Autor: INFO

  • Boračka organizacija Banjaluka najavila mirno okupljanje kao odgovor SDP-u

    Boračka organizacija Banjaluka najavila mirno okupljanje kao odgovor SDP-u

    Boračka organizacija grada Banjaluka organizuje danas mirno okupljanje kako bi iskazala nezadovoljstvo i protivljenje, najavljenom dolasku članova SDP-a BiH u Banjaluku povodom obilježavanja takozvanog Dana državnosti BiH.


    Danas će se u 10.30 časova mirno i demokratski okupiti u blizini lokacije u Banjaluci, na kojoj je SDP planirao slavlje.

    Nakon odluke MUP-a Srpske da iz bezbjednosnih razloga zabrani javne skupove u Mrkonjić Gradu i Banjaluci, SDP ne odustaje od obilježavanja neustavnog praznika.

  • Zelenski povlači vojsku?

    Zelenski povlači vojsku?

    Sekretar ukrajinskog Saveta za nacionalnu bezbednost (NSDC) Aleksij Danilov saopštio je da će ukrajinski regruti biti demobilisani po isteku vojnog roka.

    On je napomenuo da se o ovoj temi razgovaralo na današnjem sastanku Štaba vrhovnog komandanta.

    “Što se tiče mobilizacije ljudi koji su odslužili vojni rok, predsednik je zatražio i saglasnost vojske da se ti ljudi demobilišu u bliskoj budućnosti”, rekao je Danilov.

    On je objasnio da vojni obveznici koji su odslužili službu, a žele da ostanu, to mogu da urade potpisivanjem ugovora, dok će ostali biti demobilisani.

    Kako prenosi Ukrinform, predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski održao je danas sastanak Štaba vrhovnog komandanta na kojem su razmatrana pitanja mobilizacije, demobilizacije, rotacije i regruta, kao i rada teritorijalnih regrutnih centara i Vojno lekarske komisije (VLK).

  • Kadirov: Uništeni su

    Kadirov: Uništeni su

    Vojnici bataljona Zapad-Ahmat i kombinovanog operativnog odreda Belgoroda uništili su uporište ukrajinskih oružanih snaga u oblasti sela Udi u oblasti Harkov.

    To je saopštio predsednik Čečenije Ramzan Kadirov.

    “Tokom zajedničke akcije boraca našeg bataljona i kombinovanog operativnog odreda grada Belgoroda pod vođstvom Jamala, otkriveno je neprijateljsko uporište u rejonu naselja Udi, Harkovska oblast. Vazdušno izviđanje je pravovremeno prenelo koordinate minobacačkoj bateriji, nakon čega je izvršen precizan udar na objekat”, napisao je Kadirov na kanalu na Telegramu, prenose RIA novosti.

    On je napomenuo da pripadnici bataljona Zapad-Ahmat pod komandom Ismaila Agueva suzbijaju sve pokušaje izazivanja sabotaže u Belgorodskoj oblasti.

  • Putin kreće u zauzimanje?

    Putin kreće u zauzimanje?

    Ruski i kineski biznismeni su u oktobru razgovarali o planovima za izgradnju podvodnog tunela koji bi povezivao Rusiju sa ukrajinskim Krimom.

    Oni su formirali “konzorcijum” za tu svrhu, piše Vašington post (The Washington Post).

    List navodi da je potvrdio autentičnost poruka, pozivajući se na dokumente o registraciji kompanije koji pokazuju da je na Krimu nedavno osnovan rusko-kineski konzorcijum koji uključuje pojedince koji se pominju u mejlovima.

    “Pregovori, koji su uključivali sastanke krajem oktobra, bili su podstaknuti rastućom zabrinutošću Rusije za bezbednost 11 milja dugog mosta preko Kerčkog moreuza“, navodi se u tekstu.

    Imejl koji je kružio među zvaničnicima konzorcijuma poslednjih nedelja odnosio se na sastanke sa kineskim delegatima na Krimu. Kompanija Čajna rejlvej konstrakšen korporejšen (China Railwai Construction Corporation, CRCC) u jednom od njih, od 4. oktobra, opisana je kao „spremna da obezbedi izgradnju železničkih i putnih projekata bilo koje složenosti u regionu Krima“.

    CRCC je državna kompanija koja je izgradila mnoge od najznačajnijih putnih i železničkih mreža u Kini i razvila opsežne veze sa Rusijom poslednjih godina kroz projekte, uključujući proširenje sistema Moskovskog metroa koje treba da bude završeno 2021.

    Vladimir Kaljužni, ruski biznismen naveden kao glavni izvršni direktor konzorcijuma, odbacio je to pitanje, a zatim je rekao da neće davati nikakve informacije “neprijateljskim medijima“ i iznenada prekinuo razgovor.

    Njegov odgovor je bio u suprotnosti sa načinom na koji se predlog pojavio u internoj e-pošti. U poruci upućenoj prošlog meseca ruskom zvaničniku koji je jedan od glavnih predstavnika Krima u Moskvi, Kaljužni je rekao da ima „pismo naših kineskih partnera o spremnosti jedne od najvećih kompanija u Kini, CRCC, da učestvuje kao generalni izvođač radova na izgradnji tunela ispod prevoja Kerč“.

    U pitanju je mejl upućen Georgiju Muradovu, koji je identifikovan kao stalni predstavnik Republike Krim kod ruskog predsednika Vladimira Putina. Muradov nije odgovorio na zahtev za komentar.

    Amerikanci iznenađeni
    Šest od devet osnivača konzorcijuma nije navedeno u registracionim dokumentima. Mejlovi takođe pokazuju napore Kine da održi tajnost.

    U jednom od mejlova se navodi da će CRCC učestvovati samo pod uslovom “stroge poverljivosti” i da će u svim ugovorima naziv kompanije biti zamenjen sa “drugo, nepovezano pravno lice”. U drugom mejlu se pominje kineska banka koja je voljna da “pretvori svoja dolarska sredstva u rublje za njihov transfer na Krim radi finansiranja projekata“.

    U imejlovima se takođe navode razgovori između konzorcijuma i izvršnog direktora CRCC-a identifikovanog kao Ksu Huakijang. Ovo ime odgovara kineskom državljaninu koji je naveden kao potpredsednik i zamenik generalnog direktora međunarodnog odeljenja kompanije.

    “S obzirom na rizike od sankcija i sabotaže, američki zvaničnici i stručnjaci izrazili su iznenađenje da bi CRCC rizikovao umešanost“, izvestio je VP.

    Stručnjaci za velike međunarodne transportne projekte sugerišu da je tehnički izvodljiva izgradnja tunela ispod Kerčkog moreuza i da Kina ima potrebno iskustvo i tehnologiju. Međutim, kažu da će to biti veliki poduhvat, uporediv po veličini sa tunelom Danska–Nemačka, koji se gradi već osam godina, procenjuje se da će koštati više od 8,7 milijardi dolara i da će biti najduži u Evropi kada bude završen na kraju decenija.

    Eksperti sumnjaju da će Kerčki tunel biti završen na vreme kako bi se pomoglo Rusiji u njenim vojnim naporima. Ipak, Moskva bi to mogla da vidi kao dugoročnu investiciju u obezbeđivanje bezbedne komunikacije sa ukrajinskom teritorijom koja bi mogla da bude sporna decenijama.

  • Svaki četvrti zaposleni u Srpskoj ima mjesto prebivališta u Banjaluci

    Svaki četvrti zaposleni u Srpskoj ima mjesto prebivališta u Banjaluci

    Svaki četvrti zaposleni u Republici Srpskoj ima mjesto prebivališta u Banjaluci, pokazuju to podaci Poreske uprave i Zavoda za statistiku RS.
    Na osnovu podataka iz Jedinstvenog sistema za registraciju, kontrolu i naplatu doprinosa, u oktobru je registrovano 68.327 obveznika doprinosa po osnovama osiguranja koji se tretiraju kao zaposlenje, a kojima je mjesto prebivališta opština Banjaluka, kažu za Srpskainfo u Poreskoj upravi RS.

    Po posljednjim podacima Zavoda za statistiku RS, u Srpskoj je zaposleno 290.237 građana, što znači da u Banjaluci ima prebivalište više od petine od ukupnog broja.

    U najvećem gradu Srpske zaposleno je i više od toga, jer svaki dan na posao u Banjaluku dolazi mnoštvo radnika iz Srpca, Prnjavora, Laktaša, Gradiške, Prijedora i Čelinca.

  • Kovačević: Nema ZAVNOBiH-a bez AVNOЈ-a, kao što danas i u budućnosti nema BiH bez Dejtona

    Kovačević: Nema ZAVNOBiH-a bez AVNOЈ-a, kao što danas i u budućnosti nema BiH bez Dejtona

    Delegat srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević rekao je da ne postoji dan državnosti BiH.

    • Prvog marta ste, gospodo, proglasili nezavisnost od ZAVNOBiH-a. Nema ZAVNOBiH-a bez AVNOЈ-a, kao što danas i u budućnosti nema BiH bez Dejtona – napisao je Kovačević na društvenoj mreži Iks.

    On je podsjetio da BiH nema praznike i neće ih ni imati sve dok ne bude postignut konsenzus svih i usvojen zakon u Parlamentranoj skupštini BiH.

  • Stevandić: Velike sile, a teniski patuljci nam ne praštaju

    Stevandić: Velike sile, a teniski patuljci nam ne praštaju

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je, nakon što je, na zahtjev “teniskog saveza Kosova”, Dejvis kup obrisao video-snimak izlaska srpske reprezentacije uz pjesmu Danice Crnogorčević “Veseli se srpski rode”, da mržnja prema najboljem teniseru svijeta Novaku Đokoviću i svemu što radi jednostavno kulja.

    Mržnja prema Novaku i svemu što radi jednostavno kulja jer nam velike sile, a teniski patuljci ne praštaju! Treba sa svima da obrišemo pod i to silno i bezobzirno! – naveo je Stevandić na društvenoj mreži Iks.

    Na zvaničnim profilima na društvenim mrežama Dejvis kupa obrisane su objave u kojima najbolji teniser svijeta Novak Đoković i ostatak srpske reprezentacije na teren u Malagi izlaze uz pjesmu Danice Crnogorčević “Veseli se, srpski rode”.

  • Imunitet čuva institucije; U pripremi novo zakonsko rješenje u Republici Srpskoj

    Imunitet čuva institucije; U pripremi novo zakonsko rješenje u Republici Srpskoj

    Visoki predstavnik Pedi Ešdaun stavio je 2002. godine van snage u Republici Srpskoj Zakon o imunitetu, a onda i nametnuo svoju verziju kako bi ostavio prostora da se protiv nekih od najviših zvaničnika, prije svega onih politički neposlušnih, može pokrenuti sudski postupak kao jedna vrsta kazne.
    Kaže ovo za “Glas Srpske” advokat Milan Petković navodeći kako je to najvjerovatnije bio jedan od glavnih motiva Ešdauna kada je 2002. godine odlučio da nametne zakon prema kom imunitet od krivičnog gonjenja imaju samo poslanici, ali ne i drugi zvaničnici koje su građani izabrali na izborima.

    – Vjerujem da je on tada taj zakon, u tom obliku, nametnuo kako bi što više ograničio i kontrolisao rad najviših zvaničnika Republike Srpske. Donošenjem novog zakona to moramo ispraviti – istakao je Petković.

    Kategorično tvrdi da Republika Srpska ima pravo i nadležnost da donese zakon o imunitetu i uredi ovu oblast kako smatra da je najbolje, a da bude u skladu sa pravnim poretkom Republike Srpske, ali i BiH.

    – U pravu je sve dozvoljeno, osim onog što je zabranjeno, a kako nijednim aktom nije zabranjeno da neko lice ima­ imunitet, onda nema nikakvih pravnih prepreka da se donese jedno ovakvo zakonsko rješenje kojim će imunitet biti dat i predsjedniku Republike, ali i nekim drugim visokim zvaničnicima Srpske kako bi se zaštitile funkcije koje obavljaju, ali i same institucije. Pravno je logično da predsjednik Srpske ima imunitet, jer je on biran od strane građana na izborima, baš kao i narodni poslanici. Zbog čega bi poslanici imali imunitet, a predsjednik ne, kao što je sada slučaj – poručio je Petković podržavajući inicijativu koju je pokrenuo predsjednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić koji je izjavio kako je priprema ovog zakonskog dokumenta završena, te da bi se uskoro mogla naći pred poslanicima.

    Obrazlažući zbog čega se odlučio na ovaj korak, predsjednik najvišeg zakonodavnog tijela u Republici Srpskoj rekao je kako se to radi da bi se, prije svega, zaštitile sve institucije koje u praksi sprovode odluke usvojene u Narodnoj skupštini. Kako je istakao, na ovaj način će se spriječiti svi budući pokušaji vođenja montiranih sudskih procesa protiv zvaničnika Republike Srpske, kao što je trenutno slučaj kada je u pitanju predsjednik Milorad Dodik.

    – Nije normalno da svi poslanici imaju imunitet, a predsjednik Srpske, ministri ili, recimo, direktor “Službenog glasnika” nemaju. Mi ćemo sada pripremiti zakon o imunitetu i izglasati ga u Narodnoj skupštini. I imaće imunitet i oni koji sprovode odluke. I tako će biti zaštićeni svi, a i predsjednik Dodik, jer može biti još procesa protiv njega – naveo je Stevandić dodajući da će se ući u ovu proceduru jer nigdje u Ešdaunovoj odluci iz 2002. godine ne stoji da vlasti Srpske to ne mogu učiniti.

    Odluka iz 2002.

    Prethodni Zakon o imunitetu ukinuo je 2002. godine visoki predstavnik Pedi Ešdaun, ali ga je kasnije vratio. Ešdaun je u oktobru iste godine nametnuo tri odluke o imunitetu u BiH, odnosno po jednu za entitetske, te zajednički nivo vlasti. Prema ovim odlukama od krivičnog i građanskog postupka oslobođeni su poslanici i delegati svih parlamenata u BiH, a od građanske odgovornosti svi predsjednici, potpredsjednici i zamjenici predsjednika, kao i ministri u svim vladama i u Savjetu ministara BiH.

  • Mihajilica poslao zahtjev MUP Srpske

    Mihajilica poslao zahtjev MUP Srpske

    Činjenica da je Informacija o stanju bezbjednosti u Republici Srpskoj posljednji put razmatrana prije više od sedam godina, tačnije 6. aprila 2016. godine, zaista je šokantna i postoji hitna potreba da se ovo pitanje razmatra u našem najvišem zakonodavnom tijelu.

    Rekao je ovo Milanko Mihajilica, poslanik PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske, koji je Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske uputio zahtjev da se Odboru za bezbjednost NSRS i Narodnoj skupštini dostavi informacija o ovoj temi.

    Tokom ovih sedam godina, a i danas, aktuelne su mnoge bezbjednosne teme, a narodni poslanici već dva saziva NSRS nisu dobili informacije i razmatrali stanje bezbjednosti. Obzirom na aktuelna bezbjednosna kretanja, u zemlji, regionu i svijetu, neophodno je da se o tome raspravlja. Imamo potencijalnu novu migrantsku krizu, aktuelizovano je pitanje izbjeglica iz Palestine, a potrebno je govoriti o borbi protiv terorizma, kriminala, korupcije, o tome da najviši zvaničnici Republike Srpske i BiH u javnosti govore o prisluškivanju opozicije i novinara, postojanju paravojnih i parapolicijskih struktura, paradžemata, kampova za obuku. Trebamo raspravljati i o kadrovskoj, stručnoj i materijalnoj popunjenosti i opremljenosti Ministarstva unutrašnjih poslova i eventualnim unapređenjima zakonskih rješenja – kaže Mihajilica.

    Ističe da smo se suočavali sa mnogim bezbjednosnim izazovima tokom prethodnih sedam godina, a NSRS nije imala priliku da ih razmatra.

    – Potrebu da se o stanju bezbjednosti više raspravlja i da informacija dođe pred najviše zakonodavno tijelo najbolje oslikavaju nedavni slučajevi pedofila koji bježi iz suda u Banjaluci i izvjesnog Kineza koji bježi iz zatvora u Trebinju. Kriminalci ovdje više ne bježe sa mjesta zločina, nego iz prostorija punih policije, što je samo po sebi alarmantno – poručio je Mihajilica.

  • Kalabuhov o situaciji u BiH

    Kalabuhov o situaciji u BiH

    Ambasador Rusije u BiH Igor Kalabuhov izjavio je da nepriznavanje legitimiteta visokog predstavnika ne može biti osnov za sudski postupak u Sudu BiH protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, te istakao da su prisutni pokušaji Zapada da uruši Dejtonski mirovni sporazum.

    Kalabuhov je za RTRS rekao da je razlog za vođenje takvog procesa protiv predsjednika Srpske i vršioca dužnosti direktora “Službenog glasnika Srpske” Miloša Lukića iracionalan jer predsjednik Srpske radi u skladu sa Ustavom Srpske.

    Ruski diplomata je ukazao na to da su prisutni pokušaji Zapada da uruši Dejtonski mirovni sporazum i pokušaji nepravilnog tumačenja tog sporazuma, za šta je najfrapantniji primjer nametanje Kristijana Šmita kao visokog predstavnika bez rezolucije Savjeta bezbjednosti UN.

    Uloga OHR
    Kalabuhov je istakao da je stav njegove zemlje, kao jednog od garanata Dejtonskog mirovnog sporazuma, da je taj sporazum osnov za traženje kompromisa na osnovu kojeg će biti vođen dijalog.

    – Dejtonski sporazum nije idealan, ali je potrebno koristiti sve mogućnosti koje nudi ovaj dokument kako bi se u BiH došlo do situacije prihvatljive za sve, bez nametanja i diktata spolja. Glavni zadatak je pretvoriti Dejtonski sporazum iz uvezenog proizvoda u domaći – rekao je Kalabuhov.

    On je ukazao na to da OHR ne treba da se bavi evropskim integracijama BiH, već je to pitanje dogovora unutrašnjih faktora u BiH.

    – Uloga pravog visokog predstavnika bila bi da se sprovede ono što piše u Dejtonskom mirovnom sporazumu, a da se potom domaći lideri i stranke dogovore o spoljnopolitičkim prioritetima BiH – istakao je Kalabuhov.

    On je rekao da balkansku turneju generalnog sekretara NATO Jensa Stoltenberga tumači kao želju da se cijeli Balkan pokrije prisustvom te alijanse, koju Rusija smatra agresivnim blokom.

    – To je instrument SAD za upravljanje Evropom. Zapravo, suština evroatlantskih integracija je to da se svaka država mora odreći suvereniteta u nekim dijelovima, a za Amerikance je to još jedan instrument biznisa – ocijenio je Kalabuhov.

    Patogeni uticaj SAD
    Komentarišući izjavu ukrajinskog predsjednika Vladimira Zelenskog da će Rusija izazvati rat na Balkanu između dvije zemlje, Kalabuhov je ocijenio da je to znak očaja zbog trenutne situacije u kojoj je Ukrajina i premještanje fokusa sa te države na Bliski istok.

    Kalabuhov je rekao i da SAD i Zapad žele produžiti ulogu Ukrajine jer je geopolitički fijasko ove Ukrajine fijasko Zapada.

    Govoreći o takozvanom malignom ruskom uticaju, Kalabuhov je naglasio da je to propagandna kampanja i da se zna koliko novca ide nekim medijima da pišu o takvom uticaju, koji je navodno veliki na Balkanu.

    On je dodao da je u posljednje vrijeme čuo i za pojam patogeni ruski uticaj, ali da se u tom slučaju može pričati o američkom patogenom uticaju s obzirom na njihove biološke laboratorije.

    Prema njegovim riječima, namjera je da se Rusija zaboravi, izbriše ne samo na polju politike, nego i kada je riječ o kulturi, sportu, humanitarnim pitanjima.

    – To je jedan razlog njima da djeluju proaktivno. I tako, to je krug u kojem se oni vrte. Pretvaraju neistinu u svoju istinu u koju mora da povjeruje veliki broj ljudi – naveo je Kalabuhov.

    Ambasador Rusije u BiH rekao je da njegova zemlja sa Republikom Srpskom ima stratešku saradnju i da postoje perspektive da se ti strateški odnosi unaprijede.

    – Imamo veze privrednika, tu su i kulturne veze, uspostavljanje veza između naučnih radnika, posebno u odbacivanju falsifikata Drugog svjetskog rata – naveo je Kalabuhov.

    On je rekao da je Rusija uvijek otvorena za razgovore, te izrazio nadu da će nakon smirivanja trenutnih tenzija imati i neku produktivniju saradnju sa Federacijom BiH, gdje, kako je naveo, ima političara koji realno procjenjuju.