nacionalizacije NIS-a.

     

    On je rekao da država kada istekne ranije pomenutih 50 dana čekanja, odnosno sada već 41 dan, posle toga mora da nađe rješenje i da misli da će goriva biti.

    – Stečaj nije dobar, dugo traje ta procedura. Mislim da država, jedan takav strateški resurs kao što je Naftna industrija Srbije, neće prodavati iz stečaja ili slično. Druga opcija je nacionalizacija. Ne bih isključio razmišljanje o tome ali smatram da to nije dobar potez. Patrijarh Pavle je govorio da sve što je oteto je prokleto – rekao je Bajatović za Prvu.

    Dodao je da sve što je oteto može i da se vrati i ocijenio da je nacionalizacija pravno bolja od stečaja.

    Istakao je da je suština u ovom procesu koju Srbija mora da gleda jeste da Naftna industrija Srbije radi.

    – Šta to znači? Mi ne možemo tako lako da nadoknadimo proizvodnju i preradu nafte u Srbiji. Rat može da se zaustavi za godinu dana, sjednu Putin i Tramp, dogovore se, a ti treba da kupiš nove brodove, napraviš nove pumpe, nove cisterne, da zaposliš nove ljude. Pa ko će to da uradi za biznis, za koji ne zna koliko će trajati. Da vas podsjetim, nekad smo imali novosadsku rafineriju. Svaka jugoslovenska republika, čini mi se, osim Crne Gore, imala je svoju rafineriju. Znači, to je dio suvereniteta jedne države – istakao je on.

    Naveo je da je sigurno da će država obezbjeđivati iz uvoza sukcesivno ono što nam je potrebno, ali da to nije rešenje, jer ne može dugoročno da se nadoknadi NIS.

    Prema njegovim riječima nisu najopasnije sankcije oko nafte već sekundarne finansijske sankcije.

    – Kako ćete da kupite rezervne dijelove, s kim ćete da poslujete, da li će banke da vam se naplate pa proglase dospjelim. Dakle, to su opcije o kojima je razmišljala država Srbije. Mi smo opredijelili 1,6 milijardi evra, to je neka brza procjena tržišne kapitalizacije Naftne industrije Srbije i mi smo rekli, da smo raspoloženi da kupimo, da platimo i da preplatimo i to je jasno rečeno i na vladi i u skupštini od strane skupštinske većine – rekao je Bajatović.

    Istakao je da je država iznijela jasan stav da ne želi da Naftna industrija Srbije propadne zato što je u ruskom vlasništvu i da pitanje NIS-a mora da se riješi i da kompanija mora da radi.

    Kada je reč o plaćanju karticama rekao je da ono za sada funkcioniše zahvaljujući odluci države Srbije, pa može da se plaća Dinom, e-bankingom i naravno gotovinom.

    Bajatović je ocijenio da je slučaj NIS jedna velika igra živaca i da Srbija mora još neko vrijeme da izdrži.

    “Gasne krize neće biti, uskoro očekujem ugovor sa Rusijom a postoji i opcija B”

    Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je i da očekuje da će uskoro biti postignut ugovor o gasnom aranžmanu sa Rusijom, ali da postoji i “opcija B” da se gas kupi od trgovaca na tržištu.

    Bajatović je rekao da imamo i velike zalihe i poručio da nikakve gasne krize neće biti.

    – Nikakve gasne krize neće biti, pošto imamo opciju A, a to je ruski ugovor koji uskoro očekujem. Postoji i opcija B da kupujemo trgovaca na tržištu. U ovom momentu bi to moglo da se nadoknadi jer su nam zalihe ogromne. I treća stvar je da dio energenata, prije svega recimo ovdje u Beogradu, možete supstitucijom mazutom da uštedite dnevno tri miliona metara kubnih gasa, što uopšte nisu male količine – rekao je Bajatović.

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je prije dva dana da će Srbija ukoliko do petka ne bude dobila gasni ugovor sa Rusijom već od ponedjeljka pokrenuti pregovore o nabavci gasa na nekoj drugoj strani.

    – Oko gasa, ukoliko do petka ne dobijemo ugovor, mi u ponedjeljak pokrećemo pregovore i nabavićemo gas na nekoj drugoj strani – rekao je on na konferenciji za medije poslije sastanka sa timovima zaduženim za energetsku stabilnost i bezbjednost zemlje.

  • Banjalučanin osumnjičen za pedofiliju predat Tužilaštvu u Bijeljini

    Banjalučanin osumnjičen za pedofiliju predat Tužilaštvu u Bijeljini

    Banjalučanin čiji su inicijali M.S, osumnjičen za seksualno iskorištavanja djeteta, predat je u nadležnost Okružnog javnog tužilaštva u Bijeljini.
    Policijski službenici Јednice za visokotehnološki kriminalitet Uprave kriminalističke policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske juče su u nastavku operativne akcije “Karika” na području Bijeljine lišili slobode lice M.S. iz Banjaluke.

     

    – Lice je lišeno slobode zbog sumnje da je počinilo krivična djela iskorištavanje kompjuterske mreže ili komunikacije drugim tehničkim sredstvima za izvršenje krivičnih djela seksualnog zlostavljanja ili iskorištavanja dijteta, krivično djelo iskorištavanje djece za pornografiju i krivično djelo upoznavanje djece sa pornografijom – navedeno je iz MUP Srpske.

    Kažu da se sumnjiči da je u prethodnom vremenskom periodu koristeći društvene mreže i aplikacije za komunikaciju stupao u kontakt sa djecom, nakon čega je komunicirao na seksualno eksplicitan način, šaljući fotografije i video snimke sa seksualno eksplicitnim sadržajem.

    – Od djeteta je tražio da se fotografiše na seksualno eksplicitan način i sačini video snimke sa seksualno eksplicitnim sadržajem, te da mu se takve fotografije i video snimci pošalju, nakon čega je kroz navedenu komunikaciju uporno dogovarao sastanak radi vršenja obljube ili sa njom izjednačene polne radnje, a na koji sastanak je došao dana 03.12.2025. godine, kom prilikom je i lišen slobode – navode iz MUP Srpske.

  • Bosančić: Banjaluka mora da se razvija sa mjerom

    Bosančić: Banjaluka mora da se razvija sa mjerom

    Predsjednik Gradskog odbora DEMOS-a Banjaluka Boran Bosančić podržao je žitelje Obilićeva, koji su se usprotivili Nacrtu izmjena regulacionog plana za ovo banjalučko naselje jer bi time broj stanovnika bio udvostručen, bez proširenja prateće infrastrukture.

    “Na području od samo sedam hektara planirana je izgradnja 23 zgrade sa ukupno 804 stambene jedinice i prilivom od oko 2.400 novih stanovnika”, rekao je Bosančić.

     

    Prema njegovim riječima, gustina naseljenosti će porasti višestruko, a to postojeća infrastruktura ne može iznijeti.

    On je naveo da su trenutno na ovom području 642 stambene jedinice u kojima živi oko 1.900 stanovnika.

    Kada je riječ o predškolskim ustanovama, Bosančić ukazuje da je situacija alarmantna.

    “Na Obilićevu su već smještena četiri državna vrtića, a izmjenom plana predviđena je izgradnja samo jednog vrtića jasličke grupe za 2.400 novih stanovnika, to jednostavno nije dovoljno”, istakao je Bosančić.

    Bosančić je poručio da Banjaluka mora da se razvija sa mjerom, u interesu kvaliteta života svih njenih građana, navodi se u saopštenju Gradskog odbora DEMOS-a.

    U Gradskoj upravi Banjaluka ranije je održan sastanak sa mještanima Obilićeva povodom prijedloga izmjene dijela regulacionog plana za ovo naselje.

    Na sastanku je između ostalog bilo riječi o primjedbama stanara na dvije planirane saobraćajnice sa javnim parkinzima – jednu u okviru bloka u Ulici Marka Kraljevića, a drugu neposredno uz vrtić “Neven”.

  • HNS: Helezova zapaljiva retorika i govor mržnje dokaz nedoraslosti i krivično djelo

    HNS: Helezova zapaljiva retorika i govor mržnje dokaz nedoraslosti i krivično djelo

    Hrvatski narodni sabor /HNS/ BiH ocijenio je da zapaljiva retorika i govor mržnje ministra odbrane u Savjetu ministara Zukana Heleza usmjeren protiv evropskog poslanika Željane Zovko i člana Heritidž fondacije Maksa Primorca predstavljaju primitivne prijetnje i dokaz nedoraslosti te čin krivičnog djela.

    Iz HNS-a BiH ističu da bi Helez, kao ministar čija bi trajna opredijeljenost trebala da bude zaštita mira i stabilnosti te saradnja s vlastima partnerskih zemalja, nažalost svih stanovnika BiH, nije dorastao civilizovanom političkom dijalogu niti funkciji koju obavlja, spuštajući se na nivo praznih prijetnji, zapaljivog izražavanja i primitivnih uvreda usmjerenih prema pripadnicima hrvatskoga naroda.

    Ukazujući da se ministar Helez nije koristio samo degutantnom retorikom već i krivičnim elementima izazivanja nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti, iz HNS-a apeluju na nadležne da ovaj, kako su naveli, šokantan istup ne prođe nekažnjeno.

    U saopštenju se ukazuje na poražavajuću činjenicu da međunarodni zvaničnici danas bolje razumiju istoriju, ustavno uređenje i savremene potrebe BiH od njenog ministra.

    – Kao legitimni predstavnici Hrvata, apelujemo na ostale domaće predstavnike da se umjesto zapaljivom retorikom, iskrivljavanjem istorije i ad hominem uvredama svojih neistomišljenika posvete evropskoj BiH i naporima za poboljšavanje odnosa između konstitutivnih naroda – ističu iz HNS-a.

    Iz HNS-a izražavaju žaljenje zbog verbalnog napada na Zovkovu i Primorca, kojima zahvaljuju za kontinuirani doprinos zaštiti i razvoju evropske budućnosti BiH, te ističu da će nastaviti da spredvode evropski put BiH.

    Ministar odbrane Helez izjavio je, između ostalog, da su Željana Zovko i Maks Primorac “nosioci ustaških gena”, sljedbenici poražene ideologije 40-tih godina prošlog vijeka, te da sada žele da realizuju agresorske i fašističke ideje, koje 90-tih godina nisu uspjeli tenkovima.

  • Krišto: Helez potkopava vrijednosti demokratskog društva

    Krišto: Helez potkopava vrijednosti demokratskog društva

    Predsjedavajuća Savjeta ministara Borjana Krišto upozorila je da uvredljivi komentari koje je ministar odbrane Zukan Helez iznio na račun poslanika u Evropskom parlamentu Željane Zovko štete međunarodnoj reputaciji BiH i potkopavaju vrijednosti demokratskog dijaloga.

    – Ovakvi istupi predstavljaju ozbiljno odstupanje od standarda javne komunikacije te nisu u skladu sa načelima profesionalne i političke odgovornosti koje zahtijeva obavljanje najviših dužnosti – istakla je Krištova.

    Ona je naglasila da je zaštita integriteta institucija BiH i očuvanje njihovog ugleda osnovna obaveza svakog zvaničnika.

    – Izjave koje vrijeđaju ili lično diskredituju predstavnike institucija, bilo domaćih ili evropskih, narušavaju povjerenje javnosti, štete međunarodnoj reputaciji BiH te potkopavaju vrijednosti demokratskog dijaloga – rekla je Krištova.

    Ona je istakla da Savjet ministara ostaje u potpunosti posvećen promociji najviših demokratskih, etičkih i profesionalnih standarda u javnom prostoru, saopšteno je iz Kancelarije predsjedavajuće Savjeta ministara.

    Helez je rekao za federalne medije da su Željana Zovko i viši naučni saradnik “Heritidž faundejšna” Maks Primorac “ustaška kopilad”, da su “zadojeni fašizmom” i da “lažima i islamofobijom” pokušavaju da “otvore priče o prekrajanju BiH” i “realizuju agresorske i fašističke ideje”.

    Za Zovko je rekao i da je “poluretardirana”, da se uporno miješa u unutrašnja pitanja BiH, a da Primorac u Vašingtonu lobira da se podijeli BiH.

  • Košarac: Forto krši usvojene odluke i uskraćuje novac Srpskoj

    Košarac: Forto krši usvojene odluke i uskraćuje novac Srpskoj

    Zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac upozorio je danas da ministar komunikacija i transporta u Savjetu ministara Edin Forto krši usvojene odluke Savjeta ministara i uskraćuje novac namijenjen Republici Srpskoj.

    – Neka Forto objasni zašto to radi, umjesto što na dnevnom nivou truje javnost ispraznim populističkim frazama i neutemeljenim optužbama na račun SNSD-a i Srpske – naveo je Košarac.

    On je podsjetio da je Savjet ministara u junu prošle godine usvojio odluku o utvrđivanju namjene dijela sredstava uplaćenih od dozvola za korištenje radio-frekventnog spektra za pružanje usluga putem mobilnih pristupnih sistema.

    Tom odlukom, ističe Košarac, utvrđena je namjena dijela sredstava uplaćenih od dozvola za korištenje radio-frekventnog spektra za pružanje usluga putem mobilnih pristupnih sistema u iznosu od 50.000.000 KM.

    -Јasno je definisano da je Vlada Republike Srpske korisnik sredstava za projekte digitalne transformacije i razvoja saobraćaja na području Republike Srpske. Ministarstvo na čijem čelu je Forto zaduženo je da sa korisnicima sredstava, u ovom slučaju Vladom Srpske, zaključi ugovor o korištenju sredstava – napisao je Košarac na Instagramu.

    Međutim, ističe on, Forto do danas taj ugovor nije potpisao sa Vladom Srpske, za razliku od vlada Federacije BiH i Brčko distrikta.

    – Neobjašnjivo je da Forto izbjegava da realizuje odluku Savjeta ministara i isplati planirana sredstva Srpskoj. Otvoreno pitam – zašto Forto krši odluke Savjeta ministara i da li na ovaj način želi da otme novac od Republike Srpske? – naveo je Košarac, koji je i ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara.