Autor: INFO

  • Putin: Primorali su nas

    Putin: Primorali su nas

    Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je danas da Zapad koristi doktrinu ljudskih prava da uništi suverenitet drugih država.

    “Želeo bih da istaknem da je trenutna humanitarna kriza rezultat konstantnih pokušaja kolektivnog Zapada da unište suverenitet ostalih i osiguraju sopstvenu dominaciju”, rekao je Putin na moskovskoj konferenciji povodom obeležavanja 75. godišnjice usvajanja Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, prenosi Tass.

    Dodao je da Rusija ostaje posvećena ljudskim pravima uprkos duplim standardima Zapada što je primoralo Moskvu da se odrekne članstva u nekoliko međunarodnih organizacija.

    Prema rečima ruskog lidera, Savet Ujedinjenih nacija za ljudska prava, Savet Evrope i druge internacionalne institucije su pokazale političke predrasude prema Rusiji od izbijanja konflikta u Donbasu i Novorusiji.

    “Uzimajući u obzir stav Zapada prema Rusiji, naša zemlja je bila prinuđena da se povuče iz međunarodnih organizacija, ali nastavlja da ispunjava svoje obaveze u sferi ljudskih prava”, rekao je Putin.

  • Dodik: Oduzimanjem imovine od Republike Srpske želi da se dovede do njenog ukidanja

    Dodik: Oduzimanjem imovine od Republike Srpske želi da se dovede do njenog ukidanja

    Od Dejtona do danas Republika Srpska izložena je nesnošljivim pritiscima međunarodne zajednice predvođenim kolektivnim Zapadom koji predvode SAD i Velika Britanija, što je potvrdila i Rusija koja je bila svjedok potpisivanja ovog sporazuma, rekao je Milorad Dodik, predsjednik RS povodom 28. godišnjice od potpisivanja Dejtosnkog mirovnog sporazuma.

    On je rekao da se od tada do danas pokušava razgraditi RS, a da je ona jedina koja je pokazala funkcionalnost, za razliku od državne zajednice BiH, za koju je rekao da je pokazala da ne može da funkcioniše.

    “BiH i danas gotovo da nema nijedan zajednčki imenitelj koji bi bio osnov održavanja bez međarodnog pritiska. BiH se nalazi u kolonijalnom statusu”, rekao je Dodik.

    On je istakao da je u Dejtonu RS dala ovlaštenja Jugoslaviji da u ime nje potpiše Dejton i na taj način da dobije međunarodni legitimitet i priznanje.

    Rekao je da se pritisak najbolje vidi po pokušaju da se od RS uzme njena imovina, iako je, kako tvrdi, ranije i OHR utvrdio da je imovina entitetska, a ne državna.

    Cilj je, prema njemu, da se na taj način dovede do nestanka RS, a da te procese provode SAD, Velika Britanija i neke zemlje EU.

    “One su izgubile neku vrstu povjerenja Srba i srpskog naroda i naših institucija. Ja predstavljam dovoljnu većinu srpskog naroda koji je odlučio da vlast u RS izgleda baš ovako kako izgleda”, rekao je on.

    On je ujedno čestitao krsnu slavu MUP-u RS Aranđelovdana, kao i svim građanima koji slave ovo slavu.

    “Dejton je mrtav, ostale su samo krhotine”
    Rekao je da su nadležnosti od RS otete, te da je politika bila prvo da se zaustavi prenos nadležnosti, te da je to urađeno, a da je naredni korak da se te nadležnosti ponovo vrate.

    “Kolonijalna uprava predvođena Amerikancima na čelu s američkim ambasadorom služe se lažima, a laž ne može da bude politika. Lažnu politiku ne može da istrpi vrijeme i činjenice. Arogancija koju su iskazali dovela je do toga da imamo osnov za procjenjivanje odnosa s američkim osobljem ovdje i onim iz Britanije. Mi smo rekli da nijedan zvaničnik iz RS se neće sastati s tim osobljem jer podrivaju ustavni poredak BiH”, rekao je Dodik i optužio ih da diplomatski imunitet koriste kao zaštitu za razgradnju Dejtonskog sporazuma.

    Rekao je da Ustavom BiH nije predviđeno postojanje OHR-a ni stranog miješanja, te da ta politika dovodi do razbijanja ustavnog potencijala BiH.

    Naglasio je da se protiv RS vodi hibridni rat na političkom i finanijskom, kao i na svakom drugom planu, ali da to nije uspjelo jer je RS i dalje stabilna, te da je ona jedini subjekt u BiH koja je to mogla postići.

    Strani faktor sa Zapada je optužio da su kreirali vlast u FBiH, a da je Kina odlučila da napusti PIC što je, kako tvrdi, delegitimiralo pristup međunaodne zajednice.

    Za Dejtonski sporazum je rekao da je propao jer su ostale samo krhotine.

  • Karan: Stanje bezbjednosti povoljno i stabilno

    Karan: Stanje bezbjednosti povoljno i stabilno

    Stanje bezbjednosti u Republici Srpskoj je potpuno povoljno i stabilno, rekao je danas ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan.

    Govoreći o Ivici Miškoviću iz Kaknja, koji je pobjegao iz Osnovnog suda u Banjaluci 7. novembra, Karan je rekao da je Ministarstvo pravde Republike Srpske došlo do podataka da je on u Hrvatskoj, te da treba ući u pravni proces ekstradicije, s obzirom na to da Mišković ima i državljanstvo Hrvatske.

    Prema njegovim riječima, intenzivno se radi i na potrazi kineskog državljanina koji je pobjegao iz ekstradicionog pritvora u Trebinju prije dva dana.

    • Nije moje da prebacujem odgovornost na druge, ali znate da je u prvom slučaju bio nadzor sudskih policajaca, a u drugom slučaju kazneno-popravne ustanove – rekao je Karan na obilježavanju krsne slave MUP-a Republike Srpske u Banjaluci.

    On je dodao da bijeg dva zatvorenika nije bio problem Ministarstva unutrašnjih poslova, ali da Ministarstvo radi na rješavanju ovih problema.

    Osnovni sud u Banjaluci raspisao je potjernicu za Ivicom Miškovićem iz Kaknja, koji je nakon izricanja presude za obljubu pobjegao 7. novembra iz zgrade tog suda.

    Iz Osnovnog suda saopšteno je ranije da je javno objavljena presuda optuženom I.M. za četiri krivična djela obljuba sa djetetom mlađim od 15 godina i za svako pojedinačno utvrđena kazna zatvora po 14 mjeseci, te je osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora od četiri godine.

    Kada je riječ o kineskom državljaninu, on je pobjegao u nedjelju, 19. novembra, iz Okružnog zatvora u Trebinju, preskočivši zid i ogradu tokom šetnje po zatvoru, koji je poluotvorenog tipa i nije predviđen za takve zatvorenike, rekao je ranije Srni direktor Kazneno-popravnog zavoda Trebinje Zoran Miladinović.

  • Dodik: MUP zaslužan za stabilnost društva u Srpskoj

    Dodik: MUP zaslužan za stabilnost društva u Srpskoj

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je društvo u Srpskoj stabilno, zahvaljujući uspješnom djelovanju Ministarstva unutrašnjih poslova.

    On je istakao da je policija Srpske dio regionalne i globalne mreže bezbjednosti, da su uspješni u borbi protiv terorizma i protiv trgovine narkoticima i ljudima.

    • Bez obzira koliko je bilo teško, bilo je važno boriti se da se očuva policija Republike Srpske, da se ne izgubi njen pravni status, pa i politički i da ostane dio institucije Republike Srpske sa punim ovlaštenjima – naglasio je Dodik.

    Dodik je dodao da se konstantno radi na opremanju policije i obuci policijskog kadra.

    • U Srpskoj nema organizovanih kriminalnih grupa, ima pojedinaca koji čine kriminal – istakao je Dodik, te dodao da je vidljiva borba policije protiv nelegalne trgovine narkoticima.

    Kaže, da će se nastaviti ulagati u policiju.

    • Republika Srpska je ponosna na ono što se danas zove policija Republike Srpske – rekao je Dodik i MUP-u čestitao krsnu slavu Svetog arhangela Mihaila.
  • Stevandić: Odbranili smo MUP, odbranićemo i imovinu i institucije

    Stevandić: Odbranili smo MUP, odbranićemo i imovinu i institucije

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da je stavranje i odbrana Ministarstva unutrašnjih poslova temelj opstanka Republike Srpske i da je danas bitno odbraniti imovinu, instituciju predsjednika i pravo samostalnog donošenja odluka isto kao što je ranije sačuvan subjektivit MUP-a.

    Navodi da je odbranom subjektiviteta MUP-a sačuvan ustavni poredak Republike Srpske i mir u cijeloj BiH, jer se bez MUP-a Republike Srpske ne može garantovati ni saranja ni bilo kakvi dobri odnosi unutar BiH.

    • Kako smo se borili da odbranimo MUP da bi mogao da brani sve u Republici Srpskoj, mi se danas tako borimo za odbranu imovine, institucije predsjednika i prava da sami donosimo odluke – rekao je Stevandić.

    Stevandić je poručio da na dan krsne slave MUP-a Republike Srpske nema bolje poruke od te da srpski narod čvrsto stoji iza svojih instititucija i da neće popuštati.

  • Krsna slava MUP-a: Srpski narod čvrsto stoji iza svojih instititucija

    Krsna slava MUP-a: Srpski narod čvrsto stoji iza svojih instititucija

    Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske obilježava krsnu slavu – Sveti arhangel Mihailo.

    Vijence na Centralno spomen-obilježje MUP-a u Banjaluci položili su predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović i ministar unutrašnjih poslova Srpske Siniša Karan.

    Dodik je rekao da je društvo u Republici Srpskoj stabilno, između ostalog, zahvaljujući i uspješnom djelovanju Ministarstva unutrašnjih poslova.

    • Naš odnos prema onima koji su položili svoje živote u temelje Republike Srpske mora biti očuvan u pozitivnom smislu i drago mi je što čujem podatak da su gotovo sedam odsto pripadnika MUP-a djeca poginulih boraca Republike Srpske. To je nešto što govori o odnosu koji se ima prema toj populaciji – rekao je Dodik.

    On je istakao da je policija Srpske dio regionalne i globalne mreže bezbjednosti, da su uspješni u borbi protiv terorizma i protiv trgovine narkoticima i ljudima.

    • To su ocjene koje dobijamo od relevantnih faktora koji o tome imaju znanja. Svih ovih godina se vidi koliko je bilo važno, bez obzira koliko je bilo teško, boriti se da se očuva policija Republike Srpske, da se ne izgubi njen pravni status, pa i politički, i da ostane dio institucije Republike Srpske sa punim ovlaštenjima – rekao je Dodik.

    Stevandić je naglasio da je stvaranje i odbrana Ministarstva unutrašnjih poslova temelj opstanka Republike Srpske i da je danas bitno odbraniti imovinu, instituciju predsjednika i pravo samostalnog donošenja odluka isto kao što je ranije sačuvan subjektivit MUP-a.

    Stevandić je istakao je da je odbranom subjektiviteta MUP-a sačuvan ustavni poredak Republike Srpske i mir u cijeloj BiH, jer se bez MUP-a Republike Srpske ne može garantovati ni saranja ni bilo kakvi dobri odnosi unutar BiH.

    • Kako smo se borili da odbranimo MUP da bi mogao da brani sve u Republici Srpskoj, mi se danas tako borimo za odbranu imovine, institucije predsjednika i prava da sami donosimo odluke – rekao je Stevandić.

    Stevandić je poručio da na dan krsne slave MUP-a Republike Srpske nema bolje poruke od te da srpski narod čvrsto stoji iza svojih instititucija i da neće popuštati.

    Karan je istakao da je stanje bezbjednosti u Republici Srpskoj potpuno povoljno i stabilno.

    Nakon polaganja vijenaca, u Spomen-crkvi Svetog arhangela Mihaila u Centru za obuku u Zalužanima služen je parastos.

    Direktor Policije Siniša Kostrešević rekao je ranije da Policija Republike Srpske brojnim aktivnostima pokazuje da je opredijeljena za borbu protiv organizovanog kriminala, ali i uspješna u očuvanju bezbjednosti na prostoru Srpske.

    Povodom krsne slave MUP-a, tradicionalni koncert Policijskog orkestra predviđen je u 20.00 časova u Banskom dvoru.

  • Vučić sa Stoltenbergom: Srbi napuštaju sjever KiM zbog maltretiranja i pritiska

    Vučić sa Stoltenbergom: Srbi napuštaju sjever KiM zbog maltretiranja i pritiska

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas poslije sastanka sa generalnim sekretarom NATO Јensom Stoltenbergom da će se Srbija u budućnosti truditi da ima najbolju moguću komunikaciju sa NATO, kao i da je upoznao Stoltenberga da je u posljednjih godinu dana 13 odsto Srba napustilo sjever KiM zbog maltretiranja i pritiska prištinskog režima.

    Razgovarali smo o svim važnim pitanjima više od jednog i po sata i i za nas je važno, što je rekao Stoltenberg i što mogu da potvrdim, saradnja sa NATO i Kforom u nadi da ćemo koliko toliko osigurati bezbjednost za srpski narod na KiM – rekao je Vučić.

    I kada Stoltenberg kaže da Kfor osigurava mir i sigurnost za sve zajednice na KiM – nije bilo potrebe da osigurava mir i sigurnost za bilo koga drugog, osim za Srbe, koji su jedino ugroženi ili bili napadani, naveo je Vučić.

    Istakao je da su isključivo Srbi bili napadani od 2001. a naročito otkada je na vlasti Aljbin Kurti.

    • Upoznao sam Stoltenberga sa činjenicom da je nepunih 13 odsto Srba napusilo sjever KiM u posljednjih samo godinu dana zbog ogromnog pritiska, hapšenja, maltretiranja i pretnji koje dolaze od prištinskog režima – rekao je Vučić.

    Stoltenberg je na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem naglasio da “činjenica da strane održavaju zajedničke vježbe ne znači da to podriva neutralnost Srbije”.

    • Srbija je veoma jasno stavila do znanja da će ostati neutralna zemlja, izvan vojnih blokova. Međutim, i dalje vjerujemo da Srbija i kao neutralna zemlja može da blisko sarađuje sa Alijansom i da će to biti korisno i NATO-u i Srbiji – rekao je Stoltenberg.

    Stoltenberg je pozdravio poruku Vučića o nastavku zajedničkih vojnih vježbi, rekavši da vjeruje da NATO i Srbija “mogu da više učine zajedno” i da “mogu da imaju partnerstvo koje ide dalje od pitanja kojim se bave strane na Kosovu i Metohiji”.

    Izjavio je da odgovorni za zločine moraju da odgovaraju, ali da KFOR nije organ koji sprovodi zakon.

    On je tako odgovorio na pitanje da li će NATO tražiti da budu uhapšeni i da odgovaraju oni koji su pucali na Dragišu Galjka u Zvečanu, koga su sa dva metka pogodili pripadnici specijalnih jedinica tzv. kosovske policije i dodao da je važno da se shvati uloga NATO, da prvi reaguju kosovski nadležni organi pa Euleks, a da je KFOR tu da obezbijedi stabilnost na nepristrasan način.

    • Budite uvereni da svaki put kada vidite kršenje zakona i kada su nevini ljudi ubijeni, odgovorni moraju da odgovaraju za to – rekao je Stoltenberg.
  • Sud BiH prihvatio zahtjev za odgađanje ročišta predsjedniku Srpske

    Sud BiH prihvatio zahtjev za odgađanje ročišta predsjedniku Srpske

    Sud BiH prihvatio je zahtjev odbrane predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika za odgađanje ročišta koje je bilo planirano za sutra i zakazao novi pretres za 6. decembar, potvrđeno je za RTRS.

    Ročište u ovom predmetu uklonjeno je iz rasporeda najavljenih suđenja.

    Podsjećamo, odbrana predsjednika Srpske uputila je juče Sudu BiH zahtjev za odgađanje sudskog ročišta planiranog za sutra zbog službenog puta predsjednika Republike Srpske u Mađarsku.

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i vršilac dužnosti direktora Službenog glasnika Miloš Lukić optuženi su za nepoštovanje odluka Kristijana Šmita.

    Dodik i Lukić su 16. oktobra na ročištu u Sudu BiH rekli da ne razumiju optužnicu, nakon čega je konstatovano da su se optuženi izjasnili da nisu krivi.

  • Nesreća u kojoj je poginulo troje članova porodice bez sudskog epiloga

    Nesreća u kojoj je poginulo troje članova porodice bez sudskog epiloga

    Osnovni sud u Tesliću naredio je novo saobraćajno vještačenje teške saobraćajne nesreće u kojoj je u avgustu 2020. godine u Buletiću kod Teslića, poginulo troje članova porodice Livnjak.
    Za ovu nesreću sudi se Goranu Bjelcu (23) iz Pribinića kod Teslića, koji je prvostepenom presudom bio osuđen na šest godina zatvora, ali je ona u međuvremenu ukinuta i naređeno je novo suđenje.

    “Obavještavamo Vas da je na glavnom pretresu održanom 6. oktobra ove godine u krivičnom postupku protiv optuženog G.B, zbog krivičnog djela ugrožavanje javnog saobraćaja, određeno da će se izvršiti vještačenje po vještaku saobraćajne struke, te je glavni pretres odložen na neodređeno vrijeme, odnosno do dobijanja pismenog nalaza i mišljenja vještaka, nakon čega će sud zakazati nastavak glavnog pretresa”, odgovorili su Srpskainfo iz Osnovnog suda u Tesliću.

    Okružni sud u Doboju ukinuo je u julu ove godine presudu kojom je Goran Bijelac bio osuđen na šest godina zatvora zbog izazivanja teške saobraćajne nesreće u kojoj je poginulo troje članova porodice Livnjak, potvrđeno je portalu Srpskainfo.

    Nerminka Begović, zamjenik predsjednika Okružnog suda u Doboju, objasnila je ranije za Srpskainfo da je Okružni sud na sjednici drugostepenog vijeća donio rješenje kojim se uvažava žalba branioca optuženog i ukida presuda Osnovnog suda u Tesliću od 22. septembra prošle godine.

    Imao zabranu
    Prvostepenom presudom Osnovnog suda u Tesliću Bijelac je u septembru prošle godine osuđen na šest godina zatvora zbog izazivanja teške saobraćajne nesreće u kojoj je poginulo troje članova porodice Livnjak.

    Nesreća se dogodila 15. avgusta 2020. oko 23.20 u mjestu Buletić, na magistralnom putu Banjaluka – Teslić.

    U nesreći su učestvovali “audi A6”, koji je vozio optuženi Bijelac, i “fijat”, za čijim volanom je bio nastradali Zoran Livnjak.

    Prema optužnici, vozač “audija”, optuženi Bijelac, u vrijeme teške nesreće bio je pod zabranom upravljanja vozilom “B” kategorije zbog ranije prebrze vožnje.

    Vozač “audija” je trenutak prije nesreće u potpunosti prešao u suprotnu saobraćajnu traku i svojim prednjim desnim bočnim dijelom udario u prednji desni bočni dio “fijata”.

    Nakon direktnog sudara, na mjestu nesreće poginuli su majka i kćerka, Svetlana (37) i Dragana (19) Livnjak.

    Teško povrijeđeni Zoran i njegova tada četvorogodišnja kćerka Sofija prebačeni su u UKC Republike Srpske. Zoran je, nažalost, podlegao par dana kasnije usljed teških povreda glave, a malena Sofija je preživjela.

  • Erdogan prozvao evropske lidere

    Erdogan prozvao evropske lidere

    Predsjednik Turske Redžep Tajip Erdogan izjavio je da Izrael koristi sva savremena sredstva ratovanja, uključujući prijetnje bacanjem atomskih bombi na žene, djecu i starce, dok zapadne zemlje oklijevaju da upotrebe i izraz “prekid vatre”, ocijenjujući da je evropske lidere ”zahvatila sramota zbog Holokausta”.
    “Sramota zbog Holokausta zahvatila je evropske lidere. Ne samo zvaničnici, već i zapadni intelektualci, novinarske organizacije i organizacije za ljudska prava nastoje da opravdaju Izrael.

    Izraelska administracija takođe koristi Holokaust kao štit za napade koji predstavljaju genocid protiv Palestinaca”, rekao je Erdogan nakon sednice Vlade, prenosi agencija Anadolija.

    On je upozorio da Izrael pokušava da slomi otpornost stanovnika Gaze namernim bombardovanjem bolnica u opkoljenoj enklavi. “Izraelu i njegovim pristalicama koje koriste sva moderna ratna sredstva protiv dece, žena, staraca će se suditi u savesti čovečanstva”, rekao je turski lider i dodao da je od početka sukoba u Gazi, ta palestinska enklava “doživela zločine i okrutnost slične onima u srednjovekovnim krstaškim ratovima i Drugom svjetskom ratu”.

    Erdogan je istakao da je Turska “jedina zemlja” koju Izrael ne može nazvati antisemitskom.

    “Ne možete da vidite takvu mrlju srama u prošlosti Turske. Ako ne reagujemo na ono što se dešava u Gazi, nećemo moći da spriječimo da okupatorski fanatizam sutra dođe do naših zemalja”, poručio je.

    On je ponovio da podržava narod Gaze koji se bori da preživi “pod nemoralnim i gnusnim” napadima Izraela i dodao da je u Egipat otpremljeno oko 800 tona humanitarne pomoći iz Turske.

    Nakon što je pogođena jedina onkološka bolnica u Gazi, Erdogan je naveo da je u Tursku prebačeno ukupno 88 pacijenata.